Pvd A I totterdam vreest autolobby Jan Dr essens groen-witte snacksensatie Het Vriie Volk Met een glimlach Menu suggestie: SPEKLAPPEN EN ANDIJVIE. 51 Achterban mokkend achter col ege^-akkoord; onvrede oveh milieu-portefeuille Drama in Schiedam leidt tot Dertig kamers Schiedams doorzocht Politie lost in een klap hele reeks diefstallen op Voetbalrellen in Eindhoven Het Vrije Volk METROPOOL EBsBBMMMSMPOEl VAN DE TV 98 MAANDAG 30 APRIL 1990 PAGINA 3 X Door Peter van Eijkelenburg ROTTERDAM Uitermate veel argwaan bij de Rotterdamse PvdA-Jeden dat juist de milieu-aan pak in Rotterdam de komende vier jaar aan de VVD (wethouder Ankie Verbeek? overgelaten wordt. En helemaal dat de milieu-portefeuille nota bene gecombineerd is met de beleidspunten verkeer en ervoer. „Dat wordt de auto-lobby," wisten EvdA-sprekers zaterdag heel /exer tijdens de bespreking van het nieu we programakkoord tussen hun partij en CDA en VVD. "/Er kwam een motie op tafel die PvdA-onderhandelaars Jan janse en Pim Vermeulen dwong het alle maal opnieuw te doen en alsnog milieu, verkeer en vervoer veilig in PvdA-handen te brengen. On mogelijk natuurlijk, al was het maar omdat wettelijk vastligt dat morgen de nieuwe gemeenteraad wordt geïnstalleerd en er dus een college van B en W met een re geerprogramma voor de komende vier jaar moet zijn. De motie werd uiteindelijk ook ingetrokken, maar het grote aantal sprekers dat verontrusting over dit milieu-punt had laten horen, spreekt boekdelen voor de nabije toekomst. Ook het in handen van het CDA (in de persoon van wet houder Jan van der Schalk) geven van voor burgers belangrijke pun ten als volksgezondheid, ouderen zorg en wijkzaken, valt slecht in de PvdA. Enkele Rotterdamse soci aal-democraten zagen al angstvisi oenen over zorgzame samenlevin gen in de stad en meer van die voor hen onbetrouwbare Brink man-termen. Merkwaardig genoeg geen wóórd over het aan het CDA (René Smit) gunnen van het be heer over 's werelds grootste ha ven. Pim Vermeulen zei het juist goed te vinden dat de beleidsgebie den milieu en verkeer, die tegen strijdig aan elkaar kunnen zijn, in het vervolg by één persoon liggen. „Dan gaan de moeilijke afwegin gen op dat punt tenminste alle maal door één bloedbaan. En dat het een VVD-wethouder is, bete kent niet automatisch de keus voor de auto," antwoordde Vermeulen zijn verontruste partijgenoten. t.Want*' deï-tunnels'"bouwen we met voor het wöon-werkverkeer per auto maar alleen voor het za kelijk verkeer en voor openbaar vervoer. Het gratis parkeren in de stad verdwijnt en het parkeren- wordt duurder, allemaal om het woon-werkverkeer per auto naar de stad terug te dringen. Dat soort dingen hadden jullie toch zeker niet van de VVD verwacht?" Veel* kritische stemmen bleven klinken. Kees Marges: „Het beeld, ontstaat dat de PvdA eerst uit is op baantjes jagen en dan pas over een programma onderhandelt." Ank Sreugem: „De VVD heeft de auto- lobby achter zich en zal daar toch gebruik van maken als de partij hier een wethouder op milieu en verkeer heeft zitten?' Anderen bleven zich storen aan het buiten de boot vallen van D66, aan de mogelijkheid om uitzonde ringen te maken op het erfpacht- beleid en over de PvdA-arrogantie om ondanks de grote verkiezings nederlaag toch zes wethouders bin nen te slepen. Maar uiteindelijk bleven maar zes PvdA-ers over die daadwerkelijk een tegenstem uit brachten over het met CDA en VVD. Pim Vermeulen: „Het getal van zes wethouders is geen kwestie van arrogantie of hoogmoed van ons. In de politiek gaat het er om zoveel mogelijk invloed te willen hebben." SCHIEDAM De 21-jarige W. S. M. Alexander is zaterdag in zijn woonplaats Schiedam na een schietpartij overleden. De politie heeft een 24-jarige bewoner van een pand aan de Slachthuislaan aangehouden. De man heeft inmid dels bekend de dodelijke schoten te hebben gelost. Het motief van de schietpartij is, volgens een woordvoerder van de Schiedamse politie, vermoedelijk een relatie met dezelfde vrouw. De fatale schoten werden zater dagmiddag omstreeks half één af gevuurd op de vierde verdieping van de flatwoning van de verdach te. Het slachtoffer had aangebeld, maar werd niet binnengelaten. Er ontstond een scheldpartij, waarbij de buitendeur werd ingetrapt. Op dat moment schoot de bewoner uit een .22 vuurbuks een aantal kogels in de borst van de indringer. Deze strompelde vervolgens het trap penhuis uit en zakte naast zijn in de Van Esveldstraat geparkeerde auto in elkaar, Een spoedtransport naar het ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam mocht niet meer baten. Bij aankomst bleek de man aan zijn verwondingen te zijn overle den. De politie arresteerde niet al leen de verdachte, maar in de buurt van de auto van het slachtof fer ook nog twee jongemannen van 20 jaar. De politie vermoedt dat zij in het drama ook een rol hebben vervuld. Volgens woordvoerder J. van Hoff was de politie al enige tijd op de hoogte van de ruzie en bedreigingen tussen het viertal. Vandaag wordt op het slachtoffer sectie verricht. Chauvinisme, noemen ze dat! „Positief Rotterdams chauvinisme," glimlacht di recteur Jan Driessen van Verstegen Specerijen verle gen. Trots zet hij twee pot ten neer, een ronde en een vierkante. In de bakken zit een sensatie op snackge- bied. Het Rotterdamse be drijf heeft onlangs Rotter damse frietjes met groen witte decoratie en een groen-wit gepaneerde Rot terdamburger gelanceerd. De visueel aantrekkelijke versnaperingen moeten een succes worden. „Hiermee willen wij laten zien dat wij Rotterdammers zijn," verklaart Driessen. Hij spreekt met liefde en soms met onverholen harts tocht over specerijen en kruiderijen Hij kent de soorten, weet waar ze van daan komen en beklem toont de goede kwaliteit. „Aan de bedrijfsfilosofie, topkwaliteit en onversne den produkten, wordt niet getornd," spreekt hij streng. Verstegen heeft een naam hoog te houden als het bijvoorbeeld om witte Banda-muntokpeper gaat. Om over het originele Hon gaarse paprikapoeder (edelsüss) in drie sterkte-va rianten maar niet te spre ken. De liefde voor de "moe derstad' en het eigen pro- dukt leidde tot iets speci aals ter ere van de verjaar dag van Rotterdam. „Wij van Verstegen Specerijen hebben ook het een en an der te vieren. Ons bedrijf werd tijdens het bombarde ment op 14 mei 1940 ver woest. Hu moet je je dat specerijenbedrijf niet te groot voorstellen, maar het was en is ons .leven! Het is m Z^,4tX' *3*- Jan Driessen, hij hapt, kauwt, slikt: „Heerlijk! toch allemaal maar weer op- en uitgebouwd!" Na de oorlog wist het be drijf voor opslag van spece rijen en kruiderijen, het malen, het zeven, het men gen, het verpakken en dis tribueren, uit de ruïnes een internationaal bedrijf op te bouwen. Jaarlijks worden tonnen specerijen inge voerd, verwerkt en weer uitgevoerd. De Rotterdamburger wordt bereid met Hambu Mkant, één van de vele hamburgermelanges Maar de consument, de slager of de horeca-exploitant kan natuurlijk zelf zijn hambur gers of gehaktballen draai en en ver-Rotterdamsen met het kleurige strooisel. De groen-witte decoratie- mix is verkrijgbaar in een zogenoemde EEG-verpak- king van 475 gram of in een 1 kilogram-doos. Het fantasiepaneer Groen/Wit is ook te koop in een ver pakking van 1 kilo. Behal ve voor slager en horeca zijn recepturen ontwikkeld voor de Kipburger Rotter dam en de Visburger Rot terdam. Het is een fluitje van een cent om met de Rotterdam mix een zakje, schotel of bakje ordinaire frietjes om te toveren in 'iets -nieuws op frietgebied'. Strooi na het frituren de decoratie mix (samengesteld uit ge droogde uien en bieslook) erover en Klaar is Kees. Mayonaise of pindasaus moeten dan achterwege blijven. „Dit smaakt verrukkel- lijk," zegt Jan Driessei. 1 slist. Hij graait in de pot en neemt een handje groen en wit. Hij hapt, kauwt er slikt. „Heerlijk," 'knikt hij instemmend, „dat kan je zo eten!" a 5 Smaakmakers hebben zes weken gezwoegd op de Rotterdamse snackversie ring. Als basis konden ze beschikken over authentie ke recepturen. De recep tuur van hedendaagse krui denmelanges, mixen, mari nades, sauzen en hulpstof fen is nog steeds gebaseerd op die van vroeger. De recepten zijn een ver haal apart. In de oorlog was de receptuur-admini stratie bijna m vlammen opgegaan. Het was Jan Driessens grootvader, F. P. Kersteman, die de gedetail leerde beschrijvingen vlak voor het bombardement in veiligheid wist te brengen. Kersteman, die rond 1930 het bedrijf van de fa milie Verstegen overnam, toog de avond voorafgaand aan de verwoesting van Rotterdams centrum naar het bescheiden kantoor. „Kennelijk heeft hij iets voorvoeld. Niemand weet dat," zegt zijn kleinzoon. „Hij heeft die avond alle recepten mee naar huis ge nomen. De volgende dag was alles van de kaart ge veegd. Het was vreselijk. De opslagruimtes en kanto ren lagen in puin. Dat is de reden dat wij niet weten hoe oud het bedrijf precies is. Het moet begin negenti ger jaren van de vorige eeuw zijn gesticht. Wij heb ben een jaartal geprikt en er 1895 van gemaakt, een mooi rond getal." Vandaag de dag wordt geëxporteerd naar België, Luxemburg, West-Duits- land. Verenigd Koninkrijk, Ierland, Oostenrijk en Zwit serland. Buiten Europa worden de Verenigde Sta ten en Japan bevoorraad. Grote klapper in Japan zijn de kipkruiden uit het Rot terdamse. Jan Driessen*. „Werke lijk opzienbarend. De con tainers met kipkruiden zijn niet aan te slepen. Japan ners zagen bij één van onze klanten onze produkten en ze vielen onmiddellijk voor onze kipkruiden. Daar lipe zo goed dat wij uitgenodigd werden om nog meer op hun smaak afgepaste mix tures te maken. Wekelijks vervoeren we ladingen kip kruiden naar het Land van de Rijzende Zon Inder daad, dat is uniek." In het verslag over de onder- handelingsweken met CDA en VVD had hij over die zes PvdA- wethouders al geschreven: „We zijn teruggeworpen op 18 zetels in de gemeenteraad. Samenwerking met anderen is nodig en er moet keihard gewerkt worden om de opkomst en het contact met de kie zer te herstellen. Het is dan geen schande in onszelf te blijven gelo ven." Een man die er van wordt ver dacht betrok ken te zijn by de fatale schiet partij, wordt een politieauto ingedragen. Hoe serieus zijn de zaken van de, monarchie? Met erg, moet feitelijk worden vastgesteld. Maar hoe serieus nemen we die zaken dan? Zeer serieus, zo moet het antwoord, even feitelijk, luiden. Het zijn rare zaken, die met de monarchie samenhangen. Juist ook in Nederland. De hoogste gezagsdrager in het Nederlandse staatsbestel, de re gerend vorst (m/v), is tegelijkertijd de ambtsdrager met de ge ringste macht. De best geïnformeerde mens in dat staatsbestel, koningin Beatrix nu, wordt met de grootst mogelijke moeite én op de hoogte_gehouden én overal buiten gehouden. De plaats waar de vorstin en haar regering resideren is in Ne derland niet de hoofdstad en vandaag, op de dag dat we alle maal, monarchist of republikein, haar verjaardag vieren, is ze niet jarig. Lees maar, er is niet wat er is in de monarchie van Oranje, het meest ongewoon gewone vorstenhuis van de wereld. Op de veijaardag van prinses Juliana vieren we de Koninginne dag van koningin Beatrix. Het is haar tiende feestdag; tien jaar is Beatrix staatshoofd. Een vrolijk mens, een energieke vrouw, een hardwerkend staatshoofd, een moeder en echtgenote die de privacy van haar gezin beschermt als een leeuwin. En terecht. Een dame ook die over geen enkele staatsmacht beschikt, maar zich met groot gezag en effectieve invloed op allerlei terreinen beweegt. Ook daar is er op de achtergrond veel wat er formeel niet is. Beatrix huldigt de gezonde opvatting dat het koningschap van Oranje anno 1990 geen eeuwigheidswaarde meer heeft, niet vanzelfsprekend is voor de lange duur. De komende generaties van Oranjes zullen het moeten verdienen door een goede taak uitoefening, waar veel invloed en gezag steeds minder macht moeten compenseren. De eindigheid van het koningschap? Zelf zei de koningin tegen een aantal hoofdredacteuren van dag bladen: „Wanneer de functie zover is uitgehold dat wij als een vlag 's morgens worden gehesen en 's avonds weer gestreken." Een helder antwoord; dat mag men mensen van vlees en bloed, mede gezien het klimaat in Nederland, natuurlijk nooit aan- doen. Vandaag vieren we Koninginnedag. Een vrije dag voor iedereen, behalve voor Haarzelf, om de verjaardag te vieren van iemand die niet jarig is. Mevrouw de Majesteit, daar gaat UU middag werd een tweede insluiper aan de politie overgedragen. De directies van de verzorgings tehuizen zouden het liefst zien dat de politie de tehuizen permanent in de gaten houdt. Dat zou de ge moederen van bewoners en perso neel weer wat tot rust te brengen. Politiewoordvoerder Hagestein heeft begrip voor die wens, maar zegt dat de politie.door gebrek aan mankracht slechts beperkte moge lijkheden heeft. „We gaan meer surveilleren en zullen wat aan pre ventie gaan doen. Maar het zijn natuurlijk geen kazernes, we kun nen er geen wachtposten voorzet ten." Volgens Hagestein moeten de daders gezocht worden m kringen van drugsverslaafden. „Een beetje crimineel zou zich schamen om op deze manier oude mensen te bero ven. Ik denk dat we te maken heb ben met mensen die heel nodig moeten scoien." SCHIEDAM Ziekenhuizen en bejaardentehuizen in Schiedam worden al een tijdje, geteisterd door een golf van insluipingen en inbraken. In de nacht van zater- "dag op zondag sloegen inbrekers hun slag in de verzorgingstehuizen Frankeland en Francois Haversch- mïdt. - Alleen al in dit laatste tehuis werden meen dan dertig kamers opengebroken. Vermist worden kleine geldbedragen, sieraden en andere-/kleine, voorwerpen van waarde. Een personeelslid van huize Frankeland, waar ook een aantal slapende bewoners beroofd werden, zei de indruk te hebben dat werkelijk het hele gebouw doorzocht was. In het Schieland-Ziekenhuis slaagde het personeel er dit week einde in twee insluipers in de kraag te vatten. Zaterdagavond liep een 24-jarige Amsterdammer tegen de lamp, die diverse gestolen voorwerpen bij zich had. Zondag- ROTTERDAM De Rotter damse politie heeft met de aanhou ding van een bende van acht man in één klap 41 diefstallen opgelost. Bij de diefstallen is volgens de po litie voor vijf- tot zeshonderddui zend gulden buitgemaakt. De acht verdachten, 21 tot vijftig jaar oud, komen uit Schiedam, Delft en Rot terdam. Zes van hen zijn voorge leid aan de officier van Justitie. De dieven hadden het gemunt op dure auto's en communicatie apparatuur. De diefstal van een Jaguar in Rotterdam vormde in fe bruari de aanleiding voor het on derzoek In twee panden in Schie dam en Dordrecht vond de politie t.Aco complete gesloopte Mercedes- sen, faxapparatuur, computers, au totelefoons enzovoorts. De bende was, zo verklaarde een woordvoerder van de politie, vermoedelijk sinds eind vorig jaar actief. Van de opbrengst van de buit is niets teruggevonden. „Ze hebben er een goed leven van ge leid," zei de politiewoordvoerder. EINDHOVEN De Eindhoven- se politie heeft gisteren vlak ybor de wedstrijd PSV-Feyenoord zes voetbalvandalen aangehouden. Na afloop deden zich geen incidenten voor. Zaterdagavond had de Eind- hovense politie de handen vol aan Rotterdamse supporters, die al een dag voor de wedstrijd naar Eind hoven waren gereisd. Dat leidde tot dertien aanhoudingen; elf Feyenoorders en twee Eindhove- naren. ELKE MAANDAG BIJ RTL-V NEEM MAAR VAN Mü AAN, PAT 'T VERS IS j «a Verschijnt tweemaal pet week Bijdrage Marjan Meijer Het Vrije Volk/Metropolis Postbus 2999 3000 CZ Rotterdam telefoon (010) 4004400 fax (010) 4128509 Maandag 30 april 1990 j-.' J*.»—«vAtb.*. 6 ±rvK- Mi» ik-- V'- 1 vmiC te vJjT <r m magere speklappen zonder zwoerd, kilo andijvie fik wn 500 gram |y 11 AANBIEDINGEN ZIJN GELDIG OP DINSDAG EN WOENSDAG VERS VLEES AANBIEDING ALLEEN BIJ IAV SUPER SLAGER. J fff it*-

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 2