De zee is nog niet bedwongen S h edams naar W Iton Reünie zeevarenden in Wereldoorlog .1 NIET TE GEI0VII! Recordvangst cocaïne in IJmuidens bedrijf Het Vrije Vólk BINNENL 4 ND Scheveningen neemt lakkei Knokkesongfestiva/ over Kust wordt bedreigd door 'laat-maar-waaien-beleid' 'Wat ze nu hamsteren, moeten ze straks opeten' Storm slaat schepen en kranen los Bayern-PSV direct op tv MOET JE ZELF ZIEN GEWOON! Bakkerijen en supermarkten: 'krankzinnige dagen' DONDERDAG 1 MAART 1990 PAGINA 5 Door Ale van Dijk SCHEVENINGEN/KNQKKE Scheveningen neemt dit jaar het befaamde songfestival van de Belgische kustplaats Knokke over. In september organiseert Scheveningen voor het eerst een internationaal songfestival, dat een jaarlijks terugkerend festijn moet worden. VARA en KRO hebben el toegezegd het festival in z'n .jeheel via Neder land 1 uit te zenden. Knokke's Songfestival is ge stopt, omdat de Belgische om roep BRT het aantal tv-kijkers naar de rechtstreekse uitzen dingen steeds verder zag dalen. De BRT zag er dit jaar geen brood meer in: „Als het in Bel gië al niet meer op tv komt, dan is voor ons de aardigheid er af," aldus Casino-directeur Jacques Nellens. De stichting Holland Casino, die in het geheel gerestaureerde Scheveningse Kurhaus zetelt, heeft al twaalf landen geselec teerd die belangstelling hebben om mee te doen. De stichting vil met het organiseren van het- festival „een belangrijke bijdrage everen aan de promo tie van de Nederlandse lichte muziek". Naast het Casino, VARA en KRO zijn bij de organisatie van het Scheveningse festival ook de gemeente Den Haag, de Haagse toeristenorganisatie en de stichting Conamus betrok ken. Plannen om na de restau ratie van Kurhaus en omgeving een jaarlijks songevenement te organiseren hestonden al jaren. Volgende week wordt bekend gemaakt wie er aan het festival zul*»* meedoen. ft HILVERSUM De NOS verzorgt volgende week woensdag een rechtstreeks tv-verslag van de voetbal wedstrijd tussen Bayern München en PSV. De clubs ontmoeten elkaar in de hal ve finale van het Europa Cup 1-toernooi. De uitzen ding begint om 20.10 uur op Nederland 3. Door Joop Spanjersberg ROTTERDAM De grootste paniek lijkt geluwd, maar als de actievoerende akkerbouwers straks even 'kuchen' staan de ham'stefaars',weer in de rij bij de bakkerszaken in Rotterdam en omgeving. Veel bakkerijen en su permarkten melden zuchtend 'krankzinnige dagen' achter de rug te hebben, nadat de protesterende boeren eventuele blokkade van broodfabrieken aankondigden. Klanten die anders tevreden zijn met hun dagelijkse halfje brood, gingen de afgelopen dagen met vijf of zes broden tegelijk de winkel deur uit. Wie bij z'n bakker lege schappen aantrof, reageerde nij dig, soms zelfs ontdaan. Tal van Rotterdamse broodbak kers moesten om half elf 's och tends al 'nee' verkopen; anderen waren om één. twee uur 's mid dags leegverkocht, hoewel ze voor de zekerheid 20 tot 30 pet meer brood in voorraad hadden geno men. Bij bakkerij' De Boerenbak- kehvwa^;Kereen t„waar gekken huis- f" tal veel paniek .onder puderen/jriegt woordvoer- jferwMiddèlkoop, uiü»,Er zijn men-, Restaurant Lido aan de boulevard in Egmond aan Zee viel bijna ten prooi aan de golven. Door de storm verdween een groot deel van het duin.. sen geweest die 18 of 25 broden meenamen. Je vraagt je af hoe ze die in godsnaam in de ijskast ge propt krijgen." Volgens verkooplei der Ron Cijs bij Jan Everaers Bak kerijen waS dè hamsterwoede zo hevig dat in de namiddag „ner gens in Rotterdam meer een brood was te krijgen". Verwacht wordt dat het de ko mende dagen een stuk rustiger zal zijn. Woordvoerder Krijgsman van Groeneveld Bakkerijen: „De mees te mensen hebben in principe voor een hele week ingekocht. Ik denk dat we de terugslag zeker gaan merken." Everaers-zegsman Cijs: „Wat ze nu hamsteren, moeten ze straks opeten. Dat kan wel even duren." Dat brood gehamsterd werd was goed merkbaar hij de Meneba Meelfabrieken aan de Brielseiaan in Rotterdam-zuid. De fabriek le vert bloem aan bakkerijen in heel het land. Meneha-woordvoerder Van der Staay erkent het niet graag, maar het is juist dat Mene ba voorzorgsmaatregelen heeft ge nomen in geval het bedrijf doelwit wordt van de boeren.' Door Weert Schenk DEN HAAG De zware stor men van de afgelopen tijd moeten een waarschuwing zijn. Er is te weinig gedaan aan het onderhoud van de zeewering, de duinen kal ven steeds verder af, de waterke ring wordt kwetsbaar. Maatrege len zijn nodig, want de zee is nog niet bedwongen. E. Wiersma van Rijkswaterstaat maakt zich zorgen. „De betrouw baarheid van de zeewering holt achteruit," zegt hij, „we teren in op de verdedigingslinie tegen het water. Als dat zo nog een paar jaar doorgaat, zijn er op sommige plaat sen geen duinen meer." Wiersma, die een groot onder zoek naar de toestand van de kust lijn doet, zegt dat de duinen niet alleen aangetast worden door su- perstormen. „Zonder storm slaat er jaarlijks ook gemiddeld zo'n an derhalve meter van de duinen weg. Op sommige plaatsen gaat het nog veel sneller. Miljoenen kubie ke meters zand verdwijnen. Het is een sluipend proces, waar niets aanwordt-geóaan.-"-/*•■ JJ 1 De rijksoverheid 'doet 'tot hu 'iöe niets aan de zeewering. Alleen op plaatsen waar de veiligheid echt in gevaar kwam, zoals op Texel en Ameland en bij Callantsoog, werd zand gespoten. De vorige minister van Verkeer en Waterstaat was dan ook niet van plan om iets te ondernemen tegen de ernstige kustafslag. in Bergen aan zee, waar elke winter vier tot zes me ter duin verdwijnt. De situatie die de afgelopen dagen daar en in Eg- mond aan zee ontstond, is mede het gevolg van het laat-maar-waai en-beleid." Waterstaatsman Wiersma zegt dat er momenteel in Bergen en Eg- mond zeker geen gevaar bestaat voor een doorbraak die het achter gelegen polderland onder water zet. Wel erkent hij dat belangen van individuele personen, recrea tie en mogelijk gemeenten schade kunnen oplopen. „Bij de volgende storm kan de materiële schade groot zijn," zegt Wiersma. Toch wil hij het dorp Bergen zelf niet als grootste knelpunt zien. „Voor mij is het belangrijkste dat de waterkering voor het achterlig- 'gende land zwakker wordt, zegt hij. „De reserves worden opgesou peerd. Met een afwachtend beleid komt Nederland zichzelf tegen. En ik vrees dat het dan te laat is om er nog iets aan te doen." De conditie van zqpwering heeft lange tijd een lage prioriteit gekre gen. Veel geld is gestoken in het op Delta-hoogte brengen van dijken en duinen, maar door het bezuini gingsbeleid kwam er weinig be schikbaar voor de handhaving van de bestaande kustlijn. In dat op zicht was er ook geen, oog voor de veiligheid van het land. „De maat schappij is zich er niet voldoende van bewust in welk hachelijk en subtiel evenwicht wij ons bevin den met het ons omringende wa ter," zegt Wiersma, „maar het ge voel van veiligheid mag niet lei den tot onachtzaamheid". -Wiersma vindt dat de politiek moet afstappen van het voortdu rend gebruik van lapmiddelen. Niet alleen in de zwakke zones, maar langs de hele kust moet zand worden opgespoten. „Er is een na tionale aanpak nodig," is zijn me ning. - „Als we Nederland boven water willer. houden zijn zandsup- pleties langs de hele kust de enige oplossing. Wereldwijd wordt het terugbrengen van het zand gezien als de beste methode om de kust lijn te handhaven." Zandaanvullingen zorgen voor een tijdelijke buffer van maximaal vijf jaar. Dan is het zand allemaal weer verdwenen. Jaarlijks slaat er zo'n 19 miljoen kubieke meter zand weg. Zandsuppletie is dus een proces dat nooit kan stoppen, zegt Wiersma, maar het is goedkoop en effectief. Het opspuiten van het zand kost ongeveer zestig miljoen gulden per jaar. „Dat is weinig voor de be scherming tegen iets dat .we altijd' als een grote bedreiging hebben gezien. Met dat geld zitten we voor een dubbeltje op de eerste lang. Maar het dubbeltje moet wel wor den betaald. Ik vind het een schande als de Nederlandse sa menleving dat geld niet zou over hebben om minder kwetsbaar te zijn voor het geweld van de zee," stelt Wiersma. Vervolg van voorpagina SCHIEDAM Schiedams huis vuil wordt sinds vanmorgen opge slagen in een lege reparatieloods van de scheepswerf Wilton-Fij- enoord. Tot de noodmaatregel is gisteren besloten na spoedoverleg tussen gemeente, scheepswerf en Dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond (DCMR). Het overslagcentrum voor vuil nis aan de Schiedamse Parallelweg puilt uit. Er ligt al ruim vierhon derd ton vuilnis opgetast. Schie dam voert ais enige gemeente in het Rijnmondgebied huisvuil af naar de door boeren afgegrendelde VAM in Wijster. Die blokkade duurt nog voort. „In afwachting van beëindiging van de bezetting, is afgesproken voorlopig voor één week de lege loods van Wilton te gebruiken voor vuilnisopslag," aldus de in Schiedam verantwoordelijke wet houder Aad Wiegman. „Niemand is blij met deze maatregel. Het is de beste beslissing uit twee kwa den. In het andere geval 2ou het besluit zijn geen huisvuil op te ha len. Dat vinden we als stadsbe stuur niet aanvaardbaar," bena drukt Wiegman die verder zegt dat zijn gemeente dagelijks 150 ton huis'Tiil produceert. Gevaar voor de volksgezondheid door de alternatieve opslag bij Wilton, zegt hij niet te verwach ten. „In overleg met de DCMR wordt daaraan ds uiterste zorg be steed. De vuilnisberg wordt secuur afgedekt." Wiegman stelt verder dat met name de DCMR en de di rectie van Wilton uiterst mee gaand zijn geweest in de besluit vorming, Als over een week de blokkade in Wijster niet zou zijn gebroken, dan gaan in Schiedam de partijen opnieuw rond de tafel. Wiegman: „Mijn hoop is dat het ROTTERDAM De Koninklij ke Marine houdt op 10 mei op de marinebasis Den Helder een open dag voor koopvaardijvaarders, zee lieden en oud-marinemensen die actief bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog en daarna bij de geallieerde diensten betrok ken zijn geweest. De veteranen worden uitgenodigd voor 15 maart schriftelijk contact op te nemen met de Stichting Veteranenplat- form, postbus 125, 3940 AC Doorn of de 'Reünie Koopvaardijpersc- neel 1940-1945', Van Wijngaarden laan 80, 3078 JW Rotterdam, tele foon 010-4826207. Gedacht wordt aan alle zeeva renden van de Grote en Kleine Handelsvaart, de Zeesleepvaart en de Zeevisserij die gedurende de oorlogsjaren buitengaats waren. De Open Dag in Den Helder begint op 10 mei 's ochtends om 10 uur. ROTTERDAM De hevige noordwesterstorm van vannacht heeft vooral in de regio Rotterdam zijn sporen nagelaten. In de haven sloegen vier schepen van hun tros sen Een losgeslagen schip in de Botlek bij Verolme vernielde een steiger en kraakte een tankschip. Op het terrein van de ECT gin gen drie kranen aan de wandel. De kranen botsten met een snel heid van dertig kilometer per uur tegen elkaar Een machinist sprong in paniek uit zijn cabine en brak daarbij zijn been Het door de januaristorm al zwaar gehavende dak van het Spartastadion moest het opnieuw ontgelden. Bij de hevige storm in januari werd aanzienlijke schade aangericht doordat een groot deel van het dak door de wind was los gerukt. Ook nu is er weer een deel afgewaaid, maar de schade lijkt mee te vallen. Door een mankement aan de Koningshavenbrug was de lijn Rot terdam-Dordrecht gisteravond eni ge tijd gestremd. Reizigers werden per metro, bus en tram naar sta tion Rotterdam-Zuid vervoerd. Volgens de NS werden de proble men veroorzaakt door het slechte weer. „Waarschijnlijk is de brug iets verzakt, hetzij door de harde wind, hetzij door de harde stro ming van het water," meent een NS-woordvoerder. In Rotterdam heeft het nood weer van de afgelopen dagen onge veer twee miljoen gulden schade aangericht. Voor het opruimen van de omgewaaide bomen is nog eens zo'n bedrag nodig. Een windhoos heeft vannacht in het Gelderse Beltrum (gem. Ei bergen) voor vele miljoenen gul dens schade veroorzaakt. De wind hoos trok korte tijd door hst cen trum van het dorp, een spoor van vernielingen achterlatend. Daken werden van huizen gerukt en een groot deel van een dak van een school moest het ontgelden. Brand weer en andere hulpverleners had den tot diep in de nacht handen vol werk om de ergste schade pro visorisch te herstellen. De Zeeuwse dijken werden gis teren korte tijd geteisterd door windkracht 11. Opnieuw was dijk bewaking nodig. In de loods van Wilton-Fijenoord werden vanmorgen de eerste Schiedamse vuilniswagens geleegd. zover niet hoeft te komen.Vol gens Wiegman biedt tijdelijke af voer naar de Afval Verwerkings bedrijf Rijnmond (AVR) geen soe laas. „Hun capaciteit is al te klein." De extra kosten zijn volgens wethouder Wiegman nog niet te overzien. Hij zegt echter niet voor nemens te zijn deze strop voor re kening van zijn stad ce laten ko men. „Onze claim parkeren we el ders, allereerst bij de VAM zelf. Dat we niet kunnen afvoeren is niet onze schuld." Piet Jongbloed, chef van het Reinigingsbedrijf van Schiedam, zit met de blokkade in Wijster be hoorlijk in zijö maag. „Er staan zeven volle treinwagons gereed voor vertrek en daarnaast is onze overslagbunker tot aan de rand ge vuld. Ergens in Nederland staan zes lege wagons voor transport naar Schiedam te wachten. Dat be tekent dat ze gevuld kunnen wor den met ongeveer 200 ton vuilnis. De actie van de boeren is voor Schiedam vervelend. Ik hoop dat ze hem snel beëindigen." Het lijkt wel of in een kleurrijke wereldstad als Rotterdam zo'n kleurrijke wereldzaak pas écht goed uit de verf komt! En die kollekties. Om zó in weg te lopen. IJMUIDEN/HAARLEM De Haarlemse politie heeft gisteren bij een bedrijf in IJmuiden 3.000 kilo cocaïne in beslaggenomen. Er zijn in totaal acht arrestaties ver richt. De partij cocaïne zat verbor gen in vaten met passievruchten sap, afkomstig uit Latijns-Amarika. De vangst is waarschijnlijk de grootste die ooit in Europa is ge daan. De waarde van de partij wordt geschat op ten minste 250 miljoen gulden. Onder de arrestan ten zijn drie Nederlanders, een 46-jarige vrouw en mannen van 36 en 22 jaar, allen uit Haarlem. De andere vijf zijn Colombianen of Spanjaarden tussen de 25 en 35 jaar. De politie werd eind januari ge tipt dat in een leegstaande loods in het IJmuidense havengebied 'cri minele handelingen' zouden woi den verricht. Direct daarop werd een speciaal team met politiemen sen uit Haarlem en Velsen en mensen van de Fiscale Inlichtin gen en Opsporings Dienst (FIOD) geformeerd. Toen dinsdag een vrachtwagen bij de loods werd gesignaleerd, be sloot de politie het pand 24 uur lang te observeren. Het politieteam ging tot actie over toen een dag la- tpr vijf mensen de loods binnen stapten. De verdachten werden op heterdaad betrapt bij het overla den van de cocaïne in een vracht wagen. Over de herkomst van de cocaï ne en de wijze waarop het spul het land is binnengesmokkeld, kon de politie nog geen mededelingen doen. Onduidelijk is ook of met de vangst een complete cocaïnelijn is opgerold. Evenmin is bekend of de drugs vanuit Nederland zouden worden doorgevoerd naar andere landen. The Exclusive OILILY Store ROTTERDAM MARINIERSWEG 309 TEL. 010-4334488 >fe t r. I~BÜ (INGEZONDEN MEDEDELING) 2 en 3 maart feestelijke openingsdagen1! CHILDREN S WEAR W.OMEN S WEAR

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1