WD: vijfde wethouder nodig voor verlichten van werkdruk 'VOLKSDANSEN IS ECHT HEEL ERG GEZELLIG De kosmischs energie van Cora en Peter Holkers Paranormaal echtpaar start therapiegroep voor ouderen in wijkcentrum De Erker Het Vrije Volk SCHIEDAM «g Computercursus PAGINA 4 ws DINSDAG 23 JANUAR11990 Door Rein Wolters SCHIEDAM Met minimaal vijf raadsleden hoopt de VVD na de verkiezingen van 21 maart te rug te keren in de gemeenteraad. „Aan overdrijven zoals andere po litieke partijen dat doen over stemmen- of zetelwinst, doe ik niet mee," benadrukte gistermiddag de kersverse WD-lijsttrekker Will van Wijk bij de presentatie van 'Een kansvolle stad', het verkie zingsprogramma van de liberalen voor de komende vier jaar. Opval lend punt in dat programma: een vijfde wethouder, om de werkdruk binnen het college te verlichten. Burgemeester drs. R. Scbeeres kreeg het eerste exemplaar uit handen van voorzitter Ben Jeenen van de Schiedamse VVD-afdeling. „Aan ons programma is keihard, harmonieus en met veel enthousi asme gewerkt," vertolkte Jeenen. Scheeres; „Als voorzitter van de gemeenteraad neem ik het graag in ontvangst. Uiteindelijk krijg ik straks in de raad met het program ma te maken. Ik hoo" dan inder daad te kunnen constateren dat het programma harmonieus tot stand is gekomen." t Scheeres wees bij de presentatie in de trouwzaal van het stadhuis nogeens op het feit dat heel veel kiezers niet of nauwelijks kennis nemen van de inhoud van de pro gramma's van de politieke partij en. „Zij gaan af op het landelijke beeld en vergeten dat er op plaat selijk niveau andere overwegingen gelden," sprak de burgemeester. Lijsttrekker Van Wijk (48 jaar en directeur van de Prinses Julia- naschool) zei goede hoop te hebben zonder 'kleerscheuren' uit de ver kiezingen te zullen komen. „Met het landelijke resultaat van de laatste verkiezingen zijn we niet gelukkig, maar de landelijke poli tiek wijkt af van de lokale," zei ook hij. De in de politiek onervaren Van Wijk („Ik heb wel ervaring op sociale en sportieve terreinen") heeft als taak om het prominente raadslid.- enfractievoorzitter Ge- ra'rd Vërhuis'doiikop te volgen. Verhulsdonk bepaalde dertig jaar achtereen nadrukkelijk het libera le gezicht van zijn partij. Maar de bonbonmaker van de Hoogstraat stopt met zijn politieke arbeid niet van de ene op de andere dag. Hij blijft de fractie met raad en daad bijstaan. Bovendien is hij bij de verkiezingen 'lijstduwer'. Huidig VVD-wethouder Luub Hafkamp staat als tweede op de kandidatenlijst. Derde en vierde zijn de nieuwkomers Engeline van Collenburg en Martin Log. Alsvijf- de staat op de 'kantelplaats' het huidige raadslid Annie Renskers. Opvallend is de achtste plek voor Piet Prins. Vrijwel zeker keert hij niet terug in de gemeenteraad. „Onze partij streeft naar verjon ging," verduidelijkte Prins, die twee raadsperiodes achter de rug heeft, zelf. „Logisch dus dat men ook jongere kandidaten naar voren heeft geschoven. Mijn reserve plaats is een redelijk alternatief." ,In de nieuwe raadsperiode wil de VVD extra aandacht gaan schenken aan kinder- en peuterop- vang, veiligheid op straat, de aan leg van kunstgrasvelden stimule- ren en naast de al bestaande plaat selijke omroep ook een stedelijk te levisiestation van de grond tillen. De renovatie van het Zwembad Zuid, het ouderenwerk en het daarmee samenhangende flanke rende beleid, een nieuwe opzet en aanpak van de bibliotheek, de op bouw van Nieuwland en een rin- glijn voor het openbaar vervoer in het noorden van de stad zijn ook zaken waarvoor de liberalen extra aandacht willen hebben. Het liefst, zo verwoordde Luub Hafkamp, wil de VVD de huidige coalitie met de PvdA voortzetten. Maar een nog bredere coalit met ook het CDA sluit hij niet uit. De socialisten zouden in dat geval drie wethouders leveren en de VVD en het CDA elk één. Hafkamp zal bij overeenstemming opnieuw als wethouder naar voren worden geschoven. Van Wijk zegt zo'n functie niet te ambiëren, maar vrijwel zeker te gaan functioneren als fractievoorzitter. volgens Hafkamp is er voor vijf wethouders (nu telt het college er vier) voldoende werk. Hij erkende aan zijn portefeuille (Welzijn, Volksgezondheid enz.) de handen meer dan vol te hehben en dat als SCHIEDAM In samenwer king met de Streekschool start het Educatief Centrum voor Volwasse nen (ECV) voor mensen zonder werk een basiscursus computer- kunde. Voorwaarde is dat men staat ingeschreven bij het arbeids bureau. Deelnemen kost zestig gul len. De cursus duurt zestien maan dagen en begint op 5 februari. gevolg daarvan in de afgelopen vier jaar zaken soms vertraagd of helemaal niet zijn behandeld. Dat de Centrum Democraten (CD) van Janmaat pogen door te dringen tot de gemeenteraad is ook in VVD-kringen allerminst met gejuich ontvangen. Lijstduwer Gerard Verhulsdonk: „Ik weet niet wat die partij in Schiedam wil en ook niet welke personen er achter schuilgaan. Maar het is wel een in het politieke bestel geaccepteerde partij. De CD floreert op een voe dingsboden van ontevreden kie zers." Over de benadering van de CD, als deze in de raad zouden komen: „Dat is afhankelijk van de wijze waarop men de politiek gaat be drijven. Is het schunnig, dan wij zen wij dat af. Met ons liberale standpunt zullen wij proberen de, CD de pas af te snijden." Luub Hafkamp: „Evenals ande ren zouden ook wij de volgende j dag al de resultaten van besluiten willen proeven en daarmee onte-| vredenheid voorkomen. Maar zo werkt dat nu eenmaal niet." Vol gens Hafkamp zal het ook in de toekomst onvoorkoombaar zijn dat raadscommissies ten dele besloten vergaderen. „Aan een vorm van beslotenheid ontkom je niet in za ken die over personen gaan en daardoor in de persoonlijke sfeer gevoelig liggen. Van mijn kant zal ik anderzijds de grootst mogelijk openheid betrachten op de wijze zoals ik dat steeds heb gedaan." Tijdens de verkiezingscampag ne zegt de VVD voor 'enig stunt en vuurwerk' te gaan zorgen. „Maar verklappen kunnen we dat nog niet," sprak Arie Verwaal, elf de op de kandidatenlijst en mede werker van de campagnecommis sie. „Dat merkt iederen tijdig ge noeg." Zeker is wel dat de VVD een poltiek forum houdt. Volksdansende 55-plussers in De Woudhoek: iedereeen die zin heeft kan meedoen. SCHIEDAM „Volksdansen is echt heel erg gezellig," zegt me vrouw Waas, één van de veertig enthousiaste deelnemers aan de volksdansgroep voor ouderen in dienstencentrum De Woudhoek. Ze heeft zojuist verschillende dansen geoefend op muziek uit Roemenië, Griekenland en natuurlijk ook Ne derland. „Niet alleen is het leuk om lekker te bewegen, achteraf is het ook gezellig om onder het ge not van een kopje koffie nog wat bij te praten. Zelf woon ik in Vlaardingen en kom iedere week speciaal hiervoor naar Schiedam. Ik kijk er echt naar uit." Al enkele jaren houdt De Woud hoek, gevestigd onder het bejaar dentehuis aan het Heijermansplein in Schiedam, allerlei activiteiten voor mensen boven de 55 jaar. Naast volksdansen kunnen de 'jon gere ouderen' ook naar gymnas tiek, yoga en stijldansen. Vanaf fe bruari worden de groepen uitge breid; op donderdagochtend komt er een derde volksdansgroep bij en op dinsdag- en woensdagochtend twee gymgroepen. „Iedereeen die zin heeft kan zich opgeven," zegt Marianne Looyen, organisator van de activi teiten. „Het is dus niet zo dat ie mand al ervaring moet hebben, voor hij of zij zien kan melden. We raden mensen vaak wel aan even contact op te nemen met hun huisarts. Yoga is bijvoorbeeld niet goed voor mensen met een hoge bloeddruk en het is gewoon be langrijk dat ze zich dan even laten nakijken." Het volksdansen wordt gegeven in de verbouwde zaal van de Woudhoek De zaal dient de rest van de week als ontmoetingsplaats bij andere activiteiten: handwer ken, klaverjassen, bloemschikken en de soos op woensdagochtend. „De soos-ochtend is echt voor ie dereen," vertelt Marianne Looyen enthousiast. „We organiseren al lerlei spelletjes als sjoelen en kaar ten en alle mensen die komen kunnen lekker bijpraten. Elke zon dagmiddag van half twee tot half vijf houdt het dienstencentrum bo vendien open huis. Iedereen die zin heeft kan dan naar binnen lo pen." Wie zich wil opgeven voor het volksdansen of de extra gymnastiekgroepen kan terecht bij Marianne Looyen, telefoonnummer 4709555. Beide activiteiten kosten 5,75 per maand. De eerste les dient als introductie en is gratis. SCHIEDAM Wie zich nieuw- in Schiedamvestigt hoeft niet bang te zijn, dat .de stad.een tekort heeft aan alternatieve genezers. „Ze staan je bij wijze van spreken in drommen op te wachten bij de Rotterdamsedijk," weet Peter Hol kers. Homeopaten, hypnotiseurs, aurologen, iriskijkers, reflexolo- gen, magnetiseurs,acupuncturisten, naturopaten: aan verscheidenheid geen gebrek. Zo'n twaalfeneenhalf jaar gele den ('nee, geen medaille gehad, wel bloemen van m'n patiënten') begon Holkers in de St. Liduina- straat zijn praktijk als paranor maal genezer. Hij had slechts twee collega's. Nu schat hij dat er zo'n dertig verschillende geneeswijzen zijn vertegenwoordigd in Schie dam. Op zich juicht de bebaarde paragnost de toegenomen belang stelling voor andere heelmethoden toe, maar hij plaatst ook vraagte kens. „Iedereen adverteert tegen woordig maar in de krant: Stress? Pijn? Bel nu Er staat geen naam bij, je weet niet wie het zijn en waar ze zitten. Ik vind dat ronduit dubieus. Er is sprake van een forse wildgroei omdat ons beroep helaas niet beschermd is. Elke beunhaas mag zich paranormaal genezer noemen. Ik ben daarom de eerste om in het belang van de patiënt te pleiten voor wettelijke nor men." Mooi gesproken, maar het roept natuurlijk een vraagje op. Welke garantie heeft eigenlijk de argeloze patiënt die de praktijk van Hol kers aan de St. Liduinastraat bin nenstapt dat hij niet in handen valt van een regelrechte oplichter of kwakzalver? De aangesprokene lacht eens breed: „Da's een hele goeie, ja. Wat ik kan aanvoeren is de grote, tevreden klantenkring die ik in de loop der jaren heb op gebouwd en de erkenning van twee beroepsverenigingen van pa ranormale genezers. Zowel mijn vrouw Cora sinds twee jaar ook partner in de praktijk - als ik rijn uitgebreid getest door ervaren paragnosten. Wij hebben twintig genezingen moeten volbrengen, een cursus sociale vaardigheden gevolgd en stage gelopen." Voorbeelden uit de praktijk kan de alternatieve heler ook opsom men. Zes jaar geleden wist hij een vrouw met de moeilijk te genezen spierziekte miasthenie in dertien sessies van een kwartier volledig van haar kwaal af te helpen. De patiënte maakte een minutieus verslag van de behandeling en stuurde dat naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Ook is het wel gebeurd dat een Schiedamse huisarts een patiënt in de auto zet te en rechtstreeks naar Holkers 4- 'Alternatieve ge nezers Cora en Peter Holkers: „Door al 'die energiestromen worden wy zelf overactief. Pa ragnosten zyn uiterst onrusti ge mensen." reed om diens mening eens te ho ren. Het magnetiserende echtpaar noemt zichzelf 'uitermate nuchter'. Geen glazen bollen of andere oc culte toestanden. Het duo wil zich ook niet afzetten tegen de regulie re geneeskunde. Cora: „Huisregel nummer één is dat wij de mensen eerst vertellen dat ze met hun klacht naar de huisarts moeten. Wij zitten niet in de eerste lijn, en dat willen we ook niet. Het liefst behandelen we in goed overleg met huisartsen en psychologen." Wat kunnen Cora en Peter Hol kers wat andere stervelingen niet vermogen? Ze weten het zelf niet precies, ze kunnen alleen maar omschrijven wat ze ondergaan. Holkers: „Als een trechter kunnen wij een soort kosmische energie, een kracht, naar binnen halen en ook weer uitstralen, via onze han den. Dat geven wij aan onze pati ënten door." En omdat die energie dwars door de kleding heen gaat is de magnetiseur een van de weini ge dokters waar de patiënt zich niet hoeft uit te kleden. Wel ver dient het aanbeveling om geen leer of synthetische stoffen te dra gen. „Zelf worden we overactief van die energie," vertelt Cora. „Onrust is een typisch kenmerk van paranormale mensen. Behalve het magnetiseren prak tiseert de familie Holkers ook voetzool-reflexologie en de zogehe ten Bach-bloesemtherapie. Die eer ste leer gaat ervan uit dat heel het lichaam nog eens afgebeeld is in de voeten, evenals trouwens in de oren. Door bijvoorbeeld de 'maag meridiaan' op de voetzool te be werken kan men iemand van een slepende maagkwaal afhelpen. De Bach-bloesemtherapie is ge baseerd op de theorieën van dr. Edward Bach. Uit de bloesems van diverse bloemen destilleerde hij tincturen: die een direct helend ef fect op. de. geésti zouden hebben. Cora: „De mensen slikken veel va lium, maar dat dekt de boel juist af. Het verdoezelt de problemen waar men mee kampt. De midde len van Bach helpen je over de brug heen." De mensen die bij Holkers aan kloppen bevinden zich op alle mo gelijke treden van de maatschap pelijke ladder. „Ook psychologen, dominees en pastoors," vertelt de magnetiseur. „En twee keer zoveel vrouwen als mannen. Die hebben nog dat stoere, die komen pas als iedereen zegt dat ze moeten gaan." Over de resultaten van de diverse therapieen kan slechts een grove schatting gemaakt worden. Vol gens het echtpaar geneest 35 per cent volledig, vindt nog eens 35 ge deeltelijk baat bij de behandeling en is er dertig percent waar de kosmische energie geen vat op heeft. Vooral psycho-somatische klachten zijn volgens Holkers goed behandelbaar. Spanningen thuis, op het werk; verdriet door het overlijden van een dierbare: het uit zich in een lichamelijke pijn. „De mensen kennen vaak de wer kelijke oorzaak van oe pijn niet meer. Wij proheren de pijn heel exact te localiseren en dan weg te nemen. De patiënt wordt terugge bracht tot het probleem waar het echt om draait. Dat moet hij gaan oplossen, of de situatie accepteren zoals ze is." Op donderdag 25 januari star ten Cora en Peter Holkers in sa menwerking met wijkcentrum De Erker een therapiegroep voor ou deren onder het motto 'Heel u zelf. Men kan er vooral terecht met psycho-somatische klachten, zoals hoofdpijn, hyperventilatie, slapeloosheid, spanningen, maag- en darmklachten, enz., maar in principe is elke klacht behandel baar. Daarnaast zal het echtpaar zich bezighouden met pijnbestrij ding. Tijdens de eerste bijeenkomsten wordt er in algemene zin gespro ken over het gezond houden van lichaam en geest, daarna volgen onstpanningsoefeningen en begin nen de behandelingen. Zo'n 10-12 mensen kunnen aan de groep deel nemen. De cursus duurt drie maanden en kost 18 gulden per wekelijkse bijeenkomst. Wil de be handeling enig effect hebben dan moeten de deelnemers minimaal 8 bijeenkomsten bijwonen. Voor meer informatie kan men bellen met Peter en Cora Holkers, telefoonnummer: (010) 4288971. Vrouw aangereden SCHIEDAM Een 45-jarige vrouw is gistermiddag op de Nieuwe Damlaan geschept door een auto en met een gebroken dijbeen opgenomen in het Schieland-Ziekenhuis. Het ter hoogte van de Mgr. Nolenslaan overstekende slachtoffer werd door de 43-jarige automobilist uit Maassluis over het hoofd ge zien. Inbraak bleek pas uit gevonden tas SCHIEDAM Ongemerkt hebben inbrekers zondagnacht twee tassen weggenomen uit de woning van een 28-jarige man uit de Van Beverenstraat. Hier in zaten identiteitspapieren, ze venhonderd gulden en bankbe- scheiden. Pas toen een kennis gisteren een op straat gevonden tas terugbezorgde, kwam de in braak aan het licht. Van een spaarrekening was intussen ook al driehonderd gulden opgeno men. Autodieven snel gepakt SCHIEDAM Twee Rotter dammers (33 en 34 jaar) heb ben niet lang geprofiteerd van een auto die ze gistermiddag hebben gestolen van het par keerterrein bii het Stadskan toor. Direct na de aangifte van de diefstal zette de politie de vermissing op de telex. Bij een snelheidscontrole in Rotterdam werd het duo gisteravond aan gehouden en overgedragen aan de politie van Schiedam. De au to is intussen terug bij de recht matige eigenaar. Biljarten voor ouderen SCHIEDAM Ouderen uit de wijk Oost kunnen elke woensdagmorgen van 10.00 tot 12.00 uur in het Trefpunt Oost, Celsiusstraat 2, terecht om te biljarten. De activiteit is speci aal bedoeld voor minder gerou tineerde biljarters van 55 jaar en ouder. Informatie wordt verstrekt door de wijkpost Oost van de Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk via telefoonnum mer: 4264195. Car! Beke is nieuwe voorzitter stadsomreep SCHIEDAM Car1 Beke, di recteur van de Stichting Schie damse Theaters, is de nieuwe voorzitter van de( Stichting Stadsomroep Schiedam (SOMS). Gisteravond kreeg hij de hamer overgedragen door Will van Wijk, die door zijn lijstrekker schap voor de VVD onvoldoen de tijd overhoudt voor het om- roepwerk. „Bovendien vind ik een combinatie van zulke func ties niet verenigbaar met mijn werk, gezin en gezondheid," motiveerde Van Wijk. Schiespoor houdt open huis en ruilbeurs SCHIEDAM De Models poorvereniging Schiespoor houdt op zaterdag 27 januari open huis in het clubgebouw aan de Westerkade 21. Tevens is er een beurs van nieuw en gebruikt materiaal. Tevens is er gelegenheid om met een eigen trein op de clubbaan te rijden. Er staat weer een reparatie- ploeg klaar om gratis of tegen kostprijs van onderdelen loco motieven schoon te maken of te repareren. Men kan terecht van 10.00 tot 16.00 uur. Toe gang één gulden. Van der Horst vertelt ever historie Gorzen SCHIEDAM "De Gorzen, toen en nu is het thema van een lezing, die journalist-histo ricus Han van der Horst, vaste medewerker van Het Vrije Volk, vrijdagavond houdt op de jaarvergadering van de Bewo nersvereniging Schiedam-Zuid. De bijeenkomst in het gebouw van de vereniging aan de Lelie straat begint om 20.00 uur met de verkiezing van bestuurs- en redactieleden. Van der Horst komt na de pauze, omstreeks 21.00 uur aan het woord. Ook niet-leden zijn welkom. Toe gang gratis. Jeugdfilm De Postroof in theater De Taerstoof SCHIEDAM In theater De Teerstoof draait woensdag de bekroonde jeugdfilm De Post roof, die op het Cinekid-Festi- val de eerste prijs won onder de titel Gouden Regen. Vier kinderen ontdekken vlakbij hun hut in het bos de buit van een postroof: ruim 250.000 gul den. Zij besluiten niemand iets te vertellen en eerst af te wach ten of er een beloning wordt uitgeloofd. Een van hen gaat nog even terug naar de hut om de sporen uit te wissen, maar daarbij verliest ze haar biblio theekkaart met haar naam en adres erop. Dan verdwijnt plot seling een van de kinderen... Aanvang 14.00 uur, toegang 3,75 gulden. Leeftijd: 8-12 jaar. oil 1 ilioj aSm-Wnb xci'fi ri'j *"1" - 1 rf* - W rm-*. -ai ,1SV„ <l iiVHsS* tv ■v

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1