'Hoogstraat moet hele jaar met publiek gevuld zijn' 1880-1890 in Schiedam: gedrukte toestand, maar geen woelzucht I 'Misschien word ik wei teruggekochthaha' PvdA stelt kieslijst samen met Dick Dolman Het Vrije Volk SCHIEDAM Ouderenbond: 'Gemeente niet oudervriendelijk' Bestuurswisselingen tijdens nieuwjaarsreceptie van de winkeliersvereniging Bij SVV overbodige 'Jerommeke' van der Laan is nu vedette in Wageningen PAGINA 4 ws ZATERDAG 6 JANUAR11990 Door Rein Waiters SCHIEDAM De winkeliers vereniging Hoogstraat gaat de sa menwerking met de verenigingen van het Broersveld, Broersvest en de Dam verstevigen. Bovendien wil de grootste winkelstraat van de stad een hoger budget van de gemeente voor een activiteit als de duizenden mensen trekkende, jaar lijkse zondagsmarkt bij de Bran dersfeesten in september. De nieuwbakken voorzitter Ro nald Prince maakte dit gisteren bekend op een matig bezochte nieuwjaarsreceptie van de Hoog straat. Hij nam er de voorzitters hamer over van Chris Coppens, die ruim twaalf jaar de scepter heeft gezwaaid en mede-oprichter is van de winkeliersvereniging. Dat over dracht vond plaats in het Sitton Party House, waarvan de 29-jarige afgestudeerde econoom Ronald Prince sinds vorig jaar directeur is. In het bijzijn van burgemeester Reinier Scheeres en wethouder Aad Wiegman benadrukte hij dat de Hoogstraat zich blijft inzetten voor het succes van een zondags markt en dat deze zelfs extra ac centen zal krijgen. Tegelijkertijd wil Prince een beleidsombuiging bewerkstelligen, waardoor minder tijd in de organisatie hoeft te wor den gestoken. Dit gegeven was met name tijdens de laatste feesten een halsbreker en leidde tot geruchten dot de Hoogstraat zou afhaken. Prince denkt aan een verlich ting door het uitbesteden van be paalde werkzaamheden, zoals bij voorbeeld het opzetten van kra men, die het bestuur steeds zelf deed. „We moeten gestructureer- der gaan werken en naast de zon dagsmarkt ook andere activiteiten versterken. De Hoogstraat moet het hele jaar door gevuld zijn met publiek,' is de werkslogan van de in de Van Beverenstraat in de Westwijk geboren en getogen Prin ce. Extra aandacht krijgen het Sin- Chris Coppens (rechts) draagt na ruim twaalf jaar de hamer over aan de nieuwe winkeliersvoorzitter Ronald Prince. terklaasfeest en de verkoopdagen rond Kerstmis. „We denken aan het opzetten van een kerstmarkt, zoals Rotterdam die ook heeft in de binnenstad." Prince zegt zich voorts te gaan bezig houden met een betere bereikbaarheid van de Hoogstraat en niet, in de laatste plaats met de parkeerproblemen in het stadscentrum. „Wij zullen ons mondje stevig roeren bij de be handeling van de onlangs gepre senteerde concept-parkeernota voor de binnenstad. Zoals de voor stellen er nu bijliggen, kunnen we ons daarin beslist niet verenigen." Nauwe samenwerking met de Be woners Vereniging Schiedam Cen trum in deze kwestie, zegt Prince een vanzelfsprekende zaak te vin den. „In de parkeernota wordt hele maal geen rekening gehouden met de belangen van het winkelend pu bliek. In Vlaardingen liepen de omzetten in de omgeving van het Liesveld met ruim dertig percent terug na het invoeren van parkeer en bereikbaarheidsingrepen. Dat moeten we in Schiedam kost wat kost voorkomen." Het bestuur van de winkeliers vereniging Hoogstraat bestaat uit zeven mensen. Behalve voorzitter Prince is ook penningmeester Har- rie Verwaijen een nieuwkomer. Van de winkeliers is 70 percent lid. Prince zegt dit aantal te willen opvoeren en in eigen parochie ook te zullen prediken dat iedereen aan de activiteiten van de winke liersvereniging moet gaan deelne men. In sommige gevallen is er slechts sprake van een deelname van 30 tot 40 percent van de aan gesloten ondernemers bij een ac tie. „Dat is veel te weinig." Door Han van der Horst SCHIEDAM Het decennium is geëindigd met een klap. Senate Rubinstein heeft zelfs geschreven, dat met de val van zoveel commu nistische regime;, de twintigste eeuw nu al is afgplopen en een nieuwe tijd begint. Het wemelt dan ook van de te rugblikken op de jaren tachtig. Ook op de nieuwjaarsbijeenkom sten van vandaag van gemeente en PvdA. Moet ik me daar nu bij aan sluiten? De lezer komt er niet on der uit. Maar het zijn wel andere jaren tachtig. Die van de vorige eeuw. Dat biedt in ieder geval va riatie, want in 1889 bego er althans in de ogen van de tijdgeno ten alles behalve een nieuw SCHIEDAM De belabberde huisvesting van de ouderenbonden ANBG en St. Joseph, in oudt schoolgebouwen is kenmerkend voor de ouderenpolitiek van Schie dam. Dat heeft gistermiddag voor zitter Arie van Loenen van de plaatselijke afdeling van de Alge mene Nederlandse Bond voor Ou deren gezegd in zijn nieuwjaars toespraak. „Het mag haast wel gênant ge noemd worden dat na twee jaar aandringen nóg steeds niet de be loofde definitieve versie van de ge meentelijke nota Ouderenbeleid is verschenen, hoewel de problemen bij de ouderenzorg nu al reeds de pan uitrijzen," zei Van Loenen on der meer op de nieuwjaarsreceptie van zijn hond. De politiek is hier niet 'ouder vriendelijk' en de gemeente doet alleen maar wat het rijk voor schrijft, maar voegt er nauwelijks een eigen ouderenbeleid aan toe, hield hij rijt leden en gasten voor. Alleen liet liftenplan van wethou der Hans van Kleef in Nieuwland is een gunstige uitzondering, meent Van Loenen. Hij wees voorts naar de kandi datenlijsten voor de komende raadsverkiezingen: „Er rijn niet of nauwelijks ouderen op een ver kiesbars plaats neergezet." Van Loenen, nu raadslid voor de PvdA, is zelf door de selectiecommissie van rijn partij ook niet voorgedra gen voor herverkiezing. Wel is het 65-jarige Eerste-Kamerlid Jan Si mons op een verkiesbare plaats ge kandideerd. Van Loenen vroeg aandacht voor detoenemende activiteiten van rijn bond en wees teven: op de groei van de ANBO in Schie dam, die het ledental van 1300 is gepasseerd. tijdperk. De Schiedamsche Cou rant schreef op oudjaar: „Niemand voorzeker zal dit jaar onder de grooten van rijn stand rangschik ken; niemand zal later terugwijzen op de roemrijke dagen van 1889." En over het aflopende decennium geen woord. Stel je voor datje een gemiddel de Schiedammer uit die tjd was. Wat zou je dan op oudjaar 1989 over de toestand geschreven heb ben? Niet wat je nu denkt, maar wat je naar de normen van die tijd in een gewoon en dus niet vooruitstrevend gezin opgevoed, had behoren te denken. Eens pro beren (zonder die oude spelling na tuurlijk): „Wanneer wij thans af scheid nemen van de jaren tachtig, dan doen wij zulks met een zucht van verlichting. Zij hebben im mers noch onze stad noch ons va derland veel goeds gebracht. Inte gendeel, overal bevinden handel en nijverheid zich in een gedrukte toestand en dit geldt bovenal voor het goede Schiedam, dat thans meer dan vroeger overal in den lande wordt aangeduid als 'Zwart Nazareth'. Wij droegen die naam ooit met trots, omdat onze beroete muren betekenden, dat in Schie dam vele schoorstenen rrfokten en dus vele handen een eerlijke ar beid vonden. Maar thans heeft deze zwart heid ook van doen met de toe komstverwachtingen onzer hoger geplaatste medeburgers. Zeker, zij laten nog steeds hunne schoorste nen roken en allerwege klinkt op straat het geluid van rollende ton nen. Nog steeds gaat er op de Ko renbeurs veel moutwijn om. Maar hoe schril is de tegenstelling tus sen de rijke en trotse gevel van dit magnifieke bouwwerk en de prij zen die er worden gemaakt. Nog steeds verrichten Schiedammers eerlijke arbeid, maar het lijkt wel tevergeefs. Kraakloze fabrieksalco- hol drukt de prijzen van de mou twijn en het lijkt wel, of de Al machtige Schiedam vergeten heeft. Boosaardige tongen beweren zelfs, dat onze stad nu gestraft wordt voor het 'gif dat het aan de we reld verkoopt. Melasse Inderdaad, de jaren tachtig heb ben een wonderlijke opbloei te zien gegeven van het mensensoort, dat de arbeider, die het toch al zo moeilijk heeft, rijn ontspanning, zijn glas jenever wil ontzeggen. Met hoge accijnzen trachten zij dit genotmiddel buiten rijn bereik te brengen. En de distillateur ziet zich gedwongen voor de melasse- alcohol te kiezen in stede va» voor het vertrouwde produkt, dat te recht al meer dan een eeuw Schie dams roem uitmaakt. En dat gebeurt dan in een va derland, dat drie jaar geleden Door Robert van 't Zelfde SCHIEDAM „Mocht SVV geen kampioen worden, dan komt dat omdat zij het kampioenschap verspelen bij ons 'op de berg" in Wageningen, waar ze met 1-0 ten onder gaan. Door een doelpunt van mij." Hij lacht er wel een beetje bij, Robin van der Laan (21). Hij was de laatste Schiedammer, die dit seizoen nog in de basis acteerde bij SVV. Geheel onverwacht vertrok hij, vlak voor de winterstop. Ro bin van der Laan kreeg van het Gelderse Wageningen een contract aangeboden voor de duur van an derhalf jaar en besloot voor de in de onderste regionen van de eerste divisie vertoevende club te gaan voetballen. „SVV krijgt het nog moeilijk," voorspelt hij. De Schiedammer begon als eetje zijn voetbalcarrière bij DHS waar hij overigens slechts twee seizoe nen bleef. De langste tijd speelde hij bij Excelsior'20. Hij stond in die tijd ook in selectieteams. Nog A-junior was Robin tijdens rijn de buut in de hoofdmacht van de zwart-witten, die toen nog uit kwam in de tweede klasse KNVB. De opmerkelijk snelle opmars van de stevig gebouwde aanvaller bleef ook de scouts van het toen nog ar me SVV niet onopgemerkt en ze lijfden Van der Laan in bij hun landelijke jeugd. Al na een jaar werd de jonge spits als amateur in de hoofdselec tie van de semi-profclub opgeno men. Na twee maanden in het C- team haalde de toenmalige trainer Sandor Popovics hem in het eerste van SVV. Aan dat jaar heeft 'Lanie' goede herinneringen: „Popovics was een zeer hartelijk persoon en boven dien een goede trainer Dat jaar was voor mij het gezelligste sei zoen bij SVV, ondanks het feit dat 'Popo' mij liever naast rich op de bank had, dan in het veld." Met de komst van 'redder in de nood' John van Dijk en onder het toeziend oog van trainer Jan van -de VeldenverwierfVan "der Laan zich (na,het, vertrelr yan Glenn Sonneville) een plaats bij de beste elf. In de spits naast aankoop Pier "Tol scoorde :de Schiedammer dat seizoen zeven doelpunten. Robin van der Laan (inmiddels "van de bijnaam Jerommeke voor zien) ging en echter, in tegenstel ling tot diverse andere spelers, in salaris niet "op vooruit onder, het bewind van de rijke suikeroom uit de Spaanse Polder. Dat kwam, zegt Van der Laan, omdat hij net voor de komst van Van Dijk al door SVV contractueel was vastgelegd voor dit seizoen. Een nostalgische blik op het voormalige station, dat als zoveel ten offer is gevallen aan de jaren tachtig. Nu, in 1890, stappen de Schiedammers op de trein in een waardig stenen gebouw, waarvan de architec tuur is geïnspireerd door het indrukwekkende Hollandsche Spoor te Den Haag. Iets waarvoor de ingezete nen de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappy dankbaar kunnen zijn. Maar: wanneer komt de zy- lyn naar de Maas, waar Schiedams bestuurders al vijftig jaar om vragen? in dat rampzalige jaar 1887 werd getroffen door de vreselijke ineenstorting van de Londense beurs en die op Wall Street te New York, welker betekenis wij steeds zien toenemen zo in het goede als in het kwade. Een ineenstor ting dis ook de kracht van de Am sterdamse geldmannen niet onfae roerd heeft gelaten, hetgeen geleid heeft tot de ondergang van menige solide firma. Haven Ook dat heeft in Schiedam zijn sporen nagelaten. Wij rijn getuige geweest van een groeiende werk loosheid en in het spoor daarvan de geest der revolutie. Gelukkig hebben wij ook gezien, hoe de so cialistische woelmakerij goeddeel: beperkt is gebleven tot de toch al ongehoorzame hoofdstad en zekere streken in Friesland. Aan de ande re kant is het een treurig teken des tijds, dat de leider van de onver antwoordelijke revolutionairen, Ferdinand Domela Nieuwenhuis, na een terechte gevangenis geko zen is tot lid van de Tweede Ka mer der Staten Generaal. Gelukkig is het goede, het godsdienstige, het trouwe, het waarlijk Oranjegezin de volk van Schiedam ongevoelig geweest voor deze infectie, gevaar lijk den de cholera. Dit kunnen wij bijschrijven op de creditzijde van het afgelopen decennium. Is er nog meer waarvoor wij aonkbaar kunnen rijn? Het be stuur van onze stad werd de afge lopen tien jaar gekenmerkt door een wijze voorzichtigheid. Waar de heer Van Dijk van Matenesse, al bijna vijfentwintig jaren burge meester van deze stac dikwerf blijk gaf van te grootse plannen, te onvoldragen zucht tot veranderen, was er in onze Gemeenteraad al tijd een meerderheid die er zorg voor droeg, dat nieuwigheden niet onmiddellijk in een onvoldragen werkelijkheid werden omgezet, maar in ieder geval voorwerp wer den van studie. De lezer herinnert zich de plan nen om de haven van Schiedam uit te breiden, zodat hoopten de voorstanders van deze al te duren plannen onze stad zou kunnen uitgroeien tot een stapelplaats van Europese betekenis. Hier zorgde wijze voorzichtigheid ervoor, dat Schiedam het lot van de buurge meente bespaard is gebleven. In derdaad, de heer Pincoffs, lid van de gemeenteraad, droeg er zorg voor, dat in Rotterdam op de zuid oever der Maas inderdaad onver antwoordelijk grote havens zijn aangelegd. Maar de heer Pincoffs sloeg een smadelijk failliet en kon slechts aan arrestatie ontkomen door in alle vroegte een schip naar New York te nemen, vele geëerde Rotterdammem geruïneerd achter latend, want zij hadden hun kapi-' taal in rijn schimmige plannen ge stoken. En wat heeft deze haven tot nog toe opgeleverd? Wij heb ben het dit jaar gezien, een strike, of zoals het Nederlandse woord nu luidt 'staking' uit zo luidt het woord van de socialistische woel- makers 'solidariteit met de broe ders' in Londen! Voortgaan Wilde dan de burgemeester ook Schiedam op het pad der revolutie leiden? Neen, hij is zeker te goeder trouw en heeft steeds de opbloei van Schiedam voor ogen. Daarvoor echter wenst hij niet de geëigende, de vertrouwde middelen aar te wenden, maar hij kiest voor aller lei grote nieuwigheden die reeds tot zoveel treurigheid hebben aan leiding gegeven. Laat Schiedam, iaat ons goede vaderland toch voortgaan op het pad dat de vaderen gewezen heb ben. Wij hebben de poëzie van on ze grootste dichter, de geniale Tol lens, bespot gezien door jonge woelgeesten, dewelke zich noemen de beweging van tachtig. Wij heb ben ook 's-konings leger zien vu ren op het volk van de Jordaan, die onder de invloed van deze ver nielers en van de met hen verbon den socialisten en communisten, de wapens hadden opgenomen te gen het wettig gezag. Daai zien wij, waar de beweging van de ja- Ten tachtig op uitdraait. Wij wensen Schiedam en Ne derland de wijsheid toe die be hoort bij de ware beweging, de be weging van God, Nederland en Oranje, 't Is het vertrouwde dat Schiedam en ons vaderland zal verheffen uit de put waarin het is neergezonken. Het rijn niet brand stichters die wij nodig hebben, ,maar blussers. Opdat wij straks als de nieuwe eeuw begint. En dat is reeds over tien jaren -4- opdat wij dan kunnen zeggen: Gód zij lof en dank, Schiedam is Schiedam gebleven, Nederland, Nederland." Allemachtig, zou ik ;dat in die tijd zo hebben opgeschreven? Kan best. De geest des tijds was er een beetje naar en je moet altijd oppas sen, dat je de denkbeelden die je nu koestert en normaal vindt, overbrengt naar een oude tijd. Overigens: de Schiedamsche Cou rant van die dagen was voor plaat selijke begrippen heel links en vooruitstrevend. Ze klaagde over de politieke gang van raken in Ne derland, omdat door allerlei ruzie tussen christelijke en liberale poli tici de aandacht werd afgeleid van de hoofdzaak in de komende jaren negentig. Dat was 'de sociale quaestie'. Maar die gedachte ging de gemiddelde Schiedammer toen nog veel te ver. i Nieuwe positie Hoewel er voor Van der Laan financieel dus niet erg veel veran derde, verbeterde zijn spel wel. Onder leiding van 'Van Dijks beste aankoop', Dick Advocaat, werd Robin een rol achter topscorer Pe ter van Velzen toebedacht Op deze nieuwe positie en omringd door betere spelers dan de afgelopen seizoenen werd Van der Laan een vaste kracht in het elftal, dat thuis tegen Excelsior de periodetitel bin nen haalde. J „Het succes van SVV is te dan ken aan de goede aankopen en aan Robin van der Laan, op deze foto nog in het shirt van SVV: „Ik was graag bij SVV gebleven, maar ja, Wageningen meldde zich voor my met een aantrekke lijk contract." Dick Advocaat. Ik heb veel van die man geleerd, hij weet je per fect te motiveren en straalt ontzet tend veel gezag uit. Hij is niet voor niets de rechterhand van Rinus Michels geweest." Van der Laan signaleert 2elf een enorme sportieve verbetering bij SVV: „Mijn spel is onder Advo caat het afgelopen jaar met hon derd percent vooruitgegaan." Toch heeft hij deze succesvolle club de rug toegekeerd en is hij vertrok ken naar het Wageningen van trai ner Piet Buter. De Schiedammer: „Ik was graag bij SVV gebleven, maar ja, Wageningen meldde zich voor mij met een aantrekkelijk contract. Van SVV had ik nog steeds niets gehoord over het volgend seizoen. Dus moest ik een keuze maken. En als je voor je brood voetbalt, is die keuze erg gemakkelijk. Bovendien komen er naast Zier Tebbenhof ze ker nog andere jongens bij en dan wordt alles een beetje krap hè!" De immer lachende Van der Laan kende weinig of geen aanpas singsmoeilijkheden bij zijn nieuwe werkgever. Behalve dat de nog bij zijn ouders in Schiedam wonende aanvaller het vijf keer per week naar Wageningen rijden weinig ideaal vindt. Hoewel dat in de door zijn nieuwe club van John van Dijk overgenomen wagen ei genlijk geen probleem mag rijn. „Het klikte gelijk met de rest van de groep," zegt Van der Laan. „Vooral na het zaalvoetbaltoernooi dat Wageningen- twee weken gele den speelde. Ik. mocht zelf niet meespelen in verband met een licht blessure aan mijn enkelban den. Om toch even m'n gericht te laten zien ben ik toen om 'n uur of één gaan kijken. Kom ik daar aan, waren ze al uitgeschakeld.". Al met al is het qua niveau toch een stapje terug voor de voormali ge publiekslieveling van het steeds groter wordende SVV-legioen. „De 1—0 winst op FC Utrecht voor de KNVB-beker was echter het keer punt van de slechte resultaten van Wageningen," zegt Van der Laan zelfverzekerd. „Dat was trouwens ook mijn debuut en ik werd direct tot man van de wedstrijd gebom bardeerd. Ik speelde dan ook een van mijn beste wedstrijden tot nu toe en maakte zelfs een schaar, al vorens de beslissende pass te ge ven. Dat was wel leuk want John van Dijk en Dick Advocaat zaten ook op de tribune. Word ik mis schien volgend seizoen weer terug gekocht, haha." SCHIEDAM Het PvdA-Twee- de-Karoerlid Dick Dolman (hij was ook voorzitter van de Tweede Ka mer) is maandagavond voorzitter van de vergadering waarin de Schiedamse afdeling van de PvdA de lijst vaststelt voor de gemeente raadsverkiezingen op 21 maart. De vergadering wordt gehouden in de grote zaal van het wijkcentrum De Blauwe Brug aan het Bachplein. Aanvang 20.00 uur. De bijeen komst is voor iedereen toeganke lijk. Een onafhankelijke commissie onder leiding van Zuidhollands ge deputeerde Hans van der Vlist heeft een advieslijst opgesteld waarin de leden maandagavond nog wijzigingen kunnen aanbren gen. Als lijsttrekker voor de socia listen is Aad Wiegman, de huidige wethouder van Financiën voorge steld. De commissie wil stadsver nieuwingswethouder Hans van Kleef alleen in de gemeenteraad laten terugkeren en adviseert wet houder Chris Zijdeveld (o.a. Stads ontwikkeling en Milieu) een ande re post te geven. Zijdeveld gaat zijn vijfde be stuursperiode in. De commissie denkt voor hem aan een wethou derschap in de welzijnssector. Verreeken Pleijsier in Oe Teerstoof SCHIEDAM Het duo Ver- reck en Pleijsier brengt volgen de week drie dagen het pro gramma 'Harde stukjes' op de planken van theater De Teer stoof. In 1987 wonnen de twee het Leidse Cabaretfestival. Daarna hadden rij succes met het programma 'Ze is er van door met een yup'. In 'Harde stukjes' behandelt het duo on der meer de mens, de auto, moord en diverse andere emo ties. Ze worden hierbij muzi kaal 'begeleid' door verscheide ne telefoons, enige gitaren, een bas, sommige balpennen en ukeleles. Het gaat dus ergens over en het is om te lachen. Verreck en Pleijsier rijn met 'Harde stukjes' op 11, 12 en 13 januari in De Teerstoof, Nieuw- straat 12. Aanvang 20.30 uur. Toegang 12l50.Pashouders ƒ10.00. SCHAT zoekt mannen SCHIEDAM Het Schie dams Collectief Historisch Amateur Theater (SCHAT) Is naarstig op zoek naar mannelij ke figuranten voor de open- luchtproduktie 'Een brandende kwestie', die dit jaar wordt op gevoerd op de Lange Haven na bij de Vismarkt. Inlichtingen worden tijdens kantooruren graag verstrekt door Corine Sey, tel. 4260500, toestel 295.

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1