Molen Dr ie Koornbloemen maalt voorlopig riiet meer Vlaardingen gaat opvang asielzoekers geleidelijk uitbre den 'Werken, boeken en mensen mijn lust en leven Molenaar Frans Kroon: „De droom is over, het kan niet meer' Jk Fusieplan DHSen SFC in Het Vrije Volk SCHIEDAM ws PAGINA 4 DONDERDAG 22 FEBRUAR11990. Carnaval in Wegwijzer SCHIEDAM De voorjaars vakantie van de leerlingen van de openbare school voor voort gezet speciaal onderwijs De Wegwijzer begint vrijdagmid dag met een daverend carnaval. Traditiegetrouw wordt het schoolfeest opgeluisterd door Prins Frans de Tweede en zijn gemalin Prinses Catharina van De Rietzeilers. Het prinselijk paar zal omstreeks 13.00 uur het Witte Schaap van de school bekend maken. Spaanse gitaarmuziek van Gitana in Teerstoof SCHIEDAM Zaterdag treedt in theater De Teerstoof de gitariste Lydia Gitana op met haar programma Musica de Espana. Spaanse gitaarmu ziek, maar in de ruime zin van bet woord. Het repertoire is af wisselend, met een breed scala van volksmuziek, dansritmes, zigeunerklanken, flamenco en romantische melodieën. Aan vang 20.30 uur, toegang 12,50 gulden (Pas65 en CJP 10 gul den). Kindervoorstelling. De Witte Telerand SCHIEDAM Zaterdag is in theater De Teerstoof de voor stelling De Witte Telerand te zien van poppentheater De Heksenketel. Het programma, geschikt voor kinderen van 4-10 jaar begint om 14.00 uur en de toegang bedraagt 3,75 gulden. Jacob de Raaf komt te rug van een lange reis en hij neemt voor Ploek een cadeautje mee: een gouden ei! Gevonden aan het einde van de wereld. Ploek vindt dat Jacob het ei uit moet broeden. Na een hoop ge kibbel zit Jacob eindelijk op het ei et ÜCl komt uit. Musical Up on the Roof in Passagetheater SCHIEDAM Wie de ze ventigerjaren opnieuw wil be leven kan op zaterdag terecht in de grote zaal van het Passa getheater. Daar wordt dan de musical 'Up on the Roof opge voerd, geschreven door Simon Moore en Jane Prowse. Het stuk werd in Engeland genomi neerd als beste musical van 1987. Vijf studenten geven in de warme zomer van 1975 een afstudeerborrel en maken hun plannen voor de toekomst. Als leden van de 'Roof Club',"* een a-capella groep, ontstaan op het dak van het studentenhuis waar zij woonden, zingen zij hun favoriete nummers en wis selen herinneringen uit aan de laatste jaren van hun studietijd. De eerste acte eindigt met de afspraak om elkaar na tien jaar in Zuid-Frankrijk terug te zien, wat er ook mag gebeuren. Tij dens de voorstelling wordt een groot aantal tophits uit de jaren '70 a capella gezongen: Bohemi an Rhapsody, Sad Sweet Drea mer, Reach out and I'll be the re, My eyes adored you en vele andere. In de hoofdrollen Mar- nix Kappers, Cilly Dartell, Rik Luycx, Maeve van der Steen en Rob Fruithof. Aanvang 20.15 uur, toegang 22, 19 en 16 gul den. Gemeente zoekt hulp voor de jeugdtulnen SCHIEDAM De groep na tuur- en milieuzaken van de Plantsoenendienst zoekt en thousiaste leiders en leidsters voor de begeleiding tuinierende kinderen. Zoals ieder jaar leren honderden kinderen op de ver schillende tuinencomplexen in de stad de beginselen van het (moes)tuinieren. Het geeft velen voldoening om te zien met hoe veel plezier de kinueren elke week naar hun tuintje terugko men en daar met groenten en bloemen weer vandaan gaan. De tuinleid(st)ers helpen de kin deren twee maal per week van 16.00 tot 18.00 uur. Gekozen kan worden uit de maandag/- donderdag- of de dinsdag/- vrijdaggroep, die elk bestaan uit twintig kinderen. Het tuin- seizoen duurt van april tot ok tober. Er staat een uurvergoe ding van 8,50 tegenover. Aan melden en inlichtingen via tele foonnummer 4360500 toestel 356. Zwemfeest in Zuid SCHIEDAM De komende voorjaarsvakantie organiseert Zwembad Zuid weer verschei dene activiteiten voor kinde ren. Maandagmorgen 26 fe bruari is er een grote water speeltuin, op woensdagmiddag de zwem-inn disco met Martin Green en op donderdag van 10.00 tot 11.45 uur de grote glijbaanwedstrijd. De toegangs prijzen zijn gelijk aan die vori ge jaren: 2,75 voor kinderen en 3,50 voor volwassenen. Het zwembad is te vinden aan de Westfrankelandsedijk 3. Links is duidelijk zichtbaar hoe de stormwind heeft huisgehouden. Een lange schoor is afgebroken en een korte is gekraakt. Het zal geruime tijd duren voordat de wieken van De Drie Koornbloemen weer draaien. Door Rein Wolters SCHIEuaM Het zal zeker een paar jaar duren voordat molen De Drie Koornbloemen weer graan tot meel vermaalt. Deze verwach ting spreekt molenaar Frans Kroon uit in het deze week ver schenen blad van de Stichting De Schiedamse Molens. In de vorm van een noodkreet draagt hij uit: „De droom is over, het kan niet meer. Malen met De Drie Koorn bloemen is té gevaarlijk geworden. Het bovenwiel verkeert in een der mate slechte toestand dat het on verantwoordelijk is om er eens lekker een partij gerst doorheen te 'jagen'." Hij stelt vast: „Kortom: tijd dus om aan een nieuw bovenwiel te gaan denken. Nu gaat dat niet één, twee, drie. Hout is erg duur en moet volledig uitgewerkt zijn om scheuren te voorkomen, 'n Boven wiel kost ongeveer veertigduizend gulden. Er gaat dus een paar jaar overheen voordat De Drie Koorn bloemen weer kan malen en het nijdige tikken van het schoe weer door het open raam op straat te horen is." Frans Kroon doet in het blad een oproep aan sponsors om niet alleen geld te schenken voor de herhouw van de vijfde Schiedamse molen, De Nieuwe Palmboom, maar ook te denken aan de molen waarin hij zijn;?ïwerk verricht. Kroon: „Nu alle aandacht uitgaat naar De Nieuwe Palmboom, mo gen zeker de andere vier molens van Schiedam niet worden verge- temen al zeker-De Drie Koornbloe- men niet, want zo-best staat„die,,er nu - ook niet meer bij. Voorlopig zullen de wieken van De Drie Koornbloemen nog wel draaien, maar zal er niet meer worden ge malen. Jammer, jammer." Molenaar Kroon vertrouwde zijn grieven toe aan het papier, voordat de orkaanachtige storm op donderdag 25 januari over het land raasde. Want behalve dat zijn molen al enige tijd niet meer maalt, draaien na deze storm nu ook de wieken niet meer. Naar het zich laat aanzien is de stormscha de in geld uitgedrukt aanzienlijk groter dan het versleten boven wiel. Het relaas van Jos Gunneweg, .directeur van de Stichting De Schiedamse Molens: „Eerder op die dag hadden de molenaars van onze vier grootste molens van de wereld al hun voorzorgen getrof fen, maar tegen dit stormgeweld bleek mets bestand. Tegen vijven was het raak op De Drie Koorn bloemen bij de Vellevest. Onder een extreem zware windstoot brak een lange schoor en werd een kor te schoor gekraakt." De stormwind kreeg goed vat op de molen. Gunneweg denkt er met afgrijzen aan terug: „Het on dereind van de lang schoor viel vervolgens in het kruirad, waar door de kop van de spit opens pleet. Uit een van de fokken woei en een aantal schroten. Vier te hulp geschoten mannen blokkeer den allereerst met wiggen het krulwerk. In de kap ging alles angstaanjagend tekeer. In dit zel den vertoond stormgeweld kreeg De Drie Koornbloemen de volle, laag. Angstaanjagend, zoiets heb ik j nog nooit meegemaakt.' -'Dat het kruis van De Drie Koornbloemen heel is gebleven, daar mogen we héél blij om zijn." Hoe gek het ook klink: de storm heeft het oplossen van de proble-f men voor molenaar Frans Kroon f dichterbij gebracht. Jos Gunne- weg: „Nu we er door de*storm ex tra werk hebben bijgekregen, komt De Drie Koornbloemen als eerste aan de beurt om bij het on- derhoudsprogramma aangepakt te worden." VLAARDINGEN De gemeen te Vlaardingen wil het aantal op vangplaatsen voor asielzoekers ge leidelijk gaan uitbreiden tot hon derdvijftig. De uitbreiding vindt plaats op verzoek van de minister van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur, naar aanleiding van de explosieve groei van het aantal vluchtelingen dat in Nederland asiel vraagt. Het is de de bedoeling dat de uitbreiding per 1 december 1991 zijn beslag krijgt. Schiedam heeft onlang besloten eerst de ge volgen van zo'n uitbreiding te on derzoeken. Volgens het verzoek van het mi nisterie zouden gem' nten het al toegezegde aantal opvangplaatsen moeten verhogen tot een totaal van twee asielzoe' ers per duizend inwoners. De VLiardingse raads commissie voor Maatschappelijke Dienstverlening schaarde zich in november vorig jaar al unaniem achter een principe-besluit van het college van burgemeester en wet houders om akkoord te gaan met de uitbreiding tot honderdvijftig opvangplaatsen voor asielzoekers. Met ingang van 1988 wordt in Vlaardingen m het kader van de Regeling Opvang Asielzoekers (ROA) al een aantal vluchtelingen opgevangen. Aanvankelijk ging het om 37 opvangplaatsen, maar toen bleek dat "de opvang onverwacht soepel verliep is in juni 1989 be sloten het lantal opvangplaatsen geleidelijkje verhogen tot 75 per 1 september van dit jaar. De voor de uitbreiding benodigde woningen blijken tot nu toe zó snel beschik baar te komen, dat de gemeente verwacht al enkele maanden eer der aan de geplande 75 plaatsen voor asielzoekers te komen. Een verdere uitbreiding naar honderd vijftig zal naar verwachting dan ook geen problemen opleveren. Vlaardingen wil voorlopig 25 huizen beschikbaar stellen voor de 75 extra asielzoekers. Men gaat daarbij uit van een gemiddelde be zetting van drie personen per wo ning Aangenomen dat per maand gemiddeld twee woningen voor dit doel blijven vrijkomen, dan zou de verdubbeling van .het aantal op vangplaatsen wellicht al per 1 au gustus ivolgend jaar een feit kun nen zijn. Toch lijkt het de gemeen te verstandig om de streefdatum op 1 december 1991 te houden; het vrijkomen! van huizen is immers niet te voorspellen, en er zijn nog andere nprioriteitsgroepen waar voor eveneens uit de sociale wo ningvoorraad moet worden geput. Woordvoerder Bing Qppenheim van de de stichting Vluchtelingen werk Vlaardingen zegt 'zeer tevre den' te zijn met het voornemen van de gemeente. „Het betekent Door Rein Wolters SCHIEDAM „Sekslectuür? Natuurlijk," zegt ze met oplich tende pret in haar ogen tussen de duizenden boeken in haar win kel. Maar op serieuze toon: „Dat zit helaas ook in het assortiment. Liever verkoop ik geen vieze boekjes. Ik ben er tegenstander van. Maar zonder zou ik snel op de fles zijn. Voorlopig wil ik met mijn handel nog een poosje door gaan." Geertruida Maria Catharina Berendina Johanna Wilhelmina Smitskamp bijnamen 'oma' of 'boekie' werd gisteren 65 jaar. Ze is waarschijnlijk de bekendste en ook de oudste koopvrouw van de Centrummarkt in Rotterdam. Al 42 jaar brengt ze tweedehands boeken, een uitgebreide sortering nieuwe stripverhalen en ook sek- slectuur aan de man (en de vrouw). Op dinsdag en zaterdag troont boekie' Smitskamp zelf achter de kraam. Op de overige werkdagen is ze te vinden achter de toonbank van haar boekwin kel aan de Hoogstraat in Schie dam. Met 'geilponems' maakt ze korte metten. Ze legt uit: „Dat zijn vieze mannetjes die in seks boekjes komen bladeren en zich zo oppeppen. Als ze de kans krij gen maar die krijgen ze van mij niet blijven ze een half uur lebberen en gaan dan zonder kopen weg. Ja, me hoela. Bij mij geen kans, want ik heb ze door" 'Neerleggen die hap en wegwe zen zeg ik dan. O ja, ze luisteren altijd.' Als oudste van tien kinderen („Moeder kreeg ook nog vijf mis kramen en ze is nu 89 jaar én kerngezond") zag Geertruida in Arnhem het levenlicht. „Daarna verhuisden we naar Rotterdam. Direct na mijn huwelijk openden we aan het Noordplein een win keltje in tweedehands boeken. Na twaalfeneenhalfjaar ben ik op mijn verzoek gescheiden. Mijn man zoop een beetje erg veel, dus dat was niks. Huppie, weg ermee. Sindsdien, dertig jaar nu, ben ik vrijgezel. Prima zo." Aan de Hillevliet in de Rotter- Geertruida Smitskamp verkoopt al 42 jaar boeken op de Centrummarkt en in haar winkel in Schiedam damse wijk Bloemhof opende Geertruida Smitskamp haar vol gende winkel, waar ze 25 jaar met plezier goede zaken deed. Daarna ging het goed mis en kreeg haar leven een minder prettige wending. Openhartig vertelt ze: „Met mijn oudste zoon, Kees Trijsburg, ging het psychisch niet best. In Den Haag ging zijn boekhandel naar de knoppen. De schuld van ambtelijke parasieten. Ze pikten zijn plek op de markt af Dus heb ik voor veel geld voor hem een winkelpandje gekocht en inge richt. Maar hoe hij ook zijn best deed, het lukte niet meer. Geeste lijk was hij een wrak geworden en hij kon niet meer op tegen het lever In die periode, nu ruim zes jaar terug, kreeg zijn moeder in haar winkel aan de Hillevliet op koopavond een overval te ver werken. „Door twee gemaskerde mannen, duidelijk junks. Ze eis ten geld en mijn sieraden. Ik kon weinig anders dan het ze geven. Of 2e gepakt zijn, weet ik niet." Of deze ellende al niet voldoende was, werd Geertruida Smitskamp drie maanden later ook nog ge troffen door een hevige brand. .Aangestoken, constateerde de brandweer. Alies was ik kwijt. Mijn hele voorraad in vlammen op," vertelt ze. En vervolgens: „Kees kon er niet meer tegenop. Kort nadat we aan de Hoogstraat in Schie dam opnieuw waren begonnen, heeft-ie zich van kant gemaakt. Op een onbewaakt ogenblik een overdosis pillen slikken was zijn laatste daad. Verschrikkelijk toch? Hij is 32 jaar geworden. Het leven gaat door, zelfs nu ik een AOW-uitkering krijg. Zet het gerust allemaal in de krant, want er is geen woord verkeerd aan," vertelt de in Den Haag wonende boekverkoopster. Boekverkoopster Geertruida Smitskamp is 65 jaar geworden. Aan stoppen met werken denkt ze volstrekt niet. „Mijn werk is myn lust en leven." Op de momenten dat ze niet in de winkel staat, gaat ze de boer op om haar voorraad aan te vullen of gaat op visitie bij haar twee zoons of dochter. „Soms koop ik overcomplete voorraden van boekhandelaren op, maar natuurlijk spit ik ook op andere boekenmarkten. „Naar gelang de inkoopsprijs en niet te vergeten de bekendheid van de auteur, kosten mijn tweedehands boeken doorgaans tussen een kwartje en tien gulden." De laatste jaren is de belang stelling voor het lezen tanend, er vaart Geertruida. Naar de oor zaak zegt ze slechts te kunnen ra den: „Vermoedelijk komt het omdat steeds meer mensen van een te lage uitkering moeten rondkomen. Zelfs al zijn mijn boeker goedkoop, voor sommi gen blijkt het toch niet meer op te brengen. Anderzijds is natuur lijk de televisie een behoorlijke boosdoener. Met ruim twintig verschillende netten is er een programmakeuze naar overvloed. Toch jammer, die ontwikkeling Voor mij maakt dat het financi eel allemaal een stuk moeilijker. Vergeet niet dat mijn wekelijkse onkosten aan auto en winkel- en standplaat;,huur alleen al dui zend gulden zijn. Ik moet dus eerst héél wat boeken verkopen voordat ik het eerste halfje witte brood heb. Over beleg praat ik dan nog maar niet Ze besluit: „Néé, met werken stop ik niet, zelfs niet nu ik 65 jaar ben. Ben je gek, man. Ik voel me gezond, 'n Jong wijf en werken vind ik héérlijk. Ai die mensen op de markt, ze kennen me allemaal, en de winkel kan ik niet missen. Niet dat ik me nou met anderen bemoei, wel nee. Maar ik hou van mensen om me heen en dat moet zo blij ven." wel extra werk voor het Vluchte lingenwerk," zegt Oppenheim. „Maar daar hebben we al op inge speeld door extra vrijwilligers aan te trekken." Oppenheim vmdt dat gemeente met honderdvijftig vluchtelingen voorlopig 'aan z'n plafond' zit. Oppenheim: „Hon derdvijftig is veel. Nog meer op vangplaatsen zou betekenen dat we betaalde krachten in dienst moeten nemen, en wij werken uit sluitend met vrijwilligers." Niet alleen Vluchtelingenwerk Vlaardingen zal meer werk te ver zetten krijgen door de uitbreiding van het aantal asielzoekers. De di recteur van de gemeentelijke So ciale Dienst (GSD) verwacht in verband daarmee 2,5 extra forma tieplaatsen te moeten scheppen (maatschappelijk werk en admini stratie). In het kader van de her oriëntatie op de organisatie van de GSD zal du nog nader worden worden bekeken. De dienst acht het overigens niet onmogelijk dat de extra menskracht vanuit de huidige personeelsbezetting kan worden betrokken. De Vreemdelingendienst van de Vlaardingse politie is in formele zin niet betrokken bij de opvang, maar zal wél meer administratie te verwerken krijgen. Ook in het licht van de persoonlijke gesprek ken die de politie regelmatig met de vluchtelingen voert zal er meer werk aan de winkel komen. De korpschef heeft laten weten posi tief te staan tegenover de uitbrei ding. Over een mogelijke verster king van de Vreemdelingendienst zal tezijnertijd nog overleg worden gevoerd. Op de gemeentebegroting zal men weinig tot niets merken van de uitbreiding van het aantal op vangplaatsen; het rijk verstrekt voor elke asielzoeker een vaste bij drage. SCHIEDAM Een fusie tussen de Schiedamse amateurvoetbal clubs DHS en SFC is op korte ter mijn niet haalbaar. Dat werd giste ren duidelijk tijdens een 'door DHS belegde bijeenkomst, die was be doeld om een einde te maken aan alle geruchten over een al of niet samengaan van beide verenigin gen- „Het is jammer," sprak voorzit ter Koos Kerssemeier van DHS. „De plannen waren in een heel kort tijdsbestek uitgewerkt. Tij dens de buitengewone algemene ledenvergadering van 18 januari had de fusie al beklonken kunnen zijn." SFC had in zijn eisenpakket op genomen, dat de fusie in ieder ge val drie velden moest opleveren. Om de expansie te kunnen verwe zenlijken zou buurvereniging DRZ moeten vertrekken. Het plan werd door DHS en SFC aan de gemeente Schiedam gepresenteerd. Wethou der Hafkamp (Sport) en de zijnen zouden de nodige maatregelen in de herstructurenngsaffaire moeten treffen. Kerssemeier* „De besturen van DHS en SFC kunnen moeilijk naar DRZ gaan om te vertellen dat de club moet vertrekken. Dat zouden we ook niet willen. Zo'n beslissing moet de gemeente nemen." Voorzitter Krabbendam van DRZ was gaarne bereid aan de fu sie mee te werken. Hij heeft het stadsbestuur ook om een alterna tief voor zijn vereniging gevraagd. Het antwoord bleef echter uit. DRZ zou mogelijk (in samenwer king mes Olympus! in Bijdorp zijn vijf elftallen kunnen herbergen, maar de plannen van SVV om daar het nieuwe stadion te hou wen, gooiden roet in het eten. „Je wordt als amateurclub zomaar op zij gedrukt ten faveure van SVV. Dat zit ons nog het meest dwars," zegt SFC-voorzitter Govaart. „Ik heb het idee dat men DHS altijd voor gek heeft versleten met die plannen," voegde Kerssemeier er aan toe. „Men heeft gedacht dat we het nooit voor elkaar zouden krijgen De achterban van SFC en DHS staat pal achter de plannen van de fusiepartners. Te meer omdat bei de verenigingen niet naar behoren presteren. Kerssemeier; „De mees te Schiedamse clubs glijden af naar een niveau waar ze niet thuishoren. Om te voorkomen dat je jezelf de nek omdraait, is ieder een erg gecharmeerd om via een fusie tot een sterk geheel geko zen." De gemeente had toegezegd voor 18 januari met een antwoord op het vraagstuk te komen. Maar tot nu toe is een reactie uitgeble ven. Het beste bewijs dat men de ambitieuze plannen niet serieus neemt, menen de vertegenwoordi gers van DHS en SFC. Een samen smelting zal er het komend seizoen m ieder geval niet komen 1 i

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1