Sch iedam houdt n 19£ 1 havendagen Vlammenzee na l >randst chting Posthc orn: 'Bewuster inkopen voor het vermi nderen van afvalstroom' Initiatiefnemers Dingenouts en Sabel: „Stad is tenslotte rond havens opgebouwd" JAA Het Vrije Volk SCHIEDAM Eef smakelijk! DfókJiWMjalsDuPoMinde oren! ac*e €T O PAÓINA4 ws DONDERDAG 25 JANUAR11990 Politie zoekt getuigen van ernstig ongeluk SCHIEDAM De politie zoekt getuigen van een ongeluk gisteren op de Scheepvaartweg tussen een voetgangster en een automobiliste. Hierbij raakte een 65-jarige vrouw ernstig ge wond. De vrouw stak ter hoogte van de Gildeweg de rijbaan over, toen zij werd geschept door een 38-jarige automobilis te uit Schiedam. De bejaarde vrouw is met ernstig hoofdlet sel en botbreuken opgenomen in het Dijkzigt ziekenhuis. Eventuele getuigen van het on geval kunnen contact opnemen met de politie. Het telefoon nummer is 426.07.60. Vrouw gewond SCHIEDAM Een dertigja rige Rotterdamse is gisteren ge wond geraakt, toen ze probeer de bij NS-station Nieuwland de tram te halen. Ze wilde over de rijbaan naar de tram lopen, maar bleef met haar kleren achter de ballustrade hangen. Vervolgens belandde ze twee meter lager met haar hoofd op het wegdek. Ze is met hoodlet- sel in et Schielandziekenhuis opgenomen. SCHIEDAM Branderstad, Je- neverstad en Molénstad. Binnen kort kent Schiedam nog zo'n type ring, namelijk Havenstad. 'In het vootjaar van 1991 heeft de stad een serie evenementen in het te ken van de pleziervaart en haven industrie op het programma staan. Initiatiefnemers Marl Dingenouts en Theo Sabel van de Openbare Nutsbedrijven in Schiedam (ONS) presenteren hun 'voortvarende' plan: „Mensen moeten Schiedam leren kennen als een zeehaven en jachthaven van betekenis." Een greep uit de activiteiten. Op elf mei-van het volgend jaar wordt een open havendag gehou den, waarbij de industriële activi teiten in de Wilhelminahaven in het middelpunt staan. Een aantal bekende schepen zal de haven een bezoekje brengen. Bedrijven gele gen aan de Wilhelminahaven, zul len dan ook open dag houden. Ten minste dat is de opzet. Havenmees ter Sabel maakt eventjes een voor behoud: „Eh, we helden ze nog niet ingelicht. Nou ja, nu weten ze het alvast."Sabel: „We hopen dus dat het publiek een kijkje kan ne men bij die bedrijven. Stel je voor dat er op die dag een booreiland ligt. Toch fantastisch als je daar eens op kunt." De tweede poot van het festival, de pleziervaart, komt twee weken later aan bod. Het centrum van de stad zal dan ondermeer worden bevolkt door tal van historische zeilschepen, de zogenaamde ronde- en platbodemjachten. Deze zullen liggen afgemeerd in de Langeha- ven. Verder komt er een haven- muziekfestival. In het Stedelijk Museum is in de meimaand van 1991 een tentoonstelling te zien over de geschiedenis van de Schie damse' havens. Over welk onder werp ook een boek van de hand van Han van der Sloot moet gaan verschijnen met als titel 'Schie dam vaart wel'. Het Schiedamse zeekadettenkorps Jacob van Heemskerck heeft op 1 juni 1991 landelijke roeiwedstrijden in de Voorhaven geprogrammeerd. Plezierboten zijn inmiddels een vertrouwd gezicht in de stad. In Mari Dingenouts (1) en Henk Sabel in het historische centrum van Schiedam, de Lange Haven: „Schiedam verdient echt een havenevè nement." de Langehaven en Kortehaven lig gen permanent historische zeil schepen. Bruggen zijn vaker open dan vroeger. De jachthavens, Spm- haven, Schie- en Nieuwehaven bieden plaats aan een slordige vijf honderd pleziervaartuigen. Er zijn tegenwoordig verschillende vaar routes mogelijk, dwars door de stad heen. Het gemeentebeleid richt zich de laatste jaren in toenemende ma te op de openluchtrecreatie. Dinge nouts: „De historische binnenstad; met de Lange-, Korte- en Nieuwe haven, de molens en grachten rondom, vormt nog altijd de be langrijkste pijler voor het toerisme in Schiedam." De industriepoot van de stad mag volgens Sabel en Dingenouts wel weer eens onder de aandacht van de Schiedammers worden ge bracht. De overslag van lading heeft andersoortige industrie naar de Wilhelminahaven getrokken. Voorbeelden zijn het graanover- slagbedrijf Soufflet, de HCG (Hol landse Constructie Groep), het Rot terdamse 'Mannekes en Brown and Root, dat regelmatig boor eilanden en pijpenleggers in de ha ven heeft liggen. Er is in de afgelo pen jaren veel veranderd. Havenmeester Sabel gaat even terug in de tijd: „Schiedam kende oorspronkelijk een traditie var?re paratiewennen. Maar in de jaren dertig bleek deze markt al niet Lest te zijn. Er was veel werkloos heid. Na de oorlog zette dit verval zich voort. Een aantal bedrijven kreeg tijdens de economische re cessie in de beginjaren zeventig de genadeslag. Gusto, De Nieuwe Wa terweg (onderdeel van de Rotter damse Droogdok Maatschappij), het uit Vlaardingen afkomstige De Jong en Tanker-cleaning verdwe nen. Wilton Fijenoord onderging een drastische afslanking van ze venduizend naar zevenhonderd werknemers." Oiiebollenkraam weg SCHIEDAM De eigenaar van een oiiebollenkraam kwam er pas gisteren achter, dat zijn wagen is gestolen. Hi was op 14 januari voor het laatst naar de kraam geweest. Funk van Say No More in centrum Aladdin SCHIEDAM De funkgroep 'Say No More' verzorgt morgen avond een concert in het jonge rencentrum Aladdin aan de De Meesterstraat 40. Aanvang 22.30 uur. Toegangsprijs 5 gul den. Film 'Amour de swann' te zien in Filmhuis SCHIEDAM Het Filmhuis Schiedam vertoont vrijdag de film Un amour de swann van regisseur Volker Schlondorf met Jeremy Irons, Ornella Mu- ti en Alain Delon. De film toont de botsing van twee totaal verschillende ka rakters, die zich ondanks alles toch tot elkaar aangetrokken voelen. Aanvang half tien, zaal open vanaf half negen. Toegang vier gulden voor donateurs (do nateur worden kost vijf gulden, inclusief de eerste film). Door Bernadette Neelisssen VLAARDINGEN Brandweer en politie in Vlaardingen gaan er vanuit, dat de enorme brand, gistermiddag in een flat aan de Dirk de Derdelaan, is aangestoken. De politie heeft op verden- - king van brandstichting een negentien jarige vrouw gearresteerd. De vrouw is bewoonster van één van de flatwonin gen en werd met lichte verwoningen in het ziekenhuis opgenomen. Volgens een woordvoerder van de politie heeft de vrouw in haar woning benzine gespren keld. Zes mensen moesten door de Vlaar- dingse brandweer in veiligheid worden gebracht. De slachtoffers vertoonden verschijnselen van rookvergiftiging, maar geen van hen is er ernstig aan toe. Zij konden allen ter plekke worden be- landeld in de gereed staande ambulan- :es. Precies om kwart voor drie werd de brand bij de Vlaardingse brandweer ge meld. Direct werd 'groot alarm' gegeven en met groot materieel uitgerukt Nog geen vijf minuten na de eerste melding zijn de ladderwagen en de eerste motor- spuitwagen bij de uitslaande brand in de Dirk de Derdelaan. Op dat moment sloegen de vlammen al uit de ramen van vier woningen op de eerste en De Vlaardingse brandweer rukte met groot materieel uit voor het bedwingen van de vuurzee an de Dirk de Derdelaan. Een hoogwerker kwam er aan te pas om zes bewoners uit hun benarde positie te bevrijden. tweede verdieping. Korte tijd later sloeg het vuur over naar twee woningen op de derde etage. Voor de flat vormde zich in korte tijd een enorme mensenmassa. Het pu bliek volgde gespannen de verrichtin gen van de brandweerlieden die zich in de ijzige kou via de ladder en via het trappenhuis achterom een weg naar binnen baanden. Al binnen een half uur kon het sein 'brand meester' worden gegeven. In de woningen werd, zonder resultaat, nog gezocht naar mogelijk meerdere slacht offers. Zes flatwoningen bleken totaal te zijn uitgebrand. Het nablussen duurde nog ruim een uur. Brandweercommandant Jan Willem van Es sprak na afloop van een 'moeilij ke brand'. „Op zich was er niet veel ge vaar," vertelde hij. „Maar, doordat het hele trappenhuis vol rook stond konden we em via de achterkant, moeilijk bij. Het was voor de bewoners natuurlijk heleméal schrikken. Mensen die langs de trappen wilden ontsnappen schrok ken van de rook en vluchtten terug hun woning in, van waaruit wij hen dan moesten bevrijden. Slechts één van die mensen raakte in paniek." De Vlaardingse brandweer bestreed het vuur met 25 mensen. De politie was met achttien man ter plaatse. Het massaal toegestroomde publiek 'beleefde, een spannende middag. Eén van de omstanders stond te vernikkelen van de kou, maar zou het schouwspel voor geen goud gemist willen hebben. „Ja, nou is er al niks meer aan," sprak hij tijdens het nablussen „Maar toen de vlammen eruit sloegen, man, dat was wat! Ik zat gewoon thuis, hierachter op de Floris de Vijfdelaan, en in ene zie ik al die rook. Ik denk: 'Jezus, wat krijgen we nou?' Toen ik hier kwam stond alles al in lichterlaaie." Door Rein Wolters SCHIEDAM Gemeenten in het Rijnmond-gebied moeten binnen hun eigen grenzen groente-, fruit- en tuinaf val gaan composteren. Deze maatregel vindt het Schiedamse PvdA-raadslid H. W. Posthoorn noodzakelijk om de Af val Verwerking Rijnmond (AVR) af te SCHIEDAM Milieubewust bezig zijn is Schiedam niet vreemd. Regelmatig neemt de raadscommissie voor Milieu on der leiding van 'milieufanaat' wethouder Chr Zijdeveld zaken onder de loep die beter en dus groener kunnen. Gisteravond sprak de commissie vijf kwartier over het gescheiden ophalen en vervolgens composteren van groente-, fruit en tuinafval. An dere afvalstoffen kwamen ook aan de orde. Zoals het al of met schadelijk zijn van plastic verpak kingen. De gemeentelijke werkers in het Stadskantoor kunnen de Junch gebruiken in de bedrijfs kantine. Men koopt er tegen sterk gereduceerde prijzen sneetjes brood en plakjes beleg. Deze zijn vooraf apayt verpakt ,nplas tic Het PvdA-raadslid Herman Posthoorn probeerde vergeefs van wethouder Zijdeveld aan de weet te komen of hiervoor plastic van een milieu-vriendelijke soort wordt gebruikt. Ook ie WD'er Gerard Verhulsdonk wist hierop het antwoord niet, „Maar," zo antwoordde de liberaal gevat: „Ik ieb wel vernomen dat de verpak king smakelijker is dan het brood helpen van de overcapaciteit aan huis- huidelijk afval. De sociaal-democraat lanceerde dit idee gisteravond tijdens een vergade ring van de raadscommissie voor Mi lieuzaken, waarbij aan de orde kwam het gescheiden ophalen in eigen ge meente van groente-, fruit en tuinafval.' In augustus wil Schiedam hiermee een proef doen onder duizend gezinnen. Dit besluit werd gisteravond unaniem geno men. Schiedam is de enige Rijnmondge meente die (nog) geen afval afvoert naar de AVR. Schiedam brengt per spoor jaarlijks ruim twintigduizend ton huis houdelijk afval naar de VAM in Wijs ter. In 1993 komt hieraan een eind, want het contract wordt niet verlengd. Vanaf dat moment is Schiedam aange wezen op de AVR in de Botlek. Bekend is dat het verwerkingsbedrijf regelmatig hinder ondervindt van een grotere vuil nisaanvoer dan kan worden verwerkt. Posthoorn vindt dit een probleem dat >m een oplossing schreeuwt. Hij acht het bijvoorbeeld noodzakelijk het pu bliek door maatregelen te bewegei de afvalstroom in te dammen. Niet alleen vanwege het milieu, maar straks ook voor de eigen huishoudportemonnee. Wanneer Schiedam jaarlijks de huidige hoeveelheid afval blijft produceren en deze gaat afvoeren naar de AVR in-l alaats van naar de VAM in Wijster, zal het reinigingstarief aanzienlijk "stijgen. Schiedam zamelt met succes al ge- scheiden glas, papier, klein chemisch afval en batterijen in. Hierbij komt nu ook het apart ophalen van het natte-af- val, dus groente-, fruit- en tuinrestanten (GFT-afval). Adjunct-directeur mg. H. Eikenbroek van de Openbare Nutsbe drijven Schiedam (ONS) benadrukte dat het nu niet verstandig is om als ge meente het GFT-afval zelfstandig te gaan composteren. „Het is beter het ge controleerd composteren zoals bij de VAM gebeurt uit te buiten en tegelijk in Zuid-Holland te bekijken hoe je voor de toekomst een goed composteringssys- teem kunt opzetten tegen een verant woorde verwerkingsprijs." Ambtenaar P. Hendriks, de opsteller van de Schiedamse nota Inzameling en Verwerking van GTF-afval, zei dat de VAM de enige goede compostfabriek in Nederland heeft-Hij droeg ook uit dat de provincie Zuid-Holland vier compos- terings-installaties wil realiseren, waar van er één komt bij de AVR, mogelijk al in 1994. Posthoorn drong aan om in het proefgebied aan de bewoners van wo ningen met een ;uin ook een eompost- vat te slijten. Volgens hem verkleint dat al aanzienlijk het aanbod aan de vuil nisman. Wethouder Chr. Zijdeveld (Mi lieu) juicht zo'n maatregel toe: „Het moet de mensen duidelijk worden ge maakt dat composteren aanzienlijke voordelen heeft. Eigen compostering voorkomt onder meer het periodiek op hogen van de tuin. Iedereen weet wat een tijdrovend en vervelend karwei dat kan zijn." De bewoners in het proefgebied krij gen vanaf augustus uitgebreide voorlich ting over het gescheiden houden van droog en nat afval. In september begint de nieuwe manier van inleveren en af halen. Bewoners van laagbouwwonin- gen krijgen de beschikking over contai ners met gescheiden compartimenten. In hoogbouwwoningen krijgt men voor het verzamelen en bewaren van GFT-af val beugelemmers van dertig liter met een hermetisch afsluitbaar deksel en kleinere gootsteenbakjes van zes tot acht liter voor het direct vergaren van etensresten. Als de proef slaagt, breidt het ge scheiden ophalen zich als een inktvlek over de stad uit. Een andere fase in de ze milieumaatregel is in de toekomst ok het gescheiden gaan ophalen van kunststofafval. Om de GFT-afvalproef te kunnen uitvoeren heeft de raadscom missie ruim anderhalve ton in het voor uitzicht gesteld voor de aanschaf van containers emmers en de aanpassing van een vuilniswagen. r£0ttV$°; iiiiinn m te beginnen natuurlijk éérst naar Duton. Al vijfentwintig jaar lang een reisburo van wereld formaat... Waar enthousiaste en actieve reisadvi- seuses altijd weer voor klaar staan. Met raad èn daad. Op de hoogte van alles wat er in 'het we reldje' leeft en rondgaat. Door vakkennis en erva ring. En dat brengt vaak verrassende vakantiereizen op de balie. Vakanties waar u misschien nog niet eens van weet dat het mogelijk is... Of het nu een actieve wandelreis in de Noorse bergmassieven wordt of een exotische tocht naar paradijselijke eilanden. Duton vindt altijd iets naar üw wensen en naar üw budget. Die zon-vakantiereizen staan trouwens allemaal in de stapels nieuwe zomergid- sen die net uit zijn. Vers van de pers. Duton heeft ze al binnen. Kom ze nu halen. Dan bent u bij boeking de 'Grote Horde' voor... reis- en passageburo (INGEZONDEN MEDEDELING) 'Mti WAT IK ZOEK-IS EEN STUK> ONGEREPTE NATUUR, EEN knusse berghut, FIKSE TOPPEN EN EEN BEREGOED REISBURO. WAAR KAN IK DAN HIT BESTE HEEN?" Rotterdamsedljk 403 - Schiedam - Tel: 010-4731011" AR»'

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1