van specialisten groeit in aanloop op de fusie Damagazelle-wees lichtpuntje voor Blijdorp Het Vrije Volk SCHIEDAM NIEUW FINANCIEEL CENTRUM BIJ EUR 'Professionele' strijd tegen analfabetisme Belangstelling voor Vrijé Académie blijft groeien m Rotterdamse politie 'kweekt' all-round agent C ir ogen waarschuwen: „In dit gebied red je het niet met het normaanta! bedden voor hartpatiënten Portemonnee gestolen Inbraak in woning Big Sister presenteert eerste meidenfestival Him PAGif A 4 DONDERDAG 26 APRIL 199CQ 4 ROTTERDAM De Rotter damse politieman moet van alle markten thuis zijn. Via het nog niét openbare plan Natuurlijk Be wegen, dat onlangs aan de korps- top is gepresenteerd, streeft men in Rotterdam naar 'n all-round diender die zoveel mogelijk facet ten van het politiewerk onder de kille heeft. Hoe beter men het vak beheerst, zo luidt de achterliggen de gedachte, des te meer kans een politieman maakt naar 'n hogere functie door te stromen. Volgens projectleider commissa ris H. A. Jansen, die gedurende vijf maanden samen met twee col lega's aan het plan heeft gewerkt, zal de nieuwe regeling in fasen worden ingevoerd. Op 1 januari 1991 gaat de eerste fase van het voor de Nederlandse politie unieke project van start. Jansen bena drukt echter dat onder meer de dienstcommissie (ondernemings raad) zich eerst over het plan zal buigen. „We proberen het oude machts denken om te zetten in meer eigen initiatief," vat Jansen het doel van het project samen. Het anciënniteitsbeginsel, pro motie op basis van dienstjaren, is hiermee definitief verleden tijd. Een nieuw bevorderings-en plaat singsbeleid, geheel in de geest van korpschef R. H. Eessing, 'en niet het oppoetsen van de oude metho de'. Van een verplichte stoelendans, waarvoor vooral bij de recherche wordt gevreesd, zal het volgens de commissaris niet komen. „Daar over staken de stemmen," stelt hit vast 1 Toch wijst Jansen er met na druk op dat politiemensen, die niet 'willen meewerken het mo menteel vastgeroeste Rotterdamse korps in beweging te zetten, zich zelf later kunnen tegenkomen. „Specialisten hebben nogal eens de neiging op één plek te blijven zit ten. Als je daarvoor kiest kun je bij een sollicitatie alleen maar daarmee op de proppen komen. Van een eventuele meerwaarde is dan geen sprake," waarschuwt de commissaris. '«I ïr - Natuurlijk; geyvegen lijkt de op volger van de eercier mislukte inte gratie van de' geüniformeerde dienst en de recherche in Rotter dam. Ook toen'was het motto het creëren van 'all Tounders', maar het dwingende karakter, van de maatregel stond succes in de weg. SCHIEDAM -De cardiologi sche afdelingen van het Holy-Zie- kenhuis in Vlaardingen en het Schialand Ziekenhuis in Schiedam worden samengevoegd. Per 1 mei sullen de zes hartspecialisten van de beide ziekenhuizen binnen één praktijk gaan werken. XNO-specia- listen onderhandelen nu ook over samenwerking en in andere disci plines bestaan al afspraken. Een onafhankelijk bureau komt dit jaar met een rapportage over mo gelijke fusie tussen beide zieken huizen. Met deze samenwerking van hartspecialisten krijgt de regio Nieuwe Waterweg Noord een zelf standige 24-uurs dienst cardiolo gie. Belangrijkste winstpunt voor de hartpatiënten is dat zij in nood gevallen nu te allen tijde terecht komen bij een cardioloog. In Vlaardingen was dit al het geval; in Schiedam draaiden tot voor kort nog internisten en longartsen mee in de diensten, die in acute gevallen dan een cardioloog moes ten waarschuwen. Met de komst van sen derde cardioloog in het Schieland-Ziekenhuis werd het sa mengaan van de beide diensten mogelijk. De vorming van eén cardiologi sche praktijk voor Vlaardingen, Schiedam en Maassluis was al ja ren een wens van van huisartsen, specialisten en ziekenhuizen. Ook de regionale inspecteur voor de volksgezondheid pleitte voor de eenwording. Het ligt in de bedoe ling dat het zestal binnen twee jaar een maatschap gaat vormen. „Met z'n zessen een 24-uurs dienst draaien is uiteraard effi ciënter dan met z'n drieén. De car diologen houden daardoor meer tijd over en krijgen de gelegenheid zich op deelgebieden te specialise ren," licht directeur patiëntenzorg H. F. p. Terpstra van het Schie- land Ziekenhuis toe. „Men kan een taakverdeling afspreken: de éénU houdt zich vooral met de polikli- niek bezig, de ander met hartbe- waking, pacemakers, hartcathete- risaties, electrofysiologie enzo- voort." n Voor de patiënt heeft dat als voordeel dat het team als geheel meer kennis en ervaring in"*huis heeft. Een van de cardiologen .^cardiologen R. van der Heyden, G. Zwiers, G. Pop (Holy) en J. Heyman, H. Spierenburg en B. Crook (Schieland) werken vanaf vanaf l mei samen in een zelfstandige 24-uurs dienst cardiologie in de regio. blijft de hoofdverantwoordelijke een bepaald specialisme beschikt. Het biedt de cardiologen ook de mogelijkheid om als team over de patiënten te overleggen, waarbij ieder zijn specifieke vakkennis in- hoofdverantwoordelijke voor de behandeling, maar de pa tiënt kan ook een andere hartspe cialist aan rijn bed krijgen. Omdat die toevalling dienst heeft, of over brengt. Punt van zorg blijft volgens Terpstra het tekort aan cardiologi sche bedden in de regio. Zo'n der tig tot veertig percent van de op- names vindt plaats in ziekenhui zen buiten de regio, voornamelijk in Rotterdam, Utrecht en Leid i.- „Eigenlijk zou de capaciteit nier anderhalf keer zo groot moeten rijn," zegt directeur patiëntenzorg M. J. Rutgers van het Holy-Zieken- huis. Hij plaatst grote vraagtekens bij de beddenreducties die de afgelo pen jaren door de bezuinigingen hebben plaatsgevonden. „In Den Haag is heel aardig met getalletjes gegoocheld: zoveel bedden per dui zend inwoners. Naar de aard van de streek is niet gekeken. In zo'n grootstedelijk vergrijsd gebied als hier red je het niet met het norm aantal." Met het opzetten van een ge meenschappelijke cardiologische dienst hebben de beide ziekenhui zen weer een stap gezet in een steeds verdergaande samenwer king. Ook in de disciplines derma tologie, gynaecologie, neurologie en anaesthesie wordt al in hoge mate samengewerkt. De KNO-art- sen zijn nog in onderhandeling. De beide ziekenhuizen laten momen teel door een onafhankelijk bureau onderzoeken in hoeverre samen werking mogelijk en wenselijk is, niet als uiterste variant een totale fusie. De resultaten van het onder zoek worden in de zomer ver wacht. ROTTERDAM De economi sche faculteit van de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam krijgt een nieuw paradepaardje, het Erasmus Center for Financial Research. Het centrum gaat in september zijn eerste activiteiten ontplooien. Het centrum stelt zich ten doel het on-' derwijs en onderzoek op gebied van de financiële economie te sti muleren en het contact tussen de financiële praktijk en de weten schapsbeoefening te bevorderen. Financiële instellingen krijgen een flinke-vinger in de pap van .het, centrum. Zij kimden onderwerpen aandragen die belangrijk zijn voor onderzoek, zo heeft prof. dr. A. C. F. Vorst verklaard. Boven dien financieren zij het centrum. De deelnemingskosten belopen twintigduizend gulden per instel ling per jaar. Vorst hoopt or te beginnen tien financiële instellin gen terinteresseren in deelneming/1 Het onderwijs staat open voor.' gevorderde doctoraalstudenten, promovendi van'het Tinbergen,In; stituut en cursisten van andere post-doctorale opleidingen. ROTTERDAM Er moeten ex tra onderwijskrachten komen en extra lokalen om het analfabetis me in Rotterdam daadwerkelijk te bestrijden. Lessen in lezen en schrijven kunnen niet worden overgelatenraanhet clüb-'en buurt huiswerk. "'Baaiom werden5* 'éii&l dit jaar vöprjhet feven'van die les sen 25 mensen uit'het "onderwijs gewoiyeiwDat betekent dat vanaf volgend jaar voor duizend cursis ten plaats is, bovenop de 850 die nu lessen volgen. De kosten hier van bedragen twee miljoen gulden. Be raadscönanissie Onderwas in Rotterdam wil professioneel on- derwijs het komend jaar gaan sti muleren. Voor het jaar daarna wil de stad aanspraak maken op de maximale som van elf miljoen gul den die voor de stad mogelijk be schikbaar is uit de pot van 54 mil joen die het ministerie van Onder wijs voor dit doél uit de krappe be groting heeft gelicht. Rotterdam .telt om en nabij de zeventigduizend mensen die niet kunnen lezen, of schrijven. Twee derde van hen zijn niet-Nederlan- ders Om hen te bereiken, werkt alleen mond-op-mond-reclame. 'Jongeren die naar kunstacademie willen en 60-plussers werken hier eigen ideeën uit' VLAARDINGEN In het sta tige Hollandia-gebouw aan de Oosthavenkade in Vlaardingen heerst stilte voor de storm. Bin nenkort, na de open dag op 5 mei, start een nieuwe reeks crea tieve cursussen van de Vrije Aca demie die duren tot aan de zo mervakantie. Academie-directeur Henk Horsten ziet de belangstel ling voor de cursussen nog steeds groeien. Het afgelopen jaar schreven 750 mensen zich in voor een cursus. „Er komen jongeren die werk proberen te verzamelen voor het toelatingsexamen aan de kunst academie," vertelt de directeur. „Maar de meesten, waaronder ook 60-plussers, komen omdat ze er plezier in hebben om iets creatiefs te maken." Populaire krakers onder het aanbod blijven het tekenen en schilderen, aqua- relleren en fotogrn Bij de cursus _n de Vrije Academie leer- deelnemer zijn eigen idee- u werkwijze uit te werken. Horsten: „Het is niet de bedoeling dat aan het eind van de lessen de cursisten allemaal met dezelfde proaukten aankomen. Iedereen werkt aan zijn eigen ideeën. De invulling van de opdracht is vrij. Geen en kel werkstuk is per definitie goed of slecht. Het belangrijkste is dat de ei genheid van de maker in het werk spreekt. De manier waarop mensen naar dingen kijken is al tijd verschillend. De manier waarop dit kijken verbeeld wordt is dus ook bij iedereen an ders." Horsten wijst op de de pro- duktie van een schilderklas. Het onderwerp is een mand met uit lopende aardappelen. Het is door alle 'kunstenaars' verschillend uitgewerkt. De een koos voor een schilderachtige aanpak met zacht in elkaar overlopende kleuren. Een ander zag meer in een deco ratieve uitwerking met strakke kleuren in het platte vlak. Alle maal het thema aardappelen. Tien totaal verschillende werk stukken. Steeds vaker worden in de cursussen voor een bepaald the ma gekozen of staat één bekende kunstenaar cc acraal. De essentië le elementen in het werk van bij voorbeeld die kunstenaar vor men dan de leidraad van de les sen. De cursisten gaan oefenen met compositie, kleur en vorm zoals de kunstenaar dat ook deed. Horsten laat enkele voorbeeld werkstukken zien van de ten toonstelling 'Aan de hand van Vincent van Gogh', die van 6 ju ni tot en met l juli in het Zonne huis in Vlaardingen wordt ge houden. Een cursist heeft het portret van de schilder in kleine snippertjes gekleurd katoen nage maakt, wat een bijzonder spre kend effect geeft. De draaiende structuur van het oorspronkelij ke schilderij is exact overgeno men, waarbij de kleurstelling ge handhaafd is. Of het korenveld van Van Gogh, waar het zandgeel en het koren blauw in een gewe ven versie extra warmtegloed krijgen. Volgens Horsten zijn steeds meer mensen geïnteresseerd in de achtergronden van kunst. Ook het kijken naar kunst raakt meer en meer in. Inspelend op deze trend zijn er vaste plannen om komende september een cursus te starten die de praktijk van het bezoeken van een theatervoor stelling of museum combineert met lezingen over kunst- en cul tuurgeschiedenis. „Het kijken en erover praten, in combinatie met theoretische achtergrond ver groot het begrip en het plezier van kunst." Tijdens de open dag op 5 mei laten de huidige cursisten zien wat zij de afgelopen lesperiode maakten, waarbij ook demon- stratielessen worden gegeven. Getouwweven en verven op de schering; het maken van con structies met textiel. Er is een fo tografiecursus die leert omgaan met de kleinbeeldcamera. Een workshop van twee lessen over collage op cibachrome. Er wor den vormen uit papier geknipt en gescheurd, waarvan een colla ge wordt gemaakt die als een soort kleurenfoto wordt afge drukt (cibachrome). Perspectief tekenen en schetsen, Aquarelle ren, en het vervolg Aquarelleren in de natuur. Er is een experi mentele cursus Ruimte en vorm, toegespitst op architectuur en het maken van maquettes. Verder is er een speciale cursus Japans gla zuren, Raku geheten, waarbij de werkstukken van klei een barsti- ge glazuur met aparte kleureffec ten krijgen. Emailleren en een spel improvisatie-cursus. Tenslot te is er een lessenreeks over mo derne kunst, waarbij onder meer kubisme, de Nederlandse kunst beweging de Stijl, surrealisme en Pop Art aan bod komen. Inschrijven voor cursussen kan tot en met de open dag, 5 mei, by de Vrije Academie, telefoonnummer (010) 4356225 in bet Cultureel Centrum Hollandta, Oosthavenkade 42 in Vlaardingen. De lesgelden variëren van twintig tot 140 gulden al naar gelang het aantal lessen. Sportief-elegante japonnen met slanke belijning. Mperfekt gekoinbi- neerde twee- en meerdelige pakjes. Ak**je'.- accenten. Fijnste materialen" fo dc kleuren van het vooijaar/zomer seizoen. Legio mode-ideeën van Europese modemerken. Bij Alja! Modehuis ROTTERDAM Het schu we heest is in een houten kist gezet, zodat hij zichzelf en de dierverzorger niet verwondt met zijn onverwachte, wilde bewegingen. De vier weken ou de Damagazelle Barringo roepnaam: Barry wordt vanaf zijn geboorte, waarbij zijn moeder om het leven kwam door een baarmoeder- en een longontsteking, steeds vier keer per dag door de die renarts en de verzorger met de fles gevoed. „Barry begint het nu aardig door te krijgen. Sinds kort duwt hij tegen de fles alsof het een uier is," zegt Blijdorp-me- dewerker Henk er trots eraan toevoegend, dat het dier nu al gemiddeld één kilogram per week aankomt. Over een maand gaat de in het wild met uitsterven bedreigde woestijn gazelle naar buiten en is dan voor het publiek te zien. April was tot nu toe voor de dierentuin een echte pech maand en het dieptepunt daar van lag, hoe kan het ook an ders, op vrijdag'de dertiende. Op die dag ging de enorme steur, die vijftien jaar lang steevast rechtsom zijn rondjes draaide in het aquarium bij de ingang van de Rivièra-hal, dood door nog onbekende oor zaak. Eerder had men hem ver plaatst, omdat het aquarium moest worden gerepareerd en hier tijdelijk sluierstaartjes werden ondergebracht in ver band met de tentoonstelling over China. De steur, die om zijn lange 'neus' door de oppas sers wel Cyrano de Bergerac werd genoemd, naar de legen darische duellier 'met het grote reukorgaan', verhuisde tijdelijk naar de buitenvijver bij de In donesische Bantengs. Aanvan kelijk leek hij het er, volgens de oppassers, naar de zin te hebben maar ineens ging hij dood. Het toeval wil dat eveneens op de dertiende de twintig jaar oude Banteng-stier Dolf het le ven liet. In het daarop volgen de paasweekeinde viel er ook nog een olifant in de schacht. Maar er zijn ook plezierige dingen te melden. De kudde Amerikaanse bizons is uitge breid met een kalf en in Indo nesië kocht men drie zwart- punt-rifhaaien, die in dat land veel gegeten en gevangen wor den. Minister Aiders op 1 mei in Maassluis MAASSLUIS Minister Hans Alders komt de 1 mei-vie- rmg in Maassluis opluisteren.67 De PvdA-minister van Volksji3 huisveting. Ruimtelijke 0rde-9cl ning en Milieubeheer, die veel9*3 gevraagd is in heel Nederland,91 heeft zijn partijgenoten inm Maassluis toegezegd als gast-u' spreker te zullen optreden tij-98 dens de jaarlijks viering van def-£S Dag van de Arbeid. Traditiege-9^ trouw zal ook het koor De Rode9fa Makkers zijn vocale kwalitei-319 ten tonen, terwijl na de pauze99 de beentjes van de vloer gaan3U op muziek van The Dixie Snails93 onder leiding van Lou Boer. De99 viering vindt 's avonds plaats in gebouw De Kern aan de P.C.7 Hooftlaan 12 en begint om achtxW uur, 's Middags om vier uur91- wordt in een speciale vergade-6^ ring in het stadhuis de nieuwe6^ gemeenteraad geïnstalleerd Geld weg uit restaurant f SCHIEBAM Vannacht i&to /oor tweeduizend gulden g L len uit een restaurant aan Lange Haven. De dieven forKj ceerden een raam en gingen esiw vandoor met geluidsapparatuur,00 enkele tafelkleden en flessenm drank. Uit de kofferbak van^g een auto is gisteren gereeil-)W schap en een brandslang g 5 len. De auto stond geparket aan de Polderweg. De schada^ bedraagt vierduizend guide;V. w School in brand - SCHIEDAM Bij df midj delbare school De Burchlt aari de Nieuwe Damlaan is gister avond door een brand voor tienduizend schade aangericht. Toen de brandweer even na se half negen ter plaatse wasjss bleek dat de kozijnen van enkeim le lokalen in brand stonden. Daal politie vermoedt dat de brandug is aangestoken. qo Fax en camera gestolen li SCHIEDAM Gisteravond^ zijn uit een kantoor aan de Lan-r" ge Haven een fax, een fotoca-1; mera en sleutels gestolen. De to tale schade bedraagt 6.500. De dieven kwamen, binnen, door8 een bovenlicht in te slaan. ov 'i w ab SCHIEDAM 'Uit'een wö-qE ning aari'de G. Borgesiuslaan gisteravond voor zeventienhon derd gulden aan geluidsappara tuur gestolen. De dieven kon- den binnenkomen door een rui tje in de voordeur in te slaan en het slot^open^tei'draaient Ze gingen er "vandoor riet" een ste reotoren en' eenplatenspeler. SCHIEDAM Uit een woonhuis aan de Calandstraat is gisteren een portemonnee ge stolen. Hierin zaten onder an dere een hankpasje, veertien honderd gulden aan contant geld, een staatslot en nog ver schillende andere pasjes. SCHIEDAM 'Economi sche zelfstandigheid' is het thema van het eerste meiden festival, dat vrijdag in het Passagetheater plaatsvindt. De kern van de zogenaamde 1990-maatregel is dat meisjes vonaf hun achttiende ook zelf- st, .dig worden volgens de wet. De organisatie Big Sister heeft vanaf februari vijftien en zestienjarige jongedames over die regel geïnformeerd en gewezen op de noodzaak om goede keuzes te maken ten aanzien van vakkenpakket, opleiding en beroep. Het mei denfestival vomrt de afslui ting van die campagne. Om half een begint een in formatiemarkt waarop bedrij ven, onderwijs- en overheids instellingen zich presenteren. Hieraan is een prijsvraag ge koppeld. Om twee uur treedt de theatergroep Coosje A op met het stuk 'Hoezo'. Om vier uur uur laten meiden van het leer/werkproject No Problem in een modeshow zien wat zij gemaakt hebben. Daarna volgt de bekendmaking van de win naars van de prijsvraag en om kwart voor vijf treedt Elkie Deadman op. Het eerste mei denfestival van Schiedam ein digt om zes uur uur. Het festival is vooral be doeld voor meisjes van mid delbare scholen, maar hun moeders en oma's zijn ook welkom. Van half een tot vier uur is er kinderopvang aan wezig. Toegangsprijs een rijksdaalder. .-'ir jT/'-I -,'V'- j: 1 "Wv J. ¥£- -ör l 1 r* j i u. I i (INGEZONDEN MEDEDELING) 'A. *.*r. BROERSVEST 109-113, SCHIEDAM Tel 010-4260399 Ook op maandagmiddag en donderdag avond geopend RUIME PARKEER GELEGENHEID I o ons modehuis >1 V fS< DE -nc M v f V7-*" r>J6f **~a, n

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1