BBO wil meer mankracht en grotere inbreng Vliegers uit De Paddestoel wsAMM. I Banenmarkt voor schoolverlaters TV Het Vrije Volk SCHIEDAM Mijn wens in 1990 (1) Mijn wens (2) Mijn wens (3) Mijn wensen zijn (4) Mijn wensen (5) Jantje Beton steunt Schiedams Jeugdwerk TVKRANT BRIEVEN VAN KINDEREN less Vooral kwellingen in boekje óver schooltijd Waar vindt u de Avondbladen TV krant op uw televisie? A capelia in De Teerstoof Inbreker aangehouden PAGINA 4 WS DONDERDAG 28 DECEMBER 1989 SCHIEDAM Van een star tend bureau tot een goeddraaiende organisatie, die behoefte heeft aan meer mankracht en zelfstandig heid. Zo ongeveer vat het Bureau Bewoners Ondersteuning (BBO) haar situatie samen. In haar jaar verslag over de periode juli 1987 tot en met juni 1989 be kritiseert de BBO tegelijk de amb telijke afwerking van een groot aantal zaken. Op 15 december 1986 benoem de de Schiedamse gemeenteraad het Instituut Ondersteuning Bewo ners in Stadsvemieuwingswijken, dat als taak heeft de bouwwerk zaamheden zo 'bewonersvnende- lijk' als mogelijk te laten verlopen. Daarvoor nam het BBO-bestuur een zevental zogenaamde bewo nersdeskundigen aan. De vijf stadsvemieuwingswijken zuidelijk van de spoorlijn vormden hun werkgebied. Volgens de BBO blijkt nu dat het gebied te groot is om efficient 'behandeld' te worden Het jaar verslag: „Op de bewonemdeskundi- gen wordt een steeds groter beroep gedaan. Verdere uitbreiding zal noodzakelijk zijn." Vooral dt ver gaande renovatie-werkzaamheden in de wijk Nieuwland zouden dat noodzakelijk maken. Daarbij wijst het BBO op het wijkbeheer dat no dig zal blijken te zijn nadat alle bouwwerkzaamheden zijn vol tooid. Zonder maatregelen komt de bewonersondersteuning in de knel, zo voorspelt het BBO alvast in haar jaarverslag. Tevreden is het BBO over de contacten met het college van bur gemeester en wethouders. Maar hoewel die meestal wel tot een goed einde komen schort volgens het jaarverslag nog wel het één en ander aan »de ambtelijke afwer king. Daarvoor is al een verkla ring gevonden Het jaarverslag: „Dat komt doordat het BBO te ma ken heeft met verschillende amb telijke afdelingen die het vaak niet eens kunnen worden." Gepleit wordt daarom om het BBO bij één wethouder 'onder te brengen'. In het jaarverslag wordt die wens als 'meer zelfstandigheid' omschxeven.Het BBO dringt bij de gemeente ook aan op een betere huisvesting. Al sinds de start van de werkzaamheden wordt geaasd op een gerenoveerd pandje, zo cen traal mogelijk in een stadsvemieu- wingswijk. Aanvankelijk vond het BBO onderdak in een oud winkel pand, maar na de renovatie aldaar werden twee noodwoningen (con tainers) het onderkomen. Tijdelijk, liet toen de gemeente weten. Maar tegenwoordig wordt het als 'een voorlopig tijdelijk definitieve op lossing' omschreven. Ik wens dat ik een nieuwe fiets krijg. En ik wens dat ik overga naar groep 7. En ook dat ik een goed rapport krijg. En dat er vrede t komt, dn Afrika en dat ze weer eten krijgen in Etijopië zodat ze geen honger leiden. En dat iedereen nog lang en gelukig leeft/ f Ayatollah, 10 jaar, r> 'wi1 1 - Mijn wens is dat we in portorico gaan wonen en dat we.een groot hui* hebben met een zwembad en een mooie'kamer:-Én ik hoop dat <ik over ga. En dat mijn opa niet dood was gegaan'want nu is mijn oma ongelukkig. En we gaan met z'n alle naar slagha ren voor een week dat zijn m'n wensen maar een wens komt echt uit dat we naar slagharen gaan. Samantha, 9 jaar, Ik wens dat ik mooier ga schrijven. Ik wens dat ik over ga naar 7b. Ik wens dat ik beter m'n best ga doen. Ik wens dat m'n oma nooit meer in een rolstoel hoeft te zitten. En dat er geen drugs meer worden verkocht. Davey Dat unisef geld geeft voor Afrika. Want er gaan 10 miljoen mensen dood. Want ze hebben geen voedsel. En dat'Afrika net als Rotterdam zal worcen. En dat ik over ga. Daarom moet ik hard werken. En dat ik lief tegen mijn vader en mijn moeder en de juf. En dat ik niet meer vervelend word. En later wil ik piloot wor den. En ook dat ik een Mountain bike krijg. En een huis met zwembad. En ook dat ik een paar vrienden heb. In San Francisco als ik volgend jaar daar woon. En ik hoop ook dat mijn vader di recteur word. Dat zijn mijn wensen voor 1990! Orfeo Mijn wens is dat ik nooit meer naar school moest. Mijn wens is dat ik op vakantie gaan naar Disneyland. Mijn wens is dat ik rijk was. Mijn wens is dat ik elke dag jarig was en elke dag cadeautjes kreeg. Mijn wens is dat ik kon zwemmen en mijn diploma kreeg. Mijn wens is dat het elke dag kerst was. Mijn wens is dat ik kon vliegen. Mijn wens is dat ik goed kon rekenen. Mijn wens is dat ik een dienstmeisje had. Mijn wens is dat ik elke dag patat at zelfgemaakt. Mijn wens is dat ik niks meer fout deed. Joleen, 9 jaar, Tekening Yari, 9 jaar. aA k A. 2 istsis Willy van Dig gele van de 'eerste vlieger winkel in het Rijnmondge bied': „Je moet heel precies werken." Door Loes Elshof SCHIEDAM „We gingen al tijd naar Den Haag, maar we hebben gehoord dat er hier nu ook eentje zit," zegt een echtpaar met twee kinderen die in de Schiedamse winkel hun ogen uit kijken. Deskundig leidt Willy van Diggele, eigenaresse van 'de eer ste vliegerwinkel in het Rijn mondgebied', haar klanten rond tussen de vliegers. Het gezin, gek van het vliege ren, wil het liefst een hele serie bestuurbare exemplaren. Er wordt druk gediscussieerd over de snelste modellen, de beste ma terialen. „Misschien kunt u zelf eens proberen vliegers te ma ken," oppert Willy. „U krijgt wel wat lapjes mee om het zelf eerst thuis uit te proberen achter de naaimachine." En eventjes later verlaat het gezin enthousiast, vol met ideeën, het winkelpand. „Tja, mijn handen jeuken wel op zo'n moment, om een vlieger te verkopen," vertelt Willy van Diggele. „Maar als ik zie dat mensen creatieve ideeën hebben probeer ik ze toch altijd te stimu leren om eens zelf wat te maken. Dat blijft tenslotte goedkoper en leuker." Willy van Diggele, zelf hobby- iste bij uitstek, weet waarover zii praat. Ze ontwerpt, maakt en ver koopt vliegers. Haar winkel ligt bovendien vol met spullen waar mee mensen zelf zo'n kunstig vliegwerkje in elkaar kunnen zet ten. Tien jaar werkte Willy als se cretaresse bij het Schiedamse Schieland ziekenhuis. Dat vond ze wel genoeg. De uit Vlaardin- gen afkomstige zakenvrouw in spé, behaalde het middenstands diploma en besloot vervolgens voor zichzelf te beginnen. Nu heeft ze sinds 1 november een ei gen vliegerzaak, in een keurig op geknapt pandje aan de Schiedam se Vlaardingerdijk. In haar atelier, onder de win kel, besteedt Wily ook nog heel wat uurtjes achter de naaimachi ne. Vliegers maken is tenslotte geen eenvoudig werkje. Willy: „Je moet heel precies werken. Het gladde materiaal glijdt weg onder je handen. Het is bij inge wikkelde ontwerpen vreselijk moeilijk om rechte naden maken. Maar dat is wel noodzakelijk. Zo'n ding vliegt anders niet." De muren van winkel De Pad destoel hangen vol met bontge kleurde, 'vliegrijpe' exemplaren, in bonte neonkleuren. Alles kan als het maar opvalt, zo lijkt het motto. De vliegers hebben heb ben klinkende namen als Peter Powell, Ace, Parafoil, de klassie ke Eddy-trein', of Chinese kip. Veel geometrische vormen en vo gels. De winkelschappen liggen vol dopjes, houten en kunststof stokken, slangetjes, nylon, touw en haspels. Kortom, alles wat je je als ware hobbyist op vliegerge- bied, kunt wensen. Op dit moment verkoopt Willy vooral veel bestuurbare vliegers. „Dedelta-vormige stuntvliegers zijn vooral onder jongeren heel populair. Je hebt er kracht, tech niek en beheersing voor nodig. Heel spannend. Dit weekend heb ik zelf mijn eerste zelf ontworpen stuntvlieger opgelaten. Echt, ge loof me, hij vloog als een trein!" SCHIEDAM Schoolverlaters die niet verder studeren moeten zo snel mogelijk aan de slag. 'Stilzit ten in Schiedam, dat is niet nodig' zegt de Schiedamse gemeentelijke Sociale Dienst. Om zo veel moge lijk werkeloze schoolverlaters aan het werk te helpen houdt de ge meentelijke dienst op dinsdag 9 ja nuari een informatiemarkt voor de jongeren. De markt is vooral bedoeld voor de jongeren van 18 tot 21 jaar die in 1989 van school zijn gekomen. Per 1 januari zit namelijk hun wachttijd van een half jaar er op en hebben ze recht op een RWW- uitkering. Normaal zouden de jon geren rond deze tijd groepsgewijs door de Sociale Dienst worden op geroepen hun aanvraag in te die nen. Daarna zou een gesprek plaatsvinden waarin de mogelijk heden aan bod komen om de schoolverlaters alsnog aan een haan te helpen. De Sociale Dienst kiest echter voor een nieuwe aanpak die de werkeloze schoolverlaters een be ter handvat moet geven om nieu we initiatieven te nemen. Leen Butter van de Sociale Dienst: „On ze medewerkers gaven altijd de in formatie over scholings- en om scholingsprogramma's en over het arbeidsbureau. Maar het is toch al tijd minder dan wanneer de ver antwoordelijke instanties dat doen. Op de markt zullen die in stanties de informatie zelf ver strekken." Vijftien kraampjes zullen op de markt staan van instellingen die actief zijn op het terrein van scho ling en werkervaring. Het Arbeids bureau, drie uitzendbureaus, de Stichting Beroepseducatie Nieuwe Waterweg, en diverse opleidingen zijn vertegenwoordigd. Jongeren die per l januari een uitkering willen hebben zijn verplicht om te komen want dan kunnen ze zich voor de eerste keer inschrijven. „We rekenen op zeventig mensen. Komen ze niet dan gaat hun uitke ring pas veel later in. Dat wordt dan in ieder geval na 9 januari want we laten iedereen tot die da tum wachten." Ook de bijna driehonderd Schiedamse jongeren onder de 21 jaar die op dit moment al over een RWW-uitkering (minimaal ƒ352,24 en maximaal 750,12) be schikken zijn uitgenodigd. „Over het algemeen zyn het jongeren, evenveel meisjes al jongens, die hun opleiding niet hebben afge maakt. LBO, MAVO of Havo, het maakt niet uit," zegt Butter. „Zij zijn echter niet verplicht om te ko men." Diegenen die niet speciaal zijn uitgenodigd voor maar wel interes se hebbenn, kunnen op 9 januari ook terecht in het wijkcentrum 'de Blauwe Brug' waar de informatie markt tussen 10.00 tot 16.30 urn- zal plaatsvinden. Wie meer infor matie wilt kan bellen met het Bu reau Vervangend Werk van de Ge meentelijke Sociale Dienst, tele foonnummer (010) 4732111. SCHIEDAM Het Nationaal Jeugd Fonds, het fonds van Jantje Beton, stelt bijna vijftigduizend gulden beschikbaar voor vier jeugdprojecten in Schiedam en Rotterdam. De stichting peuter speelzaal De Singel in Schiedam ontvangt een bijdrage van duizend gulden van het fonds. Hiermee wordt de aanleg van een buiten- speelvoorziening betaald. Verder gaat negenduizend gul den naar de St. Patrick scoutings- groep in Rotterdam IJsselmonde. Daarmee kan het clubgebouw wor den uitgebreid. De Christelijke jeugdvereniging Feijenoord ont vangt tienduizend gulden en een laagrentedragende lening van nog eens tienduizend gulden voor de bouw van een jeugdcentrum. Een bijdrage van 12.500 gulden en een lening (met lage rente) van vijfduizend gulden is bestemd voor de stichting Vrienden van de speeltuin Schiemond. Met het geld kan de speeltuin worden gereali seerd en tevens de bouw van een speeltuingebouwtje worden bekos tigd. Jantje beton helpt jaarlijks on geveer vijfhonderd projecten voor de jeugd. De ondersteuning is mo gelijk dankzij de opbrengst van de nationale Jeugdcollecte. Die bracht begin november 2,3 mil joen gulden op, ruim een ton meer dan vorig jaar. Dankzij de grotere opbrengst kunnen twintig projec ten extra worden gesteund. ROTTERDAM Bob den Uyl geeft het in het voorwoord al aan: „Lichamelijke en geestelijke kwel lingen scoren hoog." Dat ic ook het aardige van 'Best een gezellig klas je'. Dat de auteurs zich klaarblijke lijk niet hebben geamuseerd op hun respectieve scholen. 'Best wel een klasje' is het re sultaat van een landelijke schrijf wedstrijd met als onderwerp: een ingrijpende schoolherinnering. Het eerste exemplaar werd uitgereikt aan staatssecretaris J. Wallage tij dens de opening van het Nationaal Onderwijs Centrum Rotterdam, Het aantal Rotterdams getinte inzendingen voert 'de boventoon in de verzameling verhalen. Zo schrijft J. van Hees over het schil ferige voorhoofd van zijn meester in Hofwijk en heeft Ann C. Jac- quemijns, het enige bruine kindje in de klas, het over 'toen Spangen nog Spangen was'. De teneur van de verhalen is nogal zwartgallig. Jurylid Bob den Uyl, wiens schoolrapport in de ge vel van het nieuwe Onderwijs Cen trum is gegrifd, verklaart dit met: „Het is natuurlijk een waarheid als een koe dat over een tevreden periode in je leven maar weinig valt te schrijven; het zijn de con flicten die de schrijfstof en de schrijfdrang opleveren." Rotterdam ACR 2 kan ook ontvangen worden in Aibrandswaard, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bleiswijk. Op de kabel in Rotterdam wordt ook bet programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op KANAAL 28 Op maandag tot en met vrijdag, dagelijks om 17.30 uur, herhalingen om 18.30, 19 30, 20.30, 21.30 en 22.30 uur. Stad TV Rotterdam en de Avondbladen TV krant elke dag uw eigen stad op de televisie. Stads TV Rotterdam en Het Vrije Volk bieden u een schitterende poster aan van de Oude Haven. Deze unieke productie, formaat 50 x 70 cm, kost slechts 7,50 en is verkrijgbaar aan de receptie van de Avondbladen Combinatie Rotterdam, Witte de Withstraat 25. Zolang de voorraad strekt. ROTTERDA SCHIEDAM A capella- liefhebbers kunnen vrijdag 5 januari genieten van het kwartet Herenmettijd. Het viertal, in 1987 winnaar van het Close Harmony Con cours, is dan te zien in thea ter de Teerstoof De heren hebben een ei gen stijl ontwikkeld waarin eigen arrangementen en Ne derlandse teksten een be langrijke plaats innemen. Daarnaast bevat hun reper toire muziekstijlen zoals clo se harmony, jazz, klassiek en barbershop. Gecombi neerd met een vleugje hu mor blijkt dit tot nu toe en thousiaste reakties aan het publiek te ontlokken. Het concert begint om half negen. De toegangsprijs bedraagt ƒ12,50. CJP-hou- ders en 65-plussers betalen een rijksdaalder minder. De Teerstoof is te vinden aan de Nieuwstraat 12. Wilt u meer informatie over Avondbladen TV Krant of vertegenwoordigersbezoek met demonstratie? Bel dan 010-4048056 SCHIEDAM Een 37-jarige Rotterdammer is in de vroege ochtend aangehouden nadat hij in een tabakswinkel aan de Boerhaavelaan had ingebroken. De inbreker forceerde een ruit van de winkel maar nam niets mee. De politie vermoedt dat de man, die inbreeksattributen op zak had, later terug had willen komen om de buit op te halen. Leer Spaans dansen in wijkcentrum De Erker SCHIEDAM Wijkcentrum De Erker in Schiedam begint in januari een nieuwe cursus Spaans Flamengo-dansen. De cursus wordt op zondag gehou den van 18.00 tot 19.00 uur. Leskosten bedragen 40 gulden. Badminton-liefhebbers kunnen zich nog opgeven voor recrea tief badminton op dinsdag- en woensdagavond van 2; 30 iot 22.30 uur. Belangstellenden voor deze activiteiten kunnen conctact opnemen met De Er ker, telefoonnummer: 4267767. v art M *V*>i t l jy# «VA' f» Is'* ivs r> ■"V C, Tm "O -KVV «W* TH V" «flïTT jttW"- r (INGEZONDEN MEDEDELING) Schiedam kanaal 28+ UHF Maassluis kanaal 3 VHF Rotterdam ACR 1 kanaal 28+ UHF Rotterdam ACR 2 kanaal 7 VHF (brt2)

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1