Opbrengst kerstmarkt hoger dan verwacht m Molenstichting krijgt halve ton voor herbouw De Nieuwe Palmboom Proef met zonneboilers oLoVuuren het aanzien van 1989 het aanzien van 1989 Meer Schiedammers naar centrum van Vlaardingen V Studio Ml,J Express Pasfoto's met kwaliteits garantie TV OF VIDEO PEFEKT? BEL SPIJK PIREKT! BEL 010-4271074 Boekhandel J. S. van Leeuwen m Conflict om Zuidafrikaanse straatnamen Bibliotheek-inbreker op heterdaad betrapt Schiedam koopt huizen voor stadsvernieuwing if Nu nog zonder wieken, maar straks draait ook De Nieuwe Palmboom als vijfde molen in de stad. Op de achtergrond de voormalige Bolssilo, die wordt afgebroken. Nog net zichtbaar zijn de wieken van de Noordmolen en van molen De Vrijheid. Door Rein Wolters SCHIEDAM Voor molen De Nieuwe Palmboom is het jaar 1990 bijzonder positief begonnen. Geble ken is dat de opbrengst van de eer ste Schiedamse Kerstmarkt, hal verwege vorige maand gehouden in de Korenbeurs, aanzienlijk ho ger is uitgevallen dan aanvankelijk was bekend gemaakt. Omdat bij het sluiten van de driedaagse markt geen zicht was op enkele positieve neveneffecten, werd toen door mede-organisator Frans van Krugten een opbrengst van ruim veertigduizend gulden bekend ge maakt. Nu alle zaken rond de markt zijn afgerekend en alle opbreng sten nauwgezet zijn nageteld, kan er een bedrag van omstreeks een halve ton aan het comité Herbouw De Palmboom worden overhan digd. Overigens maken de samen werkende serviceclubs, die het ini- titatief tot de markt hebben geno men en ook de organisatie tot in de puntjes hebben verzorgd, het juiste bedrag pas bekend op vrij dag 19 januari jn restaurant De Noordmolen. Aan de directeur van de Stich ting De Schiedamse Molens, Jos Gunneweg, en in het bijzijn van de voorzitter van het Comité Her bouw, burgemeester drs. R. Scheeres zal op dat moment het eindresultaat bekend worden ge maakt en ook worden overhan digd. Als dank aan dit moment wordt tezelfde tijd een toepasselij ke tekst op het sponsorbord bij de molen onthuld. Voor de herbouw van De Nieu we Palmboom, waarvan intussen de romp en de balie zijn her bouwd, is het bekend worden van de record-opbrengst de tweede op steker van dit jaar, In de eerste week van 1990 stonden de wieken van alle molens in de vreugde stand. Dit kwam door het bericht dat op korte termijn wordt begon nen met het slopen van de ontsie rende Bolssilo. Deze veertig meter hoge 'betonnen bunker' is ontsie rend tegen de achtergrond van de monumentale molens. Molen De Nieuwe Palmboom aan de Noordvest zal na volledige herbouw met zijn ruim 28 meter behoren tot de hoogste korenmo lens van de wereld. In 1781 werd op 28 april door lan Bredero de eerste steen gemestseld. Ruim hon derd jaar werd door de molen ko ren vermalen. Een grote brand in het tweede jaar van deze eeuw maakte daaraan een eind. Er rest te nog slechts een molenstomp, die in de opvolgende ruim tachtig jaar steeds verder verpauperde. De Stichting De Schiedamse Molens, die ook de andere vier molens in de stad beheert, maakte wist met succes gelden te verwerven voor de herbouw van De Nieuwe Palm boom. Ex-Schiedammer mr. Pieter van Vollenhove gaf twee jaar gele den het startsein voor de geldinza meling. De herbouw kost enige miljoenen guldens en zal naar ver wachting aan het eind van dit jaar gereed zijn. ROTTERDAM Honderd een gezinswoningen in Rotterdam krij gen nog dit jaar een zonneboiler. Hiermee treedt de Maasstad in de voetsporen van Schiedam, dat in de 'r niéuwbouwwijkSpaland deze vorm van energiezuinige warmwa- Polaroid tervoorziening al enige tijd toe past. Het gaat in Rotterdam om nieuwbouwhuizen op een nog on bekende plaats binnen het leve- ringsgebied van het gemeentelijk Energiebedrijf (GEB). Het experi ment wordt uitgevoerd in het ka der van de toepassing van milieu vriendelijke energiebronnen, Rot terdam wil zo ook ervaring opdoen met het op grote schaal toepassen van zonne-energie voor de berei ding van warm water. Om een optimaal resultaat te bereiken, komen alleen woningen met weinig bomen of hoogbouw in de buurt voor de proef in aanmer king. Een zogenoemde collector op het dak van het huis vangt zon- nenwarmte op en geeft die door naar de boiler. Wanneer de zon voldoende schijnt, krijgt het water een temperatuur van zestig graden Celsius. Is er te weinig zon, dan wordt het water automatisch tegen nachtstroom-tarief naverwarmd. Wij bieden: nu bij ons verkrijgbaar, prijs: 22,50 Boekhuis den Draak Veerplein 33-35 Postbus 4011 Vlaardingen (010)4 35 88 22 nu bij ons verkrijgbaar, prijs: 22,50 Broersvest 44 Mgr. Nolenslaan 612 Schiedam 4 im X! ril WfömÊM fu r~m. TM'SA. 'm 'r/f Straatmakers leggen de laatste hand aan de eerste bewaakte fietsenstalling in het cen trum van de stad, die zes dagen per week gebruikt kan worden. Door Rein Wolters SCHIEDAM Joop Stouthandel is blij en boos tegelijk. Blij omdat aan de Koe markt na vijf jaar zijn lang gekoesterde wens van een degelijk ingerichte fietsen stalling bijna in vervulling is. Straatmakers leggen de laatste hand aan de stalling, die plaats biedt aan 84 fietsen en 20 brommers. Boos en teleurgesteld is Joop, omdat hij vreest op gemeentelijk gezag de zeggenschap over de stalling te moeten gaan delen met twee andere beheerders. Vanmiddag heeft hij hierover in het Stadskantoor een onder houd. „Kijk," zegt de 49-jarige Gorzenees, „de fietsenstalling is mijn project. Ik ben er vijf jaar geleden mee begonnen. In weer en wind heb ik mijn handeltje opgebouwd. Eerst bij de Hema en later ook bij het zwembad Groenoord. Steeds heb ik bij de gemeente aangedrongen op een goed inge richte stalling op de Koemarkt aan de kop van de Hoogstraat. Nu het eindelijk zover is, komen die twee anderen in een gespreid bedje. Straks heb ik niks meer te vertellen en dat pik ik niet." Om zijn ergernis kracht bij te zetten, heeft de fietsenbewaarder gisteren de cara van, van waaruit hij tot dusver de fietsen heeft bewaakt laten inbouwen tussen de fietsklemmen en de afzethekken. „Die zal men eerst moeten weghijsen, voordat er de porta-cahin kan worden geplaatst. Ik laat me niet zo maar in een hoek drukken," stelt hij. Anderzijds zegt de voor werken af gekeurde Stouthandel begrip te hebben voor uitbreiding van het aantal bewaarders. „Maar het is mijn project en ik moet dus ook de leiding hebben," blijft hij benadruk ken. De porta-cabin biedt de bewaarders on derdak en geldt tevens als openbaar toilet voor zowel dames als heren. „Dat is wel prettig voor de mensen," vindt Stouthandel. „Je kunt voor je behoefte vrijwel nergens terecht. Behalve dan tegen een boom na tuurlijk." Het is de bedoeling dat de stalling, die volgende week wordt opgeleverd, in februa ri officieel open gaat. „Ik denk dat de bur gemeester dat komt doen. Dat heb ik hem een tijd geleden gevraagd," zegt Stouthan del. De stalling zal geopend zijn van maandag tot en met vrijdag van 08.45 tot 18.15 uur. Door. Ben van .Haren, rr VLAARDINGEN Het stadscentrum van Vlaardingen is in trek bij "Schiedammers en Rot terdammers. Zij zijn verantwoordelijk voor de toename van het aantal bezoekers uit de regio, dat de Vlaardingse binnenstad bezoekt om inko pen te doen. Volgens onderzoekers van het Amsterdamse bureau voor ruimtelijk marktonderzoek Strabo, dat in opdracht van het Vlaardingse gemeente bestuur sinds 1986 enquêtes houdt naar koop stromen en centrumbezoek, is de regionale func tie -van de kern van het winkelapparaat in de oude vissersplaats vorig jaar met elf percent ge stegen. Het aantal Vlaardingers, dat het stads centrum bezocht is daarentegen afgenomen in 1989, waarbij het slechtere weer en de drukte van bouwactiviteiten mogelijk een rol hebben gespeeld. De waardering voor het Vlaardingse stads centrum is wél toegenomen. Over het feit, dat voor parkeren moet worden betaald, werd in 1989 nog maar weinig geklaagd. Het beperkte aantal parkeerplaatsen was overigens voor veel ondervraagden aanleiding een kanttekening te maken Verder had men klachten over rommel en slordigheid in de binnenstad. Positieve en nega tieve reacties hielden elkaar in evenwicht. Het bureau Strabo is in het najaar 1986 voor de eerste maal in het centrum van Vlaardingen actief geweest. Op 28 plaatsen in de stad zijn tel lingen verricht van passanten en bovendien zijn 756 personen geënquêteerd. Zij zijn onder meer gevraagd naar woonplaats, leeftijd en doel van hun bezoek. In voor- en najaar van 1987, in het najaar van 1988 en in 1989 is exact hetzelfde onderzoek verricht, telkens op donderdag en za terdag. De resultaten van de achtereenvolgende onderzoeken, zijn derhalve goed vergelijkbaar. Alleen de weersomstandigheden waren een wis selende factor. En die waren juist in 1989 on gunstig; het was vrij koud en regende voortdu rend. In de loop van de onderzochte jaren is het be zoek op donderdag vrij stabiel gebleven. Op za terdag werd in 1987 en 1988 een toename van het aantal centrumbezoekers vastgesteld. Vorig jaar was er sprake van een daling met vierdui zend tot gemiddeld 28.000 bezoekers. De bouw activiteiten in 1989 hebben mogelijk hierop in vloed gehad. Opvallend was wel een grotere con centratie van winkelende mensen in de omge ving van de Kuiperstraat. Het is de onderzoekers opgevallen, dat aan zienlijk minder mensen op de fiets naar het Vlaardingse centrum zijn gekomen. Ook is het aantal automobilisten afgenomen. Ondanks de slechtere weersomstandigheden bleek de groep mensen, die te voet naar het centrum waren ge komen, sterk gegroeid. Eveneens hadden meer bezoekers zich per bus naar Liesveld en omge ving laten brengen. Strabo heeft voorts telefonisch bij 965 huis houdens in de Vlaardingse wijken en omliggen de plaatsen geïnformeerd waar zij directe le vensbehoeften en duurzame artikelen kopen. Vlaardingers blijken bijna tachtig percent van alle aankopen in eigen gemeente te doen. Uit buurgemeenten haalt 18,5 percent in Vlaardin gen zijn duurzame goederen. In vergelijking met winkelgebieden in omlig gende plaatsen 'doet Vlaardingen het beslist niet slecht' signaleren de onderzoekers. Al) sen het centrum van Rotterdam is een concurrent voor het Vlaardingse winkelapparaat. „En dan nog alleen in de sfeer van de echte duurzame goederen," stellen de onderzoekers. SCHIEDAM De Schie damse adviescommissie voor het geven van straatnamen vindt het niet wenselijk om nieuwe straten namen van Zuidafrikaanse vrijheidsstrij ders te geven. Hiermee gaat de commissie in tegen de wens van de raadscommssie voor Stadsvernieuwing en Volkshuisvesting. „Hoewel de motieven van de commissieled den ons niet bekend zijn, is ook onze commssie van me ning, dat het gebruik van deze namen geen aanbeveling ver dient. De Zuidafrikaanse vrij heidsstrijd is een niet-neu- traal politiek beladen onder werp, dat zich niet leent voor een objectieve straatnaamge- ving," schrijft de Straatna- mencommissie aan het ge meentebestuur. Wagen weg en terug SCHIEDAM Terwijl de ei genaar in een pand aan de Die- penbrockstraat aan het werk was, ging een onbekende er gis termiddag met zijn bestelwagen vandoor. Lang heeft hij niet zonder hoeven doen, want later op de dag werd de auto in Rot terdam teruggevonden. Handbal-vrouwen UVG> verliezen bekerduel EINDHOVEN Het vrou wenteam van de Schiedamse handbalverenigng UVG heeft gisteravond de bekerwedstrijd tegen het Eindhovense PSV met 1812 verloren. UVG-trainer Leon Luysterburg: „De mandek king op Nederlands beste speel ster Christa Thorsen wierp aan vankelijk zijn vruchten af, ech ter doordat wij veel balverlies leden en technische fouten maakten kwam PSV te snel in balbezit en het wist hiervan goed gebruik te maken." Het laatste kwartier van de wed strijd was geheel voor PSV om dat UyG ver weg zakte. Omgevingaf gezatvoor lekkende zeeptank SCHIEDAM'—omgeval len en -'lekkende-1 tanköontaÖier heeft gistermorgen voor enige consternatie gezorgd in de om geving van de Sporthal Mar griet. Voorbijgangers ontdekten omstreeks zes uur dat een daar geparkeerde oplegger met de tank was omgeslagen en lekte. De politie zette direct de omge ving af. Al spoedig liet de eige naar van de wagen, een Nieu- werkerks transportbedrijf, we ten dat de tank caradol bevatte, een onschuldige zeepsoort. De tankcontainer kon omslaan doordat een steunpoot in de grond was weggezakt. v SCHIEDAM Oplettend heid van de politie heeft er gis teren voor gezorgd dat het per soneel van de hoofdvestiging van de gemeentebibliotheek aan de Lange Haven normaal heeft kunnen doorwerken. Om zeven uur in de ochtend kwam bij de politie een inbraakmel ding binnen. Aan de achterzij de van het pand was een ruit ingeslagen. Met een fax, schrijf machine en een computer was de dief aan de haal gegaan. Maar ver kwam hij niet. Agen ten arresteerden hem in de El- zensteeg, compleet met buit. Brug Polderwatering tijdelijk afgesloten SCHIEDAM Het bruggetje over de Polderwatering (tussen de Kerklaan en Polderweg) zal, op maandag 22 januari van acht tot vijf uur zijn afgesloten voor het autoverkeer. Voetgan gers en fietsers kunnen met in- achtnenming van de nodige voorzichtigheid van de brug ge bruik blijven maken. Als gevolg van slijtage is de brug bij nat weer glad. Vooral fietsers on-j dervinden hier veel last van. Het wegdek wordt voorzien van een antisliblaag, een zogeheten wegtapijt. Als het slecht weer is dan verschuiven de werkzaam heden naar de volgende dag. SCHIEDAM Om de stads vernieuwing goed te kunnen la ten verlopen, koopt de gemeen-) te een aantal panden in de Rid- derkerksestraat en de Den Bommelsestraat in de Gorzen. De verwerving van de percelen kost ruim negen ton. Een aan tal huizen in deze omgeving is al eerder aangekocht. De ge meenteraad is gevraagd met het bedrag in te stemmen. r^y? (tNGEZONDEN MEDEDELING) l /va Hoogstraat 104-106 Schiedam Tel 010-4266720 (INGEZONDEN MEDEDELING} TaU 4271074 of 01880-13945 snelle reparatie ca 1 dag lage prijzen garantie op reparatie onder voorbehoud 01880 - 13945 Dam 19, Schiedam (INGEZONDEN MEDEDELING) (INGEZONDEN MEOÊDEL1NG) iJUHlKjIMhU 3t*»n 1 II if/' f liraV"1 :>hA fZC-Zi* j r>f- H j rho ft

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1