In marathonzütti ng corrigeren PvdA-leden de kand datenl ijst Het Vrije Volk SCHIEDAM Poppentheater voor volwassenen Schiedam presenteei t zich in vier talen Spaarbanken (sponsor) introduceren uniek kaartverkoopsysteem voor Van Gogh-jaar Vogelasiel nu landelijk erkend 'The couch trip' in het Filmhuis iBEZOBBiHSU Hans van Kleef gerehabiliteerd en Gor Huijken teruggehaald; geen ouderen verkiesbaar Eigenwijs 'De zaak Kenny' in Passage Theater Toverdoos: Boekenwurm met buikpijn Bussen blokkeren weg Snelheid gecontroleerd Inbraken in kantoren PAGINA 4 ws DINSDAG 9 JANUAR11990 Door Rein Wolters SCHIEDAM Hans van Kleef heeft weer uitzicht op een wethou- derspost en Cor Huijken kreeg loon naar werken. Arie van Loe- nen en Ton de Vos zijn de grote verliezers en dat geldt in feite ook voor de commissie, die gister avond en vannacht haar vooraf met zorg samengestelde lijstvolgor de voor de gemeenteraadsverkie zingen op 21 maart deels getorpe deerd zag. Pas vanmorgen tegen drie uur was duidelijk hoe de kaarten precies zijn geschud. Ruim twintig van de meer dan honderd opgekomen leden van de plaatselij ke afdeling van de PvdA waren toen al naar huis. Onder het strakke voorzitters schap van het Tweede Kamerlid Dick Dolman viel in het wijkcen trum De Blauwe Brug het besluit voor de definitieve volgorde van de kieslijst voor de komende ge meenteraadsverkiezingen. Op voorhand was er al veel kritiek geuit op het ontwerp, dat onder voorzittersschap van gedeputeerde Hans van der Vlist uit de bus was gekomen. De huidige wethouder voor Stadsvernieuwing, Hans van Kleef, was te licht bevonden. De commissie adviseerde hem geen bestuurlijke post meer te geven, doch wel een plek in de nieuwe gemeenteraad. Om de ernst van iet advies kracht bij te zetten werd de 38-jarige Van Kleef een negende plaats op de voorlopige kieslijst toegedacht. Voor hem on verteerbaar en ook voor tal van partijgenoten, zo bleek gister avond. Nadat eerst Aad Wiegman (de huidige wethouder Financiën) als lijsttrekker was aangewezen en Gé Brouwer en Yvonne Siljee onder applaus de tweede en derde plaats kregen toegewezen, bleek de sterke troef van de adviescommissie, de 40-jarige Noor Samkalden, het toch te moeten afleggen tegen Van Kleef. Hij kreeg de voorkeur boven de tweede vrouwelijke wethou derskandidaat. Een afweging tus sen Samkalden en de huidige m lieuwethouder Chris Zijdeveld viel vervolgens evenmin in haar voor deel uit. Ze kwam tenslotte op de zesde plaats. Niet alleen Van Kleef kreeg een fikse herwaardering, maar ook Cor Huijken. Hij is de enige zitten de lid van PvdA-raadsfractie die Steun voor Hans van Kleef (links), die de PvdA-afdeling terug wil aïs wethouder. niet kan hogen op een hogere op leiding. Zijn inzet in de afgelopen jaren was niet onopgemerkt geble ven. Hij kreeg een opwaardering van niet minder dan negen plaat sen en werd zo van de zeventiende 'kantelplaats' (de PvdA bezet in de raad zestien zetels) getild. „Eigen lijk had ik zo'» grote sprong niet verwacht," verklaarde de machi nist van het Sportfondsenbad heel eerlijk. „Maar ik vind het wel te kenend voor de eerlijkheid van on ze leden. Ik ben ontzettend ver heugd met deze uiting van waarde ring. Niet terug komt ouderenspecia- list Arie van Boenen Hem werd onomwonden duidelijk gemaakt dat er betere kandidaten zijn dan hij, waaronder Jan Simons, die al eerder in de raad zat. Maar Si mons behaalde, ondanks de vele hem toegedichte kwaliteiten even min een verkiesbare plaats op de lijst. Uiteindelijk, na een uren du rende stemming, kwam het Eerste Kamerlid op de achttiende plaats terecht. De 'stoelendans' rond de eerste zestien kandidaten op de lijst, ging niet alleen ten koste van hem. Ook de huidige cultuurspe cialist Ton de Vos kwam als nu- mer 17 op de wip te zitten. Het streven om bij de eerste zestien kandidaten minstens vier vrouwen te hebben, werd door de vergadering gehonoreerd. Marijke Woord en Betty Hoogeveen bezet ten de 12de en 15de plaats. Overi gens is pas na de verkiezingen aan de orde wie er voor de PvdA een wethouderspost gaat bezetten. In tegenstelling tot het landelijke ge bruik is de lijstvolgorde in Schie dam niet bepalend voor een we thouderszetel. De nieuwe fractie bepaalt onderling wie de wethou ders worden. Van Aad Wiegman en Chris Zijdeveld is dat echter al vrijwel zeker. De onverbiddelijke uitspraak van de afdelingsvergade- ring om Van Kleef met een hogere plaats te honoreren, houdt ook vrijwel zeker in dat hij terugkeert als wethouder. Van Kleef zei halverwege het vaststellen van de kieslijst dat zijn vermoeden op een betere plaats ook is gehonoreerd. „Ik heb dat steeds gedacht," zei hij. Noor Sam kalden erkende vrijwel steeds ze ker te hebben geweten dat ze de haar toegedachte vierde plaats niet zou houden. „Met het nu bereikte resultaat ben ik ook tevreden." Zij kreeg overigens behoorlijke kri tiek. Ze heeft tal van goede be stuurlijke- en andere eigenschap pen maar heeft de handicap dat ze 'niet kan luisteren en ook eigen wijs kan zijn', werd onomwonden gezegd. Lijsttrekker Aad Wiegman zei tevreden te zijn over het verloop van de bijeenkomst en het resul taat. Chris Zijdeveld zei bij herha ling in zijn zestienjarige politieke carriëre nog nooit zo'n langdurige bijeenkomst te hebben meege maakt als gisteren. .i j nöci SCHIEDAM The Stuffed Pup pet Theatre van de Australische poppenspeler Neville Tranter doetfer, het Passage Theater aan met het programma 'Manupüator en Un derdog'. Het is een tweeluik over het the ma 'macht en onmacht'. I» 'Man upüator' wordt dit thema op een speelse, cartoonachtige manier naar voren gebracht aan de hand van de machtsstrijd tussen poppen en poppenspeler, In 'Underdog' wordt het publiek op een intense wijze meegesleurd in de beklem ming van de underdogpositie. In 1978 nam The Stuffed Puppet The atre deel aan het Festival of Fools in Amsterdam. Sindsdien heeft het zich ontwikkeld tot het huidige so lo-poppentheater voor volwasse- nen. 'Manupilater en Underdog' van The Stuffed Puppet Theatre op za terdag 13 januari in de Roo Roos enzaal van het Passage Theater, Passage 9. Aanvang 20.30 uur. En tree 12,50. Pashouders/ 10.00. SCHIEDAM De Amerikaanse rolprent "The couch trip" van de regisseur Michael Ritchie, met in de hoofdrollen Dan Aykroyd en Walther Matthau wordt vrijdag avond gedraaid in het Filmhuis aan de Nieuwstraat 12. Aanvang 21.30 uur. Toegang voor donateurs vier gulden. Donateur worden kost vijf gulden per seizoen, inclusief de toegang tot de eerste film. De film handelt over George Hait ian, een welvarende Hollywood- psychiater met een veelbeluisterde radiorubriek. Hij dreigt ten onder te gaan aan stress en stuurt zijn advocaat erop uit om een niet al te ambitieuze vervanger te vinden, die hem tijdens een lange vakantie de kroon niet van het hoofd kan stoten. Het hoofd van een weinig vooraanstaande kliniek, Laurence Baird, lijkt een geschikte keuze en na een telefoontje is de vacature vervuld. Degene die de telefoon opnam was echter niet dokter Baird, maar een van zijn patiënten, John Burns. Deze heeft totaal geen verstand van psychiatrie, maar zijn advie zen voor de radio jagen de luister cijfers omhoog. Intussen weet hij zijn identiteit goed verborgen te houden, totdat natuurlijk de echter vervanger zich meldt. SCHIEDAM 'De zaak Kenny' is een nieuw Nederland: toneel stuk, geschreven door de Vlaardin- ger Chiem van Houweninge (schrijver van onder meer de pu- pulaire VARA-serie 'Zeg eens Aaa..') en staat onder regie van de Rotterdammer Ton Lutz. Kenny is een jongen va» zestien jaar en net zoals andere jongens van die leeftijd, vindt hij sport leu ker dan huiswerk maken. Ook ver zint hij telkens weer een smoes om niet naar pianoles te hoeve» Ech ter in tegenstelling tot zij» klasge noten, heeft hij totaal geen interes- SCHIEDAM Kinderen krui nen zaterdagmiddag naar het pro gramma 'Boekenwurm met buik pijn' van het poppen- en speelthea- ter De Toverdoos ifl De Teerstoof. Het verhaal handelt over Sanne, die niets fijner vindt dan zich te rug te trekken met een boek op zolder. Daar vindt ze een prachtig boek over het land Boekistan. Hier wonen geen mensen, maar hoeken- 010-4004.444 SCHIEDAM „De mensen we ten in toenemende mate de weg naar de VVV te vinden en dat is mede een gevolg van het goede be leid. Deze folder is bijdrage aan de promotie van Schiedam." Lovende woorden gistermiddag van burge meester Reinier Scheeres nadat hij van VVV-voorzitter Klaas van der Geest (rechts op de foto) de eerste puhlieksfolder van het VVV had ontvangen. Dat gebeurde op een bijeenkomst in het VVV-kantoor aan de Buitenhavenweg. Voor Schiedam is de uitgifte van de folder in voorlopig vier ta len (Nederlands, Duits, Frans en Engels: Italiaans volgt nog) een primeur, die helemaal past in de slogan 'Schiedam schenkt me'e'r dan u denkt'. De folder is een vol ledig Schiedams produkt. Het duo Wiegman/Kroeze verzorgde de grafische vormgeving drukkerij Mercator de fullcolor druk. Jack van Raay de fotografie en VVV-di- recteur Ruud Pillard de teksten. Burgemeester Reinier Scheeres (links) bewondert de nieuwe WV-fol- der, die hy uit handen van voorzitter Klaas van der Geest ontving. se in de andere'sekse. Langzaam maar zeker wordt in 'De zaak Kenny' duidelijk dat de hoofdrolspeler niet helemaal nor maal is. 3ij blijkt het produkt te zijn van een genetisch experimen t waardoor hij half mens, half chimpansee blijkt te zijn. Heeft hij recht op leven? 'De zaak Kenny' met onder an dere Henriëtte Tol en Jules Hamel. Vrijdag 12 januari in bet Passage Theater aan de Passage 9. Aan vang 20.15 uur. Toegangsprijzen 22, 19 en 16 gulden. Pashouders 3 gulden korting. wurmen. Als Smet Smurrie in hun land verschijnt, is het gedaan met het goede leven. Hij behandelt de boe ken op zo'n smerige manier dat er van leesplezier niets meer over blijft. Samen met de boeken wurm Alfabet gaat Sanne de strijd aan tegen Smet Smurrie. Foppenteheater De Toverdoos met Boekenwurm met buikpijn' voor kinderen van 6 tot 10 jaar. Zaterdag 13 januari in theater De Teerstoof, Nieuwstraat 12. Aan vang 14.00 uur. Toegangsprijs 3,75. SCHIEDAM Dit jaar, op 29 juli om precies te zijn, is het hon derd jaar geleden dat Vincent van Gogh overleed. Toch was het Vin cent 'zelf die gisteren in het hoofdkantoor van de Bondsspaar bank Schiedam Vlaardingen de verzamelde pers ontving, tijdens een informatie-bijeenkomst over het Van Gogh-jaar en de betrok kenheid van de Spaarbank daar bij. Compleet met strohoed, vlin derdasje en gescheurde broek. Dat Vincent voor deze gelegen heid wel even uit de dood wilde herrijzen is niet verwonderlijk, wam ter gelegenheid van zijn hon derdste sterfdag vinden in op dracht van het ministerie van WVC talloze manifestaties plaats. Het hoogtepunt daarvan wordt een overzichtstentoonstelling in het Rijksmuseum Vincent van Gogh in Amsterdam en het Kröïler-Möller- museum in Otterlo. In totaal zul len daar ruim 400 werken van Van Gogh te zien zijn, variërend van tekeningen tot de meest waar devolle schilderijen. De Spaarbanken sponsoren dit evenement, of, 'zoals algemeen di rectour K. van der Geest het zelf liever noemt, ze 'ondersteunen het. Net als de andere sponsors, waaronder Heineken en KLM, stel len de Spaarbanken een miljoen gulden beschikbaar Waarom doen ze dat? Zoals zo vaak bij het orga niseren van grote evenementen waren er ook bij de Van Gogh-ma- nifestatie tekorten. De Spaarban ken sprongen in om zich op die manier hij een groot publiek te profileren, en, niet minder belang rijk, om hun geavanceerde compu tersysteem hieraan te koppelen, De Spaarbanken hebben namelijk het aleenrecht voor de verkoop van de ruim anderhalf miljoen kaarten. Deze toegangskaarten worden via de diverse filialen door het he le land geautomatiseerd verkocht. Het systeem, uniek voor Europa, werd eerder met veel succes in de Verenigde Staten gebruikt, en komt kort gezegd hierop neer: men koopt uitsluitend in de voor verkoop kaarten voor een speciale dag. Die dag is verdeeld in 'tijds blokken', die gebaseerd zijn op tijd van binnenkomst in het museum. Men mag hierna zo lang blijven als men wil. Het is ook mogelijk een combi-kaart te kopen voor een bezoek aan zowel het Kröller-Möl- ler- als het Rijksmuseum. De voordelen van dit systeem zijn legio: het voorkomt lange rij en bij de kassa, de kaartverkoop kan op 1000 verschillende kanto ren plaatsvinden, het systeem re gelt het aantal bezoekers per tijd blok (zodat men rustig rond kan kijken) en zorgt voor de spreiding van de vele verwachte bezoekers. De speciaal voor het Van Gogh- herdenkingsjaar opgerichte Stich ting Vincent Van Gogh heeft zich voorgenomen zoveel mogelijk kaarten te verkopen. Eenmaal ge kochte kaarten kunnen niet meer geruild worden. De toegangsprijs bedraagt 20 gulden per museum bezoek Een combinatiebezoek kost 35 gulden. Het maximale aantal kaarten per persoon is vier. De voorverkoop start op 15 januari; vanaf die da tum zullen in alle Spaarbanken overzichtsborden hangen waarop men kan zien welke dagen en tijdsblokken vol of bijna vol zijn. In principe kan er dus niets fout gaan. De Spaarbank zal dit jaar ook op andere manieren aandacht be steden aan Van Gogh; er zijn bij voorbeeld al gesprekken gaande met de Vrije Akademie in Vlaar dingen om hier gezamenlijk aan dacht aan te schenken. Ook gaat de bank een spaaractie starten, waarbij men als geschenk een mooie reproduktie ontvangt. De centrale gedachte van de tentoonstelling, die op 30 maart door de koningin zal worden geo pend, is om Vincent van Gogh van zijn beste kant te laten zien. De musea richten zich dan ook op die werken, die door de schilder zelf als zijn belangrijkste werden be schouwd. Deze informatie werd gehaald uit de vele brieven die Vincent aan zijn broer Theo ischreef. In het Kröller-Möllermuseum zullen zo'n 250 tekeningen te zien zijn, in het Rijksmuseum Vincent van Gogh ongeveer 135 schilderij en. Al met al een evenment dat inen niet mag missen. De tentoon stelling loopt van 30 maart tot en met 29 juli, en er gaan nu al de wildste verhalen over: zo zouden de Japanners al 65.000 kaarten hebben opgekocht! Helaas, er is nog geen enkele bestelling uit Ja pan binnen. SCHIEDAM De landelijke Stichting Nationaal Comité Zeevo gels Olievrij heeft het Schiedamse Vogelasiel erkend als 'kustasiel*. Samen met de al eerder erkende Stichting Vogelklas Karei Schot in Rotterdam wordt het Vogelasiel hierdoor automatisch ingeschakeld bij de opvang en verzorging van vogels die het slachtoffer zijn ge worden van een olievervuiling. De grondslag van de erkenning ligt bij de oliemorsing van de Roe meense bulkcarriër Borcea in de eerste dagen van 1988 op de Noordzee. De ramp trof duizenden zeevogels en ramp was zo omvang rijk, dat ook hulp werd gevraagd aan het Vogelasiel Schiedam. De Vogelklas Karei Schot behandelde destijds ruim vijfhonderd be smeurde vogels, waarvan er hon derd gezond werden teruggezet. Ook de vrijwilligers van het Schie damse Vogelasiel werkten dag en nacht aan de redding van de vo gels. In die tijd kwamen veel te kortkomingen in de uitrusting van het Vogelasiel naar voren. Het grootste gemis was een verwar mingsinstallatie voor het wassen en drogen van de besmeurde vo gels en een verwarmde bassin vlo er voor de onvermijdelijke langduri ge verpleegtijd van de zieke vogels. Donaties, inzamelingsacties van scholen, spontane en ook anonie me giften en materiële sponsoring maakten het mogelijk om de nood zakelijke voorzieningen in het Vo gelasiel te raliseren. Vrijwilligere staken de handen uit de mouwen. Zo stortten betonvloeren en bete gelden het bassin en de vloeren, zodat het Vogelasiel nu beschikt over verwarming en wasbakken. Op een fatsoenlijk manier kunnen olievogels nu revalideren na een was- en droogbehandeling. Al deze werkzaamheden hebben geleid tot de landelijke erkenning. Maar helemaal compleet is de uitrusting van het Vogelasiel toch nog niet. Op de verlanglijst staan nog wensen als een buitenbassin, een afzuiginstallatie en een geauto matiseerde droogvoorziening. Daarnaast zijn er plannen ontwik keld voor het uitbreiding van de educatieve ruimte, zodat méér voorlichting gegeven kan worden aan leerlingen van het basisonder wijs. Een verbouwing is onvermijde lijk. Eerst moeten de ruwe en nat te binnenmuren van de molen- stomp aan de rand van De Vijf Sluizen (waarin het Vogelasiel is gevestigd) worden vervangen door een nieuw te metselen wand. Informatie is verkrijgbaar bij W. van Meggelen, tel. 4704273. Vrouw ramt rivale SCHIEDAM - Een 34-jarige vrouw uit Breda is vannacht er- stlg gewond geraakt, nadat haar auto aan de 's Graveland- seweg in Schiedam tot twee maal toe was geramd door een zwaardere auto met een 39-jari- ge Schiedamse aan het stuur. Surveillerende politieagenten hoorden omstreeks kwart over vier vannacht aan deze uitvals weg van het Schiedamse cen trum de claxon van een auto langdurig loeien. Zij troffen daar tegen een lantaarnpaal een zwaar beschadigde Ford Fiësta aan, met daarin de 34-ja- rige Bredase. Uit nader onder zoek bleek, dat zij was aangere den door de Mercedes var. de Schiedamse, die nadat het kleine autootje al tegen de lan taarnpaal was beland na een rit over de verkeerde rijstrook van de Delflandseweg nogmaals op de Fiësta inreed. De politie heeft de Schiedamse aangehouden. De vrouw uit Breda werd met wervelkwets uren en nierletsel in het Schie- landziekenhuis opgenomen. De oorzaak van deze rampartij zoekt de politie in conflicten over een relatie. SCHIEDAM Op de krui sing van de Overschieseweg en de Prof. Kamerlingh Onneslaan hebben bussen van openbaar vervoersbedrijven gisteren in de avondspits een uur lang het verkeer gestremd. De proble men ontstonden toen een lange harmonica-bus van Zuid-West Nederland een te korte bocht moest nemen, waardoor een blokkeerinrichting in werking werd gesteld. Muurvast stond het lange gevaarte ter hoogte van garage Kreisel. De korte tijd later op deze plek vanuit de richting van de Spaansepolder arriverende RET-bus van lijn 32 wilde via de middenberm passeren maar kwam daarin met drie wielen muurvast te zitten. Tot kwart over zes was de politie in touw om het ver keer om te leiden. SCHIEDAM Bij een snel heidscontrole aan de Rotter- damsedijk heeft de politie giste ren na de avonspits in een uur tijd 27 overtredingen vastge legd. De controle betrof uitslui tend autoverkeer, dat uit de richting Rotterdam Schiedam binnenreed. De 27 betrapte snelle autorijders gingen met een vaart van zeventig tot ne gentig kilometer over de dijk. Zij krijgen een bon thuis ge stuurd. SCHIEDAM Bij Control- lec Engineering in Klaverstede aan de De Brauwweg was een compleet ladeblok van een bu reau weggehaald, waarin naast andere bescheiden een bedrag van drieduizend gulden zat. Bij een inbraak in het kantoren- pand De Oude Gracht BV aan de Bakkerstraat gingen twee computers, twee printers en elektrische schrijfmachine door een opengebroken zijraam metj onbekende bestemming naar' buiten. Filmavond over Amerika SCHIEDAM De Bonds spaarbank verschaft op twee filmavonden informatie over (vakantieireizen naar Amerika. Donderdag kunnen liefhebbers terecht in de Stadsgehoorzaal aan de Schiedamseweg in Vlaardingen en maandag 15 ja nuari in het Passage Theater aan de Passage in Schiedam. Gratis entreebewijzen zijn af te halen in alle filialen van de Bondsspaarbank ir beide ste den. Aanvang 20.00 uur. Het programma omvat een presen tatie over de Oostkust en de Ba- hama's, gevolgd door een muzi kaal intermezzo. Daarna volgt voorlichting over de mogelijk heden op de Westkust en Ha waï. Ook is er een prijsvraag aan verbonden met als hoofd prijs een reischeque van 500 gulden. 'Zeg wat je denkt' SCHIEDAM 'Hoe zeg je wat je denkt'is de titel van een twaalf weken durende cur sus van de Stichting Vrouwen Vormingswerk Schiedam. Aan de cursus kunnen twaalf vrou wen deelnemen en deze begint op woensdagmorgen 17 januari in het vrouwenontmoetingscen trum Barrika aan de Lange Kerkstraat 62, telkens van 09.15 tot 11.15 uur. Het is de bedoeling aan te leren te zeggen wat je denkt en wanneer en hoe je dat moet doen. De kosten voor de gehele cursus bedragen dertig gulden, exclusief de kos ten voor koffie of thee. Voor kinderopvang kan worden ge zorgd. Aanmelden of inlichtin gen bij Mies Derks via tel. 4749907. J ii <3>* 1

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1