Vierkleuren offset is het allermooiste 'Grensconflict' bemoeilijkt vervolging kapitein Borcea Het Vrije Volk METROPOOL Tien Rotterdamse vrouwen mogen zich in juni 'grafisch vakman' noemen Indonesië Haast alle bedrijven lozen ongecontroleerd op riool Meeste valse biljetten al over 't land verspreid PvdA wil 70 min steken in Rotterdams 3' I mmm "Wmm m Officier eist zes maanden celstraf voor lozen van olie en dierenmishandeling ï/Mim Bf'Z I^«"" DINSDAG 13 MAART 1990 PAGINA 3 Door Annemiek van Oosten ROTTERDAM Geen twijfel mogelijk, vierkleuren offset is het mooiste. Heel wat anders dan briefpapier of enveloppen bedruk ken of de pers een serie 'gerefor meerde kerkblaadjes' laten spu wen. Vierkleuren is het helemaal, want dat is spannend. Het vraagt vakkennis. De vrouwen van het eerste klas je voor de speciale opleiding tot 'grafisch vakman' in Rotterdam zijn het niet alleen op dit punt gloeiend eens. Eén voor één vertel len zij er geen spijt van te hebben dat zij nu ruim anderhalf jaar ge leden gebruik gemaakt hebben van deze nieuwe kans. De Stichting Be roepseducatie Nieuwe Waterweg, de Grafische School en het Gewes telijk Arbeids Bureau in Rotter dam boden herintreedsters toen voor het eerst de mogelijkheid een opleiding die normaal drie jaar duurt, in twee jaar te doen. De leerlingen betalen 60 per jaar schoolgeld en kunnen in bepaalde gevallen een tegemoetkoming in de kosten voor reizen en kinderop vang krijgen. „Het was voor mij een wan- hoopssprong," verzekert een van de vakvrouwen in spe. „Het is nog altijd heel moeilijk om met behoud van uitkering een dagopleiding te volgen. Nee, ik wist bar weinig over het vak. Het bevalt mij echter uitstekend." De voormalige leer ling van de Modevakschool, de ex- verkoopster bij De Bijenkorf, de afgezwaaide matroos, de kinder verzorgster, de vrijwilligster doen vrijwel identieke uitspraken. Eén vrouw vormt een uitzondering. „Ik heb eerder als ontwerpster bij een drukkerij en een kleine krant gewerkt," zegt zij. „De groep bestaat in totaal uit tien vrouwen. Het verschil met de reguliere opleiding zit hem vooral in het feit dat deze leerlingen nog niet bij een grafisch bedrijf in dienst zijn en twee jaar twee da gen per week naar school gaan plus twee dagen per week stage lo pen," vertelt coördinator Els van Leijenhorst van van Stichting Be roepseducatie Nieuwe Waterweg. „De reguliere opleiding duurt drie jaar; die leerlingen werken bij een baas en zitten een dag per week op school." „De hoofdmoot van het school werk bestaat uit vakleer, maar wij krijgen ook papierkennis, kleuren leer, informatica, rekenen, tech nisch tekenen, communicatie of wel Nederlands en bedrijfsoriënta- tie," vertelt een leerling over het theoretisch gedeelte van de oplei ding. De term 'grafisch vakman' ver duidelijkt een ander zo: „Wij wor- Zes oude mannen, grijs geworden in een gevangenschap van 25 jaar, dreigen in Indonesië vermoord te worden. In 1965 kregen ze, als zogenaamde handlangers van de beramers van een com munistische staatsgreep, de doodstraf. Die is nimmer ten uit voer gelegd en wie na zolang uitstel van executie alsnog hevel geeft tot neerschieten pleegt moord. Met wel zéér voorbedach ten rade! Die moord moet voorkomen worden. Het diplomatiek offensief dat al is ingezet, moet verharden. De internationale gemeen schap zal zich op de kortste termijn moeten realiseren dat 'woorden.alleen' nutteloze middelen zijn tegen dictators als Su harto. Slechts voor daden, voelbaar in de portemonnee en de economie, zijn misdadigers-op-dat-hoge-niveau gevoelig. Nederland geeft grote bedragen uit aan ontwikkelingshulp voor Indonesië; vanwege oude koloniale banden (schuldgevoelens?) zelfs meer dan aan welk ander land dan ook. Deze week ver trekt minister van Ontwikkelingssamenwerking Jan Pronk naar Djakarta. Hij neemt de boodschap van premier Lubbers mes dat de 'zes' politiek asiel kunnen krijgen in Nederland. Hij doet er goed aan die mooie woorden te doen vergezellen van heldere daden. Zoals de politieke daad dat Nederland totdat de dreiging van tenuitvoerlegging verdwenen is, alle hulp stopzet. Géén Nederlands ontwikkelingsgeld voor Indonesische moorde naars. ,Het is best zwaar lichamelijk werk. Je krijgt natuurlijk wel eens vieze handen, sjouwt papier én je staat de hele dag,' mend offsetdrukkers vertellen de aanko- den vellenoffsetdrukkers. Wat wij dan kunnen maken? Help eens een handje," roept zij de assistentie van haar klasgenoten in. „Wij kunnen dan handels- of reclame drukwerk verzorgen," roept ie mand, „Of folders drukken, of boe ken, of die gereformeerde kerkbla den," zegt weer een ander. „Of stickers, geboortekaartjes en enve loppen," klinkt het een tikkeltje minder enthousiast. Enveloppen, daar hebben de vrouwen het duidelijk- niet zoj op. „Ik kan het logo van ,de PTT-met meer zien," ontsnapt .een .van-de leerlingen. „Ik heb op mijn-stage adres in twee dagen tijd: zo'n 20.000 PTT-enveloppen staan drukken!" luidt de verklaring-..j.j De vraag of de vrouwen in hun 'vorig leven', al-iets imetdpapier hadden, beantwoordt de meerder heid ontkennend. Een aantal te kent, een ander fotografeert. Een leerling probeert meestal wel te le zen wat zij drukt, maar anderen melden daar meestal geen tijd voor te hebben. „Je moet papier instapelen en de pers instellen, daar heb je doorgaans de handen vol aan," zegt zij. „Het is best zwaar lichamelijk werk. Je krijgt natuurlijk wel eens vieze handen, sjouwt papier én je staat de hele dag," vertelt een buurvrouw. De ervaringen op de stage adressen in Rotterdam en bijvoor beeld Den Haag, Oud-Beijerland of Breda zijn heel verschillend. „De eerste week dat ik achter de pers stond, gluurden er regelmatig mem sen door de ruiten. Alsof "fk iets heel bijzonders zou'zijn," vertelt Het stage-adres, dat wordt ver zorgd door het Grafisch Opleidings Centrum, is voor de vrouwen heel belangrijk. Het is om te beginnen de enige manier om ervaring op de doen, maar de scholingsperiode kan misschien ook uitmonden in een baan. „De bedrijven in de gra fische sector hebben mensen no dig, maar vragen wel voornamen- lijk ervaren drukkers," weet Els van Leijenhorst. „Wij helpen de cursisten niet met het vinden van een baan, daar moeten zij zelf ini tiatieven voor ontplooien." - De periode na het behalen van heid wel kunnen proberen,*" ver telt de vrouw naast haar. „Mijn baas wilde mij eerst wel, maar nu niet meer. De reden? Hij #rzekert mij dat het niet met mij, maar wel met zijn orderportefeüillë te ma ken heeft," meldt een aildër. De ploeg blijkt na enig doorpra ten niet al te pessimistisch ie zijn. De drie moeders in de klas vrezen wel dat het voor hen moeilijk zal worden om de gewénste deeltijd baan te vinden. „Tja, deze be drijfstak-moet aan -iat.verschijnsel nog wennen,"theyésngtljElsivan Leijenhorst.-Een'vah^de' leerlingen een vrouw. „Ik heb heel wat gees- 'het diploma als alles meezit in': -<vëwoofd^het\zo:^jkj^jc f'"-juni aanstaande houdt de klas' - bender;_gezienj;onzfe S tig bedoelde opmerkingen van Ver tegenwoordigers over,mij-heen ge kregen. Zo vanr sta -je -lekker-te- knoeien?" herinnèit~iemand zich. „Ik kom nog regelmatig zo'n hou ding4 tegen van; ach,' dat meisje moet zo -nodig. Het is voor een aantal collega's wennen, een vrouw op de werkvloer. Ik denk dan op mijn beurt: ach, dat went wel." twee pittigejaren-mpi^teïi.. De met vrouwelijke drukkers duide- ,-lijk bezig. „Mijn baas wil mijhiet,„,.. hebben, hij heeft al te veel'perso-* - je stuk zetten dat Werkgééfers'con- neel," zegt een leerling over haar tact met ons kunnen opnemen via stage-werkgever. „Ik werk nu bij de drukkerij van de Sociale Werk plaats en zou graag een vaste aan stelling willen hebben, maar ik kom daarvoor niet in aanmerking. Ik zou het na twee jaar werkloos- de Stichting Béroépsélducatie Niéü- we Waterweg in 'de Corinèlis Hout manstraat 2a te Vlaardingen?" Vervolg van voorpagina De valsemunters zeggen in totaal 1450 biljetten van 250 gulden uit gegeven te hebben. Het merendeel van de biljetten (1200 stuks! is in Nederland in omloop gebracht bij overwegend kleine middenstan ders. Het rechercheteam heeft zich sinds januari met de zaak bezigge houden, toen de valse biljetten be gonnen op te duiken. Uiteindelijk was het echter een oplettende mid denstander die de zaak aan het rollen bracht door één van de ver dachten, een 25-jarige man, in zijn winkel aan de praat te houden, na dat hij tot de ontdekking was geko men dat deze hem een vals "briefje van 250 gulden onder de neus had gestopt. Hoe de man gezien heeft dat het om een nep-briefje ging, wilde de officier vanochtend niet meedelen. Wel wilde zij kwijt dat het om een 'goede' falsificatie ging. „Er was wel iets met de stip pen die normaal gesproken duide lijk voelbaar zijn." De officier zegt er van overtuigd te zijn dat 'de bron' van de valsemunterij nu is aangeboord. „Mochten in de toe komst andere valse biljetten opdui ken, dan weten we in elk geval dat een andere groep bezig is." Het vervalsen van geld met behulp van een kleurenkopieermachine ver toonde de afgelopen tijd een stij gende lijn. ROTTERDAM De Partij van de Arbeid in Rotterdam wil ko mende jaren zeventig miljoen gul den per jaar uittrekken voor een aantal milieumaatregelen. Met het plan '50 over Groen Rotterdam' wil de partij bereiken dat het mi lieu in de dagelijkse leefomgeving wordt verbeterd. Volgens de PvdA zullen de kosten door vervuilers, rijk, gemeente en burgers moeten worden opgebracht. Zo is het denkbaar dat de reinigingsrechten omhoog gaan en dat het Havenbe drijf meebetaalt aan saneringen. De PvdA wil dat de gemeente van haar positie als grootste grondeigenaar gebruik maakt om milieubeleid te voeren. Zij kan af spraken maken met huurders van grond over lozingen van afvalwa- ter en opvang van bluswater en ei sen dat de bodem niet wordt ver vuild, omdat die dan minder waard wordt. In '50 over Groen Rotterdam' worden vijftig concrete punten op gesomd die tussen 1990 en 1994 gerealiseerd zouden moeten wor den. De PvdA wil bij voorbeeld dat voor ieder gekapte boom twee nieuwe worden geplant, in de stad of in de omgeving. Ter bestrijding van vervuiling door honden zullen steeds minder parken toegankelijk moeten zijn voor honden. Het vervoersaandeel van de RET moet in 1994 met Iwintig percent zijn uitgebreid ten koste van de auto. Om het ontstaan van afval te voorkomen, moet voorlichting worden gegeven aan bedrijven over afvalpreventie. De gemeente lijke milieutelefoon is er om aan burgers informatie te geven over de schadelijkheid van produkten. De gemeente zelf "moet zo min mo gelijk overbodig verpakkingsmate riaal gebruiken. Composteerbaar afval moet worden verwerkt in een door de gemeente op te rich ten composteerbedrijf. Naast glas moet ook oud papier apart ingeza meld worden. Ruim 2.200 ambtenaren die da gelijks op de weg of in de haven te maken hebben met het milieu worden uitgerust met een 'milieu- wegwijzer'. Die wijst de weg naar de gemeentelijke instanties die on middellijk kunnen worden inge schakeld, wanneer zij stuiten op ongewenst milieu-jgedrag of een ongewenste situatie. Bewijst de wegwijzer zijn nut, dan zal wor den bekeken of een dergelijke wij zer aan de bevolking ter beschik king kan worden gesteld. ROTTERDAM Van alle Rot terdamse bedrijven die lozen op het riool beschikt naar schatting slechts twintig percent over een bijpassende vergunning, landelijk gezien is dit maar vijftien percent. De controle op de naleving van vergunningen is volstrekt onvol doende. Dat concludeert de Socia- listiese Partij (SP) in een vandaag gepubliceerd rapport. Het afvalwater van bedrijven komt via het riool in bijna alle ge vallen uit in zuiveringsinstallaties en niet rechtstreeks in het opper vlaktewater, zo reageert een mede werker van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Het zijn vooral kleine bedrijven die nog geen vergunning hebben. Gemeen ten kampen met grote achterstan den bij het opstellen en verlenen van vergunningen, zo is de SP na onderzoek in acht steden gebleken. Op diverse plaatsen in ons land is pas'vorig jaar gëld beschikbaar dm,'die achterstand in te im is van de onder zochte steden de enige gemeente Is Jestart. De gemeente Rotterdam begon al in 1984 *ièet'de'inhaalrace. In 1994 moet de achterstar/3' in het "hele land zijn ingelopen. Met het bijstellen van de ver gunningen hoopt Rijkswaterstaat de vervuiling van het oppervlakte water met vijftig percent terug te dringen. Volgens de SP is die ver mindering veel te weinig. Rotter dam wil de vervuiling terugdrin gen met zeventig tot negentig per cent. Dat vindt de SP een goed streven, maar niet realiseerbaar met uitsluitend zuiveringsinstalla ties. Daarvoor zou een schoon pro- duktieproees bij de bedrijven moe ten worden afgedwongen. Zo zou slechts zestig percent van de zware metalen zoals kwik, lood en cadmium worden verwijderd door de zuiveringsin stallaties. Bovendien komen scha delijke resten terecht in het zuive ringsslib. Voor een milieuvriende lijke verwerking daarvan bestaat eveneens onvoldoende capaciteit. Een ander probleem wordt ge vormd door het traject tussen lo zing op het riool en de zuiverings installatie. Deskundigen hebben Door Alexander Bakker ROTTERDAM Een 'grens conflict' tussen Nederland en Bel gië is er de oorzaak van dat kapi tein Stelian Georghe Guna (60) als gezagvoerder van het Roemeense vrachtschip Borcea niet kan wor den vervolgd voor het lozen van olie in Nederlandse territoriale wateren. Officier van Justitie mr. H. A. C. Smid was daarom gisteren voor de Rotterdamse rechtbank ge dwongen voor de voornaamste aanklacht tegen de kapitein vrij spraak te bepleiten. Omdat ook van de aanklacht dat de kapitein had verzuimd de autoriteiten van zijn oliespoor op de hoogte te stellen, om juridisch- technische reden niets overbleef, moest mr. Smid zich inhouden. Hij eiste zes maanden gevangenisstraf voor het lozen van olie in Neder landse (binnen)wateren en het toe brengen van pijn en letsel aan gro te aantallen zeevogels als gevolg van de olielozing en het niet mel den ervan. De rechtszaak tegen de kapitein werd overigens bij ver stek behandeld. Mr. Smid achtte op grond van het proces-verbaal voldoende be wezen dat de Borcea op 4 en 5 ja nuari 1988 olie heeft geloosd als gevolg van een aanvaring met ver moedelijk een wrak. Die aanva ring heeft naar alle waarschijnlijk heid plaats gehad voor de Belgi sche kust, maar de Borcea heeft op weg naar de Westerschelde, for meel Nederlands grondgebied, hooguit een vijf kilometer in Ne derlandse wateren gevaren. Vol gens mr. Smid is onvoldoende ko men vast te staan dat de Borcea ook daar olie heeft geloosd. De plaats waar de Borcea pre cies lek raakte is nooit vastgesteld. Toen het schip in het Noorse Hau- gesund in dok lag is in het gat in bakboordtank 35 een deel van een knevel van vermoedelijk een pa trijspoort gevonden. Duikers van de Belgische zeemacht hebben ge doken naar een wrak op de route die de Borcea heeft afgelegd, maar oude visnetten rondom het wrak maken nadere inspectie onmoge- lijk. Juist het lozen van olie door de Borcea in Nederlandse wateren de zwaarste aanklacht kon niet worden bewezen. Dat op de Wes terschelde door de vrachtvaarder olie was verloren stond wel vast. Maar, juist die grens tussen zee en binnenwater, bekend als het zeege bied Wielingen, is nog altijd onvol doende afgebakend. Dat 'grensco?. act' met België, waarbij Nederland de Wielingen 'claimt', dateert van het begin van de zestiende eeuw. De Groote Raad van Mechelen oordeelde in 1504 wel dat de Westerschelde een Zeeuwse en dus Hollandse stroom was en dat de grens zou lopen voor de Vlaamse kust en dat het gezag van de Graaf van Vlaanderen zich niet verder zou uitstrekken dan hij in het water wadende kon rei ken met het zwaard. Mr. Smid ging er veiligheidshalve van uit dat die uitaspraak wel niet meer zou worden erkend, Het zat de officier van Justitie op meer punten niet mee, In zijn dagvaarding had mr. Smid de Bor- cea-kapitein verweten het lozen van olie niet aan de autoriteiten te hebben gemeld, zodat geen maatre gelen ter voorkoming van grotere milieuschade konden worden ge troffen. Volgens het proces-verbaal ont kent de kapitein dat hij van het oplopen van averij iets heeft ge merkt. Maar ook heeft hij ver klaard niet te begrijpen waarom hij niets had gemerkt toen hij la ter de schade waarnam. Mr. Smid stelde voor de recht bank dat voldoende was vast ko men te staan dat de gezagvoerder op de hoogte was van het verliezen van olie. Hij baseerde zich daartoe onder andere op een telegram dat de kapitein in de nacht na het op lopen van de averij aan zijn rede rij had gestuurd en waarin hij om een onderzoek door duikers ver zocht. Het melden van averij en het lozen van olie moet op grond van het internationale Marpol-verdrag - (dat overigens niet door Roemenië is bekrachtigd). Nederland han teert die plicht ook in de Wet Voorkoming Verontreiniging door Schepen, maar het bijbehorende zogeheten uitvoeringsbesluit-is pas op 16 februari vorig jaar (meer dan tien jaar na het opstellen van het Marpol-verdrag en drie jaar na het van kracht worden van de wet) geldig geworden. Ook op dit punt kon de officier van Justitie dus niets meer doen dan vrij spraak vragen. Wat mr. Smid na een meer dat een uur durend requisitoir over hield was het lozen van olie op Ne derlandse binnenwateren en het in Nederlandse zee toebrengen van pijn en letsel aan grote aantallen zeevogels als gevolg van de olielo zing en het niet melden daarvan. Op de stranden van Cadzand tot en met Texel waren inde tweede week van januari 1988 duizenden dode en zieke vogels aangespoeld. Naar schatting heeft slechts twee ëneenhalf percent van de zieke, met oliebesmeurde vogels de ramp overleefd. Mr. Smid stelde dat de kapitein 'stommetje' heeft willen spelen met de autoriteiten door de olielo- reeds eerder opgemerkt dat het Nederlandse rioolstelsel 'zo lek als een mandje' is. Door de enorme hoeveelheden te verwerken afval water zijn de zuiveringsinstallaties inmiddels de grootste vervuilers, zo meent bij voorheeld J. Wiggers, hoogleraar aan de Technische Uni versiteit Delft. De komende jaren is een bedrag van circa negen miljard gulden no dig om de riolen weer gezond te maken. De Socialistiese Partij vreest dat tot die tijd ernstige ver ontreiniging van het bodemwater zal optreden. zing niet te melden en waardoor de betrokken kuststaten geen ade quate maatregelen hebben kunnen treffen om een verdere milieu ramp te voorkomen. Het niet-mel- den kon mr. Smid overigens niet koppelen aan opzettelijke dieren mishandeling, maar strafbaar was het in ieder geval wel. De officier van Justitie karakte riseerde kapitein Guna als iemand „met een volstrekte minachting voor het milieu die ons allen zo dierbaar hoort te zijn". Volgens de officier is de kapitein zonder ie mand te waarschuwen verder ge varen om zich aan de nasporingen van politie en justitie £e onttrek ken en heeft hij daarbij willens en wetens het risico genomen dat het schip verder zou lozen. Ook pleitte de officier de Roe meense staatsrederij Navrom niet geheel vrij. De radio-officier van de Borcea noemde mr. Smid een 'partijbons die kennelijk toezicht moest houden'. Volgens mr. Smid heeft de rederij de kapitein zelfs aangezet tot valsheid in geschrifte. Hij maakte dat op uit telegrafie- verkeer tussen de rederij en het schip. Tijdens huiszoeking aan boord van het schip waren in een prullenbak de telegram-opdrachten teruggevonden. De Rotterdamse rechtbank doet op 26 maart uitspraak. Eis anderhalf jaar tegen containerdieven ROTTERDAM De Rotter damse officier van Justitie mr. Van 't Hul heeft gisteren een onvoorwaardelijke1 gevangenis straf van anderhalf jaar geëist tegen twee Rotterdammers, die in september van het vorig jaar een oplegger met" container en een vrachtwagen "hébben gesto len. Het tweetal stal1 de vracht wagen in' Antwerpen om in Rotterdam een container te kunnen stelen. De container was gevuld met kokers silico- nenkit. De rechtbank doet op 26 maart uitspraak. Meisje verongelukt ROTTERDAM De twaalf jarige Hannyelle Martens uit Rotterdam is gistermiddag door een verkeersongeluk om het le ven gekomen. Volgens een woordvoerder van de politie fietste het meisje tegen de rich ting in over een fietspad aan de linkerzijde van de Terbregse- weg. Zij reed samen met haar zusje vanaf de Prinses Irene- brug richting Ommoord. Bij het ontwijken van enkele fietsers verloor het meisje haar even wicht en viel onder de achter wielen van een vrachtauto. Schietpartij na ruzie in café ROTTERDAM De 37-jari- ge Rotterdammer H.K. heeft gisteravond een schotwond op gelopen bij het uitvechten van een ruzie. Het slachtoffer kreeg in een café aan de Feijenoord- dijk een ruzie met een andere man. Zij besloten het conflict buiten verder uit te vechten. De bezoekers van het café hoorden even later een schot, waarna H.K. gewond op de grond viel. Zijn opponent, de 46-jarige B.V uit Rotterdam, schopte hem nog een aantal keren in het ge zicht en ging er in zijn auto vandoor. Het slachtoffer ligt in Ziekenhuis Dijkzigt, waar de op zijn borstbeen afgeketste kogel uit onderhuid is verwijderd. De verdachte V. is later op de avond door de Rotterdamse po litie in de buurt van de Rose- straat aangehouden. Drie mannen verdacht van handel in drugs ROTTERDAM De Rotter damse politie heeft gisteravond na een inval in een huis in de Meidoornstraat in de wijk Oude Noorden tien mensen aange houden op verdenking van han del in verdovende middelen. Bij de actie zijn gebruikershoe- veelheden cocaïne, heroïne, hasj, een weger en geld in be slag genomen. Zeven mensen mochten na een verhoor en het opmaken van een proces-ver baal Drie mannnen, Rotterdam mers van 44,43 en 39 jaar, wor den op verdekmg van dealen nog vastgehouden. i>' fepi -6 -6 (INGEZONDEN mededeling, Rotterdam Kr almgëeveer 010-45 f J8 033

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 2