Sch edam: meepraten over uitbreiding Beneluxtunnel PvdA kiest voor leefbare stad Oosteuropese jongeren willen vooroordelen wegnemen V D in Schiedam gaat diöht Arie van Loenen rekent op 2000 voorkeurstemmen Het Vrije Volk SCHIEDAM Cursussen in De Erker Shell Pernis vertelt wat buren moeten weten Kleding en kassa weg Gewond bij botsing Fantasie leidt tot aanhouding op Schiphol GASHAARDEN PAGINA 4 DINSDAG 20 FEBRUAR11990 SCHIEDAM Schiedam wil betrokken worden bij de discussies over de verbreding van de Bene- luxtunnel. In een brief aan minister H. Maij-Weggen {Verkeer en Water staat) verwijt wethouder Chr, Zij develd haar voorganger Smit Kroes, dat ze hierover alleen af spraken heeft gemaakt met Rotter dam en zijn gemeente hierbij is ge passeerd, „En dat terwijl deze tunnel, met de bijbehorende wegen toch voor een zeer groot gedeelte op het grondgebied van Schiedam zou moeten worden aangelegd," schrijft Zijdeveld. „Wij kunnen in Schiedam vanuit de situatie die wij waarnemen onmogelijk zonder Wethouder Zijdeveld pleit in brief aan minister voor nieuw net voor openbaar vervoer meer berusten in de aanleg van een dergelijke tunnel voor het wegverkeer." Hij waarschuwt ver der: „Dit zou immers neerkomen op het nog meer bevorderen van autoverplaatsingen. Zo neemt de milieubelasting toe, in plaats van af." Zijdeveld maakt Maij-Weggen erop attent dat hij haar voorgan ger in het verleden heeft gewezen op de mogelijkheden van een nieuw net voor het openbaar ver voer via het tracé van de Benelux tunnel tussen bijvoorbeeld Delft/- Den Haag/Schiedam/Vlaardingen en Hoogvliet/Spijkenisse. Zijde veld: „Dit zou niet alleen het we gennet ontlasten, maar ook ver lichting brengen in het zwaar be laste tracé van de Nederlandse Spoorwegen." De Schiedamse wethouder denkt daarbij niet aan een al te eenvoudig tramsysteem, maar meer aan een railsysteem volgens het Düsseldorfse sneltrammodel. In een eerste fase zou dat kunnen worden aangesloten op het Schiedamse/Rotterdamse en het Delftse/Haagse railsysteem. „Dit is bovendien veel goedkoper dan een weg met bijbehorende voorzienin gen." Hiermee geeft Zijdeveld zon der woorden nog eens aan dat het besluit voor de aanleg van rijks weg 19 in de richting van Delft in dat geval kan vervallen. De gemeentebesturen van Delft, Vlaardingen, Maassluis, Schiedam en Spijkenisse hebben intussen hun voorkeur uitgesproken voor uitbreiding van de Beneluxtunnel met slechts één buis voor uitbrei ding van het openbaar vervoer. Zijdeveld dringt bij Maij-Weggen met klem aan over zijn alternatief nog overleg te voeren. UTRECHT De directie van V D wil ook de distributiecentra in Maastricht, Schiedam en Nijme gen (totaal 260 werknemers) slui ten. Dat meldt het personeelsblad V D-Bulletin. Hoewel volgens V&D een groot aantal werkne mers in aanmerking komt voor herplaatsing, kan het concern geen werkgelegenheidsgarantie voor al het personeel geven, verklaarde vanmorgen woordvoerder drs. J. Lempers. De sluiting van het centrum in Maastricht is voor medio volgend jaar voorzien. De vestigingen in Nijmegen en Schiedam gaan vol gens V&D niet eerder dan 1992, respectievelijk 1993 dicht. De sluiting van vier van de oor spronkelijke twaalf distributiebe drijven van de V&D-warenhuizen was al eerder aangekondigd. In Roosendaal en Maastricht zijn al vestigingen verdwenen. Op 1 april sluit het distributiecentrum in Aalsmeer en over de voorgenomen sluiting van het magazijn in Hen gelo zijn de onderhandelingen al begonnen. De sluiting van nog drie centra past volgens Lempers in de 'herpo sitionering' van de V D-waren- huizen. Een deel van het assorti ment van de warenhuizen wordt geschrapt, waardoor minder op slagruimte nodig is. Het assorti ment van enkele andere goederen SCHIEDAM In wijkcentrum De Erker gaan weer enkele nieuw cursussen van start. Yoga, haarver- zorging, zelfverdediging voor oude ren en kleding maken staan op het programma. Donderdagmorgen begint de cursus yoga. Hierin worden adem- halings- en ontspanningsoefenin gen geleerd. Op maandagavond start een curus zelfverdediging voor oudere vrouwen. Dit is een cursus waarbij oudere vrouwen le ren hoe ze moeten handelen in ge val van nood. Ook wordt er aan dacht besteed aan het op peil hou den van de lichamelijke conditie. Het is een cursus van tien lessen en de kosten bedragen vijfentwin tig gulden. Op woensdagmorgen begint een cursus haarverzorging. Naast knip pen en permanenten leren de cur sisten ook verven en modelleren. De kosten zijn vijftig gulden voor tien lessen. Tot slot gaat er ook een cursus kledingmaken van start. De lessen worden niet klassikaal gegeven, maar iedereen krijgt persoonlijke begeleiding bij het maken van kle dingstukken. Het cursusgeld he- draagt/63,-. Wie zich wil opgeven kan te recht bij het wijkcentrum, Jan van Avennesstraat 32. Het tele foonnummer is 426.77.67 of Ï426.31.61. wil V&D centraal distribueren vanuit het magazijn in Utrecht. De resterende distributiecentra zullen zeventig percent van het assorti- ment over de warenhuizen ver spreiden. Daarnaast gaat het V D-warenhuis in IJmuiden dicht en overweegt de directie nog eens vijf tot zes warenhuizen te sluiten. Voor de sluiting van de drie centra is het aangescherpte sociaal begeleidingsplan van toepassing dat V D en de vakbonden in ja nuari overeenkwamen. De werkge ver heeft daarmee de verplichting' op zich genomen zich maximaal te zullen inspannen voor herplaat sing van werknemers die hun baan kwijt raken. Nieuwe reorga nisaties mogen alleen worden doorgevoerd nadat de bonden heb ben ingestemd met de sociale ge volgen. Lempers kon nog niet zeggen hoeveel gedwongen ontslagen er zullen vallen. Daarover moet nog met de Ondernemingsraad en de bonden worden onderhandeld. ROTTERDAM ShellPernis start dit vooijaar een voorlich tingscampagne over de mogelijke gevaren van de industrie voor om wonenden. Shell Pernis wil hier mee aansluiten op deonlangs door de Stichting Europoort/Botlek ie- langen (EBB) uitgegeven "rampen brochure 'Wat Buren moeten we ten'. Shell Pernis is één van de tach tig bedrijven in het Rijnmondge bied die zich hebben aangesloten bij de EBB. De bedrijven hebben gezamenlijk een folder uitgegeven waarin wordt ingegaan op de maatregelen ter bescherming van de bevolking bij eventuele ram pen. De stichting houdt in het vooijaar algemene voorlichtings avonden in de gemeenten in het westelijk deel van het Rijnmond gebied. Shell Pernis start tegelij kertijd een eigen campagne omdat het bedrijf, volgens een woord voerder, 'de kop van de industrie' vormt en het dichtst in de buurt van de bebouwde kom ligt. Op een aparte informatie-avond kan uitge breider worden ingegaan op de ac tiviteiten van het bedrijf en kun nen bezoekers vragen stellen aan een voorlichter van Shell. De bewoners van Hoogvliet, Vlaardingen en Pernis, krijgen op de avonden uitleg over het ver plichte Externe Veiligheidsrapport dat Shell Pemis begin dit jaar heeft opgesteld. De brochure van de EBB kwam onlangs in het nieuws omdat de inhoud te algemeen van aard zou zijn en de gevarensituatie voor sommige delen van de Rijnmond te rooskleurig zou zijn voorgesteld. De EBB-folder heeft al geleid tot vragen in de Tweede Kamer. Door Rein Wolters SCHIEDAM Of ze gaan stem men weten ze nog niet, de acht- teinjarigen Ibrahim Altin en Jén- ny Hoogland. Maar sinds gisteren weet het duo wel hoe de politieke vork ongeveer in elkaar steekt. Di aanwezigheid van vrijwel alle 31 kandidaten van de PvdA voor de gemeenteraadsverkiezingen, ont vingen de jonge Schiedammers in het Stadhuis de eerste exemplaren van het gemeenteraadsprogramma voor 1990/1994, getiteld 'Met het oog op Schiedam'. De twee mogen op 21 maart voor het eerst gaan stemmen. Dat komt omdat ze op 6 februari acht tien jaar zijn geworden, de slui tingsdag voor deelname aan de verkiezingen en zijn daarmee de jongste stemgerechtigden. Ibrahim (geboren in Turkije en sinds tien jaar Schiedammer) en Jenny (ge boren en getogen in de Branders- stad) gaven PvdA-lijsttrekker Aad Wiegman op voorhand te kennen dat hun interesses op een ander vlak liggen dan het politieke. „Ik weet nog niet of ik ga stem men," vertolkte Ibrahim zijn me ning in vrijwel dezelfde woorden als Jenny even tevoren deed. Als hij toch besluit naar de stembus te gaan, dan weet hij nu nog niet van welke partij hij een hokje rood kleurt. Jenny Hoogland: „Mijn moeder zei dat ik de VVD moet ne men. Die club van Veel Vrije .Da gen," giechelde ze. En: /Ik weet het echt niet, hóór. In de politiek heb ik me nog nooit verdiept. Dit is mijn eerste kennismaking.", Aanvoerder Aad Wiegman van lijst 1, de huidige wethouder/van onder meer Financiën; erkende met enige gelatenheid' 'de desintP resse van jongeren in het politieke gebeuren. „Vooral bij de verkiezin gen voor de gemeenteraad is de op komst onder jongeren erg laag," "zei hij. „Dat is jammer, want ook over zaken die jongeren aangaan, wordt in de gemeenteraad gespro ken en worden beslissingen geno men." Wiegman probeerde het aarze- PvdA-lysttrekker Aad Wiegman overhandigt de eerste exemplaten van het beleidsprogramma aan de jongste kiezers van de stad, Jenny Hoogland (1) en Ibrahim Altin. lende duo in zijn presentatietoe spraakje toch over de streep te trekken. De lijsttrekker: „Het is zaak dat je kijkt aan welke partij je je stem geeft. Dus de partij die voor jongeren als jullie het meeste doet. Wiegman hield de aspirant kiezers verder voor ogen dat de PvdA in de komende vier jaar on der meer geld en energie gaat ste- ken-- in kleine buurtspeelvoorrie- ningen. Ook maakte hij bekend dat de sociaal-democraten een plan gaan ontwerpen, waarmee sneller kan worden ingesprongen op de wisselende wensen van jon geren. Wiegman: „Dit is inherent aan het jong zijn. Als gemeentebe stuur dien je daarop in te spelen." Hij benadrukte dat zijn partij ook komt met plannen voor verbete ring van de zwemfaciliteiten in de stad, uitbreiding van de capaciteit van de sporthallen en aandacht voor verbetering van de sportvel den. J' Ooiode wensen van en voorzie ningen yanenvoor.volkstuinders -krijgen extra aandacht. „Steeds 'meer jonge mensen tonen interesse voor het/houden'/van/Teen volks tuin," verklaarde Wiegman het in slaan van deze richting: De lijst trekker, .sprak met/ nadruk: „De burgers van Schiedam zijn in grote lijnen tevreden met het beleid in deze stad. We moeten hen motive ren mee te werken aan een leefba re stad. Daarin moet de gemeente raad slechts ondersteunend bezig zijn. De PvdA staat voor het ver sterken van onze woon- en werk stad. Onze beleidsvisie 'Met het oog op Schiedam' is gekenmerkt door een koerswijziging. Dat is noodzakelijk door vernieuwingen en andere inzichten in de stad." Wiegman zei verder dat de ver anderde inzichten in zijn partij in de achterliggende vier jaar mede zijn" gegroeid door 'het leggen van nuttige contacten met verscheide ne groepen in de wijken'. „Met be langstelling heeft de PvdA hun ac tiviteiten gevolgd en zijn er ook veel individuele contacten ge groeid met burgers. In nauw over leg is ons gemeenteraadsprogram ma tot stand gekomen." Tot slot riep Wiegman de jeug dige bezoekers op om ook andere jongeren te betrekken bij politieke het wel en wee van de stad. Als' dank voor hun komst schonk de lijsttrekker hen een blijvend aan denken. SCHIEDAM Arie van Loe nen, de door de ledenraad van de PvdA op een onverkiesbare 23ste plaats geplaatste ouderenspecialist, gaat optimistisch de gemeente raadsverkiezingen in. „Ik denk ze ker tweeduizend voorkeurstem men te krijgen," zei hij gisteren na afloop van de presentatie van de kandidaten én het beleidsprogram ma van zijn partij. „Hiermee kom ik dan toch in de gemeenteraad," deelde hij mee in het bijzijn van rijn fractiegenoot Joop de Jong, die als dertiende op de kandida tenlijst staat. De Jong een tikje ironisch: „Wanneer je inderdaad zoveel voorkeurstemmen trekt, dan ma ken we kans op een. zeventiende zetel in de raad." Van Loenen prikte terug: „Ik denk eerder dat het er minder worden." In het volgende week verschij nende maandblad van de Schie damse afdeling van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) hekelt de voorzitter (Arie van Loenen dus) in een openings artikel de 'ouderen-onvriendelijk heid binnen de Schiedamse poli tiek'. Loyaal als hij aan de PvdA zegt te rijn, houdt Van Loenen de teneur van het artikel algemeen en valt hij rijn partij niet af. Zelfs de naam van rijn partij noemt hij niet. Van Loenen constateert in het epistel dat niet minder dan 33 percent van de inwoners ouder is dan vijftig jaar en dat er bij vrij wel geen enkele politieke partij mensen van boven deze leeftijd kandidaat rijn gesteld voor de ge meenteraad. Van Loenen in het ANBO-blad: „Maar we kunnen (gelukkig) het heft wel zelf in handen nemen. Hoewel de ANBO niet aan partij politiek doet, vinden wij het toch belangrijk dat men op 21 maart gaat stemmen. Op welke partij moet men zelf weten. Maar we hebben wel een verzoek. Vanuit het opkomen van de belangen van ouderen, vragen wij dit nu eens niet te doen op een lijstaanvoer der, maar een voorkeursstem uit te brengen op een oudere kandidaat. Zo kan een niet-verkiesbare kandi daat rijn intrede doen in de ge meenteraad," besluit Van Loenen de oproep aan de ruim duizend ANBO-leden. Hij zegt dat de twee andere ouderenbonden in de stad eenzelfde oproep zullen plaatsen. Verderop in het blad doen de leden P. J. Vermaat en K. S. Swa- nenburg in ingezonden brieven een soortgelijke oproep. Swanen- burg: „Het heeft uitgebreid in de kranten gestaan, dat onze voorzit ter Arie van Loenen van rijn partij geen verkiesbare plaats heeft gekrgen, omdat hij (je houdt het bijna niet voor mogelijk) al te na drukkelijk voor de ouderen is op gekomen. Hij had de afgelopen vier jaar regelmatig aan de weg getimmerd bij het behartigen van de belangen voor ouderen. Dat hij daardoor (en met hem een groot deel van de bevolking! regelmatig in het nieuws kwam, vond rijn partij blijkbaar niet zo goed. Hoe wel de opmerkingen van zijn par tij bedoeld waren om hem aan het kruis te nagelen, denk ik dat ze Arie van Loenen geen beter com pliment hadden kunnen geven. Door Bart Raaymakers SCHIEDAM Paul van Wijn gaarden, één van de organisatoren van het bezoek van de zes Oosteu ropese jongeren aan scholenge meenschap Spieringshoek en ge spreksleider van de persconferen tie die gisteren plaatsvond op Spie ringshoek, moet het zelf ook rui terlijk toegeven: „Je hebt van te voren toch een bepaalde indruk van de hele situatie aldaar. Ik dacht hijvoorbeeld dat het er daar grof gezegd wat armoed;g aan toe zou gaan. Nou is het hier inder daad allemaal een stuk welvaren der, maar ze zien er voor de rest helemaal niet 'armoedig' uit of zo. Ik moet mijn vermoedens dan ook volledig herzien." Sn inderdaad, als men zo het hele gezelschap jonge Oosteuropea- aen en Spieringhoekers door el kaar op een rij riet ritten, is er ook nauwelijks verschil zichtbaar en de Oosteuropese gasten blijken minstens zo mondig te zijn als hun Nederlandse leeftijdgenoten. „Er heeft wel een soort selectie plaats gevonden," vertelt medewerker Leen de Wit van Pax Christi, de katholieke vredesbeweging die het hele project heeft opgestart. „We hebben heel duidelijk gekozen voor jongeren die ook daadwerke lijk wat te vertellen hebben en als het kan ook nog politiek actief zijn. Het doel van ons project is dan ook jongeren met elkaar in contact te brengen, zodat ze zelf over de verschillen en overeen komsten tussen de beide culturen kunnen praten en vooral ook over de nieuwe toekomstperspectieven in een niet langer verdeeld Euro pa. De gasten zullen vooral vertel len over hun ervaringen in een aan zulke enorme veranderingen onderhevig Oost-Europa." De gasten zélf ritten eerst on wennig tijdens de drukke perscon ferentie een tikje nerveus te la chen. Maar zodra de huidige toe stand in hun land ter sprake komt. werpen de Tsjechen Katerina Po lyoma en Tomas Liska, de Polen Marta Bednarska en Andrzej Zub- ka en de Hongaren Ivén Arnold en Csilla Szente alle schroom van zich af en zetten ze in vloeiend Engels of Duits uiteen wat hun ervarin gen hier en in hun vaderland rijn. Over hun verblijf hier rijn ze eens gezind; ze vinden het allemaal even leuk en vooral de enorme bloemenzee op de bezochte veiling schijnt een onuitwisbare indruk te hebben gemaakt. Ivén uit Hongarije legt namens alle anderen uit wat het nut is van dit bezoek: „We komen in contact inet jongeren uit het Westen, we kunnen vertellen over ons eigen land en de huidige economische en politieke situatie aldaar. Zo kun nen we ook de wederzijdse voor oordelen bij elkaar wegnemen, want dat die er rijn dat heb ik van mijn gastheer Paul van Wijngaar den al begrepen." „Zo gaat het ook bij ons. Er werd altijd driftig propaganda ge maakt, waarbij steeds werd ge sproken over het 'decadente Wes ten'. Wij kunnen nu dus kijken hoe de situaties werkelijk liggen en de vooroordelen wegnemen." De Pool Andreg' kan het daar alleen maar mee eens rijn: „Wat men hier hoort en riet over ons is slechts de halve waarheid. Wij rijn hier om over de hele waar heid te vertellen." Over de recente gebeurtenissen in Oost-Europa is men ook vrij eensgezind. Men is blij dat het mo nopolie van de communistische partijen is opgeheven, maar men beseft tegelijkertijd dat er nog wel een aantal haken en ogen achter blijven die, omdat ze zo diep in het hele systeem ingeworteld heb ben gezeten, pas met het verstrij ken van de jaren weggenomen kunnen worden. Men staart rich ook niet blind op het 'rijke Wes ten', alsof onze democratie van zelfsprekend in no-time een enor me welvaart voor iedereen bete kent. Tomas uit Tsjechoslowakije hierover: „We willen democratie, maar we hebben onze eigen men taliteit en willen daarom ook onze eigen weg vinden naar een demo cratie. Het volk is nu weer opti mistisch, terwijl het hiervoor al leen maar angstig was." Bij de Hongaren ligt dat volgens Csilla weer anders: „Bij ons heeft er geen revolutie op straat plaats gevonden, dus het volk heeft niet het idee, ze hebben niet gevoeld dat ze vrij zijn. Omdat er nog steeds op grote schaal telefoonge sprekken worden afgetapt door de Geheime Politie is men voorals nog vrij cynisch." De Polen daarentegen zijn een stuk enthousiaster, getuige de op merking van Andrzej op de vraag of hij wat wil zeggen over het om verwerpen van de Communisti sche Partij. „With pleasure," ver klaart hij gretig. „Het heeft ons tien jaar gekost om vrij te worden en ik ben er trots op dat ik uit het land kom waar de eerste stappen gezet rijn." Ieder Oostblok-Jand ervaart ver anderingen op rijn eigen manier. Tegen de term 'Oostblok' heeft Ivén. de politiek meest aktieve van het buitenlandse zestal, wat bezwaren. „Eén van de vooroorde len hier was volgens mij ook dat men altijd dacht dat heel Oost-Eu ropa altijd één front vormde. Het Warschaupact is echt geen hechte familie of zo, er zijn wel degelijk altijd onderlinge spanningen ge weest. Zo rijn de grenzen tussen de landen altijd gesloten gebleven om maar een voorbeeld te noemen. Het is belangrijk om onderscheid te maken tussen broederschap en een militair pact. We rijn vooral in één ding unaniem en dat is dat we, net zoals alle andere jongeren by ons enorm blij rijn met de om mekeer maar dat de veranderin gen voor ons nog lang niet ver ge noeg gaan." SCHIEDAM Uit de win kel van Hetex aan de Groenel- aan is bij een inbraak voor vijf duizend gulden aan kleding weggenomen. Bovendien na men de inbrekers de kassa mee. Veertig munyes van vijf gulden rijn gestolen uit een woning 3 aan de Parkweg. Men kwam. binnen door het openbreken van de voordeur. Met behulp van een steen werd een deurruit ingeslagen van de W.A. van Lieflandschool// aan de Prinses Beatrixlaan. Ge- poogd werd het kopieerappa raat te stelen, maar de dief/ vond het blijkbaar te zwaar en liet het stukvallen. Twee tele- foons, een telefoonbeantwoor- der en ander kantoormachines met een waarde van 3.000 gul den rijn gestolen uit het kan toor van Vegro aan de 's-Grave- landseweg. De schade van de inbraak bedraagt 2.300 gulden. SCHIEDAM Bij een ge compliceerde botsing op de Parkweg is gisteren een 27-jari- ge vrouw licht gewond geraakt en voor behandeling overge bracht naar het Schieland-Zie- kenhuis. Twee auto's liepen aanzienlijke schade op. Bonnen op Broersvest SCHIEDAM Na een perio de van waarschuwen tegen het parkeren op laad- en loszones op het Broersvest, gaat de poli- j tie met ingang van vandaag j over tot het uitschrijven van 1 bekeuringen. Sinds enige tyd j schrijft de politie ook verbalen t uit aan automobilisten die him J wagen parkeren op trottoirs en fietspaden van de Rotterdamse- dijk. SCHIEDAM Door de luchthavenpolitie van Schiphol is zaterdag een Schiedammer aangehouden. Hij beweerde in de vertrekhal tegen andere pas sagiers betrokken te rijn ge weest bij de overval vorige week maandag op supermarkt- eigenaar J. Koomneef. Men waarschuwde daarop de rijks politie, die de man oppakte en aan de politie van Schiedam overdroeg. Na een grondige on- dervraging" werd .duidelijk dat de man, wiens leeftijd door de politie geheim wordt gehouden, beschikt over eeirrykej'antasie 5 en niets met de overval te, ma- ken heeft gehad. Na zyn vrijla ting kon de fantast alsnog afrei zen naar rijn vakantiebestem ming. Burgemeester bij ANBO SCHIEDAM Ook dit jaar houdt de Algemene Nederland se Bond van Ouderen (ANBO) weer een aantal bijeenkomsten om zichzelf aan het (oudere) pu bliek te presenteren. De eerste bijeenkomst van het nieuwe j'aar wordt donderdag gehouden in dienstencentrum De 4 Mo lens aan de Nieuwe Damlaan 766. Als gastspreker treedt op burgemeester Reinier Scheeres. De ochtend wordt muzikaal op- i geluisterd door De Weerklank, J het zangkoor van de plaatsely- j ke ANBO-afdeling. Alle Schie-._J dammers van 50 jaar en ouder rijn welkom. De bijeenkomst™ begint om 10.00 uur en de toe gang is gratis. ra m o ra o ra 9 C r l t' I I Ij (INGEZONDEN MEDE0EUNG) Alle merken, keus uit 50 modellen! HOGE KORTINGEN! Al 80 jaar een goed adres! MODERNE ROMANTISCHE KLASSIEKE STIJLHAARDEN 5 MUURKACHEL u, s CV Moederhaarden 5."° cv Ketels Alle merken OCCASIONS ONDERDELEN SERVICE INRUIL Erkend installateur. a a ra ra

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1