if 'Ceaucescumsbruiktezetfsd; l~ folklore voor e igen doele r idi sn' INCONTINENTIE... ER IS WAT AA ITEDOENI Het Vrije Volk SCHIEDAM Compi ter Vrijmarkt in Filmhuis 1 faar om is het vervelend om een dik kind te zijn? Meer glasbakken m -cc GASHAARDEN volksdansleraar beschouwt Nederland als tweede vaderland Orgelconcert Charlïe Bird Parker in het Filmhuis Weer bijdragen voorfamMehuis Meidentoneel over de 1990-maatregel PAGINA 4 ws DINSDAG 30 JANUAR11990 Auto tegen vangrail SCHIEDAM Een 27-jarige Schiedamse is gisteren met ern stige verwondingen naar het Academisch Ziekenhuis Dijkzigt vervoerd nadat zij tegen de vangrail op rijksweg A20 was gebotst. Het ongeluk gebeurde gistermorgen omstreeks half zes >p het wegdeel tussen de oprit vanaf de 's Gravelandseweg en de afslag Schiedam-Noord. De politie zoekt getuigen, die ant woord kunnen geven op de vraag of op het moment van het ongeluk vrachtwagens op deze plek vanaf de vluchtstrook de weg op zijn gereden. Getui gen kunnen contact opnemen met de Gemeentepolitie Schie dam, telefoon 426.07.60. The Relatives in Podium SCHIEDAM Wie er op de planken klimmen blijft tot het laatste moment onduidelijk, maar dat maakt juist dat er de meest uiteenlopende gebeurte nissen op muzikaal gebied mo gelijk zijn. Donderdag is het weer zover: jamsessie in café Podium aan de Lange Haven 28. Aanvang 22.30 uur, toegang gratis. Een dag later, vrijdag 2 fe bruari, staat de unieke Brits- Nederlandse 5-mans groep The Relatives op de bühne met af wisselend songs en instrumen tale stukken. De band speelt fu sion-music, met als ingrediën ten pop, jazz, salsa, funk en Afrikaanse ritmes. The Relati ves werden in 1987 opgericht door zanger/bassist Jack Monck en toetsenist Willem- Jan Droog, en later aangevuld met Mark Hadley (altsax), Kees Meijlink (trombone) en Richard Bamford (drums/percussie). De groep is op dit moment bezig met opnames voor een CD. Aanvang 22.30 uur, toegang gratis. HOGE KORTINGEN! II jN! WOERKOM SCHIEDAM Als Schiedam mer Marius Korpel deze zomer zijn vriend en collega Theodor Va- silescu weer gaat opzoeken in Boe karest, kan hij voor het eerst in ruim twintig jaar door de voor deur naar binnen. Het zal een aparte ervaring zijn, nadat ze el kaar al die tijd slechts konden ont moeten via een riskante clandes tiene operatie. Zelfs een treffen in een café, restaurant of andere openbare gelegenheid was uitgeslo ten. De muren hebben oren. Omdat dictator Nikolaï Ceauces cu zijn volk elk contact met bui tenlanders verboden had, volgde het tweetal een procedure, die zo uit een spionagefilm lijkt geplukt. Zodra Korpel in de Roemeense hoofdstad arriveerde, belde hij Va- silescu op vanuit een cel op straat. In bedekte termen werd dan een tijd afgesproken. Voor de Roemeen het sein om thuis alles in gereedheid te bren gen. Het werd zo uitgekiend dat Korpel met zijn auto via een stil, doodlopend straatje de poort ach ter Vasilescu's huis binnen kon rij den, een binnenplaatsje op. Na tuurlijk met een uitkijk, om te zien of er verder geen verkeer of ande re pottekijkers in de buurt waren. Nog voor de Schiedammer het con tact had afgezet lag er een grote dekhoes over zijn wagen om de nummerborden af te dekken. Als Korpel weer opstapte werd de af tocht op soortgelijke wijze gedekt. De straf die de tengere dansle- raar uit Boekarest daarmee ris keerde, loog er niet om. Was hij betrapt, dan zou hij minimaal zijn baan verloren hebben. Van reizen naar het buitenland zou al hele maal geen sprake meer zijn. „Maar Marius een buitenlander was al die tijd een van de zeer weinige mensen die ik kon ver trouwen, met wie ik volkomen open kon praten. Zo lag de situatie, en dan neem je risico's," vertelt Vasilescu. De arm van de verdreven dicta tor reikte ver. Tijdens zijn talrijke bezoeken aan'Nederland ontmoette Vasilescu veelvuldig 'landgenoten, van wie sommige al jaren in ons land woonden en die inmiddels ook de Nederlandse nationaliteit hadden. Toch durfde hij nooit en v4ff Ir. mmaf Theodor Vasi lescu brengt zijn Nederland se leerlingen de beginselen van de Roemeense volksdans bij. „Folklore is de spiegel van de Roemeense identiteit, de binnenkant van onze ziel." We hielden ons wederzijds op de vlakte." Dansen vastleggen De Roemeen is geboren in Transsylvanië, maar woont vanaf 1940 in Boekarest, waar hij toon aangevend choreograaf is aan het Nationaal Folklore Instituut. Van huis uit chemisch ingenieur be sloot hij in 1964 om zijn baan er aan te geven en zich volledig aan het dansen te wijden. Beroepshal ve reist hij nu een groot deel van het jaar door heel Roemenië, om overal op het platteland de locale folklore voor de Roemenen bij uit stek de cultuur-uiting waarmee ze zich kunnen identificeren. „Wil je weten wie wij zijn? Luister naar een bandje met volksmuziek, ga naar een dansgroep kijken en pro beer het mee te beleven. De folk lore is de spiegel van de Roemeen se ziel, de binnenkant van onze ziel." Lofliedjes Gedurende de Ceaucescu-jaren was de folklore een van de zeer weinige cultuuruitingen die niet aan permanente onderdrukking blootstond. Anders dan literatuur, zeden en gebruiken- te bestuderen te nimmer-'openhartig- meb»henJted; -on vasL4o4oggen;i-d0jdansHai'-mu--..i.i-theater en poëzie had de Conduca- spreken. „Je wist* nooit"wie" er mo:" 2iek,Lkostuums;' koorzang; éri "tradi- tor nhoudelijk weinig van de tra- sijpelen naar de autoriteiten thuis" SCHIEDAM De Rotterdamse organist Frank Jan van Winger den verzorgt vrijdag in de Dorps kerk van Kethel de tweede orgel bespeling in de serie van dit sei zoen. Op het programma staan werken van Bach, Reinberger, Krebs en Stanley. De concertgever zal bovendien een eigen liedbewer king ten gehore brengen. Aanvang 19.30 uur, toegang gratis. Van Wingerden is organist van de Immanuëlkerk in Rotterdam- Alexander. Hij studeerde hoofdvak orgel aan het Rotterdams conser vatorium bij Jet Dubbeldam en be haalde het diploma uitvoerend musicus. Hij geeft regelmatig con certen en werkt ook samen met het Rotterdams trombone-ensem ble. sen en cursussen, zowel aan net Instituut als in het buitenland. 26 Jaar geleden kwam de Boe- karester op uitnodiging van het Folkloristisch Danstheater voor het eerst naar ons land, en sinds dien arblijft hij hier elk jaar zo'n zes weken. Al gauw leerde hij dansleraar Marius Korpel kennen, die in 1969 al naar Roemenië trok om de volksdansen van het land te bestuderen en meteen verslingerd raakte aan de folklore van het Bal kan-land. De Schiedammer spreekt intussen een aardig mondje Roe meens, terwijl zijn collega weinig moeite meer heeft met onze taal. „Ons land kent een zeer rijke en gevarieerde folklore," zegt Vasi lescu. „En wat meer is: het is een levende traditie. Voor de boeren op het platteland is de folklore een onlosmakelijk deel van het leven. Het hoort erbij en men is er trots op. Daarnaast leeft de traditie in de steden als een bloeiende kunst vorm, bedreven door talloze ama teur-groepen." Volgens de dans-docent is de laten om ook hier zijn invloed te doen gelden. Trouwe volgelingen van de alleenheerser deden een 'nieuwe folklore' ontstaan: schaamteloze lofliedjes op het Ceaucescu-bewind, op de tonen van traditionele muziek. Vasilescu: „Volslagen waanzin nig natuurlijk, want politiek en folklore hebben niets met elkaar te maken. Het kenmerk van volks cultuur is dat de inhoud niet van bovenaf opgelegd kan worden. De laatste jaren werden we gedwon gen om elk programma te begin nen en te eindigen met dergelijke lofzangen." Op radio en tv was er echter weinig ruimte voor de volkscul tuur: „Je kon geen toestel inscha kelen of je hoorde meteen, altijd en eeuwig, die irritante stem van hem, zoals we op een gegeven mo ment gingen zeggen. Heel voor zichtig werd er een grap rondver teld: steek je de stekker van je strijkijzer in het stopcontact, dan begint hij daaruit ook nog te pra ten." Vasilescu hoopt dat de traditio nele cultuur in het nieuwe Roeme nië de plaats zal krijgen die het toekomt. In ieder geval zullen de muziek- en dans gezelschappen weer vrij naar het buitenland mo gen reizen, wat de laatste jaren ook niet meer mogelijk was Ook hoopt hij op moderne apparatuur, om de folklore op professionele wijze te kunnen vastleggen en be houden. Jarenlang was folklore de enige ontspanningsvorm voor de Roeme nen. Toch verwacht Vasilescu niet dat de folklore zal verdwijnen, als binnenkort westerse verworvenhe den als disco, video en satelliet-tv het land zullen overspoelen. „We moeten misschien wat terrein prijsgeven, maar het blijft, daar ben ik van ovërtuigd. Het hoort nü" eenmaal bij ons. Wellicht gaat het net als in Griekenland: voor een deel westers geworden, maar met behoud van de eigen tradities." Onder vuur Vasilescu maakte de Roemeense december-revolutie van zeer nabij mee. De donderdag dat het alle maal begon hoorde hij op kantoor over de radio hoe Ceaucescu zijn toespraak moest onderbreken we- SCHIEDAM Vrijdag is in het Filmhuis de film Bird te zien. Bird gaat over de legendarische Ameri kaanse saxofonist Charlie "Bird' Parker. De film is geregisseerd door de bekende acteur Clint Eas twood. Parker groeide op in Kan sas City. Voor hij bekend werd om zijn eigen, revolutionaire manier van spelen, had hij eindeloze toer- nees langs achteraf-zaaltjes en obs cure clubs achter de rug. De film begint om half tien, maar de zaal is al vanaf half negen geopend. De toegang voor dona teurs bedraagt ƒ4,-. Donateur wor den kost ƒ5,- per seizoen en dit is inclusief de eerste film. Het Film huis is te vinden in de Nieuw- straat 12. HOEK VAN HOLLAND De directie van Transport Trading Group heeft ter ge legenheid van de opening van een nieuw gebouw aan de Kulkweg in Hoek van Holland ƒ25.000 beschik baar gesteld voor de bouw van een familiehuis ten be hoeve van de Dr. Daniël den Hoedkliniek. Het bedrijf had relaties geen cadeau's maar een financiële bijdrage voor het project gevraagd. Op die manier is ƒ15.000 binnen gekomen, een bedrag dat het bedrijf zelf heeft aangevuld. De ambassadeur van de in zamelingsactie voor het Rot terdamse ziekenhuis, Lee Towers, heeft de bijdrage in middels in ontvangst geno men. Initiatief Een huis-aan-huis-collecte in Spijkenisse voor de bouw van het familiehjis heeft 8345,10 gulden opgebracht. De collecte was eer initia tief van D66-raadslid Anita Hadjiioannou. De duolijst trekker voor de komende ge meenteraadsverkiezingen (samen met wethouder D. Teegelaar voert zij de D'66- kieslijst aan) besloot tot de inzameling nadat het ge meentebestuur van Spijke nisse geen bijdrage uit de ge meentekas beschikbaar wil de stellen. gens boegeroep. De uitzending werd onmiddelijk gestopt, er volg de muziek. „Toen wist ik: vandaag werk ik niet meer." Hij ging de straat op richting paleis en zag hoe heel Boekarest was uitgelopen. Na een angstige nacht ('net de Tweede Wereldoorlog') stond hij de volgen de dag op het plein voor het paleis, om te zien hoe de Conducator via het dak met een helikopter vlucht te. Maar toen begonnen de gevech ten pas. Hij gaf gehoor aan de tv- oproep van de voorlopige regering aan artiesten om zich te melden voor het maken van programma's. Tussen de schermutselingen door baande hij-jzich. eenweg. naar de studio's. Voor 'hij leider Illiescu van het Front voor. Nationale Red ding 'fmd'-Jwm arui&en kwam hij bij de ingang van de studio nog onder vuur van de Securitate te liggen. Door zijn vele bezoeken aan ons land is Vasilescu Nederland gaan beschouwen als zijn tweede vader land. En daarover wil hij per se nog wat kwijt: „Ik voel mij niet al leen dankbaar voor de spontane Nederlandse reactie op de gebeur tenissen bij ons, ik ben er ook trots op." SCHIEDAM Drie meidenton eelgroepen treden zondagmiddag op in wijkcentrum de Erker: Lek ker Stuk uit Schiedam, De Thee potten uit Brielle en Time-out uit Wassenaar. Alle drie de groepen belichten de 1990-maatregel, waarin de economische zelfstan digheid van meisjes van achtien jaar en ouder is geregeld. D'66- raadslid Coby de la Rie geeft het startsein voor de optredens. Lekker Stuk brengt Turbulent, een verhaal over vier vrouwen, die op zoek gaan naar zelfstandig heid, De 'vrouróen"''veranderen steeds van richting: ze vliegen rond, stijgen._op,_ dalen_ en-vliegen uit. Centrale vraag is: hoe ga je met je afhankelijkheid om, om ge lukkig zelfstandig te kunnen zijn. De negen meiden van Time-out treden op .samen met een begelei dende band. Ze brengen een half uur vol sketches en liedjes over za ken als verantwoordelijkheid, op kamers gaan, studiefinanciering, latten en hokken. De rode draad door het stuk is hoe meisjes en jongens over de 1990-maatregel denken en tegen welke instanties zij aanbotsen. De Theepotten spelen vervol gens Gevecht in Pyama. Het ver haal gaat over een land, waar al leen maar vrouwen wonen. Ze worden zwanger door 'op de wind te gaan liggen', tot ze op een dag kennis maken met het verschijnsel 'man'. De muziek voor dit stuk werd geschreven door Ben Blauw van de hardrock-formatie Helloise. De middag begint om 14.-30 in wijkcentrum de Erker, Jan van Avennestraat 32. De zaal is vanaf 14.00 uur open en de toegangsprijs bedraagt 2,50. Nieuwe mogelijkheid voor vrouwen om ongewild urineverlies tegen te gaanl Een training kan helpen! Wat komt er aan bod? x Meer weten of aanmelden? KRUISWERK NIEUWE WATERWEG NOORD «O 2». ••222? H®* m *222222***liS •••«••«••ra SCHIEDAM De Computer Club Schiedam (CCS) organiseert zaterdag van 10 tot 16 uur voor de tweede maal een grote Computer Vrijmarkt. Iedereen is welkom om zijn of haar overbodi ge computerspullen te verkopen. Variërend van complete PC's, home computers, randapparatuur als printers, monitoren en diskdrives tot boeken, tijdschriften en onderdelen. Tijdens de eersfe markt vorig jaar wist ie mand een monitor weg te slepen tegen de spot prijs van 2,50 gulden. Jok dit jaar verwacht de organisatie weer een aantrekkelijs koopjes-aan bod. Van een aantal CCS-leden is al bekend dat ze hun zolder grondig gaan opruimen. In de verkoop gaan in ieder geval losse drives, diverse printers, een complete PC, muizen, moni toren, grafische kaarten en een keur aan compu- terlectuur. De Club zelf zal lege diskettes en pu blic domain software tegen clubprijzen verkopen. De markt wordt gehouden in de twee zalen van Het Filmhuis in gebouw De Teerstoof, Nieuwstraat 12 in Schiedam. Wie wat wil gaan verkopen kan gratis een he le of gedeeltelijke tafel reserveren om zijn handel uit te stallen. Electriciteit wordt eveneens koste loos ter beschikking gesteld. Wel betalen bezoe kers zowel als deelnemers 3,50 gulden entree. Reserveren kan tot en met vrijdagavond 2 fe bruari telefonisch bij de CCS infc>1 lijn, tel. 4732046 (tussen 19 en 22 uur) of per fax: tel. 4733585 (9 tot 17 uur). Deelnemers aan de markt kunnen zaterdag al vanaf 9.30 uur in het Film huis terecht, bezoekers zijn vanaf 10.00 uur wel kom. SCHIEDAM 'Door dik en dun' is de titel van een cursus voor jongens en meisjes van tien tot twaalf jaar, die moeite hebben met hun lichaamsomvang en -gewicht. De twaalf weken durende training wordt gehouden in het wijkcen trum De Erker in nauwe samen werking met de Geneeskundige- en Gezondheidsdienst Nieuwe Maas Noord (GGD-NWN). Op de bijeen komsten worden de kinderen op een leuke wijze geconfronteerd met vragen zoals: waarom vind ik mijzelf te dik, waarom is het ver velend om dik te zijn en wil of kan ik daaraan iets doen. Het is dus niet zomaar een di- eetclub en naast praten worden er bijvoorbeeld ook collages gemaakt, conditietestjes gedaan en toneel stukjes opgevoerd. Het gaat vooral om hef leren omgaan met proble men die kinderen ervaren met hun dik-zijn. De cursus start op 8 maart, maar vooraf krijgen kinde ren en hun ouders vrijblijvend in formatie tijdens een kennisma kingsbijeenkomst op 22 februari. Deelnemen kost per keer één gul den. Informatie is te verkrijgen in het wijkcentrum aan de Jan van Avennesstraat 32, maar ook bij de GGD aan de 's-Gravelandseweg 567, telefoonnummer 473.41.00. SCHIEDAM Om de pie ken in het aanbod van afvalglas te kunnen opvangen, komen er in het centrum van Schiedam vijf glasbakken bij. De bakken komen te staan bij de volgende winkels: De Ketel (Borcdin- laan). Bas van der Heyden (Broersveld), Dirck III ('s Gra velandseweg) en Albert Heyn (Groenelaan), Bovendien komt er een glasbak op de hoek van de Nieuwe Maasstraat/ V oornestraat. Iedere week worden alle zes endertig glasbakken in de stad geleegd. Het glas wordt ge bruikt als grondstof voor nieu we flessen. In Schiedam wordt ieder jaar circa 820 ton glas in gezameld. Naast een besparing op het gebied van energie en milieu, levert het scheiden var glas een besparing op in de af voerkosten van ongeveer ƒ60.000 per jaar. (INGEZONDEN MEDEDEUNG) J Alle merken.' keus uit 50 modellen! Al 80 jaar °"'éen goed'adres! „itg tn x: fZ-ÏT* «T* "O «c O) MODERNE ROMANTISCHE KLASSIEKE STIJLHAARDEN MUURKACHEL SB i tn «i S CV-MOEDERHAARDEN S"ö CV-KETELS Alle merken OCCASIONS ONDERDELEN SERVICE INRUIL O) O ct Erkend installateur. VAN u-iI 8ro*r«v«ld 139 SCHIEDAM Telefoon 4267736— f- <A "J 1* ff» r *y "f Jry-#- 1JÖ&, l iu l 34 'fin i v>*./ Ti ui i trnn^i i (INGEZONDEN MEDEDEUNG) Ongewild urine verliezen is ig. Het kan iedereen overkomen. Zo'n 500.000 mensen in Nederland hebben met incontinentie te maken. Een operatie of medicijnen kunnen de klachten soms wegnemen of verminderen. Opvangmateriaai kan het leve- een stuk aangenamer maken. Maar ook een gerichte training kan vaak een plosslng bieden! Er zijn verschillende soorten incontinentie. Twee veel voorkomende soorten zijrv „inspanningsincontinentie" en „aandrangsinconti- nentk inspanningsincontinentie wordt bij krachtsinspanning urine verloren. Dat kan ai bij niezen, doester lachen of tillen Bij irschuwt de blaas niet op tijd dat er geplast moet worden. De blaas leegt zich dan in één keer. Vooral vrouwen hebben last van deze twee soorten incontinentie. Voor beide soorten kan een gerichte training een oplossing zijn. Het Kruiswerk organiseert daarom voor vrouwen een training ter bestrijding van ongewild urineverlies. inspannings-, ontspannings- en ademhalingsoefeningen veel voorlichting en praktische tips oefeningen voor thuis fysiotherapeute begeleidt de training. De training staat open voor vrouwen uit de regio Nieuwe Waterweg-Noord. Vraag uw huisarts of de training geschikt voor u is. Kruisgebouw Van Swindenslngel 40, Schiedam, tel. 010 - 4739900; maandag t/m vrijdag van 9.00 - 17 00 u Ook voor een persoonlijk advies over opvangmateriaai kunt u hier terecht. Star* 7 feb. 1990 van 9.30 - 11.30 uur Piaats Kruisgebouw Van Swindensingel 40, Schiedam Kosten: 50,- voor leden van het Kruiswerk; 65,- voor niet-ieden; bij deze prijs is een kursusboek inbegrepen. O 4 «i

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1