Volkstuinders enthousiast over zonne-energie-project Orkestrale in teken van bevrijding Schrijverstalent te gast In Filmhuis m POPFESTIVAL FREEBEAT '90 IS VAN DE BAAN Cheat the Beat KUNST TE KIJK Het Vrije Volk SCHIEDAM Bijna honderd tuinders sparen milieu door het maken 'simpel irekensommetje' Liefdêsfilmv in Filmhuis m BINNEN ETMAAL VIJF INBRAKEN 1^5'' t RAGINA4: VRIJDAG 20 APRIL 1990 Bertus de Jongste ai twaalf jaar gebruiker van zonne-energie: „In de winter moet je bet paneel van dak halen om diefstal te voorko- iPoor Bart Raaymakers iSCHIEDAM „Het mes snijdt voqz mensen met een volkstuin aap. twee kanten. Je bent milieu vriendelijk bezig, maar wat daar nog eens bij komt is dat het je ook nog eens gemakkelijker gemaakt wordt." Het moge duidelijk zijn, Bertus Jongste, al zo'n twaalf jaar in het bezit van een tuinhuisje op het Vijfsluizen-volkstuincomplex, is razend enthousiast over het zonne- energie-project, zoals dat door de Schiedamse tuindersvereniging is opgezet. -„Je weet toch hoe mensen zijn. Er. wordt een hoop kabaal gemaakt over het milieu dit en het milieu dat," vertelt een nuchtere Jongste, „maar zodra mensen er offers voor moeten brengen, piepen ze ineens heel anders. Nou, het mooie van dit project is dat je er nauwe lijks offers voor hoeft te hrengen. Vroeger moest je alles met een ac cu'doen en die moest je dan thuis opladen. iNu woon ik hier vijf minuten lopen vandaan, maar het blijft toch een hinderlijk ongemak. Dit zonnepaneel, waarmee je stroom hebt voor je sproeier, je licht en je televisie, bevestig je op het dak vafa je tuinhuisje en je hebt stroom. Je moet alleen wel in de gaten houden dat je 'm in de win termaanden naar binnen haalt, an ders is de kans groot dat 'ie wordt gestolen. Want er wordt hier heel wat gestolen hoor in de winter en je hebt met zo'n zo'n zonnepaneel toch een aardig bedrag op je dak liggen. De aanschaf is wel een be hoorlijke rib uit je lijf, maar het gemak vergoedt veel en op de lan ge' termijn 'Kaal je het' geld er toch weT weèr uit."-. j j>" Toch-was-Jongste niet- meteen te porren voor het zonne-energie- project. ..Je wacht- toch even af hoe 2e hand 1 daarvan bepaal, je of het voor je zelf ook interessant is öm er één aan te schaffen,"(licht hij toe. De Je^KftBiePyaH B^Mjjanelen, Douwê Süjmdns,'Kéaamt dat de re actie'van Jongste wel vaker .voor-1 komt. /iVeel'mensenzijn,in eerste instantie 'nogaF'seeptisch," geeft hija'anl - 1,'ft 'denk dat' datv vaak komt omdat mensen nog bepaalde voor oordelen hebben tegen alternatie ve energiewinning, die in feite al lang achterhaald zijn. Van dit laat- raen. ste proberen wij de mensen dan ook te overtuigen door het geven van demons,traties_enJnformatie._ Vaak merk je dan wat de misver standen zijn. Zo denken veel men sen dat een zoiinepaneel ook* echt' alleen maar op zonlicht, werkt, waardoor Itedefk lijks zou ^ffcnoïKrim. "Maar een bewolkte dag als vandaag werkt-ie ook. Feitelijk is het woord zonnepaneel ook verkeerd gekozen, je: zou.he£,beter een licht paneel kunnen'* noemen, want uit licht haait het z'n energie." De voorzitter van de volkstuin- dersvereniging'ist,J. hemmen en bij leggen uit! hoé men op zijn complex met het fenomeen zonne- energie in aanraking is gekomen: „Al zo'n twee jaar geleden is de Keer Sijmons langs geweest met zijn demonstratie en vervolgens heeft ons bestuurslid Ossewaarde, die speciaal-belast-is met de in- Jcaop, de.-hele_zaak_gevolgd. Osse-, waarde is het ook die alles voor de rest heeft uitgewerkt,5 met als*re- - sultaat dat op 15 juni van het afge lopen jaar het,eerste zonnepaneel aeveicTkon worden uitgereikt. „Op dat moment," gaat volks tuinvoorzitter hemmen verder, „hadden we 33._ tuinen'dip van. een zonnepaneel - vóórzien waren'0 Ik zelf zat daar niet bij omdat ik mid den in een verbouwing zat. Ik moest wachten tot de tweede ron de, die Vandaag dus z'n' feestèlijke' uitlevering1 heeft. Bij elkaar heb ben nu ongeveer honderd tuinen met zonnepanelen en dat is toch 25 percent van ons totale bestand. En al die mensen zijn even en thousiast." Het zal echter hoogstwaar schijnlijk wel bij deze groep blij- ven, verwacht de voorzitter. „We., hebben tot nu toe altijd subsidie gekregen.'Als je nagaat dat een he le set ongeveer veertienhonderd gulden kost, dan is dat inderdaad een forse rib uit je lijf. Maar als daar, veertig percent subsidie af gaat, dan trek je toch mensen over de streep die anders de stap nooit zouden hebben kunnen nemen." In tegenstelling tot waar wet houder zijdeveld een aangrijpend pleidooi over houdt (uiteraard het milieu), lijkt bij de meeste mensen toch het gemak van de zonne- energie voorop te staan en niet de voordelen die het voor het milieu heeft. Waar Zijdeveld het heeft over het feit dat we niet door kun nen gaan zoals we nu doen, omdat dan alles wat in miljoenen jaren .SCHIEDAM Het gratis pop festival Freebeat '90, dat op Ko ninginnedag zou worden gehou den, gaat niet door. Initiatiefne mer Ron Jaspers van Musical Events Foundation is er niet in ge slaagd de benodigde veertigdui zend gulden bij elkaar te krijgen. Slechts vijftienduizend gulden kwam op tafel en dat was te wei- nigh Jaspers reageert teleurgesteld: „Ik'had een subsidie gekregen van tienduizend gulden en nog eens vijfduizend gulden van diverse Schiedamse middenstanders. Ook de gemeente was Keel enthousiast, dusjalles leek mee te zitten. Maar het totaalbedrag dat minimaal no dig is om zo'n dag te organiseren bleef uit. Je moet tenslotte niet al leen de bands contracteren, maar ook zorgen voor de pauze acts, licht, geluid en sanitaire voorzie ningen." Waarom de Schiedamse bedrij ven zo afwijzend hebben gerea geerd weet Jaspers niet. „Vaak kreeg ik het antwoord, dat het budget voor dit soort activiteiten al was verdeeld," vertelt hij. „Toch is het jammer, want als twintig Schiedamse bedrijven dui zend gulden hadden gestort, dan was ik uit de kosten geweest en bovendien konden die bedrijven het weer van de belasting aftrek ken." Het geldprobleem zou eenvou dig zijn opgelost door toegang te heffen. Dat wilde Jaspers echter niet. „Het moest gewoon een gratis feest worden, toegankelijk voor de hele Schiedamse jeugd," legt hij uit „Bovendien is het risico veel te groot, want als het op Koningin nedag regent, kom je nooit uit de kosten." Het concert had plaats moeten vinden op de Plantage. Dit podium is in het verleden vaker het toneel geweest voor openluchtconcerten en was ideaal door de centrale lig ging; op loopafstand van de andere festiviteiten. Op het programma van FreeB- eat '90 stonden onder andere de populaire Nederlandstalige vijf mansformatie De Dijk, bekend van 'Bloedend Hart' en 'Ik kan het niet alleen', Sue Chaloner en de Anton Geesink Big Band, Het geld dat hij inmiddels wel had ontvangen heeft Ron Jaspers teruggestort. „Ik heb van de be drijven wel de toezegging gehad, dat ze volgend jaar april weer meedoen, als het dan wel wordt georganiseerd. Dus misschien lukt het volgend jaar wel." SCHIEDAM Vanavond is het alweer de derde Radio Razor's Dancing Party in café Podium. D. J. Jeroen Huyskamp draait de meest recente platen. Morgen avond treedt Cheat The Beat op. Deze swingende 7-mansformatie uit Rotterdam draait al weer heel wat jaren mee in het Nederlandse clubcircuit. Hun zelfgeschreven re pertoire is heel erg gevarieerd en loopt uiteen van reggae en funk tot rhythm blues. Hun leus: Cheat the Beat moves your feet! De aan vang is zowel vanavond als mor genavond om 22.300 uur en de toe gang is gratis. SCHIEDAM De jaarlijkse Or kestrale, het optreden van de vier Schiedamse harmonie-orkesten Harpe Davids, St. Radboud, Am- brosius en Wilton-Fijenoord en het mandoline-orkest ONI, vindt dit jaar plaats op 5 mei in Sporthal Margriet. De uitvoering staat daar om in het teken van bevrijdings dag. Voor de pauze treden de orkes ten net als in de vijf voorgaan de jaren afzonderlijk op. Het klapstuk van Orkestrale '90 is ecK- ter het optreden van het 'mam moet-orkest' na de pauze, bestaan de uit leden van de vijf orkesten. Ongeveer tweehonderd muzikan ten spelen dan onder meer Soldaat van Oranje, de mars 'Holland juicht' en het Wilhelmus als afslui ting. Volgens voorzitter Hans Loen- dersloot van Harpe Davids wordt het bij elkaar een uniek optreden. „Zo vaak gebeurt het niet dat vijf orkesten gezamelijk een uitvoering geven," zegt hij. „De mensen die nog geen enkele Orkestrale hebben meegemaakt, hebben echt iets ge mist." Loendersloot merkt overigens op dat orkesten steeds meer in de belangstelling komen te staan. „Een aantal orkesten is nog niet zo lang geleden weer met jeugdorkes ten begonnen. Dat zegt al genoeg. Bovendien worden de opleidingen op de muziekscholen steeds beter en spelen harmonie-orkesten al lang niet meer alleen hoem-pa-pa- xnuziek. Het wordt dus steeds aan trekkelijker om je met deze ma nier van muziek maken bezij? te houden." J Toch bestaat er volgens Loen dersloot nog steeds een drempel. „Een heleboel mensen denken blijkbaar nog steeds dat we juist i die hoem-pa-pa-muziek spelen. Bo vendien hebben ze vaak het beeld van een jaar of twintig geleden in hun hoofd. Toen haalden amateur- orkesten lang niet het niveau dat ze nu hebben." De Orkestrale '90 wordt onder steund door de Stichting tot Vie ring en herdenking van Nationale Feest- en Gedenkdagen (VNFG). Deze organisatie heeft toegezegd niets in Schiedam te organiseren tijdens het optreden van de har monie-orkesten en het mandoline orkest. Naast het optreden is er ook een muziekmarkt in de Margriet hal. Elke vereniging heeft daar een kraampje met informatie over lid worden, lenen van instrumen ten en contributies. Het concert begint om 20.00 uor. De toegangsprijs bedraagt 5,-. Kaarten zijn verkrygbaar by de VVV-Schiedam, de deelnemende orkesten, de afdeling CJS van de gemeente op de zevende etage van het Stadskantoor en voor aanvang van de uitvoering aan de zaal. door de aarde is opgebouwd, er in no-time weer- doorheen- gejaagd wordt, komt Bertus Jongste met een simpel rekensommetje. „Een'zonnepaneel gaat gegaran deerd tien jaar mee en men ver wacht dat dat dertig jaar moet kunnen zijn. Een aggregaat kost ook al snel vijftienhonderd gulden. Daarbij komt ook nog eens dat de ze brandstof verbruikt, wat( ook weer-extra-kost. Als je'dan al'met al Üe hele afschrijving 'bekijkt, 'ben' je met zonne-energie gemiddeld toch goedkoper uit." Voorzitter Lemmen valt hem bij met een praktisch voorbeeldje: Ik heb nu nog gasverlichting en de ellende is dat ik altijd mij lucifers kwijt ben. Alleen daarom al zou ik bij wijze van spreken al dolblij zijn dat ik m'n zonnepaneel kan installeren." SCHIEDAM Het Filmhuis houdt morgenavond een regio nale schrijversavond met maar liefst vijf plaatselijke talenten: Willy Cieremans, Aad Onderde- linden, Nans Wolters, Cor Brou wer, en Leo Kroon. Om 20:15 opent Willy Ciere- - -mans de avond met een bloem lezing uit eigen werk. Veel van haar verhalen hebbeU'een dub bele bodem" èn zijn is 'doorspekt met woordspelingen. Diverse verhalen weiden gepubliceerd in onder' andere ''Ingebrande Scene' en 'Het Nieuwe Stads- Jblad'.( Binnenkort publiceert zij .enkele, korteverhalen die speci aal zijn geschreven voor jonge. Als tweede zal Aad Onderde- linden Jr., ook wel bekend als Kosmo -'Sylvester, - voordragen uit eigen werk. Hij'schrijft zo wel korte verhalen, gedichten als hoorspelen. Dat Kij hiermee succes boekt, blijkt wel uit het feit dan een van zijn gedichten is gepubliceerd in 'Ingebrande Scene' en dat hij regelmatig in de literaire prijzen is gevallen. Als laatste voor de pauaze is Nans Wolters te gast. Al jaren lang bekend als beeldend kunst- anares, begon zij in 1985 met schrijven. Haar verhalen wor den regelmatig geplaatst in Vi va, Cosopolitan, Margriet en Arts Auto. Haar stijl is soms wat vervreemdend met situa ties die sterk m het absurde zijn getrokken. Na de pauze zet Cor Brouwer de avond voort. Brouwer heeft dit jaar een eerste prijs in de wacht gesleept in de Schiedam se Verhalen Wedstrijd. Hij heeft een boek en meerdere korte verhalen op zijn naam staan. Vanavond draagt hij het verhaal 'De Kus' voor. Leo Kroon sluit de avond af. Kroon won met 'De Klapstoel tjes' een prijs in de Schiedamse Verhalen Wedstrijd. Hij schrijft poëzie en korte verhalen over mensen die op zoek zijn naar verloren dingen, waarden en elkaar. Twee van zijn1 verhalen zijn gepubliceerd in Colofon in Amsterdam en in de uitgevers krant van Frederik Muller. Het Filmhuis is te vinden in gebouw de Teerstoof, Nieuw- straat 12 in Schiedam.-De zaal gaat om 19.45' d j)éK; piv "de* 'toe-' >f: gang bedraagt/5,- per persoon. SCHIEDAM De'film 'A short film about love' van regis seur Kieslowski is vanavond te zien in het Filmhuis. De film gaat over een jonge, bijna vol wassen puber die steevast op hetzelfde tijdstip zijn beeld schone overbuurvrouw obser veert. Gek van passie, aarze lend en onhandig, probeert de jongen met haar in contact te komen, maar als dat eindelijk lukt, blijkt hij op een muur van cynisme te stuiten. Echte liefde is voor haar, die talloze min naars versleet, een onbekend verschijnsel. Pas als ze van zijn. wanhopige zelfmoordpoging hoort begint ze te beseffen wat er aan de hand is. De film be gint om half taen. De toegang voor donateurs bedraagt vier gulden en donateur worden kost ƒ5,- per seizoen. Dit is in clusief de eerste film. Het film huis is te vinden in de Nieuw- straat op nummer 12. SCHIEDAM Gisteren en van nacht is op vijf plaatsen in de stad ingebroken. Het schadebedrag va rieert van een kleine tweeduizend tot ruim tienduizend gulden. Wo ningen en bedrijfspanden werden bezocht. Er verdwenen faxen, computers en geld. "Gisteren overdag werd uit een woning aan de Voltastraat voor vierduizend gulden aan muntgeld gestólen. De dieven kwamen het hutó'binnen met een valse sleutel, toefi de bewoners niet thuis wa ren;- Bij fotohandel Van der Waal aa£'~ de Remhrandtlaan werden vannacht vier videocamera's en twee statieven weggenomen. De dieven maakten eerst het alarm onklaar en gooiden toen de win kelruit in. Vervolgens forceerden ze het rolluik. Het totale schadebe drag" is nog onbekend. Getuigen hebben drie jonge mannen gezien die waarschijnlijk bij de braak be trokken zijn geweest." Bij een makelaarskantoor aan de Grote Markt werden een fax, een personal computer en een tele foon gestolen, ter waarde van tien duizend gulden. De dieven konden binnenkomen door aan de achter zijde van het kantoor een deur te forceren. Ook bij een woning aan het Hargplein waren de inbrekers ac tief. Ze forceerden de keukendeur en haalden de woning overhoop. Wat er is weggenomen, kon de po litie vanmorgen nog niet zeggen. Bij een huis in de Villastraat na men dieven een videorecorder en een televisie weg. De schade be draagt bijna tweeduizend gulden. De dieven konden binnenkomen met een 'flipper', een plastic kaar tje waarmee een deur die niet op het nachtslot zit kan worden geo pend. Scouts maken schoon SCHIEDAM De 26 jeugdle den van de scoutinggroep Francis- cus Lodewijk uit het centrum zijn gisteren begonnen met het helpen van de gemeentelijke Plantsoenen dienst in het Beatrixpaxk. Zij assis teren het personeel bij de schoon maak van de kinderboerderij en de heemtuin. De scouts doen dit niet voor niets, maar in het kader van de traditionele actie 'Heitje voor een karweitje'. Een van de leidsters vertelt: „We hadden een oproep van ge meentelijke zijde gelezen waarin vrijwilligers werden gevraagd voor dit karweitje. Daarop hebben we onze diensten aangeboden met de mededelingen, dat we het in het kader van onze actie in de paasvakantie niet helemaal voor niks wilden doen. Dat was goed." WATER EN SPORT Het bewegingselement speelt een belangrijke rol in zijn sport- impressies, de kalme stilte straalt af van zijn schilderijen van oude haventjes. Jan Bakker heeft een brede variatie in zijn onderwer pen. Hij toont in de Schieland Galerie tot en met 11 mei aqua rellen en acryl schilderijen, waaruit zijn voorliefde voor het water (havens en schepen) en de sport naar voren komt. De gale rie is gevestigd in de Polikliniek aan de Burgemester Knappert- laan en op werkdagen geopend van 9.00 tot 17 00 uur. GERARD BATELAAN Van de 82-jarige Schiedamse kunstschilder Gerard Batelaan zijn werken te bewonderen in het oecumenisch centrum De Wissel aan het Broersveld 30 te Schiedam. Batelaan, een van de oprichters van de Kunstenaars Gemeenschap, houdt van tinte lende kleurtegenstellingen, zoals een rood paard tussen geel graan tegen een helblauwe hemel. De kunstenaar heeft indertijd zijn brood moeten verdienen met les geven in tekenen en kunstge schiedenis op middelbare scho len in Dordrecht en Den Haag Bij zag echter altijd wel kans el ke donderdag vrij te houden om zijn eerste liefde, de schilders kunst, te bedrijven. De Wissel is op dinsdag geopend van 10.00 tot 12.00 uur, op woensdag en vrij dag behalve die ochtenduren ook van 14.00 tot 16.00 uur en op za terdag van 13 00 tot 15.00 uur. JUBILEUM 'Stedelijk Museum Schiedam 90 jaar' zal de eerste expositie zi- in, die na de verbouwing in het Schiedams museum te zien is. De jubileum-tentoonstelling vertelt het verhaal over een kleine oud heidskamer die uitgroeide tot een museum van eigentijdse kunst. De expositie geeft een beeld van de collectie op het ge bied van de oude en hedendaagse kunst. Bovendien wordt er een overzicht getoond van de Schie damse sierkunstenaar A.F. Gips (1841-1943). De expositie is van 18 mei tot en met 26 augustus te zien in het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112 en eveneens in de Grote Kerk in Schiedam. DE VREES-COLLECTIE De nieuwste aankoop van de 81-jarige Delftse kunstverzame laar Jac. de Vries, twee prachti ge porseleinen kommen van ke ramiste May An Go, schonk hij deze week aan het Gemeentemu seum. Ze staan op de overzichts expositie '20 jaar collectie Jac. de Vries', die een deel van de bij na honderd kunstwerken toont welke het echtpaar De Vries sinds 1970 aan Maassluis heeft gegeven en waarmee het Ge meentemuseum zijn eigen verza meling moderne kunst is begon nen. De kunstverzameling bevat een groot aantal werken van de Duitse kunstenaar Armin Mehlmg en 24 werken van de schilder Jan van Heel. Voor de overzichtstentoonstelling heeft conservator Marjan Groen een ruime variatie aan werken uitge kozen. De overzichtsexpositie '20 jaar collectie Jac. de Vries' duurt tot en met 13 mei. Het Gemeen temuseum aan de Zuiddijk 16-18 in Maassluis is dagelijks geopend van 14.00 uur tot 17.00 uur, be halve op maandag. Op bevrij dingsdag is het museum gesloten. VERWORDING „Alles wat mensenhanden ooit hebben voortgebracht, valt op zeker moment ten prooi aan verwording." Deze typering gaf Ove Lucas aan het werk van de Vlaardingse kunstenaar Henk Horsten, die tot en met 28 april kunstwerken in gemengde tech nieken exposeert in de Galene/Artoteek van het Cultu reel Centrum Hollandia aan de Oosthavenkade 42 in Vlaardin- gen, die hij de afgelopen dne jaar heeft vervaardigd. Horsten bouwt schilderijen op uit lagen textiel, papier, acrylverf en lak en haalt er tussendoor materiaal weg om aan te geven wat mense lijk ingrijpen in een bestaande toestand en dus ook in de natuur teweeg brengt. De Galerie/- Artoteek is open van dinsdag tot en met vrijdag van 9 tot 12.30 uur en van 13 tot 17 uur (vrijdag tot 18 uur), vrijdagavond van 19 tot 21 uur en zaterdag van 12 tot 17 uur. De toegang is gratis. VREEMDE VOGELS De aquarellen van Marja Wijnhorst moeten de kijker vro lijk stemmen. Basis voor haar werk zijn kleur en beweging. Haar abstracte vogels worden fleurig op het papier gezet. De kleuren weerspiegelen de blij heid van mooie dingen. De expo sitie 'Vreemde Vogels' is tot en met 6 mei te zien in Het Zonne huis, Dillenburgsingel 5 in Vlaar- dingen. Van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 20.00 uur, zaterdag tot en met maandag van 14.00 tot 20.00 uur. ZEEGEZICHT Bob Donker schildert in teer grijs en bruin zee-, strand- en wadgezichten, met soms een scheepje, wachtend op hoog wa ter. De impressionistische stijl van de Vlaardingse kunstenaar leveren kleurige en in losse toets geschilderde olieverfwerkjes. De strandgezichten zijn veelal ter plekke aan het Amelandse strand op het doek gezet. Van Donker, die zich heeft gespecialiseerd in de weergave van boeiende beel den van zee en lucht, zijn veertig recente werken te zien tot en met 19 mei in galerie De Duig, Landstraat 29 in Vlaardingen, el ke zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. UITZICHT De Vlaardingse kunstenaresse Sandra Gallo exposeert nog een week in de Bondsspaarbank aan de ScMedamseweg 12 te Vlaar dingen. Zij toont tekeningen uit de serie 'Uitzicht'. Alle werken zijn in dezelfde gemengde tech niek: droge pastel en vetkrijt op papier. De primaire kleuren en figuratieve voorstelling roet ab stracte elementen zijn kenmer kend voor deze kunstenares. San dra Gallo volgde een aantal jaren de opleiding publiciteitsvormge- ving aan de academie voor beel dende kunsten te Rotterdam. Daarna sloeg zij haar eigen weg in. „Ik gebruik de basis die ik daar heb heb opgedaan voor mijn schilderijen," zegt ze zelf. De titels van Gallo's werk spre ken voor zich; het publiek mag zijn eigen interpretatie geven. De werken zijn te bewonderen tij dens de openingstijden van de bank. I "1 rmm!?aaÊlm?mmÏT—*m K #Di 1 v-^ v tyif' tt 'l e j x j* aji i j. i

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1