Wilton wil Antwerpse werf overnemen Gasrekening was gemiddeld lager 'Fraude is 'n kwestie van psychologie: 't wordt opgeroepen' NMB Postbank stellig over voorspelling winstgroei! ABP-rendement op 7,9 pet NIB boekt meer winst Nieuw omzetrecord beurs Amsterdam Belastingconsulent over Oort' Het Vrije Volk ECONOMIE Achthonderd werknemers houden doodzieke Béliard Shiprepairs al bijna twee maanden bezet Robeco in '89 fors gegroeid Export midden- en kleinbedrijf ontwikkelt zich stormachtig 3 PAGINA 2 WOENSDAG 3 JANUARI 1990 ROTTERDAM De Schiedam- se scheepswerf Wilton-Fijenoord (WF) wil de Antwerpse scheepsre- paratiewerf Béliard Shiprepairs overnemen. De WF Holding is van plan een bod op het inmiddels ge sloten Antwerpse bedrijf uit te brengen. Ze doet dat samen met de Antwerpse rederijgroep Ubem/Cobelfret. Béliard Shiprepairs, de laatste grote Belgische scheepsreparatie- werf, ligt plat sinds op 10 novem ber vorig jaar bekend werd dat het bedrijf aan de grond zit en alleen met diepsnijdende maatregelen weer gezond te maken zou zijn. De 880 scheepsherstellers houden het bedrijf nu al ruim zeven weken bezet; de eigenaars willen het be drijf liquideren. WF Holding is van plan om met Ubem/Cobelfret een .consortium te vormen, dat 75% van de Béliard- aandelen wil overnemen. De aan komende combinatie laat echter weten dat het zo ver nog niet is. Er moet eerst nog met de vakbon den worden gepraat, omdat van overname alleen sprake kan zijn als de Antwerpse werf concurre rend kan draaien. Daar zouden ruim zeshonderd arbeidsplaatsen voor geschrapt moeten worden. Tweehonderd kunnen er al op korte termijn weg op grond van een recent akkoord van de vak bonden met de nationale overheid en de Vlaamse deelregering over vervroegde pensionering van scheepsherstellers van 50 jaar en ouder. De komende twee jaar ko men daar nog eens zestig man voor in aanmerking. De moeilijk heid zit hem in de ruim driehon derd andere af te voeren arbeids plaatsen. De bezetters van de Antwerpse werf zijn terughoudend in hun re actie op de interesse var Wilton- Fijenoord en Ubem/Cobelfret. Ze noemen het vooruitzicht dat de werf behouden blijft positief, maar hikken aan tegen het grote aantal arbeidsplaatsen dat verdwijnen moet. „We willen daarom graag eerst weten wat Wilton-Fijenoord precies voor een bedrijf is en hoe het met zijn personeel omgaat." Wilton-Fijenoord heeft de afge lopen jaren zelf fikse saneringen ondergaan die enige duizenden ar beidsplaatsen kostten, zoals bij het faillissement van de reparatiewerf Vlaardingen Oost Bedrijven. Onder de WF Holding vallen nu onder meer de scheepsreparatiewerven Wilton-Fijenoord in Botterdam en Verolme Botlek. Ubem treedt op als rederij voor een stuk of twintig bulkcarriërs van Belgische en buitenlandse ei genaren en is scheepsarchitecten- bureau annex ingenieurs- en ex pertisebureau. Cobelfret, aandeel houder van Ubem, is een Belgische rederij met eigen schepen en agentschappen van een groot aan tal buitenlandse rederijen. De groep is tevens actief in de stuwa doorsbranche, reddings- en sleep- werk en de Rijn- en binnenvaart. AMSTERDAM De NMB Post bank handhaaft haar uitspraak over de groei van de nettowinst. In zijn nieuwjaarsrede zei voorzit ter Scherpenhuijsen Rom van de raad van bestuur van de onlangs gefuseerde NMB Postbank Groep dat zijn bank de winstverwachting voor afgelopen boekjaar „nu met nog meer stelligheid" kan uitspre ken. Volgens de voorzitter zal de nettowinststijging „tenminste" tien percent bedragen. In het prospectus voor de her plaatsing van NMB Postbank-stuk- ken voorspelde de bank dat de winst per aandeel in 1989 met ten minste tien percent zou kunnen stijgen. De stijging voor 1990 kan hoger zijn, aldus het prospectus. „De ontwikkeling bij de NMB Bank is het afgelopen jaar zeer po sitief geweest," aldus Scherpen huijsen Rom gisteren. „Dit geldt met name voor de zakelijke markt en onze buitenlandactiviteiten. In Wenen wordt een kantoor geopend om zo in te spelen op de ontwikke lingen in Oost-Europa." De NMB zag haar marktaandeel op het gebied van de totale zakelij ke kredietverlening opnieuw groei en. Bij de handel in leningen aan derde-wereldlanden kon de NMB haar marktaandeel behouden. De Postbank heeft haar produk- tenpakket op het zakelijk gebied verbeterd en verbreed. Met het aansluiten van 300 betaalautoma ten bij Albert Heijn heeft de Post bank haar voortrekkersrol beves tigd, aldus Scherpenhuijsen Rom. Begin dit jaar komt de Postbank met een beleggingsfonds dat wordt genoteerd aan de Amsterdamse beurs. Het doel is met breed ge spreide beleggingen een beperkt ri sico en een hoog rendement te bie den. ROTTERDAM Het door de Robeco Groep beheerde vermogen is in 1989 toegenomen met 13 perj cent van 40,4 miljard tot 45,7 miljard. Net als m 1988 vond de sterkste stijging plaats bij Rodam- co (onroerend goed). Rodamco's vermogen nam toe van 7,2 mil jard tot 10 miljard. De beleggingsresultaten werden positief beïnvloed door de gunstige ontwikkelingen in het bedrijfsle ven. Negatief voor de Robecogroep waren de hogere rentestanden en de vermindering, van de valuta- waarde tegenover de gulden en de Westduitse mark, aldus Robeco. Rorento had vooral last van de rentestijgingen in de meeste lan den en noteerde een negatief be leggingsresultaat van 1,8 percent over het afgelopen boekjaar. Dank zij plaatsing van nieuwe aandelen groeide de omvang van Rorento echter van 6,2 miljard tot 6,6 miljard. Rolinco was koploper bij de Ro- becofondsen. Het beleggingsresul taat bedroeg 16,8 percent, terwijl het- vermogen toenam van 5,4 miljard naar ƒ6,3 miljard. Robeco behaalde een resultaat van 13,7 percent. Het vermogen groeide van ƒ11,3 miljard tot ƒ12,4 miljard. Rodamco behaalde een plus van 7,9 percent. De aan Roparco toe vertrouwde middelen namen toe van ƒ4,9 miljard tot ƒ5,1 miljard. De drie strategische portefeuilles behaalden een omvang van 400 miljoen. Ro-totaal zag zijn resultaat stij gen met 6,6 percent. Het aantal deelnemers van de Ro-totaalreke- ning overschreed de 100.000. HEERLEN Het lang belegd vermogen van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds (ABP) in Heerlen is afgelopen jaar gegroeid met vier percent tot rond 151 mil jard gulden. De nettovermogens vorming beliep zeven miljard gul den. Dit maakte president-direc teur mr. drs. M. Snij'ders gisteren in Heerlen bekend. Het rendement van de totale beleggingsportefeuil le bedroeg over het gehele jaar 7,9 percent. In het buitenland belegde het ABP in ruim één jaar voor circa 500 miljoen gulden. Daarmee is de portefeuille van de buitenlandse aandelen gegroeid tot ruim 1,4 miljard gulden. Met dit bedrag heeft het ABP een duidelijke ach terstand vergeleken bij overige pensioenfondsen in Nederland. Door wettelijke restricties wordt het ABP geconfronteerd met een uitzonderlijk eenzijdige vermo genssamenstelling, aldus Snijders. Van een goede risicospreiding kan dan ook geen sprake zijn. Het fonds blijft daardoor gevoelig voor een hogere inflatie en de daarmee verbonden daling van de reële ren te. Voor 1990 mag het gevaar van een aantrekkende inflatie niet worden onderschat, zo meent hij. Het ABP zal zich blijven inzet ten voor handhaving van het hui dige goede niveau van de pensi oenvoorziening voor het over heidspersoneel. DEN HAAG De nettowinst van de Nationale Investeringsbank (NIB) over 1989 zal naar verwach ting „duidelijk meer dan 15 per cent" boven de in 1988 geboekte winst van ƒ64,5 miljoen liggen. Dit zei M. Jonkhart, president-di recteur NIB, tijdens zijn nieuw jaarstoespraak gisteren. Volgens Jonkhart was het een goed jaar voor de NIB. Behalve uit de winstcijfers blijkt dat ook uit de toeneming van nieuw verstrek te financieringen, vooral in de tweede helft van het afgelopen boekjaar. De rentemarge is „tegen alle tendenzen in het bankwezen in" op peilgebleven, aldus de NIB-topman. Volgens Jonkhart is de verbete ring van het resultaat over 1989 niet te danken aan enkele geïso leerde transacties, maar wordt de groei gedragen door het totaal van de activiteiten van de NIB. Ruwweg 25 percent van de bru to baten bij de NIB komt voort uit het participatiebedrijf, verdeeld over een reeks van transacties. De NIB profiteerde vorig boekjaar van de verkoop van de Van Nelle- participatie. In 1988 was er nog een bate uit de verkoop van het belang in Frans Maas. SOEST In het midden- en kleinbedrijf is sprake van een stormachtige exportont wikkeling. Voorzitter Lam bert Fokkema van de Neder landse Export Combinatie (NEC) m Soest, een bunde ling van 550 exporterende ondernemingen, zei dit giste ren in zijn nieuwjaarsbood schap. De Nederlandse uitvoer is vorig jaar gestegen van 203 tot 230 miljard gulden. Vol gens Fokkema is dat vooral te danken aan de forse groei van het aantal exporterende bedrijven, vooral in de sec tor van het midden- en kleinbedrijf, met ruim 22 percent. Die groei lijkt nog door te gaan, aldus Fokkema, „het exportsucces van de één sti muleert de ander". mi 'j&ï s-r «„ro* "o Voorzitter drs. B. F. Baron van Ittersum van de Amsterdamse beurs kon zich gisteren tevreden onder de genodigden van de nieuwjaarsreceptie mengen: de beurs had een nieuw record geboekt. AMSTERDAM Een flink gestegen aandelenomzet heeft de totale omzet op de Amsterdamse effectenbeurs vorig jaar naar een nieuw record getild. De to tale omzet nam toe van ƒ329,8 miljard tot ƒ365,4 miljard. De stijging kwam geheel voor reke ning van de aandelensector. De omzet in obligaties daalde van ƒ206,6 miljard tot 173,2 mil jard, zo blijkt uit gegevens van de Vereniging voor Ie Effecten handel. De handel in buitenlandse fondsen steeg relatief sterk. De beurs constateert een sterk stij gende belangstelling voor ASAS-fondsen, waarvan de om zet verdrievoudigde. De toene ming van de omzet op de aande lenmarkt was voor een deel toe te schrijven aan een hoger koerspeil, onder meer onder in vloed van een voortgaande winststijging in grote delen van het bedrijfsleven. Ondanks de scherpe koersdaling tijdens de minikrach van oktober kon de nieuwe koersindex algemeen in 1989 oplopen met ruim 22 per cent tot 202,8. Het hoogste punt werd op 8 september bereikt met 210,5. Ook op het gebied van aande lenemissies was 1989 een re cordjaar. Het emissievolume verdubbelde ruimschoots tot f 20,2 miljard. Het aantal intro ducties steeg verder. Hierbij wa ren enkele grote zoals DSM, Pi relli en DAF. De beurs werd 47 aandelenfondsen rijker, waar van echter een groot deel beleg gingsfondsen. Het emissievolume op de ob- ligatiemarkt gaf een lichte da ling te zien tot 43 miljard. Dit hing samen met de ruime liqui diteit van het bedrijfsleven en het stijgende rentepeil. APELDOORN De gasreke ning voor een gemiddeld gezin be droeg in 1989 877 gulden. Dat was 70 gulden minder dan in het jaar daarvoor. Dat heeft drs. G. G. Groenewegen, directeur van de Vereniging van exploitanten van gasbedrijven in Nederland (Vegin), gisteren tijdens zijn nieuwjaarstoe spraak in Apeldoorn gezegd. Ten opzichte van 1987 bedroeg de daling zelfs een kwart. In dat jaar was een gemiddeld gezinshuis houden 1.185 gulden kwijt aan gas. Het aantal afsluitingen wegens betalingsproblemen liep in 1989 aanzienlijk terug. Waren er in de cember 1988 nog 7.500 huishou dens afgesloten door hun gasbe drijf, vorige maand waren dat er 5.700 Ondanks het mindere verbruik bij de gezinnen, nam de totale af zet van aardgas door de gasbedrij ven met drie percent toe tot 20,9 miljard kubieke meter. Deze toena me kwam voor rekening van de grootverbruikers en was een ge volg van de algemene gunstige eco nomische ontwikkelingen. Leden Vervoersbonri CNV achter Masterplan ROTTERDAM De achter ban van de Vervoersbond CNV is bij een referendum massaal akkoord gegaan met het overle- gresultaat over het Masterplan oor de Rotterdamse haven. Van de leden in de havens van Rotterdam en Amsterdam en zij die een pensioenuitkering onvangen stemde 99 percent m met het bereikte resultaat Ook uit de reacties die leden op hun antwoordformulier bijschreven maakt bestuurder C. van der Knaap op dat de leden zeer te vreden zijn Vandaag valt in het Pensioenfonds voor de Ha ven de formele besluitvorming over de aanwending van pensi oenreserves voor de uitvoering van het Masterplan. Stad Rotterdam had 'heerlijk'1989 ROTTERDAM Assurantie concern Stad Rotterdam heeft „een heerlijk jaar" achter de rug. „De vaart zat er van begin tot eind goed in," aldus be stuursvoorzitter prof. Van Leeu wen ln zijn nieuwjaarsbood schap De totale concernomzet passeerde de grens van 2 mil jard gulden bij een stijging van meer dan 10 percent. Daarmee werd een omzetverdubbeling in vijf jaar tijds bereikt. De ver wachting dat de jaarwinst met 18 percent zal stijgen ten op zichte van 1988 lijkt volledig uit te komen. Omzet Nat. Nederlanden steeg met 16 percent DEN HAAG De omzet van Nationale-Nederlanden is vorig jaar volgens de meest recente schattingen met 16 percent ge stegen tot 23,4 miljard gulden. Het bestuur handhaaft de ver wachting dat de winst per aan deel over 1989 een stijging te zien zal 'geven Dollar hoger AMSTERDAM De dollar is het nieuwe jaar hoger begon nen. In Amsterdam werd giste ren als slotkoers ƒ1,9245 geno teerd, bijna 1,5 cent meer dan het slot van 1,9100 van afgelo pen vrijdag. De koers trok pas in de loop van de middag aan, vooral nadat was bekendge maakt dat de „purchasing ma nagers' index" vorige maand is gestegen van 46,6 percent tot 48,0 percent Dit eerste econo mische cijfer over december duidt erop dat de economie van de VS weer wat aantrekt. Door Hans Amesz LEIDEN „De nieuwe belas tingwetgeving stimuleert fraude omdat er sprake is van jaloezie heffing. Wat de politici hebben gemaakt van de oorspronkelijke plannen van de commissie-Oort staat haaks op de menselijke maat. En mensen die dat erva ren, zeggen: we zoeken onze ei gen weg wel. Je krijgt zoge naamd creatief boekhouden, cal caneus gedrag wordt in de hand gewerkt. Dat heeft de overheid over zichzelf afgeroepen. Fraude is een kwestie van psychologie." De woordvoerder van de Ne derlandse Federatie van Belas tingconsulenten, J. Booij, heeft er geen twijfel over dat de frau degevoeligheid van de nieuwe belastingmaatregelen aanzienlijk is. Er wordt volgens hem door de fiscus inbreuk gemaakt op het fiscale winstbegrip, terwijl nu juist de fiscus er niet voor is om het bedrijfseconomische beleid te beoordelen. Een ondernemer die om be- drijfeconomische redenen zijn grote relaties een kunstwerk van 1000 gulden cadeau gaf, mag dat nu niet meer aftrekken. Terwijl toch heel goed vol te houden is dat deze relatiegeschenken pas ser in de bedrijfsvoering en mar keting. En daarover dient de fis cus geen uitspraken te doen. Over een reclamecampagne, hoe idioot op het eerste gezicht mis schien ook, mag de fiscus toch ook geen oordeel vellen in de zin of die economisch zinvol is of niet. Reclame blijft echter af trekbaar, terwijl relatiegeschen ken dat alleen maar zijn als ze minder dan vijftig gulden kosten. En om het nog ingewikkelder te maken: representatiekosten zijn voor 75 percent aftrekbaar. In dit verband is het inmid dels al beroemde voorbeeld van de seksclub gevonden. De onder nemer die zijn zakenpartner een bezoekje aan een seksclub aan biedt en zelf thuisblijft, mag niets aftrekken omdat dit onder relatiegeschenken valt (en aange nomen mag worden dat dit ge schenk duurder is dan vijftig gul den). Gaat de ondernemer echter zelf mee, dan is sprake van re presentatie en die post, is voor 75 percent aftrekbaar. Intragisch Booij: „Het is toch in feite in tragisch dat er zulke discussies gevoerd moeten worden. Hetzelf de geldt voor de aktetas, die niet meer aftrekbaar is. Zelfs als daarin alleen maar zakelijke pa pieren worden vervoerd. En hoe zit het dan met een polstasje. Is dat een aktetas of een verlengs tuk van de broekzak? Het is vol strekt een raadsel hoe iemand zo'n pakket maatregelen heeft kunnen verzinnen. De gekte heeft toegeslagen." Tijdens een soort rondetafel conferentie van fiscalisten kwam de fraudegevoeligheid onlangs ook aan de orde. De verwarring rond de invoering van 'Oort' werd hier nog eens benadrukt. Daar is bij voorbeeld het cate ringbedrijf dat een wielerploeg met eten sponsort Is dit reclame (aftrekbaar) of niet? Het ant woord, van de belastingtelefoon: als de wielrenners de maaltijden op de fiets nuttigen, gaat het om reclame. Wordt het eten op de hotelkamer verorberd, dan mo gen de kosten niet worden afge trokken. Booij: „Stel dat een BV een economische winst vóór belas ting heeft gemaakt van 25.000 gulden, dus na aftrek van salaris kosten, pensioenbijdragen, rente en alle andere kosten. In die kos ten zitten echter een heleboel uit gaven die niet meer aftrekbaar zijn. Stel dat dat in totaal ook om 25.000 gulden gaat. Dan is er dus een fiscale winst van 25.000 plus 25.000 gulden is 50.000 gulden. „Daarover moet 40 percent belasting betaald worden, is 20.000 gulden. In dit voorbeeld kan dat van de 25.000 gulden winst vóór belasting nog net. Maar het is volstrekt niet irreëel om te veronderstellen dat er vijf ton aan uitgaven zijn die maar voor 75 percent aftrekbaar zijn. De totale fiscale winst komt dan uit op 25.000 plus 25 percent van 500.000 gulden. Als je op die 150.000 gulden weer het 40 per cent-tarief los laat, moet de BV 60.000 gulden aan belasting beta- /f Belastingcon sulent Booij: „Het is vol strekt een raadsel hoe ie mand zo'n pakket maat regelen heeft kunnen ver zinnen. De gekte heeft toegeslagen." len. Zo ontstaat een volstrekt on redelijk resultaat." De 'bijtelling' van de (gedeel telijk) niet-aftrekbare kosten kan een kleine commerciële winst dus doen verkeren in een grote fiscale winst. Als gevolg daarvan kan de gehele commerciële winst, of soms zelfs nog meer, door de belastingheffing worden opgeslokt. Een commercieel ver lies kan omslaan in een fiscale winst. Het hangt er maar vanaf welke bedragen eer bedrijf uit geeft aan niet (geheel) aftrekbare kosten. Het systeem voor de fis cale winstbepaling is ongewijzigd gebleven, wat wil zeggen dat eerst moet vaststaan dat cr spra ke is van zakelijke kosten die in beginsel voor aftrek in aanmer king komen. Waar wij mee geconfronteerd worden, zegt Booij, is door amb tenaren willekeurig bij elkaar ge harkt. Het gevolg is, voorspelt hij, dat de betreffende onderne mer in woede uitbarst en zelf naar 'oplossingen' gaat zoeken. En om geen misverstand te laten bestaan, zegt de woordvoerder van de Nederlandse Federatie van Belastingconsulenten dat het inslaan van zo'n 'eigen' fiscale weg altijd de verkeerde is. „Maar als de groene takken in eens al vraagtekens gaan zetten, hoe zit het dan met het dorre hout?" vraagt hij zich af. Booij legt er wel de nadruk op dat deze problematiek vooral zal gaan le ven bij het midden- en kleinbe drijf. Hoe kan de ondernemer ont wijken of frauderen? Uiteraard zal een belastingadviseur zijn klanten in deze geen advies ge ven, maar het ligt, zoals Booij al eerder opmerkte, voor de hand dat er 'creatief geboekhoud gaat worden. Bij voorbeeld: een on dernemer die gewend is 100 rela tiegeschenken van 100 gulden weg te geven, zal wellicht nu in eens aan de fiscus opgeven dat hij 200 geschenken van 50 gul den heeft weggegeven. Maar, waarschuwt Booij, dat valt na tuurlijk wel op, want de deskun digheid bij de belastingdienst is groot. Verder zullen de dingen bij andere namen genoemd wor den en gaan er verschuivingen optreden. Werknemers kunnen niet zo veel doen als het om frauderen gaat. In het algemeen kan die geen of nauwelijks meer aan spraak maken op aftrek van kos ten van verwerving. En ook de aftrek van buitengewone lasten zal in de praktijk bij verreweg de meeste werknemers wegvallen. Booij denkt dat de werknemers 'vertraagd' boos zullen worden op de 'Oort'-wetgeving. „In 1991 zullen u en ik mer ken dat we langer over het invut len van onze aangifte over 1990 hebber gedaan en dat we daar nauwelijks iets aan gehad hei> ben. Het hele volk, dat wil zeg gen de tien percent (circa 450.000 personen) van de belas tingplichtigen die nu meer dan de standaard van 4 percent van het bruto salaris aan verwer vingskosten aftrekt, zal zich ge grepen voelen omdat er alleen maar is geroepen dat er van ver eenvoudiging sprake was, terwijl het gewoon om een ordinaire herziening ging." De uitweg voor de particuliere belastingbetaler? Als hij wil frau deren, moet hij zwart werken. De stimulans voor nog meer belastingontduiking ligt volgens Booij in de wettelijke voorschrif ten. Ondernemers krijgen enor me afbakeningsproblemen: waar om dit wel en dat niet al of niet gedeeltelijk aftrekken. De admi nistratieve lasten die de herzie ning Oort oproept, en dat zijn er nogal wat, zijn geheel afgewen teld op de werkgevers/onderne mers. De fraudegevoeligheid heeft daardoor als het ware een extra impuls gekregen." W V

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 2