irotheek na 2 maanden al doorslaand succes ook in Hongaarse Playboy llohn kroes h Ista studio 'roefperiode wordt omgezet in definitieve kunstuitleen; steeds meer contracten afgesloten Hotels vinden nachtportier hun vierde 'ster' waard Expositie Coöperatie 'De Voorlooper Gouden pen voor Oude Raedthuys Het Vrije Volk SCHIEDAM SHOWROOM-MOE lilLLlliN HALVE PRIJZEN Coosje A. kiest voor techniek CNV-spreekuur Zoeken naar je eigen masker Cursus: aandacht voor je lichaam ws PAGSNA4 VRIJDAG 12 JANUAR11990 Boor Rein Wolters SCHIEDAM Nauwelijk twee maanden na de opening van de Artotheek Schiedam zijn al 78 kunstwerken uitgeleend. „Een ver rassend goed resultaat," zegt drs Jan van Dullemen jr. Hij is de be heerder van de Artotheek en de Phonotheek in het filiaal Noord van de gemeentebibliotheek aan het Bachplein. Voor de gemeente- is het succes aanleiding om de proefperiode om te zetten in een definitieve uitleen. De officiële opening van de ar totheek wordt verricht op vrijdag avond 26 januari om 20.00 uur- door de Gedeputeerde voor Cultuur van Zuid-Holland, de heer G. Brou wer. Cultuur-wethouder Luub Haf kamp meldde zich op 4 november van het vorige jaar aan als eerste contractant, in de kaartenbak heeft hij intussen gezelschap ge kregen van nog eens 77 mensen die gebruik maken van de kunst uitleen. „Een respectabel aantal," lacht Var Dullemen. „Als verwachting hadden we in het eerste jaar twee honderd kunstuitleningen te doen. In twee maanden tijd is hiervan al bijna de helft benaderd. Het gaat met het afsluiten van contracten nog steeds bergopwaarts. Dat komt door de rnond-op-mondreclarne en natuurlijk niet te vergeten de me dia. Niet iedereen komt direct over de streep, soms komen aspi rant-leners eerst enkele keren kij ken om daarna pas over te gaan tot het afsluiten van een contract." Het meest worden te leen ge vraagd olieverfschilderijen, aqua rellen, unieke zeefdrukken en mo no-types Fotografische kunstwer ken zijn iets minder in trek. „De keuze van de mensen is heel di vers," concludeert de artotheek houder. Hij vult aan: „Er kan ge kozen worder; uit schilderijen, te keningen, grafiekwerk, maar ook objecten en beeldhouwwerken." De collectie van de artotheek omvat ongeveer 700 originele kunstwerken en wordt door uitruil met de Artotheek Rijnmond en door jaarlijkse aankopen ververst en aangevuld. In het bibliotheekfi liaal in het wijkcentrum De Blau we Brug zijn alle beschikbare kunstwerken te bezichtigen op dia's. Hier kan de keuze worden gemaakt, waarna het kunstwerk in het depot elders op het Bachplein- kan worden afgehaald. In het fili aal zijn veel kunstwerken te zien in de maandelijkse wisselende ten toonstellingen. Contractanten van de artotheek kunnen deze reserve ren. Een abonnement (Van Dulle men spreekt van een contract) kost 50 per jaar. Hiervoor huurt men voor een heel jaar een kunstwerk, dat binnen dat jaar drie keer ge ruild mag worden. Elk vervolg- abonnement kost 25. Het overleg gen van een geldige legitimatie is verplicht. De Artotheek Schiedam, Bachplein 589. Geopend op dinsdag- en donderdagavond van 18.30 tot 21.00 uur en op zaterdagmorgen van 10.00 tot 13.00 uur. Inlichtingen tel. 4708320. ROTTERDAM Is een wakke re nachtportier in een hotel nu wel of niet een ster waard? Deze discussie houdt de hoteliers in ons land bezig. De Commissie Benelux Hotelclassificatie heeft bepaald dat elk 4-sterrenhotel dat geen (wakke re) nachtportier heeft, een ster moet inleveren. In Rotterdam, waar de ongeveer tien 4- sterrenhotels allemaal netjes een wakkere nachtportier hehben, lij ken de hotels het daar roerend mee eens. „Je moet alles op één lijn zet ten. De mensen hebben het recht om te weten waar ze in een hotel aan toe zijn," zegt bij voorbeeld sa les-manager Carolien Wuite van het (4 sterren) Parkhotel. SCHIEDAM Tieners van 13 tot 16 jaar en hun ouders zijn woensdagavond welkom bij de theatervoorstelling Coosje A. in het Kluphuis Zuid aan de Dwarsstraat 42 Aanvang 20.00 uur. Toegang gratis. Het theaterstuk is een eerste aan zet naar deelname aan een cursus beroepenoriëntatie en handelt over Coosje A., een meisje dat de middelbare school bezoekt. Ze heeft een vriendje en een goede vriendin,,»iwaarJmea..^e{ over die vriend praatl .Voor Jiaar moeder, die kapster' is, repareert ze een föhn en een droogkap. Zo komt Coosje A. er achter dat ze het leuk vindt een technisch beroep te kie zen. Na afloop van de voorstelling van 45 .minutenkan men informatie krijgen over de beroepenoriënta tiecursus, die volgende maand start. SCHIEDAM Het CNV houdt op woensdagmiddag 17 januari spreekuur in het CBS-zalencen- trum aan de Lange Haven 73. Men kan terecht met problemen op het gebied van ontslag, uitkeringen, studiefinanciering, subsidies e.d. Men kan terecht van 14.00 tot 15.00 uur. Ook telefonisch kunnen dan vragen worden gesteld. Het nummer is 4267486. En ook assistent-manager H. Kniss van het (4 sterren) Rijnhotel voelt wel iets voor het afpikken van een ster: „De sterren staan voor een bepaalde service. Op deze manier worden de hotels gelijkge steld Directeur R. Jouvenaar van het (4 sterren) hotel Atlanta wijst op de veiligheid: „Dat is voor mij het belangrijkste. Stel dat er brand uit breekt en de gasten moeten de nachtportier eerst wakker ma ken Het besluit van de classificatie commissie heeft heel wat stof doen opwaaien. Slachtoffer zijn name lijk vooral landelijk gelegen hotels die 's nachts (bijna) geen gasten hoeven binnen te laten. Dat is an ders dan in bij voorbeeld Rotter dam, waar de hotels het voorna melijk van zakenlui moeten heb ben. De commissie Viersterrenho- tels, een verbond van hotels met 4 sterren, is in het geding gekomen tegen het afpakken van de ster Om te beginnen is een gesprek aangevraagd met de classificatie- commissie. Mocht dit niets opleve ren, dan wordt een proefproces uitgelokt als hotels een ster verlie zen, zo meldt het blad Horeca. De rechter moet dan bepalen of er in het verleden terecht of onterecht de kwalificatie 4 sterren is ge bruikt De hotels die een ster dreigen te verhezeh'/ zijii 'bahg dat1'Hen klandiziè' 'ghat^'lcéëten. De laatste* jaren is juist in aë 'eategorie 4 ster ren het aantal hotels sterk geste gen. „Ik vindt het terecht dat die ster eraf moet,"«zegt directeur Joji- venaar \mp"f^tl%|a^SB|f^|tefran hoort bij Voorbeeld ook een restau rant. Stel je voor dat we zeggen: het is in een bepaalde periode stil, dus doen we het restaurant dicht. Dat kan natuurlijk niet. Soms gaat de commissie wel eens te ver. Dan horen er twee handdoeken te han gen en hangt er maar één en dan kost dat meteen een ster. Maar in dit geval heeft de commissie ge lijk' Volgens assistent-manager Kniss van het Rijnhotel, komt de hotel wereld door de strengere handha ving van de regels in een meer 'faire verhouding'. „Vier sterren is de categorie luxe, maar betaal baar. De term '4 sterren' betekent voor de mensen iets." Mirjam en Karin van Breeschoten even thuis in Maassluis, gewoon lek ker op de bank. Door Loes Elshof MAASSLUIS Karin (19) en Mirjam (19) van Breeschoten waren eigenlijk wel verbaasd. Ze staan in het januarinummer van de Hongaarse Playboy, waarvan het eerste nummer in decem ber verscheen en snel was uitverkocht. Mirjam en Karin wisten eigenlijk van niks. „Toch wel leuk," reageert Mirjam laconiek. Verbaasd is ze niet. De foto's die vorig jaar in Amerika en Cura sao van de Maassluise tweelingzussen werden ge maakt, hebben al in meerdere Playboy's gestaan. Ze krijgen dagelijks stapels fanmail, vooral uit de Verenigde Staten De meiden leiden echt een internationaal le ventje. Pas nog was Mirjam in Londen, de komen de maanden gaat ze naar het Franse Cannes en Scandinavië. Karin woont op dit moment in Duitsland. Mirjam: „Ach, al dat gedoe er omheen. In Amerika word je behandeld alsof je een prinses bent. Je logeert in dure hotels. Je hoeft maar te knippen met je vingers en ze vliegen voor je. Dat hoeft voor mij zo nodig niet. Op sommige momen ten wil je dan datje gewoon, thuis achter de af was stond. Tussen je eigen spulletjes, tussen nor male mensen." Het is alweer een paar jaar geleden dat Karin de Miss Cobra verkiezing in Rotterdam won. De fotogenieke tweeling viel al snel op in het model len wereldje. De reportage in de Nederlandse Playboy bracht de twee veel bekendheid. Vorig jaar zijn ze naar Amerika en Curasao geweest voor nieuwe reportages. Toekomstdromen? Mirjam wil eigen lijk verder als 'fashion' mannequin: „Je moet ten slotte toch van alles uitproberen!" Op dit moment loopt ze vaker modeshows. Dat zal niet zo eenvoudig zijn omdat Mirjam daar met haar 1 meter 71 eigenlijk te klein voor is. Na haar MAVO^pleiding volgt ze nu in elk geval een cursus kleding oncyyerpen emNe.deriands'.'-Qprit' - haar*kansen-m'breedimagelijkite.houden:>n»fjjj -'^VHet-'neppigé'^sfeertie in het modellenvak be valt AÏIrjam eigenlijk niet zo. „Je komt veel jaloe zie, afgunst en arrogantie.tegen. Jommige meisjes denken, als ze één kéér voor,een modellenbureau v-hebben gewerkt, dat men in Parijs, ofvMilaanal 'dp h'êpifrit',i^rachteni,Dp,k valt dan$egeiv,Mir- "jani heeft besloten on gewoon, nuchter te blijven Mirjam vindt het eigenlijk ook raar dat in Neder land weieens neer wordt gekeken op modellen die zich naakt laten fotograferen. „Eigenlijk heel vreemd. In Nederland kan in feite een heleboel. Je kunt in je blootje op het strand liggen, maar als je je bloot laat fotograferen wordt daar raar tegenaan gekeken Mirjam, inmiddels heel wat ervaring rijker, heeft zich een idee gevormd wat een goed fotomo del is. „Je moetje echt meer dan alleen maar 'mooi' zijn. Expressie in je gezicht, in je ogen. Na tuurlijk moetje lichaamsbouw 'in verhouding' zijn. Maar wat waarschijnlijk nog veel belangrij ker is datje met mensen moet om kunnen gaan. Je werkt tijdens een fotoreportage, soms twee we ken lang, heel intensief met andere mensen sa men. Dan moetje echt wat kunnen hebben." VLAARDINGEN Volgende week donderdag, 18 januari, vindt in het Nationaal Coöperatie Muse um aan de Lange Haven 84 (hoek Appelmarkt) in Schiedam de fees telijke opening plaats van een ten toonstelling over de geschiedenis van Coöperatie De Voorlooper te Vlaardingen. De tentoonstelling heetVon Bier tot Brood' en wordt geopend om 16.00 uur op de zol derverdieping van het coöperatie- museum De opening zal worden verricht door Maarten Sprij, zoon van de eerste cnef-bakker en gebo ren in het jaar dat het eerste brood uit de coöperatieve ven rol de: 1905. De tentoonstelling is te bezichtigen tot 15 mei. De ope ningstijden zijn: op donderdag van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur, op vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. De voorzitter van de Horeca Federatie overhandigt de Gouden Pen trofee aan A.L. Nijenhuis (r) van het restaurant 't Oude Ra- edtbuis. SCHIEDAM Exploitant A.L. 'Nijenhuis van restaurant t Oude Raedthuys aan de Schiedamseweg is gisteren op de Horeca va in Am sterdam onderscheiden met de Di rect Mail Gouden Pen 1989 De prijs werd hem overhandigd door de heer G. van der Veen, de voor zitter van de Horeca Federatie. De vakjury roemt de originele en stra tegische aanpak waarmee het Schiedamse restaurant haar direct mail verzorgt. Hierin besteedt het bedrijf veel aandacht aan respons- verhogende factoren en test in de campagnes verschillende varian ten. Daarnaast introduceert 't Oude Raedthuys regelmatig nieuwe fe nomenen, zoals de 'dineh', een sa menvoeging van een (late) lunch en een (vroeg) diner. Dit idee zou geboren zijn, volgens de jury,_ uit het fileprobleem zoals dat sinds jaar en dag bestaat voor de Bene lux- en de Maastunnel. Voor de ju ry was dit mede reden om 't Oude Raedthuys, en daarmee ook het adviesbureau Frank den Duik Re clame, te honereren met de Gou den Pen. Be Gouden Pen is een jaarlijkse onderscheiding van American Ex press en de Horeca Federatie voor de beste direct mail activiteiten van de Nederlandse horeca-onder nemers. Dit gezamenlijke initiatief is een logisch voortvloeisel van de reeds bestaande samenwerking tussen beide bedrijven. Met deze prijs willen zij het gebruik van di rect mail in dè horeca stimuleren. lits-jumeaux 180x200 téSil met 2 nachtkasten, eiken 4A07 hülsta 12 ƒ3975,-...NU lp©#." ^'woonkamerkast Spectrum wit laqué met rijke verlichting 009H in glasvitrines 6640,-... NU uwtUi' ^woonkamerkast Spectrum zwart essen halogeen-verlichting in j 4 a glaskast 8283,-NU 4 1*11." ^woonkamerkast Topside eiken speciaal voor audio en JflOO video 10270,-..NU *I3P»." Treco slaapkamer 180x200 met verlichte achterbouw en 2 nachtkasten, wit laqué *jmm ƒ2895 -NU Auping seniorenbed, 90x200 wit, met 700 spiraal en matras ƒ1525,-NU #5JO." 2 tweezits Gelderland banken 430 met 970R zuiver wollen stof 5590,-NU CI vu." salontafel Hülsta jaa wit 80x80 ƒ1089,-NU salontafel Hülsta AfiO mahonie 90x9Q ƒ931,-NU *l5J»«" salontafel Leoiux 70 O essen 137x87 1628,-NU Auping Caronde iits-jumeaux wit 2 x 90/200 met verstelbare spiralen en latex-matrassen, achterbouw en 4MQO 2 bedtafels ƒ4515,-NU Wööi' Singel 51 (achter Broersvest) Schiedam SCHIEDAM Voor de tweede maal in korte tijd houdt de School der Bewegende Kunsten op 20 en 21 januari de weekend cursus 'Maskers*. Maskers zijn facetten van een persoonlijkheid, die iedereen ter be schikking heeft om op situaties in te spelen. Hoe beter men het eigen 'masker' leert on derkennen en onderscheiden, hoe boeien der het wordt om er mee om te gaan of zelfs deze maskers bewust opzij te leggen De cursus vindt plaats in de School der Bewegende Kunsten aan de Westmolens- traat 24. Deelname kost 100, inclusief lun ches en materialen. Meer inlichtingen bij Suse Meffert (tussen 18.00 en 20.00 uur) via tel. 020-797467. SCHIEDAM Onder het motto 'Li- chaamswerk' verzorgt de Stichting Schie damse Vrouwenemancipatie Organisatie (SVO) de cursus 'Aandacht voor je lichaam'. In een wervingsfolder prijst de SVO aan: „In deze cursus zal op een prettige manier geleerd worden om te gaan met je eigen li chaam. Omdat veel klachten zoals bij voor beeld hoofdpijn en een gevoelige hals wor den veroorzaakt door bewuste en/of onbe wuste spanningen, besteedt de cursus veel aandacht aan ontspannen en de zeker niet minder nodige goede ademhaling. Het is daarom nodig een slaapzak of een matrasje naar de cursus mee te brengen." Bij voldoende deelname start de tien we ken durende cursus op donderdagavond 18 januari om 19.30 uur in het Vrouwen Qnt- moetings Centrum Barrika aan de Lange Kerkstraat 62. Deelnemen kost 75 gulden en er kunnen ten hoogste tien vrouwen aan inschrijven. Inlichtingen bij Vera Wijnker of Neeli Koetsier via tel. 4267814 of 4734545. asmannen en bejaarde SCHIEDAM De politie van Schiedam waarschuwt voor twee ongeveer 40-jarige mannen, die zich voordoen als werknemers van het gasbedrijf. Een 82-jarige bewoonster van het Broersvest is gisteren bij hun huisbezoek voor vierdui zend gulder aan sieraden en honderd gulden contant geld kwijtgeraakt. Eerst belde de ene man aan. Hij zei de kachel en de geiser te komen controle ren. Even daarna verscheen de tweede, die zei zijn college te komen assisteren. Auto uit bocht SCHIEDAM Ongedeerd kroop vannacht een 28-jarige man uit Rotterdam uit zijn au to. Hij was ermee uit een bocht gevlogen van het knooppunt Kethelplein. Over de oorzaak tast de politie in het duister. Er was geen drankmisbruik in het spel. Audio/vidoo gestolen SCHIEDAM Een bewoner van de Lange Kerkstraat mist sinds gisteren zijn versterker, tuner en cassetterecorder. Ver moedelijk heeft de dader zich laten insluiten en ging er daar na met de spullen vandoor. Ook de Scholengemeenschap De Brandersstad kreeg ongewenst bezoek. Er wordt een videore corder van ƒ1600 vermist. Fietser togen auto SCHIEDAM Met een ge-p broken been is gisteren een 34- j jarige man opgenomen in het Schieland-Ziekenhuis. De fiet- ser liep de beenbreuk op door- dat een 45-jarige bestuurder op de Vivaldilaan zonder kijken het autoportier opende. Hij klapte er tegenaan en kwam ten val. Auto gestolen SCHIEDAM Uit de Klaas Katerstraat is woensdag een au to gestolen. Het betreft opnieuw een Ford Escort, van welk merk en type er in de afgelopen weken in de stad al verscheide ne zijn ontvreemd. Het kente ken van de verdwenen wagen is LX-64-GG. De waarde be draagt 10.000, - c' wied 3t; netniwb aon?iD Openhuisbijcenum 1 rrr\ oosterse kunsten Tara ROTTERDAM „D<L Sticht, ting Tara^e.e.n .cursuscentrum!; 'I voor oosterse kunsten,)-houdt morgen open huis. Docenten zullen inleidingen en demon straties geven van de cursussen die Tara organiseert. Hst pro gramma bevat ook nieuwe on derdelen, waaronder Psycholo gie in holistisch perspectief. De open dag begint om 9.00 uur met de meditatie die iedere za terdagochtend in het gebouw aan de Westersingel 32a wordt gehouden, 's Avonds wordt be sloten met een concert van de klankgroep MOMO Deze band maakt muziek met behulp van Tibetaanse klankschalen. De entree voor het concert kost ƒ12,50. Donateurs en Tara-le- den betalen een rijksdaalder minder. Van 15 januari tot ensü met 26 februari is in het onder- n komen van de stichting een ex- positie van Walter Pönitz te zien. Ruilbeurs Vier Molens SCHIEDAM Verzamelaars van munten, postzegels, prent briefkaarten, stripboeken en eerste dag enveloppen kunnen zondag terecht in het diensten centrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan 766. Aanvang 13.30 uur. De toegang is gratis evenals de taxatie van verzame lingen. Voorlichting over gezondheid ouderen SCHIEDAM 'De wegwij zer in de praktijk' is de titel van een serie bijeenkomsten over de gezondheid voor 55- m plussers. De bijeenkomsten vin- den plaats elke dinsdag vanaf 16 januari tot en met 6 maart van 13.30 tot 16.00 uur in de 1 kleine zaal van de bejaardenso- ciéteit St. Jan de Doper aan de i Parkweg. Aan de orde komen onderwerpen zoals pensione- ring, AOW, huisvesting, bewe ging, relaties en vrijetijdsbeste ding. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij Ellen van den Berg, tel. 4731976. PBVS wijzigt spreekuur SCHIEDAM Het telefo nisch spreekuur van de Patiën ten Belangen Vereniging Schie dam (PVBS) is gewijzigd. Wie nadere informatie wil of vra gen heeft kan voortaan op maandagochtend terecht tussen negen en tien uur via het tele foonnummer 4731517, H.y/ t Ar (INGEZONDEN MEDEDELING) too

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 3