ONS tapt schadelijke stoffen u t koelkasten Opgetogen Rota oung viert twee jubilea Arm stadje in de heuvels krijgt hulp van Schiedam Het Vrije Volk SCHIEDAMs Handige cursus Kluphuis Zuid /P< KUNST TE KIJK Speelgoed-en kledingbeurs mmms PAGINA 4 ZATERDAG 13 JANUAR11990 A, Manster weg na 36 jaar bij gemeente SCHIEDAM Na een dienstverband van ruim 36 jaar bij de gemeente, verlaat de heer A. Monster per 1 februari zijn werkkring. Hij treedt ver vroegd uit als algemeen assis tent bij de afdeling Aanleg en Onderhoud van plantsoenen dienst De heer Monster krijgt op maandag 29 januari vanaf 16.15 uur een afscheidsreceptie aangeboden in de recreatiezaal van het Stadskantoor. Dartstoernooi in Filmhuis SCHIEDAM De Darts- bond Rijnmond houdt op zater dag 20 januari in het Filmhuis Schiedam een 501-dartstoer nooi. Er is een winnaars- en een verliezersronde, en er zijn bekerprijzen te winnen. Het Filmhuis beschikt over vier ba nen. De inschrijving is open voor iedereen. Leden van de Nederlandse Darts Federatie kunnen op dit toernooi ran- kingpunten behalen. Het Film huis is gevestigd aan de Nieuw- straat 12. De zaal is open om 19.00 uur. Het toernooi begint om 20.00 uur. De inschrijving kost per deelnemer 7,50 SCHIEDAM Gebruikt speelgoed en gebruikte kleding zijn donderdag te koop op een beurs in het Kluphuis Zuid aan de Dwarsstraat 42. Belangstel lenden kunnen er hun kleding en speelgoed aanbieden. Alles moet schoon en heel zijn en ook zijn voorzien van een prijs kaartje. Van de verkoopprijs moet 20 percent aan het club huis worden afgestaan. Uitslui tend op woensdagmorgen 09.30 tot 11.30 uur staat de aanmel ding open via tel. 4267297. De beurs is geopend van 10.00 tot 13.00 uur. SCHIEDAM Chloorfluor- en koolwaterstoffen (CFK-gassen) wor den door werknemers van de Open bare Nutsbedrijven Schiedam SONS) in het vervolg afgetapt uit ijskasten en diepvriezers voordat deze op de stort worden gegooid. Het betreft voorlopig een proef. In Schiedam worden jaarlijks tweeduizend koel kasten en vriezers afgedankt. Via de grofvuilregeling komen er daarvan zeshonderd terecht bij de ONS. Het liefst zou de ONS alle afdan kertjes inzamelen, want de koel- en vrieskasten zijn een milieu-pro bleem. Het koelsysteem van de kas ten bevat het beruchte CFK-gas, dat mede-verantwoordelijk is voor de schade aan de ozonlaag hoven de Zuidpool. Een aantasting van de ozonlaag is de hogere luchtlagen veroorzaakt een toenemende ultra-violette instraling. Hierdoor kunnen ernstige vormen van huidkanker ontstaan en kan er schade aan de landbouw en andere levende natuurvormen ontstaan. „Het is daarom van belang er voor te zorgen dat het CFK-gas niet kan ontsnappen in de buitenlucht," waarschuwt ONS-voorlichter Mari Dingenouts. „De oude koelkast kan daartoe door onze mensen van het schadelijke gas worden ontdaan. Het wordt afgetapt en gerecycled." Hij verduidelijk de milieuzorg met: „In Nederland zijn 5,4 miljoen koelkas ten en 2,5 miljoen vriezers in ge bruik. Daarvan worden er jaarlijks ongeveer 400.000 afgedankt. Dat is een aaneengesloten rij kasten van Groningen tot Maastricht." Hij bepleit: „De ideale oplossing ter voorkoming van de CFK-uitstoot uit afgedankte koelkasten is natuur lijk het vervangen van de schadelijk stoffen door andere middelen. Hier aan wordt door de industrie hard ge werkt, maar het zal nog vele jaren duren voor het zover is. Het vervan gen van de CFK's in de al jaren in gebruik zijnde apparaten is niet mo gelijk, zodat nog zeker twintig jaar rekening gehouden met worden met deze stof en koelkasten en vriezers. Het zal nodig blijven de CFK's al die jaren af te tappen.' Net zoals voor het inleveren van alle soorten klein chemisch afval, kan men voor het inleveren of aftap pen van koelkasten en vriezers bel len naar de ONS, tel. 4622222. SCHIEDAM In Kluphuis Zuid start op 7 februari een twee delige cursus 'Handig in Huis'. De ze is bedoeld om zelf kleine repa raties te kunnen verrichten. Be langrijk is hierbij wel te weten wat je doet en wanneer er maar beter een vakman kan worden bij gehaald. Het eerste cursusdeel bestaat uit vijf blokken. In zes achtereenvol gende avonden komen elektra, klein onderhoud in huis, schilder werk, gas en water en fietsrepara- tie aan de orde. Centraal, staat bij elk blok: hoe steekt een en ander in elkaar en hoeverre is het voor een leek op een veilige manier werken. Tot het lesmateriaal beho ren demonstratieborden, -materia len en videovoorlichting. Het tweede deel van de cursus omvat werkzaamheden aan de au to. Naast theorie wordt er veel aandacht besteed aan goed onder houd, veilig en goedkoop rijden en pech onderweg. Deelname aan bei de cursussen kost 30 gulden. De cursus vindt steeds plaats op woensdagavond van 19.30 tot 22.30 uur in het clubgebouw aan de Dwarsstraat 42. Inlichtingen of aanmelden kan bij Lida Tode via tel. 4267297. Door Rein Wolters VLAARDINGEN Rita Young staat voor twee jubilea. Op 21 januari geeft ze haar 35-ste show, die dan ook vijf jaar be staat. De bekende Vlaardingse zangeres verheelt niet hierop erg trots te zijn. „De 35-ste editie wordt een speciale," vertelt ze opgetogen. Maar ook Henk Bouwmeester, eigenaar van zaal Middelhuyse aan de Koninginnelaan 403 in Vlaardingen, verdient een felici tatie. Alle shows zijn gehouden in zijn etablissement. „En daar mee blijf ik doorgaan Nu zes shows per jaar. Drie in het voor- en drie in het najaar," benadrukt Rita Young. Haar shows genieten in de re gis eer grote waardering bij zo wel publiek als artiesten. Ze vin den altijd plaats op zondagmid dag en trekken doorgaans twee honderd bezoekers. Voorname lijk aankomend talent treedt in de shows op en promoot op deze wijze zichzelf bij het grote pu bliek. Maar Rita heeft ook regel matig 'toppers' onder contract, zoals Ben Cramer, Willeke D'Es-1 tel, Pieter Douglas (de Nederland se Sinatra) en Martin Eden. „Het begon vijf jaar terug na een advies van een directeur van een grote modezaak in Rotter dam. Ik was voor hem opgetre- den en hij was daarvan nogal on der de indruk geraakt," vertelt ze. „Hij adviseerde me een eigen show te beginnen. Met zijn steun vond op 20 januari 1985 in Mid delhuyse de eerste aflevering plaats. Henk Bouwmeester was eveneens vanaf het eerste mo ment enthousiast. Hij adviseerde echter om de organisatie zelf ter hand te nemen. Die raad hebben we, onder dankzegging aan de modekoning, ter harte genomen en opgevolgd. En met succes, zo als steeds weer blijkt," lacht ze bescheiden. Verpleegkamers Verscheidene van de Rita Young-shows hebben in het te ken gestaan van een goed doel. De kerstshow in 1988 bracht bij voorbeeld ruim twintigduizend gulden op voor de bouw van acht Rita Young met eigenaar Henk Bouwmeester bij zaal Middelhuyse, de vaste plek waar de Vlaardingse zangeres haar shows geeft. bacterie-arme verpleegkamers in 'de Rotterdamse Dr. Daniel den Hoedkliniek. Voorts hebben Rita en niet te vergeten haar man Jan en zoon Edgar zich ook intensief ingezet voor de Stichting Vogel klas Karei Schot, het vogelasiel in Rotterdam, het Streekdieren- tehuis in Spijkenisse en een va kantiehuis voor geestelijk gehan dicapten in Oostvoome. „Om zulke zaken kan en wil ik niet heen. Ik vind dat je als artieste je op regelmatige tijden moet inzetten voor goede doelen. Daarmee blijf ik zeker doorgaan, al moet ik af en toe ook weieens nee' zeggen. Je kunt er natuur lijk niet iedere week aan begin nen." Aan Rita's 35-ste werkt de Rotterdamse zanger Cock van der Palm mee en verder het trio De Rotterdamse Meiden, Nico Bentley, Louise Hekkema (zij won ooit de eerste talentenshow die Rita organiseerde), duo Sen se, het showorkest Inspiration uit Brabant en een kampioens danspaar van dansschool Van Rijswijk. „Voorts worden als ver rassing nog een aantal dingen voor mij verzwegen. Ik wacht dus maar gelaten af," zegt ze met een nieuwsgierige ondertoon. Talentenshow Los van de shows in Middel huyse, organiseert Rita Young Entertainment elk jaar ook een talentenshow. Hiervoor is de be langstelling steeds groot. Dit jaar krijgt de show een andere aan pak door de medewerking van De Havenloods en directeur Mar ten Putman van de Stadsgehoor zaal. In dit gebouw vindt op za terdag 10 maart de voorronde voor bet mini playbackfestival plaats en op de donderdagen 8 en 15 maart de voorronden voor het Vlaardingse Songfestival. De fi nales van beide wedstrijden woi den gehouden op zaterdag 17 maart om 20.00 uur, eveneens in de Stadsgehoorzaal. Kandidaten kunnen nu reeds inschrijven bij Rita Young, tel. 310-4342377. Het inschrijfgeld bedraagt tien gulden. De entree voor de voor ronden kost vijf gulden per per soon, voor de finale kosten de kaartjes 12,50 gulden. Toegangs bewijzen zijn reeds in de voor verkoop verkrijgbaar. Rita Young zag 45 jaar gele den als Ria Daub het levenslicht. De geboren en getogen Vlaar dingse ontpopte zich als een zangtalent. Vanaf haar zeventien de staat ze op de planken. Ze maakte verscheidene .grammo foonplaten, treedt regelmatig op voor radio en televisie en heeft een eigen programma bij de Om roep Vlaardingen. Sinds vorig jaar zijn alle activiteiten gebun deld binnen het bedrijf Rita Young Entertainment. Dit ver zorgt regelmatig grote shows door het hele land heen. „Zo blijven we op een leuke manier bezig. Het is een druk, maar tegelijk een fijn leven," zegt Rita tot besluit. De 35-sts Rita Young Show op zondagmiddag 21 januari in zaal Middelhuyse, Koninginnelaan 403, Vlaardingen. Aanvang 13.30 uur. Entree 7,50 gulden. Toegangsbewijzen zijn reeds in voorverkoop verkrijgbaar. Inlichtingen tel. 010-4342377. j) iiux'jc axpiotm uj;> najnuö ws&Sfc I if1 w Door Han van der Horst Het Nicaraguaanse Somoto is geen officiële partnergemeente ^yan^chiedaip^jfpfih heeft de ge- •„meenteraadieri,tussen! neus en lip pen door een band mee geschapen. Voorlopig gaan er jaarlijks tiendui zend gulden uit de begroting naar Somoto. Dat geld is in eerste in stantie bestemd voor onderwijs en scholing daar. De gemeente wil ook uitzoeken, of er vanuit Schie dam niet andere vormen van steun gegeven kunnen worden. Bij voorbeeld in de vorm van deskun dig advies. Want de problemen in ontwikkelingslanden hebben net zoveel te maken met gebrek aan geld als met gebrek aan vakkennis. En Somoto is de Derde Wereld in het klein. Op het eerste gezicht ziet het stadje er idyllisch uit. Lage huisjes rondom een kerk, in de omgeving heuvels met tropische begroeiing. En daartussendoor kronkelen twee rivieren; de Coco gen de Anali. De grond is buitengewoon vruchtbaar, ''want die is van vulkanische oor sprong. Dat het onder de opper vlakte kookt en borrelt, blijkt uit rde vele warme bronnen die de ge- -meente rijk is. Gemeente? District zou een be tere naam zijn. De oppervlakte van Somoto bedraagt 469 vierkan te kilometer, meer dan tien maal zoveel als Schiedam er telt. Toch zijn er maar 21.000 inwoners. Be halve de hoofdplaats telt Somoto 13 gehuchten. Dat enorme gebied wordt be stuurd door burgemeester Isabel Morales de Armijo. Vanuit een rommelig stadhuisje probeert zij iets te doen aan de problemen van haar gemeentenaren, want die idyllische aanblik verbergt een werkelijkheid van armoede en ge brek. Ooit gold Somoto als een ge meente van de hoop, want ergens in de buurt van de Coco-rivier werden goudaders vermoed. Daar zal wel waarheid achter gescholen hebben, want er zit goud in Mid den Amerika, Maar het zijn nooit grote hoeveelheden. De enige her- 'ianering aan dat edelmetaal vormt de naam 'mijnen' die de bevolking voor een stukje van de gemeente gebruikt. De echte goudmijn als je het zo mag noemen was de Carrete- ra Panamerica, de grote weg die van Alaska helemaal naar het zui den van Chili loopt. Hij doorkruist Somoto en dat betekent werk voor een aantal inwoners: de passeren de vrachtwagenchauffeurs hebben tenslotte wegrestaurantjes nodig. Ze moeten wel eens tanken. Ze krijgen pech en hebben behoefte aan een monteur. Bovendien kwamen er vroeger Amerikaanse toeristen langs. Ze kochten souvenirs met htm harde dollars. Maar echt veel zoden aan de 'naiion 90 sooo nöbuuii'M ri HONDURAS ESTEtly^rj V Lam v g 'agua MER OCEAN PAC/FiQUE COSTA RICA CA RA /BES dijk heeft dat nooit gezet. Toen de Schiedamse Sylvia Saakes, voor de Nederlandse ontwikkelingshulp werkzaam in Nicaragua, Somoto bezocht, ontdekte zij al vrij snel, hoe moeilijk de bevolking het had Burgemeester Morales is eigenlijk met twee dingen bezig: zij probeert medicijnen te krijgen voor de vele zieken in haar gemeente. En zij is bezig met allerlei projectjes om de bevolking aan werk te helpen dat iets oplevert. Want de koffieplan tages op de heuvels kunnen lang niet iedereen in dienst houden. De gemeentekas is echter leeg en daarom is Somoto heel erg af hankelijk van verre steun. De ge meente heeft al een officiële ste denband met het Franse Fourères, dat al langer dan Schiedam daad werkelijke financiële steun ver leent Ook krijgt zij hulp van het Belgische Luik, maar die stelt te genwoordig niets meer voor, om- lat deze stad zelf letterlijk op de fles is gegaan. Dat geld gaat voornamelijk naar scholingsprojecten. Dat is een idee van de mensen uit Somoto zelf een typisch Derde Wereld idee. Want in de arme landen zijn de mensen er meer dan hier van overtuigd, dat je zonder goed on derwijs nergens komt in de we reld. Ouden zijn dan ook tot de grootste opofferingen bereid, als hun kinderen maar een beetje kunnen leren. Dat was altijd moeilijk in So moto. Onder het bewind van dicta tor Somoza werd aan het onder wijs bewust weinig gedaan, want een geschoolde bevolking wordt kritisch. De Sandinisten, die ook in So moto sinds de verdrijving van So moza aan de macht zijn, doen dan ook erg hun best om de bevolking dat zo verlangde onderwijs te ge ven. Dankzij de hulp van Fourères draait er nu een scholingsproject voor jongeren die leren draden te spinnen uit de Henequén, een soort cactus die overal in de ge meente groeit. Daar maken zij weer boodschappentassen van om te verkopen. Aanvankelijk gingen de zaken aardig, maar de voortdurende oor- w logstoestand'heeft' het veel te rus tig gemaakt 'öp de Carretera Pana- mericano. Toeristen komen hele maal niet meer langs. Vrachtwa genchauffeurs steeds minder. Want Somoto grenst aan het buurland Honduras, waar de an ti—Sandinistische guerillabewe- ging der Contra's haar basis heeft. Groepjes saboteurs trekken onder andere via Somoto het land bin nen. Droom De Contras hebben in Nicara gua ontzettend veel schade aange richt. Ze dwingen door hun ge welddadige aanwezigheid de San dinistische regering bovendien om een groot volksleger op de heen te houden. De kosten daarvan heb ben het toch al arme land aan de rand van sen faillisement ge bracht. De inflatie bedraagt dui zenden procenten per maand en de eerste levensbehoeften worden voor steeds meer mensen onbetaal baar. Dat merken ze ook in Somoto. Toch blijft de bevolking in het onderwijs geloven. Burgemeester Morales heeft daarom een droom: in het stadje staat nog een oude karzerne, die ze graag om zou laten bouwen tot een lagere school met een daarop aan sluitende LTS. Bovendien wil ze in vier gehuchtjes binnen de gemeen te kleine schooltjes bouwen, dat wil zeggen, lokalen die je tegelij kertijd als les- en gemeenschaps centrum kunt gebruiken. Rond die gebouwen worden modelvolkstuinen aangelegd om de bevolking te leren, hoe ze met mo derne methodes zelf gezond voed sel kunnen verbouwen, Ook in Schiedam zijn de volkstuinen des tijds in het leven geroepen om de slecht gevoede arbeiders te helpen gezonder eten op tafel te krijgen. Als het geld niets meer waard is en de bevoorrading door de oorlog is ingestort, dan zijn volkstuinen voor veel mensen de enige red ding. Wat kost dat? Bij elkaar twee honderd tachtig duizend gulden, zo schat de Vereniging Schiedam Ni caragua, die gesticht is door vrien den en vriendinnen van Sylvia Saakes, Dat bedrag moet deels worden opgebracht door Fougères en door Luik, waarmee Somoto al goede contacten heeft. Maar er blijft dan nog een stevig bedrag" over en daarvoor zouden de Schie dammers zich verantwoordelijk moeten verklaren: negentigdui zend gulden. De uenduizend gulden per jaar die de gemeenteraad heeft toege zegd, is de eerste stap. Daarmee heeft zij de bevolking van Somoto weer een klein stukje hoop terug gegeven. GRUFA 69 Tot en met 31 januari is in de Schieland Galerie in het gelijkna mige ziekenhuisaan de Burge meester Knapperda'an in Schie dam werk te zien van Claudia Matthiesen en Hennie van Dor sten. Claudia 'Matthiessen'werd geboren in Keulen en woont mo menteel te Rotterdam. Ze is lid van de de Joegoslavische kunste naarsorganisatie GRUPA 69 en had tentoonstellingen in onder meer Tunesïe, Joegoslavië, Rus land en Marokko. In de Schie land galerie toont ze o.a. olieverf, papierbatik en lino's. Haar stijl is indringend en realistisch. Hen nie van Dorsten is eveneens lid van GRUPA 69, wwaarvan hij afgelopen zomer nog een prijs kreeg. Hij exposeert vaak samen met Claudia Matthiessen. Hennie wil zijn werk niet consequent een naam geven. Ogen ('het be schouwende') spelen er een be langrijke rol in. In de Schieland Galerie toont Hennie van Dor sten olieverf, gemengde technie ken, pastel en papierbatik. LANDSCHAPSFOTO'S Fotograaf Sjaerd Dagmaux ex poseert van 8 januari tot en met 26 januari in de hoofdvestiging van de Gemeente Bibliotheek van Vlaardingen. Dagniaux foto grafeert landschappen vanuit een niet voor de hand liggend per spectief. Zo weet hij een gevoel van verlatenheid of weidsheid op foto's te benadrukken. Op de ex positie zijn onder meer strandfo- to's te zien en foto's waarbij de nadruk ligt op licht- en schaduw lijnen. Dagniaux experimenteert met het beeldmateriaal. Hij neemt de vrijheid om een eigen beeld te creëren, dat overeen stemt met zijn visie en karakter, ZESHOEKEN In het werk van de Westduit- se kunstenaar Dieter Mulch zijn figuratieve en abstracte elemen ten even belangrijk. Mulch expo seerde in verschillende interna tionale galerieën. Sinds 1987 werkt hij met het thema 'Hexa gon". Dit komt tot uitdrukking in zijn composities van zeshoeken. Mulch exposeert van 5 tot en met 27 januari in de Galerie Art- hotheek aan de Oosthavenkade 42 in Vlaardingen. De galerie is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 17.00 uur, vrijdag tot 18.00 uur. Vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur. DICHTREGEL De olieverfschilderijen en mo notypes van Marianne Vetter la ten zien hoe zij de wereld om zich heen ziet. De kunstenaresse laat zich inspireren door een stukje natuur, een dichtregel die haar aanspreekt of een droom. Ze koestert een grote liefde voor oude dingen en oude bomen. Een goede kijker kan in haar abstrac te werk een heleboel figuratieve elementen ontdekken. In warme, donkere kleuren, afgewisseld door zachte, heldere kleuren, geeft zij haar innerlijke stem ming weer. Haar werk varieert van transparante aquarellen tot soms in dikke lagen opgebouwde reliëfschilderijen. Vetter expo seert vanaf 10 januari tot het eind van deze maand in het Zon nehuis in Vlaardingen. Dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 20.00 uur, zaterdag tot en met maandag van 14.00 tot 20.00 uur. ITALIAANSE KUNST In het gemeentemuseum van Maassluis is een expositie van de Italiaanse kunstenaar Enrico di Tommasso te bezichtigen. Tom- masso heeft vanaf 1965 beurte lings in Italië en Nederland geëx poseerd. Op deze tentoonstelling is voornamelijk de techniek 'acryl op papier' te zien. De wer ken van Tommasso zijn vanaf 6 januari tot en met 4 februari ie zien in het museum aan de Zuid- dijk. KUK OP DE HAVEN De nimmer aflatende en af wisselende bedrijvigheid in de Amsterdamse havens, vormt het centrale thema van de nieuwe tentoonstelling 'Kijk op de ha ven' in het Vlaardingse Visserij museum, waaraan zes beeldend kunstenaars bijdragen hebben geleverd. Maria Carla Coevert, Marianne Dil, Marjan Lahnstein, Carohen Molster en Steby Pluis, vullen met hoofdzakelijk acrylschilderijen de wanden van de galerij. Deze vijf werken sa men in de ateliers van Rijksmu seum Van Gogh. Beeldend kun stenaar. tevens scheepsbouwkun dig architect Frits Roger, toont rijn werk in de expositiezaal, voornamelijk in acryl, aquarel en pastel. Zijn voorliefde voor schepen en water blijft zijn voor naamste inspiratiebron bij het schilderen. De tentoonstelling is tot en met 31 januari 1990 te zien. KUNST BIJ DE BANK In de expositieruimte van de Verenigde Spaarbank aan de Schiedamseweg 12 in Vlaardin gen is tot en met 18 januari werk te zien van de Vlaardingse kun stenaar Jan van DorpVan Dorp maakt onder meer opvallend fraai gelijnde mannen-figuren in gemengde techniek. De kunste naar exposeerde eerder in onder meer n de Harmonie, het Stede lijk Museum in Schiedam en de galerie van de Bijenkorf in Rot terdam. Verder verzorgt hij te kenlessen aan de Voorstraat 31 in Vlaardingen. Diverse artothe ken, bedrijven, instellingen en particulieren hebben al werk Van Dorp in hun bezit. -,,r ,f r'yWrw- -- "T w t thwn«r rrtT J >f rr» -»*3r Puerto Cabézas Jalapa JINOTEGA LAYA mm n Lucas» San Sebastian de Yali i' Cruz de Rio Grande •w' CHINANDEGA bug*!* »6stepe< SOACO Chtchigalpa Cormto IÉLAYA SUO L. de jCerrtro' W^agua Dbflrta Jutgaft Et Rama luefields Itriambao^Granada Séfttfiri©® jino iSLcnn V /Naddaime de "arnto Riv Tbla DIVAS Nicaragua San Juar Sirr Carlos dei Sur «yjuAiï 100 km

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1