N ieuwe uildaging voor woningbouwvereniging Nachtegaaltjes van Zuid vinden zingen 'hartstikke leuk' Optocht carnaval langer dan ooit lï Paddentrek Zangkoor van Klubhuis Zuid wil graag uitbreiden Het Vrije Volk SCHIEDAM Corporatie WBS wil naast sociaal ook economisch goed bezig zijn m Brandweervrouw werft collega's Ruim 200.000 stormschade GASHAARDEN ws PAGINA 4 DINSDAG 13 FEBRUAR11990 Door Rein Wolters SCHIEDAM Terugdringen van de huurachterstand, het veilig stellen van de algemene bedrijfs reserve (ABR) en waar mogelijk het toepassen van huurharmonisa- tie zijn de voornaamste uitgangs punten in het beleidsprogramma 1990/1995 van de Woningbouw vereniging Schiedam (WBS). Giste ren is het gepresenteerd en door mede-samensteller H. Martens of ficieel overhandigd aan WBS-voor- zitter G. J. Schepman. Er is ander half jaar aan het programma ge werkt. „Ons beleidsplan is gericht op de toekomst en is dus in feite een 'moetje'," zei Schepman in een toelichting. Hij doelt daarmee op de grotere financiële verantwoor delijkheid die de rijksoverheid gaat afwentelen op de woning bouwcorporaties. Door die opge drongen grotere zelfstandigheid ia het noodzakelijk dat de WBS haar marktpositie ten opzichte van vraag en aanbod van woningen nader bepaalt. Hoewel het markt gericht handelen van corporaties, gezien hun sociale doelstelling, van minder belang is dan bij com merciële bouwers en beleggers, is het voor de WBS noodzaak gewor den zich in die richting te oriënte ren. De beleidsvisie, die overigens jaarlijks bijgesteld kan worden, is hierin een belangrijk werkinstru ment. Het nieuwe rijksbeleid houdt te vens in dat de WBS financieel on der grotere druk kan komen te staan. Voor nieuwbouwprojecten zal de bouwvereniging bijvoor beeld voortaan op de particuliere geldmarkt moeten lenen. Op zich zelf, zo bleek uit de uitleg, hoeft dat voor een' gezonde corporatie niet een werkelijk groot probleem te zijn. Maar, het betekent ander zijds wel dat banken kritischer te werk zullen gaan. Het belangrijkste doel van de WBS blijft het bouwen, verhuren en exploiteren van goede wonin gen. Hierbij streeft het bedrijf naar een constructieve en klant vriendelijke benadering van huur ders en woningzoekenden. Uit re acties blijkt dat de nog maar drie jaar bestaande WBS zeker geen slechte huisbaas is. Maar ook bij de WBS groeien de bomen niet tot in de hemel. En al zeker niet op het financiële vlak. Uit een lange termijn-prognose blijkt dat het vermogen van de WBS, na eerst nog een toename,, vanaf 1995 zal afnemen zonder dat er zicht is op verbetering van die situatie. Een belangrijk beleidsvoornemen is het inzetten van een koerswijzi ging die de bedrijfsreserve op peil houdt. „Binnen reële grenzen zullen we in oudere woningbestand de huurharmonisatie gaan doorvoe ren," vertelde voorzitter Schep man aan. Hij benadrukt dat het gaat om slechts enige honderden van de bijna vijfduizend woningen die zijn vereniging in eigendom heeft. „En dan alleen nog als een woning is leeggekomen." Huurharmonisatie wil zeggen dat een volgens rijksnormen te la ge huur in één keer wordt opge- Voorzitter Schep man (rechts) ont vangt uit handen van mede-samen steller Martens het eerste exem plaar van het be leidsplan. trokken naar het geldende niveau. Anderzijds hoopt de WBS op terug dringen van de huurachterstand van nu ruim drie naar 2,5 percent, hetgeen op een jaarlijkse huurop brengst een verlaging betekent van ruim honderdduizend gulden. Verder mikt de WBS met het beleidsplan op een stuk kwaliteits verbetering van het woningbezit. Via inspraak krijgen de individu- ele bewoners invloed op de eigen situatie en op het beleid van de corporatie. Ook wordt overwogen dit jaar een klachtencommissie in te stellen. Het nieuwe rijksbeleid biedt meer mogelijkheden voor het voeren van een zelfstandig huurbe leid. Daarbij, zo luidt het streven van de WBS, dient de huurprijs in evenwicht te zyn met de kwaliteit en de marktpositie van de wonin gen. Voor lage inkomensgroepen moet huursubsidie de garantie blij ven om deze groep voldoende mo gelijkheden te bieden. In nieuw bouw- en verbouwplannen wil de vereniging streven naar beperking van het energieverbruik en het toepassen van milieuvriendelijke materialen. SCHIEDAM De jaarlijkse trek van padden, kikkers en sala manders naar hun geboortesloot staat voor de deur. Weggebruikers van de Kerkweg, Harreweg en de verbindingsweg door Spaland tus sen de Scheepvaartweg en de Zwa luwlaan moeten daarom tot begin april in de avonduren rekening houden met overstekende padden. De plaatsen waar, de padden de weg oversteken zullen, zodra de trek begint, worden voorzien van waarschuwingsborden. Deze ver zoeken de weggebruikers hun snel heid te verminderen. Dit is in het belang van de padden en van de vrijwilligers die de padden 'hel pen' bij hun oversteek. Meestal begint de de 'hoofdtrek' omstreeks half maart en duurt dan tot begin april. Door de hogere buitentemperatuur is het vrijwel .zeker dat de paddentrek dit jaar eerder begint. De Paddenwerk- groep Schiedam zoekt ook nu weer vrijwilligers die de amfibieën wil len helpen bij de oversteek. Op 23 februari vindt hierover een informatieavond plaats in ge bouw De Boshoék achter fiat 5 van het Bachplein. Aanvang 20.00 uur. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij mevrouw C. A. M. van Hoek, Bach plein 555, telefoonnummer 4712582 SCHIEDAM De jaarlijkse werfactie van de Gemeentebrand weer zal dit jaar speciaal gericht zijn op vrouwen. Op dit moment telt het korps slechts één vrijwil ligster, die haar werk tot volle te vredenheid en met veel plezier doet. In plaats van de bekende stoer besnorde brandweerman zal zij binnenkort prijken op de Schie- damse reclamezuilen, met een op roep aan vrouwen om zich als be langstellende te melden. De werfactie heeft als doel om de vrijwillige uitrukdienst op sterkte te houden. Omdat de for matie van de dienst dit jaar is uit gebreid van vijftig naar zestig per sonen en er door natuurlijk ver loop nog enkele gaten vielen, be staan er op dit moment twaalf va catures Voor alle kandidaten die zich aanmelden (voor alle duide lijkheid: ook mannen zijn nog steeds welkom) wordt in maart een informatie-avond gehouden. Daarna begint de selectie. Voor meer informatie kan men tijdens kantooruren contact opnemen met de Gemeentebrandweer, telefoon nummer: 4260128. SCHIEDAM Zeker nog tot aan het eind van deze maand zal de Woningbouwvereniging Schie dam (WBS) bezig zijn met het her stellen van de stormschades die op 25 januan zijn ontstaan. Van ern stige schade is geen sprake, maar de storm, heeft wel veel schade toe gebracht aan dakpannen, dakra men, schoorstenen, platte daken en balkons waarvan het zink is weggewaaid. De totale schade be draagt ruim tweehonderdduizend gulden en komt voor een groot deel voor rekening van de verzeke ring. De WBS heeft ondanks de schaarste nog een flinke voorraad dakpannen weten te bemachtigen, maar het aantal is evenwel niet voldoende om alle afgewaaide pan nen te vervangen. Door Bart Raaymakers SCHIEDAM Gespannen schuifelen de dames heen en weer op hun stoelen en smoezelen wat over het feit dat ze vanavond maar met zo weinig zijn. De diri gent instaleert zijn muziekstan daard. Op zijn teken zijn de dames terstond doodstil en is alleen het geluid van schrapende kelen nog hoorbaar. Dan begint het 'inzin gen'. Zo begint elke woensdagavond rond half acht het koor in Klub- huis-Zuid, onder de bezielende lei ding van dirigent Van Velen met het doornemen van de toonlad ders. Vervolgens begint men met de liederen, die stuk voor stuk door de leden van het koor zelf zijn gekozen, Hennie Bogerd, één van de 'nachtegaaltjes', over die muziekkeuze: „We zijn natuurlijk een wijkkoor, dus iedereen uit de wijk (of eventueel daarbuiten! kan lid worden. Dat betekent bijna au tomatisch weer dat we geen chris-^ lelijke liederen zingen, maar het meer zoeken in het 'lichte' reper toire. Ook zingen we Nederlandsta lig, omdat dat makkelijker te lezen is voor ons Na een aarzelende start van het zangkoor gaat het nu uitstekend. Hennie Bogerd weer:„We zijn in oktober 1988 begonnen met onze huidige dirigent meneer Van Ve len en we vinden het allemaal hardstikke leuk. Het is voor ons echte ontspanning, maar tegelij kertijd zorgt meneer Van Velen er voor dat we ook een hoop leren. En we hebben een hoop geleerd hoor! Daarom zijn we ook zo blij met. 'm he? We hebben vorig jaar al meegedaan aan een korenfesti val in Vlaardingen en de andere koren waren vol lof over ons, vooral toen ze hoorden dat we nog maar zo kort bezig waren. Nu we f - 'Meneer van Velen' als strenge dirigent heeft in-korte tijd de dames van het koorzeer zo goed onderweg zijn, merken we dat we geen mannen in het koor hebben en ook wat jongere dames stemmen kunnen we nog goed ge bruiken." Dirigent Van Velen kan zich bierbij van harte aansluiten: „We werken nu met tien dames; vijf so pranen en vijf alten. Maar ik wil dolgraag van het tweestemmig zin gen, wat we nu doen, naar het vierstemmige werk toe. Deze da mes kunnen dat zeker aan maar daarvoor ontbreken mannelijke stemmen en wat jongere dames. Het klinkt allemaal heel be hoorlijk wat de dames ten gehore brengen. Van Velen denkt daar re gelmatig anders over en schroomt dan niet om in te grijpen. Stapje voor stapje wordt gewerkt aan het perfectioneren van een nummer. Want dat hun dirigent een perfec tionist is, kunnen de dames alleen maar gretig beamen. „Hij is heel streng hoor," klinkt het van hun kant. „Soms bewerkt hij de liedjes die wij hebben uitge kozen, waardoor ze hardstikke moeilijk worden." En begripvol: „Hij moet af en toe ook wel streng zijn natuurlijk, want we willen er toch wat van leren. Over het alge meen gaat alles heel harmonieus." Van Velen: „Omdat we nog maar met zo weinig zijn, is elk foutje meteen goed te horen en dat moe ten we zien te voorkomen natuur lijk." De dirigent heeft ook toekomst plannen met de zangactiviteiten in het buurthuis van de Gorzen: „Over mee jaar ga ik met pensi oen en dan ben ik van plan om van de avond naar de middag over te schakelen. Dan verwacht ik vanzelf wat meer aanwas omdat nu veel mensen wat angstig zijn om in het donker over straat te gaan. Deze dames hebben dat han dig weten op te lossen door geza- melijk hier naar toe te komen, maar ik hoop toch dat het overdag drukker gaat worden." Zit een bepaald stuk niet hele maal goed, dan wordt net zolang opnieuw gezongen totdat het naar de zin van de dirigent is Zo geeft hij eerst de juiste tonen aan ter on dersteuning en vervolgens zingt hij met de alten of met de sopranen apart het stuk mee. Vervolgens moeten de dames het zelf doen en pas als dat allemaal vlekkeloos verloopt, begint men samen aan het lied. Wanneer éen van de dames tij dens de pauze, die wordt benut voor het spoelen van de droogge vee' geleerdl" T raakte kelen met koffie, bij het verzinnen van een eventuele naam voor het koor vol zelfkritiek op de proppen komt met 'De Schorre Kikkers', wordt dit door de andere leden dan ook direct weggestemd en vervangen door het makkelijk in het gehoor liggende 'Dorerme- tjes'. „Ja, ja", pareert van Velen adrem, „veel dorees maar nog wei nig mietjes." Het is en blijft ontspanning daar, elke woensdagavond m Klub huis Zuid. liefhebbers voor het zangkoor van Klubhuis Zuid kunnen zich aanmelden bij Annelies de Groot, telefoonnummer 4267297. Jonge dames en mannelijke zangers in het bijzonder zijn welkom. Door Rein Wolters SCHIEDAM Méér dan vijftig eenheden en minimaal zeshonderd mensen vormen zaterdag de jaar lijkse carnavalsoptocht door de stad. Met een lengte van anderhal ve kilometer is het de langste stoet in de negentienjarige geschiedenis van De Rietzeilers. Deze stand van zaken schetste gistermiddag Jan van Haren, de voorzitter van de optochtcommissie. „Maar anderzijds melden zich dagelijks nog steeds deelnemers aan. Niet ondenkbaar is dat de op tocht nog langer wordt en uit nog mééi mensen zal bestaan." Nog niet helemaal zeker is bijvoorbeeld de deelname van de scholenge meenschap Brandersstad met hon derd personen. Het enige zekere is dat het ver keer zaterdag in de binnenstad voor enige tijd volledig zal zijn ontwricht. „Wij hopen op de me dewerking van iedereen om de op tocht zo goed mogelijk te laten ver lopen," benadrukt Van Haren. „Dus ook van de winkeliers van de Hoogstraat. Zij kunnen ons in hoge mate helpen door hun waren 's middags niet op straat te etale ren. Onze stoet heeft de volledige breedte van de Hoogstraat nodig." Het opstellen van de omvangrij ke stoet gebeurt op de Burg. Hon- nerlage Gretelaan bij het diensten centrum De Vier Molens. Om 13.10 uur start de optocht en gaat via de Burg. Honnerïage Gretelaan naar de Parkweg en vandaar via het Spinhuispad, Vijgensteeg en Qoievaarssteeg naar de Grote Markt. Daar wordt haken Prins Frans de Tweede en Prinses Catha- nna en hun gevolg aan. Het prin- selijk paar wordt om 12.30 uur op het stadhuis ontvangen door bur gemeester Scheeres. Hierbij aan wezig is ook Nauticus, de stads- prins van De Lichtstadnarren m Eindhoven. In persoon is dat de in Schiedam geboren en getogen Wim Noordzij, die ook bekend is van de werf Wilton-Fijenoord. Ook verte genwoordigingen uit andere steden vereren Brandersgat (zoals Schie dam in carnavals tijd heet) met een bezoek. Om 13.05 uur houdt burge meester Scheeres op het bordes een toespraakje en overhandigt vervolgens de stadssleutel aan Prins Frans en zijn gemalin Catha- rina. De Stadsprins laat zich niet onbetuigd en houdt ook een toe spraak, waarna op de Grote Markt een polonaise wordt ingezet. De stoet trekt vervolgens door de Lange Kerkstraat naar het Broersveld en gaat via het Heren pad naar het Broersvest. Daar be ginnen voor het verkeer de groot ste problemen, want een doorgang zal geruime tijd niet mogelijk zijn. Over de Rotterdamsedijk heen en aan de andere kant ook weer terug naar de Koemarkt en dan over de Hoogstraat naar de Korte Dam, Vlaardingerstraat en de Nieuwe Haven naar de St. Liduinastraat. Via de Burg. Knappertlaan, Aleida- straat, Westfrankelandsestraat en Rembrandtlaan gaat de stoet naar het eindpunt aan de Burg. Honner ïage Gretelaan. In De Vier Molens worden aan sluitend de winnaars van de mooi ste creaties bekendgemaakt. Er zijn individuele en groepsprijzen te winnen. Alle bekers zijn be schikbaar gesteld door de feestarti kelenwinkel Het Masker van het Broersveld en cheques ter- waarde van 500 gulden door het scheeps- reparatiebedrijf Nicoverken. Knelpunt is de optocht wordt zonder twijfel de Rotterdamsedijk. Niet ondenkbaar is dat de kop van de stoet in de knoop kuiüt met de staart. Dit zou op voorhand kun nen worden voorkomen als de stoet de Rotterdamsedijk tegen de gangbare route in aflegt. Dit stuit echter op grote bezwaren bij de RET, die de doorgang van bussen extra lang belet ziet. Bovendien zou de Rotterdamsedijk geruime tijd in twee richtingen onberijd baar zijn voor het verkeer. „Dus proberen we zoveel moge lijk in te schikken. Dan moet het net lukken," lacht Luc Veger. Hij is de man die de groepen voor de stoet aantrok. Dat de stoet de Rot- terdamsedijk-lus maakt is om de deelnemers ook de stoet te kunnen laten zien. Zonder keerlus zou ie dereen in de rij moeten blijven en kan men geen kennis nemen wan hetgeen zich aan de voorkant of de achterzijde afspeelt. Tijdens de optocht worden prijsvraagfolders uitgedeeld. Hier op staat een legpuzzeltje afgebeeld Vier stukjes hiervan staan in de etalages van winkeliers en bevat ten letters. Op de wagen van de Prins en op de wagen van het kin dercarnaval hangen ook letters. Wie deze verzamelt krijgt een slag zin en dzee geeft na inleveren weer kans op fraaie prijzen, zoals een magnetron, leren poef, camera of pluche beer Op de folder staan de mleveradressen. Iedereen die aan de optocht wil deelnemen (meedoen kost niets), kan zich vanaf 11 30 uur in De Vier Molens gratis laten schmin ken door een team van de Bonds spaarbank. HOGE KORTINGEN! s as Circus Custers morgen in het Passagetheater SCHIEDAM 'Eusse en de' Reus' heet de nieuwe kinder- muziekshow van Circus Cus-, ters, die morgenmiddag te zien is in de grote zaal van het Pas-, sagetheater. Bang zijn, daar t gaat het over in deze voorstel- j ling, die gespeeld, gezongen eni verteld wordt door Jozef Cus-j ters, Herman Erbé en Han Bos- man, Aanvang 14 00 uur, toe-' gang ƒ3,75. Expositie over strips in hibiiotheekfiiiaaS SCHIEDAM De hele* maand februari is er in het bi bliotheekfiliaal Noord aan het Bachplein een tentoonstelling over strips te zien. De expositie valt nauwelijks te missen, want zij wordt aangekondigd met een twee meter hoog wandpaneel, waarop Amsterdamse grafitti- kunstenaars een aantal bekende stripfiguren getekend hebben: Mickey Mouse, Donald Duck, Guust Flater en vele anderen. Verder is er een vijftiental pos ters, die de geschiedenis van het Nederlandse stripverhaal vertellen. Op de leestafel kan men een groot aantal boeken en studies over strips inkijken. De tentoonstelling is te bezichtigen tijdens de gewone openingsuren van de bibliotheek: dinsdag van 9-12, 13-17 en 18.30 tot 21 uur, woensdag van 14-17 uur, don derdag van 18.30 tot 21 uur, vrijdag van 13-17 uur en zater dag van 10-13 uur. Varia-jazz in De Tender SCHIEDAM In sommige stukken wordt op dramatische wijze één gegeven uitgewerkt Het volgende stuk swingt en weer een ander nummer is van een sprankelende eenvoud of. klinkt als een dikke, pruttelen de soep waar hevig in wordt ge-," roerd. Eentonigheid kan men het trio Janssen Termos Jans sen onmogelijk verwijten. De/ muziek van het drietal (Wim' Janssen, Paul Termos en Guus Janssen) wordt gekenmerkt' door het gebruik van uiteenlo-. pende stijlmiddelen. Cocktail-- muziek en classicisme, klassie-, ke jazz naast diergeluiden, strenge composities naast vrije improvisaties. De groep .werd' opgericht ter gelegenheid van de opening van het hernieuwde' Amsterdamse Bimhuis in 1984, maar daarvoor speelde het drie tal al jaren intensief samen in onder andere 'De gebroeders' Janssen' en het 'Punt Uit Or kest'., Baul Termos-en Guus- Janssen {tekenen voor de com-1 posities van het trio. Donder dag in theatercafé De Tender.' Aanvang 21.30 uur, toegang, gratis 'Special concert' van Deep River Quartet SCHIEDAM The Deep Ri ver Quartet geeft zaterdag een 'special concert' in de Grote Zaal van het Passagetheater, met als speciale gasten het trio' Joop van Deuren. Het viertal heeft dit supertrio uitgenodigd voor de ritmische begeleiding om zelf meer aandacht te kun nen besteden aan bühne-act en, presentatie Aanvang 20.15 uur, toegang 22, 19 er 16 gulden (Pas65 en CJP drie gulden re ductie). Carnavalsfeest De Erker SCHIEDAM Vrijdagavond is het weer zover: in wijcen trum De Erker wordt dan het grote carnavalsfeest gehouden. Zoals gebruikelijk is ook de Raad van Elf van de Rietzeilers present. De boerenkapel De Pullekes en de Dansmariekes zullen het feest opluisteren en Enk Uittenwillige zorgt met zijn drive-in discotheek voor de juiste stemming. Er worden mooie prijzen beschikbaar ge steld voor de best verklede man of vrouw en bovendien zal het witte en zwarte schaap worden gekozen. Het feest begint om acht uur en duurt tot ver na middernacht De toegang be draagt 5,- en kaartjes kunnen nu al worden gekocht bij De Erker. Het wijkcentrum is ge vestigd aan de Jan van Aven- nesstraat 32. Het telefoonnum mer is 426.77.67. Cabaretier Job Schurinu zaterdag in De Teerstoo SCHIEDAM Wat is het verband tussen Wieger Ketellap per en de 80-jarige oorlog? Of tussen een romantisch sprookje en de harde wereld van ^oily- wood? In zijn voorstelling 'Ezels en Kwasten' doet Job Schuring het allemaal op onnavolgbare wijze uit de doeken. Het is het tweede solo-programma van de 27-jange cabaretier, die in 1988 de Wim Sonneveld-prijs won tij dens het Amsterdams Klein kunst Festival. Zaterag in De Teerstoof. Aanvang 20.30 uur, toegang 12,50 gulden (Pas65 en CJP 10 gulden). lOd fr jiïjSfirT™ a-S* 1W si tC V ',--t - -"ti nr Het programma van De Rietzellers Is ook direct na de optocht overvol en ziet er als volgt uit 17 fabruad om 20 00 uu' het Branders bal In wijkcentrum Da Blauwe Brug met bekendmaking van het 'Zwarte Schaap Zes gastveremglngen luisteren het feest op 18 februari om 14 00 uur een koppelkla- verjastoernooi In De Blauwe Brug Inlich tingen 4264731 24februarl om 14 00 uur een ouderen- mlddag in De Blauwe Brug Om 20 00 uur het Prinsenbal en de bekendmaking van het 'Witte Schaap 25februari om 14 00 uur het jeugdcarna val in De Blauwe Brug met verscheidene prijzen voor de leukst verklede kinderen Om 20 00 uur het Carnaval Tropica! met medewerking van de Tropical Antilles St6€lb8nd 27 februari om 20 00 uur het finalebal In Da Blauwe Brug en de teruggegave van de stadssleutel aan de burgen- tster Toegangsbewijzen voor de feesten kosten aan de zaal elf gulden in de voorverkoop geldt eert korting van drie gulden Kaarten zijn verkrijgbaar bij de WV aan de Buiten- havenweg, Het Masker aan het Broersveld. slgsrenhandel Boor aan de Groenetaan m de wijkcentra De Erker aan de Jan van Avennesstraat en De Blauwe Brug aan het Bachplein (INGEZONDEN MEOED6UNGI Alle merken, keus uit 50 modellen1 Al 80 jaar een goed adres' tl •c 2> V) tfi JE (3 MODERNE ROMANTISCHE KLASSIEKE STIJLHAARDEN MUURKACHEL CV Moederhaarden CV Ketels Alle merken OCCASIONS ONDERDELEN SERVICE INRUIL Erkend installateur "1 (5 CS '1 <6 5T3 O! O ri oc 1

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1