D66-raadsl ld verdri ft dementie Hei; ermansflat I en |o Keilerman versllnc ere I aar de quad Nieuwe tramkoorts heerst door wethouder Z deve d 'Onder bewoners van de flat onnodig onrust teweeg gebracht' 1 AA<G rmm jms Alstublieft!' Het Vrije Volk SCHIEDAM Retié and the Alligators in café Podium Leidingen in Nieuwland nagekeken Nolet Ziekenhuis gaat sluiten Secretarie dicht ws JPAGINA 4 ZATERDAG 17 MAART 1990 Door Rein Wolters SCHIEDAM „Dit is een pa niekverhaal. Opgefokt en in de media opgeklopt. Hierdoor heeft al een kandidaat-huurder afgezien van een reeds toegewezen en ook door hem geaccepteerde woning. Hij zegt te zijn afgeschrikt door de berichten in kranten die de bewo ners van de Heijermansflat een hoge dementiegraad toedichten. Het zijn onjuiste berichten, waar bij nagelaten is wederhoor toe te passen." Maatschappelijk werkster Edith Soeters (van de woontussenvorm voor ouderen in de Heijermansflat in Woudhoek) heeft geen goed woord over voor een deel van de argumenten die D66-raadslid Coby Rie maandagavond in de ge- nj^pteraad gebruikte om het te-, kort aan verpleegbedden in de stad "te staven. „Het is een uitste kende zaak dat ze het gemeentebe stuur telkens met de neus drukt op hét/tekort aan verpleegbedden. We zijn haar dankbaar voor deze pleit- lit"zfeging."!Maar De lla Rie moet êfch' wel baseren op Werkelijke cij fers" en gegevens," vult Paul van Mansum, directeur van de Stich ting Gecoördineerd Bejaardenwerk Schiedam aan. ""Hij was er maandagavond bij toen de D66-politica wereldkundig maakte dat minstens 25 percent van de tweehonderd bewoners (vijftig dus) van de Heijermansflat dementeert. Er zouden gevaarlijke en vervelende situaties door ont staan zoals het laten branden van het gasstel, midden in de nacht van lis weglopen en buren lastig vallen. „Laat ik eerst even recht zetten dat er in de Heijermansflat elektrisch wordt gekookt. In de 160 woningen zijn geen gasaan- sluitingen," zegt Van Mansum. „Dus van brandende gasstellen kan geen sprake zijn." - Hij vervolgt: „Het percentage dat mevrouw De la Rie heeft ge noemd, klopt van geen kant. Het is aanmerkelijk "lager. Onder de be woners van de flat heeft ze veel onrust teweeg gebracht. Niet te recht, want de situatie in de flat is niet zorgwekkend"De mensen wo- neïr' "met' "'er=,niettóplezie'r. Onze wachtlijst telt zeker zèstig'mensen. Haar onjuiste yoqcsteljiijg ,van za ken steltvéSmMftrnrift 3 pro- blemerii'?'«?!»rmh Die mening deelt secretaris Dik Zonneveld van de in de Heijer mansflat opererende huurdersver eniging /Rechtsvoor Ouderen'. „Er wtrtieh "inderdaad "dementerende mensenb iii. -hetin gebouw i ,Dat is soms verrekt -lastig. Ik? ben wel- eensimidden iMrde nacht uit bed gebeldsdoor iemand' die in de war was met-de vraag'hoe laat het was. Néé, ik denk dat nog geen twintig van onze bewoners min of meer lijden aan dementie." Hij zegt ver der: „Het is raar dat iemand van de politiek zulke onjuiste cijfers noemt. Dat geeft ons een slechte naam. Ik heb al gehoord dat we in een gekkenflat wonen. Allerminst het geval, natuurlijk. We wonen hier prima. Het is uitstekend dat Coby de la Rie zich druk maakt om de afname van de verpleeg- plaatsen, maar ze moet dat niet doen over onze ruggen. Dat is niet eerlijk/' Tegen Het Vrije Volk verklaar de het D66-raadslid dat ze cte ge wraakte cijfers citeerde uit officië le onderzoeksrapporten. Welke rapporten dat zijn, weigert ze te zeggen. Directeur Van Mansum: „De enige instantie die dergelijke cijfers bijhoudt is de Stichting Ver pleeghuizen Waterweg-Noord." Van Mansum zegt de cijfers niet exact te kennen, maar ze wel weer voldoende te kennen om de bewe ring van De la Rie tegen te spre ken. Hij benadrukt bovendien: „Het is heel gevaarlijk als de poli tiek gaat uitmaken wie wel en wie niet dement is. Dat is een zaak voor medici en voor mensen van het RIAGG (Regionaal Instituut Ambulante Geestelijke Gezond heidszorg). Ton Bakker, directeur belangen en zorgverlening van de Stichting Verpleeghuizen Waterweg-Noord, zegt: „Rapporten waarin de Heijer mansflat met name wordt ge noemd ken ik niet. Wel is er een onderzoek gedaan naar de situatie in de verzorgingshuizen, maar ook daarin staan geen cijfers over de mentie in de Heijermansflat ver meld, De la Rie kan dus geen gege vens hebben ontleend aan mij be kende onderzoeksrapporten." Bak ker wijst erop dat het door De la Rie genoemde percentage wel dopt als hierin ook anderegebre ken dan dementie zijn samenge vat. Directeur Van Mansum beaamt grif dat het in de Heijermansflat best aan een en ander schort en dat heus niet alle zaken even opti maal verlopen sinds de twintig etages tellende flat zeventien jaar geleden de eerste bewoners kreeg. „Het zijn problemen die je in zijn algemeenheid tegenkomt. Dus ook in de individuele straat. Alleen bij ons zie je de problemen geconcen treerd en dat geeft al snel een an- der en vertekend beeld. De steeds hogere ouderdomsgrens is daar ook debet aan. De eerste bewoners waren 65 jaar en zijn intussen 82 jaar. Ook nieuwe bewoners zijn aanzienlijk ouder als ze hier ko men. Dat kan problemen geven. Daarom is ook de discussie gestart welke kant we met deze flat uit moeten." Van Mansum ontkent met klem dat de verzorging van hulpbehoe vende bewoners van de Heijer mansflat onvoldoende is. De men sen van het Kruiswerk en de ge zinsverzorging doen hun werk pri ma. Soms stappen ze wel drie keer per dag binnen. Natuurlijk gebeurt er weieens iets onplezierigs, zoals onlangs een mevrouw die was weggelopen en die ernstig onder koeld in het Kolpapark werd te- ruggevonden. Hoe vervelend het ook klinkt: dat is een momentop name. Zo iets komt met dagelijks voor."Tot slot beklemtoont hij: „Ik hoop dat Coby de la Rie vooral blijft doorgaan met vragen stellen en blijft aandringen op vermeerde ring van verpleegbedden voor ou deren. De situatie rond de groeien de wachtlijst van mensen die in een verpleeghuis opgenomen moe ten worden, is daar zorgwekkend genoeg voor." De la Rie zegt desgevraagd dat ze met het noemen van het per centage de gemeenteraad en het college van B&W wakker heeft willen schudden. „Het was geens zins mijn bedoeling hiermee de be woners van de Heijermansflat te' shockeren." SCHIEDAM —Hij ziet het 'vyel.zitten',' de 'quad- wedstrijden, dit weekeinde in de Franse Alpen. Schie dammer Benjo Xellerman (25) heeft zich voorgeno men er op zijn vierwieler wat moois van te maken in de finale van de 'Samson Quad Competition'. 'Quad' staat voor een voertuig op mini-rupsban den, waarmee wedstrijden op onverhard, ongelijk ter rein, voorzien van bedach te hindemissen, kunnen worden afgewerkt Benjo Ellerman is in de finale ge komen door zich in het Gelderse Heerde tijdens een bijzonder spannende competitie te plaatsen. „Er zijn niet zoveel quad-wedstrijdrijders in Nederland. Van die paar ben ik er in ieder geval één. Eigenlijk zouden veel meer mensen dit voertuig moeten leren kennen. Je kunt er alles mee doen en je raakt er niet op uitgeke- ken. 'i'ab jü 'j u im ito Jt.s De'proeVèn in'Heérdë,'!''il waren behoorlijk moeilijk, maar ;:o t:h' bók - vóór 'oner-11 i 1 varen' rijders 'goéd todden. Er waren ook veel mensen met motorsportervaring bij en dat maakte het er al leen maar moeilijker op." Qe ^chiedanmi' -steekt menig uïrrq'd in^rijtjfaVó^ Daarom is hij vast van plan er het komend week einde in Les Gets wat moois van te maken. „Nu ik eenmaal die finale heb gehaald, zie ik het in de Franse Alpen ook wel zit ten. Ik weet helemaal niet wat ons te wachten staat, maar spannend wordt het zeker." Benjo Kellerman op zijn quad: „Eigenlijk zouden veel meer mensen dit voertuig moeten leren kennen. Door Han van der Horst Er heerst op de bovenverdiepin gen van het Stadskantoor weer eens tramkoorts. Dat heeft wet houder Chris Zijdeveld ver klaard voorstander van het open baar vervoe gedaan. Hij heeft ;djn ambtelijke afdelingen gericht laten dromen ea het,resultaat is em, Schiedam",-* „ingeklemd door rfMHwe 'frstmlijhéri. NiéValIeen het gMftó stokpaardieemrailVerbin- ■ding tussenSchiedam en Delft, zo- datQje bij wijze van spreken in ftpenoord kunt opstappen en bij bet Scheveningse Kurhaus eruit |igi.rgert op de wensenlijst. Maar sglfS" een tramlijn om de Gorzen heeirrichting Vlaardingen. ,Jïgt zijn allemaal nog goede en realistische plannen ook. 1 'En ze hadden al lang gereali seerd kunnen zijn, al tientallen ja ren. Maar het kon niet gebeuren door een andere tramkoozts. Die tramkoorts woedde rond het jaar 1900. Het ging toen heel slecht met Schiedam. Het brandersbedrijf verkeerde in een crisis en veel vooraanstaande burgers waren tot de overtuiging gekomen, dat de stad een andere economische basis nodig had Er vonden onderhande lingen plaats met de firma Smul ders uit 's-Hertogenbosch om een grote scheepswerf aan te leggen. Een actieve vereniging Schiedam Vooruit bepleitte modernisering van de verouderde stad. Daar hoorde ook nieuwigheid bij die iedere gemeente in die da gen graag wilde, een echt symbool .van de vooruitgang. Dat was een paardetram van het station naar jde uithoeken van de stad. Het openbaar vervoer was in odie dagen nog niet in handen van de overheid. Het werd overgelaten aan particuliere ondernemers en Je moest dan ook proberen die zo De paarde- tram van Vür- theim, die met zijn ex clusieve con tract aan het begin van de ze eeuw belet te dat de RTM zyn tram,naar Vlaardingen kon doortrek ken. - gek te krijgen in je stad te investe ren. En waarom zou men in he melsnaam Schiedam, die kleine stad van een paardetram voorzien? Toen kwam de heer Vürtheim met uitgewerkte plannen. Hij wil de een tramlijn aanleggen van het station over de Broersvest en de Lange Nieuwstraat naar het Hoofd. Bovendien - stelde hij een tweede verbinding in het vooruitzicht over de Lange Kerkstraat naar de Dam Vürtheim kreeg snel de be nodigde vergunningen. De rails tussen het Station en het Hoofd werden gelegd Het was een een voudig enkel spoor met hier en Jaar een wisseltje, zodat trams el kaar konden passeren. Een paard trok de wagen. Bij de hol op de Koemarkt1 werd een tweede inge spannen om de tram naar boven te slepen. Mijn ome Arie heeft nog een tijdje voor dat paard gezorgd. Het geheel heette wijds en groots 'Schiedamsche Tramweg Maatschappij (STM)'. Vürtheim had zo'n goede indruk gemaakt, dat hij na zijn vestiging in Schie dam tot gemeenteraadslid werd ge kozen. Maar lang duurde de vreug de van de nette burgerij niet. Het fijne ervan is nooit boven water gekomen, maar het schijnt, dat de nieuwbakken superschiedammer een poging heeft gedaan de buiten gewoon deftige wethouder Visser om te kopen. Hij verdween weldra uit beeld. Later bleek, dat de STM in han den was van de voorganger van de NS, de Hollandsche IJzeren Spoor weg Maatschappij. Bovendien kwam er nog iets aan het licht. In het contract van Vürtheim met de gemeente stond een merkwaardige clausule: ande re maatschappijen mochten nooit de rails van de STM kruisen. Zo lag de lijn daar als een wal tussen het Station en het Hoofd. Een on overkomelijk obstakel voor een be langrijke concurrent van de Spoor wegmaatschappij, de Rotterdam- sche Tramwegmaatschappij. Deze had een stoomtram op Schiedam en wilde die graag doortrekken richting Vlaardingen en nog ver der. Dat was dus dankzij de STM on mogelijk gemaakt. Zo nu en dan werd in de ge meenteraad geklaagd. Waar bleef nu de beloofde lijn naar de Beurs? Maar de directie liet dan weten, dat de bedrijfsresultaten helaas te genvielen. En soms bakte ze zoete broodjes door over plannen te pra ten om de ele boel te elektrifice- ren en zelf een verbinding naar Vlaardingen aan te leggen. Maar daar kwam natuurlijk mets van. De STM was een klein bedrijfje. Hoe klein bleek tijdens de laatste rit. Dan stopte de wagen bij elke kroeg en de conducteur ging bin nen even vragen of er nog mensen op hun laatste benen liepen. Dan konden zij worden ingeladen. In 1917 is de paardentram op geheven. De haver was door oor logsomstandigheden te duur ge worden. En lijnen richting Vlaardingen zijn door geen enkele maatschappij ooit aangelegd. Misschien dat Zijdevelds tweede Schiedamse tramkoorts daar nu wel voor zorgt. SCHIEDAM De band René and the Alligators, die in de jaren zestig bekendheid verwier" treedt vanavond op in muziekcafé Podi um. In 1958 won René Nodelijk de Nederlandse Elvis Presley verkie zingen. Kort daarna, ii 1960, richtte hij René and the Alligators op. Bekende nummers uit die tijd zijn 'In the mood' en 'Black swann'. Hans Vermeulen, bekend van Sandy Coast, en Cesar Zuid e r- wijk van de Golden Earring ma ten voor kortere of langere tijd deel uit van de band. In 1967 gin gen de 'Alligators' ter ziele. In 1986 keerde René and the Alligators terug. Nodelijk speelt so logitaar, Anja Nodelijk neemt de zang voor haar rekening, George Barendse speelt slaggitaar, Fred Severin basgitaar en Rick Marcus drums. Aanvang om 20.30 uur. De toe gang bedraagt 10,-. SCHIEDAM Vanaf maandag Igaan de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) in Nieuwland aan het werk om de hoofdleidingen en aansluitingen van het gas- en wa terleidingnet waar nodig te ver vangen of te renoveren. Het gaat om het gebied dat begrensd wordt door de Burg. van Haarenlaan, de Piersonstraat, de Mgr. Nolenslaan en de Van Heuven Goedhartstraat. Het werk zal enige weken in be slag nemen. Tijdens de uitvoering kan de le vering van gas en water overdag stagneren. De ONS zal de betrok ken bewoners hierover tijdig in formeren. Ook kunnen enkele roestdeeltjes in het drinkwater voorkomen. Deze deeltjes hebben geen schadelijke gevolgen voor mens en dier. De ONS adviseert de bewoners van het betreffende ge bied om het drinkwater te contro leren bij consumptie en bij het ge bruik van wasmachine en andere apparaten. In sommige gevallen, zal de ONS ook binnenshui^werkzaaniheden moeten venip9tórt„9tog#Qnfcter- kast of in bergingen... Zowel de ONS-medewerkers ais het perso neel van de 'rheW/eWfehde aanne mers zullen zich bij de bewoners legitimeren met een ONS-identi- teitsbewijs SCHIEDAM Wanneer het hoofd van een actrice op hol slaat kunnen er vreemde dingen gebeu ren. Met haar waanidee zet een ac trice, die de trotse koningin van Zweden moet spelen, het hele thea ter op stelten. Tot verbijstering van de regisseur, die haar tot repe teren maant, roept ze: 'Repeteren? ,Ik? Regeren zal je bedoelen.' Ik ben de Koningin!' Trots en hoog hartig sleurt ze de regisseur mee in haar fantasiewereld. Dat is het gegeven van het stuk 'Majesteit Alstublieft', dat woens dagmiddag in het Passagetheater te zien is. In deze voorstelling staat de schouwburg voor een keer zelf centraal er, mag het publiek een zeldzame blik werpen achter de schermen van het theater. De voorstelling werd gemaakt door Peter Pan Producties en kwam tot stand met subsidie van het jubilerende Anjerfonds Zuid- Holland. Vanwege het 50-jarig be staan van het fonds betalen de toe schouwers slechts een symbolisch bedrag van vijftig cent. De voor stelling begint om 14.00 uur. SCHIEDAM - Het voormalig No- let Ziekenhuis wordt binnen af zienbare tijd gesloten. De bedden capaciteit van het voormalig Ge meente Ziekenhuis en het Nolet Ziekenhuis wordt geconcentreerd op het terrein van het Gemeente Ziekenhuis. Dat staat in de schets- plannen van het concentratiemo del van het Schieland Ziekenhuis, waarvoor het ministerie van WVC inmiddels de goedkeuring heeft ge geven. De bestekplannen worden nu gereed gemaakt, waarna de aanbesteding en de bouw in het najaar verwacht kan worden. SCHIEDAM Woensdag is de gemeentesecretarie gesloten. Die lag functionerenvan 08.00 tot 19.00 uur alleen het bureau Ver kiezingen en van 08.30 tot 15.30 uur de Burgerlijke Stand. Een en ander heeft te maken met de ve: kiezingen voor de gemeenteraad, die op deze dag worden gehouden •7

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1