Pv2^1Ümt Nieuwe toekomst voor MUWI-huizen Hoogstraat geschuurd 'sociale vernieuwing' Tevredenheid over besluit akker op begraafplaats Schiedam heeft voor vijf jaar Stads TV CD beledigt Schiedammers Het Vrije Volk SCHIEDAM Sloop van na-oorlogse systeembouw is'niet noodzakelijk; na opknapbeurt kunnen woningen nog 30 jaar mee mmtrnm Patiënten verenigingen GASHAARDEN PAGINA 4 ws DINSDAG 13 MAART 1990 Door Rein Woliers SCHIEDAM De politii ke ge lederen in Schiedam zijn sterk verdeeld over het nut en de invul ling van een sociale vernieuwing, zoals het derde kabinet Lubbers dat voorstaat. Dit bleek gister avond bij een onverwacht langdu rige behandeling in de gemeente raad van deze nieuwe regerings- kreet. De plaatselijke afdeling van de PvdA claimt niettemin op voor hand alvast de portefeuille Sociale Vernieuwing in de nieuwe ge meenteraad. Deze eis zal inzet worden bij de college-onderhande ling die gaan plaatsvinden na de gemeenteraadsverkiezingen op 21 maart. De fractie van de sociaal demo craten in de gemeenteraad ziet bij monde van fractieleider G. Brou wer de sociale vernieuwing als een 'richting voor een nieuw elan, waarbij de burger belangrijk wordt en waarbij over de verkoke ring heengekekea kan worden. Volgens Brouwer kunnen met het nieuwe beleid achterstanden op het gebied van werkloosheid, wo ningvernieuwing, buurtbeheer en zorgsystemen worden aangepakt. Hoewel de regering aan de slo gan 'Sociale Vernieuwingen' nog geen gedetailleerde inhoud heeft gegeven, behalve dan dat er glo baal genomen andere geldstromen gaan komen en dat de gemeenten voor de verdeling daarvan verant woordelijk worden, denkt het ge- meentebestuur in beginsel er toch beter van te worden. Schiedam zal daarom worden voorgedragen als zogeheten 'proeftuingemeente', liet burgemeester Scheeres weten. Door het rijk zijn nog geen cri teria gegeven waaraan 'proeftuin- gemeenten' moeten voldoen. Scheeres verwacht echter dat Schiedam goed gaat scoren als tot de voorwaarden behoren de aan pak van werkloosheid, minderhe den, arbeidsongeschikten en stads vernieuwing. Volgens hem kan een sociale vernieuwing bijvoor beeld ook verder worden doorge voerd in het politie-apparaat. PvdA-wethouder Van Kleef (Stads vernieuwing) zei onverholen geen hoge pet op de hebben van een so ciale vernieuwing. „Het is een si gaar uit eigen doos en dat terwijl je al jaren niet meer rookt." Raadslid B. de Leede van de PSP/PPR-fractie ventileerde het begrip 'sociaal' te kunnen plaat sen, maar het vernieuwende voor alsnog niet te zien, Zijn collega U. Brusekèr (CPN) benadrukte scep tisch te staan tegenover de plan nen. Ook de liberaal G. Verhuls- donk liet van het begrip weinig heel: „Sociale vernieuwing is in feite een permanent proces. Ruud Lubbers is een goede zeepfabri kant. Iedere regeringsperiode pre senteert hij zijn wasmiddel met een ander etiket." CDA'er S. Ros- man gaf als uitleg dat 'sociale ver nieuwing' een andere inzet is van de bestaande middelen, maar dat deze in een grotere vrijheid ten uitvoer kan komen. Scheeres gaf nog mee: „Wij moeten met zijn al len ons werk tegen het licht hou den en kijken waar we het kun nen verbeteren." Van Kleef: „La ten we maar gewoon doorgaan met wat we aan het doen zijn." -I Binnen de raadscommissie en later ook in de gemeenteraad, zal de sociale vernieuwing in een breed kader besproken worden. Door Rein Welters SCHIEDAM Voor de ruim 34.000 in de jaren vijftig in Neder land volgens het MÜWI-systeem gebouwde huizen ligt een nieuwe toekomst in het verschiet. Ze hoe ven gezien hun goede bouwtechni sche staat niet te worden afgebro ken, maar kunnen na een opknap beurt nog zeker dertig jaar mee. Dit zijn de voornaamste conclusies die zijn vastgelegd in een gedetail leerd rapport, waarvan het eerste exemplaar gisteren is overhandigd aan de Schiedamse wethouder mr. J. G. van Kleef (Stadsvernieuwing). Het is niet toevallig dat MUWI- directeur ir. J. T. G. Schutten het rapport in Schiedam presenteerde. Met in de wijk Nieuwland ruim zesduizend MUWI-huizen heeft Schiedam de meeste van de ruim 34.000 woningen die volgens dit systeem zijn gebouwd. Het bouw systeem was populair in de na-oor logse wederopbouwjaren toen alles erop gericht was de woningnood snel in te lopen. Het is een bouw systeem dat door zijn niet-traditio- nele wijze van materiaal toepas sing en uitvoeringsmethodiek, een korte bouwtijd en een sterke ar beidsbesparing op de bouwplaats tot pvolg had. Na ruim dertig jaar blijken de woningen wel aan slij tage onderhevig, maar ze zijn bouwtechnisch beslist niet versle ten. Toch kampt men in de door MUWI gebouwde w; ,en met be hoorlijke problemen. Le woningen voldoen niet aan moderne woon- eisen en dat is te merken. Er ko men alleen pas beginnende huur ders en buitenlandse gezinnen op af. De bewonersmix zoals dertig jaar geleden is er niet meer. „Er is nu eerder sprake van een eenzijdige bevolkingssamenstel ling. Het zijn ouderen die zijn blij ven wonen nadat hun kinderen de deur rijn uitgegaan, starters, on volledige gezinnen die snel een kleine en goedkope woning nodig hebben en allochtonen," om schreef de Schiedamse wethouder Van Kleef de situatie van nu in dit deel van zijn stad. Een probleem dat met de ach teruitgang in de na-oorlogse wij ken samenhangt is de sluiting van scholen en winkels die niet meer renderen. Er wordt meer beslag gelegd op de overigens vaak nau welijks aanwezige welzijnsvoorzie ningen. Niet alleen Schiedam kampt al een aantal jaren met de- nen nog voldoet aan de behoefte, baar is dat in bkkken met vijft kampt al een aantal jaren met de ze neergaande spiraal. Ook andere gemeenten met concentraties MU- WI-woningen hebben af te reke nen met deze ongewilde ontwikke ling. Het betreft steden als Rotter dam, Amsterdam, Vlaardingen, Hengelo, Den Haag, Hoogeveen, Enschede, Den Helder, Amstel veen, Leidschendam, Heemskerk, Arnhem en nog een aantal andere steden in bijna alle provincies. Het toverwoord tegen de proble men lijkt na andernalf jaar onder zoek gevonden in de vorm van wo ningdifferentiatie: het bouwen van verschillende soorten woningen. Dus de flats zodanig opknappen dat ze ook aantrekkelijk worden voor gezinnen mét kinderen, maar tegelijk voor mensen die een hoge re huur kunnen betalen. Daardoor kan de samenstelling van een MU- WI-buurt weer gemêleerd worden. Dit is bijvoorbeeld weer noodzake lijk voor het op peil houden van wijkwinkels en andere voorzienin- gen.Ir. B. F.Mannotvan het archi tectenbureau Groosman Partners BV uit Rotterdam zegt dat het ont werp van de MUWI-woningen zelfs vandaag de dag in grote lij nen nog voldoet aan de behoefte. Mannot: „Maar op een aantal pun ten is aanpassing van de platte grond gewenst." Door het inpassen van bijvoorbeeld liften in trappen huizen en door een andere wonin gindeling kan binnen de bestaande buitenmuren een aanzienlijke ruimtewinst worden verkregen. Het aantal vierkante meters bin nen de woningen wordt dan nog hoger dan nu het geval is. De in houd van de MUWI-woningen is aanzienlijk groter dan de wet als minimum voorschrijft. Architect Mannot noemt de kwaliteit van de woningen goed. Er zijn vijf varianten uitgedacht voor het opknappen van de wonin gen. De kosten varieren van twin tig- tot ruim tachtigduizend gulden per huis. In het simpelste geval is er sprake van een uitgebreide on derhoudsbeurt en in het duurste geval van een hoogwaardige reno vatie. Voor het simpelste geval houdt dat nauwelijks een verho ging van de huur (nu tussen de twee- en driehonderd gulden per maand) in, maar in het andere ge val moet worden gedacht aan huurprijzen tussen de vijf- en ze venhonderd gulden. Niet ondenk baar is dat in bkkken met vijftig woningen bijvoorbeeld tien 'dure' appartementen komen. In de Schiedamse wijk Nieuw land zou het mogelijk zijn om der tig percent van de ruim zesduizend woningen volgens het nieuwe con cept op te knappen. Volgens ir. J. van der Lingen van het gelijkna mige bouwkundige adviesbureau is de financiering haalbaar als op een andere dan nu gebruikelijke wijze de subsidies van de rijkover- heid worden toegepast. Wethouder Van Kleef noemde het vemieu.- wingsplan van een goed gehalte. Of zijn gemeente het ook daadwer kelijk als leidraad gaat gebruiken, hangt in hoge mate of van de hou ding van de projectgroep iD de stadsvernieuwingswijk en in een niet geringe lüate ook van de fi nanciering. Het is overig, ns een grote wens van het Schiedó use gemeentebe stuur in Nieuw ,nd een grotere verscheidenheid aan woningaan bod te krijgen en van het eentoni ge en grauwe aanzien af te komen. Vier jaar geleden zijn hiervoor met het nemen van een stadsver- nieuwingsbesluit de eerste stappen gezet. ifgj- sïPi Beloven is één en nakomen is twee. Op de gemeente kun je rekenen, moet de middenstand van de Hoog straat sinds gisteren ongetwijfeld denken. Met een superstaalborstel is het plaveisel van de winkelstraat gisteren opgeschuurd. Vieze kauwgomplekken, onkruid en andere ongerechtigheden verdwenen als sneeuw voor de zon. Het was goed zichtbaar waar de gemeentelijke borstelmachine en vervolgens veeg- machine 'Annie' hun werk hadden gedaan. Niet alleen op de straat, maar ook aan ruiten en kozijnen waar het stof losgeschuurde stof zich vervolgens nestelde. Maar met emmer, spons en zeem was ook dat weer snel gereinigd. De schoonmaakbeurt is het gevolg van een onlangs gemaakte afspraak tussen de ge meente en bewoners en winkeliers van de Hoogstraat. De gemeente beloofde (en kwam na) dat de straat zou worden gerepareerd en goed gereinigd. De bewoners en winkeliers beloofden op hun beurt (maar kwamen dat nog niet allemaal na) dat ze grafïtti en andere ongerechtigheden van hun panden zouden ontdoen. Al met al is het aanzien van Schiedams langste winkelstraat er beslist beter op geworden. SCHIEDAM De Islamitische bevolking van Schiedam is zeer te spreken over het gisteravond door de gemeentraad unaniem genomen besluit om een deel van de be graafplaats Beukenhof in te rich ten als laatste rustplaats voor mos lims. Het van Turkse afkomst zijn de PvdA-raadslid Mahir Engin bracht hiervoor dank over. „Er wordt een historisch besluit genomen," zei hij voordat het be sluit met een hamerslag werd be krachtigd. „Het is tevens een er kenning en een bevestiging van het toestaan van een eigen identi teit. Wij hebben ervaren dat Ne derland een traditie heeft van ver draagzaamheid en vrijheid. Daar binnen zijn natuurlijk wrijvingen onvermijdelijk. Geen land is alleen bevolkt met alleen' maar jidejaal- mensen. Tegen deze achtergrond spreek ik waardering uit voor .het voorstel dat goed is voor de Islami tische gemeenschap én ook goed is voor andere Schiedammers." j Op dé Beukenhof zal een specia le akker worden" ingericht, ^voor' ongeveer vijftig graven. Het be sluit van gisteravond stelt de Isla mitische gelovigen in staat zittend of met het hoofd naar Mekka te SCHIEDAM De drie Patiën ten Belangen Verenigingen van Schiedam, Vlaardingen ei Maas sluis gaan samenwerken. Gisteren hebben de drie voorzitters de sa- menwerkings-overeenkomst voor het Overlegorgaan Patiënten Be langen Vereniging Nieuwe Water weg Noord ondertekend. Het over leg tast de autonomie van de drie verenigingen op plaatselijk niveau niet aan. Het overleg wil de boven- gemeentelijke belangen van pati ënten behartigen. worden begraven. Omdat slechts één stoffelijk overschot per graf wordt begraven, zijn de tarieven verdubbeld. In gewone graven lig gen twee stoffelijke overschotten. BSE>W#SW? Door Rein Wolters SCHIEDAM Schiedam neemt vanaf donderdag de beelden van Stads TV Rotterdam over. Het loopt met deze stap voorop. In het oude Schiedamse stadhuis hebben directeur Henk Tiesma van het Omroep Bedrijf Rotterdam (OBR) en voorzitter Carel Beke van de Stadsomroep Schiedam (SOMS) vanmorgen hun handtekening ge zet onder een vijfjarig contract. Dat gebeurde in aanwezigheid van media-wethouder Aad Wiegman. Met Capelle- en Krimpen aan den Llssel en de gemeente Albrands- waard voert Tiesma eveneens on derhandelingen over de doorgifte van het Rotterdamse programma. Wethouder Wiegman zei veel van plaatselijke televisie te ver wachten en noemde de onderteke ning van het contract tussen de beide omroep-organisaties een goed besluit. „Voor ons als ge meente is het van groot belang omdat op deze wijze meer infor matie aan de burgers kan worden doorgegeven. Ik vertrouw erop dat in het Rotterdamse programma re gelmatig Informatie uit Schiedam zal doorklinken. Dat is ook voor de Rotterdamse kijkers van belang." Directeur Tiesma verwacht dat de SOMS binnen één jaar een ei gen programmering zal hebben. ,Er is bij de SOMS voldoende ta lent is huis." Zijn OBR verleent op facilitair gebied en de opleiding van mensen hand- en spandien sten. Voorzitter Beke benadrukte dat de financiën voor het maken van eigen programma's nog een boeiende dialoog zal opleveren tus- Het contract voor vijfjaar wordt ondertekend door (vlnr) Henk Tie sma, Aad Wiegam en Carel Beke. sen zijn omroep en de gemeente. Overigens is in het contract een clausule opgenomen over de verde ling van reclamegelden. Het is de verwachting dat de mediawet het uitzenden van reclame op lokale zenders gaat toestaan. Donderdag om 17.30 uur is de eerste uitzending van de Stads-TV te ontvangen op kanaal 28+, waar op de Avondbladen-TV Krant uit zendt. Het programma begint met de doorgifte van het reguliere NOS-journaal en duurt tot 18.20 uur. Hierin is onder meer de on dertekening te zien van het con tract en een gesprek tussen presen tator Peter Schuiten en wethouder Wiegman. Om 23.00 uur wordt het programma herhaald. Stads-TV zendt uit van maandag tot en met vrijdag. Het is de bedoeling dat de SOMS in de toekomst eigen pro gramma's gaat brengen na de eer ste uitzending van de Stads-TV. Door Han van der Harst Wat het rendement van een stem op de Cen trumpartij is, weten we na vier jaar Termijn in de Rotterdamse gemeenteraad (zie HVV van 10-3-90). In Schiedam proberen nu de Centrumdemo craten ee" naadszetel te verove ren. Hun forse kandidatenlijst wordt aangevoerd door de Hage naar drs. Vierling. Andere kan didaten zijn wel woonachtig in Schiedam, maar zij onderschei den zich door een verpletterend stilzwijgen. In een aantal wijken waar onder Nieuwland is dezer da gen gericht een verkiezingspam flet verspreid. 'Hans Janmaat Centrum Democraten, niet links, niet rechts', staat daarop 'Stem lijst 7, lijsttrekker drs. Vierling'. Daaronder volgen 'on ze 10 gemeentcr?adspunten'. De Haagse lijsttrekker en de rest van zijn partij zo blijkt uit het pamflet heeft zich nipt erg in de plaatselijke problema tiek verdiept. Nadere bestude ring van de tekst leert trouwens, dat het woord 'Schiedam' hele maal nergens voorkomt. Wel gaat het regelmatig over 'onze stad'. Het is duidelijk wat de Centrumdemocraten hebben ge daan: in Den Haag een eenheids pamflet samengesteld voor het hele land en per gemeente apart de namen van de kandidaten en de nummers van de lijsten erop gedrukt. Dat blijkt ook uit de actiepun ten. Dat zijn behalve de gewone anti-vreemdelingen praat zaken als 'Invoeren referendum', 'Schoner milieu zonder belas tingverhoging' of 'Moedwillige aidsbesmetting onder straf recht'. Met zulke dingen heeft een gemeente niks te maken. Maar ze doen het lekker op een pamflet, denken de opstellers die voor de gemiddelde kiezer niets dan de grootste minach ting hebben. Want de Centrumdemocraten gebruiken hun bekende sluip- tactiek. Bemoei je niet met het politieke debat. Hou vast aan een paar punten die gebaseerd zijn op de domste vooroordelen die je kunt vinden. En richt je op een bepaald deel van de be volking, het deel namelijk, dat als 'a-sociaal' te boek staat in nette wijken. Beloof ze wel gou den bergen in de trant van 'ho gere lonen, legere prijzen" of 'Schoner mibeu zonder belas tingverhoging'. Daar tippelen die domoren wel in. En zij wor den later je stormtroepen. Want het zijn straat- en kroegvechters puur natuur. Volgens dat model folderen de Centrumdemocraten gericht in bepaalde wijken. Het is dan ook bepaald geen compliment, als je uitverkoren wordt om van hen propaganda te ontvangen. Je hebt dan in hun ogen de juiste graad van agressie en van dom me volgzaamheid. De Centrumdemocraten hebben ook contacten met de voetbal vandalen. Dat is ook zo'n doel groep om maar eens een moder ne reclameterm te gebruiken. Dat heeft in Schiedam bijzonde re gevolgen. „We voelen ons in onze stad soms niet thuis," lazen de Nieuwlanders in het pamflet, „Wij vinden, dat het afgelopen moet zijn met het bevoorrechten van de minderheden...." enzo voorts. Nu voelen veel Nieuwlanders zich op sommige zondagen in derdaad niet zo thuis. Als de stoottroepen van vijandige voet balclubs naar Harga trekken en de ME standaard staat opgesteld bij het stction. Met name de vandalen van FC Den Haag uit lijsttrekker Vierlings vaderst«,d hebben nogal wat schade aange richt in ueze Schiedamse wijk. Iedere Nieuwlander slaakte een zucht van verlichting toen deze beruchte club promoveerde. Als straks SVV dankzij ijver, ta lent en doorzettingsvermogen ook de hemel van het Neder landse voetbal betreedt, krijgen de Nieuwlanders die Hagenaars weer voor hun deur en vre zen ze op hun auto's. Maar over dat voetbalvandalis me hebben de Centrumdemocra ten niets te melden. Want ze willen die andere doelgroep niet laten vallen. Zo raken de Centrumdemocra ten verward in hun eigen ver- kiezingstaktiek en beledigen zij steeds meer Schiedammers. Want die zijn niet dom of ge welddadig of a-sociaal. Kantoormachines weg SCHIEDAM Uit het kan toor van de firma Paans aan de Plesmanstraat is bij een in braak een aantal kantoorma chines gestolen. Vermist wor den onder meer een fax, kopi eermachine en een schrijfma chine. Rotterdammer botst met auto tegen lichtmast SCHIEDAM Door onbe kende oorzaak is gisteravond een 21-jarige automobilist uit Rotterdam op het Plein 40-45 frontaal tegen een lichtmast ge botst. Omdat hij onvast ter been bleek, werd een alcohol proef gedaan. De man had ech ter niets gedronken, waarna nog andere proeven werden ge daan om vast te steilen of hij onder invloed verkeerde van verdovende middelen. Vervol gens is hij ter observatie opge nomen in het Schieland-Zieken- huis. De auto was total-loss en is door een takelbedrijf afge voerd. Politici ontmoeten jongeren in De Dijk SCHIEDAM Met het oog op de gemeenteraadsverkiezin gen organiseert het jongeren werk Zuid donderdagavond een politiek forum rond het thema jongeren en politiek. Plaats van handeling is jongerencentrum De Dijk aan de Westfranke- landsedijk 10. De avond begint om 20.30 uur en zal duren tot ongeveer 22.30 uur. Daarna is er feest met live-muziek. Nieu we, jonge kiezers zijn een be langrijke doelgroep voor politie ke partijen. Maar wat weten jongeren eigenlijk van politiek? En zijn de politici wel op de hoogte van de wensen en pro blemen van jongeren? Onder werpen die aan de orde zullen komen zijn onder andere ar beid en inkomen, jongerenhuis vesting, het (soft)drugsbeleid van de gemeente en de situatie van het jongerenwerk in Schie dam. Tijdens de avond zullen er onder de jongeren schaduw verkiezingen worden gehouden. Kleding- en s beurs Klubhu SCHIEDAM Klubhuis Zuid houdt donderdag weer een kleding- en speelgoedbeurs. Be langstellenden kunnen kleding en speelgoed'te koop aanbieden, mits de spulletjes maar schoon en heel zijn. De deelnemers stellen zelf de prijs vast van de artikelen aie ze aan de man willen brengen. Van de op brengst komt 20 percent ten goede aan de activiteiten van het Klubhuis. Wie wat aan wil bieden kan om woensdag tus sen 9.30 en 11.30 uur naar het Klubhuis bellen. Het nummer 4267297 is dan voor de beurs gereserveerd. Men krijgt dan een deelnameformulier en de noodzakelijke verdere informa tie. Op de dag van de beurs brengen de aanbieders hun handelswaar tussen 9.00 en 10.00 uur naar Klubhuis Zuid in de Dwarsstraat. Per deelne mer is er plaats voor maximaal 10 artikelen. De kopers zijn van 10.00 tot 13.00 uur wel kom. Paul de Leeuw in Passagetheater SCHIEDAM 'Allure, rau we grappen en innemende lied jes', oordeelde de pers. En: 'Morbide grappen uit een che- rubijntjeshoofd'. Paul de Leeuw is een cabaretier van de 'leve- de-lol'-generatie, en dat bete kent: niet voor zwakke magen of al te fijn besnaarde zielen. Zaterdag 17 maart is De Leeuw met zijn derde theaterprogram ma 'Beste Maatjes' te zien in de grote zaal van het Passagethea ter, Aanvang 20.15 uur, toegang 17,50 gulden (Pas65 en CJP 15 gulden). Arthur op z'n kop in de Teerstoof SCHIEDAM Roel Reiné is iemand die in staat is de hele geschiedenis van Koning Ar thur en zijn ridders van de Ronde Tafel in anderhalf uur tijd te vertellen. Maar Roel Rei né is ook een aanstormend ca baret-talent, dus de toeschou wers zijn gewaarschuwd. Ga ranties dat de teksten enigszins lijken op het origineel zijn er niet. Arthur (op z'n kop) heet de voorstelling, die op zaterdag 19 maart als try-out te zien is in theater De Teerstoof. In sneltreinvaart worden korte verhalen afgewisseld met sket ches, gedichten, muziek, circu snummers, liedjes en visuele acts. Aanvang 20.30 uur, toe gang 12,50 gulden (Pas65 en CJP 10 gulden). (INGEZONDEN MEOEOEUNG) Alle merker), keus uit 50 modellen' HOGE KORTINGEN! Al 80 jaar een goed adres1 "9 A a MODERNE 3 <2 Dj ROMANTISCHE m KLASSIEKE g {j STIJLHAARDEN MUURKACHEL g CV Moederhaarden 5."° !8 CV Ketels i5 ti o Alle merit an C OCCASIONS ONDERDELEN SERVICE INRUIL Erkend installateur

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1