Carnaval '90: jeugd eert ouderdom I Kunstzinnig Schiedam in De Erker Paddenwerkgroep komt handen tekort Het Vrije Volk SCHIEDAM 'Brandersgat' eert Wien Muller voor haar hulp aan Oeganda voor HW-journalist Hypermodern infosysteem voor 'corrigeert' gedrag Ajax-aanhang Lee Towers in concert van harmonie Wilton Fijenoord Computercursus PAGINA 4 MAANDAG 26 FEBRUAR11990 Door Rein Wolters w SCHIEDAM Wien Muller heeft de harten van de jeugd gesto len. Uitbundig is de 76-jarige Schiedamse zaterdagavond bij de stadscarnavalsvereniging De Riet zeilers door de achthonderd, voor namelijk jeugdige camavalsgan- gers langdurig toegejuicht. Wien Muller drijft een particuliere hulp organisatie, die met goederen hulp biedt aan mensen in Oeganda. Eerverleden week zaterdag wer den haar activiteiten breed uitge meten in Het Vrije Volk. Voor Prins Frans de Tweede en de zij nen was het artikel reden om de actieve vrouw uit te roepen tot het Witte Schaap (zeg maar Schiedam se van het jaar) van 1990. Om 23,11 uur werden zaterdag aan haar in het overvolle wijkcen trum De Blauwe Brug de versierse len uitgereikt. De met een in het gips verpakte voet en erg nerveuze mevrouw Muller, zei enorm blij te zijn met de hoge onderscheiding. Ze verklaarde de hulpverlening aan Oeganda beslist niet alleen uit te voeren, In zijn voorwoord zei Prins Frans de Tweede dat al. „In u eren wij alle mensen die binnen uw organisatie meewerken." Als bijdrage aan haar inzameling riep de carnavalsprins op allemaal mi nimaal één cónsumptiebon te stop pen in een speciale bus. Gister avond, tijdens het drukbezochte Tropical-carnaval, herhaalde hij zijn oproep en dat gebeurt morgen tijdens het slotbal nog eens. De te genwaarde van de bonnen wordt gestort op de girorekening van de organisatie van Wien Muller. „Ik hoop morgenavond de op brengst van deze spontaan gegroei de actie bekend te maken," beloof de Prins Frans gistermiddag op de jeugdcarnavalsmiddag van zijn vereniging. Ook deze was met eni ge honderden kinderen en begelei ders erg druk bezocht. „De belang stelling voor het carnaval is dit jaar enorm. Nog nooit hebben we zoveel bezoekers getrokken," ver telde de prins. Hij en zijn gemalin Catharina (in het dagelijks leven zijn vrouw) hebben nu voor het derde (en defintiefl laatste jaar de scepter over Brandersgat ge zwaaid. Op een leuke wijze werd het prinselijk paar hiervoor be dankt en bedacht met geschenken. Frans de Tweede (in het dage lijks leven de bedrijfsdirecteur Frans van Krugten! kreeg de Bran dersknecht 'omgehangen en zijn vrouw ontving als stoffelijke her innering een zilveren ketting en dito armband. De twee oudste raadsleden van De Rietzeilers wer- Wien Muller is zojuist benoemd tot het Witte Schaap 1990 van Schiedan. Ze is erg onder de in druk van deze hoge onderscheiding. den bedacht met een medaille van van De Rietzeilersonder leiding van Prins Frans en Prinses Cartha- rina de carnavalsoptocht in 's-Her- togenbosch. „Effe gas terug ne- de overkopelende organisatie de Federatie Europese Narrenkap. Vandaag bezocht een delegatie men, want morgenavond wacht in De Blauwe Brug het slotbal en dat beloofc een grandioos slot te wor den van het seizoen 1989-1990." Door Bernadette Neelissen ROTTERDAM -- Het Ridder schap in de Orde van de Grote Keil is in Rotterdam één van de hoogt- se camavalsonderscheidingen. Rein Wolters, journalist bij Het Vrije Volk en Rotterdammer in hart en nieren, mag sinds zater dagavond die titel voeren. In het stampvolle en tot Lolland omgedoopte zalencentrum Spes Bo na! kreeg hij van de gerenommeer de iCatna vakvereniging De Keile- bijters de bij de onderscheiding behorende versierselen en oorkon de uitgereitebai grote eer. De titel wordt ieder jaar verleend aan iemand die zich ver- dieastejijk hejefLgSCiaakk voor de stad Rotterdam? tDus.nied alleen op carnavaisgebiedA,maar ook cp scci- aplgehied." llt, iDe.sinds kort' >in Schiedam woonachtige Wolters zit 'op soci aal gebied' dan ook Repaald niet Vorig jaar augustus werd hij bij voorbeeld al uitgeroepen tot 'Hoog- vlieter van het Jaar', Op de vraag op welke gronden hij tot Ridder is benoemd zegt hij lachend: „Ach, ik doe eigenlijk gewoon mijn werk. Maar doordat ik in de jour nalistiek zit ben ik in staat wat ex tra's voor mensen te doen. Ik ben bijvoorbeeld naast het schrijven van stukken altijd be2ig met het organiseren van dingem bijvoor beeld reünies, ik zit vack in jury's en zet me in voor al ~lei goede doelen." Wie herinnert zich bijvoorbeeld niet de aanzet*vóór de*«efsté'actie voor dë Dr. D'ahiêl"'öënr 'Hoécf- kliniek, twee jaar geleden, waar voor Wolters het .initiatief, nam en een groot deel van de organisatie verzorgde? Het benefiet *oncert in de Doe len met onder i eer Lee Towers en Anita Meyer leverde een bedrag van 42.000 gulden op; de actie bleek in totaal goed voor twee mil- joen gulden. Een ander voorbeeld van Wol ters' inzet betreft het Brabants Dorp, een nooddorp dat vlak na het bombardement van Rotterdam gebouwd werd op de plaats waar nu het Zuidplein ligt. „In 1980 heb ik mede een reü nie georganiseerd voor d bewo ners van het oude Brabants Dorp," zegt Wolters. „Er kwamen 2100 mensen. Daaruit is een vereniging ontstaan. Het Brabantse Dorp, die op een geven moment een speel tuin heeft overgenomen aan de Mare in Vreewijk." Op het terrein van,die speeltuin is een spiksplin ternieuw clubhuis gekomen, waar voor Rein Wolters als voorzitter van de bouwcommissie een be- SCHIEDAM De jubilerende Harmonie Wilton Fijenoord viert haar 65-jarig bestaan met een feesteoneert op zaterdag 10 maart in De Doelen in Rotterdam. Grote trekpleister zal ongetwijfeld Lee Towers zijn, die de avond zal op luisteren met een gastoptreden. Ook het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus zal van de partij zijn, evenals christelijke mu ziekvereniging Honsels Harmonie uit Honselersdijk. Als solist treedt op F. van der Poel, trompettist bij de Marinierskapel. Met het jubileumconcert wil Wilton Fijenoord niet alleen laten zijn waartoe de leden muzikaal in staat zijn, de harmonie hoopt er ook nog een bedragje aan over te houden. Dat is hard nodig, want het aantal leerlingen van het or kest is in twee jaar tijd verdrie voudigd. Dat betekent dat er nieu we instrumenten en nieuwe mu ziekstukken aangeschaft moeten worden. Bovendien zijn in het hui dige instrumentenbestand van de harmonie ook enkele instrumen ten dringend aan vervanging toe. De Harmonie Wilton-Fijenoord werd op mei 1925 opgericht door personeelsleden van de NV Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf. De naam was toen nog Wilton's Harmonie, wat in 1938 werd veranderd in Harmonie Wilton Fijenoord. Onder leiding van de toenmalige dirigent J. F. Pala promoveerde het orkest in 1956 naar de vaandelafdeling, de hoogste afdeling voor amateu rorkesten en de klasse waarin de harmonie ook nu nog speelt, vanaf 1980 onder leiding van J. Gruter. De vereniging telt drie afdelin gen: de Harmonie (45 leden), het leerlingenorkest (30 leden) en de drumband (10 leden), die zowel apart als gezamenlijk optreden. Hoewel de harmonie vanaf de op richting een bedrijfsorkest is ge weest, zijn de banden met Wilton Fijenoord in de loop der jaren steeds losser geworden. Met het wegvallen van de nieuwbouwor- ders raakte de representatieve functie van het orkest voor het be drijf wat op de achtergrond. Vroe ger gaf de harmonie namelijk stee vast acte de presence bij doop- plechtigheden en tewaterlatingen. Gaandeweg traden de muzikan- Rein Wolters, ridder in de Orde van de Grote Keil: „Ach, ik doe ei genlijk gewoon mijn werk." Zangrijk aandeel heeft mogen leve- - -rr-ren. Hoewel Wólters.zich beschei--"*** P?den opstelt is hij zich terdege,ihé-°^vfe^* schtér 'steeds'"meer buiten de wust van het feit dat dat het alle- -werf op. In bejaardentehuizen, zie- Imaal toch 'niet niks', is,,., ,.kenhuïzen„ tijdens,, festivals en bij 3e moet toch wel heel wat ge- ^concoursen. - Hoogtepunt uit het I -daan hebben om voor de titel Rid- verenigingsleven was de concert- der in de Orde van de Grote Keil g m aanmerking te komen. Tot mijn A voorgangers behoren onder meer Coen Moulijn, Lou 'Bromsnor' Geels, en Rinus Israël." reis naar muziekstad Wenen bij het 50-jarig' bestaan in 1975. De Harmonie gaf-diverse concerten in de Oostenrijkse hoofdstad en trad ook op voor de radio. SCHIEDAM Ook in de toeris- me-branche rukt de automatise ring steeds verder op. Komende vrijdag neemt de VVV-Schiedam een hypermodern Videatexsysteem injgebruik, dat de plaatselijke VVV toegang verschaft tot de databank vak de VVV in Rotterdam. Info- Rort Delta WV-TV heet het sys teem, dat ook in andere plaatsen rondom Rotterdam ingang zal vin den. Het is de bedoeling dat er zo een alomvattend datanetwerk ont staat met toeristisch-recreatieve informatie over de Rijnmond-re gio. De Installatie van het Videotex- systeeïn is het eerste project van deze aard in Nederland. De hier voor benodigde computer-hard ware is een cadeautje van de Rot terdamse Kamer van Koophandel aan de plaatselijke VVV's, bedoeld als impuls voor de verdere ontwik keling van het toerisme in de regio Rijnmond. Het systeem zal aan staande vrijdag in de Roo Roosen zaal van het Passagetheater door voorzitter mr. R, P. M. de Bok van de Kamer van Koophandel worden overgedragen aan de burgemees ters drs. R. Scheeres van Schie dam en A. P. 'van der Jagt van Hellevoetsluis. (sÊHIEDAM Xluphuis Oost begint voor volwassenen een inlei dende computercursus. Deelne mers leren hoe ze een computer moeten bedienen en hoe de ver schillende progamma's werken. De cursus begint op 13 maart om 19.00 uur en bestaat uit tien lessen van een uur; de begeleider neemt voor elke cursist een draagbare personal computer mee. De kosten bedragen honderd gulden. Naast deze cursus begint het clubhuis met een cursus boetseren op dinsdag van 19.00 tot 20.30 uur. Voor vrouwen is er bovendien nog konditietraining op woensdag avonden van 19.00 tot 20.30 uur of lessen jazz-ballet. Kunstwerkjes van behoorlijk niveau trokken veel belangstel ling op de 'Van knutselwerk tot kunstdag' in De Erker. SCHIEDAI Bij de Padden- werkgroep S jtn zitten ze met de handen in mi haar. Slechts één vrijwilligster meldde zich afgelo pen vrijdag aan tijdens de de spe ciale informatie-avond die de werkgroep had belegd. „Veel te weinig, ik kan er wel twintig ge bruiken," verzucht padden-over- zetster C. van Hoek. „Waar het aan ligt weet ik niet, maar zo ge ring is de belangstelling nog nooit geweest. De situatie is extra nij pend omdat de padden dit jaar door de zachte winter bijzonder vroeg met hun trek begonnen zijn, een week geleden al." De werkgroep ronselt jaarlijks vrijwilligers om ten tijde van de trek de wettelijk beschermde pad den, kikkers en salamanders veilig de weg over te helpen. Van begin maart tot half april komen deze dieren uit hun winterslaap en ste ken ze de wegen over om in hun geboortesloot eieren af te zetten. Daarbij eist het verkeer telkens een hoge tol onder de trekkende amfibieën. Idealiter gaan er elke avond drie ploegen van de werkgroep op stap. Iedere ploeg loopt een wacht van anderhalf uur: van 19.30 uur tot 21.00 uur, van 21.00 uur tot 22.30 uur en van 22.30 uur tot 24.00 uur. Van Hoek, zelf elke avond op pad: „In '88 verloren we de helft van de populatie door de bouw van Spaland West, wricden jaar nog eens de helft door het ver keer. Als we er dit jaar niet in sla gen er een heleboel veilig over te zetten dreigt er een ramp. Dan kan je alleen nog maar hopen op een goede zomer, met flink veel insec ten, die als voeding voor de pad den kunnen dienen." Wie zich op wil geven als padden-overzetter kan bellen met Van Hoek, telefoonnummer: 4712582. Door Marcel de Klerk SCHIEDAM - „Het is toch doodzonde dat de artotheek in Schiedam geen medewerking ver leent, als je ziet hoeveel waarde volle spullen er op een dag als van daag aangeboden worden aan ons wijkcentrum. In Rotterdam kan dat allemaal wel, daar is een pri ma contact tussen officiële instel lingen als een artotheek en ama teuristische groeperingen." Anita Riekwel van wijkcen trum De Erker is ondanks deze wat sombere woorden toch enorm enthousiast bezig tijdens de voor de derde achtereenvolgende keer georganiseerde 'Van knutselwerk tot kunstdag', die gisteren aan de Jan van Avennesstraat gehouden werd. Zo'n driehonderd bezoekers trok de themadag in De Erker. Overal in het moderne gebouw waren bordjes met bekende na men, als Van Gogbzaal, Rem brandtzaal en Cobragang, opgehan gen. Eigenlijk een overbodige hint naar de wereld der schone kun sten. Want het getoonde werk was over het algemeen van dermate goede kwaliteit, dat ook het ge oefende oog zo af en toe verwend werd. Al waren het dan geen echte Van Gogh's, de Rotterdamse schil der Dick de Graaff wist met zijn schitterende, historische en heden daagse aquarellen van onder meer Delfshaven en het oude centrum, een sfeervolle impressie achter te laten. De Graaff deed voor de der de keer mee en is, net als alle an deren 34 deelnemers aan de ten toonstelling, een rasechte amateur. „Die plaatjes gaan me aan het hart, maar af en toe schiet er wel eens één door voor de verkoop," vertelde hij. „Maar deze hier heb ik gewoon nog een keer opnieuw geschilderd, nadat eenzelfde exem plaar verkocht was aan een restau rant." Schilderijen in diverse genres sierden de muren. Van kinderteke ningen, die door het eigen kroost van De Erker op een aardig artis tiek niveau gebracht waren, tot surrealistische, Daii-achtige schet sen. Van grote olieverfdoeken met havengezichten tot subtiele pente keningen van The Beatles. Maar er was nog,meer. Reliëfkaarten van Anton Pieck bijvoorbeeld. Drie identieke teke ningen van de beroemde sfeerkun stenaar waren door middel van houtjes aan elkaar geplakt. Het le verde hele leuke, nieuwe knutsel werkjes op. Zelfgemaakte poppen en handgetimmerde meubeltjes vielen ook onder de categorie 'kunstzinnige hobbies'. Om van een anders vrij stati sche dag toch nog iets swingends te maken, hadden Anita Riekwel en consorten een open podium be dacht. Vooral een uitbundige play hack-act van de zangeres Sinead O'Connor maakte indruk. Yvette Kars solliciteerde hiermee duide lijk naar een plek bij Henny Huis man. Verder pianowerkjes van moderne componisten, uitgevoerd door een huisvrouw. Aardig zo'n dag, eigenlijk een soort gratis ster- renjacht. SCHIEDAM Met de lange wapenstok en ook met behulp van honden heeft de politie gistermid dag voorkomen dat zo'n zestig aan hangers van Ajax schade in de Schiedamse binnenstad konden veroorzaken. Rond half twaalf stapte de groep vooruitgereisde Amsterdammers op het station Schiedam/Rotterdam-West uit de trein en wilde zich nestelen in ca fés op de Koemarkt. Omdat voor rellen en vernielingen werd ge vreesd, dreven agenten van Schie dam en Rotterdam de groep bij een. Hierbij vielen een aantal rake klappen. Omsingeld door agenten en zo'n tien politiewagens op trottoirs, fietspaden en rijstraat werd de groep via de Rotterdamsedijk naar Spangen begeleid. Ook hierbij vie len rake klappen, maar niemand raakte gewond. De grimmige stoet werd door omwonenden met ge mengde gevoelens gadegeslagen. „Het lijkt wel oorlog. Krijgen we zulke ellende straks ook te door staan als SVV doordringt tot de ere-devisie? Prachtig vooruitzicht. Leve het voetbal," zei een omstan der. Bij aankomst van een trein met supporters, die reisden op een combi-kaart, moest de politie op nieuw ingrijpen. Op het perron agden supporters van Sparta de Amsterdammers uit. Tijdens de schermutselingen brak een riem van een politiehond af. Het dier heet een van de supporters. De schade die de man hierbij opliep, zal door de politie worden ver goed, verklaarde vanmorgen een woordvoerder van de politie. Info kwijtschelding SCHIEDAM Bij de info winkel van Bewoners Vereni ging Sehiedam-West liggen aan vraagformulieren voor kwijt schelding van onroerend goed- belasting klaar. De medewer kers van de infowinkel helpen kosteloos met het invullen van de aanvragen. Autoruit verwijderd SCHIEDAM Niet door het gebruikelijke inslaan van een ruit verschafte een kraker zich de toegang tot een geparkeerde auto aan de Juliana van Stol berglaan, maar door het volle dig wegnemen van een zijruit. De politie trof deze volledig in tact aan naast de auto. Niet meer aangetroffen werd elek tronisch handgereedschap met een waarde van enkele duizen den guldens. Politie 'beschoten' SCHIEDAM De Lange Nieuwstraat is vrijdagavond enige tijd afgesloten geweest nadat het vermoeden bestond dat een ruit van het agenten- verblijf was ingeschoten. Het - onderzoek leverde niets op. De politie vermoedt dat de ruit is bezweken onder een steentje uit een kattepult. <v Weer faxen gestolen SCHIEDAM Faxen blij ken erg in trek bij inbrekers. Bij het transportbedrijf Baart- man werd na het inslaan van een ruit zo'n apparaat gestolen. Het heeft een waarde van vier duizend gulden. Ook van de fir ma Asbipro is uit het kantoor pand aan de Nieuwpoortweg een fax gestolen. Fiets op slot in auto SCHIEDAM Twee Hage naars var 41 en 42 jaar gedroe gen zich zaterdagmiddag zo ver dacht, dat de politie hen nader aan de tand voelde. Het duo reed in een auto op de 's-Grave- landseweg en stopte bij het na deren van een politiewagen. Een van hen vroeg de weg naar Den Haag. Omdat de agent dit niet helemaal vertrouwde, in formeerde hij iiaai;,de autopa pieren en werd ook 'een kijkje in de auto genomén.^Daarin lag een herenfiets, die bij nader in zien op slot was en ook was voorzien',, van ,,pen Schiedamse postcode. .Nauwelijks een,, uur later deed de rechtmatige eige naar aangifte, van^diefstal^van zijn tweewieler. Hét bleek een bewoner van dé Van Maane'n- straat, die zijn fiets even had neergezet bij de De.Brauwweg. De man kreeg zijn ^rijwiel'ter stond mee naar huis': Voor 10.000 gulden aan kleding gestolen SCHIEDAM Uit de win kel van Legs aan de Groenelaan is voor ruim tienduizend gul den aan kleding gestolen. Ook de kassa en tweehonderd gul den werd meegenomen. Een stereotoren, bijzonder postzegel verzameling, computer en een videorecorder zijn na het force ren van een voordeur gestolen uit een woning aan de Scha perlaan. Ongewenst bezoek kreeg ook een bewoner van de Thomas a Kempisstraat. Zijn vi deorecorder en tv-toestel wer den meegenomen. Woudhoekschool door brand beschadigd SCHIEDAM De Woud hoekschool aan het 'aassen- plein heeft aanzienlijke brand-, rook- en waterschade opgelo pen. Vermoedelijk als gevolg van fikkie stoken raakte gister middag een houten wand van de schoof in de brand en zette het vuur zich 'in de school voort. Ook het plafond vatte vlam. De door voorbijgangers gewaarschuwde brandweer had het vuur snel onder controle. Man vernielt ruit VLAARDINGEN Een 24- jarige Schiedammer werd afge lopen weekend door een politie patrouille op heterdaad betrapt toen hij een ruit van een Grieks restaurant in Vlaardingen ver nielde. De Schiedammer, die een flinke slok op had, is aan gehouden en naar het politiebu reau gebracht. Daar is proces verbaal tegen hem opgemaakt. Kiubhuis Oost geeft les in de Lambada SCHIEDAM Kiubhuis Oost Begint voor de jeugd met lessen in de populaire dans Lambada. Samba, rumba, reg gae en salsa vormen de basis- muziek voor deze onstuimige en exotische dans, die volgens het clubhuis in twaalf lessen van anderhalf uur onder de knie moet zijn te krijgen. Bij vol doende deelname beginnen de lessen op woensdag van 16.30 tot 18.00 uur. De kosten bedra gen veertig gulden. Belangstel lenden kunnen zich opgeven bij Kluphuis Oost, Galileïstraat 86, telefoonnummer: 4735435. Stil. t1 J v 1

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1