Zon geeft extra fleur aan Oranjefeest «iMl Waarom drinken we 'watertjes'? Het Vrije Volk SCHIEDAM Evenementen en terrassen druk bezocht; mensen genoten vooral van het mooie weer w?; mmrnm mmmrn Rel na aanrijding Rotterdams onderzoek moet aantonen welke drijfveren er zijn om geen (gratis) leidingwater tot ons te nemen ïmzm Scheidsrechter mishandeld Schaap doodgebeten Opgepakt voor motordiefstal Schoolafscheid Herdenkings programma Gezondheidsinfo voor 55-plussers Sleutelrit bij Motorclub en PAGINA 4 ws DINSDAG 1 ME11990 Door Rein Wolters SCHIEDAM Koninginnedag 1990 is één van de zonnigste fees ten van deze eeuw geworden. Met volle teugen genoot jong en oud gisteren niet alleen van de vele evenementen in de stad, maar bo venal van het schitterende weer. Op de terrassen gaf bloot de bo ventoon aan. Zonaanbidders geno ten er met volle teugen van de on verwacht zomerse dag. Ook langs de havens slenterden de mensen op zoek naar enige verkoeling. Het was een vrije dag die smaakte naar meer. Rond de klok van negen uur kon in de stad nog de bekende ko gel worden afgeschoten. Maar niet in Kethel, het geannexeerde bui tendorp van Schiedam. Daar was het al sinds zonsopgang een drukte van belang. Kramen werden opge zet, auto's verkast en helaas nage laten om enkele straten voor het verkeer af te sluiten. later op de dag ontstonden hiedoor levensge vaarlijke situaties. Automobilisten bleven rijden tussen de honderden wandelaars. Burgemeester Reiniers Scheeres nam in alle vroegte op het plein van de Nederlandse Hervormde Kerk in Kethel de jaarlijkse auba de ter ere van Koningin Beatrix af. De leerlingen van scholen in Noord en Kethel werden hierbij begeleid door dirigent Frans van Rhijn, Kees van der Meer op piano en het harmonie-orkest van Sint Radboud. Kort hierna werd het oude dorp overstroomd door duizenden be zoekers. Hun doel gold niet zozeer de lieflijke gevels, maar wel de jaarlijks vrijmarkt. Honderden bo den hun overtollige waren aan en deze werden ook gretig gekocht. Vooral in goede staat verkerend speelgoed, kleding en boeken gin gen voor spotprijzen in andere handen over. Ook de Zieken Om roep Schiedam (ZOS) was traditie getrouw met een stand vertegen woordigd. Naar de ziekeninrich- tingen werd een direct verslag ge bracht en daarnaast verkochten vrijwilligers van de omroep rozen voor édn gulden per stuk Deze zijn gisteravond bij zieken aan bed bezorgd. Op deze wijze werd ook deze groep bij het Schiedamse ko- ninginnefeest betrokken. Burge meester Scheeres zei via de Zos- microfoon trots te zijn dat Kethel tot Schiedam behoort. „Het is een dorp met een eigen sfeer en men sen die elkaar allemaal kennen." Bij onze fietstocht door de stad vielen steeds de fraai gepavoiseer- de molens op en ook de grote vlag gen op de officiële gebouwen. Dit jaar geen rood-wit-blauw op de voormalige Bolssilo van project ontwikkelaar Toth aan de Burge meester Honnerlage Gretelaan. Dat had best gekund. Het had de laat ste keer kunnen zijn dat de tricolo res op die hoogte wapperde. Het gebouw wordt immers al snel ge sloopt. Opvallend wéren de talrij ke vlaggen aan de gevels en m tui nen in Kethel en andere oudere delen van de stad. In een wijk als Nieuwland is men kennelijk min der koningsgezind: daar wapper den (nou, ja er stond nauwelijks wind) vrijwel geen vlaggen. Erg druk was het ook bij het Vol bewonde ring kijken de bezoekers van de rommel markt van Suc ces naar de pa rachutist, die zijn parachute oprolt na een precisiesprong wijkcentrum De Erker in de Jan van Avennesstraat. Met druppels van transpiratie op hun voorhoofd stortten kinderen zich vol overga ve op het straattekenen. Intussen verzorgde de muziekvereniging OBK elders op het feestterrein een wervelende show. Tussen de kako fonie van geluiden werd ook de rommelmarkt druk bezocht en ook hier werden goede zaken gedaan. Leden van de vereniging Branders- stad verzorgden een interessante en ook indrukwekkende demon stratie van de dressuur die hun honden zijn bijgebracht. Op dat rustige moment gingen de schalen met brood rond. Niet voor de be zoekers, maar wel om de honger te stillen van de vele medewerkers die tót evenement mogelijk maak ten. Ook de rommelmarkt bij de korfbalvereniging Succes (Mgr. No- lenslaan) was een schot in de roos. Al ver voor het aanvangstijdstip van half tien stonden honderden mensen voor Tde poort. De bedden, bankstellen^ ^gordynen <>.in,:elek trisch gereedschap gingen als war me broodjes over de denkbare toonbank. Ook bij de buurthuizen Nieuwland (Albardastraat), Zuid (Dwarsstraat) en Oost (Celcius- straat) vermaakten honderden be zoekers zich. De kermis op het Emmaplein was gisteren rauwe lijks te belopen. Hier deden zich tussen jongeren enkele schermut selingen voor. De politie pakte gis teravond zeven jongens in de leeef- tijd van 14 tot 16 jaar. Rond mid dernacht vond er ook nog een handgemeen plaats in een feest tent aan ae Schiedamseweg. Hier bij raakten twee vechtenden licht gewond. Dat waren de enige scha duwkanten van het zonnige feest. 'F tvm'> Kinderen namen op verschillende plaatsen in de stad deel aan het straattekenen. Op de foto kinderen uit Oost, die by Trefpunt vol overgave hun kunstwerk vervaardigen. SCHIEDAM Een handge meen en een licht beschadigde po litiewagen gingen in het weekein de vooraf aan het bekennen van het doorrijden na een aanrijding. In de nacht van zaterdag op zon dag ontstond op de Mozartlaan een gecompliceerde aanrijding tussen de auto's van een 34-jarige en een 65-jarige Schiedammer. Een derde auto, die de aanrijding veroorzaak te, was doorgereden. De politie trof de derde auto verderop in de Mozartlaan aan en achterhaalde via het kenteken de eigenaar. In zijn woning troffen akanten drie mannen van 20 jaar die zei den hen niet te verstaan en van niets te weten. Uiteindelijk kwam de eigenaar van de auto opdagen, maar die zei ook geen Nederlands te spreken en kon evenmin een aannemelijke uitleg geven over de schade aan zijn wagen. De agenten wilden hem overbrengen naar het bureau, maar dat stond de familie niet toe. Het resultaat was slaan, gillen en schoppen, waarbij ook de surveillancewagen het moest ont gelden. Om verder escaleren te voorkomen, liet de politie de man met rust. SCHIEDAM Tegen een speler van de voetbalvereniging DHS is door een 43-jarige XNVB-scheids- rechter een aanklacht wegens mis handeling ingediend. De speler gaf hem enige klappen en schoppen na het toekennen van een vrije trap aan het bezoekende SC Zuid uit Rotterdam. SCHIEDAM Een ontsnapte agressieve hond heeft gisteren aan de Woudweg een schaap doodgebe ten. De eigenaar van de hond heeft de schade vergoed. De politie zegt niet te weten wat er met de ge vaarlijke hond is gebeurd. SCHIEDAM Op verdenking van het stelen van een fiets en van een motorfiets, zijn bij het NS-sta- tion Schiedam/Rotterdam-West gistermorgen vijf jongens in de leeftijd van 16 tot 21 jaar aange houden. De motorfiets bleek te zijn gestolen in Maassluis SCHIEDAM Deze zomer wordt het oude schoolgebouw van de Goeman Borgesiussehool aan de Anthonie Muijsstraat gesloopt om plaats te maken voor de nieuwe behuizing. Op zaterdag 19 mei zijn alle oud-leerlingen en onderwij zend personeel van harte welkom voor een laatste nostalgische dwaaltocht. De afscheids-inloop duurt van 10.00 tot 13.00 uur. SCHIEDAM Ook dit jaar zul len 4 en 5 mei niet ongemerkt voorbijgaan. Voor beide dagen staan herdenkingen op het pro gramma. Op vrijdagavond 4 mei gaan vanaf zes uur de vlaggen half stok. Gedurende vijf minuten zal dat gepaard gaan met het luiden van de kerkklokken. Om xwart voor acht begint de dodenherden kingsplechtigheid. Bij het monu ment in de Plantage kunnen dan bloemen en kransen worden ge legd. De herdenking zal om half ne gen worden voortgezet met een bij eenkomst in de Grote of Sint Jans- kerk. Daar zal burgemeester Scheeres spreken. Muzikale mede werking zal onder meer worden verleend door de Harmonie Wilton-Fijenoord en het Gemengd Koor Excelsior. De volgende dag om acht uur zal de bevrijdingsdag met het uit steken van de vlaggen worden in gezet. Om half twaalf worden Vlaardingse en Schiedamse atle- tenuit Wageningen waar vijfen veertig jaar geleden de capitulatie werd getekend verwacht. Zij nemen een bevrijdingsvlam mee, die door burgemeester Scheeres op de Koemarkt zal worden ontvan gen. Daarna volgt aan het Broersvest en de Hoogstraat een uitgebreid feestprogramma met tussen twaalf en twee gratis haring. Na tweeën is gratis Oranje Bitter verkrijg baar Bevrijdingsdag zal 's avonds worden afgesloten met een Grote Muziekuitvoering in Sporthal Mar griet. De 'Orkestrale' begint om acht uur, een kaartje kost vijf gul den. Door Canis Zijlmans ROTTERDAM Mineraal en bronwater worden steeds meer verkocht, maar waarom ei genlijk? Het leidingwater spoelt toch 'gratis' uit de kraan? Met die vragen gaan twee vijf- dejaars-studenten van de Land bouw Hogeschool in Wageningen zich bezighouden tijdens een on derzoek in de Rotterdamse wa terwinkel De Waterbron aan de Westerstraat en bij Café-Restau rant Zochers in Het Park. Door etiketten en flessen af te plakken en enquêtes te houden hoopt men te weten te komen, wat de consument het lekkerste watertje vindt. De onderzoekers willen met name weten of mensen uit angst voor verontreiniging voor fles- senwater kiezen of dat de smaak doorslaggevend is voor de keuze. Andere redenen zouden kunnen zijn dat men het drinkt om een houding aan te nemen, omdat water 'in' is of dat men nu een maal iéts moet bestellen in het café. „Voor dit onderzoek hebben we Rotterdam uitgekozen," ver telt de 23-jarige Nancy Hoey- mans, „omdat hier sinds vorig jaar een waterwinkel is geves tigd, die inmiddels een flinke klantenkring heeft opgebouwd. Hier is dus een mineraalwater- drinkerspopulatie." Om de light-, heavy- en non- users van dit vocht (consumenten die het soms, uitsluitend en nooit drinken) in kaart te brengen en hun beweegredenen te weten te komen zullen honderd Rotter dammers worden ondervraagd en neemt men smaaktermen af met een keur van veel gedronken watertjes. Om het verschil tussen deze veelal koolzuurhoudende dran ken en het Rotterdamse 'gemeen te-pils' te verbergen, wordt het laatste ook van koolzuur voor zien. Mineraal- en bronwater zitten volgens de onderzoekers duide lijk in de lift. Uit vorig jaar ge houden onderzoek blijkt dat zes tien percent van de Nederlanders het weieens drinkt, terwijl twee percent niets anders meer tot zich neemt. Inmiddels is in Den Haag en Amsterdam ook een gespeciali seerde waterwinkel geopend en iedere drinker heeft onder de tweehonderd verschillende mer ken zijn eigen favoriet Zo levert De Waterbron de prinsessen Christine en Margriet het exclu sieve Franse Badoit en drinken de voetballers van het Westduit- se nationale elftal louter Aache- ner Kaïserbrunnen. Er zijn spe ciale waters voor baby-voeding om thee van te zetten en tegen allerlei kwalen. Maar op de fles hoeft niet te worden aangegeven welke mine ralen er in het vocht zitten en m Nederland mag van de veronder stelde heilzame werking in geen geval melding worden gemaakt op het etiket. Voor de Wageningse onderzoe kers is de populariteit nog een raadsel. „Wetenschappelijk gezien is er tussen het leidingwater en de andere drank nauwelijks ver schil, behalve dan de smaak. Een heilzame werking is nog nooit overtuigend en wetenschappelijk aangetoond. De meeste minera len die in het gebottelde water zitten, komen ook uit de kraan," stelt Nancy „En voor mineraal water hoeven de meeste mensen niet bang te zijn. Men neemt eer der juist te veel zout tot zich, wat hart- en vaatziekte kan veroorza ken. In één bruine boterham of één plak kaas zitten al meer mi neralen dan in éen flesje." Uitge breid onderzoek in uft in Enge land aangetoond, dat mineraal- watersniet gezonder zijn en dat ze doorgaans niet minder bacte riën bevatten dan het leidingwa ter. Haar collega, de 22 jarige Pe tra Essink, heeft meer twijfels. -„Dat kan natuurlijk ook aan de beperkte stand van de weten schap liggen, die dat nog niet kan aantonen," meent zij. Deze onderzoeker denkt dat water dat tweeduizend jaar of langer tussen zoutkoepels opgeslagen heeft ge legen, toch 'meer leven' bevat dan dat uit de kraan komt. Zij voelt zich gesterkt door een onderzoek naar verschil m water van het gerenommeerde Rijks Instituut voor de Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RIVM) Daar zouden vijf para normaal begaafden onafhanke lijk van t Ikaar aura's hebben ge zien Pi ia Essink hierover: „De aura s ond het Rijnwater noem de 'i allemaal 'dof en hulpbehoe vend' terwijl ze dat van het bronwater als 'hoopgevend en le vendig' karakteriseerden In de jaren zestig was het Rot terdamse leidingwater berucht om z'n slechte smaak. „Het is verbeterd, maar nog steeds zit er een bepaalde smaak aan. Aan het eind van het reinigingsproces wordt er namelijk een scheutje chloor aan toegevoegd. Smaak kan natuurlijk een reden zijn, waarom mensen op de consump- ue van flessenwater overgaan," stelt Petra. Maar dat het in een fles zit, zegt op zich niets over de her komst. Water van het merk He- bron werd gewoon uit de kraan getapt en van koolzuur voorzien en ook over wat nu precies mine raal- en bronwater is, zijn de me ningen verdeeld. De Nederlandse Warenwet zegt niets over ae verschillende oorsprong van mineraal- en bronwater. Bronwater is water, dat uit de grond komt en elders gebotteld wordt, terwijl mine raalwater aan de bron in de fles gaat. Maar volgens waterverkoper Chris Peters, die sinds drie maanden eigenaar is van de Rot terdamse Waterbron, zit er wel degelijk verschil tussen. „Spa en Sourcy zijn bronwaters, dat is ge woon water dat wordt opge pompt. Terwijl mineraalwater ja renlang op grote diepte tussen ondoordringbare lagen heeft ge zeten, waardoor er veel meer be langrijke mineralen in zijn opge nomen." Peters verleent dan ook mede werking aan het onderzoek om dat hij denkt dat de consument voor eens en altijd helderheid in deze zaak zal brengen en zal aan tonen dat mineraalwater het lek kerste is en duidelijk verschilt van bron- en leidingwater. Op 30 april waren de onder zoekers bij Zochers en morgen en op 3 mei staan ze in De Water bron, waarna in juli de resulta ten bekend worden van het on derzoek, dat een afstudeerop dracht is. Boekenwurm met buik pijn in De Teerstoof SCHIEDAM Voor kinde ren van zes tot tien jaar is er zaterdag 5 mei in theater De Teerstoof de voorstelling 'Een boekenwurm met buikpijn', ge speelde door poppentheater De Toverdoos. Hoofdpersoon is Sanne, voor wie er niets heer lijkers bestaat dan zich op zol der terug te trekken met een boek. Ze vindt er ook een mooi boek dat gaat over het land Boekistan, waar geen mensen wonen, maar boekenwurmen. Boekenwurmen zijn dol op boe ken, ze smhllen ervan. Totdat er een boze plaaggeest ver schijnt, die de boeken zo sme rig behandelt, dat er aan lees plezier weinig overblijft. De boekenwurmen zijn wanho pig... Aanvang 14.00 uur, toe gang 3,75 gulden. SCHIEDAM Komend na jaar zal er in Schiedam een achttal bijeenkomsten worden georganiseerd om 55-plussers te informeren over de invloed van het gedrag op onze gezondheid De bijeenkomsten worden voor bereid door een werkgroep be staande uit vijf 55-plussers en drie medewerkers van de stich ting Gecoördineerd Ouderen werk Schiedam. Op dit momen- teel is de werkgroep bezig en- I quêtes af te nemen onder diver- se groepen ouderen. Uit dat on derzoek moet duidelijk worden wat de meest geschikte onder werpen zijn voor de bijeenkom sten. Er zal dan telkens een des kundige gastspreker worden uitgenodigd om het onderwerp in te leiden. Preciese plaats, da ta en tijden zullen in een later stadium bekend worden ge maakt via deze krant. Ook de i ziekenomroep zal in het oude- renprogramma Sterrenbos aan- dacht besteden aan het project. 5 Voor meer informatie kan men nu al terecht bij de Voorberei dingsgroep Gezondheidsvoor lichting 5r plus, Tuinlaan 94, 3111 AX in Schiedam, telefoon- - nummer 4731976. SCHIEDAM De Motor Toer Club Schiedam organi seert op zondag 20 mei een sleutelrit waaraan alle motor liefhebbers kunnen deelnemen. De route zal voornamelijk langs kleine, bochtige weggetjes voe ren en de snelweg zoveel moge lijk mijden De af te leggen af stand bedraagt ongeveer 180 ki lometer; voor de veteranen-mo toren (van voor 1970) is een rit van 80 kilometer uitgezet. Er wordt tussen 9.00 en 11.00 uur vertrokken bij café Baumann, - Rotterdamsedijk 259 in Schie dam. Voor meer informatie kan men terecht op telefoonnum mers 01686-4623, 01887-3803 of 4513574. Dienstencentrum zoekt dammers en schakers SCHIEDAM De afdeling dammen/schaken van dien stencentrum De 4 Molens heeft plaats voor enkele nieuwe le den. Elke middag van 13.00 tot 16.15 uur kan er gespeeld wor den in een rustige zaal. Wie dat wil kan op maandag- en woens dagmiddag ook nog in competi tieverband spelen. Deelname is gratis. Ook de bridgeclub kan nog enkele enthousiaste kaar ters gebruiken. Van september tot en met mei wordt er elke maandagmiddag in de grote zaal van het dienstencentrum competitie gespeeld. In juni, ju li en augustus ligt de competitie stil, maar wordt er wel vrij ge speeld. Ook dan is het handig wanneer men een bridge-part ner meebrengt. Voor meer in formatie kan men contact opne men met Miep de Groot van het dienstencentrum, telefoonnum- 5 mer: 4705500. Reportagefotografie i badminton In De Erk* De Erker SCHIEDAM Foto-enthou siasten die zich verder in hun hobby willen verdiepen kun nen bij wijkcentrum De Erker, Jan van Avennesstraat 32, een cursus reportagefotografie vol gen. De deelnemers leren stap voor stap hoe ze een uitgebalan ceerd fotografisch verslag van een onderwerp of gebeurtenis kunnen maken. De zwart-wit foto's worden door de cursisten zelf ontwikkeld en afgedrukt in de donkere kamer van De Er ker. De cursus bestaat uit vijf lessen die worden gegeven op de dinsdagavond van 19.00 tot 20.30 uur. De kosten bedragen 25 gulden, exclusief het materi aal. In de woensdagavondgroep van het badminton zijn er nog enkele plaatsen vrij. Er wordt recreatief gespeeld van 21.30 tot 22.30 uur. Deelname kost 10 gulden per maand. Voor meer informatie en aanmelding kan men bellen met De Erker, tele foonnummer; 4267767. >■$>3 i '-SM- Vu Jb J-iUtrjtC rtfaiUï! ciiaim., m .-vciu!- !9Ö »Ov •iïlui Jf> 1

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1