De Koffiepot verlaat Hoogstraat SP verontrust over risico's bij Matex Schiedam wil meetellen n watersportrecreatie rolt atelier op Wervingsactie valt verkeerd Brillenwinkel brandt volledig uit Van der Jagt: Burgemeester zoals 'n burgemeester moest zijn HOOFDBUREAU BIJNA KLAAR gl&l mmsa Jazz van NIKS in De Tender Eigenaar leir ekoc^t gaat kleiner verder: Klanten zitten nooit langer dan drie koppen koffie' jotin Kroes «."PROFICIAT! Buurthuis Nieuwland met jeugd op kamp Vernielingen in de trein SCHIK DAM .Als de oprichter Arend Niks heet is een naam voor de band natuurlijk gauw gevon den: NIKS dus. Een, nieuwe groep, maar gebaseerd, op een eerdere sa menwerking tussen drummer Niks en Alben Veenendaal (piano en synthesizer) enerzijds en Mischa Kool (bas) en Wiek Hijmans (gi taar) anderzijds. Het viertal heeft zijn sporen in de muziek al aardig verdiend. Stuk voor stuk speelden de heren samen met grote namen, waaronder Corrie van Binsbergen, Mischa Mengelberg en Arnold Dooyeweerd. Donderdag 19 april in theater café De Tender, aanvang 21.30 uur, toegang gratis. Door toes Elshof SCHIEDAM Op 12 mei sluit het bekende café-restaurant De Koffiepot in de Hoogstraat zijn poorten, maar zal een maand later hernieuwd in 'Onderdepot', aan hel Broersveld 1, weer opduiken. De drogisterijketen Etos zal boven, n de oorspronkelijke 2aak, een fi liaal openen. Be Onderdepot, nu nog nachtso ciëteit, zal nog een flinke gedaan tewisseling moeten ondergaan, vertelt eigenaar Leo Kleinekoort (48) als, hij van een smalle trap af daalt naar het sousterain. „Het blijft een beetje in dezelfde stijl. Wit, zwart, en misschien een an dere vloer. En er komt een keuken bij." Beneden, 'Onderdepot', is er minder plaats dan boven. Dat bete kent: minder klanten? „Misschien wel, ja. Maar dat maakt mij niet zoveel uit. Ik wil het nu toch wel een beetje rustiger aan doen. Jk ben nu zes dagen open. Dat wor den er vijf, vanaf twaalf uur 's ochtends." Over de aanleiding van de verhuizing doet Kleinekoort niet geheimzinnig: economisch is hef. voor hem aantrekkelijk ge maakt. Wie voor in de zaak zit, heeft Ti| uitzicht op de Hoogstraat. Dit 'Aapjes kijken is populair want al le plaatsen zijn er bezet. Twee winkelende jonge moeders komen met kinderwagens de zaak binnen. Ze manouvreren de wagens tussen de gelakte beukenhouten tafels en stoelen naar een veilig hoekje. Eén van de twee kinderen doet meteen een aanslag op de bak kandijsuiker die midden op tafel staat. De an der zet zijn tanden in een veel kleurige menukaart. Zucht, denken de moeders. Een middagje 'uit' in De Koffïepot.Kleinekoort, die in zijn zaak de tosti en de espresso als eerste in Schiedam introduceerde, is nu al 21 jaar eigenaar waarvan de eerste vijftien jaar nog met compagnon. Daarvoor was in het pand vele jaren de bakkerij Wijs broek gevestigd. De Koffieopt krijgt vooral be zoek van winkelpubliek. Op koop avond en zaterdagmiddag stroomt het in grote getale naar binnen. De mensen eten dan meestal kleine hapjes Het maakt, niet uit: zoet, zout of vet, dan wel gezond. Maar de menukaart wordt meestal ge raadpleegd voor een stokbroodje, gebakje of tosti naar keuze. Het bekende café-resataurant heeft maar een beperkte vaste clientele. Kleinekoort: „D'r komt hier echt van alles binnen. Maar mijn klanten zitten nooit langer dan drie koppen koffie. Ze nemen meestal één bakkie en zijn daarna, hup, weer weg." VLAARDINGEN De Socialis- tiese Partij maakt zich ernstige zorgen over het risico dat bij Ma tex in geval van een ongeluk 8000 liter chemicaliën kan vrijkomen. In een brief heeft de SP daarom opnieuw een aantal vragen over deze kwestie aan het college van B en W geformuleerd. De partij ba seert haar verontrusting op een brief van de Inspectie van de Ha venarbeid. Die instantie reageerde op een verzoek van de SP tot vernietiging van een raadsbesluit over de Ia schijnlijk." Volgens de partij geeft dat weinig vertrouwen en gaat Jiet ministerie daarbij voorbij aan „de enorme hinder voor le bevolking, die zal ontstaan bij het morsen van 3000 liter stankverwekkende stoffen" tijdens overslag bij de Ma tex. De SP mist ook een analyse van het ministerie wat betreft het aan varingsrisico bij de steigers van Matex. Volgens de partij vinden aanvaringen regelmatig plaats en vergroten zij het risico dat schade lijke stoffen :u het oppervlaktewa- venverordening van Vlaardingen, ter terecht komen. .Zodoende hetgeen inmiddels door het minis terie van Binnenlandse Zaken is afgewezen. In een toelichting schrijft de Inspectie van de Haven arbeid dat een eventueel ongeluk „alleen gevaarlijk voor het perso neel" zou zijn en niet voor de om wonenden De SP vindt dat daar mee de risico's indirect worden aangegeven. „De werknemers van Matex zullen daar wel blij mee zijn." De partij heeft de informatie inmiddels doorgeven aan de On dernemingsraad van Matex. Ook de angst van de Socialistie- se Partij dat chemicaliën in het oppervlaktewater zullen komen, is door het-mihisteWè en' de inspec tie^ afgedaan, als .hoogst, onwaar- het risico voor de omliggende woonwijken van Vlaardingen en Schiedam "groter dan tot nu toe aangegeven. Er zullen produkten worden overgeslagen waarvan een halve liter reeds voor een afgrijse lijke stank in de omgeving kan zorgen." De Socialistiese Partij stelt daarom voor dat de gemeente een onderzoek naar het aanvaringsrisi co start-en vraagt B en W tegelijk of ook zij de genoemde risico's on derkent, Als dat zo is, wil het col lege de Vlaardingse Havenverorde ning dan zo aanpassen, dat deze bezwaren wordeni weggenómen, vraagt de Socialistiese Partij. '"SCHIEDAM ''0 I Schiedam wil een volwaardige watersportplaats worden. De VVV en de gemeente starten daarom een promotiecam pagne jnder' de', rioemer „Schie dam/een' leuke aanlegplaats", die meer watersporttoeristen en recre anten naar Schiedam moet trek ken. De stad profileert zichzelf voor het eerst als trekpleister tij dens de Nationale Open Dag Wa terrecreatie op 21 april. De Nationale Open Dag Water sportrecreatie wordt dit jaar voor het eerst georganiseerd door onder meer de HISWA en de ANWB. Hoewel Schiedam in de landelijke föjder alleen als hengelsportplaats sta&a aangeprezen, organiseren de watersportverenigingen er een uit gebreid programma. De vier jacht havens, die samen plaats bieden aan zo'n vijfhonderd plezierboten, zijn voor de gelegenheid van tien tot vijf uur opengesteld voor pu bliek. Op lokatie wordt een boten- markt gehouden, waar eigenaren hun pleziervaartuig te koop aan kunnen bieden. Het vervoer van jachthaven naar jachthaven gaat natuurlijk over het water. De VVV heeft ver der een fietsroute samengesteld, waarin alle lokaties zijn opgeno men. Ook is er een puzzeltocht. De hoofdprijs is een vaartocht met een „van de zeilende bedrijfsvaar- tulgen. -or -ii os SCHIEDAM Bij toeval heeft de Schiedamse politie op eerste paasdag een illegaal naaiatelier aan de Parkweg opgerold. In de kelders van het kantoor van Kara- 50 jaar Uw bedden-specialist jHoofd-sponsor Excelsior'20 hülsta studio SINGEL 51 SCHIEDAM (achterzijde Broersvest) man Fashion werden veertien bui tenlandse werknemers aangetrof fen. Negen van hen bleken illegaal in ons land te verblijven. De politie nam zondagmorgen een kijkje aan de Parkweg, omdat een melding van geluidsoverlast was binnengekomen. De overlast bleek afkomstig uit de vele kelders van het modebedrijfje. Volgens een woordvoerder van de politie stonden „in alle hoeken en gaten" bedrijfsklaar staande naaimachi nes en was de vloer bezaaid met textiel. De werknemers allemaal mannen waren van Turkse en Egyptische herkomst en varieer den in leeftijd van twintig tot vier enveertig jaar. Vier mannen ble ken over een werkvergunning te beschikken. De "illegalen' zijn overgedragen aan de vreemdelin gendiensten van de politie in Schiedam en Rotterdam. De politie is nog niets bekend over de eventuele eigenaar van het bedrijf. Wel heeft één van de werknemers zich voorgesteld als de bedrijfsleider. Een uitgebreid onderzoek zal worden ingesteld. ""SCHIEDAM Veel mensen blijken de wervingsactie van de Schiedamse politie voor meer vrouwen en allochtonen verkeerd te hebben opgevat. Volgens een woordvoerder werd dit paaswee kend veelvuldig opgebeld oor mensen die vrouwen uit famibe of kennissenkring aanboden aan de politie. 2ij hoopten daarmee recht te hebben op een beloning van tweehonderdvijftig gulden De opbellers hadden berichten in de media verkeerd begrepen. De wervingsactie geldt alleen voor Schiedamse politie-agenten. Zij hebben de mogelijkheid een belo ning te ontvangen als zij een nieuw vrouwelijk of allochtoon korpslid aanbrengen. De premie wordt pas uitbetaald als de sollici tanten door het landelijk selectie centrum worden aangenomen. Bij de Schiedamse politie werken mo- 8 menteel slechts tien vrouwen (ze- g ven percent) en geen enkele mi- o grant, f Sr-.** -v -ttt V, -1 E'n brand weerman voert een ïn adentnoodverkerende kat af. Het dier raakte zaterdagmiddag h&wusteloös tijdens een uitslaande brand in Bril 58 'aan de Hoogstraat in Vlaardingen. De gehele benedenverdieping brandde daarbij uit; de woning boven de winkelTiep, aanzienlijke rookschade op. Na een klein half uur kon de brandweer het sein brand meester geven. De kat, het enige slachtoffer hij de brand, kwam na het toedienen van perslucht en hulp van het personeel van de Dierenambulance weer hü zijn positieven. De oorzaak van de brand, die begon in de werkplaats van de brillenwinkel, is nog niet bekend, v^f Alcohol: auto over de kop SCHIEDAM Vanmoigen vroeg is jan de Vlaardings edijk, bij de oprit van de rijks weg A4, een auto over de kop geslagen. De bestuurder kwam met de schrik vrij, maar bleek na een test mder invloed van alcohol te zijn. Een andere pas serende auto bleek ook te wor den bestuurd door een onder invloed verkerende persoon. Beide mannen zijn aangehou den. Inbrekers actief SCHIEDAM - Een eigenaar van een zeilboot heeft maandag aangifte gedaan van diefstal. Uit zij» boot, liggende in de jachtwerf aan de Jan van Rie- beeckstraat, werden dit paas weekend een radio, een televi sie, boormachines en een auto radio-cassetterecorder gestolen. De totale waarde is de politie nog niet bekend. Tijdens de paasdagen hebben dieven ook een bezoek gebracht aan een restaurant aan de Schiedamse- weg. Zij deden zich tegoed aan wijn en whisky en namen drankflessen en zilveren bestek mee. diefstallen op Goeds Vrijdag SCHIEDAM Twee fietsen en een racefiets zijn vrijdag met behulp van een valse sleu tel uit een kelder aan de Park weg gestolen. De buit vertegen woordigt een waarde van zo'n zeventienhonderd gulden. Uit een kantoorruimte aan de Bur gemeester Honnerlage Gretel- aan werden dit passweekend een «opieermachiae en een elektrische schrijfmachine ge stolen. Over de waarde van het 1 gestolene was de politie van- morgen nog niets bekend, maar duidelijk was al wel dat de die- ven zich toegang hadden ver schaft door het raam opewn te breken. Ook afgelopen vrijdag kreeg eet snackbar aan de Troelstraplein ongewenst be zoek van twee inbrekers. Zij namen zo'n tweeduizend gulden mee. v*,\Vs k'"V Brandstichting V SCHIEDAM 'Een 21-jarige Schiedammer 'ist 'zondagnacht op verdenking vanobrandstich- ■- ting aangefioudeiiiisHijTzou 'de« oorzaak zijn geweest van een brand aan de, achterzijde van een kraakpandraan de.' Singel.- De brandweer iiheeft denbrand geblust. Volgens* de politie was de jongen waarschlinlijk-een- bewoner vamhet kraakpand. - x Door Marcel Potters HELLEVOETSLUIS Zijn be noeming tot eerste burger van Hellevoetsluis had indertijd nog al wat voeten in de aarde. Een voormalige Rijmnondbestuurder, meldde de profielschets, kwam niet in aanmerking voor het bur gemeesterschap van de Stad aan het Water. Bovendien kreeg de plaatselijke vertrouwenscommis sie een boze brief van commissa ris van de Koningin mr, S. Pa- tijn: de naam van Lex van der Jagt was al uitgelekt voordat een gesprek met deze uiteindelijke burgemeester van Hellevoetsluis had plaatsgevonden. De vestingstad heeft nauwe lijks vier jaar van het vakman schap van haar nieuwe burgerva der kunnen genieten. Op 49-jari- ge leeftijd overleed Lex van der Jagt zaterdagochtend in het Aca demisch Ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam. Hij laat een vrouw en een dochter achter. Politiek Hellevoet reageert ge schokt op het plotselinge wegval len van Van der Jagt. Zijn ma nier van werken hij stond als burgemeester ook werkelijk bo ven de partijen werd door alle fracties in de plaatselijke ge meenteraad zeer gewaardeerd. Bovendien bleek Van der Jagt eer uitstekend ambassadeur van Hellevoetsluis.' hij werd het ge zicht van de vele ambitieuze toe ristische en recreatieve plannen die de gemeente koesterde. „Ik heb Var, der Jagt leren kennen als een formele, wat af standelijke man," zegt Jan de Leeuw van Weenen (PSP/CPN/PPR) in een eerste re actie, „pas later werd de verhou ding met hem wat losser Het is eigenlijk nog maar sinds kort dat we elkaar bij de voornaam noe men. De ex-Rijnmond-gecommit- teerde, die ook in 1978 al in beeld was als mogelijke burge meester van Hellevoetsluis, be gon zijn carrière in het onder wijs. Hij was reeds op jonge leef tijd conrector, vervolgens rector en schopte het uiteindelijk tot in specteur onderwijszaken bij de gemeente Rotterdam. In het Openbaar Lichaam Rijnmond was hij destijds verantwoordelijk voor Volkshuisvesting en Stads vernieuwing. „Hij kwam naar Hellevoet sluis," reageert PvdA-fractievoor zitter C. Blenk, „in een periode waarin het in de politiek nogaL rumoerig was. Zijn voorganger De Cloe was bovendien nét niet wat een burgemeester zou moe ten zijn. Juist als er zich conflic ten voordeden wist hij de neuzen niet dezelfde kant op te krijgen. Er bestond behoorlijk wat arg waan ten opzichte van de functie van burgemeester. Van der Jagt wist dat vertrou wen in één a anderhalf jaar te herstellen. Als democraat in hart en nieren zorgde hij ervoor dat de normen en waarden van de plaatselijke politiek werden te ruggevonden. 'n Perfecte vent, met veel goede contacten, die niet hield van wollige verhalen. Duidelijk, loyaal, een uiterst in teger bestuurder aan wie Helle voet behoefte had." Met opgestroopte mouwen liet Van der Jagt zich op 1 juli 1986 portretteren als nieuwe burge meester van Hellevoetsluis. De handen uit de mouwen bleek ook zijndevies. Helaas heeft hij zijn werk niet kunnen afmaken. Blenk: „Een enorm verlies voor Hellevoetsluis." éMm. Het nieuwe hoofdbu reau van politie aan de Nieuwe Damlaan, hoek Scbiedamseweg, nadert zyn voltooïng. Aan de buitenkant is inmiddels duidelijk te zien dat de man nen van Hermandad hun nieuwe vesting krygen naast het NS- station Nieuwland. Half juni gaat het ge meentelijke korps verhuizen van de Lange Nieuwstraat naar de nieuwbouw. Op 20 juni wil com missaris Piet van de Hengel met zijn man schappen helemaal klaar zijn om het Schiedamse publiek vanuit een hypermo dern bureau te kun- nen> bedienen. Het nieuwe hoofdbureau van Schiedam is het eerste in een serie van vijf bureau's die in een bouwstroom door aannemer Sla- venburgs Bouwbe drijven op verschil lende plaatsen in Ne derland worden neer gezet. SCHIEDAM - Buurthuis. Nieuwland organiseert voor de jeugd een kamp in de zomervakan tie. Het zomerkamp wordt van 4 tot en met 11 augustus gehouden in Westmaas. Op het progamma staan onder meer zeilen, roeien en diverse zomerspelen. De deelne mers vertrekken op 4 augustus per fiets naar het kamp. Geïnteresser- den kunnen zich tot uiterlijk mor gen opgeven bij Maya de Graaf van het buurthuis, tel: 4.73.86,71. De kosten bedragen 100,- per per soon waarvan, 25,vooruit moet worden betaald. HOEK VAN HOLLAND Vier jongens van ongeveer vijftien jaar afkomstig uit Schiedam en een Hoeks jongetje van negen jaar, zijn door de politie aangehouden om dat ze vernielingen aanrichtten in de trein. De knapen belandde» op het politiebureau en zijn daar door hun ouders afgehaald nadat er een regeling was getroffen voor de aangerichte schade. ij -M „ft (INGEZONDEN MEDEDELING) Y'jJ S f u&t). 1W I hum i„- "H r/r ^'•11

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1