Prognoses kloppen: geen gedrang bij stembussen Schiedams vuil niét meer naar Drenthe Benzinestat ons met vSdeo beveiligd Internationale belangstelling voor paardenmarkt m Verzorging en verpleging ouderen onder één dak Wagterveld stopt na 40 dienstjaren Het Vrije Volk SCHIEDAM Pitbull dood in sloot Helder bestuur Pvd A-enquête: méér groen Bicemschikcursus in Klubhuis Zuid concert in Do Kuifje in Schuurkerk PAGINA 4 SCHIEDAM üit de sloot naast de voormalige begraaf plaats aan de Vlaardingerdyk in Schiedam-West is gister middag het kadaver van een ongeveer drie maanden oude pitbull-terriër opgevist. De po litie vermoedt dat het teefje moedwillig om zeep is ge bracht. Het dier had een zelf gemaakte halsband om en vertoonde sporen van mishan deling. Bovendien was de kop verpakt in een plastic tas. Wie denkt te weten waar de hond thuishoort, wordt verzocht contact met de poli tie op te nemen, telefoonnum mer: 4260760. Verkeerslicht ontregeld: fietser zwaar gewond SCHIEDAM Een 59-jarige Schiedammer is gistermiddag als gevolg van ontregelde ver keerslichten zwaar gewond ge raakt bij een aanrijding op de kruising Rotterdamse/- Broersvest. De man fietste door groen licht en werd gegrepen door de auto van een 51-jarige Rotterdammer, üit de recon structie bleek dat ook de auto groen licht had. De installatie is daarop buiten werking gezet. De wierrijder liep een schedel fractuur op. SCHIEDAM In Klubhuis Zuid begint donderdag een cur sus bloemschikken. In vier avonden leren de deelnemers de basisbeginselen van het bloemschikken. Iedere avond wordt een ander soort bloem stuk behandeld zoals bieder meier, klassiek bloemstuk en tafelstuk. Hovenierster Ank Vroom begeleidt de cursus. De lessen duren van 19.30 to 21.30 uur en de kosten bedragen f 10,-. De deelnemers nemen zelf de benodigde bloemen mee; het Xlubhuis zorgt voor bakjes, oase en vulgroen. Voor infor matie en aanmeldingen kan contact worden opgenomen met Ada Elshof, Klubhuis Zuid, tele foonnummer 4267297. Vrouwenkoor geeft gooi Ark SCHIEDAM -- Het Schie dams Vrouwenkoor concerteert vrijdag in gebouw de Ark aan het Hargplein 101. Medewer king verlenen het Rijswijks Vrouwenkoor en het gemengd koor Kunst na Arbeid uit Heer- jansdam. Het concert wordt op gedragen aan dirigente Ria Borgmeijer, die zaterdag vijftig jaar toonkunstenares is. Aan vang 20.00 uur. MAASSLUIS In het Schuurkerktheater in Maassluis draait zaterdagmiddag de film 'Kuifje en het Haaienmeer'. De jonge sterreporter vertrekt deze keer naar Syldavië, waar de al tijd verstrooide professor Zon nebloem een laboratorium heeft gekregen van ee» onbe kende weldoener. Zonnebloem wil in zijn laboratorium wer ken aan een nieuwe uitvinding, maar Kuifje vertrouwd de zaak niet en reist hem in gezel schap van kapitein Haddock, Bobby en het detectiveduo Jan sen en Jansens na. Gezien de belangstelling voor de kin dervoorstellingen is het raad zaam om kaarten in de voor verkoop {.bij de VVV of de Ver enigde Spaarbank aan de Veer- straat) aan te schaffen. De voor stelling begint om 14.00 uur en de kaarten kosten 3,50. Rechercheurs lopen in de weg bij stembureau De Blauwe Brug volgens een artikel in Het Vrije Volk van 17 maart heeft Coby de la Rie in de gemeenteraad een per centage dementerenden in de Heij- ennansfiat genoemd. Dat percenta ge is bij niet één instantie bekend en Coby de la Rie wil haar bron liet noemen. Kennelijk heeft ze het uit haar duim gezogen. We weten nu gelijk wat het de vies van de Schiedamse D66 'een helder bestuur* betekent. D66 be doelt gewoon dat ze geregeld hun duimen wassen. G.D. Verwey-De Graaft Mededelingen voor de re dactie van de Schiedamse editie kunnen per brief ge zonden worden naar Het Vrye Volk, Postbus 375, 3100 AJ Schiedam of per te lefax naar nummer 4737149. Door Hein Wolters SCHIEDAM Bij de stembu reaus was het vanmorgen tijdens de eerste openinguren bepaald geen gedrang. De kiezers stonden beslist niet in de rij. Om tien voor icht stonden echter al wel drie tiezers voor de deur van het stem bureau aan de Singel. Mevrouw Eha Petrus van de Rotterdamse- dijk bracht als eerste haar stem uit. „Maar toen waren wij, de le den van het stembureau dus, al ge weest," verklaarde stembure- i- vooratter Piet Boschman om 18.37 uur. „Het loopt redelijk. We hebben nu al 53 van de 1214 bij ons ingeschreven kiesgerechten- den gehad." De 91-jarige G. Visser stond om kwart voor acht in het Jacobs Gasthuis aan de Burgemeester Knappertlaan al te wachten met zijn oproepingskaart in de hand. „Het aantal kiezers loopt op dit tijdstip iets achter met de opkomst vorig jaar voor de verkiezingen voor Tweede Kamer. Toen waren er al ruim tweehonderd kiezers ge weest tegen nu honderdvijftig," vergeleek Aad Wiegman om even na tien uur. „Maar het kan alle maal nog goed gaan lopen. Pas aan het eind van de dag weten we de werkelijke opkomst." In het stembureau van het wijkcentrum Nieuwland aan het Dr. Wibautplein stapte rond kwart over tien de 65-jarige Jan van Eden binnen. „Ik gs altijd stem men!" zei hij desgevraagd. „Op welke partij? Kun je dat niet ra den? De PvdA natuurlijk. Waar om? Jou, da's gewoon de beste partij. De club die het meeste in deze stad doet. Een partij die denkt en handelt naar de wensen van de mensen. Zo moet het ook." Van Eden is op dat moment nummer 103 die een hokje rood- kleurt. Op hetzelfde tijdstip had den vorig jaar al 129 mensen een stem uitgebracht voor de Tweede Kamer. „Van de mensen die al zijn geweest waren er ook een aantal van buitenlandse afkomst," bena drukte Truus Verweij-De Graaff van het stembureau. Ook in ande re stembureaus in Nieuwland maakten buitenlandse wijkbewo ners gebruik van hun stemrecht. Inbraak De vier leden van het stembu reau in het wijkcentrum De Blau we Brug werden vanmorgen inge haald oor enkele rechercheurs. Zij waren in het gebouw bezig met een sporenonderzoek. Vannacht is een inbraak gepleegd, waarbij een kluis is opengebrand. „Maar we zijn gewoon aan de slag gegaan. De deur kom om acht uur open," al dus een lid van het stembureau om half elf. Van de 1214 kiesgerech- ten hadden er toen al 190 een stem uitgebracht. Dat was enkele tientallen minder dan met vorige verkiezingen. SCHIEDAM De gemeente Schiedam wil loyaal meewerken "aan een oplossing van het vuilnis probleem dat in de Randstad gaat ontstaan na de sluiting van ver brandingsovens in Leiden, Alk maar an Zaandam. Tussen de pro vinciale besturen van Noord- en Zuid-Holland en Drenthe is een principe besluit genomen voor de extra afvoer jaarlijks van ruim vierhonderdduizend ton vuilnis naar de VAM in Wijster. Eén van de voorwaarden is echter dat Schiedam dan het in 1994 aflo pend contract met de VAM ver vroegd opzegt. De Brandersstad is één van de weinige steden in het westen van het land die het huis vuil in spoorwagens naar Wijster afvoert. Jaarlijks gaat het om bij na veertigduizend ton De verantwoordelijke wethou der A. Wiegman noemt de over eenkomst tussen de provincies 'een goed besluit'. „Maar er moe- ter nog veel raken worden inge vuld zoals bijvoorbeeld waar ons huisvuil verwerkt gaat worde Nog voor het begin van de volgen de maand moet hierover al duide lijkheid bestaan." Wiegman zegt lat het niet vanzelfsprekend is dat het naar de Afvalverwerking Rijn-j mond iAVR) in Rozenburg gaat De bedrijf kampt ook met een gebrek' aan capaciteit. „Er zijn nog enkelë' andere opties. Het is bijvoorbeeld de bedoeling in de omgeving van Ypenburg een nieuwe verbran dingsinstallatie te bouwen. Niet ondenkbaar is dat Schiedam daar heen gaat transporteren." Wiegman benadrukt dat de ver andering geen gevolgen mag heb ben voor de vuilnis- en reinigings- larieven die zijn gemeente bere kent. „De gehele verandering moet budgettair neutraal verlopen. Van onze kant is er dan alle bereidheid om mee te helpen aan de oplossing van dit acute probleem." Video-appara- tuur "bewaakt* de Schiedamse pompstations, 24 uur per dag- SCHIEDAM Exploitanten van twee benzinestations in Schie dam proberen met behulp van vi deo-opnamen overvallen te voorko men. Sinds enige tijd is het Total- selfservicestation aan de Hor- vathweg al voorzien van verbor gen videoapparatuur, Een groot bord op de ruit van het kassa- en winkelgebouwtje meldt dat er 24 uur per dag opnamen worden ge maakt. Het besluit om deze extra beveiliging toe te voegen aan de reeks maatregelen die het bedrijf, al eerder nam, was een recente overval op pompbediende Jolanda van de Steen. De drie daders van deze overval zijn aangehouden en voorgeleid aan de Officier van Justitie. He~t was de derde roofoverval die het station kreeg te verwerken sinds 1988. De politie van Schiedam wist ook deze op te lossen en de daders over aan Justitie. Een werknemer van Hapex BV in Rot terdam, de exploitant van het sta tion, bevestigt dat de video uit vei ligheids-overwegingen is aange bracht. Hij verwijst voor verdere informatie naar rijn directeur, die echter met vakantie is. Een 21-jarige pompbediende van het Esso-zelftankstation aan de Rotterdamsedyk kreeg afgelo pen vrijdagavond te maken met twee overvallers. Hij werd be dreigd met een mes. Hoewel het pand goed is beveiligd en er nau welijks geld in voorraad wordt ge houden, wisten de twee overval lers er toch met enkele honderden guldens vandoor te gaan. In 1987 werd het station ook al eens over vallen. De politie van Rotterdam pakte de dader in rijn kraag. Directeur P. M. Zeelenberg van de exploitatiemaatschappij St. Maartensdijk in Maassluis zegt dat de installatie van een video in het station gisteren is doorgesproken. „Het djn steeds kruimeldieven die de ellende veroorzaken. Geld kun nen ze nauwelijk meenemen, want Jat is niet bereikbaar. Die paar honderd gulden die ze vrijdag avond hebben buitgemaakt is nog niet eens het ergste. Erger is de schrik die ze het personeel aanja gen. Je schiet er allemaal niks mee op." SCHIEDAM De ouderenzorg in Schiedam en Vlaardingen krijgt een ander gericht. Een stuurgroep gaat projecten realiseren waarin verzorging en verpleging van oude ren onder één dak komen. Het gro te voordeel van de nieuwe opzet is dat hulpbehoevende echtparen van wie één partner meer zorg nodig heeft dan de andere, niet meer ge scheiden hoeven worden. Volgens de nieuwe visie kunnen mensen met verschillende 'zorgbehoeftes' onder één dak samengebracht worden. Bij ouderen die behoefte heb ben aan verzorging ligt de nadruk op het wonen met aanpassingen. Mensen die verpleging nodig heb ben, krijgen een veel uitgebreider voorzieningenpakket. Er is bij voorbeeld meer toezicht op de ge zondheidstoestand, de woonsitua- tieuis ,meer beschermd en aange past aan de handicaps van de be woner. De ouderenzorg-nieuwe-stijl wil meer aandacht besteden aan de in dividuele behoeften en wensen van de mensen; ook wel de con- tractzorg genoemd. In de nieuwe ..benadering...is veel ..meer ruimte voor de inbreng van de oudere zelf. Deze ideeën worden in de nieu we ve.raotgihgsh'ulzên' tën uitvoer gebracht. In de huizen wordt ruimten vrijgemaakt voor een ■"bahkr^eeri^biblibthéek, een loket van de sociale dienst en een apo- theek. Er komen kamers voor fy- sio-, ergo-, gym- en expressieve therapie. De ouderen kunnen el kaar ontmoeten in gemeenschap pelijke ruimten, de tuin of het plein. De verzorgingseenheid-nieuwe— stijl heeft een beschut slaapgedeel te, meerdere alarm-aansluitpun- ten, van binnenuit elektrisch be- dienbare zonwering, douche, toi let sen keukentje en toegang tot de balkon-galerij. De verpleeghuisdependances zijn kleinschaliger van opzet. Min der mensen hoeven van dezelfde gemeenschapplijke voorzieningen gebruik te maken. De wooneenhe den bevinden zich hij voorkeur op de begane grond, uitkomend op de tuin. De aangepaste badkamer met onder meer badlift is bereikbaar vanuit het centrale plein. In Vlaardingen.: en, Schiedam komen twee i verpleéghuisdepen- dances van elk dertig bedden. De ze dependances zullen worden ge koppeld aan zestig nieuwe verzor gingsplaatsen. Zij komen in een nieuwbouwcomplex aan het West- nieuwland in het centrum1 van Vlaardingen en in de uitbreiding van het verzorgingshuis Frangois HaverSchmidt in Schiedam-Zuid. De stuurgroep bestaat uit verte genwoordigers van de plaatselijke gemeentebesturen, de provincie Zuid-Holland en-verschillende ver- zorgingshuizeii. m - Door Hein Wolters SCHIEDAM „Schiedam is een beste marktstad. De twee voor gaande jaren was de handel goed," zegt Piet Hoepel. De 57-jarige Re' terdammer houdt zaterdag op de Grote Markt in Schiedam alweer voor het derde jaar een paarden markt. Vorig jaar was het handje klap goed voor zestigduizend be zoekers. „Met een beetje goed weei gaan we daar dit jaar dik overheen," zegt hij zeker te weten. Hoepel is in het paardenmark twezen niet de eerste de beste. Hij organiseert per jaar veertien grote paardenmarkten in drie provin cies. In de regio Rotterdam ver zorgt hij de tradionele paarden markt in Oud-Usselmonde en als grootste en belangrijkse publieks trekker de jaarmarkt in Heenvliet. „Dit jaar een jubileum, voor de 25ste keer," glundert hij trots. De bij de Centrale Bond van Paardenhandelaren in Nederland aangesloten Hoepel zegt in Schie dam een levendige handel te ver wachten met aanvoer uit Utrecht, Gelderland, Zeeland, Brabant en Noord-Holland. „De vraag in het buitenland naar Nederlandse rij en fokdieren is al enkele weken groot. Daardoor is het prijspeil ste vig opgevoerd en dat geeft zeker heid over de aanvoer van min stens honderdvijftig paarden," legt hij uit. En verder; „Ik verwacht opkopers voor klanten in Italië, BelgiS en Frankrijk, Er komt ook een vertegenwoordiger van een Amerikaanse klant. Hij hoopt op aanvoer van Friese paarden." Eoepèl schat dat de eerste paar den om zeven uur worden aange- to SCHIEDAM Na veertig jaar werken in overheidsdienst houdt ambtenaar C.J. Wagterveld het op woensdag 28 maart voor gezien. Hij is tot die dag nog in dienst van de dienst Gemeentewerken als stafmedewerker en chef van het bedrijfsbureau van de hoofdafde ling Grondbedrijf. Vanaf 16.15 uur krijgt Wagterveld een afscheidsre ceptie aangeboden in de recreatie zaal van het Stadskantoor. Sedert 1964 werkt hij in Schie dam en heeft zich altijd beripe- houden met aankoop, onteigening, beheer en sloop van onroerend goed. Voor de stadsuitbreiding in noordelijke richting (Woudhoek, Spaland, 's-Graveland) moesten bij voorbeeld tientallen boerenbedrij ven wijken. De heer Wagterveld voerde de gesprekken met de pach ters van deze voornamelijk wei degronden. In verband met de stadsvernieuwing moesten ook veel panden plaatsmaken voor nieuwbouw. Zo is de heer Wagter veld ook betrokken geweest Dij de verwerving van panden en sloop in de binnenstad, waaronder de Brandersbuurt, Mariastraat en de Hoofdstraat. Ambtenaar Wagterveld heeft geen gemakkelijke taak gehad. Met nog enkele andere collega's heeft hij altijd in de 'vuurlinie gestaan. Verwervingen en onteigeningen zyn voor de direct betrokkenen soms erg ingrijpend. Conflicten ko men hierbij veelvuldig voor. lo werden in de jaren '70 in de bin nenstad veel panden gekraakt. Door tactvol en consequent optre den en door zijn bereidheid om te onderhandelen is Wagterveld er echter altijd in geslaagd om dit soort zaken tot een voor alle partij en aanvaardbaar resultaat te bren gen. Speciale herinneringen bewaart de heer Wagterveld aan het uit de pacht nemen van weidegronden in verband met de stadsuitbreiding en het verdelen van alternatieve weiden onder de gegadigden. Hij hield daarbij het belang van de veehouders altijd goed in het oog en probeerde eraan mee te werken dat bedrijven konden blijven voortbestaan. Ook het regelen van een nieuw volkstuintje voor be trokkenen als een bestaand volks tuinencomplex moest plaatsmaken voor bijvoorbeeld nieuwbouw, ziet de heer Wagterveld al één van de aardigste onderdelen van zijn werk in de afgelopen jaren. Grote drukte by de Schiedamse paardenmarkt van vorig jaar. Inzet: marktorgansator Hoepel. voerd. De markt duurt overigens van negen tot twaalf uur. Hoepel „Er worden ook ruim honderd schapen, geiten en bokken te koop aangeboden. De handel in deze dieren was vorig jaar ook rede lijk." Speciaal voor kinderen is er ook aanvoer van pluim- en ander kleinvee." De paardenmarkt is onderdeel van een grote braderie op de Hoog straat en de Lange Kerkstraat in het centrum van Schiedam. Direct na afloop van het handjeklap, ver zorgen twintig ruiters en amazones van de Rotterdamse manege De Graaf op de Grote Markt het oer oude ringsteekspel. Hiervoor wordt een Belgisch trekpaard ge bruikt. Op de Appelmarkt kunnen kinderen gratis rijden op pony's en op de Koemarkt staat de gehele dag een speciale sport- en spelhus. Door het centrum van de stad rijdt de gehele dag een paardentram en een Zuidamerikaanse band ver zorgt gedurende optredens op ver schillende plaatsen in de binnen stad. SCHIEDAM In de ko mende jaren moet het gemeen tebestuur méér geld besteden aan extra groen in de stad. Dit is de uitkomst van een enquête die de PvdA in het kader van de verkiezingscampagne voor de gemeenteraad heeft gehou den onder ruim honderdvijftig inwoners. Dat gebeurde onder het motto 'Waaraan zoudt a één miljoen gulden willen uit geven'. De ondervraagden konden kiezen uit vijftien mogelijkhe den. Zeventien percent gaf als mening dat de groenvoorzie ning in de stad best een finan ciële injectie kan gebruiken. Op de tweede plaats volgden voorzieningen voor jongeren en met een derde plaats werd benadrukt dat de volksgezond heid ook een niet te verwaarlo zen zaak is. Relatief hoog (8 percent) scoorden ook de onderdelen sport en recreatie, de renovatie van woningen in Nieuwland, de kinderopvang, het openhaar vervoer en buurt- en wijkcen tra. Opvallend was dat geen van de ondervraagden prioriteit wenst te geven aan het stimu leren van het toerisme naar de stad. u

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1