Hans Bakker de n ieuwe fractiele der PvdA Martin Gaus schenkt 'eigen' muntopbrengst aan Den Hoed-kliniek Bewoners willen verkeersdrempel Hogenbanweg t> Ambtenaren beraden zich over houding naar de CD Vogelasiel krijgt deel van opbrengst zomerzegels Concert van 75-jarig ONI Open dag watersporters Het Vrije Volk SCHIEDAM m iip PAGINAL WOENSDAG 28 MAART 199C Zes jongens maken zich schuldig aan afpersing Coco York Manhattan in Roo Roosenzaal Cabaret Klunder Co Open huis voor vrouwen bij Schiedamse politie Ouderenwoning met 55 Deel Buitenhevenweg maanden gestremd Pasfoto's met kwaliteits garantie Studio f5] [.5] Bromfietsdief gepakt Gewond door val Groen Links uit onderhandelingen Excursie over stinzenplanten in heemiuin van Beatrixpark ws/ SCHIEDAM Zes onbekend gebleven jongens hebben gister avond omstreeks half acht op de Jachthavenlaan schuldig ge maakt aan afpersing. Onder be dreiging van geweld eisten ze een cassetebandje uit de walk man van een zestienjarige rol lerskater. SCHIEDAM Zangeres Co- co York is afkomstig uit New Orleans, Louisiana, waar zij ve le jaren werkte in de Bourbon Street. Ze trad er op met groot heden als Lionel Ritchie, The Commodores, B.B, King en Ger- maine Jackson. Donderdag 29 maart geeft de voealiste, die in middels al zes jaar in Neder land woont, een proeve van haar kunnen in de Roo Roosen zaal van het Passagetheater. Bijgestaan door haar vaste be geleidingsband Manhattan brengt zij een blues/- jazzconcert, met zowel stan dards als eigen werk in een nieuw, origineel arrangement. Het concert is gratis toeganke lijk en begint om 21.30 uur. SCHIEDAM Ex-hopman Van Ravenstijn vindt een meis je bij de rivier. Eindelijk. Hij sleept haar mee naar zijn huis met de kennelijke bedoeling om haar te redden. Het meisje lijkt de onschuld zelve. Zij danst. Hij praat. Hij legt het leven uit. Zij let niet op. Dat is het uitgangs punt van Visch en Fruit, de nieuwste productie van Cabaret Klunder en Co. De eenzame strijd van een zompige man om vat op het bestaan te krijgen. Try-outs van dit programma zijn op vrijdag 30 en zaterdag 31 maart te zien in theater De Teerstoof. Klunder Co. wordt gevormd door Bert Klunder en Bregytte Walvis. Aanvang 20.30 uur, toegang 10 gulden (Pas65 en CJP 7,50 gulden). SCHIEDAM De politie van Schiedam houdt zaterdag in het bureau aan de Lange Nieuwstraat van 09.00 tot 17.00 uur de deuren geopend voor vrouwen. De open dag is bedoeld als wervingsdag voor vrouwen. Drie vrouwen zijn aanwezig om voorlichting te ge ven over hun beroep onder het motto 'politievrouw is geen meisjesdroom maar een uitda ging'. Evenals zoveel korpsen wil ook „de Schiedamse politie meer vróuwen in dienst nemen om zo hun personeelsbestand een betere afspiegeling te laten zijn van de maatschappij. SCHIEDAM Wie voor een bejaardenwoning in aanmer king wil komen moet 55 jaar 'zijn. Tot nu toe moest men mi nimaal de AOW-leeftijd hebben bereikt om voor zo'n woning in aanmerking te komen. Het col lege van b w heeft besloten deze toelatingsleeftijd met tien jaar te verlagen. Er geldt wel de ristrictie dat woningzoeken den van 65 jaar en ouder te al len tijde voorrang hebben op jongeren. Woningzoekenenden vanaf 55 jaar kunnen zich voor een ouderenwoning laten regis treren bij het bureau Huisves ting. SCHIEDAM Gebruikers van de Buitenhavenweg moeten op het gedeelte tussen de Koe markt en Nieuwsticht van 2 april tot half juni rekening hou den met afwisselend afsluiten of gestremd zijn van de rij- straat. In die periode wordt de "gasleiding vernieuwd. Zodra de werkzaamheden aan de gaslei ding zijn voltooid, wordt begon nen met de aanleg van een rio lering. De Buitenhavenweg blijft tijdens deze werkzaamhe den wel gedeeltelijk berijdbaar. Polaroid Door Rein Wolters SCHIEDAM Hans Bakker is aangewezen als de nieuwe fractie leider van de PvdA in de gemeen teraad. Hij volgt daarmee Gé Brou wer op, die ruim tien jaar de so cialistische fractie heeft aange voerd. Dit besluit is genomen tij dens de eerste bijeenkomst van de tot twaalf leden afgeslankte frac tie. „De nieuwe fractie is diepge- raakt door de uitslag van de ge meenteraadsverkiezingen van 21 maart. Uiteraard door het gevoeli ge verlies van de eigen partij, maar nog erger is de lage opkomst en de ernstig betreurde intrede van ondemocratische krachten in de raad," maakt de PvdA wereld kundig in een gisteren uitgebracht persbericht. De PvdA-fractie wil intern na gaan wat er aan het optreden van de PvdA kan worden verbeterd en samen met andere partijen bezien, hoe tegenover de Centrumdemo craten (CD) in de gemeenteraad moet worden gehandeld. „Maar bovenal hoe we de Schiedammers dichter bij het bestuur van hun stad kunnen betrekken." Omdat de PvdA de grootste fractie in de gemeenteraad is ge bleven, wordt in de coalitievor ming ook door deze partij het voortouw genomen. „Elke fractie, behalve de CD, zal worden uitge nodigd voor een eerste gesprek," heeft de PvdA laten weten. De fractie heeft als onderhandelings delegatie aangesteld lijsttrekker Aad Wiegman en fractieleider Hans Bakker. Afhankelijk van te bespreken onderwerpen kan deze delegatie worden aangevuld met andere fractieleden of de afde lingsvoorzitter. Doordat de PvdA vier zetels heeft moeten inleveren en ook coa litiepartner, de VVD, er twee heeft moeten afstaan, zijn er verscheide ne samenwerkingsvormen moge lijk. Het CDA en de PvdA zouden met acht en twaalf zetels een rui me meerderheid kunnen vormen in de 33 leden tellende raad. Zo'n zelfde combinatie van twintig ze tels is ook denkbaar met de PvdA, D66 (vijf) en Groen Links (drie). Niet uitgesloten is in beide geval len de toevoeging van de VVD, die nu drie zetels heeft. Anderzijds zijn er ook combinaties te beden ken tussen het CDA, D66, Groen Links en de VVD. Deze combinatie telt negentien zetels. Op voorhand staat als enige zekerheid als een paal boven water dat geen van de democratische partijen in welke vorm dan ook gaat samenwerken met de CD. Morgenavond om zeven uur be gint de PvdA de onderhandelingen met een ontvangst van het CDA. Op de opvolgende hele uren komen vervolgens de onderhandelaars van D66, VVD en Groen Links aan bod.In ambtelijke kringen zal bin nenkort ook een standpunt worden bepaald over de houding die men gaat aannemen tegen de twee CD- leden in de nieuwe gemeenteraad. „Doorgaans lopen in de raad ge stelde vragen via de gemeentese cretaris Hij bepaalt dan de route welke gevolgd moet worden," be nadrukt Theo Reyman, hoofd van de afdeling voorlichting van de ge meente. „De secretaris is dus een spilfiguur, die besluit wat wel en niet mag gebeuren." Reyman zegt nog geen geluiden uit ambtelijke de afdelingen te hebben gehoord over het weigeren van hand- en spandiensten aan de CD. ROTTERDAM „Ik doe al zo veel voor dieren, nu kon ik ook eens iets voor mensen doen." Met deze woorden overhandigde televi siepresentator Martin Gaus ('Die renmanieren') gisteren in de Dr. Daniel Den Hoed-kliniek een che que ter waarde van ruim achttien duizend aan de Stichting Xrimpe- nerwaard Actie 12=1. De totale opbrengst van de ac tie, ruim één miljoen gulden, is ge schonken aan de Den Hoed-kliniek voor de bouw van acht bacterie-ar me kamers voor leukemiepatiën- ten die een beenmergtransplanta tie hebben ondergaan. De bouw is al begonnen en de verwachting is dat de kamers eind juli klaar zal zijn. De overbekende dierenvriend heeft het geld bij elkaar gekregen door de verkoop van munten waarop zijn beeltenis staat. De TROS had negen bekende pro grammamakers op munten laten zetten en de opbrengsten van de verkoop waren bestemd voor een goed doel. Martin Gaus besloot de opbrengst van zijn munt (zijn muntverkoop was de hoogste van alle negen presentatoren) aan de 12=1 actie te geven. „De TROS doet zijn best alle werknemers tot marionetten te maken, maar dit doel heb ik toch zelf gekozen. Daar had het bestuur nu eens niets over te zeggen," liet Gaus weten. De totale kosten van de acht bacterie-arme kamers zijn ge raamd op 2,8 miljoen gulden. Naast de één miljoen gulden van de Stichting Krimpenerwaard Ac tie 12=1 heeft de Stichting Colom- bine ook èèn miljoen gulden opge bracht en de overheid is bjge- sprongen voor de laatste achthon derdduizend gulden. Dr. Hagenbeek van de kliniek benadrukte nog eens dat de plan nen om de kliniek te verhuizen naar het gebied Hoboken niet bete kenen dat de bouw van de isola tie-unit weggegooid geld is. Hagen beek: „Het duurt sowieso nog min stens vier a vijf jaar voor de ver huizing eventueel plaatsvindt. Stil stand is achteruitgang, en we kun nen zo toch minstens vier jaar ge bruik maken van de bacterie-arme kamers. Bovendien kunnen we da delijk bij de eventuele verhuizing eisen dat deze kamers ook in het nieuwe gebouw niet zullen ontbre ken." «we Veel verkeer gebruikt de Hogenbanweg, als sluiproute, en rijdt erg hard tussen de woonhuizen en het park. De bewoners willen daarom een verkeersdrempel, die het oversteken heel wat veiliger zou maken. SCHIEDAM De Bewoners vereniging Schiedam Oost (BVSO) wil dat de gemeente een verkeers drempel aanlegt op de Hogenban weg. De vereniging heeft besloten dit aan de gemeente te vragen na positieve reacties op een brief van de bewoners van de Hogenbanweg en de 's-Gravesandestraat. „De Hogenbanweg wordt door sluipverkeer als racebaan ge bruikt," stelt de vereniging in haar informatieblad. De bewoners vinden dat het verkeer het voor kinderen en bejaarden bijna on mogelijk maakt om over te steken. Het verzoek is inmiddels bij de ge meente ingediend. „De gemeente is terughoudend in het aanleggen van verkeers drempels," zegt woordvoerder Jan Langstraat van de dienst Gemeen tewerken. „Aan de andere kant is het ons ook een doom in het oog als er op de Hogenbanweg te hard wordt gereden. Uiteindelijk is het geen doorgaande weg." De gemeente is zich inmiddels aan het beraden over de vraag of een verkeersdrempel kan worden geplaatst. Er moet rekening wor den gehouden met een aantal pro blemen bij het aanleggen van zo'n drempel. Zo' kunnen auto's die hard over de drempel rijden tril lingen veroorzaken, wat voor de bewoners ook niet leuk is. Boven dien kan het verkeer ook met an dere maatregelen van de weg ge weerd worden. Als de kinderen de weg over kunnen steken, dringt zich meteen het volgende probleem op: in de groenvoorziening kunnen ze eigen lijk niet spelen vanwege de honde- poep. De bewonersvereniging heeft zich daarom voorgenomen zich in te gaan zetten voor een afgezette speelvoorziening in het parkje, waar de honden niet in kunnen. De gemeente Rotterdam (het groenstrookje ligt net over de ge meentegrens) heeft al eerder laten weten dat hekken plaatsen te duur is en te lastig bij het onderhoud van het parkje. Om toch een ge deelte van het park poepvrij te krijgen, wil de BVSO gaan samen werken met bewonersorganisatie Oud-Mathenesse, de Rotterdam mers aan de andere kant van de straat. SCHIEDAM De politie heeft vannacht een 18-jarige Rotterdam mer op verdenking van bromfiets diefstal ingesloten. Met een andere man reed hij op de Oranjestraat en werd door verdacht gedrag staan de gehouden. De ander ging er na het stopteken als een haas van door. Op het bureau bekende de man de brommer ergens in Schie dam te hebben gestolen uit een tuin. Vandaag hoopt de politie ook de tweede verdachte aan te hou den en ook aan de hand van een plattergrond vast te stellen waar de brommer is ontvreemd. SCHIEDAM Met een ge scheurde rib is gisteren een 31-ja- rige man. uit Leiderdorp overge bracht naar het Schieland-Zieken- huis. Hij viel op het terrein van HGG aan de Westfrankenlandse- dijk bij slijp- en laswerkzaamhe- den van een trapje twee meter naar beneden. VLAARDINGEN Fractievoor zitter Arnold van Kalken van Groen Links in Vlaardingen heeft zijn collega's van de PvdA en van CDA in een brief te kennen gege ven, niet meer bij de college-on derhandelingen aanwezig te willen zijn. „Het is immers wel duidelijk welke kant de besprekingen op zullen gaan. Er komt een college van twee kemphanen met D66 als buffer ertussen," schrijft Van Kal ken in zijn brief. Hij voorziet een periode van 'weer vier jaar raad sellende, waarbij alle discussies zich zullen richten op een misver staan, of beschuldigingen die op zich niet zijn mis te verstaan, maar het om wille van de coalitie wel worden'. Volgens PvdA-fraetievoorzitter John Ranshuijsen is de beslissing van Groen Links om niet aan de vergadertafel te verschijnen te begrijpen. „De onderhandelin gen tot nu toe gaan niet in de rich ting van een linkse coalitie, dus is het voor Groen Links niet echt zin vol meer om te onderhandelen." SCHIEDAM Op zondag 1 april (geen grap) kunnen plan tenliefhebbers deelnemen aan een excursie in de heemtuin in het Prinses Beatrixpark, waar bij speciale aandacht wordt ge schonken aan stinzenplanten. Met behulp van een deskundige gids wordt gezocht naar plan tensoorten als de bostulp, wilde hyacinth, winterakoniet en len teklokje. De gratis excursie start om 14.00 uur bij de in gang van de heemtuin, die ligt in het verlengde van het Dui- venpad in Kethel-Oost. Buslijn 53 stopt er dicht in de buurt aan de halte Koekoekslaan. Slechts ingewijden kunnen zich een juiste voorstelling ma ken bij bet begrip 'stinzenflo- ra'. Toch kent vrijwel iedereen een groot aantal stinzenplanten of in elk geval him soortgenoo- tjes zoals sneeuwklokjes, tul pen, crocussen, narcissen en hyacinten. Het woord 'stinz' komt uit de Friese taal en bete kent 'stenen huis'. Aan het eind van de middeleeuwen was het bezit van een stenen huis alleen voor de rijken weggelegd. Het waren grote landhuizen waar bij men ter verfraaiing tuinen aanlegde met veel loofbomen. Onder deze bomen plantte men op voedselrijke grond allerlei bol- en knolgewassen. Niet al leen uit verre streken geïmpor teerd, maar ook Nederlandse wilde planten met een afwij kende kleur of vorm In het voorjaar, voordat het blad aan de bomen komt, zor gen stinzenplanten voor een kleurrijke versiering. Men ver moedt dat veel stinzenplanten ook als keukenkruiden of om hun geneeskrachtige werking gebruikt werden. Door de tij den heen hebben deze planten zich bij gunstige omstandighe den kunnen handhaven door vermeerdering uit zaad of door bollen en knollen. Ze zijn ver wilderd en geheel in onze flora ingeburgerd. SCHIEDAM Een ballonvaart met als kapitein de bekende televi siejournalist Hans Zoet is de eerste prijs in de bijzondere briefkaar tenactie van het Fonds Zomerpost- zegels, waarvan de verkoop start op 3 april. De actie sluit aan op het thema van de nieuwe zomer- postzegels: het weer. Dit onder werp is mede gekozen naar aanlei ding van de honderdste sterfdag van Buys Ballot, de wereldberoem de meteoroloog en oprichter van het KNMI en ook bekend van de door hem gedefinieerde weerkun dige wet. De waarden van de door rKarerKruijsen* uit Breda ontwor pen postzegels zijn 55, 65 en 75 cent plus elk een toeslag van 35 cent. De Schiedamse afdeling van het Fonds Zomerpostzegels verkoopt behalve de zomerzegels onder meer eerste dag enveloppen, maxi- mumkaarten, wenskaarten en -brieven, prentbriefkaarten, post papier en pennen. Van deze artike len en de prentbriefkaarten gaat éénderde deel van de opbrengst naar het Vogelasiel Schiedam voor herstel van de geleden stormscha de aan de volière. Vorig jaar ging de opbrengst van zeshonderd gul den naar het natuurcentrum De Boshoek. Aan de één gulden kostende prentbriefkaarten is een prijsvraag verbonden. De kaarten worden na inzending door de PTT voorzien van een speciaal ballonstempel. In de luchtballon zet Hans Zoet er een speciaal 'boordstempel' op en de PTT zorgt vervolgens in de plaats waar de ballon landt voor een aankomststempel. De drie in zenders die de slagzin op de prent briefkaart het beste hebben afge maakt, worden voor de ballon vaart uitgenodigd. De verkoop wordt op dinsdag morgen 3 april om negen uur ge start door directeur F. de Waal van het hoofdpostkantoor van Schiedam aan de Lange Nieuw straat. Hij verkoopt de eerste zo merzegels. Deze zijn eveneens ver krijgbaar in de postkantoren aan het Bachplein en de Mgr. Nolens- laan. Het Fonds Zomerzegels in Utrecht is een particuliere lande lijke stichting met ongeveer drie honderd afdelingen. Het fonds ver leent financiële steun aan tal van projecten op het gebied van de cul tuur en maatschappelijk welzijn. De opbrengst van de bijslag wordt verdeeld over instellingen die op dit gebied werkzaam zijn. Zulke instellingen kunnen een verzoek om een bijdrage richten aan de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland. SCHIEDAM Feest bij het Eerste Schiedamse Mandolinege zelschap ONI (Ontspanning na In spanning). De oudste mandoline vereniging van Nederland, opge richt in 1915, bestaat 75 jaar. Dat heugelijke feit wordt op vrijdag 6 april gevierd met een jubileumcon cert in de grote zaal van het Passa getheater. Het belooft een bijzonder pro gramma te worden. Medewerking verlenen de fluitiste Jeanette de Vette en het van de televisie be kende Russisch Balalaika Ensem ble 'Kazbek' onder leiding van E. Travin, met als soliste Marina Iwanowa. Kaarten voor het con cert kosten vijf gulden en zijn ver krijgbaar aan de zaal en bij het VVV-kantoor. Het programma be gint om 20.00 uur, de zaal is open vanaf 19.00 uur. Oprichter van het ONI was driekwart eeuw geleden de aan muziek verslaafde Bert Hakkert, bakker van beroep, maar in zijn vrije tijd uitsluitend met muziek bezig. Nadat de familie Hakkert ook een muziekhandel en -school had opgezet begon het pas goed te lopen met het orkest. Koninginne dag was jaarlijks het hoogtepunt. Op een versierde paard en wagen (later vrachtwagen), ging ONI alle bejaarden- en ziekenhuizen af om overal even een paar deuntjes ten beste te geven. Inmiddels had zoon Jan de lei ding van zijn vader overgenomen en nam het orkest volop deel aan concoursen. Dat leverde een plaats op in de eervolle eerste afdeling. Na het plotseling overlijden van Jan Hakkert kende het orkest nog diverse dirigenten, waaronder be kende namen als Straatmans en Carree. Momenteel wordt het ge zelschap alweer de nodige jaren vaardig geleid door Olga Valken- burgh. Mede door haar enthousi asme heeft ONI de laatste jaren di verse nieuwe leden kunnen in schrijven. Wie belangstelling heeft voor de muziek van ONI is welkom om ge heel vrijblijvend eens langs te ko men op de repetitie-avond, iedere woensdag van 20.00 tot 22.00 uur in De Wilgenburg, Singel 104, ach ter de pastorie van de Singelkerk. Bij ONI wordt overigens niet uit sluitend mandoline gespeeld, vïin oudsher vormen gitaren en man- dola's de begeleiding. Voor meer informatie kan men terecht bij mevrouw Bijl, telefoonnummer 4265498. SCHIEDAM De zes Schie damse watersportverenigingen houden op zaterdag 21 april geza menlijk een open dag. Met de sa menwerking willen de verenigin gen botenbezitters en andere wa tersporters een zo breed mogelijk beeld van de waterrecreatie geven. Het is bovendien de Schiedamse bijdrage aan de landelijke Open Dag Waterrecreatie. Het initiatief voor de open dag komt van de HISWA-vereniging, ANWB en KNWV, die de markt voor watersportartikelen op gang willen houden. In de Korenbeurs houden de verenigingen dan ook een botenbeurs. Eigenaars kunnen foto's van hun vaartuig in de beurs exposeren en geïnteresseerden kunnen in een vaarroute langs de verschillende jachthavens de faci liteiten van de verenigingen en hun gebruikers gaan bezichtigen. In die havens tonen de waterspor ters dan weer allerlei bezienswaar digheden. n* 'l 9 1 "L V *2/ -r J?ïft K r (INGEZONDEN MEDEDELING) Hoogstraat 104-106. Schiedam Tel 010-4266720 i* 4.?

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1