"Vijfsluizen knooppunt openbaar vervoer' Prijzen voor WillemFleurine en Peter Kluphuis Oost nodigt alleen partijen met programma Voor sneltram of metro uit Spïjkenisse en Rotterdam Wethouder: 'Kringloopcentrum heeft grotere ruimte nodig' HetVrijeVolk SCHIEDAM Financier voor Stadserf TentoonsteiSïng alfabetisering Discussie Turken over verkiezingen 'Hafkamp buiten boekje met zwembad- en stadionplannen' Dinsdag is alle huisvuil bij VAM Aad Wiegman: 'De VVD is hier anders' ws/ PAGINA 4 DONDERDAG 8 MAART 1990 SCHIEDAM Het ge meentebestuur is vrijwel rond met een financier voor de bouw van het Stadserf. Wet houder Chris Zijdeveld (Stads ontwikkeling) omschreef het gisteravond in de raadscom missie als 'een potentiële risi codrager voor het Emma- plein Hij vermoedt in april de ,naam van de belegger te kunnen vrijgeven.Zijdeveld benadrukte op vragen van CDA'er Siem Rosman en de PvdA'er Hans Bakker dat het met de planontwikkeling voor het ABC-warenhuis aan de Lange Kerkstraat nu ook voor spoedig verloopt. „Vrijwel alle hobbels zijn genomen," meld de de wethouder verheugd. Hij wees ook naar de voor spoedige ontwikkeling voor de bouw in de omgeving van de Passage. Voor een ingrijpende verbetering van de fundering onder de Passage stelde de commissie een bedrag van 550.000 gulden beschikbaar. SCHIEDAM Het Edukatief Centrum voor Volwassenen en de Gemeentelijke Openbare Biblio theek hebben in het kader van het internationaal jaar van de alfabeti- sering een aantal activiteiten geor ganiseerd. Tot en met 12 april is m Schiedam de'fototentoonstelling 'c 'Henny' te zien. In ongeveer veer tig treffende zwart-wit foto's laat fotograaf Krzyzanokowski zien welke ontwikkeling deze Henny doormaakt, als zij besluit weer r naar school te gaan. Henny is tot en met 15 maart te zien in Biblio theek Nieuwland, van 19 tot en met 29 maart in het Educatief Centrum voor Volwassenen aan de "Stadhouderslaan en van 2 tot en met 12 april in Bibliotheek Zuid. Daarnaast is er in alle vestigingen van de bibliotheek een boekenuit- stalling met korte video-voorstel lingen. SCHIEDAM De Vereniging van Turkse Werknemers houdt za terdagmiddag een politieke forum bijeenkomst in het migrantencen- J trum 't Parkweg aan de Parkweg 195. Aanvang 14 uur. Het doel van de bijeenkomst is de Turkse inwo- 'ners van Schiedam te informeren -over de programmapunten van de 1 verschillende politieke partijen, die specifiek voor hén van belang zijn. Ook is er gelegenheid voor 1 discussie. De onderwerpen die aan de or de komen zijn: maatregelen ter be strijding van de werkloosheid, wo- 1 ningtoewijzingsbeleid, discrimina 'tiebestrijding, de wenselijkheid van een integraal migrantenbeleid en categorale voorzieningen voor allochtonen SCHIEDAM Sportwethouder Luub Hafkamp is onlangs „buiten zijn portefeuille getreden" bij de presentatie van plannen voor een nieuw SVV-stadion plus bij het be kendmaken van plannen voor een nieuw zwembad in Groenoord. Dit verwijt aan het adres van de VVD-wethouder werd gisteravond in de raadscommissie voor Stads ontwikkeling gemaakt door Hans Bakker (PvdA) en Siem Bosman (CDA). Bakker zei „stekelige nekha ren te hebben gekregen van het bericht in de krant dat Hafkamp het terrein rond het nieuwe Groe- noord-zwembad een kantoorbe stemming wil geven. Dit is noodza kelijk om tot een sluitende exploi tatie te komen „Dergelijke zaken dienen eerst in onze commissie aan de orde te komen," luidde het verwijt van de sociaal-democraat. Bosman zei „ook opgezette nekha ren" te hebben gekregen toen hij hoorde over een bijeenkomst tus sen'Hafkamp, SVV-voorzitter John van 'Dijk en bewoners van Bijdorp met als onderwerp de bouw van een nieuw voetbalstadion. De christen-democraat hekelde deze manier van werken. Wethouder Zijdeveld liet weten dat het slechts was gegaan om een vrijblijvende verkenning, maar er kende tegelijkertijd dat besluitvor ming in ruimtelijke ordening in zijn commissie thuishoort. Hij sprak met klem tegen dat over an dere plekken voor de bouw van een nieuw voetbalstadion in het college geen besluiten zijn geno men. Door Rein Wolters SCHIEDAM De omgeving van het volkstuincomplex De Vijf- sluizen aan de Vlaardingerdijk wordt in de naaste toekomst een knooppunt voor het openbaar ver voer. Dit is de stellige verwachting van de Schiedamse vervoerswc- thouder Chris Zijdeveld. Hij ven' leerde deze gedachte gisteravond in de raadscommissie waar de no ta 'Openbaar vervoer: het juiste al ternatief werd besproken. Het knooppunt ontstaat als het tram net via de Burgemeester van Haar- enlaan wordt doorgetrokken laar het bedrijventerrein bij Wilton Fijenoord en vervolgens na krui sing van de A4 naar Vlaardingen rijdt. In die optie rijdt vanuit de richting Spijkenisse door de dan verbrede Beneluxtunnel een metro/sneltram via Schiedam in de richting van Delft. Of het ooit werkelijk zover zal komen, hangt af van de opstelling van met name minister Hanja Maij-Weggen van Verkeer en Wa terstaat. Over het doortrekken van het metronet van Spijkenisse naar Schiedam (beide gemeenten jui chen dat toe) zijn nog geen beslui ten gevallen en dat geldt al evene- min voor het aanleggen van een sneltram/metronet door Midden Delfland. Los van deze plannen heeft de gemeente Rotterdam nog ideeën gelanceerd voor het door trekken van de metrolijn van het Marconiplein naar het Station- West in Schiedam. Schiedam daarentegen vindt het ook weer niet ondenkbaar om bijvoorbeeld een tramlijn af te tak ken van bijvoorbeeld het bestaan de net over de Rotterdamsedijk door het havengebied in de rich ting van Schiedam-Zuid naar Wil- ton-Fijenoord en verder. Maar ook een betere ontsluiting tussen het centrum van Schiedam en het Sta tion West via de Overschiesestraat blijkt niet uitgesloten. Zijdeveld sneed in de discussie opnieuw het gebruik van het dij- klichaam van het tracé van rijks weg 19 aan voor de aanleg van een railverbinding in de richting van Delft. „Dit kost ongeveer 40 mil joen gulden, terwijl het doortrek ken van de A4 over dit traject zo'n 400 miljoen kost. Bovendien kan je in Nederland nergens zo snel een openbaar vervoersnet aanleg gen als op dit zandlichaam door Midden Delfland." De wethouder hield de commis sie voor bij Rijkswaterstaat al eni ge twijfel te hebben bespeurd om trent het nut van het doortrekken van de A4. Een andere positieve zaak in de discussie snelweg/openbaar vervoer noem de hij de onlangs aangegane fusie Maij-Weggen heeft de potentie de geschiedenis in te gaan als iemand die grote problemen weet op te lossen," vindt wethouder Chris Zijde veld, „maar dan moet de minister zich niet laten opslokken door de verkeerde lobby." tussen de Haagse Tramweg Maat schappij en het regionale vervoers bedrijf West-Nederland. „Het nieu we bedrijf is een potentiële part ner voor het zandlichaam," meent Zijdeveld die als extra argument aanvoerde dat West-Nederland met succes de Nieuwegeinlijn bij Utrecht exploiteert. Complimenten strooide Zijde veld breed uit over het hoofd van minister Maij-Weggen. Hij zegt haar beleid verfrissend te vinden en waardering te hebben voor haar afstandelijke verhouding met de autolobby. „Maij-Weggen heeft de potentie de geschiedenis in te gaan als iemand die grote proble men weet op te lossen. Maar dan moet de minister zich niet laten opslokken door de verkeerde lob by, want anders gaat het door haar voorgangster ingezette beleid definitief naar de knoppen." De commissie heeft de nota met open armen ontvangen, maar er moet wel iets mee gebeuren von den zowel Bart de Leede (Klein Links) als Hans Bakker (PvdA). Zij develd: „We zullen ermee inschie ten in het Rotterdamse circuit. Dus niet achter de plannen aanlo pen, ma~r er daadwerkelijk over meepraten. In ons eentje kunnen we het openbaar vervoer in de re- geio niet regelen. Daar is overleg voor nodig, waarbij onze nota een goede leidraad is.' Overigens zal m de stad worden getracht om halteplaatsen voor bus- en tram in te richten als 'con centratieplaatsen', dus met een te lefooncel, brievenbus en andere automaten. Hiermee zou de sociale controle aanmerkelijk verbeterd kunnen worden. In samenhang met het openbaar vervoer dienen ook fiets- en looppaden een betere aansluiting te krijgen. Zijdeveld benadrukte nogeens dat met name het aantal stallingen voor fietsen aanzienlijk uitgebreid zal worden. „In bouwplannen moet net zoals met parkeerplaatsen voor auto's ook rekening gehouden worden met een goede berging voor fiet sen." SCHIEDAM Grote vrachtwagens met containers stuurt de Vuil Afvoer Maat schappij naar Schiedam om het bij Wilton Fijenoord tijde lijk opgeslagen huisvuil naar de VAM-vestiging m Wijster te brengen. Het vervoer over de weg komt voor rekening van het Drentse composte- ringsbedrijf en zal tot volgen de week dinsdag doorgaan. Ongeveer zeshonderd ton huisvuil zal in dertig vracht wagens vanuit Schiedam afge voerd worden. Daarnaast gaan zoals gebruikelijk zes treinwagons elke werkdag vanaf het vaste VAM-overslag- station (achter NS-station Schiedam/Rotterdam-West) met huisvuil richting Wijster. Ruim dertig kinderen hebben In de Krokusvakantie meegedaan aan een kijkdozenwedstrijd van de Stichting Samenlevingsopbouw Schiedam- Noord. Gistermiddag werden tijdens een feestelijke afsluiting in het wijkcentrum De Blauwe Brug de prijzen uitgereikt aan Willem van Dijk, Fleurine Mynke en Peter van Rijs. Ze werden respectievelijk 1, 2 en 3 en kregen een leuke attentie overhandigd. Dit gebeurde door de pop pen van de poppenkast, die de kinderen eerst eer leuk programma hadden voorgeschoteld. Sonja Gundlach werd bedacht met een troostprijs en alle andere deelnemartjes kregen tot slot ook nog een blijvende herinnering mee naar huis. SCHIEDAM „Het zou goed zijn als voor het Kringloopcen trum een grotere ruimte beschik baar kwam. Maar de conclusie dat het project niet zou functio neren in de huidige ruimte is on juist." Dit antwoord gaf de FvdA- wethouder Chris Zijdeveld (Socia le Zaken) gisteravond op vragen van zijn partijgenoot Hans Bak ker. De laatste zei in de krant te hebben gelezen dat het Krin gloopcentrum stagneert door ge bruik aan voldoende ruimte. Het Vrije Volk heeft al enige malen aandacht geschonken aan de problemen waarmee de drie medewerkers van het Kringloop centrum aan het Dr. Wibautplein te kampen hebben. Ze hebben in interviews steeds nadrukkelijk gezegd dat de gemeente mee werkt, maar dat tot heden nog steeds geen oplossing uit de bus is gekomen én dat ze daarvan be hoorlijk gefrustreerd zijn ge raakt. Het Kringloopcentrum is een project dat onderdeel is van het milieubeleid van de gemeen te. Bakker vroeg de verantwoor delijke Zijdeveld of hij van de problemen op de hoogte was en wat hij er aan gaat doen. Zijdeveld: „De moeilijkheden zijn mij bekend. Op alle mogelij ke manieren wordt gepoogd aan een geschikte ruimte te komen. Er is op een hoop plekken ge zocht. De mannen van de Kring loop weten dat ook, maar ze dra gen het uit alsof we niks doen. Zelfs ik heb er persoonlijk óók een berg tijd ingestoken, maar dat dringt kennelijk niet door. Ik word narrig van het steeds maar moeten horen dat we niks doen." Zijn partijgenoot Herman Posthoorn deed terstond een sug gestie aan de hand: „Aan de Mgr. Nolenslaan staat een gymnastiek zaal op de nominatie om te wor den afgebroken. Misschien is die ruimte geschikt," Zijdeveld moest erkennen daaraan niet te hebben gedacht en zegde toe de mogelijkheid alsnog te zullen on derzoeken. SCHIEDAM De PvdA is te vreden over de samenwerking in het college met VVD-wethouder Luub Hafkamp. Deze aanhanke lijkheidsbetuiging is afkomstig van PvdA-lijsttrekker Aad Wiegman. Hij geeft het compliment in een interview dat is afgedrukt in het nieuwe nummer van de Voor waarts, dat deze week van de pers kwam. „Met drie PvdA-wethouders (van de vier) drukken we natuur lijk een flink stempel op de ge meentepolitiek. We hebben prima kunnen samenwerken met wet houder Hafkamp van de VVD. Hij is een redelijk sociaal bewogen man, die niet zo ver van de PvdA afstaat. Dc Schiedamse liberalen zijn anders dan de landelijke VVD," zegt de huidig wethouder van onder meer Financiën. Over de coilegevorming na de verkiezingen voor de gemeente raad op 21 maart, zegt Wiegman in het interview: „De PvdA" sluit geen van de partijen die nu in de raad zitting hebben op voorhand uit als coalitiepartner." Wiegman verklaart hiermee niet in zee te willen gaan met de nieuwkomers SP, GBS en CD. „Eerst moeten we de programma's vergelijken. Het hangt ook af van de verkiezings uitslag of het bijvoorbeeld een twee-partijen college wordt met vier of vijf wethouders. De PvdA wil het beleid van dit college voortzetten en wie daaraan wil meewerken is in principe wel kom." Door Rein Wolters SCHIEDAM Met het oog op de gemeenteraadsverkiezingen op 21 maart wordt op woensdag 14 maart een politieke forumavond gehouden in het Kluphuis Oost aan de Gdlilei'straat 86. Aanvang 19.30 uur. Het forum vindt plaats op uit nodiging van de clubhuisleiding en de Bewonersvereniging Schiedam- Oost (BVSO) en geschiedt onder voorzitterschap van Ron van de Rhee, verslaggever bij Radio Rijn mond. Deelgenomen wordt door de vijf grootste politieke partijen in de gemeenteraad: PvdA, CDA, VVD, D66 en Groen Links. De So- cialistiese Partij, Gemeentebelan gen Schiedam en Centrumdemo craten zijn niet uitgenodigd. „De Centrumdemocraten nodi gen \vt towieso niet uit. Hun pro gramma biedt niks dat voor onze wijk van belang is. De andere twee partijen zijn ook bewust niet niet aangeschreven. We hebben geen weinig vertrouwen in hun programma of kpnnen het niet," licht jongerenwerker Rob Berge- voet van Kluphuis Oost toe. „De vijf genoemde partijen hebben op gezette tijden bezoeken aan onze wijk gebracht en hebben ook be paalde beloften gedaan. Graag ver nemen we welke beloften nu weer in petto zijn en ook willen we trachten aan de weet te komen of deze ook daadwerkelijk tot uitvoe ring worden gebracht. De bewo ners willen van de politici weten hoe zij een aantal problemen in Oost gaan aanpakken. Het kan dus een lange avond worden." Tijdens de discussie willen de organisatoren praten over onder werpen als voorzieningen voor ou deren, een nieuw jongerencentrum en het opknappen van de clubhui zen. „De laatste jaren is er hard gewerkt aan de stadsvernieuwing in ons stadsdeel. Er is gereno veerd, gesloopt en er zijn veel wo ningen gebouwd. Op veel plaatsen in de wijk zijn als gevolg van sloop gaten ontstaan, die niet worden opgevuld. De bewoners willen van de politici vernemen of zij een 'ga tenplan*, dus nieuwbouw op klei ne en dure plekken, op korte termijn willen bevorderen," aldus Frans Klijzen van de BVSO. En verder: „Sinds 1987 is het Buro Bewoners Ondersteuning ook actief in onze wijk. De samenwer king heeft tot een zichtbaar resui taai geleid. Toch is er bepaald geen reden tot tevredenheid Ge zien de grote achterstand heeft on ze wijk behoefte aan méér onder steuning, De politiek houdt echter tot nu toe de deur dicht. Wij wil len niet alleen antwoord op deze problemen maar ook andere za ken aansnijden zoals het ontbre ken van goede speelvoorzieningen en de verkeerssituatie. Behoefte aan loze kreten of antwoorden als 'dat nemen we mee', hebben we niet. We willen duidelijkheid. Het stemgedrag in Schiedam-Oost zal mede bepaald worden door de vraag of de politieke partijen een eigenlijke politieke discussie over de aanpak van ons stadsdeel aan durven," luidt de gezamenlijke proclamatie. Iedere belangstellende is van harte welkom. Dief betrapt bij inbraak SCHIEDAM Een 18-jarige Schiedammer is vannacht door de politie op heterdaad betrapt bij een inbraak bij het kleding bedrijf Hij aan de Hoogstraat. De man had met een snijder een ruit bewerkt en probeerde deze met een steen te doorbre ken. Verder kwam hij niet, want omwonenden hadden de politie gewaarschuwd. Nep-schoorsteenveger met verkooppraatjes SCHIEDAM In de St. Li- duinastraat is gisteren een nep- schoorsteenveger actief ge weest. Met smoezen probeerde de man woningen binnen te ko men. Omdat men hem niet ver trouwde, werd de politie inge schakeld. Die trof de man aan, maar kon hem niets ten laste leggen omdat er nog geen straf bare feiten waren geconsta teerd. De politie waarschuwt niet in te gaan op de verkoop praatjes. Diefstal koffie en drank opgelost SCHIEDAM Met het op heterdaad betrappen afgelopen zondag van een 32-jarige Rot terdammer bij een woning- kraak aan de Lange Haven, heeft de politie tevens een drank en koffie diefstal bij de firma Radder aan de Overschie sestraat opgelost De man be kende van het bedrijf dertig do zen sterke drank en 20 trays koffie met een waarde van 11.000 gulden te hebben gesto len In deze zaak is ook nog een tweede verdachte aangehouden. Koffieconcert Ambrosius SCHIEDAM De Schie damse harmonie Ambrosius verzorgt zondagmorgen een kof fieconcert in de foyer van het Passagetheater. Het optreden begint om 11.30 uur en de toe gang is gratis. Ruilen in Vier Molens SCHIEDAM Verzamelaars van munten, postzegels, prent briefkaarten, eerste dag enve loppen, sigarenbandjes en strip boeken kunnen zondagmiddag terecht op een ruilbeurs in het dienstencentrum De Vier Mo lens aan de Nieuwe Damlaan 766. Aanvang 13.30 uur. De toegang is gratis evenals het taxeren van verzamelingen. NIVON huldigt trouwe leden SCHIEDAM Maar liefst 27 NIVON-leden worden maan dag gehuldigd omdat ze 25 jaar of langer lid zijn. Dat gebeurt in het wijkcentrum De Erker aan de Jan van Avennesstraat 32 tijdens de jaarlijkse leden vergadering, die begint om 20.00 uur. Vorig jaar schreef hei Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuur- vriendenwerk in Schiedam 23 nieuwe leden in. Opmerkelijk is dat in de eerste twee maan den van 1990 zich al 20 nieuwe leden hebben aangemeld. Vol gens het NIVON-bestuur is deze toename toe te schrijven aan een aantal goed georganiseerde evenementen, waarvan steeds meer leden gebruik maken en die het resultaat uitdragen aan familie en bekenden. Zo is de driedaagse bustocht naar Lim burg om 11, 12 en 13 mei al volgeboekt. Inlichtingen zijn te bekomen bij secretaris C. van der Hoek, tel. 4714442. Informatie over slecht gehoor SCHIEDAM De Patiënten Belangen Vereniging Schiedam iFBVS) houdt volgende week dinsdag een themamiddag met als titel 'Doof zijn, slechthorend zijn, slechter gaan horen'. Be langstellende kunnen om 14.00 uur terecht in het dienstencen trum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan 766. Het pro gramma bestaat uit een korte voordracht en uit een uiteenzet ting door mevrouw Blavers over haar eigen ervaringen met doof worden. Voorts wordt in formatie verstrekt door de Al gemene Nederlandse Vereni ging voor Doven en Slechtho renden, mevrouw Steenbergen van het ziekenfonds DSW. de heer Prinzen van het Audiolo- gisch Centrum Rotterdam en de heer Groenewegen van PTT Te lecom. Er is ruimschoots de ge legenheid voor het stellen van vragen. Voor leden van de PBVS is de toegang gratis. Van met-leden wordt een kleine vi ijwillige bijdrage gevraagd. Men kan ook lid worden tegen 2,50 gulden per jaar Inlichtin gen bij Karen van Wijngaarden via tel, 4705369. i

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1