Al een half jaar worden hier onze auto's bekrast en gedeukt' m m Vandalen vegen straten schoon TV f Het Vrije Volk SCHIEDAM Gedupeerde Bob van Vliet looft duizend gulden uit voor vinden van autohater TOCH GERSTAKKER Feestplaatje voor jarig Rotterdam Vlaardinger ontdekt een zeldzame nachtvlinder TVKRANT ws PAGINA 4 VRIJDAG 5 JANUARL1990 Deuren geblakerd door kerstboomfik SCHIEDAM Drie kinde ren van elf jaar rijn gisteren door de politie voor het onder gaan van een alternatieve straf overgedragen aan het bureau Halt. Het trio had een aantal kerstbomen verzameld bij een ingang van de Streekschool Rijnmond aan de Thomas A. Kempisstraat en deze in de brand gestoken. Het vuur ver schroeide twee deuren en de pui. De brandweer bluste het vuur. Twee kledingzaken doelwit inbraken SCHIEDAM Voor twee duizend gulden aan kleding mist het aan de Hoogstraat ge vestigde modebedrijf Imagiorri. Met een straattegel werd een ruit ingegooid, waarna een greep m de etalage werd ge daan. Ook voor tweeduizend gulden aan kleding is weggeno men van Worn-Fashion aan het Broersveld. De kleding werd naar buiten gehengeld via een geforceerde brievenbus. Heterdaadje: inbraak in eigen woning SCHIEDAM Omdat ze een man de slaapkamer van een woning aan de Alphons Ariëns- straat zagen binnenklimmen, waarschuwden de buren de po litie. In de woning troffen de agenten inderdaad een 21-jarige man aan. Hij bleek de zoon des huizes, die vergeten was rijn huissleutel mee te nemen. Jubilerende leden in Orpheus-zonnetje SCHIEDAM A.H. Balvers, B. van der Tuyn en L. Boersma krijgen dinsdag een speciale on derscheiding opgespeld van het Koninklijk Nederlands Zangver bond. Deze wordt hen verleend omdat ze 25 jaar lid rijn van het Koninklijk Schiedams Man nenkoor Orpheus De plechtig heid vindt plaats tijdens de Nieuwjaarsreceptie van de ver eniging in Maison Tivoli aan de Nieuwe Haven. Aanvang 20.00 uur. Ook de heer P.J. Stadhou ders wordt extra in het zonne tje gezet. Hij is al 35 jaar lid van het koor. Ellen H. Band in De Tender SCHIEDAM Swingende muziek brengt de Ellen H. Band op donderdagavond 11 januari in het theatercafé De Tender in de Passage. Aanvang 21.30 uur. Toegang gratis. Twee jaar heeft het kwartet niet gespeeld, maar het keert nu terug met verschil lende muziekstijlen waaronder funk en bebop. De fluitiste van de band, Ellen Helmus, heeft een conservatorium-opleiding achter de rug. Sinds enkele ja ren begeleidt ze de conferencier Seth Gaaikema bij zijn oude jaarsconferences. Verder speel de zij in het Metropoolorkest, met Pim Jacobs, Lez Jaspers en Georgie Fame. Afgelopen zomer heeft de fluitiste samen met Hubert Laws opgetreden in The Blue Note in New York. Het re pertoire van de groep is groten deels afkomstig van Berend van den Berg, de pianist van de El len H. Band. Hij kreeg bekend heid door zijn samenwerken met onder andere Hans Dulfer, Rosa King en Mathilde Santing. Door Rein Wolters SCHIEDAM „We rijn het zat. Bijna niemand durft rijn auto nog in de straat te parkeren. En cL.>. allemaal voor één idiote auto hater. Daarom geef ik, en dat is ook voor mij veel geld, een belo ning van duizend gulden voor aan wijzingen die leiden tot de arresta tie van de dader. Ik hoop dat het lukt, want ook de politie blijkt maar weinig te kunnen uitrichten tegen de vandaal." Bob van Vliet woont al ruim 13 jaar in de Ampèrestraat, een rusti ge woonstraat in Schiedam-Oost en zegt te spreken namens mede-gedu peerden. „Er zijn door de telkens terugkerende schades zelfs al twee gezinnen verhuisd. Belachelijk toch?" Musicus Van Vliet (leider van het bekende showorkest Mustang): „Sinds een half jaar worden onze auto's regelmatig met een scherp voorwerp Inwerkt en er worden ook deuken in geschopt. Vooral ge- c zinnen die meer dan één auto heb ben zijn het doelwit. Verscheidene ff bewoners hebben bij de politie aangifte gedaan. Er wordt, keurig g een proces-verbaal opgemaakt en daar blijft het dan bij want de po- litie zegt in zulke gevallen ook met "- de rug tegen de mum- te staan. Ik begrijp best dat de politie ook geen ijzer met handen kan breken, maar het lost onze problemen ook niet op." De twee wagens van Van Vliet en twee wagens van andere straat genoten v/aren op tweede kerstdag het doelwit. „Rondom rijn overal krassen," wijst hij naar zijn Ford Sierra. „Alleen aan mijn personen wagen is al ƒ3200 schade toege bracht. Mijn Ford Transit, waar mee de instrumenten van het or kest worden vervoerd, heeft een schade van 1800. Tel uitje winst. Aan de twee andere wagens zit ook voor een slordige vijfduizend gulden schade." Als bewijs laat Bob de krassen zien in een spatbord van een ge parkeerde Suzuki. „Hij was net te rug van de spuiterij van een vorige bekrassing," verklaart hij de nieu- '■asm SCHIEDAM Straatnamen dienen volledig te zijn, vindt het stadsbestuur. Daarom heeft het college van B W alsnog een klei ne ingreep gepleegd in een voor stel van ie straatnamencommissie In augustus werd al vastgesteld dat de straten in het Harreweggebied in de nieuwe wijk Spaland land- bouwnamen krijgen, zoals Linze akker en Gersteakker. Juist deze twee namen vond het college taal kundig onjuist gespeld. Ze werden voorzien van een 'n', zodat ze nu gaan heten Linzenakker en Gerste nakker, zo meldt een persbericht van de Dienst Gemeentewerken In het geval van de Linzenak ker is er volgens de 'dikke Van Dale sprake van de juiste taalkun dige correctie. Maar dat is, volgens f 1 Bob van Vliet, het beloofde brieve van duizend en zijn beschadigde auto. die autohater, maar als hij daarin straks geen bevrediging meer vindt, dat steekt hij de boel mis schien wel in de brand." Alle feiten van de schade en het verzoek om uit te zien naar de da der, alsmede het vooruitricht op een beloning heeft Van Vliet op een bord geschreven en dat zicht baar onder de achterruit van zijn auto gelegd. Terug bij zijn eigen wagen: „Ik kan natuurlijk op dracht geven de auto te spuiten. Maar misschien is-ie dan morgen weer bekrast. Daarom moet de da der worden gevonden en die reden loof ix duizend gulden uit." Hij be aamt: „Inderdaad, ik ga daarmee wel op de stoel van de politie zit ten. Anderzijds staan we óók met de rug tegen de muur, net zoals de politie." we verf. „Het ornament voor het nohüngslit::it ,isj)0g..2iict_.eens.-in-,..,;p#<|ï*: gebouwd:^Begrijp ,"je'!'mr"waaroin we ons niet lekker voelen met zo'n Hoofdinspecteur Cees Buijnink gek in de buurt? Nu krast en deukt, van de Schiedamse politie reageert verbaasd op de klachten van Bob van Vliet. „Ons heeft geen enkele melding bereikt van het regelma tig bekrassing van auto's in de Ampèrestraat. Voor zover ik kan achterhalen is er over zulke klach ten door ons ook nog nimmer een proces-verbaal opgemaakt. Als het werkelijk zo aan de gang is in die straat, zoals wordt geschetst, dan moet worden ingegrepen. Ik neem direct contact op met meneer Van Vliet." Over de beloning die de orkest leider in het vooruitricht heeft ge steld, zegt hij: „Helemaal onge bruikelijk is dat niet, maar ik heb daar toch wel enige moeite mee. Wij duiken direct in de zaak, dan kan meneer Van Vliet misschien het geld in zijn zak houden." En bij wijze van grap: „Als we de zaak oplossen mag hij de beloning .„.natuurlijk ook in ons koffiepotje ""'stoppen." Van Vliet zegt waardering te hebben voor deze vorm van hu- ROTTERDAM De acht prin sen van het, carnavalsverband Rot terdam-Zuid en de Raden van Elf overhandigen donderdag aan bur gemeester Peper de feestsingle 'In Rotterdam, waar alles kan'. Ook zanger Henk Numeijer en rijn Ma- trozen-Geinmondkoor geven dan acte de presence. De plaat is speci aal gemaakt in het kader van het 650-jarig bestaan van Rotterdam en voor een speciale carnavalsvie ring op 17 februari. Dit festival zal in het Stadion Feyenoord plaats vinden met medewerking van de Rotterdamse carnavalsverenigin gen en verenigingen uit België en Vest-Duitsland. De opbrengst van het feest en de plaat (verkrijgbaar bij V D en Radio Modern) is be stemd voor het Rotterdamse voge lasiel Karei Schot. Mishandelaar voorgeleid VLAARDINGEN Een twin tigjarige Vlaardinger is vanmorgen aan de officier van Justitie voorge leid in verband met de mishande ling van een 24-jarige stadgenoot. De verdachte kwam na een in braak oog in oog te staan met de ïewoner van het pand aan de 2e Ammanstraat, die door de herrie uit rijn slaap was gehaald. De in breker ging hierna als een bezete ne te keer. SBP Voor straf twee dagen bezemen. Het ofïïcierspad in de wyk Nieuwland fleurde er giste ren door op. De twee in het midden zijn Jamie McKenner en Evert Oemar. Door Rein Wolters SCHIEDAM „M'n eigen schuld, Dus is de straf terecht. Nóóit zal ik me meer zo onbezon nen gedragen. Het is best leuk werk, maar wel erg zwaar en het doet ook pijn aan mijn handen." Tot Jamie McKenner is sinds gis teren heel diep doorgedrongen flat onjuist gedrag onaangename gevol gen kan hebben. Hij is een van de acht jongeren, die als straf twee dagen achtereen straten moeten aanvegen. Gisteren beten de vuur werk- en andere overtreders het spits af. Onder leiding van Joop van Os, een ervaren stadsreiniger in dienst van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS), werden in Nieuwland straten en plansoenen ontdaan van vuilnis. Vanmorgen kregen de acht gezelschap van nog eens ruim veertig leeftijdgenoten. Zij rijn 'veroordeeld' tot maar één daj verplichte arbeid. Hun over tredingen waren van iets minder gehalte dan de acht die gisteren al aantraden. Allemaal rijn ze door de politie opgepakt voor straat- en andere schennerijen tijdens de dagen rond Kerstmis en nieuwjaar. In het ka der van de regeling Bijzondere Af handeling Vandalisme (BAV) zijn de overtreders overgedragen aan het Halt-project van de gemeente Schiedam, dat alternatieve straf fen oplegt. In samenspraak met de ONS was gekozen voor reinigings werkzaamheden, Hoewel nog maar 14 jaar, geeft Jamie McKennet blijk van een ge zond stel hersens. Hij beseft dat hij zichzelf bloot geeft aan vrienden en kennissen door aan de krant te vertellen wie hij is en wat hij heeft uitgevreten. „Ik heb 's nachts op de Burg. Knappertlaan gelopen over een geparkeerde, vrij wel nieuwe auto. Op het politiebu reau heb ik van twee tot 's och tend zes vastgezeten Bepaald geen lolletje. Naast de veegstraf is me ook nog een boete opgelegd van ze venhonderd gulden. Dat kost héél veel weken zakgeld. En vergeet niet de ellende die ik thuis heb on dervonden. Ik zal me twaalf keer bezinnen voordat ik zelfs weer aan iets verkeerds durf te denken. Mij niet meer gezien. Je dupeert je zelf." Hard werken Joop van Os zegt tevreden te rijn over zijn pupillen. „Ze werken hard en staan geen moment stil. Néé, er de kantjes vanaf lopen lukt bij mij niet. Regelmatig begeleid ik in mijn werk ook gedetineer den. Da's een andere klus, Deze knapen zijn in feite een makkie, Ze rijn doordrongen van hun straf en ondergaan deze in een stem ming van 'maken we er van kun nen maken." Evert Oemar (16) beaamt leu nend op zijn bezem ook volmondig dat hij fout is geweest. „Op het Louis Zimmermannplein reed een vent op de fiets. Ik dacht: ik zal hem is laten schrikken van een ro tje. Ik wierp de strijker vlak voor zijn poten. Hij verblikte niet eens, maar pakte me wel in mijn kraag en legitimeerde zich als politieman in burger. Shit. Baaalen als een stekker. Zoiets moet altijd mij overkomen. Maar ach, ik heb ge gokt en verloren. Dus bezemen, twee dagen van mijn vakantie. Volgend jaar koopt deze jongen geen vuurwerk meer." Patrick van Haaster, ook 16 jaar, vindt zich door de politie 'ge pakt' en zijn straf te hoog. „Een agent in burger pakte mij op de Laan van Bol'Es voor het te vroeg afsteken van vuurwerk Maar ik had maar voor ƒ1,70, zeventien rot dubbeltjes, aan mini-rotjes op zak. Hoe ik me ook verdedigde, het hielp noppes. Not ja mis schien heb ik inderdaad wel niet de waarheid gesproken. Maakt toch met uit? Je bent maar een keer jong en toevallig ben ik dat nu. dezelfde Van Dale, volstrekt met het geval met de naam Gc ker. Het gewaardeerde en :elge- raadpleegde geweten van de Ne derlandse taal staat Gerstakker (dus zonder 'en') en Gersteakker toe, maar Gerstenakker aiet. Dus de heer Dik de Munnik, ju rist van gemeentewerken, de t vraag voorgelegd waarom gebruik wordt gemaakt van een onjuiste spelling, hoewel dat me een naamgeving is toegestaan Een di rect antwoord had hij er niet op. maar na intern speurwerk kwam de 'aap uit de mouw'." „De fout ligt bij ons. In ons persbericht is een ukfoutje geslopen. De enige juiste naam is Gerstakker, precies zoals het college heeft besloten.' Waarvan dus acte' mor. Hij benadrukt nog een ande re reden te hebben voor het uitlo ven van de beloning. „In Rotter dam ben ik ook al eens het slacht offer van een autokrasser gewor den. Hij werd gepakt, door justitie vervolgd en door de politierechter veroordeeld tot drie dagen hechte nis. Ik vroeg toen aan de rechter hoe het zat met het terugbetalen van mijn schade. Hij antwoordde daar niets aan te kunnen doen, omdat de dader een junk was en slechts van een uitkering leefde. Ik zei tegen hem dat ik dat geen rechtspreken vond. De rechter vond dat wél. Waarop ik hem toe wenste dat als de junk weer buiten stond, hij dan maar een paar deu ken" in de auto van de rechter moest trappen. Dat werd als bele digende taal uitgelegd en ik kreeg een geldboete van vijftien gulden. Daarom probeer ik het nu op deze wijze. Misschien dat ik de veroor zaakte schade nu wél terugkrijg." De zeldzame nachtvlinder Litophania Leautieri Hesperica, opgezet als bewijs. Door Bernadette Neelissen VLAARDINGEN De Vlaardinger Ronald Jacobs heeft een belangrijke, maar vooral leuke vondst gedaan: hij heeft een voor Nederland nieuw soort nachtvlinder ont dekt. Het beestje, Lithopania Leautieri Hespericakomt ver der slechts sporadisch in Zuid- Engeland en in het Middelland se Zee-gebied voor Ronald, die lid is van de Ne derlandse Jeugdbond van Na tuurstudie (afdeling Vlaardingen/Schiedam), ont dekte de vlinder tijdens een nachtvlinder-avond m zijn ei gen tuin in de Hoevenbuurt in Holy-Noord „Bij zo'n vlinder-avond wordt er tussen twee palen een laken opgehangen," vertelt Ro nald. „Daar plaatst men een zo genoemde HPL-lamp voor, waardoor het laken één groot verlicht vlak wordt. Vlinders vliegen normaal gesproken op het maanlicht af. Maar bij zo'n vlinder-avond is het laken als het ware de maan, dan komen ze dus daarop af Ronald zat binnen toen de Litophania op een herfstige ok- tober-avond op rijn laken neer streek. Bij één van rijn uitstap jes naar het vlinder-laken trof hij een hem onbekend exem plaar aan, zo'n drie centimeter groot, zachtbruin gekleurd met zwarte streepjes. Omdat hij de vlinder ook niet met behulp van zijn boeken kon thuisbren gen, ving hij hem voorzichtig in een medicijnpotje en ging hij er mee naar een kennis, die het beest als de zeer zeldzame Li tophania Leautieri Hesperica determineerde. Het duurde even voordat een persbericht zijn weg naar buiten had ge vonden, maar onlangs bracht Ronald zijn vondst m de open baarheid „Je moet erg voorzichtig zijn met vlinders," weet Ronald. „Ze zijn van de familie der schubvleugeligen, wat wil zeg gen dat ze allemaal minuscule schubjes op hun vleugels heb ben. Raak je die aan, dan blij- ven ze op je handen ritten en dat vermindert het vliegvermo- gen van de vlinder. Bovendien komt het de kleur niet ten goe de Om heiemaél zeker te zijn ging Ronald met de zeldzame vangst naar de Rotterdamse vlinderdeskundige N.W. Elffe- nch. Deze bevestigde dat de t vlinder nog nooit eerder m Ne derland was aangetroffen, en zette hem voor Ronald op, „Ja, dat klinkt misschien wat cru," lacht Ronald. „Maar om te be wijzen dat je hem gevonden hebt, móet dat wel." Litophania prijkt nu bij de Vlaardinger thuis in een kastje. Maar hoe kwam de vlinder in ons land terecht? Volgens Ro nald is het het,meest waar-; schijnlijk dat de schubvleugeli- ge toerist met de harde zuid westenwind, die op de avond van de vangst over Nederland waaide, vanuit Engeland mee is gevlogen. „Maar het kan ook dat-ie als verstekeling met een boot is meegekomen," Ronald is ^beretrots op rijn, vangst. „Ik ben zelf pas een jaar of twee, drie bezig met t vlinderen," zegt hij. „En nu al zoiets bijzonders! Neem bij voorbeeld meneer Elfferich, die is 65 en al bijna zijn hele leveri bezig met vlinders. Die heeft in zijn hele carrière nog maar één voor Nederland nieuwe soort ontdekt." Volgens Ronald rijn er onge veer 1200 soorten nachtvlin- t ders in Nederland. Van de dag vlinders lopen de aantallen veel minder hoog op: zo'n 13 ver schillende soorten. „In de jaren '40 waren er dat nog 70," zegt Ronald. Het is leuk om te vermelden" dat de rups van de bijzondere^ nachtvlinder leeft van eejjf soort conifeer die vaak in ge wone tuinen te vinden is.n Mochten er meer exemplaren van Litophania in ons land zijn aangekomen, dan zullen die waarschijnlijk hun eitjes op de coniferen leggen en zou de soort zich wel eens in Neder land kunnen gaan ontwikkelen. Waar vindt u de Avondbladen TV krant op uw televisie? Rotterdam ACR 2 kan ook ontvangen worden in Albrandswaard, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bleiswijk Op de kabel in Rotterdam wordt ook het programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op KANAAL 28 Op maandag tot en met vrijdag, dagelijks om 17 30 uur, herhalingen om 18 30, 19 30, 20 30, 21 30 en 22 30 uur Stad TV Rotterdam en de Avondbladen TV krant elke dag uw eigen stad op de televisie Stads TV Rotterdam en Het Vrije Volk bieden u een schitterende poster aan van de Oude Haven. Deze unieke productie, formaat 50 x 70 cm, kost slechts 7 50 en is verkrijgbaar aan de receptie van de Avondbladen Combinatie Rotterdam. Witte de Withstraat 25 Zolang de voorraad strekt ROTTER, DA Wilt u meer informatie over Avondbladen TV Krant of vertegenwoordigersbezoek met demonstratie? Bel dan 010-4048056 Schiedam kanaal 28 »UHF Maaolun kanaal 3 VHF Rotterdam ACR 1 kanaal 28» UHF Rotterdam ACR 2 kanaal 7 VHF (brt2) AVONDBLAD EN v» n 1 J

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1