pp Operatie Tankslag spaart milieu en hoge kosten I Maak na school ststrt. 'Je hoeft niet rijk of geleerd te zijn om kunst te verzamelen' Gemeente Schiedam laat oude ondergrondse olietanks opruimen Jeugdland door slecht weer niet druk bezocht Bedrijven Kontakt Dagen dit jaar breder van opzet Fietsen tegen aanleg rijksweg G Het Vrije VolkSCHIEDAM Areëïds^Bureau GoK "ë>L2- 2. Hockey sticks - voor - J Afrika PAGINA4 O WS DONDERDAG 19 APRIL 1990 Meisje (6) gewond SCHIEDAM Een meisje van zes is gisteren op de Laan van Bol'es gewond geraakt, toen ze werd geschept door een auto. Ze stak plotseling de weg over en werd te laat opgemerkt door de bestuurder van de auto. Het meisje is met een gebroken bovenbeen en een lichte her senschudding opgenomen in het ziekenhuis. Auto-inbraken Novotel SCHIEDAM Bij Novotel is binnen twee dagen twee keer ingebroken in auto's die ston den geparkeerd op het parkeer terrein. Tweede paasdag wer den een jas en een cassettere corder gestolen en in de nacht van dinsdag op woensdag werd een auto portier geforceerd. De dieven gingen er toen vandoor met een autoradio ter waarde van zevenhonderd gulden. Portofoon gestolen SCHIEDAM Uit een kan tine aan de Burgemeester Van Haarenlaan is gisternacht een heggeschaar en een portofoon van gemeentewerken gestolen. De dieven konden binnenko men door een bovenlicht te vernielen. De schade bedraagt twaalfhonderd gulden. Poppentheater SCHIEDAM Het Circus Rijn en Trijn toont zaterdag haar poppentheater. Het paard je Pony, de danseres Petroesjka en het beertje Polly zullen daar bij hun opwachting maken. Het optreden in De Teerstoof begint om 14.00 uur, een kaartje kost 3,75. Orgelconcert SCHIEDAM Het laatste orgelconcert in de serie 1990 in de Dorpskerk van Kethel wordt vrijdag gegeven vanaf half acht. Arie Metaal bespeelt het orgel, Ellen Metaal de fluit en Irma Metaal de hobo. Er wor den composities gespeeld van Bennet, Bach, Benda, Pachelbel en van de Nederlandse organist en' componist1" Jan 'Zwart. De töègafiglS grètis?JfUJ - 1 Z (bS m O j v Nederland Vier SCHIEDAM Na Neder land 1,2, en 3, Véronique, Sky en Super Channel vraagt nu ook NederlandVierom aan dacht. ^Pieter Kolff en Roel Pot werkersmara'aaa'--ae:program- mering. Daar&ijC'ëofë lAretèens wat „fout kunnengaan. Dat wordt vrijdag zichtbaar in Theater De Teerstoof. Het op treden begint om half negen. Een kaartje kost 12,50, CJP en Pas 65-houders betalen een tientje. Schildercursus SCHIEDAM In het Klub- huis Oost zijn nog plaatsen vrij bij de cursus schilderen op maandag- of donderdagavond. De les duurt van acht tot tien en kosten 17,50 gulden per maand Cursisten kunnen ook op beide avonden komen. In dat geval betalen ze maande lijks dertig gulden. De cursus wordt geleid door een deskun dige leerkracht. Er wordt ge werkt met olieverf in diverse stijlen. De materialen kunnen via de cursus aangeschaft wor den. Voor informatie telefoon nummer: (010) 473.54.35. Jeugd schaakstrijd SCHIEDAM Kinderen van zeven tot zestien jaar kun nen vanaf maandag strijden om het schaakmeesterschap in de Open Jeugd Schaakkampioen schappen van Schiedam. Ook kinderen die nog niet zo goed overweg kunnen met paarden, lopers en het koninklijk paar, kunnen een kansje wagen. De organiserende schaakvereni ging HZP Schiedam deelt de deelnemers in in drie niveau's, zodat iedereen gelijke kansen lie'eft. De enige voorwaarde is dat de jongeren de spelregels kennen. Om ze in het schaak spél aan te moedigen is er voor de helft van de deelnemers een beker beschikbaar. Het kampi oenschap wordt gehouden in het Klubhuis Zuid aan de Dwarsstraat in Schiedam. De jongeren schaken ongeveer ze ven maandagavonden tegen el kaar, steeds van zeven tot acht uur. Deelname kost zes gulden. Voor inlichtingen telefoonnum mer: (010)4701215. Laatste ruilbeurs SCHIEDAM In het Dien stencentrum De 4 molens aan de Nieuwe Damlaan wordt op zondag de laatste ruilbeurs van het seizoen georganiseerd. Van af half twee kunnen er postze gels, munten, ansichtkaarten, eerste dag enveloppen, stripboe ken en sigarenbandjes. Zowel toegang als de taxatie is gratis. Door Marcel de Klerk SCHIEDAM Met een paar fiere scheppen in de weke tuing rond van de familie Timmer aan de Julianalaan heeft wethouder Chr. Zijdeveld (Milieu) gisteren het officiële startschot gegeven voor de schoonmaakbeurt van in totaal 265 oude olietanks. Het gaat om opslagtanks voor huisbrandolie die vóór de komst van het aardgas veel in gebruik waren. Deze nu lege of bijna lege tanks kunnen gevaar opleveren voor het milieu. Als ze gaan lekken ontstaat ernstige bodemverontreiniging. De gemeente Schiedam wil, voor in 1991 de nieuwe Wet Bodembe scherming in werking treedt, zijn burgers tegemoet komen en betaalt nu mee aan het schoonmaken van de tanks. In de schoonmaakactie Operatie Tankslag kost zoiets de eigenaren van de oude olietanks 150 gulden. Als bewoners pas reageren wan neer medio 1991 de nieuwe wet van kracht wordt en ze persoonlijk aansprakelijk zijn voor eventuele verontreiniging van de grond, gaat het ze rond de duizend gulden kos ten. Vandaar dat de gemeente Schiedam ruim van tevoren oproe pen heeft gedaan via de media en folders heeft verspreid om mogelij ke eigenaren aan te sporen tijdig te reageren. Nu worden de kosten verlaagd met een flinke gemeente lijke subsidie. Het is alleen nog niet helemaal duidelijk hoeveel van die tanks er nog onder de Schiedamse bodem liggen. De gemeente schat het aan tal tussen de twee- en vierhon derd. De in totaal 265 aanmeldin gen stemmen de gemeentebestuur ders voorlopig tevreden. Maar niet alleen van overheidswege klonken er instemmende geluiden op uit de Julianalaan. Ook Timmer, de eer ste Schiedammer bij wie een tank onschadelijk werd gemaakt, toon-' de zich gisteren njeer. dan/qevre-, den. Tot aan 1981 -heeft hij 'opj olie"»1 gestookt. Bijna* twintig .jaar lang heeft de tank onder zijn „tuintje §2 dienst gedaan. De laatste tien jaar stookt hij .op .aardgas^. Timmer 2 vond hedto«^,wel^spanjisiid*om te drijf hM via een speraatei. schoonsluqlt^^Jkëp slang om .daarna iiiet een grote hoop zand het definitieve lot te be zegelen. „Ik vind het een prima plan. Ik was 'm nog niet echt vergeten, maar ik kan me voorstellen dat als Wethouder Z^devé i zijn hurken, had moeite met de vette klei boven de eerste particuliere tank, die tr in Operatie Tankslag werd verwyderd. mensen minder'lang hebben door- er nu wel chaotisch bij, maar ze gen. gestookt op olie, ze toch wel even hebben me de verzekering gegeven „Ze hebben me de zwaarste klei gek opkijken van het bericht dat dat alles weer helemaal glad ge- gegeven," verzuchtte Zijdeveld er door de gemeente naar tanks ge- trokken wordt," aldus Timmer daarna toen hij het voortouw nam graven zou worden. M'n tuin ligt voordat de spades de grond ingin- en met spitten begon. ROTTERDAM Naast de be kende informatiestands zijn de Be drijven Kontakt Dagen in Ahoy' dit jaar verder aangekleed met een milieu-symposium en een fototen toonstelling over Rotterdam. Bij het organisatiebureau Expocare hebben inmiddels ruim zeshon derd bedrijven een stand geboekt. Naar verwachting zal de beurs, volgende week dinsdag en woens dag, door vijftienduizend mensen worden bezocht. De opzet van de Bedrijven Kon takt Dagen is om leveranciers en afnemers bij elkaar te krijgen. Nog te vaak worden goederen en dien sten van buiten de regio betrokken terwijl hetzelfde produkt 'om de hoek' verkrijgbaar is. 'Maak ken nis met die buurman, dan kan het makkelijker, sneller en goedko per', is het motto van Expocare. De beursbezoeker krijgt een gro te verscheidenheid aan bedrijven uit het Rijnmond-gebied voorge schoteld. Naast banken, accoun tantskantoren en assurantiebedrij- ven zijn ook de makelaardij, de horeca en de bouw in Ahoy' verte genwoordigd. Daarnaast bieden ook vertegenwoordigers van instel lingen en overheden hun diensten aan. In deze vierde aflevering van de Bedrijven Kontakt Dagen is het 'stratenplan' fors uitgebreid. Steeds vaker vormen gemeenten of instellingen met hun stands een straat of plein. Voorbeelden daar van zijn het Infoplein van de over heden, de Adviesstraat van de Ka mer van Koophandel, het Logis- tiekplein en de Albrandswaard- straat. De meest originele bedrijfs presentatie komt dit jaar in aan merking voor een prijs van het mi nisterie van Economische Zaken. Op de tweede beursdag, woens dag 25 april, staat een symposium op het programma over 'Interne milieuzorg en Afvalbeheer'. Daar komen vooral die zaken aan de or de die van belang zijn voor onder nemers in het midden- en kleinbe drijf. Bij de entree van Ahoy' is een tentoonsteling ingericht over het werk van fotograaf Gas Oort- huys. Tientallen opnamen geven een beeld van van de Rotterdamse haven en het stadscentrum. De beurs, alleen toegankelijk voor het bedrijfsleven, wordt dins dag 24 april om half twee 's mid dags geopend door mr. R. P. M. de Bok, voorzitter van de Rotterdam se Kamer van Koophandel. SCHIEDAM Het vouwpapier en de verf bleven gistermiddag in gepakt tijdens de activiteiten van Jeugdland op het Hemaplein. „Het is nat en guur, dan kun je toch moeilijk buiten gaan verven," sprak eén van de begeleidsters. De kinderen, die de stand van Jeugd land bezochten, moesten het daar om doen met'kleien en sierraden maken. De activiteiten werden gisteren aanmerkelijk minder druk bezocht als bij mooi weer. „Wat we nu langs krijgen, zijn de vaste klantjes die sowieso komen, De meeste moeders houden hun kinderen met dit weer liever binnen," wist een begeleidster. Wesley was op het Hemaplein één van de weinige kinderen, die de kou trotseerden. Volgens zijn moeder liep hij al dagen te vragen wanneer 'zij' nou kwamen, want dan mochten ze zijn gezicht schmincken. Hij koos voor een ge vaarlijk uitziend Batman-gezicht „Nou moet je niet denken dat hij graag voor gek loopt," ver klaarde zijn moeder. „Een Bat- mancape zou Wes er niet bij aan trekken. Hij heeft een trui met een klein rose stikkertje en die doet hij ook niet meer aan. Dat is iets voor meisjes vindt hij. En dat voor een kind van vijf." Ook Richard (11) liep met een fel gekleurd gezicht rond. Hij is een fervent bezoeker van de acti viteiten van Jeugdland. „Ik vind het altijd heel erg leuk," vertelde Richard, ,,'s Avonds kan ik altijd nog wel tv gaan kijken." Vera vult aan: „de meeste dingen die ze hier hebben, kan ik thuis vaak niet doen. Dus voor mij maakt het niet veel uit of het koud is of niet, ko men doe ik toch wel." Jeugdland houdt morgen de laatste activiteiten voor de paasva kantie. Om tien uur begint er een wandelpuzzeltocht vanaf kantine 'De Toekomst' aan de Parkweg. Ie dereen kan gratis meedoen. Om twee uur treedt vervolgens het kindertheater 'Christiaans Jeugds- how' op in wijkcentrum De Blau we Brug aan het Bachplein. Kaar ten a 1,- zijn vanaf een kwartier van te voren verkrijgbaar aan do zaal. SCHIEDAM Een feestelijke fietstocht houdt de Koninklijke Nederlandse Natturhistorische Vereniging zaterdag ter ondersteu ning van de Nationale Milieu Ac tie tegen de aanleg van rijksweg A19 in Midden-Delfland. 'Fiets mee en zeg NEE' is het motto, dat de KNNV verbindt aan de fiets tocht, die om één begint op het Emmaplem m het centrum van Schiedam. De boerenkapel De Pullekens zal, gezeten op een door een trac tor getrokken platte wagen, de fietsers met muziek begeleiden tij dens hun tocht. Daarin is ook een ontmoeting opgenomen in de Oost- veenseweg met uit Delft te ver trekken fietsers Het einddoel is het dijklichaam van de geplande rijksweg tussen de Laan van Bol'ès en de Brederodeweg in Schiedam waar de manifestatie 'Schep Nieu we Wegen Weg' plaats vindt. Mi nister Maij-Weggen krijgt de eerste zak afgegraven zand overhandigd van de actieleiding. In het natuurcentrum De Bos- hoek, Churchillweg 52 (naast Bachpleinflat 5) te Schiedam zijn van 12,00 tot 17.00 uur dialezin gen, videofilms en natuurlijk het fraaie diorama te zien met het rij ke vogelleven in Midden-Delfland als onderwerp. Op en rond het dij klichaam worden natuur-excursies gehouden door de KNNV. SCHIEDAM In Schiedam en Maassluis is een inzamelings actie- voor ho ckeysticks "ge start. Hockeyers' kunnen hun' sticks, die ze niet meer ge bruiken, be schikbaar stel len voor Nige ria, Zambia en Zimbabwe. In deze landen is een chronisch gebrek aan ho ckeysticks, om dat ze daar niet worden gepro duceerd. De Ko ninklijke Neder landse Hockey- bond heeft daar om de dealers van haar hoofd sponsor ge vraagd deze sportatributen in te zamelen Voor Schiedam en Maasluis fun geert automo bielbedrijf Kalfsbeek als in- zamelpost. In ons Informatiecentrum vind je vacatures en veel informatie over beroepen en vast of tijdelijk werk. Wij helpen je graag op weg. Kom dus even langs als je in de jaren '90 goed van start wilt gaan. Een gratis "Werkwijzer" ligt al voor je klaar. Gasfornuizen Kookplaten H' Van 1 WOERKOM Door Ben van Haren MAASSLUIS Met lege han den komt de Jac. de Vries niet meer naar het Gemeentemuseum van Maassluis. Dus ook gisteren werd de verzameling moderne kunst aan de Zuiddijk uitgebreid. g De 81-jarige Delftse kunstverzame- 3 laar schonk zijn nieuwste aan- koop, twee prachtige porseleinen ui kommen van keramiste May An Go, bij gelegenheid van de opening g van de overzichtsexpositie '20 jaar 2 collectie Jac. de Vries", een ten toonstelling van een deel van de bijna honderd kunstwerken, die hij en zijn vrouw sinds 1970 aan Maassluis hebben gegeven. Aan haar oud-wethouder/- tijdelijk burgemeester Marcus heeft de oude vissers- en slepers plaats deze eigen collectie moder ne kunst te danken, Jac. de Vries, geboren en getogen Delftenaar, vertelt: „Zo'n 25 jaar geleden be sefte ik, dat ik de verzameling die ik in tientallen jaren had opge bouwd onmogelijk zelf bij blijven houden. Ik had er de ruimte niet voer en ook het geld niet voor ver zekering of restauratie. Dus zocht ik naar een oplossing om de verza meling toch in stand te houden. In mijn eigen stad ving ik bot. Een PvdA-wethouder, die ik aan sprak over een schenking, reageer de resoluut: Schilderijen, wat mot ik daarmee? Als het nou een trans formatorhuis was, dan graag. Ik praatte daar een keer over met Marcus. Hij was een man naar mijn hart, ook van de SDAP en hij was net als ik inspecteur bij Het Vrije Volk geweest. Marcus zei toen: Geef het dan aan het Ge meentemuseum hier in Maassluis. Zo is mijn verzameling hier te recht gekomen." De Vries herinnert zich nog hoe ongelovig de toenmalige conserva tor hem aankeek toen hij haar zijn voorstel deed in 1970 voor een schenking van veertig werken. „Ze had toen echt nog helemaal niks hier in het museum," legt De Vries uil. Tien jaar geleden lieten hij en zijn vrouw nog een schenking van vijftig werken volgen. „En dat zijn nog maar de twee grote schenkingen," zo verklapte burgemeester J. van Es toen hij gisteren de tentoonstelling opende. „Tussendoor kwam De Vries ook vaak nog met een nieuwe aan winst naar Maassluis." Gisteren Burgemeester J. van Es van Maassluis (rechts) bewon dert de twee porseleinen kommen, die Jac, de Vries (zittend, mid den) deze keer weer schonk. waren dat dan de twee porselei nen kommen De schenkingen van het echt paar De Vries legden niet alleen de basis voor de eigen verzameling moderne kunst. Ze inspireerden anderen, zoals de kunstenaars Jan van Heel en Jeanne Bierema Oo- sting, ook schenkingen te doen en er kwam een Jac de Vriesfonds om andere aankopen mogelijk te maken en jonge kunstenaars te sti muleren. Burgemeester Van Es herinner de hieraan toen hij Jac. de Vries bij de opening lovend toesprak. Hij wees op de groei van de bezoekers aantallen de afgelopen twintig jaar en op de doelstelling van De Vries: Kunst toegankelijk maken voor rijk en arm, jong en oud. „Rijk of geleerd hoef je nier te zijn om een kunstverzameling bij een te brengen," benadrukte de gulle schenker. Hij sprak uit eigen ervanng. Eerst vol emotie over zijn vrouw: „Zij was na vier jaar gedwongen de lagere school te ver laten om thuis te helpen in het ge zin." En over zichzelf: „Ik heb ook niet meer dan lagere school gehad en heb altijd in de laagste loon schalen gezeten. Ik was baggeraar, tuindersknecht en heb de krant rondgebracht. Daarbij kregen we acht kinderen, waarvan de opvoe ding ook heel wat geld kostte. Maar van kunst heb ik leren hou den door een onderwijzer aan wie ik ook na school nog altijd vragen mocht stellen. Hij zei: 'Kunste naars zijn mensen, die de nieuwe tijd brengen'. Dat idee heb ik bij me gehouden en op hen heb ik me geconcentreerd." Toen Jac. de Vries 27 jaar was kocht hij zijn eerste kunstwerk van de Delftse bloemenschilderes Lena ten Bosch Sindsdien zijn er nog zo'n 170 gevolgd. En dat kon volgens De Vries door zuinig en ef ficiënt leven. „In mijn agenda had ik altijd de maten van al mijn kin deren staan en als ik iets in de uit verkoop zag dan kocht ik dat. Le vensmiddelen haalden we by de groothandel met ruime korting, in de zomer kocht ik cadeautjes voor Sinterklaas. Toen ik in de krant las dat in Brazilië de koffie-oogst was mislukt haalde ik honderd pakker, voor 1,61 gulden, een maand later waren ze driemaal zo duur. Ik kwam wel thuis met tien paar kinderschoentjes of een partij van 31 directoirtjes. Ik heb nooit gerookt of gedronken of kapitalen uitgegeven aan luxe vakanties. Ik zocht hele mooie, andere plekjes op." Ook aan zogenaamd deskundig advies had De Vries geen behoefte. „Nog nocit heb ik boeken over kunst bestudeerd en altijd mijn ei gen weg gevolgd Zo hebben wij deze verzameling bijeen gekregen, maar zelf onderhouden en verze keren zou ik niet kunnen. Daarom ben ik Maassluis zo dankbaar en schenk ik ze nu ook graag deze twee kommen van de nieuwste stroming in de keramiek," zei hij gisteren. De kunstverzameling van Jac. de Vnes bevat een groot aantal werken van de Duitse kunstenaar Armin Mehling en 24 werken van de schilder Jan van Heel. Voor de overzichtstentoonstelling heeft conservator Maijan Groen een rui me variatie aan werken uitgeko zen. De overzichtsexpositie '20 jaar collectie Jac. de Vries' duurt tot en met 13 mei. Het Gemeentemuseum aan de Zuiddijk 16-18 in Maassluis is dagelijks geopend van 14.00 uur tot 17.00 uur, behalve op maandag. Op bevrijdingsdag is het museum gesloten. p i t ft weruen mede" r xmri - -- - -■ *w- i i liint m£ ta rnaiix II* int Laan van Bol'Es 3, Schiedam Inschrijving8.30-12.00 uur Informatie 8.30-15 00 uur (INGEZONDEN MEDEDELING) Special9 aanbhdlngl Bekend merk gasfornuis nieuw met Glveg-keurmerk, kompleet met 4 kookbranders. thermos taat. ovenverlichting, grill, lade en afdekplaat vanaf Z,£Omm Ook voor butaan! Verder alle bekende merken met hoge kortingen!!!! Een gastoeslel koopt u toch bij een vakman? Erkend installateur Broertveld 139 SCHIEDAM Telefoon 4267736

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 2