Werkgroep zoekt getuigenissen van bombardementen en razzia's KONINGINNEDAG SCHIEDAM Het Vrije Volk SCHIEDAM Lintjesregen in Schiedam Onvrede over 1 mei-viering komt, tot leven Verre schepen vii aan de Wijnhaven Schiedammers starten onderzoek voor een boek over hun stad in de Tweede Wereldoorlog Veel interesse voor functie bij reservepolitie PAGINA 4 ws VRIJDAG 27 APRIL 1990 Boor Carolien van Eykelen SCHIEDAM De werkgroep Schiedam in de Tweede Wereld oorlog heeft gisteren het thema nummer 'Scyedam' gepresenteerd. De werkgroep maakt deel uit van de Historische Vereniging. Het uit eindelijke doel van de werkgroep is een boek te schrijven over Schiedam en Schiedammers in de Tweede Wereldoorlog. 'Scyedam' is de eerste voorzet voor het boek en bevat onder an dere verhalen over de NSB in Schiedam voor de Tweede Wereld oorlog, het verzet in Kethel, de vleesdistributie en oorlogsherinne ringen van de Schiedammer Piet Plaisier. Over driejaar wil de werkgroep een boek klaar hebben, waarin een completer beeld wordt gege ven van Schiedam en de Tweede Wereldoorlog. „Om dat boek te schrijven hebben we de hulp van (oud)-Schiedammers nodig," vertel de secretaris S. Louis van de werk groep. „We hebben al veel kran tenartikelen, foto's van de razzia in november 1940, waarbij Schie dammers en Rotterdammers wer den opgepakt om te werk gesteld te worden in Rotterdam. Van het college van burgemeester en wet houders hebben we speciale toe stemming gekregen om het archief te doorzoeken. In verband met de privacy was die toestemming no dig. Dit materiaal is echter niet vol doende. Heel belangrijk zijn ook de herinneringen van de Schie dammers. Daarom willen we men sen die tijdens de oorlog in Schie dam graag interviewen. Bovendien zijn we heel erg benieuwd naar wat mensen nog thuis hebben. Dagboeken, foto's, knipsels. Ach teraf blijkt vaak dat mensen aante keningen hebben gemaakt over wat ze meemaakten en die willen we graag ter inzage hebben." Alle leden van de werkgroep benadrukten dat het om een gevoe lige periode in de geschiedenis gaat. Louis: „Het gaat ons er niet SCHIEDAM Ter gelegenheid van Koninginnedag zijn twaalf Schiedammers vanmorgen onder scheiden. Ook diverse onderne mers hebben dit jaar een lintje ge kregen uit handen van burgemees ter Scheeres. J. van Woensel, directeur van Alfa Schoenen BV, is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nas sau. Hij is al veertig jaar directeur. Daarnaast vervult hij diverse func ties binnen het kerkelijk leven, het onderwijs en de gezondheids zorg. Hij is onder meer lid van het bestuur van het Schieland Zieken huis. N. Fillekes heeft de ere-medail- le in zilver gekregen. Hij heeft al ruim vijftig jaar een viswinkel op de Hoogstraat. Ook N. G. de Kruif en W. A. Filius kregen een ere-me- daille in zilver. De Kruif omdat hij na vijftig jaar in het kappersvak te hebben gezeten, nog steeds actief is. Hij werkt als kapper in onder andere de Heijerinansflat. Filius was eigenaar van een loodgieters- bedrijf en is daarnaast al zestig jaar collectant bij het college van collectatnen van de Nederlandse Hervormde Kerk. T J. Rietveld en Th. J. Zand- stra kregen de ere-medaille in brons. Beide werken al veertig jaar bij dezelfde baas. Rietveld als pijpenbewerker/koperslager bij Wilton-Feijenoord en Th. J. Zand- Organisatoren niet blij met installatie van gemeenteraad op dezelfde dag Door Wessel Penning VIA. ARDIN GEN/SCHIEDAM 1 Mei zal komende dinsdag worden gevierd zonder de traditio nele avondbijeenkomsten. Een ge schikte zaal kon daarvoor niet worden gevonden en tot ontevre denheid van de organisatoren ran de 'Dag van de Arbeid-vieringen' vindt op die avond in het hele land de installatie van nieuwe ge meenteraadsleden plaats. 'Waarom juist op die datum. Daar zijn toch nog zo'n driehonderdzestig andere dagen voor', is een heersende ge- i dachte. De oud-SDAP'er J. van IJperen, secretaris van de Vlaardingse Werkgroep I mei, heeft geen be grip voor de beslissing van de lan delijke politiek om de Dag van de Arbeid te gebruiken voor de be noeming van de gemeenteraadsle den. De Schiedamse organisatoren zijn iets minder ontzet. Ze hadden de installatie 'liever niet' op 1 mei gehad, maar grijpen de gebeurte nis dan maar aan om er een 'groot feest van de democratie' van te maken. Ondanks de twee zetels van de Centrumdemocraten in de Schiedamse gemeenteraad. In Vlaardingen heeft men dat plan niet. Van Uperen heeft zijn eigen gedachten over de Dag van de Arbeid. Hij: „Op die dag moe ten diegenen, die dat willen, de ge legenheid hebben om 1 mei te her denken. Het was altijd een dag van bezinning en van manifestatie om zo je idealen uit te dragen. Op een avondbijeenkomst kwamen normaal toch zo'n driehonderdvijf tig mensen af. Op dit soort momenten merk je toch dat de progressieve krachten De breed sa mengestelde werkgroep van Scyedam, die het boek over Schie dam in de Tweede We reldoorlog gaat schrij ven. - stra als tankautochauffeur bij Ku- wayt Petroleum. C. van der Gaag, K. van der Waal en M. Noordijk ontvingen de ere-medaille in zilver. Van der Gaag werkte veertig jaar als werk meester bij de Rotterdamse Droog dok Maatschappij en Van der Waal was veertig jaar werkzaam als montagebankwerker. Daar naast was hij dertig jaar in vrij willige dienst bij de gemeente poli tie als reserve hoofdagent. M. Noordijk was veertig jaar werk zaam als afdelingsbaas koperslagers/fitters bij Wilton- Feijenoord. J. B. van Oosterhout is onder scheiden met de ere-medaille in goud omdat hij veertig jaar in dienst van de overheid heeft ge werkt. Vanaf 1968 werkte hij bij de dienst Gemeentewerken Schie dam. Mevrouw J. H. B. van der Meer, lid van de Eerste Kamer der Sta ten Generaal en woonachtig in Schiedam is vanmorgen door mi nister Dales {Binnenlandse Zaken) benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Me vrouw M. T. E. den Doop kreeg van minister Ter Beek (Defensie) de ere-medaille in zilver met zwaarden. Mevrouw Den Doop werkt bij de Koninklijke Lucht macht en woont in Schiedam. om iemand vijfenveertig jaar na dato nog aan de schandpaal te na gelen. We willen niemand af schrikken. Alle getuigenissen zijn belangrijk en we zullen daarom heel zorgvuldig omspringen met de privacy van de mi nsen die ons be naderen." In het boek, dat vermoedelijk over drie jaar van de persen rolt, zullen verschillende facetten van de oorlog worden belicht: de voed selvoorziening, de distributie, het gemeentebestuur, de politie en ook de bombardementen op Schiedam. „Schiedam is zes of zeven keer gebombardeerd," vertelt Wim Rook, net als Louis kd van de werkgroep. „Twee keer heel kort na elkaar. Op 28 maart 1943 werd Wilton gebombardeerd en drie da gen later het ziekenhuis. Daar zijn toen heel veel doden en gewonden bij gevallen. In het gemeente-ar chief zitten foto's van Schiedam na dat bombardement, maar van sommige foto's weten we niet waar ze genomen zijn. Er is dan zoveel weggebombardeerd, dat het onherkenbaar is geworden." Hij laat een foto zien in het boekje 'Scyedam'. De foto is genomen vanaf het station en laat een vol komen plat gebombardeerde Paral lelweg zien. Wie beschikt over dagboeken, aantekeningen, knipsels of ander materiaal dat interessant is voor de werkgroep kan terecht by S. Louis, Bart Verhallenplein 117, 3122 TG in Schiedam. Ook mensen die hun eigen verhaal over de oor log 'n Schiedam willen vertellen kunnen daar terecht. Het boekje 'Scyedam' van de werkgroep Tweede Wereldoorlog van de Historische Vereniging Schiedam is te koop in iedere Schiedamse boekhandel en kost slechts vier gulden iSSpwe®, as*** Twee weken zyn er nog te gaan voor de première van het spekta kelstuk 'n Brandende Kwestie. En dus wordt er nog kei- en kei hard gerepeteerd door de mensen van SCHAT, het Schiedams Col lectief Historisch Amateur Thea ter. Gisteren werd er in het Pas sagetheater voor het eerst ge speeld in de 18e-eeuwse kos- tuums, waarvan Betty Prins er meer dan honderd ontwierp en op maat vervaardigde. Donder dag 10 mei mag het publiek er voor het eerst bij. Vanaf dryven- de pontons in de Lange Haven zal de voorstelling vier dagen ach tereen te zien zyn. in ons landje niet in de meerder heid zijn," vervolgt Van IJperen. „Maar ik heb trouwens ook weinig protesten gehoord van de landelij ke progressieve partijen. Waarom zijn za eigenlijk akkoord gegaan met dit besluit? Een teken aan de wand." Hij vreest dat de betrok kenheid met de Dag van de arbeid minder groot is geworden. Binnen de Werkgroep 1 mei gaan de laatste jaren ook al stem men op 'om de inhoudelijke kant van de viering aan de orde te stel len Van IJperen zelf pleit voor een feestelijke familiedag met vol op aandacht voor allerlei actuele zaken „het milieu bijvoor beeld"' en waarbij juist het sa menzijn van verschillende politie ke groepen benadrukt moet wor den. „Met minder strijdliederen, hoewel veel ouderen ze nu al mis sen." Want zoals het vroeger was, wil Van Uperen het niet meer. „Nee, de tijd van de leuzen als 'Knokken voor een achturige werkdag' en 'Internationale Solidariteit is voorbij Met muziek van 'Voor waarts' en een koorzang van 'De stem des volks' kan je tegenwoor dig niet meer aankomen." Die zijn er dan ook niet bij tij dens de 1 mei-viering in de Nivoii- •oerderij aan de Van Baerlestraat. Van tien uur 's morgens tot vijf uur in de middag maken wel het Rotterdamse maatschappijkriti sche cabaret Canteclear en de trou badour Henk van Kuijk hun op wachting. FNV-vice-voorzitter Ka rin Adelmund en Nivon-hoofdhe- stuurder Stan Poppe zullen via toe spraken zorgdragen voor de inhou delijke kant van de 1 mei-viering. Stichting presenteert plan voor expositieruimte in duwbakken en op pontons ROTTERDAM De schepen uit verre landen die in Rotterdam liggen opgeslagen, krijgen een vas te plaats in de Wijnhaven. Niet in het water maar in vijf duwbakken en op twee pontons. Er komt een glazen overkapping op met punt dakjes om het idee dat er exoti sche zeilboten onder staan te ver sterken. De 2,6 miljoen gulden (rijk, provincie en gemeente Rot terdam) voor het in orde maken van de drijvende expositieruimte is binnen. In de zomer van 1991 hebben de verre schepen hun defi nitieve ligplaats aan de Wijnhaven gekregen. Zo'n vijftig schepen zijn de afge lopen tien jaar verzameld, vari ërend van een Egyptische felouk, SCHIEDAM De Schiedamse politie is dik tevreden over het aantal mensen dat belangstelling heeft getoond voor de functie van reservist. Gisteren kwamen ruim zestig geïnteresseerden op de infor matie-avond af, waaronder zes vrouwen en acht allochtonen. Het Schiedamse korps zit drin gend verlegen om een vijftiental nieuwe reservisten. Op dit mo ment telt het korps ei slechts ne gen. Commissaris J. van Hoff heeft goede hoop dat er uit de groep die zich nu gemeld heeft een aantal goede kandidaten overblijven Wie door de selectieprocedure heen komt moet nog een opleiding van anderhalf jaar volgen een cajun piroque-huidenboot uit Louisiana (VS) tot eenVietnamese vluchtelingenboot. Sinds de op richting van de stichting Schepen uit Verre Landen hebben vele Rot terdamse bedrijven een boot 'ge schonken', ofwel betaald voor de transport- en reparatiekosten De Stichting Schepen uit Verre Lan den heeft nu een evenwichtige col lectie opgebouwd van verschillen de type schepen Bijvoorbeeld vlechtwerkboten, boomstamka no's, balkenvlotten, papyrusboten en schepen met een of meer uitleg gers Ook het gebruik van de sche pen is gerangschikt: visserij, jacht of transport. Rotterdam is daar mee de enige havenstad ter wereld die zoveel verre schepen heeft ver zameld en er duwbakken bij haalt om ze ten toon te stellen. De stichting presenteerde giste ren in het kantoor van Rotterdam Waterstad aan de Boompjes met gepaste trots de plannen voor de drijvende expositieruimte. Wet houder drs. J. Laan was daarvoor mtgenodigd omdat hij de animator is geweest voor het ontstaan van Waterstad, waarvan de schepen tut verre landen onderdeel zijn Laan: „De recreatieve attracties langs de Oude Haven, Boompjes en Schiedamsedijk zullen over enkele jaren met een watertaxi bereik baar zijn. Het Oude Havengebied is klaar, Tropicana staat er, het Maritiem Museum en het Buiten- museurn langs de Schiedamsedijk, het Imax-theater, het Intell-hotel, de wandelroute langs de Boompjes en straks ook de schepen uit verre landen. Waterstad is bijna het mooiste project dat ik ais wethou der heb mogen meemaken." Maar voor het zover is, moeten er nog een paar problemen wor den opgelost. De duwbakken zijn nog met gekocht de stichting is geschrokken van de prijs in Euro pa en hoopt nu ergens in de Mis- sissippi-delta bij New Orleans goedkoper aan vijf duwbakken te komen, als ware het schepen uit verre landen Wethouder Laan het in bedekte termen weten dat spon sors nog steeds nodig zijn om hon- derdvijftigduizend gulden bij el kaar te krijgen De bakken zijn 's winters zo koud dat bezoekers zouden vast vriezen aan de wanden. In de zo mer kan het er met een glazen overkapping snikheet worden. Vandaar dat het hele zaakje goed moet worden geïsoleerd. Een spon sor neemt deze kosten op zich. De bakken moeten bovendien aan el kaar worden gelast of geklonken om de 1100 vierkante meter vloer oppervlak niet te laten schuiven. De bakken komen iets van de kade af te liggen, waardoor loopbruggen nodig zijn Maar dat is wel aardig, zo heeft de bezoeker het idee dat de schepen 'aan de steiger' liggen Het dnjvende museum, ontwor pen door architectenbureau Henk Klunder, is nog altijd goedkoper dan een permanent gebouw en springt sneller in het oog. De exo tische vaartuigen gewoon in het water leggen zou onverantwoord zyn, volgens restaurateur G. D. van der Heide: „Je kan schepen die al een paar jaar op het droge liggen, niet zomaar weer te water laten." De stichting rekent op 30000 bezoekers per jaar, waardoor de permanente expositie zichzelf kan bedruipen. Dat bezoekersaantal is gebaseerd op een eerdere tentoon stelling van de verre schepen in het Europoint-gebouw. SCHIEDAM Door heel Schie dam zullen op koninginnedag, 30 april, evenementen worden gehou den Zowel Oranjeverenigingen als buurthuizen en sportverenigingen hebben een uitgebreid programma samengesteld. Een greep daaruit. Koninginnedag begint volgens de traditie met een aubade. Leer lingen van scholen in Kethel en Schiedam-Noord zullen vanaf ne gen uur 'oranjehederen' zingen op het plein voor de Nederlands Her vormde Kerk, Noordeinde in Ke thel. In het oude dorpscentrum van die wijk start een uur later een feestmarkt. Op het programma staan een playbackshow en een optreden van Arne Jansen. Het ge heel zal worden omlijst door ande re activiteiten, zoals straattekenen en ringsteken Om üen uur zijn dan ook al de schietwedstrijden begonnen bij Schietsportvereniging Schiedam In het clubgebouw aan de Lange Haven 57a zal tot üen uur 's avonds geschoten kunnen worden Daarna zal een prijsuitreiking vol gen. Ondertussen vinden ook m de buurthuizen allerlei acuviteiten plaats en zullen diverse muziek korpsen door de stad marcheren 's Middags wordt op het parkeer terrein vanaf drie uur een geza menlijk optreden verzorgd. Rommelmarkten zullen er zijn by korfbalclub Succes aan de No- lenslaan l en in wijkcentrum De Erker Bij Succes zal als extra at tractie rond half twee een viertal parachutisten uit de lucht komen vallen En op het pleintje voor De Erker kan iedereen zijn tweede hands spullen te koop aanbieden. Het huren van een tafel kost vijf- uen gulden. De rommelmarkt be gint om uen uur en eindigt om vier uur 's middags. Koninginnedag 1990 wordt 's avonds <n het centrum van Kethel afgesloten met een Groot Open lucht Oranjebal. Tot aan midder nacht zal het duren en voor leven de muziek is gezorgd. Zwemster overlijdt na hartinfarct in Hoi ybad VLAARDINGEN Een 61- jarige Schiedamse is gistermid dag in het Holybad in Vlaardin gen getroffen door een hartin farct. De hartreanimatie die het zwembadpersoneel en een politieman toepasten, mocht aiet baten. De vrouw overleed later in het Holyziekenhuis. In een nieuwe woning aan de Rid derstraat in het centrum van Vlaardingen heeft de politie woensmiddag een dode man aangetroffen. De 49-jarige Vlaardïnger, die pas sinds enke le maanden in het benedenhuis woont, is vermoedelijk al een week geleden een natuurlijke dood gestorven. Een broer van de overledene had de politie verzocht de woning binnen te gaan. Zelfbedienende inbreker ontkomt met geldbedrag SCHIEDAM Uit een zelf bedieningswinkel aan de Vlaar- dingerdijk is vanmorgen vroeg een bedrag van 700 gulden en een hoeveelheid sigaretten ont vreemd. De inbreker had rond 04.00 uur een ruit uit de spon ning gelicht, maar deze was met veel lawaai uit zijn handen gevallen. Wakker geworden on- wonenden zagen nog net hoe de man naar buiten kwam en er als een haas vandoor ging. Fietser over de kop SCHIEDAM Een 26-jarige Delftse is gisteren op de Burge meester Van Haarenlaan met haar fiets over de kop geslagen. De buiteling werd veroorzaakt door een aan het stuur hangen de tas, die tussen de spaken te rechtkwam. De vrouw is met een hersenschudding in het Schieland-Ziekenhuis opgeno men 'Torch Son te zien in F SCHIEDAM Vanavond is in het Filhuis de verfilming te zien van het theaterstuk 'Torch Song trilogy'. De film is ge maakt door regisseur Paul Bo- gart. Anne Bancroft, Matthew Broderick en Harvey Fierstein nemen de hoofdrollen voor hun rekening De film begint om half tien. De toegang bedraagt vier gulden voor donateurs. Do nateur worden kost vijf gulden per seizoen en dit is inclusief de eerste film. Het Filmhuis is te vinden in de Nieuwstraat op nummer 12. Museum even geopend tijdens museumweekend SCHIEDAM Hoewel het Stedelijk Museum Schiedam nog niet heropend is, wil het museum het Nationaal Mu seumweekend niet ongemerkt voorbij laten gaan. Onder de ti tel 'Kijken in de keuken van het museum' wordt gelegenheid gegeven een kijkje te nemen achter de schermen. Na een rondgang door enige nor maal voor het publiek niet toe gankelijke depots - wordt een bezoek gebracht aan de ten toonstellingsruimten, waar op dat moment de opbouw van de tentoonstelling 'Stedelijk Muse um Schiedam 90 jaar' plaats vindt. De museum-stafmede- werkers zullen hierbij uitleg ge ven, terwijl de directeur van het museum, Hans Paalman, de 'gedachte' achter deze jubileum expositie toelicht. De twee bij eenkomsten zijn gratis en be ginnen op zowel zaterdag 28 als zondag 29 april om twee uur. Het museum is te vinden aan de Hoogstraat 112. Amsterdam disco in Podium SCHIEDAM Vanavond is voor de laatste keer een dj van Radio Razor's Dancing Party te gast in muziekcafé Podium. Ter afsluiting bedient Lex Breet van de Amsterdamse discothe ken Roxy en Mazzzo de draaita fels. Zaterdagavond komt de vijfmansformatie The Chain- men uit Nijmegen met leadzan ger Ted de Best naar Podium. Begin dit jaar verscheen hun single 'Idiot's Delight' en in fe bruari sloten zij een contract met Columbus Records On langs is hun LP 'Fool's Gold' wereldwijd uitgebracht. Hun muziek is beinvloed door groot heden als Van Morrisson, Tom Waits, Sung en Bob Dylan. De Twilight Twins, componist/zanger Mike Simon en zangeres Cindy Mirande, spelen zondag in het muziekca fé afwisselend met akoestische of elektrische gitaar blues en jazz- Alle optredens beginnen om 22.30 uur en zijn gratis toe gankelijk. Het Podium café is te vinden aan de Lange Haven 28, j» - «w 'Jt V kvA' M

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1