Jubileumfeest Museum lijkt magere bedoening TV Politoek mist penners, joelêrs en fluiters Het Vrije Volk SCHIEDAM Medewerkers Kringloopcentrum: 'Zo doorgaan kan niet' TVKRANT Start cursus huis kopen Paddentrek begonnen 1 Waar vindt u de Avondbladen TV krant op uw televisie? ws PAGINA 4 ZATERDAG 24 FEBRUARI 1990 Beurs Family'90 in mei in sporthal Margriethal SCHIEDAM Op 18, 19 en 20 mei wordt in de sporthal Margiet de hobby- en huishoud beurs Family '90 gehouden. De ze gezinsbeurs voor Schiedam en omgeving biedt een breed en gevarieerd aanbod voor de con sument. Met name woningin richting en woningverbetering (met onder meer presentaties op het gebied van keukens en sanitair) zijn pijlers waarop de gezinsbeurs rust. Maar ook de gezondheid, mode, huishoudelij ke artikelen, muziekinstrumen ten en voeding zijn een greep uit het grote aanbod, dat de ge zinsbeurs te bieden heeft. Nog een aantal bedrijven kan aan de beurs deelnemen. Inschrij ven is mogelijk tot 28 februari bij Art-Media, Kerkstraat 24, Nijverdal, telefoonnummer 05486-15776. Nu al inschrijven voor play-back-festival SCHIEDAM Nu al is de inschrijving geopend voor deel name aan een groot play-back festival op koninginnedag (30 april) van de Oranjevereniging Wilhelmina in Kethel. Deelne men is gratis en voor iedere leeftijd. Inlichtingen bij Robert van der Knaap, Slot Assemburg- pad 35, telefoonnummer 4705363. Huip bij invullen belastingaangifte SCHIEDAM Wie hulp no dig heeft bij het invullen van het jaarlijkse belastingformu lier, kan hiervoor na afspraak terecht in het dienstencentrum De Woudhoek aan het Heijer- mansplein 35. De heer Plooy geeft via tel. 4709555. Verantwoord afvallen op oudere leeftijd SCHIEDAM 'Verant woord afvallen op oudere leef tijd' is de titel van een lezing die diëtiste mevrouw .1. Ver berg woensdagmorgen houdt in het Trefpunt Oost aan de Cel- ciustraat 2. Zij spreekt onder meer over: wanneer afvallen, ideaal gewicht, plaatselijk vet wegwerken, een beetje afslan ken né feestdagen, wanneer naar eemdiëtiste en schadelijke en niet schadelijk afvaldiëten. Men is welkom om 10.00 uur. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij het wijkpunt Oost van de Stichting Gecoördineerd Bejaar- denwerk, tel. 4264195. Hetzelf de nummer kan worden ge draaid als vervoersproblemen beletten de bijeenkomst te be zoeken. Kindorkiediiïpbeurs in Buurthuis Nifluwisnd SCHIEDAM Buurthuis Nieuwland begint woensdag 'met een kinderkledingbeurs, die vanaf dan elke laatste woensdag van de maand zal worden gehouden. Mensen, die goed bruikbare kinderkleding willen aanbieden kunnen op deze woensdagen 's ochtends van 8.45 tot 9.45 de kleding schoon en geprijsd inleveren. De verkoop vindt vervolgens van 10.00 tot 12.00 uur plaats. Na 12.00 uur kan de opbrengst en niet verkochte kleding wor den opgehaald. Tien procent van de opbrengst komt ten goe de aan het buurthuis, dat daar mee zijn aktiviteiten wil finan cieren. Voor meer informatie kan contact worden opgenomen met Christine Paauw, tel: 4738671. Aan een te klei ne bestelwagen en ook te gerin ge winkel- en opslagruimte dreigt het Krin gloopcentrum ten onder te gaan. Van links naar rechts Aad van der Stek, Cor Stout en Meeuwis Stout. Door Rein Wolters SCHIEDAM „Op zijn yuppies gezegd: we zijn een tikje depri." Aad van der Stek draagt in popu laire spreektaal zijn zorgen uit. „Zeg nou zelfzo kan het toch niet langer. Onze handel taant, neemt zelfs af. Dat heeft een re den, maar zonder hulp komen we er niet uit." De werkloze broers Meeuwis en Cor Stout en hun compaan Aad van der Stek zijn precies een jaar geleden aan het Dr. Wibautplein begonnen met hun Kringloopcen trum, geheel naar de milieu-ideeën van de PvdA-wethouder Chr. Zijde veld. Met financiële bijstand van de gemeente en op voorspraak van de socialistische bestuurder én met behoud van hun uitkering kwam het trio in korte tijd tot een bloei ende nering. Hun werkwijze is in feite erg simpel, maar bespaart het milieu wel een aanzienlijke ver vuiling. Het drietal vergaart over tollige huisraad en andere nog bruikbare spullen, knapt deze op en verkoopt het vervolgens we°r voor een lage prijs aan mensen met een krappe portemonnee. Op deze wijze is in1 Schiedam' 'een kringloop ontstaan van nog bruik bare spullen, die anders een weg vinden naar vuilnisbelt of in de verbrandingsoven terecht komen. Theoretisch klopt het allemaal, maar praktisch verloopt het pro ject minder en dat komt door ge brek aan ruimte. Het Kringloop centrum was al kort na de start uit de winkeljas gegroeid. Ruimte om goederen op te slaan is er niet en al helemaal niet om de voorraad op aantrekkelijke wijze te etale ren. „Kijken is kopen," formuleert Meeuwis. „Kun je echter niks la ten zien dan verkoop je noppes en van noppes brandt de kachel niet. Nu moet ik de mensen bijvoor beeld een eethoek, stoelen of kast tonen die in brokken liggen opge tast. Er zijn al he»l wat klanten ge weest die zeiden terug te komen als ze het voorwerp van him ga ding uitgestald konden bekijken. Ik haal dan de hele boel overhoop, etaleer de zaak en kan vervolgens de boel weer afbreken omdat de klant blijkbaar is afgeknapt en zich in geen velden of wegen méér laat zien." Meeuwis Stout is de verkoper en reparateur van het gezelschap. ROTTERDA Wilt u meer informatie over Avondbladen TV krant of vertegenwoordigersbezoek met demonstratie? Bel dan 010-4048056 „Aan herstelwerk kom ik reeds lang niet meer toe. Niet omdat ik er geen zin in of tijd voor heb, maar simpel omdat er in ons pand geen ruimte voor is. Ik moet maar wat aanrommelen. Aan mijn échte werk kom ik niet toe omdat ik veel tijd moet besteden aan het zo goed mogelijk indelen en inrichten van de winkel- en opslagruimte. Zo kan het werkelijk niet doorgaan.' Cor Stout: „Door ruimtegebrek schieten we ons doel ver voorbij. Nu moeten we erg selectief wer ken en gaan veel bruikbare goede ren alsnog naar de vuilnisman. Dat moet wethouder Zijdeveld pijn doen. Ons Kringloopcentrum kan flink groeien, maar er zijn thans onvoldoende mogelijkheden. We moeten naar meer ruimte, naar een groter pand. Het zou al een enorme verruiming zijn als we de lege winkel naast de onze zouden kunnen gebruiken als opslagruim te. De etalage zouden we keurig in ri'-Viton, zodat, het aanzien vanaf du it een stuk fraaier wordt dan n een donkere en ondoor zichtige ruit. Pogingen onzerzijds om over de al eén jaar leegstaande ruimte te mogen beschikken, zijn op niks uitgelopen. Men verhuurt niet uit vrees voor een tweede winkel in tweedehands goederen Dat willen we helemaal niet. We' willen extra opslagruimte, meer niet." Aad van der Stek valt bij: „In de Kethelstraat staat al twee jaar de ruimte van de voormalige Cash and Carry Super dichtgespijkerd. Die ruimte is voor ons ideaal. Maar herhaalde verzoeken hebben niks opgeleverd. Antwoord krijgen we niet eens, behalve dan iets vaags over bestemmingsplannen. We weten het echt niet meer. We willen vooruit, uitbreiden. Maar de mogelijkheden zijn slechts mi nimaal." Waarmee hij niet gezegd wil hebben dat de gemeente zou tegen werken. „Beslist niet. Meneer Jan Mulder, onze gemeentelijke pro jectleider, doet alles wat binnen zijn mars ligt om het Kringloop centrum te laten uitbreiden tot wat noodzakelijk is. Aan hem ligt het niet." Wethouder Zijdeveld, gecon fronteerd met de problemen van het steeds moedelozer wordende trio: „Ik ben op de hoogte van hun zorgen en er wordt geprobeerd een oplossing te vinden. Natuurlijk mogen ze niet tenonder gaan aan moedeloosheid. Die mannen doen prima werk. Anderzijds zijn ge schikte panden helaas niet voor het oprapen, was dat maar waar zeg. Hun probleem zou dan reeds lang zijn opgelost." De wethouder zegt desgevraagd verder dat' de problemen beslist niet mogen lei den tot opdoeken van het Krin gloopcentrum. „Daarvoor zijn de resultaten veel te goed. Dat weet ik omdat ik regelmatig in hun winkel kom." Zijdeveld zegt niet te weten waarom Aad, Cor en Meeuwis niet de beschikking krijgen over de naastgelegen leegstaande winkel. „Dat is waarschijnlijk een zaak van het gemeentelijke Woningbe- heer. Ik zal dat nagaan." Meeuwis Stout: „Extra ruimte lost al onze problemen op. Dan kunnen we méér goederen afhalen, behande len en verkopen. Hoe sneller we een grotere armslag hebben, hoe sneller ons project zichzelf ook fi nancieel kan bedruipen." Dat de 'kringlopers' behoorlijk ontmoedigd zijn, komt ook daardat twee weken geleden him Merce- des-vrachtwagen is gestolen. De af gesloten en met huisraad geladen wagen werd op een onbewaakt ogenblik in Vlaardingen ont vreemd. Dankzij een financieel voorschot van de gemeente is er weliswaar intussen een andere (tweedehands) bestelwagen aange schaft. Cor Stout: „Maar deze is een stuk kleiner en kan aanmerkelijk minder vracht vervoeren. We zijn nu dus niet alleen beknot in onze winkel- en opslagruimte maar ook nog een keer in de kubieke meters van onze wagen. Dat betekent méér rijden, méér kilometers en méér brandstof en dat is weer slecht voor het milieu. Maar goed, het zou allemaal nog slechter kun nen. We proberen toch maar door de problemen heen te bijten en door te gaan zolang als het maar mogelijk is." SCHIEDAM Een gedeelte van de plannen die het Stedelijk Museum ter gelegenheid van haar negentigjarig bestaan heeft be dacht, komt te vervallen. Het col lege van burgemeester en wethou ders heeft in ieder geval de ver schijning van een jubileumboek op losse schroeven met het weigeren van een financiële bijdrage. Ook kan de historische Korenbeurs niet gebruikt worden voor jubileum-ac tiviteiten. Het boek, waarvoor onder meer vertrekkend directeur Paalman een bijdrage schreef, moet uit 'middelen van derden' worden ge financierd. De gemeente kan die kosten niet opbrengen. Het ver zoek om gebruik van de Koren beurs m de maanden mei tot en met augustus wordt evenmin geho noreerd. De tafeltennisverenigin gen, die de Korenbeurs gebruiken, hebben in mei en juni de ruimte nodig voor bekerwedstrijden. In juk wordt de vloer gelakt en in au gustus beginnen de tafeltennistrai- mngen weer. De staf van het Stedelijk Muse um krijgt nog meer tegenvallers te incasseren. Vanwege de restaura tiewerken m de Grote Kerk in de maanden maart en april, zijn de tentoonstellingen van werk van Schiedamse kunstenaars en 'Schie dam in beeld' voorlopig uitgesteld. De lustrumviering '90 jaar Stede lijk Museum zal zich moeten be perken tot het museum-gebouw aan de Hoogstraat. Op deze ten-w» toonstelling zijn onder meervte^f zien hoogtepunten uit de eigen collectie, figuratieve beeldhouw kunst en werk van de 19e eeuwse Schiedamse sierkunstenaar 'F. Gips. Maar er zijn gelukkig nog pun ten die voorlopig 'onaangetast' op het programma staan. Bij voor beeld de m september en oktober te houden tentoonstelling van ei gentijdse kunstwerken van dertig tot veertig Nederlandse beeldend kunstenaars. In november worden tekeningen van kinderen uit de partnersteden van Schiedam geex- poseerd, tegelijk met het werk van beeldend kunstenaars uit deze partnersteden. Eveneens in no- vemoer een nationale keramiek- tentoonstelling met bijdragen van, verschillende leerlingen van kunstopleidingen in Nederland. Het feestjaar sluit in december af. met een t' "ïekcollectie van dev-4 Erasmus universiteit. om alle konsekwenties te overzien. Ze weten vaak te weinig om tegen wicht te bieden aan partijen, die de huizen bouwen en de hypothe ken verkopen. In drie cursusavonden wordt onder meer gepraat over woonlas ten, de financiële en juridische kanten van het kopen van een huis, subsidies, hypotheekmoge lijkheden, belastingaftrekken, ge meentegaranties, onderhoudskos ten, koopcontracten en eventuele problemen met de aannemer. De kosten voor de cursus, die op 6 maart begint, bedragen tien gul den. Belangstellenden moeten zich voor 2 maart schriftelijk aanmel den bij Vereniging Eigen Huis, Postbus 735, 3800 AS Amersfoort. SCHIEDAM De Vereniging Eigen Huis uit Amersfoort start een cursus voor mensen, die van plan zijn een premiekoopwoning of vrije sectorwoning in Schiedam te kopen. De cursus is bedoeld om te voorkomen dat adspirant-kopers zich in een 'ongewis avontuur' storten. Het doorgaan van de cur sus is afhankelijk gesteld van het aantal aanmeldingen, dat op 2 maart bij de vereniging binnen komt. Een eerder ondernomen po ging voor zo'n cursus mislukte in Schiedam bij gebrek aan belang stelling. Volgens de vereniging komt het vaak voor dat kopers een handte kening onder het contract moeten zetten, voordat ze de tijd hebben SCHIEDAM Het is voorzich tig .autorijden geboden op de pol derwegen aan de noordkant van de stad. Door de zachte tempera tuur van de afgelopen tijd is de na tuur al volledig actief. Dat geldt ook voor de voortplanting. Amfi bieën, zoals padden, niet uitgezon derd. Ze zijn ruim drie weken voor op hun normale ritme en zijn on derweg naar hun paringsplaatsen. Dat betelcent dat de diertjes wegen moeten oversteken. Automobilisten in Kethel, Spa- land en het agrarische gebic4 rond de Harreweg, Joppelaan, Kerklaan en Polderweg worden dan ook na drukkelijk verzocht rekening te houden met overstekende padden. Op strategische plaatsen zijn bor den geplaatst met het verzoek be slist niet harder te rijden dan 30 kilometer per uur. Padden steken doorgaans over tussen 19.00 en 01.00 uur. Vooral bij vochtige, zachte avonden kunnen de diertjes in groten getale oversteken. Door Han van der Horst SCHIEDAM Zo langzamer hand komt de stad in verkiezings sfeer. Geen verkiezingskoorts, want het politiek debat wordt rus tig gevoerd. De fractievoorzitters in de raad hebben een paar afspra ken voor politieke fora. Restaurant De Hermandad begint een politiek café. Maar de vonken zullen er niet afspringen. Daarvoor zijn de kandidaten te voorzichtig. Ook lig gen hun denkbeelden veel te dicht bij elkaar. Er is daarop een uitzon dering: de Centrumdemocraten, maar hun lijst bestaat voorname lijk uit Hagenaars die daar ook wonen. Hoe komt dat? Dat komt omdat in de praktijk het gemeentelijk be leid in goed overleg tot stand komt. De raadsleden en de partij en hebben geleerd naar elkaar te luisteren. Ze zijn het grote politie ke debat verleerd. Dat is jammer. Want het neemt de spanning een beetje weg Voor de oorlog vormden de sernuze 'edamse partijen altijd een coa- katholieken, protestanten, li beralen en socialisten waren altijd in het college van burgemeester en wethouders vertegenwoordigd. De heren (dames kwamen er toen niet aan te pas in het college), de heren dus gingen goed met elkaar om. Behalve in verkiezingstijd. Want dan brak de koorts echt los. Net als tegenwoordig stemde je toen niet in eerste instantie met het belang van de gemeente in de je achterhoofd. Je herhaalde ge woon je landelijke keus en daar haakten de partijen op in. Dan ging het er heet aan toe. AR en CHU zagen heel duidelijk, waar de scheidslijn lag: je koos voor God of tegen God in het stem hokje. Daarop baseerden zij hun campagne. De SDAP de voor ganger van de PvdA trad op als de politieke organisatie van de strijdende arbeidersklasse. Je koos voor je medeproletariërs of je koos daartegen. En de katholieken vonden ge woon, dat hun bolwerk moest wor- Musis Sacrum aan de lange Ha ven, nu bowling baan maar ooit de grootste zaal van Schiedam, bood tijdens ver kiezingsdebatten niet voldoende ruimte aan het belangstellende publiek. ■j den behouden. Anders zouden de gaan. De wethouders allen Jijst- oude tijden van de vervolging trekker gingen voor in het af weer aanbreken. Anders was Ne- katten van de tegenstanders Die derland, dus Schiedam, reddeloos hielden er gevaarlijke ideologische uitgeleverd aan socialisme, libera- uitgangspunten op ne zij dachten iisme en communisme. Dat ver- fundamenteel verkeerd en daarom klaarden zij tot geestelijk gif. konden zij de stad of het gezin of De liberalen bepleitten kalm Nederland alleen maar ten gronde vrijheid. richten. Nu kreeg men de laatste Het kon er soms hard aan toe kans om dit gevaar te keren. "Heeft de SDAP in 1918 de volutie gewild?' Zo luidde he* to van een debatavond waai socialistische wethouder Piet de Bruin en zijn antirevolutionaire collega Boddëus tegenover elkaar stonden In 1918 namelijk had de lande lijke voorman Pieter Jelles Troel stra in Rotterdam nota bene een enthousiaste toespraak gehou den, waarin hij de Nederlandse proletariërs hun Duitse klassegeno ten ten voorbeeld stelde: die had den net revolutie gemaakt en de keizer verdreven. De Nederlandse regering nam onmiddellijk maatregelen. De Landstorm, een soort burgerwacht, kwam in het geweer Op het Ma- lieveld in Den Haag werd een gig antische demonstratie van oranje liefde georganiseerd, waarbij het volk de paarden van de Gouden Koets uitspande en dit voertuig met Wilhelmina en Juliaantje erin zelf trok. Een spontaniteit, die zorgvuldig geregisseerd was. Maar het maakte toch indruk. Sindsdien beschuldigden de rechtse partijen de SDAP van re volutionaire gezindheid. De SDAP zelf ontkende dat heftig. Troelstra was verkeerd begrepen. Die werd wel eens vaker enthousiast. Daarover hielden Piet de Bruin Boddëus die debatavond. Ze werd gehouden in Musis Sacrum aan de Lange Haven, toen de grootste zaal van Schiedam en nog moesten er tientallen mensen on- verrichterzake naar huis. Het was vol op zulke bijeenkomsten en het publiek deed enthousiast mee doan»-. het uiten van bijval of afkeuring. Het waren fanscinerende bijeen komsten De geachte sprekers beheersten het jennen tot in de puntjes. Zo kreeg men de katholieken altijd op3"*- de kast krijgen door te beweren*, dat zij - als puntje by paaly'e 5 kwam -de paus zouden gehoorza al men en met de koningin. Zodat zij onbetrouwbare Nederlanders wg- p ren. „Gejoel, gefluit, gestamp", lees iS je dan in de verslagen, Die dagen zijn voorbij. Om het bijbels te zeggen: het is de dood in de pot.Politieke bijeenkomsten zijn tegenwoordig eerder slaapverwek kend. Echte jenners zijn er niet .meer in de plaatselijke politiek. Gerard Verhulsdonk kan het nog een beetje. Maar die gaat nu ook in de politiek althans met de VUT en zei deze week zelf ook al de verkiezingskoorts te missen. f1 'Wij Schiedam Maasluis Rotterdam ACR 1 Rotterdam ACR 2 kanaal 28+ UHF kanaal 3 VHF kanaal 28+ UHF kanaal 7 VHF (BRT 2) Rotterdam ACR 2 kan ook ontvangen worden in Albrandswaard Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bleiswijk Op de kabel in Rotterdam wordt ook het programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op KANAAL 28. f Op maandag tot en me> vrijdag, dagelijks om 17 30 uur herhalingen om 18 30, 19 30 20 30, 21 30 en 22 30 uur StadS TV Rotterdam en de Avondbladen TV krant elke dag uw eigen stad op de televise Stads TV Rotterdam en Het Vrije Volk bieden u een schitterende poster aan van do Oude Haven Deze unieke productie, formaat 50 x 70 cm, kost slechts 7,50 en is verkrijgbaar aan de receptie van de Avondbladen Combinatie Rotterdam, Witte de Withstraat 25 Zolang de voorraad strekt AVONDBLADEN MjJSIS SACRliïi

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1