Peuterspeelzaal Pippeloentje moet vertrekken uit Woudhoek h i JÓNGEREN 'BOTSEN' MÉT POLITICI KUNST TE KIJK Eengevoelig verlies 'Blaas het Stadskantoor op' Helma van der Staay: 'Over vier maanden moeten we zijn verhuisd, maar waarheen?' "ijMLa m Lezing over/geioof Conferentie van steden uit Oost en West 'SZ'c J ,1/Ü 7-ï.ï. n >- Zonder ij Oiisj ;Wordt 't niks. D/e, strijdbare'kreet, bovenaan het,?verkiezingsaffiche van .Groen links-in;,Schiedam, is ^evenals, .het «bijzondere eigen ontwerp in de kleuren blauw, .groen, geel en wit bedacht door de geboren, communist Eef Col- ra lê. -De, creatieve voorman van .de.communisten in zijn stad en voorzitter van de zaterdag-voet- «balvereniging PPSC zal er ech- ter zelf, sniet meer bij zijn. De .„67-jarige ras-Schiedammer is ^dinsdagmorgen»vroeg in het zie- «kenhuis overleden. Veertien da- - ;gen, geleden was hij met licha- i3melijke klachten uit z'n gelief de Bretagne teruggekeerd. Na een technisch gesproken ge slaagde operatie kwam dinsdag onverwacht aan zijn leven een einde. Vandaag hebben familie- 'rdeden en, naaste vrienden af- ischeid van hem genomen. Op 'hun nadrukkelijke verzoek heb- (ibennwehet overlijdensbericht [„woensdag niet als nieuwsfeit ^vermeld. „Om drukte te voor- iömen. Dat wilde liij zelf ook," cis de te respecteren verklaring, -a* Een maand geleden, tijdens de presentatie van het affiche, t programma en de kandidaten lijst van de nieuwe linkse com binatie in De Teerstoof mani festeerde hij zich weer eens aan de politieke tafel. Collé be nadrukte bij die gelegenheid op een terugkeer in de gemeente raad te rekenen. Niet louter als stemmentrekker, maar meer als steun en toeverlaat voor het -jonge drietal bovenaan die eer- steelijst van de zorgvuldig ge smede combinatie was hij bijna automatisch nummer vier ge worden. Eef Collé "juichte toen ook over de veranderingen, die ver- - der in de wereld om zich heen hebben gegrepen maar sprak ook met begrip over de moeite, die andere oudere communis ten hebben met de samenbal ling tot Groen Links. Voor hem was er echter geen weifel ge weest op dat punt. Hij geloofde in het succes van de nieuwe linkse groepering en was daar om gaarne bereid tot samen werking. Voor wie hem gekend hebben, was dat niet vieemd. Hij heeft in zijn zeer lange poli tieke loopbaan in Schiedam al eerder blijk gegeven zich voor een gezamenlijke inspanning in te willen zetten. In navolging van zijn vader, die van 1919 tot hij in 1940 voor de gehate be zetter moest onderduiken in de gemeenteraad zat voor de CPN, was hij van jongsaf bezig met het voeren van strijd voor ver betering van de positie van de arbeidersklasse en onderdruk ten. Vlak na de oorlog kwam Eef zelf in de gemeenteraad. Eerst van 1947 tot 1949, daar na van 1953 tot 1980 en verder van 1982 tot 1986. Van 1970 tot 1978 maakte hij deel uit van het dagelijks bestuur van de stad als wethouder. In 1980 trad hij terug om gezondheids redenen. Twee jaar later stond hij weer als nummer twee ach ter zijn opvolger Ulferd Bruse- ker op de lijst. Dit jaar stond hij echter, na een periode van noeste arbeid voor zijn voetbal club PPSC en veel inspannin gen voor het nieuwe Groen Links, weer klaar om de gehele Schiedamse gemeenschap te dienen als raadslid. Het noodlot haalde een droeve streep door dit voornemen. Schiedam heeft door de dood van de communist Eef Collé een gevoelig verlies geleden. BEN VAN HAREN De kinderen van peuter speelzaal Pippe loentje hebben er nog geen weet van, maar over vier maan den zijn ze deze speelplek mis schien kwijt. Door Rein Wolters SCHIEDAM „In gemeentelij ke termen is een tijdsbestek van een paar weken niets, maar voor ons wel!" zegt Helma van de Staay met zorgenrimpels op haar voor hoofd. „Alle raadsleden hebben zich uitgesproken voor een andere onderkomen voor ons in Noord. Daadwerkelijk gebeurt er echter niets. We vrezen het ergste. Er rest ons nog maar nauwelijks vier maanden en dan staan we op straat." Helma van der Staay is voorzit ster van de Stichting Peuterspeel zaal Pippeloentje, nu nog gevestigd in een lokaal van de Woudhoek- school aan het Faassenplein in de wijk Woudhoek. Nóg gehuisvest, maar niet lang meer. Door de da gelijkse toename van nieuwe ge zinnen in de aangrenzende in aan bouw zijnde nieuwe wijk Spaland, komen er steeds meer leerlingen naar de Woudhoeksehool. Die heeft dus alle lokalen nodig en dat betekent dat Pippeloentje en de speel-o-theek Ikkie moeten verhui zen. Ikkie heeft intussen inge stemd met een verhuizing naar het Bachplein in Groenoord en dat voorstel is ook aan Pippeloentje gedaan.„Het is nog maar een vaag voorstel. Voor ons is het weinig ac ceptabel," verwoordt Jeanette Me ilief, die voor Pippeloentje de pu bliciteit voert. „Onze peuterspeel zaal is zeven jaar geleden opgezet voor de wijken Woudhoek en Spa- land. Ons werkterrein ligt geheel in die hoek van de stad. Daar wo nen ook de 75 peuters die onze speelzaal bezoeken. Verhuizen naar Groenoord betekent dat er in Woudhoek geen peuterspeelzaal meer is en dat heeft weer tot ge volg dat de ouders veel te ver met hun kinderen moeten lopen naar het Bachplein. Wij willen in de omgeving van het Paassenplein blijven werken." Met 'wij' bedoelt Jeannet Ke- lief de tien vrijwilligsters vac.rop Pippeloentje drijft. Ze benadrukt: „De politiek toont begrip voor on ze zorgen. Maar met begrip alléén komen we er niet. Er moeten nu knopen worden doorgehakt." Jeannet en Helma hebben bere kent dat voor ruim vijftigduizend gulden een verplaatsbare unit van 150 vierkante meter kan worden aangekocht. „In de omgeving van het Faassenplein zijn plekjes ge noeg om deze te plaatsen," vertel len zij. „Voor de gemeente is die oplossing waarschijnlijk goedkoper dan ons huisvesting te geven in de lege kleuterschool op het Bach plein. Bovendien is liet voor ieder-; een ook aantrekkelijker."» Helma 'benadrukte dat- duidelijkheid moet komen: de ouders van de peuters en*dbTfï"'men, onder onze leidsters heerst onze kerheid over de toekomst. Dat moet uit de wereld. Vergeet ander zijds niet dat Pippeloentje in een grote behoefte voorziet. Onze wachtlijst telt bijvoorbeeld al 110 kinderen. In Woudhoek kan er dus zo een tweede peuterspeelzaal wor den geopend. Onze wijk is ten op zichte van andere wijken achterge bleven. Een opbouwwerker ken nen we niet, van de Oort-gelden kunnen we niet meesnoepen en we vallen ook buiten de regelingen van het Onderwijsvoorrangsbeleid. We moeten het zelf dus maar uit zoeken." Het duo hoopt nu op een gunsti ge uitslag van een gesprek dat ze volgende week voeren met de ver antwoordelijke,^ VVD-wethouder Misschien dat hij De Amsterdamse deelraadskandidaat Stephan Stcinmetz vindt het Schiedamse stadskantoor niet mooi. In een boekbespreking voor het landelijke Pvdarkaderbblad 'Voorwaarts' schrijft hy: „De Gids is ge- r iardeerd met foto's van dertig gemeentehuizen wat leidt tot de con clude da^tiét'gëmeêntehuis van Schiedam onmiddellijk moet worden opgeblazen,^Waarvoor overigens een beroep gedaan zal moeten wor den op dé' b'este springmeester van Nederland." Burgemeester Scheer- es hoeftoverigens tot 21 maart niet bang te zijn voor deze radicale partijgenoot, Hij is op het moment druk bezig met een campagne voor een/zetel in de Amsterdamse deelgemeente Zuid. Daarna krijgt Steinmetz tijd. Hij is tot nog toe slechts in kringen van Groene- abonnees bekend, maar wel als auteur van explosieve artikelen, met zinnen zo lang als de lont naar een kruitvat... SCHIEDAM Politiek en prak tijk botsten gisteravond in jonge- rencentrum 'De Dijk. Afgevaardig den van"vijf politieke partijen ga ven hun mening over onderwer pen die jongeren aangaan: werk, scholing, huisvesting, uitkeringen en softdrugs. De ongeveer vijfen- twinting aanwezige jongeren rea geerden op hun beurt op de politi ci. Waar de politici aankwamen met werkervaringsprojecten, scho ling en huisvesting gaven de jonge Schiedammers voorbeelden uit de S praktijk die vaak heel wat minder 2 soepel verloopt dan veel aanko- ja mende raadsleden wilden doen 5 geloven. De uitkering van jongeren is vaak zo laag dat ze de huur van een eigen woning niet kunnen op brengen en gedwongen zijn bij hun ouders te blijven wonen. „Een slechte zaak," vindt Bea Oomens (Groen Links). „Zowel het mini mumloon als de uitkeringen voor jongeren moeten omhoog. Daar naast moeten er betaalbare wonin gen voor jongeren komen in Schie dam." Oomens pleitte bovendien voor meer stage- en werkervarings plaatsen bij Schiedamse bedrijven. „En dan moet het niet zo zijn dat jongeren da hun stage weer op straat komen te /staan,' Ze /moeten „De praktyk is heel anders," lieten jongeren, de plaatselijke politici duidelijk horen tijdens het forum in De Dijk. uitzicht hebben op een vaste baan, anders is de motivatie om te leren zo weer verdwenen." Wout Jeronimus (Gemeente Be langen Schiedam) was het op dit punt met Oomens eens. Jeronimus staat tweede op de lijst van de GBS, die dit jaar voor de tweede keer aan de gemeenteraadsverkie zingen meedoet. Jeronimus: „Het gaat goed met de economie, er wordt genoeg verdiend, ook bij Schiedamse bedrijven. Werkgevers hebben de ruimte om werk te ccheppen en moeten dit ook doen. De gemeente kan er zelf ook iets aan doen, door arbeidsinten sieve industrie aan te trekken. De overheid zou werkgevers boven dien subsidies kunnen geven om jongeren in dienst te nemen," ver volgt Jeronimus. „De overheid kan „bijvoorbeeld dertig percent van het salaris, |van? een langdurig werkloze1 voor /haaf "rekening ne men. Zo worden de loonkosten van de vaak oudere jongeren ge drukt en als iemand eenmaal goed presteert binnen een bedrijf, dan, neemt een werkgever hem vanzelf in dienst." Het softdrugsbeleid stond ook op het vragenlijstje van jongeren werker Edcay Kók, die de avond had georganiseerd en bovendien de discussie leidde. Coby de la Rie (D66) ging als eerste op dit punt in. „Ik heb niets tegen het gebruik van soft drugs," verklaarde ze. „Als jullie willen blowen, dan moet dat kunnen. Ik drink zelf graag een borreltje en ik geloof niet dat dat veel beter of slechter is. Ik wil alleen wel dat jullie er gens blowen waar het niet op mijn ogen slaat." De andere politici verklaarden zich ook vóór een soepel soft drugsbeleid. Bea Oomens pleitte zelfs voor een gedoogplaats voor softdrugs en noemde het onzin dat een jongerencentrum zou worden gesloten omdat er hash wordt ge rookt. Dronken Rotterdammer had geen rijbewijs SCHIEDAM Een 26-jarige Rotterdammer is vannacht op de De Brauwweg door de poli tie van de weg gehaald. De man trok door zijn slingerende rijge drag de aandacht van een sur-' veillancewagen. De blaastest op het bureau had als resultaat een promillage van bijna 3. Boven dien bleek de onder invloed verkerende man niet in het be zit van een rijbewijs. Postzegels en printer bij inbraak gestolen SCHIEDAM Uit een pand aan het Dr. Wibautplein heb ben inbrekers een printer, een vel postzegels en een computer gestolen. De waarde bedraagt zesduizend gulden. Men kwam binnen na het verwijderen van glaslatten. Een bewoner van de Oostsingel mist na een inbraak girobetaalkaarten, zijn ed-spe- ler en een portefeuille met hon derdvijftig gulden. Vermoede lijk werd gebruik gemaakt van een valse sleutel. Groen Links trekt in optocht door Schiedam SCHIEDAM Met bakfiets en, een riksja, tandems en an dere bijzondere fietsmodellen trekt Groen Links morgen in optocht door de stad. Met de milieu-vriendelijke karavaan vraagt de linkse politieke groe pering aandacht voor de ge meenteraadsverkiezingen op woensdag 21 maart. Om onge veer 11.30 uur vertrekt de stoet vanuit het winkelcentrum Hof van Spaland via de wijk Nieuwland en Schiedam-Zuid naar het centrum. Omstreeks 14.00 uur arriveert de stoet op de Hoogstraat bij de Wereld winkel. Daar treedt vervolgens het 32-koppige muziekcollectie De Kweekbak op. Gitaarles en karate in wijkcentrum De Erker SCHIEDAM Jongens en meisjes ouder dan veertien jaar kunnen op woensdagavond van 19.30 tot 20.30 uur naar karate- les in het wijkcentrum De Er ker aan de Jan van Avennes- straat 32. Een gediplomeerd do cent verzorgt de lessen.'De con tributie bedraagt1 'tiëri1 gulden per maand. Op maandagavond kunnen liefhebbers in hetzelfde centrum vanaf 18.00 uur gitaar les krijgen, zowel individueel als in groepsverband. Het kost veertig gulden per maand. SCHIEDAM ^'Dominee me vrouw M. C. A. de Groot-Aris uit Brielle verzorgt maandag avond om 20.00 uur een lezing over de brochure 'Een waaier van vrijzinnig geloven'. Zij doet dat in het kerkgebouw van de Nederlandse Protestantenbond aan de Westvest 90. De toegang is gratis. ROTTERDAM Stadsbesturen uit West- en Oost-Europa zullen el kaar in mei in Rotterdam ontmoe ten tijdens een conferentie over stedenbanden. Uit West-Europa zullen zeventig steden aanwezig zijn. Uit de Oostbloklanden komen vertegenwoordigers van honderd steden. In Rotterdam worden vooral de problemen 'verkend', in Praag volgt dan een jaar later 'ver dieping' per probleem. De samen werking tussen steden uit Oost en West is tot nu toe vooral ceremoni eel. Daar willen zowel Rotterdam als Praag vanaf. ;t perSpex? v, Tot eind maart" exposeert de Schiedamse kunstenaresse Car- 'rnen Posno in de'foyer van thea- tér de Teerstoof. Pcsno exposeer de vijf jaar geleden haar schilde rijen voor het eerst in Schiedam. De inmiddels 27-jarige Posno heeft een' vrij zeldzame schilder techniek ontwikkeld. Zij ziet af van elke relatie tot de zichtbare werkelijkheid, waarbij twee rich- "tingeri- worden\ onderscheiden; een geometrische en abstract-ex- pressionistische. De decoratieve ^sël^'Hfijïyerken zijn uitge voerd in pferspex. £-.„?€) KATTEN:,; u\-> Om te oefeneiv ging willeke :Rosmolen naar het asiel en naar 7 kattenshows. Zij tekent haar kat- ten met behulp van foto's. De die- Ten blijven zelden in de gevraag de» pose staan. Via het tekenen ,van/haar-petunia's op het balkon ^belandde ze.-uiteindelijk bij het schilderen \vansde natuur. Naast etsen en werken op fluweel, legt .zij'zich toe op,het portretteke- /men.';-■Olieverf,, tekeningen en aquarelpotlood-wérken zijn te be- zicbtigen.imde, Schiedamse Gale rie in Polikliniek B.K.-laan. De galerie,is op-.werkdagen geopend van 9.00 tot 17.00 uur. De expos- titie duurt tot en met 30 maart. UITZICHT De Vlaardingse Sandra Gallo exposeert tot en met 26 april in de Bondsspaarbank aan de Schie- damseweg 12 te Vlaardingen. Zij toont tekeningen uit de serie 'Uit zicht'. Alle werken zijn in dezelf de gemengde techniek: droge pas tel en vetkrijt op papier. De pri maire kleuren en figuratieve voorstelling met abstracte ele menten zijn kenmerkend voor de ze kunstenares. Sandra Gallo volgde een aantal jaren de oplei ding publiciteitsvormgeving aan de academie voor beeldende kun sten te Rotterdam. Daarna sloeg zij haar eigen weg in. „Ik gebruik de basis die ik daar heb heb opge daan voor mijn schilderijen," zegt ze zelf. De titels van Gallo's werk spreken voor zich; het pu bliek mag zijn eigen interpretatie geven. KLANKEN De kunstenaresse Nicolette An dnessen heeft tekeningen ge maakt van muziekintrumenten. Hoewel de instrumenten als mi niatuur worden afgebeeld, komen ze op papier haarscherp naar vo ren. De tentoonstelling 'Geluidlo- ze klanken' lijkt papier tot klank te brengen. Andriessen werd in 1954 in Haarlem geboren als dochter van de bekende architect Nico Andriessen. Zij komt uit een fammilie van vele beroemde kun stenaars. Zij exposeert van 17 tot en met 8 april' in het Muziekin- formatie- en documentatiecen trum Ton Stolk, Westhavenkade 45 in Vlaardingen. De openings tijden zijn maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur, zater dag 17 maart en zondag 18 maart van 14.00 tot 17.00 uur. Zaterdag 7 en zondag 8 april van 14.00 tot 17.00 uur. GRAFIEK In de foyer van het Unilever Research Laboratorium in Vlaar dingen wordt tot en met 2 april grafisch werk tentoongesteld van drie kunstenaars. Noor Stemheim gebruikt vaak technieken door el kaar. schilderen op de plaat, af drukken en dan weer schilderen. Deze techniek geeft haar meer vrijheid dan het etsen alleen. Ze vindt dat haar werk voor zichzelf moet scpreken. Doris Groeneveld is gefascineerd door het land schap in Ierland en IJsland. Hij gaat dit weerbarstige landschap te lijf en verhevigt de werkelijk heid in zijn figuratieve als ab stracte werk. Anneke van der Mandele heeft een 'finger-pain ting' techniek ontwikkeld waar bij met drukinkt geschilderd wordt Maar ook met krijt en kleurpotlood weet zij elk van haar etsen een persoonlijke tint mee te geven. De foyer van het Unilever Research Laboratorium ligt aan de Olivier van Noortlaan 120 in Vlaardingen. De expositie bij URL is op zaterdag en zondag te bezichtigen van 14.00 tot 17.00 uur. SWARTE Tekenaar Joost Swarte, be kend van kinderpostzegels, strips in Vrij Nederland, Humo en jeugdblad Jippo, exposeert tot en met 14 april in het Theatercafé in Vlaardingen. in de stijl van Swarte zijn traditionele estheti sche elementen te herkennen; de heldere lijnvoering in de stijl van Hergé of het werk van de kunste naarsgroep De Stijl. In de galerie van het Theatercafé aan de Sehie- damseweg 51, zullen voorname lijk affiches en illustraties te zien zijn die Swarte ontwierp voor theater, film en muziek. De ope ningstijden zijn op werkdagen van 10.00 tot 16.00 uur en één uur voor en na de avondvoorstel lingen. 1 i ROBUUST'1 m I De Spaanse schilderes Dora Dolz schildert stillevens en land schappen. Deze 'genres' zijn uitge werkt tot vlakke, sterk verenig- voudigde vormen. Haar stijl ken merkt zich door de felle kleurcon trasten en nadrukkelijke contou ren. Zij werkt bij voorkeur met grote, robuuste vlakken. Ze neemt vaak zware, masief krullende vormen in haar werk op. Toch stralen haar beelden een opval lend 'joie de vivre' uit. De uit Barcelona afkomstige kunstena resse exposeert tot en met 24 maart in de Galerie Arthotheek, Cultureel Centrum Hollandia in Vlaardingen. De openingstijden zijn van maandag tot en met vrij dag van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 17.00 uur en vrijdag tot 18.00 uur. Vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 1200 tot 17.00 uur. BLOEMEN In De Zeeman in Vlaardingen exposeert tot eind maart Joan Posthuma haar bloemen-foto's. „Een opname van zo dichtbij is het betreden van het sfeergebied van de bloem, haar beweging voelen, haar kleur beleven, haar vorm waarnemen en met het licht naar een juiste compositie zoeken. De foto laat een vluchtig contact zien van die hele achter liggende wereld," zegt de fotogra fe over haar eigen werk. De Zee man is te vinden aan de Hoog straat 205. OOST-INDISCH De nieuwste schilderijen van de Vlaardingse kunstenaar Rinke Baaima geven impressie van mensen en gebeurtenissen op een cartoon-aehtige wijze. Zijn por tretten, in caseïne en oost-indi- sche inkt, hebben iets humoris tisch. Uitgangspunt van de kun stenaar is dan ook een positieve kijk op de werkelijkheid. Mijme van Toledo maakt aquarellen en schilderingen in olieverf, acryl Tl tea Mulder maakt keramieken. Pas tijdens het werken krijgt haar werk de uiteindelijke, crea tieve vorm. Hierdoor ontstaat,een spannend en gevoelig stukje werk. Baaima, Mulder en Van Toledo exposeren tot eind maart in het Zonnehuis in Vlaardingen. De openingstijden zijn van dins dag tot en met vrijdag van 10.00 tot 20.00 uur. Zaterdag tot en met maandag van 14.00 tot 20.00 uur. POLAROID Onder het motto 'Ik fotogra feer al jaren' exposeert Auke Bergsma uit Vlaardingen 10 jaar Polaroid fotografie (19801990), dat een belangrijk deel uitmaakt van zijn oeuvre. Door met name overdreven kleurgebruik weet Bergsma met diverse Polaroidma- terialen zijn modellen op eigen wijze, vaak humoristische manier neer te zetten. De foto's vormen op zichzelf nonchalante vertellin gen, rijk voorzien van pikante ac cessoires en gekke bekken. 'Twee gekookte eitjes', 'En, verdient dat nog wat in de fotografie' en 'Groeten van pa uit Hoek van Holland' zijn enkele titels. De ex positie is tot en met 30 maart te zien in Capi-Lux Vak, Abraham van Stolkweg 48 in Rotterdam. rÏ£t Li n jLuub 18», -~.tr 45*-» -*

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1