Driehonderd hui zen voor geestelij gehandcapten I 'Adjudant' Carel Akemann kwart eeuw bij KNVB Het Vrije Volk SCHIEDAM Verrassende felicitaties bij start nieuwbouw Spaland Zonaanbidster mijdt 'luxe stoel' Ib e z o b e i m cL Oud-secretaris Fortuna Vlaardingen: „Het was liefde op het eerste gezicht" K J Eerste tachtig plaatsen eind dit jaar beschikbaar in nieuwe wijk Spaland Solistenconcours ws PAGINA4 WOENSDAG 7 FEBRUAR11990 Door Liesbeth Buitink MAASSLUIS Mensen met een verstandelijke handicap die in een gewoon rijtjeshuis wonen. Ze gaan elke dag gewoon naar hun werk en brengen htm vrije tijd net 3 zo door als iedereen. De stichting j Sehievaart, die zichzelf gistermid dag in het gemeentehuis van Maassluis presenteerde, wil drie honderd woonvoorzieningen voor geestelijk gehandicapten in Schie dam, Vlaardingen en Maassluis. De tachtig plaatsen die eind van dit jaar in de Schiedamse nieuw bouwwijk Spaland klaar komen, behoren daartoe. Volgens de berekening van de stichting is er in de regio Rijn mond een tekort van 1068 plaat sen voor zwakzinnigen. De wacht lijst voor intramurale zorg dag en nacht-begeleiding en verzorging telt achthonderd namen uit de ze regio. Deze mensen wonen nu veelal nog bij hun ouders of wor den overdag opgevangen in een dagverblijf. „In tegenstelling tot vroeger staat nu niet de handicap, maar de mens voorop," verklaart directeur drs. J. T. M. Hofhuizen van de tra ditionele inrichting Huize Ursula in Nieuwveen. „We gaan uit van zijn behoefte aan verzorging, maar niemand, ook niet degenen met een ernstige handicap, hoeft te worden uitgesloten van een zo nor maal mogelijk leven. Mensen met een verstandelijke handicap zullen steeds meer in het straatbeeld van deze regio opduiken." Het plan van Sehievaart behelst in totaal vijftig eengezinswonin gen, vijf dagcentra, een Kantoorge bouw en een zwembad. De wonin gen moeten goed toegankelijk zijn voor gehandicapten, wat aanpas sing van bestaande huizen of nieuwbouw betekent. Elk huis zal zes bewoners tellen. Overdag is er een begeleidingsteam van ver pleegkundigen en huishoudelijk personeel, 's nachts worden de be woners met behulp van moderne apparatuur bewaakt. Er worden faciliteiten verstrekt al naar ge lang de geloofsovertuiging of le vensbeschouwing, waarvoor aan sluiting wordt gezocht bij bestaan de kerken en organisaties. In de dagcentra kunnen de ge handicapten werken en recreëren. De benodigde medische en thera peutische faciliteiten zijn aanwe zig. „In principe gaan de mensen echter gewoon naar de huisarts om de hoek, net als de buren," zegt Hofhuizen. „Deze mensen zijn niet ziek, alleen gehandicapt en ze horen thuis in de maatschappij." De stichting Sehievaart gaat er van uit dat verzorging op kleine schaal niet duurder mag zijn dan een verblijf in een traditionele in richting. Hofhuizen: „De kosten van het transport komen er wel bij, hoewel de mensen als ze kun nen met het openbaar vervoer zul len gaan. Maar een technische dienst hebben we niet nodig, om dat alles door het verzorgende team zelf kan worden gedaan. En we hoeven niet veertig hectare grond te kopen, zoals bij Huize Ur sula. De dagprijs kan dus gelijk worden gehouden". De bestuursleden van de stich ting zijn voor oriëntatie naar de Verenigde Staten, Canada en Zwe den afgereisd, waar soortgelijke verzorging veel gebruikelijker is. Hofhuizen: „In de Verenigde Sta ten zeggen ze: gehandicapten heb ben het volste recht in de maat schappij te leven; de buren wen nen er wel aan. Wij willen het hier wat voorzichtiger aanpakken. We streven naar volledige integra tie in een wijk, maar de mensen hoeven niet met elke buur te kun nen opschieten." Het rijk en de provincie hebben inmiddels hun goedkeuring ge schonken aan de plannen van Sehievaart. De verwachting van de stichting is dan ook dat het plan snel van de grond kan komen. En met 'snel' wordt bedoeld: eind van dit jaar. Door Ben van Haren SCHIEDAM De wethouder wordt met lof omringd en slaat een van de eerste palen, die met vlag en veel vuurwerk is versierd. De bouwer deelt complimenten uit aan zijn opdrachtgevers en felici teert de kopers, die als toekomstige buren net met elkaar kennis ma ken. Zo gaat het er meestal aan toe bij de officiële start van een nieuw bouwproject in tegenwoordige uit breidingswijken, zoals Spaland in Schiedam is. Gisteren ging het aan de Harreweg er even iets anders aan toe. Niet dat er geen wethou der, bouwer, opdrachtgevers of ko pers aanwezig waren. Ze waren er allemaal, toen bij een warm zon netje aan de bouw van 95 wonin gen naar ontwerp van Groep 5 Ar chitecten en Stedebouwers uit Rijswijk werd begonnen. Wethouder Chr. Zijdeveld kreeg weer eens een witte jas en veilig heidshelm aangereikt, Volker Bouwmaatschappij was goed verte genwoordigd en Mabon BV en de dienst gemeentelijk Woningbeheer waren present als opdrachtgevers. En natuurlijk stonden .er ook de (jonge) kopers, want zij zijn in het moderne volkshuisvestingsbeleid bij nieuwe bouwprojecten niet meer weg te denken. Ongeveer honderdtwintig mannen*'en vrou wen waren gistermiddag eerst op de bouwvlakte vam Spaland en la ter in Novotel aanwezig om de feestelijk start van de bouw mee te maken. Alleen de toekomstige be woners van de 34 huurhuizen ont braken; zy zijn nog niet bekend omdat pas kort voordat moge lijk eind dit jaar de oplevering van de woningen plaatsvindt uit de lijst van zevenhonderd liefheb bers voor een eengezinswoning in Spaland een keuze zal worden ge maakt Bij de officiële handelingen van gisteren werden echter onver wacht ook felicitaties uitgedeeld in omgekeerde richting. Op de bouw plaats werd plots alle aandacht verplaatst in de richting van een man, die doorgaans op de achter grond staat. Wethouder Zijdeveld betrok de chef Volkshuisvesting van de dienst Gemeentewerken, G. de Boer, bij het slaan van de eerste paal. De Boer: „Het was voor mij een complete verrassing. Eerst spraken we over de lengte van de palen, die van 25 tot 36 meter varieert, en over de lengte van de eerste paal, 31 meter. Maar in werkelijk heid bleek, dat Zijdeveld mij erbij wilde hebben omdat zoals ze hebben berekend in dit project de zevenduizendste woningwetwo ning zit met de bouw waarvan ik te maken heb in Schiedam. Ik vond dat wel leuk." De 59-jarige gemeente-ambte naar is in 1959 als opzichter be gonnen bij de woningbouw in Nieuwland, waar in de wederop- bouwtijd duizenden flatwoningen in massa bouw verrezen. Daarna volgden de uitbreidingen in Groe- noord en Woudhoek en de nieuw bouw in de binnenstad, waar hij leidinggevende rollen heeft ver vuld. Zijdeveld constateerde, dat De Boer en zijn medewerkers altijd onder hoogspanning hebben ge werkt. „Eerst om schrijnende wo ningnood te helpen lenigen moest in hoog tempo worden gewerkt, la ter bleef dat tempo het ministerie ook verrassen. Hij vormt met zijn team het geweten van de gemeente op het gebied van volkshuisves ting. Zij controleren bouwplannen naar technische inhoud en of prys 010-4004.444 Voor nabezorging bellen maandag t/m vrijdag 18.00-19.00 uur Zaterdag tot 16.00 uur. en kwaliteit met elkaar in over eenstemming zijn. In het bijzonder op het gebied van de realisering van de woningwet, maar ook voor de koopsector. Anderhalf twee jaar voor een bouw kan starten zijn zij er al mee bezig." De wethouder bedankte De Boer voor zijn onder hoge werk druk geleverde prestaties en felici teerde hem met de zevenduizend ste woningwetwoning. Hij onder streepte een en ander met de over handiging van een ets van de Kor te Havenhrug. Zijdeveld had nog meer felicita ties en een cadeau. Directeur Hart- ma.i van bouwmaatschappij Vol ker kreeg ook een ets (van het Zak kendragershuisje) omdat zijn Rot terdamse bedrijf nu was begonnen aan de bouw van zijn 1250ste Schiedamse woning. Mabon en makeiaar Brink en Kooijman kregen felicitaties voor het verkoopresultaat, dat ze heb ben geboekt (van de 61 koopwo ningen zijn alleen de twee vrije sectorhuizen nog niet van de hand gegaan). De kopers, waaronder 23 van binnen Schiedam en een aan tal terugkeerders, kregen uiteraard" ook felicitaties,-maar die waren er tegelijk voor de gemeente zelf zo bleek uit Zijdevelds woorden. „Dankzij u zal Schiedam zijn voorzieningenpeil kunnen handha; ven en zelfs uitbreiden.,, Spaland, waar in'vijf-jaar., 2.10Q 'y7Gmngen worden gebouwd, zal het'inwoner tal weer kunnen laten groeien. Naar verwachting tot ruim 73.000 in 1997," sprak de wethouder. Eind vorig jaar kwam het inwo nertal van Schiedam op 69.414, na een daling in 1988 met 23. Officieel is het nog altijd winter, maar niemand die dat natuurlijk gelooft. Dus wat doe je al het zonnetje schijnt? Juist, je neemt het er van. Zo dacht deze Rotterdamse vrouw daar gisteren ook over. Midden op de Lijnbaan wachtte haar zelfs een 'luxe fauteuil', al leek die niet zo heel erg comfortabel. Adressen en overige tel. nrs. zie service-pagina. Door Frank Kalis ZEIST Carel Akemann, se cretaris van het Nederlands voet balelftal, is 25 jaar in dienst van de KNVB. Hij heeft nog zes jaar te gaan. Pas nu realiseert hij zich hoe vaak hij zijn werk prioriteit heeft gegeven boven zijn gezin. Bij 459 officiële interlands van diverse Nederlandse selecties was hjij ac tief. Hij zat 917 uur in een 'vlieg tuig. „Buiten privéreizen om heb ik al meer dan negenhonderdduizend kilometer gereisd," rekent de jubi laris voor. „Dan heb ik het alleen over de vliegkilometers. Met de bus- en autoreizen erbij zit ik al over het miljoen. Ik ben over de hele aardbol geweest. Geweldig." Het was liefde op het eerste ge zicht tussen Akemann en Neder lands grootste sportbond. Die re sulteerde op 4 februari 1965 in een vast dienstverband. Carel Ake mann is inmiddels een niet meer weg te denken schakel bij het Ne derlands elftal. „Hij is een echt voetbaldier, spreekt de taal van de jongens en begrijpt de voetbalhu mor", verklaren collega's zijn po pulariteit bij de bondstrainers en spelers. Rinus Michels benoemde de se cretaris van de afdeling technische zaken in 1974 officieel tot elftalse cretaris. Al gauw heette Akemann in de volksmond de 'adjudant' van Michels. Sinds 1974 behoort Ake mann tot de vaste staf rond Oran- j"e. Zijn flirt met de KNVB begon in de periode dat Fortuna Vlaar dingen nog betaald voetbal speel de, Als voetballer bereikte Ake mann niet het hoogste. Dat hij met een onwillige linkerknie buiten het veld actief bleef bij die club verwonderde niemand. Zijn opa was er voorzitter geweest en zijn vader zat ook in het bestuur. Carel werd secretaris. „In die functie ging ik elke dinsdag naar de bond. Die zat toen nog in Den Haag. Ik wilde dat alles wat met de KNVB te maken had zo goed en snel mo gelijk geregeld werd. De organisa tie van de bond trok me erg aan. Dat liet ik hier en daar vallen. Toen er een vacature kwam heb ik gelijk een brief geschreven", blikt Akemann terug. Werken in de speelgoedzaak van zijn vader aan de Schiedamse- weg zag hij niet zitten. „Erg leuk vond ik het niet. Soms moest je een half uur de blaren op je tong smoezen om dikke vrouwen een bromtol aan te smeren. Nee, ik zag dat niet zitten. Mijn levensdoel was de voetballerij. Toen ik bij de KNVB kon komen werd mij ge vraagd wat ik wilde verdienen. Dat vond ik niet eens belangrijk. Ik zei: dat zien we later wel. Ik was er trots op bij de KNVB te mo gen werken, als voetballiefhebber in de keuken van de bond bezig te zijn. Dat vond ik het einde, nu nog trouwens." Akemann trad in dienst als se cretaris van het zaterdagvoetbal, maar al gauw bleek dat hij in de begeleidende sfeer, als duizend poot, veel meer op zijn plaats was. In Zeist is hij verantwoordelijk voor de organisatie rond alle ver tegenwoordigende teams. Als het even kan is hy zelf bij ieder be langrijk evenement. Zijn aanwezig heid is soms zelfs vereist. „Bij bui tenlandse toernooien moet op het formulier de naam staan van de- geen die verantwoordelijk is en bereikbaar is bij calamiteiten. Dat houdt in dat ik in de buuurt van de ploeg moet blijven. Soms zit ik op de bank, soms ben ik rond het veld te vinden, een andere keer zit ik op de tribune". Aan het Nederlands elftal be waart hij zijn mooiste herinnerin gen. De WK's van 1974 en '78 en de Europese titel twee jaar terug. „Allemaal hoogtepunten", beves tigt Akemann, die echter ook een dieptepunt kende: het bomincident in de wedstrijd tegen Cyprus. „Het is toch verschrikkelijk wat een fi guur kan aanrichten. Ik voelde de grond onder me wegzakken". Hij maakte het van dichtbij mee. Ook de chaotische taferelen in de cata comben. Daar zat voor Akemann nog een staartje aan vast. „Mij is toen kwalijk genomen dat ik gezegd had dat die keeper komedie speelde. Ik heb nog altijd geen spijt van die uitspraak, want ik ben daar nog steeds van over tuigd Hij is verschrikkelijk ge schrokken, maar dat is iets anders dan gewond raken". Akemann heeft in Zeist heel wat bondscoaches zien komen en gaan. Neville, Kesler, Fahdronc, Van der Hart, Michels, Knobel, Zwartkruis, Rijvers, Beenhakker en Libregts. „Allemaal hadden ze hun eigen stijl en aanpak. Alle maal hebben ze dezelfde proble men ondervonden. Ze konden nooit met de spelersgroep werken die ze voor ogen stond". De 59-jarige Zeistenaar was er altijd wel bij. Italië wordt z'n der de WK. De meeste spelers van de* laatste tien jaar heeft hij meege maakt in de diverse jeugdselecties. „Ze kennen mij al erg lang. Dat is misschien ook de reden dat ze me accepteren". Akemann is ook im mer te porren voor een geintje. „Ja, dat hoort erbij", stelt hij. „Als een voetballer er om mee kan la chen dan is het toch alleen maar goed. Zo hebben Joop Hiele en ik een keer de wekker van Nol de Ruiter om drie uur 's nachts laten afgaan. Nol boos, Hiele in een deuk. Prachtig toch?". De revan che van De Ruiter bleef overigens niet uit toen Akemann zijn sleutels had laten liggen Hij zocht zich rot naar z'n voertuig en dacht dat z'n wagen gestolen was. „En dan lach ik net zo hard hoor". Ook herinnert hij zich hoe in 1974 de spelers onder aanvoering van Piet Schrijvers journalist Ben de Graaf met kleren en al in het zwembad kieperden. „De pers is kritischer geworden, maar in het algemeen heb ik weinig moeite met de pers Ze moeten goed kun nen functioneren. Daar moeten we ze de gelegenheid voor geven. Er zijn echter normen, die sommigen niet in acht nemen. Die Ben de Graaf is een zuurpruim. Hij mag best schrijven dat hij iets slecht vindt. Het gaat meer om de ma nier waarop. Het is bij hem altijd zuur. Je kunt zeggen: de fles is half vol, maar ook: de fles is half leeg. Begrijpje?" „Na de eerste wedstrijd van het EK in 1988 heeft de pers na afloop ruim de tijd gekregen met de spe lers te praten. We trokken ons daarna terug in een aparte ruimte, waar de spelers hun vrouwen ont moetten. Ze kregen daar amper de tijd voor. Al snel stonden er weer journalisten bij hun tafels. Dat gaat dan toch echt te ver. Ik kan me best voorstellen dat iemand dan eens zegt: donder op". Dronken man verzet zich tegen aanhouding SCHIEDAM De Vlaar- dingse politie heeft vannacht een dertigjarige Vlaardinger op het Broersveld aangehouden wegens het rijden onder in vloed van alcohol. De man was in zijn auto met hoge snelheid via de Hoflaan en de Schiedam- sedijk in Vlaardingen richting" Schiedam gereden. Surveillan-' ten van de Vlaardingse politie konden de snelheidsduivel op het Broersveld in Schiedam staande houden. Bij een eerste blaastest bleek dat de man in kennelijke staat verkeerde. Bij zijn aanhouding verzette de man zich zodanig dat de politie hem met harde hand moest meevoeren naar het bureau in. Vlaardingen. Daar aangekomen weigerde hij mee te werken -> aan een tweede ademanalyse, Tegen de man wordt proces verbaal opgemaakt wegens rij den onder invloed en het wei- geren van een ademtest. Na een opgelegd rijverbod is hij in de,, loop van de nacht naar huis ge stuurd. Diefstal pijpen SCHIEDAM - Twee mannen zijn gistermiddag op de Delf- landseweg aangehouden toen ze er vandoor wilden gaan met aluminium pijpen. Deze pijpen hadden ze gestolen uit de op slagplaats van de Nederlandse Spoorwegen. Rolling Stones Nacht SCHIEDAM De hele ge schiedenis van de Rolling Sto nes wordt op vrijdagavond 16 februari vanaf half elf uit de doeken gedaan in het muziek café Podium. Tijdens deze Rol ling Stones Nacht wordt de lan ge historie muzikaal omlijst door de diskjockey Dick Make laar. Voor het publiek is er een prijsvraag, waarbij een elpee van de Stones te winnen valt. De 'Hank-Williams-meets- Chuck-Berry-stijl' staat voor High Noon, met zanger/gitarist Michiel van der Ent. Loven na dood SCHIEDAM Theo van de Kam behandelt op donderdag avond in wijkcentrum Nieuw land voor de spirituele vereni ging Harmonia het thema 'Le ven na de dood'. De avond be gint om acht uur. Niet-leden be talen 7;50 gulden. Speelfilm Dangerous Liaisons in Filmhuis SCHIEDAM Het kassuc ces 'Dangerous Liaisons', de Britse speelfilm van regisseur Stephen Frears met Glenn Clo se, John Malkovich en Michel le Pfeiffer, wordt op vrijdag en zaterdag vertoond in het Film huis. De film speelt zich af in het Frankrijk van vlak na de revolutie. Centraal staan de vervelende markiezin van Mer- teuil en de graaf van Valmont. Deze voormalige geliefden spen deren hun tijd met het beden ken van seksuele intriges. Valmont stelt voor zichzelf op de beeldschone madame de Tourvel te storten. Als beloning mag hij, als hij erin geslaagd is deze deugdzame en zeer gods dienstige vrouw te verleiden, een nacht met de markiezin doorbrengen. Als Valmont ein delijk succes heeft, begint de intrige zich echter tegen de graaf en de markiezin te keren. Aanvang op beide avonc jn om half tien. De toegang is voor do nateurs vier gulden (donateur worden kost vijf gulden per sei zoen). Amnesty-Schiedam in de weer voor Zuid-Korea SCHIEDAM De stand van de Schiedamse Amnesty schenkt zaterdag in het winkel centrum de Hof van Spaland aandacht aan de onlangs gestar te Zuid-Xorea-actie. Het publiek kan de actie ondersteunen door vanaf twaalf uur in het winkel centrum een petitielijst te on dertekenen en kaarten te kopen die als blijk van solidaiteit naar gevangenen worden gestuurd. Tijdens de Olympische Spelen van 1988 was de mensenrech tensituatie in Zuid-Korea verbe terd door de aandacht van de Westerse pers. Na de Spelen verslechterde de situatie vol gens Amnesty echter weer. De autoriteiten onderdrukken poli tieke tegenstand door middel van massale arrestaties van po litieke- en vakbondsactivisten. De doodstraf is heringevoerd, hoewel niet voor politieke ge vangenen. SCHIEDAM De Christelij ke Muziekvereniging Harpe Da vids organiseert op zaterdag 10 februari een solistenconcours. Van zes tot elf uur proberen de leden van de muziekvereniging in het verenigingsgebouw De Tamboerijn zoveel mogelijk punten te behalen. I 1

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1