Verlengde Passage moet hart centrum 'oppepper' geven STRATEN EN WEGEN ONDER WATER 'Schoedam mengelng van Rotterdam en Den Haag- Het Vrije Volk SCHIEDAM u WBS-directeur Fenny de Graaf houdt van open contact met huurders '!-i' I Politiek café wordt voorstelling Weer faxen weg Illegalen gepakt na inval Weglokken 'kost' vijfduizend gulden Plus Dorsen in Tonder ws/ PAGINA 4 WOENSDAG 28 FEBRUAR11990 --\rpfi- Door Ben van Haren SCHIEDAM De Passage blijft behouden. De uit 1934 daterende overdekte winkelpromenade in het hartje van de stad is opgenomen in de plannen, die projectontwikke laars aan het gemeentebestuur hebben voorgelegd. Vandaag heeft wethouder ir. Chr. Zijdeveld de lé den van de raadscommissie voor Stadsontwikkeling gevraagd geld beschikbaar te stellen voor het herstel van de fundering van de Passage. Op vragen van Het Vrije Volk bevestigt hij, dat meerdere projec tontwikkelaars de aan het Broers- vest beginnende promenade willen verlengen. „Wij hebben als ge meente nog geen keuze bepaald maar voeren thans onderhandelin gen met meer risicodragers, die met plannen bij ons zijn geko men," zegt Zijdeveld. Van twee ontwikkelaars zijn in middels de plannen bekend. Een vorig jaar in de publiciteit geko men plan is van het bureau MBO en borduurt voort op de oorspron kelijke plannen van de projectont wikkelaar Empeo, waarmee in de zeventigerjaren een contract werd verbroken dat tot rigoureuze sloop en nieuwbouw in de Schiedamse binnenstad zou leiden. Thans heeft Het Vrije Volk de hand weten te leggen op plannen van het Haagse Projectbureau MAB voor het zogenaamde Imel- da-terrein. Dat gaat uit van de bouw van een Hema, andere win kels en een ruime hoeveelheid wo ningen achter de Hoogstraat. In het plan van MBO wordt de Passage doorgetrokken tot aan het begin van de Lange Achterweg, bij café Het Weeshuis. MAB daarente gen kiest voor een kortere winke- promenade, die eindigt op het ter rein waar voorheen het internaat Uitkijk stond, in de plannen van MAB en stukken van de gemeente Imelda-terrein genoemd. De Haag se projectontwikkelaars bevesti gen, dat zij vorig jaar bij de ge meente Schiedam een dergelijk plan hebben ingediend. De ont werpers zijn werkzaam bij het ar chitectenbureau Lucas en Eller- man uit Rijswijk. Nadere toelich ting op het plan wil MAB voorals nog niet geven. Ook van gemeentelijke zijde is men terughoudend. Zijdeveld: „Wij hebben inderdaad contacten met projectontwikkelaars, die graag in ons centrum aan de slag willen. Een voorlopige keuze hebben we gemaakt, maar daarover kan ik nog geen mededelingen doen om dat we nog volop in de slag zijn om in ieder geval iets tot stand te krijgen in onze binnenstad wat naar de wens van gemeenteraad is. Nog geen enkel plan* hebben we defintief gekozen of afgewezen." In zijn brief aan de raadscom missie schrijft de wethouder van daag: „In de verwachting dat voor behoud van de Passage in een aan de huidige eisen aangepaste vorm, die ook de historie recht zal doen, een groot draagvlak bestaat, wordt u een kredietaanvraag voorgelegd voor het conserveren van de fun datie." w ll irfEmfiïC p SS De combinatie van noord-wes- ter storm en springtij heeft giste ren in Vlaardingen voor flinke wateroverlast gezorgd, 's Och tends was er een vorm van be perkte dijkbewaking, die na 14.00 uur werd uitgebreid. In de loop van de middag werd een cri sis-centrum ingericht. Verwacht werd dat omstreeks 17.15 uur een waterstand van bijna drie meter boven NAP zou ontstaan. Uiteindelijk werd de stand niet hoger dan 2.75 meter boven NAP, maar dat was meer dan voldoende om verschillende we gen en straten te doen onderlo- pen. Rondom de Koningin Wilhel- minahaven, de Westhavenkade en de Oosthavenkade kwamen diverse stukken weg blank te staan. Op de foto wachten auto's op drogere tijden in de omgeving van het Visserijplein, Op de ach tergrond is, achter de spoordijk, de Oostwijk te zien. Toen gister avond bekend werd dat er voor de nacht weer hoge waterstan den (tot 3.10 meter boven NAP) verwacht werden vreesde men even dat ook de Oostwijk het niet droog zou kunnen houden, maar die vrees bleek ongegrond: het water kwam niet verder dan 2.65 meter. De openbare straat verlichting werd door het GEB voor alle zekerheid uitgescha keld. Niet alleen het water, maar ook de wind zorgde voor de nodi ge overlast: bij de politie stroom den de 'stormmeldingen' gisteren weer binnen. Door Rein Wolters SCHIEDAM Ze is 37 jaar jong en speelt in competitiever band waterpolo. Af en toe pingelt de Vlaardingse op de piano, want dat heeft ze óók geleerd. Ze woont samen, heeft geen kinderen, werkt constant méér uren dan de CAO voorschrijft en duikt het liefst in de late avonduren in de Neder landse literatuur. Als dochter van een agrariër groeide ze op in de Drentse veen- kolome Nieuwendiep („Zeker nog nooit van dat gehucht gehoord," lacht ze). Ze kreeg in Groningen een gedegen opleiding en studeer de in die stad ook af aan de hogere technische school. Het noorden van het land ver ruilde ze als 23-jarige daarna voor het dichter bevolkte westen: voor Rotterdam. Na een inwerkperiode van een half jaar in de deelge meente Charlois, werkte ze vervol gens vijf jaar in de stadsvernieu wing in het Oude Westen van de Maasstad. Daarna pakte ze huis en haard opnieuw op en verdiepte zich vijf jaar m Den Haag, eveneens in de stadsvernieuwing en volkshuisves ting. In april 1987 werd ze directeur van de Woningbouwvereniging Schiedam, kortweg WBS. Fenny tie Graaf is haar naam. De WBS behoort tot de grotere corporaties in Nederland. Ze is echter eén van de weinige leidinggegevende vrou wen in deze mannenwereld. Vrouwelijke directeuren in de voningbouwsfeer zijn in Neder land op de vingers van één hand te tellen. „Da's waar," geeft ze nerveus lachend toe in haar kantoor aan de Kerklaan mét uitzicht op de bouwactiviteiten in de polder Spa- land. Fenny de Graaf houdt niet van in de picture staan, vandaar haar nervositeit. Liever is ze bezig met haar eigenlijke werk, al beseft ze terdege dat positieve publiciteit naar alle kanten gunstig uitwerkt. Fenny de Graaf, de WBS met haar vijftig personeelsleden én het bestuur zijn het laatste jaar ver scheidene malen behoorlijk posi tief in het nieuws geweest. Met allerlei vervelende verha len uit het verleden over een slechte huisbaas' en een 'ongeor ganiseerde puinhoop' lijkt het wo- ningbouwbedrijf definitief te heb ben afgerekend. Er is een nieuw en vooral klantvriendelijk bedrijf ontstaan. De Woningbouwvereniging Schiedam ontstond ruim drie jaar geleden na een fusie tussen vijf apart werkende corporaties in de stad. Er kwam een gedeeltelijk nieuw bestuur en een ad-interim directeur, die de schier onmogelijk lijkende taak hadden van het op ruimen en oplossen van een berg problemen. Be trein kwam niettemin op de rails en daarna bracht de nieuw benoemde directeur Fenny de Graaf deze in beweging. „Met name in het Oude Westen SSf won i ngbouwve re n i q Schiedam WBS-directeur Fenny de Graaf: „Ontspannen met waterpolo en lezen van Nederlandse literatuur. van Rotterdam heb ik héél veel ge leerd op het gebied van inspraak geven en verlenen, dus onder meer naar het beluisteren van de klach ten van de bewoners," vertelt Fen ny de Graaf. „Huisvesting bieden is immers breder dan alleen het afgeven van een huurovereenkomst Er zit aan woningverhuur een sociale- en maatschappelijke kant en daar naast is ook het financiële plaatje van de sociale verhuur een inge wikkeld maar wel uitdagend gege ven, Fenny de Graaf zegt bewust voor de 'uitdaging Schiedam' te hebben gekozen. „In mijn vak wil de ik naar een leidinggevende functie. Naar ik heb begrepen ben ik als eerste uit de bus gekomen van tientallen kandidaten. Schie dam is een mengeling van Den Haag en Rotterdam," zegt ze na bijna drie jaar als conclusie te hebben Als extra kenmerken geeft ze „Schiedam is kleinschaliger en de sfeer in de stad is ook hartelijker. Bovendien is het meedenken van de bevolking positiever dan in een stad als Den Haag." Fenny de Graaf is in de achter liggende tijd geen enkel probleem uit de weg gegaan, is het compli ment dat achter haar rug wordt geuit door 'vriend en vijand'. Met name al jaren slepende kwesties rond huurverhogingen en afreke ningen van de stookkosten heeft ze in een afrondende fase weten te brengen. Hiervoor ging ze naar het 'hol van de leeuw' en besprak met ""'bewoners de problemen" en de mo gelijke oplossing. „Als bedrijf hebben we daarin ook water bij de wijn gedaan. Wij zijn geen verhuurder die als een god troont in een ivoren toren. Graag vertoef ik met de huurders in normale sferen, zonder dat de band innig hoeft te zijn.'Je''moet elkaar zonder voorbehoud kunnen zeggen waaraan het schort Wat dat betreft heb ik in Rot terdam een goede leerschool ge had. Als je knopen wik doorhak ken en de helft staat niet achter de voorstellen, dan kan je beter niet doorzetten want je redt het dan met. Met onze huurders is een vrij open contact ontstaan."Fenny de Graaf wuift de complimenten over haar inzet weg. „Er staat een goed bestuur achter de directie en daar naast is er een goede verstandhou- den met de politiek in Schiedam. Zulke medewerking is onontbeer lijk." De WBS-directeur wil komen tot nog betere contacten met de huurders van de ongeveer vijfdui zend eenheden, waaronder onge veer 4500 woningen door de gehe le stad. Ze wil ook de problemen in en rond de woningen beter le ren kennen. Zo zal een zogenaam de verhuisenquête worden inge steld „Womngleegstand, zoals in Rot terdam, komt in Schiedam vrijwel niet voor," vervolgt de directeur „Maar het kan in de toekomst spelen. Daarom willen we graag weten waarom huurders gaan verhuizen en waarheen In de toekomst kan zulke wetenschap van belang zijn Bovendien is het noodzakelijk om precies te weten welke eisen huurders in de toe komst aan een woning stellen. Ons beleid is gericht op de toekomst." Fenny de Graaf heeft in de stad aardig de weg geleerd. „Regelma tig stap ik op de fiets en rijd door de stad. Fietsen gaat trouwens sneller dan autorijden met al die verkeerslichten. Schiedam is een stad waar het héél goed fietsen is Fenny de Graaf erkent dat haar beroep van zwaar kaliber is. „Soms is het noodzakelijk om even gas terug te nemen. Met lezen en ook door het beoefenen van water polo doe ik nieuwe energie op Te genwoordig speel ik m het derde team van ZPB-Profus (Zwem- en Polovereniging Barendrecht). Nog niet zo lang terug speelde ik in de hoofdklasse, maar dat lukt nu niet meer. In het water kan het er hard aan toe gaan. Laatst nog lisp ik door een elleboog een kleurrijk oog op." Fenny de Graaf ervaart dat haar verschijning steeds minder opzien baart. In het begin was het voor sommigen best een verrassing dat de directeur een vrouw is. Daar heeft ze nu vrijwel geen last meer van Hoewel: „Ik kan het na tuurlijk met met zekerheid vertel len, want doorover rechtstreeks met mij praten gebeurt vrijwel nooit." SCHIEDAM Het tweede poli tiek café in De Hermandad, giste ren, had een levendiger verloop dan de eerste editie van vorige week. Opnieuw zat het café restaurant aan de Grote Markt vol, maar nu niet uitsluitend met raadskandidaten. Het andere pu bliek en het andere onderwerp (de Schiedamse binnenstad) maakte niet alleen de^discussie boeiender. De verbeterde geluidsinstallatie en de wijze van presentatie droegen zeker hiertoe bij. Deze keer fungeerde journalist Dick van der Lugt als presentator. Hij maakte er een heuse voorstel ling van. Hij kwam op in smoking en leidde de avond in met een ge dicht, waarin hij zijn persoonlijke relatie met Schiedam beschreef (geboren, weggejaagd door renova tie maar hunkerend naar oude sfeer). Eerst liet hij de makers van het rapport van de Bewonersver eniging Sch'iedam Centrum, het vroegere bureau voor stedebouw- kundige ontwikkeling en architec tuur Stanza, zijn kritische visie op de gemeentelijke plannen toelich ten. Na de pauze kregen de aanwe zige politici van hem de kans hier op te reageren. In deze discussie-ronde maakte Van der Lugt bij herhaling gebruik van een wekker en een toeter om de breedsprakigheid en het vakjar gon in te dammen. De onverwach te geluiden van deze uit de tijd, dat hij in Vlaardingen een praat programma (Salon de Harmonie) mede-presenteerde, stammende at tributen zorgde voor grappige on derbrekingen in de discussie. Hier aan namen overigens vrijwel geen andere bezoekers van het politiek café deel dan de aanwezige politi ci. Hans Bakker van de PvdA en Siem Rosman van het CDA bena drukte hun eigen ingediende plan nen en Bart de Leede van Groen Links en Jeronimus van Gemeen tebelangen critiseerde de geringe openheid. Het volgende politiek cafe vindt dinsdag weer plaats in De Her mandad, waarbij het dan gaat over autochtonen en allochtonen. SCHIEDAM Opnieuw zijn bij enkele bedrijven faxen gestolen. Bij General Marine Service aan de Bokelstraat werd met een straatte gel de ruit van de buitendeur ver meld en vervolgens ook nog een binnendeur, waarna men met de fax aan de haal ging. Schrijfma chines, rekenmachines, reclame materiaal en een fax met een tota le waarde van 22.000 gulden werd bij een inbraak weggenomen van firma Alert BV aan de Van Kleef- straat. Men kwam binnen door het inbeuken van een buitendeur. Door inklimming verschaften inbrekers zich de toegang tot een woning aan de Lange Kerkstraat. Vermist wordt een radio-cassette recorder en een platenspeler met een gezamenlijke waarde van 3 500 gulden SCHIEDAM Vijf Diegaal in ons land verblijvende men sen zijn gisteren opgepakt bij een inval in een textiel-atelier in de Schoolstraat. Het betrof een gezamenlijke actie van de Vreemdelingendienst, de Socia le Recherche en de Arbeidsin spectie. Er bestond bij de poli tie al geruime tijd het vermoe den dat het atelier werkte met illegalen en de sociale wetge ving ontdook. Er is een onder zoek gestart naar malversaties Vier van de vijf 'Ulegalen' woonden in Rotterdam en zijn overgedragen aan de politie van die stad. De vijfde is afkomstig uit Enschede en zal vandaag daarheen worden gebracht. SCHIEDAM Weglokken van de verkoopbalie is gisteren een werknemer van de Dak- markt aan de 's-Gravelandse- weg op de vermissing van een portefeuille met vijfduizend gulden komen te staan. Een klant wist zijn aandacht te trekken, terwijl het tweetal stond te praten, moet een hand langer de zwarte portefeuille hebben weggenomen. Scholen basketbal in Sportzaal Oost SCHIEDAM Negen basis school-teams nemen morgen deel aan de eindronde van het jaarlijkse mini-basketbaltoer- nooi. De wedstrijden beginnen om half negen 's ochtends in Sportzaal Oost. De uiteindelijke winnaar mag zich kampioen 1990 noemen en ontvangt de wisselbeker en een vaste prijs. De plaatselijke basketbalvereni ging Juventus verzorgt m de pauzes twee demonstraties, gulden). Volle Maan speelt 'Het laatste kwartier' SCHIEDAM Vrijdag staat de muziektheatergroep Volle Maan op de planken van het Passagetheater met hun jongste productie 'Het laatste kwartier'. In het stuk creëert de dertien mensen tellende groep met mu ziek, beweging en drama een nogal bizarre wereld, waarin realiteit en absurditeit hand in hand gaan. Als resultaat van een wetenschappelijk onder zoek slijt Niemand zijn dagen in gezelschap van drie artsen. Het stuk werd'door de groep zelf geschreven, vormgegeven en uitgevoerd. De regie is in handen van Martin van der Ham. Aanvang 20.15 uur, toe gang 10 gulden. SCHIEDAM Bekende en minder bekende songs uit ver vlogen tijden, dat is de speciali teit van het trio Plus Doreen. Ballads, classics en standards uit de wereld van de rock roll, aangevuld met het nodige eigen werk en met veel passie en soul uitgevoerd door één da me en twee heren. Het drietal bestaat uit Doreen Teeuwisse (zang), Johan Slager (ex-Kayak, gitaar en zang) en Mare Klaas- sen (keyboards). Morgen in theatercafé De Tender, aanvang 21 00 uur, toegang gratis. Psychometrist Bill Hartman bij Harmonia SCHIEDAM De paragnost Bill Hartman uit Capelle aan den IJssel is morgenavond te gast bij spirituele vereniging Harmonia. Hij zal vertellen over zijn werk en een demon stratie geven van zijn kunnen op het gebied van psychometrie en waarnemingen De bijeen komst wordt gehouden in wijk centrum Nieuwland, Dr. Wi- bautplein 165. De avond begint om 20.00 uur, zaal open vanaf 19 30 uur. De entree voor niet- :eden bedraagt 7,50 gulden Voor informatie kan men te recht bij A. Koenderman-Van der Most, tel. 4733809 Gangsterkomedie SCHIEDAM In het Film huis Schiedam draait vrijdag de Amerikaanse gangsterkomedie Married to the Mob van regis seur Jonathan Demme, met In de hoofdrollen Michelle Pfeif fer en Dean Stock well. Angela, de vrouw van een mafia-figuur, grijpt de dood van haar man aan om uit het milieu te ont snappen. Zij wordt echter ge volgd door FBI-agent Mike, die haar als lokaas wil gebruiken om een grote mafiabaas te pak ken. Demme, bekend van de Talking Heads-film Stop ma king sense, maakte er een flit sende, cartooneske film van in de traditie van Roger Corman, de meester van de 'expoitation- movie'. De muziek werd ge schreven door David Byrne Aanvang half tien, zaal open vanaf half negen. Toegang vier gulden. t Jïï «mI J? j9 ft3i 5» iJMCMTÊ 3ril Ê.TSt* A*1 ijs», f h «Afe il SP .«sf ijtat» P&txmasttf Wfurst-f y w_

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1