De n euwe politieke top verandert werkwl jze van het gemeente-apparaat Schiedamse barpianist n tv-f nale 'De duvel is oud' 'Heer Beer' slaat reuzenslag met Van Gogh-dassen Het Vrije Volk SCHIEDAM Minder loketten en meer bezoek aan mensen in wijken; leden coalitiepartijen akkoord met program HERMAN FRENSDORFF (77) OEFENT ZIJN VAK NOG STEEDS MET VEEL PLEZIER UIT Werkloosheid flink gedaald in maart Honderdjarigen krijgen munt iïti'r illPi PAGINA 4 MAANDAG 30 APRIL 1990 Door Ben van Haren SCHIEDAM De onverwachte grote verkiezingswinst van de Cen trumdemocraten in Schiedam heeft de Partij van de Arbeid en Groen Links in deze stad dichter bij elkaar gebracht. „We zullen het ons flink aan moeteji trekken was bij de PvdA het gevoel na het be kend worden van de uitslag, de ge ringe opkomst, ons verlies," zegt Hans Bakker. Hij is voorzitter van de nieuwe PvdA-fractie. „Geschrokken van de uitslag hebben wij ons intensiever gericht op deelname aan het college," voegt Bart de leede van Groen Links eraan toe. Bij D66, dat als derde partij, deelneemt in de nieu we coalitie die voor de komende vier jaar de wethouders levert, gold dit niet volgens de nieuwe fractievoorzitter Marcel Hout kamp: „Het overeengekomen pro gramma is geheel naar onze geest en daarom zitten wij in deze coali tie." Morgenavond wordt de in maart gekozen gemeenteraad geïn stalleerd. Iets meer dan de helft (54,6 percent! van de stemgerech tigde Schiedammers bepaalde, dat de PvdA nog wel de grootste partij bleef in de gemeenteraad, maar van zestien naar twaalf zetels zak te. Ze behoudt haar drie wethou ders (Van Kleef, Wiegman en Zij develd). Van D66, de grote win naar die van twee naar vijf zetels klom, wordt lijsttrekker Adrie Re- ijnhout wethouder en Houtkamp de nieuwe fractievoorzitter. Bea Oomens gaat de naar drie leden gegroeide fractie van Groen Links leiden. Zij is hiermee de enige vrouw in de politieke top van de stad. Bart de Leede is de eerste wethouder, die Groen Links levert. Het CDA, dat op acht zetels bleef staan, is opnieuw niet achter de collegetafel -terecht gekomen. Daan Baart zal de nieuwe christe lijke fractie aanvoeren, waarin lijsttrekker en beoogd wethouder Siem Rosman een stapje terug doet. De VVD-fractie bestaat uit nog maar drie leden; de met voor keurstemmen gekozen oude rot Ge rard Verhulsdonk, oud-wethouder Luub Hafkamp en de nieuwe frac tievoorzitter, lijsttrekker Wim van Wijk. De laatste twee van de 33 plaatsen in de Schiedamse ge meenteraad zullen worden bezet door de uit Den Haag afkomstige CD-voorman Alfred Vierling en C. Krommenhoek. Burgemeester Scheeres ver wacht wel wat meer belangstelling voor de installatie van de nieuwe raad maar verwacht geen demon straties. Hij zegt desgevraagd niet in te gaan op verzoeken om de CD- ers niet te installeren of apart te behandelen. „Ik hou me aan de wet en die geeft ook aan hoe je je mag uiten in de gemeenteraad," zegt Scheeres. „Ik zal, nu mis schien wat zorgvuldiger, erop let ten, dat men geen onwelvoeglijke taai gebruikt of zich zodanig uit laat, dat de rest van de raad zich eraan stoort." Goedkeuring Nog voor het weekeinde hebben de ledenvergaderingen van de coa litiepartijen hun goedkeuring ge hecht aan de samenwerkingsover eenkomst voor de komende vier jaar. Vrijdag hebben de fractie voorzitters van PvdA, D66 en GL en hun beoogde wethouders er hun handtekeningen ondergezet. Opval lend was dat hieraan voorafgaand Bakker namens de drie coalitie fracties én het CDA een verzoek ondertekende aan het college van burgemeester en wethouders om het Ingenieursbureau Haskoning op te dragen de juistheid te onder zoeken van de beslissing om ook in het met havenslib verontreinig de deel van Spaland woningen te bouwen. Over het resultaat van dit onderzoek velt de gemeenteraad het eindoordeel, waarbij alle par tijen nu verklaren zich neerleggen. Daarmee werd het schier onop losbaar lijkende conflict tussen met name Bart de Leede (GL) en Adrie Reijnhout (D66) enerzijds en Chris Zijdeveld (PvdA) anderzijds de wereld uit geholpen. De Leede en Reijnhout, die eerder als oppo sitie voerende raadsleden naar aanleiding van deze kwestie had den gemeld geen vertrouwen meer te hebben in wethouder Zijdeveld, zitten na morgenavond met hem in het nieuwe college. „In goede verstandhouding," zegt Reijnhout. Zijn nieuwe fractieleider zegt over deze doorbraak: „De PvdA vooral heeft zelf al voor de verkeizingen geconcludeerd, dat het conflict de wereld uit moest. Van belang was ook, dat er nieuwe mensen op hun eigen manier tegen aan keken." Over het resultaat van de coali-' tie-onderhandelingen zeggen alle partijen zeer tevreden te zijn. Een grondige reorganisatie van het ge meentelijke apparaat, waarbij bur gers met minder loketten te ma ken krijgen, moet snel gestalte krijgen. Ook zal de invloed van be langhebbenden op gemeentelijke beslissingen worden vergroot. Het college gaat wekelijkse spreekuren houden en regelmatig op wijkbe- zoek. Hans Bakker vult aan: „Van belang is dat de burgemeester hiermee instemt en bereid is die ontwikkeling te stimuleren." In de nieuwe opzet wordt aangehaakt aan de bestaande organisatie voor stadsvernieuwing. Streven naar een sterke, aan trekkelijke stad wordt volgens de nieuwe ploeg in de eerste plaats bereikt door voltooïng van het stadscentrum. Dat betekent een winkelcomplex met de supermarkt van Bas van der Heijden aan de Buitenhaven, verlenging van de Passage tot aan het Uitkijkterrem en bouw op het Stadserf nabij het Emmaplein en op de plek waar nu de HEMA staat van woningen, winkels en parkeerruimte. Verder zonder medewerking van GL de vestiging van een ABC-waren- huis in de Lange Kerkstraat. Zijde veld zal deze operatie blijven lei den. Hij verwacht overigens met dat ai binnen een jaar de eerste paal de grond in zal gaan voor een van de grote projecten. „Wat het eerste van de grond komt? Het ABC of het begin van de Stadserf- bebouwing. Het zal erom hangen, maar in de loop van volgend jaar gaat er daar wel wat gebeuren." Door Rein Wolters KEULEN/SCHIEDAM „De duvel is oud, maar ik nog lang niet," grijnst Herman Frensdorff vanachter zijn piano. Het muziek instrument staat opgesteld in de salon van het motorpassagiers schip Mr Jan Elshout. Het luxueu ze Rijn-cruiseschip passeert zojuist Remagen in West-Duitsland. Aan boord is het borreluurtje halver wege. Het sprankelende pianospel van de 77-jarige Prensdorff wordt door de honderd passagiers be loond met een groot applaus. -Hij glundert van oor tot oor en neemt de huldeblijk met zichtbaar genoe gen in ontvangst. Het applaus voor de bekende ge pensioneerde Schiedamse barpia nist geldt niet uitsluitend zijn vir tuose toetsenwerk. Maar voor een deel zeker zijn terloopse medede ling dat hij in juni deelneemt aan de finale van het populaire TROS- radioprogramma 'De duvel is oud' van Joop Landré. Enkele weken geleden schreef Herman Frens dorff een regionale aflevering van 'De duvel...' royal op zijn naam. Eveneens enkele weken geleden was de hoogbejaarde muzikant nog minutenlang te bewonderen als pianist/entertainer j.n het VARA tele jprogramma Roots van Job P' dkoek. waalf jaar geleden stopte de -akkerszoon uit Rotterdam met musiceren om den brode. Maar ook voor Herman Frensdorff geldt: eenmaal een muzikant, altijd een muzikant. Dagelijks kruipt hij nog achter de piano, maar nu puur voor zijn plezier. Voor geld treedt de gepokte en gemazelde barpia nist niet meer op. Regelmatig boe ken Herman en zijn vrouw Hanna (76) een Rijnreis. Dat doen ze stee vast bij de rederij Watertransport aan de Groenendaal m Rotterdam, die de cruiseschepen Esmeralda en Mr. Jan Elshout exploiteert. „Tegen mijn portable-piano heeft deze maatschappij geen be zwaar," vertelt Herman Frens dorff. „Die gaat dus ook aan boord. Onderweg leef ik me, voor zover de andere passagiers dat óók I jmsMs fa Hanna en Herman Frensdorff varen graag op de Rijn met het cruiseschip Mr. Jan Elshout van, de Rotter damse redery Waterstransport. Hier staan ze op de kade in Keulen. volgen intussen een passerende vierbaks duweenheid met kolen gruis op het woelige Rijnwater. „Kinderen op deze wereld zetten vonden we niet verantwoord," geeft ze als uitleg. „Omdat we geen kinderen na men zijn we overigens wel behoor lijk gestraft," vult Herman aan. „Voor het verkrijgen van een woonvergunning moest je destijds in Schiedam kinderen hebben. Niet minder dan zestien jaar heb ben Hanna en ik noodgedwongen op één kamer ingewoond. Pas toen kregen we een woning toegewezen in de Thomas Kempisstraat. Het is in de wereld eigenlijk maar raar geregeld," lacht de muzikant. Né de Tweede Wereldoorlog musiceerde Herman Frensdorff in bekende zaken als l'Ambassadeur, Spinnewiel (tien jaar) en vijftien jaar in In den Rustwat aan de Oostzeedijk in Kralingen. „Dat wa ren mijn laatste actieve jaren als beroepsmuzikant in die fijne zaak van Johan van den Horst. Hij was voor mij een prima werkgever," mijmert Frensdorff na opnieuw een sprankelende notenwaterval S aan zijn instrument te hebben ont- z lokt. Aan zijn spel is zijn teruggang in gehoor niet merkbaar en al evenmin komt tot uiting dat zijn gezichtsvermogen behoorlijk slecht is geworden. Spelen van bladmu ziek kan Herman Frensdorff reeds lang niet meer. Hij speelt elke me lodie uit het hoofd. Maar het liefst improviseert hij Frensdorff heeft een speciale improvisatie („Niet in de krant zetten wat ik van plan ben, hóór") in gedachten voor de finale van 'De duvel is oud' Aan boord van de Mr. Jan Elshout heeft hij zijn arrangement getoetst op haalbaarheid. „Ik denk er hoge ogen mee te gooien naar de natio nale titel," zegt hij met glinstero- gen ogen achter zijn bril met jam potglazen. „Ik zal laten horen dat ik nog lang niet aan de kant sta." Terwijl het schip afmeert onder de rook van de Dom in Keulen, zegt hij tot besluit: „Via deze manier van'leven hoop ik ruim honderd jaar te worden. Met af en *oe mu siceren, mijn jonge borrel („Ik woon in de jeneverstad, naha") en op zijn tijd een zware van de we duwe kom ik een heel eind. Tel daarbij dan nog op dat ik iedere middag bij de Kromme Keu m het Blaauwhuis in Schiedam mijn kaartje leg, dan zal duidelijk zijn dat er niks meer kan misgaan. De som is dat Hanna en ik dus zeker honderd jaar worden." Joop van Enkhuizon met trio in De Tender SCHIEDAM Donderdag 3 mei treedt in theatercafé De Tender het Trio Joop van Enk huizen op, bestaande uit Joop van Enkhuizen (tenorsaxofoon). Carlo de Wijs (hammondorgel) en Han Bennink (drums). Ogen schijnlijk hebben de traditiege trouwe Van Enkhuizen en de luidruchtige Bennink weinig gemeen, maar na een succesvol le tournee met de Amerikaanse pianist Horace Parian ontstond in 1988 toch een vruchtbare sa menwerking tussen het tweetal, waarbij later zich ook De Wijs aansloot. De heren brengen een avond vol experiment, wat ech ter niet wil zeggen dat de meer traditionele klanken volledig worden overgeslagen. Aanvang 21.30 uur, toegang gratis. Bewonersronde SCHIEDAM De Woning bouwvereniging Schiedam houdt dit jaar een bewoners ronde. Het overleg met de huur ders moet het contact tussen huurders en de bouv, vereniging bevorderen. Op de avonden wordt onder meer gesproken over het voor dit jaar geplande onderhoud. De bewoners kun nen ook vragen stellen. De 1 r- eniging organiseert drie vei ga- deringen per maand, waarvoor de bewoners van de zestig bouwcomplexen afwisselend worden uitgenodigd. De wo ningbouwvereniging loopt hier mee vooruit op de invoering van het nieuwe Belsuit Toegela ten Instellingen Volkshuisves ting, waarin een dergelijk over leg waarschijnlijk verplicht wordt gesteld. Sollicitatietraining voor meisjes SCHIEDAM - Het leer-werk- project No Problem start op /2 mei een sollicitatietraining 'voor meisjes. In vijf woensdag-" middagen leren de meisjes hoe ze zichzelf van hun beste kant kunnen laten zien. De voorbe reiding van het gesprek, de vra gen die ze kunnen stellen en wat ze verder wel en niet kun nen zeggen wordt geoefend on der begeleiding van een consu lente van de Vrouw en Werk winkel. «Informatie en opgave voor deelname: telefoonnum- irer 4700770. Lunchconcert SCHIEDAM Voor wie de bedrijfskantine of het stadspark tijdens lunchtijd zolangzamer- - hand wel kan dromen, is er op woensdag 2 mei een lunchcon cert in het kerkgebouw van de Nederlandse Protestantenbond aan de Westvest. De sopraan Ada Waalbroer zingt onder be geleiding van pianist Nel Delfos liederen van Mozart, Brahms en Benjamin Britten. Het con cert begint, om half een. Toe gang en koffie zijn gratis. leuk vinden, helemaal tut. Dan keert de sfeer van vroeger voor even weer terug Niet alleen voor de mensen, maar evengoed voor mij. Zo heeft mijn leven inhoud. Leuk toch?" En met de wijsvinger serieus omhoog: „Maar ik ben ook verslaafd aan de kookkunst van Jaap Berkhout, de scheepskok. De Harlinger is een culinair kunste naar, daar kan zelfs mijn Hanna niet tegenop." Herman Frensdorff werd gebo ren in de Benthuizerstraat in Rot terdam. In de Hillegardisstraat doorliep hij de lagere school. Hij was een goed leerling met boven dien een prima gevoel voor mu ziek. Hij had zeven jaar pianoles en zat één jaar op het conservato rium. „De beginselen van de piano werden me bijgebracht door me vrouw Lamot in de Gerard Schol- tenstraat," herinnert hij zich. Spoedig daarna speelde vijftien jarige Herman als volontair in een orkest dat speelde in het voormali ge Victoria-theater aan de Berg weg. Van het één kwam het ander. Bekwame Herman werd een veel gevraagd (bar)pianist. In 1939 speelde hij bijvoorbeeld in het ge renommeerde café Seinpost aan het Broersvest in Schiedam. Maar hij trad ook op met de beroemde Amerikaanse saxofonist Coleman Hawkins. Bekende uitgaansgele genheden als Pschorr, Alcazar, Mephisto en Cosmopoliet waren eveneens zaken waar Herman Frensdorff de toetsen beroerde. De Tweede Wereldoorlog belet te tijdeleijk een huwelijk tussen de pianist en Schiedamse Hanna, die van jiddische afkomst is. In 1948 gaven ze elkaar toch het ja-woord. Hun huwelijk bleef kinderioos. „Bewust," zegt Hanna. Haar ogen SCHIEDAM - Evenals in de vorige maanden is het aantal men sen zonder baan in de regio Nieu we Waterweg-Noord in maart flink gedaald. In vergelijking met februari nam het aantal weridozen met 1,8 percent af. Er staan nu nog 7450 werkzoekenden inge schreven bij het Gewestelijk Ar beidsbureau (GAB), tegen 7587 eind vorige maand. Bij de mannen was de daling fractioneel sterker als bij de vrou wen. Het aantal mannen in het be stand verminderde met 1,82 per cent tot 4652, bij de vrouwen was de daling 1,79 percent, tot 2798 personen. Per gemeente bekeken verschilt het beeld aanzienlijk. Maasland en Hoek van Holland noteerden da lingen van respectievelijk elf en acht percent. Schiedam echter pro fiteerde ."c°i minder met een afna me van slecnts 0,3 percent. Rozen burg zag als enige gemeente het aantal werkzoekenden nog toene men, met 0,7 percent. In absolute SCHIEDAM Alle Nederlan ders die ouder dan honderd jaar zijn krijgen de vijftig gulden-munt, die is uitgegeven door de Rijks munt ter gelegenheid van het feit dat Nederland sinds een eeuw vor stinnen op de troon heeft. Zij heb ben allen de regeerperiode van Emma, Wilhelmma, Juliana en Beatrix meegemaakt. Burgemeester Scheeres zal de munten binnenkort uitreiken aan de drie honderdjarigen in zijn stad. Dat zijn twee vrouwen en een man. De oudste, mevrouw Trommel-van Bochove, is-102 jaar en woont Huize Spaland. De vijf Vlaardingse inwoners die ouder zijn dan honderd jaar, hebben vanadaag (Koninginnedag) van burgemeester Van Lier het nieuwe vijftig gulden-muntstuk ontvangen. In Vlaardingen zijn het allemaal vrouwen. De oudste is mevrouw N. van Stein-Oprel, die vorige maand 105 jaar werd. cijfers springt Vlaardingen er het best uit. Daar vonden 70 mensen weer een baan, een daling van 2,7 percent. De gunstige cijfers zijn voor een belangrijk deel te schrijven a«ui de ver mine»'- van het aan tal Nederlanders in het bestand. Het aandeel van de etnische min derheden blijft vooralsnog toene men. Toch boekte deze groep in absolute cijfers ook winst: van 1604 naar 1587, een daling van circa 1 procent dus. Het aantal werkloze metaalbe werkers in de regio is de afgelopen jaren met ruim 40 percent ge daald. In maart 1988 waren er nog 1424 metaalarbeiders zonder werk. Precies een jaar later was dat aantal gedaald tot 1205, en nu staan t nog 828 van deze technici in de kaartenbakken bij het GAB. Ook het aantal bij het GAB aan gemelde vacatures is in de maand maart weer aangetrokken, van 125 naar 213. De vraag kwam vooral uit de bouw en van de installatie bedrijven. Ook de uitstroom vpn vacatures nam fors toe, van 90 naar 253. Vooral in de diensten sector vonden veel mensen een baan. Door Jim Postman ROTTERDAM De nieuwe Van Gogh-sjaals en -stropdassen, die de Rotterdamse 'dassenk- oning' Beer Ouwerkerk als eerste in Nederland op de markt heeft gebracht blijken 'absolute bestsel lers' te zijn. Ze worden vooral verkocht in exclu sieve winkelketens aan klanten die ze kopen voor buitenlandse relaties. 'Heer Beer', zoals de dassenkoning bekend staat, zegt „De Van Gogh- dassen t -sjaals lopen als tierelier. Aanvankelijk hadden we er slechts dui zend laten maken. Die waren in enkele dagen uitverkocht. Inmiddels hebben we er enige dui zenden laten bijdrukken." Via het Rijksmuseum in Amsterdam heeft Heer Beer dia's gekregen van de bekende Van Gogh- werken zoals 'De Irissen', 'De Schovenbinder', 'De Vaas met Zonnebloem' en 'De Lindebloesem'. „Pre cies volgens deze kleu ren," vertelt de dassenk oning, „heb ik de motie ven voor de sjaals en das sen laten produceren. Een uiterst moeilijke druk- graad, omdat we te ma ken kregen met 21 ver schillende kleuren. Maar het resultaat is verbluf fend. Zowel de sjaals als de dassen lijken zo te zijn weggesneden uit de origi nele Van Gogh- schilderijen." De sjaals (formaat ne gentig bij negentig centi meter! en de stropdassen zijn gemaakt van honderd percent zuivere crêpe de chine-zijde. De sjaals, waarop de irissen staan, kosten 245 gulden in de winkel en de stropdassen gaan voor 125 gulden over de toonbank. Elke sjaal en stropdas draagt de handtekening van 'Vincent van Gogh/ Heer Beer: „Wij heb ben onze artikelen onder de Van Gogh-naam wette lijl- gedeponeerd. Dat be tekent dat wij rechten moeten hetal°n, want al is de schilder zelf hon derd jaar geleden overle den, het gebruiken van zijn naam is nog steeds wettelijk beschermd. Daarmee hebben wij het alleen-verkoop-recht in de wereld verworven. In Amerika heeft ook een firma geprobeerd Van Gogh-dassen te verkopen. Maar via een bevel van de rechter daar moesten deze dassen van de markt worden gehaald. Ze had den verzuimd de naam Van Gogh eveneens te la ten deponeren." Volgens de succesvolle Rotterdamse zakenman zijn de Van Gogh-dassen en sjaals vooral bedoeld als een promotie-artikel mgS Ook voor Beer Ouwerkerk is Van Gogh een 'absolute best seller'. voor buitenlandse bedrij ven en als relatiege schenk. „We krijgen nu aanvragen binnen uit de hele wereld," zegt Heer Beer. „Er zijn zelfs men sen bij die de irissen-sjaal zo mooi vinden dat ze hem laten inlijsten. Wij zijn op het idee gekomen doordat in het begin van dit jaar op Schiphol een Van Gogh-parfum werd geïntroduceerd. Inmid dels zijn er nu naast de stropdassen en sjaals ook T-shirts en Van Gogh- pennen op de markt. Vo de darsen met de Z"> «doemen zijn razend populair. Dat komt denk ik omdat in de modelijn bloemmotieven enorjn in, zijn." *-?/ ï>>if

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1