Rijksweg 19 speerpunt op M I eu-aktiedag 21 april Aantal varianten voor Ambacht groeit 'Kinderen zijn enorm vooruit gegaan, weer normaal geworden' De laatste illusie van het Schiedamse Sterrebos is verwaaid Het Vrije Volk SCHIEP AM/VL 4e Westland Popmarathon in Dug Out 1adg Matex Botlek vangt meer- gevaarlijke dampen op Alexander Polak koninklijk onderscheiden Speelgoed-en vlooienbeürs Laatste dag 'Het kind in de oorlog' 1 ws wv PAG1NA4 ZATERDAG 7 APRIL 1990. SCHIEDAM'" Het zandli- chaam van rijksweg 19 tussen Vlaardingen-Holy env Schiedam -Kethel zal zaterdag 21 april het' toneel zijn van_de landelijke mi lieu-manifestatie 'Schep nieuwe wegen weg, bouw aan openbaar vervoer'. Met de manifestatie wil de Nationale'Milieu' Aktie (NMA), een bundeling van" een groot aan tal milieu-groepen, protesteren te gen de voorgenomen aanleg van nieuwe wegen en tunnels. Rijksweg 19 is als speerpunt ge kozen omdat zij als eerste op het programma van het kabinet staat, In de begroting voor 1990 is 35 miljoen gulden voor de aanleg uit getrokken. Hoewel de Tweede Ka mer vorig jaar akkoord ging met de bouw van de weg hoopt de NMA dat de regering alsnog be sluit af te zien van de omstreden plannen. De gemeente Schiedam heeft voorgesteld om in plaats van een autoweg een sneltram naar Delft/Den Haag over het zandli- chaam aan te leggen. De organisatie verwacht dat en kele duizenden mensen op het eve nement af zullen komen. Op de in ternationale milieu-aktiedag 21 april, Earth Day, zullen over de hele wereld milieu-acties gevoerd worden. In meer dan honderd lan den zal er aandacht worden ge vraagd voor onze bedreigde leef omgeving. Daarbij zullen bomen en bloemen worden geplant en gaat overal de Earth Day-vlag in top. In Schiedam begint het pro gramma op 12.00 uur bij het zand- lichaan van rijksweg 19 ter hoogte van de Laan van Bol'Es. Op dat tijdstip gaat de eerste schop de grond in voor de symbolische aan leg van een trambaan. Aan alle deelnemers wordt gevraagd een schep(je) mee te nemen, want tot 16.00 uur kan ieder zijn bijdrage leveren aan de (eveneens symboli sche) afgraving van het wegli- chaam en opbouw van de tram baan. De gemeente Schiedam, ook vertegenwoordigd in de NMA, doet volop mee aan de actie. In samen werking met de plantsoenendienst van de gemeente wordt er een bloemenperk aangelegd in de vorm van het verkeersbord 'verbo den in te rijden'. Ook zal er samen met de buurtbewoners een parkje worden gemaakt. Voor de nodige arbeidsvitaminen zorgen diverse theater- en muziekgroepen, die doorlopend optredens geven. Voor de kinderen is er een speciaal pro gramma, onder andere met zand kastelen bouwen. Onder deskundige leiding kun nen er over het zandlichaam ex cursies gemaakt worden naar het vogelweidegebied Midden-Delf land. Op het actie-terrein zelf is er de hele dag een milieu-markt, waar de deelnemende organisaties met een stand vertegenwoordigd zijn, en een milieu-cafe, uiteraard met verantwoorde hapjes. Om 15.30 uur krijgen de actie voerders hoog bezoek. Munster Maij-Weggen (verkeer en water staat) komt persoonlijk poolshoogte nemen en krijgt daarbij de eerste zandzak uitgereikt. Daarmee wil de organisatie de bewindsvrouw aansporen om ernst te maken met de verbetering van het openbaar vervoer. Dat zal ongetwijfeld ook de strekking zijn van de toespra ken, die om 16.00 uur worden ge houden Onderwerpen: Stop Rijks weg 19, Stop aanleg nieuwe wegen en tunnels, de noodzaak van een basisbeweging voor' het milieu en verdere acties. Om 17.00 wordt de manifestatie afgesloten. De manifestatie is per openbaar vervoer te bereiken vanaf station Schiedam-Nieuwland met bus 52/53 en tram 1. VLAARDINGEN Het aantal varianten voor de oplossing van het autoprobleem in Vlaardinger- Ambacht blijft groeien. In de ont moeting, die burgemeester en wet houders, de fractievoorzitters en de wijkbewoners gisteren met el kaar hadden, kwam het rapport ter sprake waarin de gemeente de sinds 1982 aangedragen tien voor stellen werden omschreven. De VVD en ir. O. van Asten, die na mens een groep bewoners en mid denstanders uit de wijk optreedt, voegden er nog twee aan toe. De gemeentelijke verkeersdeskundi- gen moeten nu nog de consequen ties van deze twee nieuwe ideeën doorrekenen voordat in de speci aal gevormde overleggroep voor keuren worden uitgesproken. In het rapport met de tien eer dere plannen constateerden de ge meentelijke verkeersdeskundigen, dat volledige uitvoering van het oorspronkelijke Verkeers Circula tie-Plan, de pijn het best zou ver delen. De uitvoering van dit enke le jaren oude plan, waarbij in de Anthony Knottenbeltsingel tussen Plein 1940 en het Narcispleui een bussluis in de weg zou komen en doorgaand verkeer van de Goudse- singel wordt geweerd, is in 1986 opgeschort door een compromis, dat de VVD afdwong tijdens de collegebesprekingen. Daarna heb ben SP en SGP-GPV-RPF weer nieuwe voorstellen ingediend en kwam een hiertoe door het ge meentebestuur uitgenodigde bewo- nersgroep met een eigen plan. Dat werd weer niet door alle betrok ken bewoners gedragen, waarna weer nieuwe varianten ontston den. Nadat bewoners acties hadden gevoerd en met name de SGP- GPV-RPF er vlak voor de verkie zingen een enquête hield en zijn bemiddeling aanbood (wat volgens lijsttrekker Rien Lensveld zeker een extra raadszetel heeft opgele verd) werd besloten tot breed over leg, waaruit voor het opstappen van de oude gemeenteraad een op lossing móest komen. Gistermiddag startte dus dat overleg en het aantal varianten groeide. Afgesproken is, dat nog eenmaal in het brede overleg alle aangedragen oplossingen de revue passeren. De actievoerders onder de bewoners hebben zich met deze werkwijze ook akkoord verklaard, nadat de gemeente had toegezegd de afsluiting van het Burg. de Bor desplein voorlopig weer op te hef fen. MAASSLUIS Dit weekeinde is het marathon al wat de klok slaat l,in Maassluis. Terwijl van avond de atleten moegestreden op de massagetafel hun gekwelde spieren-laten behandelen, gaat het volgende duur-evenement al weer vanstart. In open jongerencentrum Dug Out, iMackayplein 7, kunnen de doorzetters terecht voor de vierde Westland Pop Marathon. Van 21.30'uur tot in de vroege zondag morgen- treden vier bands aan die de ''trommelvliezen- vanhun toe- hoordersJ "gegarandeerd grondig zullen'masseren'.ri Elke groep krijgt een uur de tijd ombaar kunsten te vertonen. De Westlandse formatie No Jokei bijt het spits af. Het is het debuutop treden van deze viermansband uit 's Gravenzande. Op het repertoire staan uiteen lopende stijlen, Vals, .-funk, rock, blues en reggae. Als tweede klim men om 22.45* uur de Leidenaren van Blue Velvet op het podium. Onder het motto 'niet zeuren, maar gaan' brengen de heren ex perimentele synthesizer-rock, geïn spireerd op Xymox en Joy Divisi on, Als derde treedt om 00.00 uur de ,rêgionaal bekende blues/rock groep Blue Smoke voor het voet licht, om 1.15 uur gevolgd door de roemruchte Paradogs. Dit illustere viertal verwierf zich faam als sup port-act van onder andere de Fuzz- tones, Gun Club, Butthole Surfers, Les Thugs en The Leaving Trains. Toen de Paradogs eenmaal uit hun oefenkelder gekropen waren, was er geen houden meer aan. Optre dens inAmsterdam (Paradiso, Melkweg), Den Haag (Het Paard) en Utrecht (Tivoli). Nu ze eenmaal ontdekt zijn door de VPRO kunnen ze elk mó- ment hun eretitel 'best kept secret of Dutch rock roll' kwijtraken. Wie er na deze slijtageslag nog niet 'doorheen' zit kan tot 04.00 uur blijven swingen in de Dug Out. Entree 6 gulden, zaal open vanaf 20.30 uur. Door Rob van Stek SCHIEDAM Schippersvrouw Ina Stroomberg heeft nog steeds de neiging om veel te grote sokken voor haar kinderen te kopen. „In het internaat ging er wekelijks een enorme bult van honderden sok ken tegelijk de was in, en altijd veel te heet. Ik hield er rekening mee dat ze zeker twee maten zou den krimpen." In meer opzichten gingen de kinderen op in de massa. „Op zo'n internaat wordt soms letterlijk de kaas van je brood gegeten," vertelt Ina. „De kinderen moeten vechten om een beetje aandacht. Ze zitten in groepen van 21, allemaal dezelf-; de leeftijd. Als ze uit school komen kunnen alleen degenen met dé grootste mond humyerhaalkwijtlj De rest sneeuwt al gauw/onder." Het ging dan ook niet goed met hun zoon Hans (7), die er niet zol bedreven in was om zich op de' voorgrond te dringen. Hij at slecht en zag er vaak vermoeid en onver zorgd uit. Ruim een' jaar/geleden besloten Ina en Henk Stfêoïnberg om een ander tehuis voor hem te zoeken. Samen met zijn zusje Ma rieke (10) werd Hans onderge bracht in een leefgroephuis van Stichting De Uitkijk in Schiedam. Het Harlingse schippersecht- paar heeft nog geen seconde spijt gehad van die stap. „Ze zijn enorm vooruitgegaan, allebei. Weer nor maal geworden, zou je kunnen zeg gen," vat Henk samen. „Ze hebben een eigen kamer en wonen als broer en zus bij elkaar in huis. De groepsleiding bestaat uit een klein, vast team dat altijd voor ze be schikbaar is. Ze kunnen hier hele maal zichzelf zijn. 't Is hier niet een groot gezin, met negen kinde ren." Hans moest danig wennen aan zijn nieuwe omgeving. In het be gin sloot hij met een op straat ge vonden stuk touw zijn kast af, uit angst dat zijn speelgoed gejat zou worden. Pas langzaam kwam hij erachter dat dat niet meer nodig was. Inmiddels is hij volledig ge acclimatiseerd in Schiedam. Ina: „De familie in Friesland lacht zich wild als ze hem aan de telefoon krijgen. Het is al een echt Rotter- dammertje geworden." Stichting De Uitkijk beschikt in Schiedam over vier zogeheten leef groephuizen, waar in totaal zo'n kWMm II Thee-uurtje bij hat leefgroephuis voor schipperskinderen van Stichting De Uitkijk aan de B.K.-laan. Staand achter directeur Cas Vastenburg. 'In het internaat moet het kind over 't algemeen te veel en mag het te weinig'. 35 kinderen wonen. De panden staan aan de Burgemeester Knap- pertlaan, de Tuinlaan, de School straat en de Veenlandstraat. Rusti ge, kinderrijke buurten. Het is een voor Nederland unieke vorm van huisvesting voor schipperskinde ren, die normaal gesproken van hun zesde tot hun achttiende wor den ondergebracht in een van de 24 schippersinternaten die ons land rijk is. Daar wonen ruim 2500 kinderen. In de leefgroephuizen, van De Uitkijk wonen kinderen van ver schillende leeftijden met elkaar. Vaste regel is dat broers en zussen bij elkaar in huis wonen. Ieder huis wordt gerund door een team van vier groepsleiders, waarvan er altijd één bij de kinderen over nacht. Anders dan in een inter naat is er geen aparte tuinman, kok, waskamer enzovoort. De groepsleiders houden het huishou den draaiende en zijn ook verant woordelijk voor klein onderhoud. Van de kinderen wordt verwacht dat ze net als aan boord ook een handje meehelpen. Saskia (14) en Jeroen (16) wo nen samen met hun broertje Ro bin (7) al weer ruim drie jaar in een van de huizen van De Uitkijk. Het bevalt ze 'wel goed' in Schie dam, hoewel hun thuisstad Rotter dam natuurlijk 'veel toffer' blijft. Als ze hun huidige woonsituatie vergelijken met het internaat zijn er zowel voor- als nadelen. „Je had er veel meer vrijheid, je kon een heleboel uithalen," weet Je roen. Saskia vond het leuk om met leeftijdgenoten op te trekken, maar hier woont ze met haar broers. Dat is ook wat waard. En: „Er wordt hier veel meer op je ge let. Als je niet tegen vrijheid kan is dat misschien wel goed, maar anders is het niet altijd nodig." Je roen: „Voor mij is het belangrijk ste dat ik op het internaat niet met de leiding op kon schieten. Dat werd een puinhoop. Dat ligt hier anders." De inrichting van de leefgroe phuizen is netjes, maar gezellig. Op him eigen kamer hebben de kinde ren het zelf voor het zeggen, zodat op de wanden beurtelings Ajax en Feyenoord om de voorrang vech ten, afgewisseld door Michael Jackson en Madonna. Vriendjes en vriendinnetjes van school of uit de buurt, 'walkinderen' dus, mogen zonder probleem komen spelen en kunnen ook meeéten. De kinderen gaan niet naar spe ciale schippersscholen, 'maar be zoeken gewone onderwijsinstellin gen in Schiedam en omgeving. Er wordt bewust naar integratie ge streefd, legt Cas Vastenburg uit, pedagogisch directeur van De Uit kijk. „De ervaring leert dat negen tig percent van de kinderen niet terug gaat naar het schip. De meesten vestigen zich zodra ze achttien zijn in Schiedam of buur gemeenten. Daarom hebben we ook geen eigen sportvoorzieningen, de kinderen worden gewoon lid van een bestaande club." Directeur Cas Vastenburg lan ceerde het idee voor het opzetten van de leefgroephuizen ruim vijf jaar geleden, en liet zich daarbij inspireren door zijn ervaringen in de kinderbescherming Individu ele aandacht en ruimte voor per soonlijke ontplooïng stelde hij voorop. Tn de internaten moet het kind over het algemeen teveel en mag het te weinig. De pedagoog moest ii? de van oudsher wat be houdende schipperswereld de no dige weerstanden overwinnen met zijn nieuwlichterij. De Uitkijk werd beschuldigd van- modernis men Er zou met kinderen worden geëxperimenteerd en men zou in versneld tempo een wig drijven tussen ouders en kinderen. Vijf jaar later echter heeft de werkwijzen van de Schiedamse stichting' brede erkenning gevon den.- Een' 'wetenschappelijk onder zoek van het ministerie van onder wijs naar het experiment viel posi tief uit en inmiddels zijn een ze vental internaten ook bezig om over te schakelen naar leefgroe phuizen. Het grootste bezwaar dat aan vankelijk tegen De Uitkijk leefde was dat er mogelijk een relatie zou kunnen ontstaan tussen kind en groepswerker. Om die reden wor den groepsleiders m sommige in ternaten van tijd tot tijd overge plaatst. Vastenburg: „Wat is dat toch voor merkwaardig idee dat je een kind kan opvoeden, dat je op een positieve manier met een kind kan omgaan, zonder ook een rela tie met dat kind op te bouwen?" Toch benadrukt de pedagoog dat het niet de bedoeling is om in de leefgroephuizen de gezinssitua tie na te bootsen. „Dat kan nu een maal niet. Wel willen we het kind een situatie bieden, die elementen van het gezin in zich heeft. Het kind kan als het dat wil met een of meerdere groepsleiders een ver trouwensrelatie opbouwen, zodat het zich zoveel mogelijk kan ont wikkelen als een kmd dat wel in een gezin verblijft. Maar de eind verantwoordelijkheid ligt nog al tijd bij de ouders." Door Han van der Horst SCHIEDAM - Nu de opruim- werkzaamheden zo'n beetje zijn voltooid, wordt de schade pas echt duidelijk. Vanuit de Prins Ber- nardlaan In'Schiedam kijk je rechtstreeks op de Westfranke- landsedijk. Tot 25J januari had je tenminste, nog 'de illusie dat op die plek een echt bos begon. De twee winterstormen brachten echter de klare waarheid aan het licht. Het ging slechts om een paar bomenrij en, zo geplant dat de indruk van een eindeloos bos bewaard bleef. Dit drogbeeld is de Schiedam mers nu dus ontrukt, waarschijn lijk voor goed. De rukwinden ont wortelden gezonde en zieke bo men. De plantsoenendienst is lang in de weer geweest om al het om gewaaide', hout te verzagen en weg te ruimen'. Alleen iemand met een open haard kon misschien enig ge noegen ontlenen aan dat spektakel. Maar de waarachtige Schiedam mer niet. Want die leefde nog met de droom, dat er althans iets van z'jp geliefde Sterrebos over was. Hij weigert zelfs tot op de huidige dag het miniatuurbos tussen de Westfrankelandsedijk en de Prins Bernardlaan aan te duiden met de officiële naam 'Volkspark'. Het Sterrebos dateert xdt het be gin van deze eeuw. Toen besloot de gemeente om het gebied tussen pakweg de Maas, de Aleidastraat en de Vlaardingerdijk vol te plan ten met bomen. De paden werden in stervorm aangelegd. Vandaar de naam. Dit Sterrebos kreeg grote bete kenis voor bijna alle Schiedam mers. Het werd een geliefd eind doel voor zondagse wandelingen en fietstochten. De gemeente plaat ste eenvoudige stenen zitbanken. Er kwam een uitspanning en hier en daar verrezen speelwerktuigen. Beroemd was de onbeplant geble ven zandvlakte bij de Julianalaan. Deze miniatuurwoestijn was het speelterrein voor avontuurlijk ge zinde jongetjes. Als zij opgroeiden, keerden zij terug, maar niet naar de open vlakte Zij zochten het struweel. Want het Sterrebos was groot en donker. Je kon er ontsnappen aan de benauwdheid van de stad en die was heel benauwd. Een arbeidersgezin met zes kin deren was best tevreden met een driekamerwoning in de Gorzen. Dat was tamelijk ruim behuisd. In de jaren na de tweede wereldoor log woonden de mensen nog min der ruim behuisd. De bebouwing kwam niet verder dan de lijn Schie - Noordvest - Vlaardinger dijk en Schiedam telde in die da gen meer dan tachtigduizend in woners. Je zat continu op eikaars lip. Je was nooit alleen of - wat op een zekere leeftijd erger wordt - nooit met zijn tweeën. Veel oudere Schiedammers staan bepaalde plekjes in het bos voor altijd in het geheugen gegrift. Daar hebben zij hun eerste kusje gestolen. Of daar hebben zij hun meisje ten huwelijk gevraagd, na dat zij eerst bij de uitspanning ze nuwachtig voor hun consumptie hadden betaald. Kusje stelen, liefde betuigen. Arm in arm door de laantjes gaan. Samen naar de schepen kijken aan de Maaskant. Verder ging het niet. Want de moraal was streng. Eer en deugd stonden voorop. Zater dagmiddag diende de jonge werk man het karig gevulde loonzakje bij moeder op tafel te leggen. Hij kreeg dan van haar een zakgeldje. Dat was voor tabak, het zeer be- langrijke zondagse pak, dat ook daadwerkelijk voor de zondag was Het echte Ster rebos langs de Maaskant, zoals oudere Schie dammers en Vlaardingers zich het nog kunnen herin neren. en zodra het kon een eigen zakhor loge. Een polshorloge was tot ver na de oorlog een behoorlijke luxe. Dat zondagse pak was nodig voor de wandeling met het meisje na de vanzelfsprekende kerkgang. Zo'n meisje wilde namelijk met een nette jongen op stap en die ge droeg zich als een heer. Geld was er niet veel De nette jongen kon zich meestal slechts eén traktaktie veroorloven. Daar na volgde de wandeling of de fiets tocht. De eerste grote stukken van het Sterrebos zijn al in de jaren dertig aan de woningbouw ten offer ge vallen. Na de oorlog slokte Wilton Fijenoort de rest op. De Maaskant raakte in handen van een zeer ex clusieve golfclub. Wie daar bin nendringt - ze vinden het niet leuk, de golfers, ontdekt, dat veel nog behouden is gebleven. Dan blijft slechts het Volkspark als rest van je dromen. En daar kun je nu ook dwars doorheen kijken. ROTTERDAM Het tankop- slagbedrijf Matex in de Botlek heeft een dampverwerkingsinstal- latie m gebruik genomen, die moet voorkomen dat gevaarlijke stoffen in de lucht komen. De ingebruik name is het eerste resultaat van- een overeenkomst met de over- heid, waarin zes tankopslagbedrij- ven zich verplichten de uitstoot van koolwaterstoffen en 'zwarte lijst'-stoffen met vijftig tot negen tig percent terug te brengen. Matex is onderdeel van het transport- en handelsbedrijf Van Ommeren-Ceteco en heeft in Ne derland naast de vestiging in de Botlek ook een vestiging in Vlaar- dmgen. De andere opslagbedrijven die maatregelen zullen nemen te gen het verdampen van gevaarlij ke stoffen bij overslag, zijn gebroe ders Broere, Paktank Nederland (beide van Pakhoed), Cosmos Tank, Oiltanking en Panocean Tank Storage. De afspraak heeft betrekking op een opslagcapaciteit van in totaal tien miljoen kubieke meter tankruimte. Voorlopig zal bij Matex een op- slaginhoud van twintigduizend ku bieke meter op de nieuwe installa tie worden aangesloten. Later wordt dat uitgebreid naar zestig duizend kubieke meter. Dat zijn in totaal veertien tanks. Volgens de verplichtingen moet Matex tachtig tanks onder handen nemen. De installatie is ontwikkeld in Australië en gebouwd door Assel- bergs Nachenius in Breda, een dochter van de Hollandse Con structie Groep (HCG), Deze filtert de dampen door middel van bin ding aan actieve kool in twee va ten. Als het ene vat is verzadigd, wordt de damptoevoer automa tisch naar het andere vat verlegd. Met stoom wordt de verontrei niging uit de vaten gespoeld, waar na het in een slobtank wordt opge vangen ter verdere vernietiging. De gezuiverde dampen worden via een afvoerpijp met een hoogte van twinug meter naar de buiten afge voerd. Matex gaat in de komende tien jaar ten minste twintig miljoen gulden investeren om verder aan de op zich genomen milieu-ver- plichtingen te voldoen" en'zal daar- y bij gebruik maken van nieuwe, nog onbeproefde technieken. Eén van de plannen is om binnen de 4 bestaande tanks drijvende binnen- daken aan te brengen, waarboven geen dampenikunnen ontstaan. VLAARDINGEN Dameo-ver- tegenwoordiger Alexander Polak is door de Koningin onderscheiden met de eremedaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. Hij kreeg de de onder scheiding met bijbehorende ver sierselen gisteren uitgereikt van burgemeester Fred van Lier. -Na een loopbaan van 38 jaar bij Dam.-_ co Bakkerijgrondstoffen B.V maakt Polak van "de mogelijkheid" gebruik om vervroegd uit te tre den. Polak, geboren lop 7 april 1927 en woonachtig in* Middelburg, kwam op 1 maart, 1952 in dienst van Damco als junior-vertegept woordiger. Zijn, vader wasteen vaii- de oprichters van het bedrijf. In zijn laatste functie was Polak 'seni or-vertegenwoordiger in de rayons Zeeland en westelijk Noord-Bra bant. VLAARDINGEN Snuffelaars kunnen vandaag tot 17.00 uur te recht op de traditionele vlooien markt in de Lijnbaanhal, Baan- straat 4. De entree is 1,50 gulden en nadere inlichtingen zijn te ver krijgen via tel. 4742916. f Speelgoedverzamelaars kunnen morgen hun hart ophalen in' de 1 Lijnbaanhal, waar van 10.00 tot 17.00 uur weer een grote beurs wordt gehouden. De toegang-.be- i draagt 3 gulden. Voor meer infor- 1 matie kan men bellen met tel. 4352595. MAASSLUIS Morgen, zondag 8 april, is de laatste gelegenheid om in het Maassluise Gemeente museum de expositie 'Het kind in de oorlog' te bekijken. De tentoon stelling, die vanaf 10 februari te zien is geweest, heeft al- bijzonder veel belangstelling getrokken. Ruim 4000 mensen kwamen een kijkje nemen in het museum. Ook voor het geëxposeerde materiaal bestaat interesse. Een groot deel van de tentoongestelde spullen ver huist naar het Vredesoverleg in Utrecht, waar het voor een nieuwe expositie wordt gebruikt.. J «4**. Vyv* <sK*s 't4>i H - "'-.'.yV «'3 r 1 J

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1