'Ervaring uit t verzet blijven doorgeven Burgemeestersrol is me kennelirk op 't Irjif geschreven' sola De Doelen Het Vrije Volk METROPOOL Von Weizsacker toont zich geroerd door toekenning Geuzenpenning m NS: haast met vier sporen tussen Dordt en Kijfhoek Vrede uitgesteld Albeda: 'Verzorgingsstaat moet nieuwe vorm krijgen' WOENSDAG 14 MAART 1990 PAGINA 3 Kunststichting huldigt drie recensenten Mr. Huib van Walsum beweegt zich per fiets door Delft: 'kwestie van pure noodzaak' Rotterdammers! vast voor dood Schiedammer -Zij-ingang Karei Doormanstraar317 Rotterdam. VLAARDINGEN President Richard von Weizsacker heeft gis termiddag in de Grote Kerk in Vlaardingen in aanwezigheid van koningin Beatrix en prins Claus de Geuzenpenning 1990 in ontvangst genomen. Hij kreeg deze erepen ning van de Stichting Geuzenver- zet 1940-1945 wegens zijn stelling- name dat de gebeurtenissen m de Tweede Wereldoorlog nooit verge ten mogen worden. In zijn functie zou hij een voorbeeldige bijdrage hebben geleverd aan het bestrij den van onrecht en het streven naar een betere wereld. „Het is van uitzonderlijke bete kenis geweest dat u uw volk voor ogen heeft gehouden dat het men selijk leed, in de periode 1933-1945 door een verfoeilijk re gime toegebracht, nooit mag wor den vergeten. Want alleen dan, zo zei u, zal verzoening mogelijk zijn," verklaarde voorzitter S, Minco van de Stichting Geuzenver- zet de toekenning van de penning. „Vanuit dat bewustzijn; vanuit de erkenning van gezamelijke schuld alleen, kunnen de komende gene raties van uw land en het onze, van een verenigd Europa, van alle volken op deze aardbol, samen le ven." Von Weizsacker toonde zich ROTTERDAM Ook dit jaar reikt de Rotterdamse Kunststich ting de Pierre Bayle-prijs uit, een prijs voor de kunstkritiek waar een geldbedrag van vijfduizend gulden aan is verbonden. Dit jaar gaat de prijs in de categorie 'Beel dende kunst' naar Anna Tilroe, kunstrecensent van de Volkskrant. De prijs voor de muziekkritiek (1987) gaat naar Elmer Schónber- ger en die voor de toneelkritiek (1988) naar Hana Bobkova van het Financiële Dagblad. De onder scheidingen worden op maandag 2 april uitgereikt in het Historische Museum Schielandshuis De Pierre Bayleprijs wordt sinds 1954 door de Rotterdamse Kunststichting toegekend aan criti ci die zich verdienstelijk hebben gemaakt op het terrein van archi tectuur, film, muziek, toneel, dans, beeldende kunst en literatuur. De onderscheiding is genoemd naar de filosoof Pierre Bayle. Op 2 april wordt ook een vriendschapsverdrag ondertekend door burgemeester Peper en een delegatie uit het Franse plaatsje Le Carla Bayle, de geboorteplaats van Pierre Bayle. zeer verheugd met de onderschei ding, die het in stand houden van de democratie en het vergroten van de waakzaamheid tegen alle vormen van dictatuur, discrimina tie en racisme tot doel heeft. „De mensen die de bezetting bewust hebben meegemaakt, zijn niet meer zo talrijk. Als ze dan hun in nerlijke gevoelens overwinnen en mij, een Duitser, zo'n onderschei ding toekennen, dan is dat een te ken van uiterst humane gezind heid. Ik ?al deze viering nooit ver geten," verklaarde de bondspresi dent na een ontvangst met oud- Geuzen in het stadhuis. Niet alle oud-Geuzen waren ove rigens blij met de toekenning, ver klaarde Daja IJzerdraat, de doch ter van de oprichter van deze oud ste verzetsbeweging. „Alle geno digden kregen van te voren een te lefoontje of ze voorgesteld wilden worden aan de president en een aantal oud-Geuzen hebben dat ge weigerd De herinneringen zijn nog te pijnlijk Ik zelf heb positief gereageerd. Niet Duitsland maar Von Weizsacker heeft immers de onderscheiding gekregen. Ik vind dat hij hem heeft verdiend en ik denk dtA mijn vader er het zelfde over zou hebben gedacht," aldus Daja. Haar vader, Bernard IJzer draat, werd gisteren 49 jaar gele den, samen met nog veertien Geu zen en drie februaristakers, gefu silleerd op de Waalsdorpervlakte. Von Weizsacker hield, nadat hij de Geuzenpenning had ontvangen, in een overvolle Grote Kerk een toespraak over de toekomstige po sitie van de beide Duitslanden. „Rondom ons heen is het de demo cratische overtuiging van onze bu ren dat het het recht is van alle volkeren, en dus ook van de Duit sers, om de weg naar elkaar in vrije zelfbestemming te kiezen," verklaarde de bondspresident. „Voor deze signalen zijn we dank baar. We kunnen echter niet ont kennen dat er met het oog op een herenigd Duitsland bij onze buur landen niet alleen blijde verwach ting heerst, maar dat er ook zor gen bestaan." Deze bezorgdheid -,kan Vonr Weizsacker wel begrijpen. ,„A1 te lang in de geschiedenis was onze geografische middenpositie 'en ons potentieel een reden tot spanningen," verklaarde hij, om er aap. toe te voegem „Ik gelooi dat wij er des te eerder in zullen slagen deze bezorgdheid weg te he men, wanneer iedereen de gevoe lens ,van de ander werkelijk', ern stig neemt en deze sensibiliteit tot stelregel van zijn woorden en da den maakt." De wereld hoeft zich volgens de bondspresident geen zorgen te ma- mm*?* President Richard von Weizsacker samen met de koningin een voorzitter Minco van de Stichting Geuzen- verzet op weg van het Vlaardingse stadhuis naar de Grote Kerk. ken over een herenigd Duitsland. „Als Duitsers zullen wij onze weg gaan in het duidelijke bewustzijn van de geografische, historische, politieke en menselijke ervaring dat onze Duitse stappen nooit ons alleen betreffen," verzekerde Von Weizsacker. „Een herenigd Duits land zal niet de ontwikkelingsgang van de Europese Gemeenschap veranderen; we willen bovendien niet terug naar de oude continen tale politiek. De hereniging van onze natie moet eerder leiden tot een meetbare vooruitgang voor de eenwording van heel Europa. Dat ,zie ik als onze taak." - Tot slot bedankte Von Weizsa cker het Geuzenverzet voor het ge toonde vertrouwen. „Hetgeen ik als 'buurman' vandaag bij u beleef, is een bewogen teken van uw vriendschap dat in het" licht "van een belast, verleden» des te zwaar der in de weegschaal valt. Ook in de toekomst zullen wij de ervaring uit de tijd van het verzet moeten blijven begrijpen en doorgeven aan de nazaten. Uit haar groeit uit eindelijk de grootmoedigheid, die u mij heden in zo'n rijke 'mate heeft laten voelen." DORDRECHT De Neder landse Spoorwegen gaan haast maken met de uitbreiding van de spoorverbinding tussen het grote rangeerterrein Kijfhoek bij Rotterdam en Dordrecht. Technisch hoofddirecteur ir. T. Regtuijt zei dat gisteren bij de ingebruikstelling van het hefba re deel van de spoorbrug over de Oude Maas, tussen Dor drecht en Zwijndrecht. Minis ter Maij-Weggen (Verkeer en Waterstaat) verrichtte de ope ningshandeling. De opening van de beweeg bare brug is onderdeel van een groot plan voor uitbreiding van de infrastructuur van de Spoor wegen in dit gebied. Naast de oude brug moet een tweede, tweesporige brug met een hoog te van twaalf meter verrijzen. Vervolgens wordt de oude brug, inclusief het hefbare deel met vijf meter verhoogd. Daardoor zal het voor het scheepvaart verkeer veel makkelijker zijn de bruggen te passeren. Gevolg is ook dat het treinve r vlot ter kan doorstromen, omdat de brug minder vaak open zal zijn. In 1996 moet het uiteindelij ke doel zijn bereikt: vier sporen tussen Kijfhoek en Dordrecht. „Wat we hier willen doen is een zaak van groot algemeen belang, waar we eenvoudigweg niet te lang mee kunnen wach ten," zei Regtuijt. De gemeente Zwijndrecht staat niet te juichen over de plannen. Een woordvoerder zei te vrezen dat de geluidsoverlast sterk zal toenemen, waardoor woningbouw op sommige loca ties naast de rails onmogelijk is. Al in de oude situatie is re gelmatig bezwaar aangetekend tegen het te hoge geluidsniveau. De politieke oorlog om de vrede in en rond Israël wordt ten minste dit jaar voortgezet. Yitzhak Shamir, premier van Israël en politiek leider van het fundamentalistische Likudblok, heeft Shimon Peres, vice-premier en leider van de socialistische Ar beiderspartij ontslagen. De socialisten hebben vervolgens allen hun portefeuille ingeleverd en het verstandshuwelijk tussen Li kud en Arbeiderspartij is na vijftien maanden kilte en kift opge- zegd. Naar gevreesd moet worden tijdelijk. De kiezers veroordelen de twee grootste partijen keer op keer tot elkaar door beide op te zadelen met een zo groot mogelijke minderheid. Terwijl de na tie Israël voor besluiten staat die alleen genomen kunnen wor den met instemming van een zo groot mogelijke meerderheid. Yitzhak Shamir heeft het onvermijdelijke vredesoverleg met de Palestijnen en andere buren van Israël zolang mogelijk willen uitstellen. Dat is pervers politiek handelen vrede uitstellen in een oorlog, intifada, die op de westelijke Jordaanoever dage lijks levens eist en verminkingen brengt. Dat uitstel is hem door de Arbeiderspartij niet gegeven en dus heeft Shamir het schaamteloos genomen. Door Peres ontslag aan te zeggen zijn verkiezingen onvermijdelijk en die leveren een uitstel van minimaal zes maanden in het vredesproces op. Mis bruik van democratie om oorlog te continueren. Likud en Shamir verzetten zich tot elke prijs tegen het vredes initiatief van de minister van Buitenlandse Zaken van de Ver enigde Staten, James Baker. De Arbeiderspartij en Peres waren op basis van zijn voorstellen tot onderhandelen bereid. Baker heeft de uitgangspunten vooraf glashelder geformuleerd. In mei '89 zei Baker; 'Zie af van de onrealistische droom van Groot Is raël. Zie af van annexatie. Maak een einde aan de politiek van nederzettingen. Maak een gebaar naar de Palestijnen als buren die politieke rechten verdienen.' Door zijn land voor langere tijd politiek lam te leggen heeft Sha mir een helder signaal naar Baker en de buren van Israël afge geven. Likud kiest tegen de vrede en dus voor voortzetting van de oorlog met de Palestijnen. I James Baker staat machteloos terzijde. Als de kiezers van Israël hun land straks geen heldere politiek toestaan, rest de Amerika nen nog maar één dwangmiddel: bevriezen van de dollarstroom die Israël in leven houdt. Zijn voorganger Kissinger heeft dat middel in de jaren zeventig met succes ingezet. Wethouder Vermeulen, die in Rotterdam de sociale vernieuwing leidt, kwam met een voorbeeld van de nieuwe aanpak; graffity moet je schoonmaken, „maar je moet ook kijken naar de problema tiek achter de groep jongetjes met de spuitbusjes." Volgens Vermeu len komt het in bepaalde wijken nog voor "dat mëri zIcTT""ih hét buurthuis hoofdzakelijk bezighoudt met de „de wereldkampioenschap pen Tik Tal?»1W"» Vandaag ontvangt mr. Huib van Walsum als burgemeester van Delft een Tsjechichse dele gatie die wordt aangevoerd door Jaroslav Koran, de nieuwe burgemeester van Praag. De 88.000 inwoners tellende stad staat nu in het teken van de 'Tsjechische Week Delft'. Van avond om 20.00 uur opent de oud-minister van Buitenlandse Zaken Max van der Stoel, in de Vrije Akademie Westvest een fototentoonstelling over de 'ge weldloze Tsjechische revolutie van 1989.' Morgen om 20.00 uur start in het stadhuis van de gemeen te Delft aan de markt een fo rumdiscussie over de toekomst van Tsjechoslo wakije, onder meer met Martin van den Heu vel (voormalig directeur Oost- Europa Instituut), Maarten van Traa (buitenlandspecialist van de PvdA), Hans Kombrink (de nieuwe directeur-generaal van Defensie) en Jaroslav Koran (behalve burgemeester ook fil mer, fotograaf en vertaler). Delftse cafés en restaurants werken mee aan de Tsjechische week, die bedoeld is als culture le uitwisseling. Speciaal gast heer is Huib van Walsum, in het dagelijks leven ook voorzit ter van het Nederlands Genoot schap van Burgemeesters (NGB), waarbij zo'n 700 burge meesters zijn aangesloten. Ter gelegenheid van deze manifestatie een gesprek met Huib van Walsum, de zoon van wijlen mr. G.E. van Walsum, voormalig burgemeester van Rotterdam. DELFT - „Een burgemeester is net als een fiets, zonder ketting is hij mets!" Wie in Delft burgemees ter mr. Huib van Walsum op zijn tweewieler ziet rondrijden zal on getwijfeld aan dit gezegde moeten denken Vooral door de manier waarop deze goedlachse burgerva der bij officiële openingen komt aanrijden. Op de fiets en met de ambtsketen in de zak van zijn col bert. Eén blok voor het adres waar hij zijn toespraak moet houden stapt mr. Van Walsum af, parkeert zijn fiets zorgvuldig tegen tuinhek of pui, pakt de ambtsketen uit zijn zak, .hangt die om z'n nek en loopt de laatste tientallen meters. Pas dan wordt geroepen; „De burge meester is gearriveerd." Mr. H.V. van Walsum (57): „Ja, ik weet dat het niet hoort, zo'n ambtsketen in je zak. En dat ik op de fiets ga, dat is pure noodzaak. In een stad als Delft kan je niet anders door de vele grachten die voor autoverkeer zijn afgesloten. Maar om nu op die fiets op de ba gagedrager met de officiële ambts ketendoos door Delft te rijden, dat gaat me te ver. Dus daarom doe ik dat ding gewoon maar in m'n zak. Behalve als ik naar zestigj'arige bruiloften ga of naar 100-jarigen. Oudere mensen verwachten van een burgemeester nog een stukje decorum. Dus ga ik speciaal voor dat stukje cachet met de ambtske ten om per auto naar een jubilaris. Stel je voor zeg, anders zeggen ze écht: 'göh, de burgemeester op een fiets, zelfs mét ketting is hij mets!" Huib van Walsum, geboren in Rotterdam is de zoon van mr. G. E. va Walsum. Zijn vader was toe valligerwijs ook burgemeester van Delft. En wel van 1948 tot 1952. Daarna werd mr. G. van Walsum benoemd tot burgemeester van Rotterdam. Huib van Walsum over zijn bekende vader: „Hij was na de oorlog betrokken bij de oprich ting van de PvdA. Afkomstig uit de linkervleugel van de CHU stap te hij samen met Pieter Lieftinck over naar de Nederlandse Volksbe weging en sloot zich vervolgens aan bij de Partij van de Arbeid. Hij was een goed bestuurder. Van buiten misschien een beetje CHU- groen, maar van binnen écht PvdA-rood." De huidige PvdA-burgemeester van Delft studeerde rechten in Utrecht, werd daarna advocaat bij het Rotterdamse advocatenkantoor Butilh, werd in 1962 benoemd tot burgemeester van Gieten, in 1969 Burgemeester Van Walsum: „Ik heb ern stig overwo gen naar de toneelschool te gaan." van Rheden (Gelderland) en in 1985 van Delft. Ooit wel eens politieke aspira ties gehad? Huib van Walsum: „Ja zeker! In 1975 was ik vice-voorzitter van het PvdA-gewest in Gelderland. Maar het burgemeesterschap slok te zo veel van m'n tijd op, dat ik verdere landelijke politieke aspira ties maar liet varen. De burge meestersrol is mij kennelijk op het lijf geschreven. Je hebt een vrije- verdedigerspositie. Je moet probe ren patstellingen te voorkomen. In die rol kan ik veel van mijn crea tiviteit gebruiken. Dat vinei ik het meest aantrekkelijke van dit be roep. Waarmee ik trouwens niet wil zeggen dat een wethouder schap eenvoudiger is." Samen met de minister van On derwijs, Jo Ritzen, speelt Van Walsum in het 'hockey-veterane- nelftal L'. Huib van Walsum. „Die 'L' staat voor leeftijd Ik speel mee als tweede keeper van onze vereni ging HUDITO, 'Houdt uw doel in 't oog.' Wij waren hooglijk verbaasd toen Ritzen in het kabinet werd benoemd. Jo is onze midvoor en hij maakt veel goaltjes Knap hoe hij op het hockeyveld te keer gaat, heel tactisch, verrassend, zeer be keken. Achteraf gezien hoeven we over die benoeming dus ook niet meer zo verbaasd te zijn." Als voorzitter van de internatio nale commissie van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en als voorzitter van het Platform Vre- desactieve Gemeenten heeft Huib van Walsum de laatste tijd veel met Oost-Europa te maken. Van daar de 'Tsjechische Week in Delft' die onder meer wordt bijge woond door de nieuwe burgemees ter van Praag, Jaroslav Koran. En op 26 mei krijgt hij weer 25 Sov- jetrussische gemeenteraadsleden op bezoek. Van Walsum- „Ze komen hier kijken hoe de bestuurlijke organi satie van Nederlandse gemeenten in elkaar zit. Oost-Europa heeft dringend financiële hulp nodig, dat is duidelijk. Dat is in eerste in stantie een taak voor de nieuwe Oost-Europabank. Toch moeten wij, zonder daarvoor direct bud getten beschikbaar te hebben, als Nederlandse gemeenten kijken waar we hulp kunnen bieden. Mis schien met dingen als schrijfma chines en voor ons verouderde ko pieerapparaten. Daar bestaat grote behoefte aan. Maar zeker ook met managernentgerichte opleidingen voor hun ambtenaren." Over de aanstaande gemeente raadsverkiezingen zegt Huib van Walsum „Ik hoop echt dat de PvdA de tijd krijgt haar ideeën uit te voeren. Het hele proces rondom de sociale vernieuwing vind ik be slist geen onzin. Maar het heeft wat meer tijd nodig. Wij als ge meente Delft hopen daaraan te kunnen meewerken en daarin een zinnige bijdrage te leveren." In z'n hart is Van Walsum een toneelspeler. Hij zegt: „Vroeger zat ik in het studentencabaret. En ik heb ernstig overwogen naar de to neelschool te gaan. Maar er was iets mis met m'n motoriek, ik be woog te houterig. Nu word ik af en toe wel eens gevraagd voor een rolletje in toneelstukjes bij bruilof ten en partijen. Uiterlijk kom ik vrij serieus over, maar op het to neel speel ik het liefst eer; ko misch type. Nooit de hoofdrol, maar altijd in een hijrolletje. En juist dan maak ik gebruik van m'n houterige bewegingen. Ik dik ze aan. Daar moeten de mensen soms vreselijk om lachen." ROTTERDAM „Vraag niet in de eerste plaats wat de overheid voor u kan doen, maar wat u voor de gemeenschap kunt doen." Met dat citaat van John F. Kennedy besloot minister Dales (Binnen landse Zaken) gisteravond in Rot terdam een betoog over sociale vernieuwing. Dales noemde de no ta over sociale vernieuwing die het kabinet onlangs heeft gepre senteerd „slechts een eerste koers bepaling MMI^aSrSjn nu de vooral gemeenten aan zet. De minister verwacht dat binnen en kele dagen circa dertig gemeenten worden aangewezen waar met pro jecten wordt begonnen. Zowel minister Dales als burge meester Peper zetten zich gister avond in de Burgerzaal opnieuw af tegen de critici van de sociale ver nieuwing. Volgens Dales kwam in de eerste discussieronde een ty pisch Nederlands trekje naar bo ven: „De neiging te denken dat als we de juiste definitie hebben ge vonden, het probleem daarmee ook is aangeduid, volgens sommi gen zelfs opgelost." Discussieleider prof. dr. W. Al beda concludeerde dat „onze ver zorgingsstaat in zijn geheel op nieuw moet worden vormgege ven." Ofschoon het kabinet zijn voornemens op het gebied van so ciale vernieuwing kenbaar heeft gemaakt, werd de minister gister avond tijdens een debat na haar speech wederom bestookt met vele voorzichtige vragen over haar be doelingen. Wat betekent sociale vernieuwing voor de bejaarden zorg, het minderhedenbeleid? Da- les benadrukte dat inwoners van een stad in de eerste plaats bij hun gemeenteraad moeten aankloppen en dat zij zelf ideeën moeten oppe ren. ROTTERDAM Het Recher che Bijstandsteam Utrecht heeft vannacht twee Rotterdammers aangehouden die ervan worden verdacht de 28-jarige Kenan Yerli- kaya uit Schiedam te hebben ver moord. Het gedeeltelijk verkoolde lijk van het gewurgde slachtoffer werd het afgelopen weekeinde ger vonden in Maarssen. De verdach ten, de broers G.E. (28) en G.E. (21), werden rond middernacht ge arresteerd. De politie in Maarssen had kort daarvoor een up ontvang gen over een ruzie in een Rotter dams café over de zaak, waarbij de verdachten waren betrokken! Uit getuigenverklaringen blijkt dai de gebroeders E. kort voor de dood van het slachtoffer in diens auto zijn gesignaleerd. Bovendien had den getuigen de verdachten en Ycrhkaya samen gezien. De vrien din van het slachtoffer had aan de hand van het gepubliceerde signa lement en de beschrijving van de kleding al het angstige vermoeden dat de dode haar vriend was. SLECHTS 3 DAGEN t m sa (INGEZONDEN MEDEDEUNG) Showmodellen, restanten en beursgoederen in edelstaaï en zwaar verzilverde uitvoering. NU MET KORTINGEN TOT MEER DAN 50% OP DE VERGELIJKBARE WINKELWAARDE! Kookpannen en keukengerei met kortingen tot 70%! SPECIALE VERKOOPDAGEN VRIJDAG KOOPAVOND Donderdag 15 maart 11 00-17 00 uur Vrijdag 16 maart 11 00-21 00 uur zaterdag 17 maart 10 00-16 00 uur OE »HmSL£N StAAN VOOR U KLAMHN:

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1