Blijven zitten is het veiligst' TV Bewoners willen wel winkels, wethouder Van Kleef niet: „Winkels hebben geen bestaansrecht" I M m mm Raad besluit 'uit nood' tot sluiting woonwagenkamp Het Vrije Volk SCHIEDAM bezorsingL Cursus loopbaanplanning teert wouwen yerderite kijken TVKRANT H. Eikenbroek directeur ONS MUURKACHELS Waar vindt u de Avondbladen TV krant op uw televisie? Lunchconcert Sensctute Lfc" t V' r PAGINA 4 DINSDAG 6 FEBRUAR11990 SCHIEDAM „Zo, dat zorgt weer voor een boel herrie." Dat was het commentaar van een buurtbewoner toen aan de Singel het heiblok viel op de eerste paal voor nieuwbouw. De grond schud de onder het dreunen van de hei machine en omwonenden die be langstellend stonden toe te kijken, konden elkaar nauwelijks ver staan. De berrie gisteren is nog maar een voorbode van de overlast voor de bewoners. Tot eind dit jaar krijgen ze er mee te maken. Dan moet het project af zijn en worden de veertig hu: en opgele verd. Aan de Singel gaven gistermid dag wethouder J. G. van Kleef (Volkshuisvesting) en vice-voorzit- ter M. Houtkamp van de woning bouwvereniging Schiedam het offi ciële startsein voor de nieuwbouw. Gezamenlijk sloegen zij de eerste betonnen paal. Op trwee plaatsen verrijst nieuwbouw: vijfentwintig woningen op de hoek Oosterstraat/Singel/Van Leeuwen- hoeckstraat en vijftien huizen op de hoek Oostsingel/Singel. De plannen voor de Singel zijn al zeven jaar oud. Omdat de plan nen nu toch eindelijk worden uit gevoerd herdoopte Asd de Wolf van de bewonersvereniging Schiedam-Oost de eerste paal tot 'mijlpaal'. Hij ging na afloop van de officiële start in het Proveniers huis ook in op het rapport dat is gemaakt in opdracht van een an dere Schiedamse bewonersvereni ging Schiedam-Centrum (BVSC). In dat rapport staan ook enkele sug gesties voor de Singel. De straat zou meer het karakter moeten krij- mmM* De nieuwbouw aan de Singel komt te staan tussen de oude huizen. De gevels zjjn daarom zo ontworpen, dat ze niet te veel uit de toon vallen in een straat waar meer interessante gevels zjjn te zien. gen van een winkelstraat en niet alleen maar woningen moeten her bergen. Op deze manier kan de verbinding tussen bet NS-station Schiedam-Rotterdam West en het centrum worden versterkt. Aad de Wolf toonde zich en thousiast over deze plannen en is dan ook teleurgesteld in het nieuwbouwproject waar gisteren mee is begonnen. Hierin is geen plaats voor winkels en bedrijven, alleen voor woningen. Wethouder Van Kleef voelt in tegenstelling tot De Wolf weinig voor het rapport van BVSC. „We moeten ons niet laten misleiden door oprispingen van dien aard," sprak hij. „De verbinding tussen het station en het centrum kan ook op een andere manier worden bewerkstelligd. Dit hoeft niet door winkels. Bovendien blijkt uit het verleden dat veel winkeliers zich aan de Singel niet weten te hand haven." Van Kleef ging in zijn korte toe spraak in op de overlast voor de omwonenden. Hij beloofde dat de Singel open zal blijven. Alleen is de straat tijdens de gehele bouwpe riode maar vanaf één kant toegan kelijk. Van Kleef: „Aan weerszij den van de Oostsingel wordt ge bouwd. Hierdoor is het noodzake lijk dat de Oostsingel gedurende enkele maanden niet bereikbaar is vanuit de Singel. Voor voetgangers komt er een doorsteek die echter gedurende werkdagen in de och tenduren is gestremd. Dit is met name vervelend voor kinderen van de Prinses Julianaschool." De bouw van de veertig huizen is voorbereid door een werkgroep waaraan werd deelgenomen door omwonenden, de Bewonersvereni ging Schiedam-Oost, ambtenaren van de gemeente en het architec tenbureau P. Hammei. De bewo ners kregen hulp van extern des kundige Jacques Freijee. Samen met hem pleitten zij voor grotere huizen, met meer kamers. Deze po gingen hebben hun vruchten afge worpen, want ruim de helft van de te bouwen woningen heeft vier of vijf kamers. Door Ben van Haren SCHIEDAM Vrijwel una niem alleen de fracties van Groen Links en D66 bleven zich verzetten heeft de gemeente raad gisteren definitief het besluit genomen o-n binnen vijf jaar het woonwagencentrum Schiekade op te heffen. Geen van de fracties was er enthousiast over, maar PvdA, VVD en CDA constateerden dat ze geen andere keus kregen van het ministerie van VR.OM en de provincie Zuid-Holland. „Als we het besluit nu niet nemen, staat de financiering op het s±.el van een aantal zaken in het belang van de woonwagenbewoners," ver dedigde wethouder L. Hafkamp bet college-voorstel. Van de zijde van het ministerie heeft de gemeente te horen gekre gen, dat bij het uitblijven van een beslissing over de sluiting van het kamp aan de Schiekade, geen rijksbijdragen meer voor huur- woonwagens worden gegeven. Er zijn op dit. moment al drie aanvra gen terzijde gelegd. Hafkamp voeg de er bovendien aan toe te hopen, dat binnen een jaar de menings verschillen die er nu nog zijn met de bewoners kunnen worden opge lost. Het knelpunt is, dat de bewo ners geen heil zien in een verhui zing naar kleinere centra. Wethou der Chr. Zijdeveld, die door som mige woonwagenbewoners als de boosdoener wordt aangewezen, probeerde duidelijk te maken boe- zeer de gemeente al dwars door de regelgeving van het rijk was heen gebroken. „Het enige wat een gemeente kan doen is proberen bij rijk en provincie voor zijn burgers het meest haalbare te bereiken. Wij hebben nu eenmaal niet de vrij heid op dit gebied zelf regels te maken. Het rijk zegt, dat ze centra wil met maximaal vijftien stand plaatsen maar liever ziet dat ze nog kleiner zijn. De bewoners van de Schiekade willen bij elkaar blij ven en na overleg met hen hebben wij naar een oplossing gezocht in Spaland. Met drie naast elkaar lig gende centra waarop het maxima le aantal standplaatsen is toege staan en een verhuizing ineens hebben we binnen onze mogelijk heden aan die wensen voldaan. Het Rijk en de provincie eisen, dat er een zekere afstand bestaat tus sen de centra. Aan die toetsingen zijn wij nu eenmaal gehouden." Zijdeveld wees ook op het unie ke van de overlegsituatie, die in Schiedam is ontstaan. „Zelden wordt in ons land vertoond, dat rijk en provincie met bewoners aan tafel zitten om over een nieuw woonwagencentrum te overleg gen," SCHIEDAM Ing. H. Eiken broek wordt de nieuwe directeur van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS). Eikenbroek volgt ir. J. van Willigen op, die na een dienstverband van 26 jaar per 1 juni het bedrijf met VUT verlaat. Gerard Verhulsrionk (VVD) stel de ook de onmacht van de gemeen te vast. Het laatste voorstel van de bewoners om het bestaande woon wagencentrum aan de Schiekade te renoveren en dan visueel in drieën te delen, sprak hem wel aan. „Natuurlijk is het zo, dat de woonwagenbewoners zelf niet om emancipatie en integratie vragen. Die termen hebben zij niet uitge vonden, maar dat komt allemaal uit Den Haag. En wij als gemeente raad zijn de brenger van de slech te boodschap, die ontsproten is aan de hersenspinsels van rijk en provincie. De ene keer concentra tie en de andere op kleine kam pen. Zoals we uit de brief van ad vocaat Schulting van de woonwa genbewoners kunnen lezen weifelt de staatssecretaris zelf aan de wet matigheid van zijn regels. Wij kunnen ons het nu echter niet ver oorloven om tegen te stemmen." Gé Brouwer (PvdA) kwam tot een zelfde conclusie. Hij zei te ho pen, dat de gemeente inderdaad in staat is er binnen een jaar uit te komen maar had daarbij zijn be denkingen. Bart de Leede van Groen Links verweet hij de verant woordelijkheid van de gemeente raad uu t.e weg te gaan via zijn voorstel on in het besluit op te ne men, dat nik, provincie en woon wagenbewoners zich eerst met het plan van afbouw van de Schiekade en met de beslissing over nieuwe lokaties moeten verenigen voordat tot sluiting kan worden overge gaan. 010-4004.444 Voor nabezorging bellen maandag t/m vrijdag 18.00-19.00 uur 1 Zaterdag tof 16.00 uur. Adressen en overige tel. nrs. zie service-pagina. -jHj WOERKOM Rotterdam ACR 2 kan ook ontvangen worden in Albrandswaard, Bergschenhoek, Berke! en Rodenrijs en Bleiswijk Op de kabel in Rotterdam wordt ook het programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op KANAAL 28 Op maandag tot en met vrijdag, dagelijks om 17 30 uur, herhalingen om 18 30, 19 30, 20 30, 21 30 en 22 30 uur Stad TV Rotterdam en de Avondbladen TV krant elke dag uw eigen stad op de televisie Stads TV Rotterdam en Het Vrije Volk bieden u een schitterende poster aan van de Oude Haven Deze unieke productie, formaat 50 x 70 cm, kost slechts 7,50 en is verkrijgbaar aan de receptie van de Avondbladen Combinatie Rotterdam, Witte de Withstraat 25 Zolang de voorraad strekt ROTTER DA Wilt u meer informatie over Avondbladen TV Krant of vertegenwoordigersbezoek met demonstratie? Bel dan 010-4048056 Door Ellen Scholtens SCHIEDAM „Een cursus loopbaanplanning is er niet alleen voor de gedrevener types, ik hoop niet dat die indruk wordt gewekt. Met opzet spreken we ook van loopbaan in plaats van carrière. Bij het woord carrière denk je meteen aan de top. Aan een drie delig mantelpak en een auto van de zaak." Wat dan wel het doel is van de cursus die volgende maand van siart gaat? Lieke Kooien, mede werkster van de Stichting Vrouw en Werkwinkel: „In elk geval dat vrouwen niet meer in htm situatie berusten. Dat ze stappen onderne men wanneer ze vast komen te zit ten in hun werk." Het laatste vrouwen die te lang in dezelfde functie blijven 'hangen' of die onder hun niveau werken gebeurt nogal eens. Omdat er allerlei obstakels moeten worden overwonnen om hogerop te komen. In veel gevallen als ge volg van reorganisaties of bezuini gingen, maar ook of misschien vooral omdat veel vrouwen zich te bescheiden opstellen. De Stichting Vrouw en Werk winkel Nieuwe Waterweg Noord en Zuidhollandse Eilanden en de Stichting Vrouwenontmoetingscen trum Schiedam willen met een cursus loopbaanplanning bereiken dat (werkende) vrouwen overtuigd raken van hun eigen kunnen. Dat ze niet lijdzaam afwachten, maar op alle fronten actie ondernemen. Vandaar dat de hele 'mens' cen traal staat in de cursus en niet al leen de werksituatie. „Het een hangt natuurlijk nauw samen met het ander," licht Lieke Kooien toe. „Je kan nog zoveel willen, als je een druk gezinsleven hebt, legt dat toch beperkingen op. De meeste vrouwen blijven zich zelf toch als hoofdverzorgende zien." Om er én een flitsende baan én een flitsende thuissituatie op na te houden, vergt nogal wat inspan ningen. „Blijven zitten waar je zit is natuurlijk het veiligst," is de re actie van Lieke Kooien. „De angst dat alles overhoop wordt gehaald, is vaak sterker dan de behoefte om je horizon tc verleggen. Vooral herintreedsters zijn vaak doodsbe nauwd om vanuit het niets hun leefpatroon omver te werpen. Daarom moet je eerst goed over wegen wat het je waard is om din gen te veranderen." Wie dat stadium is gepasseerd, zou zich volgens de cursusbegeleid ster eens moeten afvragen: ben je tevreden met wat je doet en kom je tot je recht met de capaciteiten die je bezit. Anders gezegd, om aan de hand van 'wie ben ik, wat kan ik en wat wil ik', een loopbaan uit te stippelen. Voordat het zover is zullen de cursisten heel wat zelfwerkzaam heid aan de dag moeten leggen. Het drie maanden durend pro gramma loodst hen via loopbaan- patronen, het opstellen van talen- tenlijsten en self-marketmg en Lieke Kooien: „De angst dat alles overhoop wordt gehaald, is vaak sterker dan de behoefte om je horizon te verleggen." strategiebepaling naar het maken van een stappenplan. Het opstellen van achieve ments, van behaalde successen binnen en buiten het werk is nog zo'n programma-onderdeel. „Be ginnend bij de kleutertijd," zegt Lieke Kooien die toegeeft dat dit heel wat graafwerk vergt. „Maar," vervolgt ze, „alleen zo kun je eert lijn ontdekken wanneer je dingen belangrijk bent gaan vinden." Dat de cursus daarmee verder gaat dan alleen het verbeteren van de werksituatie, wordt niet ont kend. „Het heeft inderdaad een uitstralingseffect. Je geeft jezelf een schouderklopje en dat is wel eens nodig. De meeste vrouwen zijn geneigd te zeggen over het werk dat ze verrichten 'dat kan toch iedereen'. 'Nee', zeggen we dan, 'dat kan niet iedereen'." Volgens Lieke Kooien is een vol gende stap het maken van een re sumé waarbij de cursist haar capa citeiten op een positieve manier moet leren verkopen ('dit kan ik, dit wil ik en zo ga ik het doen'). Een presentatie die wordt becom- mentarieërd door de rest van de groep. Dat de samenstelling daarvan nogal eenzijdig is en dat de vrou wen in het échte leven vooral door mannen worden beoordeeld, ziet Lieke Kooien niet als een handi cap. Integendeel, cursisten zouden weieens voor 'de foute' aanpak kunnen kiezen wanneer ze gecon fronteerd worden met mannen. Lieke: „Het is jammer, maar veel vrouwen denken door alleen maar vriendelijk en minzaam te zijn hun doel te kunnen bereiken. Maar zo werkt het meestal niet: je werkgever moet je zien als een persoon, niet als een meegaande vrouw die alles goed vindt. Daar om is de samenstelling van de groep ook zo belangrijk: met vrou wen onder elkaar kun je véél beter oefenen voor bepaalde praktijksi tuaties." Dat een dergelijke 'no nonsense' benadering werkt, bewijst een on derzoek onder ex-cursisten. Hier uit blijkt onder meer dat twintig tot dertig percent van baan is ver anderd en dat vijftig tot zestig per cent binnen de huidige organisaue een ander takenpakket heeft ge kregen door uitbreiding van ver antwoordelijkheden (inclusief pro motie). Een andere uitkomst geeft ech ter aan hoe moeilijk het is om als vrouw een loopbaan te plannen: twintig percent van de ex-cursis ten geeft aan dat ze eerst in het persoonlijke vlak orde op zaken moeten stellen voordat ze kunnen veranderen wat het werk betreft. Lieke Kooien over de nazorg: „Na vier maanden is er een terug- komdag. Dan wordt onderling be sproken hoever je bent, wat je hebt kunnen realiseren en welke belemmeringen er zijn. Maar mis schien gaat het juist ontzettend goed. Ook dat willen we dan van elkaar horen." De cursus loopbaanplanning voor werkende vrouwen gaat zaterdag 10 maart van start. Morgen, woensdag 7 februari, is er een voorlichtingsavond in hotel café restaurant Rijnmond, Nieuwlandplein 12, Schiedam. Voor informatie kan worden gebeld naar de Stichting Vrouw en Werkwinkel Spykenisse, telefoonnummer: 01880-14252. SCHIEDAM Het Schie dams gemengd koor Senectute' verzorgt morgen een lunchcon cert in het kerkgebouw van de ,s Nederlandse Protestantenbond™ Westvest 92. Op het program- ma staan werken van onder am deren H. T. Burleigh, P. Post,en„, Albert de Klerk. Het koor staat.m onder leiding van Bep Mekes- "- Rosman en wordt op piano "firn*1 geleid door Hetty Matahéni/' Het concert, georganiseerd door,* de vereniging Vrienden vanj"h§t Stedelijk Museum, begint,om.„, 12.30 uur. Toegang en koffie,,, zijn gratis. Overigens kan "Se- nectute, dat dit jaar haar 25-ja^ rig jubileum viert, nog goed enige versterking gebruiken. Vooral bassen en tenoren zijn j welkom. Wie belangstelling j heeft kan contact opnemen met secretaris J.TH. van der Klink, i tel. 4715846. i Triode Janeiro speelt in zaai De Tender SCHIEDAM Het Trio de Janeiro dat zijn drie heren met in totaal meer dan 31 jaar theater- en muziekervaring, op gedaan bij professionele gezel schappen als Het Alblasserdams Majorettenkorps (choreografie), j Peter en de Panties, de Speedo's en Frank Sumatra's Big Band. Zij voeren hun publiek mee langs een imposante reeks van wereldmelodieën, voorzien van I Nederlandse teksten. Het drie-1 tal (wereldberoemd in Rotter-' dam) maakt daarbij gebruik van een unieke combinatie van instrumenten: banjo, percussie,) accordeon, glockenspiel, ukelele i en kokosnoten. Donderdag in theatercafé De Tender, aanvang 21.30 uur, toegang gratis. Luk Wijns in Teerstoof SCHIEDAM 'Alleen' is de tweede solo-voorstelling van de Vlaamse acteur Luk Wijns, die tot voor kort verbonden was aan het Nieuw Ensemble Raamtheater. De stijl van het programma laat zich niet mak kelijk omschrijven. Wijns in België (in1987 uitgeroepen tot Komiek,van het,Jaaru—.vertelt het ':verhaal'.Dvan,r,Hennan „de Meulder, de'jongsté telg uit een boerengezin. Ais Marie, zijn op seks beluste- zus, door Herman op de hooizolder wordt betrapt, duwt zij hem van de trap en "Wordt Herman kreupel. Met de steun van zijn broer Hugo en zijn moeder kan hij zich nog re delijk' staandehouden, maar als deze steunpilaren een voor een wegvallen blijft hij over... al leen. Vrijdag én zaterdag iri'De Teerstoof:1 Aanvang 20!30 uur, toegang 12,50 gulden (CJP en Pas65 10 gulden). Kindervoorstelling SCHIEDAM Zaterdag komt poppentheater Lucia Sies naar De Teerstoof met de kin dervoorstelling 'De Reis naar Weer Terug'. Hoofdpersoon is Jannetan, die iets heel merk waardigs overkomt: voor haar voeten komt zomaar een wezen- g'e uit de lucht vallen. Het we zentje wil Jannetan helpen om niet zo alleen te zijn, maar om+ gekeerd moet Jannetan het we-' zentj'e helpen om naar Weer' Terug te gaan. Aanvang 14.00 uur, toegang 12,50 gulden (CJP' en Pas65 10 gulden). Rudolf Fitskie Dancers in het Passagetheater J SCHIEDAM Zaterdag' staan The Rudolf Fitskie Dan cers op de planken in de grote zaal van het Fassagetheater met hun spectaculaire show. Kaar ten voor deze voorstelling kun nen alleen telefonisch gereser veerd worden via tel. 4262916 of 4737264. Alleen op de avond van de voorstelling kunnen kaarten aan de kassa van het theater worden gekocht. Het! programma begint om 20.15< uur en de toegang is 12,50 gul-' den (Pas65 en CJP 10 gulden). Centrum DrieMaasStedej zoekt vrijwilligers SCHIEDAM Het verpleeg-: en reactiveringscentrum Drie-] MaasStede in Schiedam-Noord, zoekt voor zijn psycho-geraE-1 sche en somatische patiënten' een aantal vrijwilligers, die voor de patiënten het verblijf f in het tehuis aangenamer wil-' len maken. De werkzaamheden bestaan onder andere uit bet i vervoeren van bewoners naar de therapie-afdelingen, het be- j geleiden van bewoners naar het i zangkoor, koffiedrinken en een 1 praatje maken met patiënten op een vaste afdeling en het ma ken van videofilms. Daarvoor start het tehuis binnenkort met een videocursus. Belangstellen den kunnen voor informatie of aanmeldingen contact opnemen met mevrouw A. de Jong, coör dinatrice vrijwilligerswerk DrieMaasStede, telefoonnum mer: 4278199. Ze is op dit num mer te bereiken van 9.00 tot 13.00 uur. r i Overlast door mijlpaal' aan Si nge l u, W (INGEZONDEN MEDEDELING) Alle merken en afmetingen Lage pnjzen! Vakkundig plaatsen Direct leverbaar. Erkend installateur. VAN LI Bro*r«v«ld 139 SCHIEDAM Telefoon 4267736 Schiedam Maassluis Rotterdam ACR 1 Rotterdam ACR 2 kanaal 28 UHF kanaal 3 VHF kanaal 28+ UHF kanaal 7 VHF (brt2) stekte i&fri r r»T f-.

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1