Installatie nieuwe gemeenteraad zonder ine denten verlopen Schredam West wil geen ertsmaalderij bi Wilton KUNST TE KIJK Het Vrije Volk SCHIEDAM üMJiSii Speler SC Zuid mishandelde scheidsrechter The Kid i& Podium,1 Pasfoto's met kwaliteits garantie PAGINA 4 ws WOENSDAG 2 ME11990 Houtkamp (D66): „College is een mand met veel vruchten zonder zure druiven" Door Rein Wolters SCHIEDAM Weglopen als een Centrumdemocraat (CD) het woord voert en tussen de andere partijen een felle politieke compe titie. En dat allemaal onder het wakend oog van de politie. De ko mende vier jaar zal dét het beeld worden in de gemeenteraad en de raadscommissies van Schiedam. Gisteravond was hiervan een voorproefje hij de installatie van de nieuwe raad en de benoeming van vijf wethouders. Burgemeester drs. R. Scheeres zag zich meteen al genoodzaakt CD'er A. Vierling tot de orde te roepen. De ultra-rechtse politicus ventilerde via de micro foon opmerkingen die niets van doen hadden met die wethouders verkiezing. Uit protest tegen de installatie van de twee CD'ers gingen in de bloedhete raadszaal, met een tot de laatste plaats bezette publieke tri bune, de andere 31 leden zitten bij het afleggen van eed en belofte van dat duo. Toen Vierling later alsnog het woord voerde (hij zag er eerst vanaf) verlieten verschillen de mensen uit het publiek en een aantal raadsleden de zaal. Anderen toonden ineens opvallend veel be langstelling voor meegebrachte drukwerkjes. Overigens tot ver wondering van de twee omstreden nieuwkomers. Ze wisten er ook niet goed raad mee, getuige hun verlegen lachje. Een spandoek liet weten 'Racis me is egoïsme' en een man hield gedurende ruim twee uur een bord met het jaartal 1937 omhoog. Hij gaf hiermee aan dat het 53 jaar ge leden is dat een ultra-rechtse poli ticus in de gemeenteraad van Schiedam zitting had. De VVD en het CDA gaven blijk van afkeuring over de wijze waar op de PvdA, Groen Links (GL) en D66 zijn gekomen tot een coalitie en daarmee de leverantie van vijf wethouders. Met- name CDA-frac- tievoorzitter D. Baart gaf ongezou ten blijk van zijn ongenoegen. Hij trachtte meteen al tweedracht te zaaien tussen de coalitiepartners met de opmerking dat juist GL, D66 en de PvdA zich in de vorige zittingsperiode schuldig hebben ge maakt aan politieke verontreini ging. D66-£ractievoorzitter M. Houtkamp pareerde de aanval met de opmerking dat het nieuwe col lege een 'mand is met fris fruit waaruit de zure druiven zijn weg gehaald'. Hij doelde hiermee op de verschillen van inzicht in de vori ge gemeenteraad ovei bijvoorbeeld over een bodemonderzoek in Spa- land en de bouw van een ABC-wa- renhuis in de Lange Kerkstraat. Over deze onderwerpen vlogen de nu samenwerkende wethouders Chr. Zijdeveld, A. Reijnhout en B. de Leede elkaar regelmatig in de haren. De discussie gaf onomstotelijk aan dat de oppositie (VVD, CDA en CD) de coalitie het vuur na aan de schenen gaat leggen. „Maar we spelen geen spelletjes op de per soon," beloofde Baart sportief. Ook W. van Wijk (VVD) stelde zich in die richting mild op naar de coali tie. Burgemeester Scheeres zei in -zijn openingstoespraak de installa tie van de nieuwe raad in relatie met het 1 mei feest bepaald geen feest te vinden. Hij doelde op de komst van de CD. „Er zijn politie ke partijen die het predikaat 'de mocratie' in hun programma heb ben opgenomen, maar dat predi kaat niet verdienen." Scheeres verwees ook naar Oost-Europa, waar duizenden mensen nog niet zo lang terug huis en goed hebben verlaten om aan het regiem in die landen te ontkomen. Hij benadruk te extra toe te zien op de naleving door de CD'ers op artikel 1 van de Grondwet waarin is vastgesteld dat niemand op welke grond dan ook gediscrimineerd mag worden. „Ik wens 31 raadsleden een goede zittingsperiode." Schiedam telt 33 raadsleden. Alle fractievoorzitters gaven blijk van afkeuring over de komst van de CD. PvdA-woordvoerder H. Bakker zei dat de CD de kwaliteit van de samenleving aantast en dat het een partij is die in staat is bru taal egoisme los te maken. B. Oo- mens (GL) benadrukte dat het op komende racisme niet alleen bin nen doch ook buiten de raad be streden moet worden. CD'erJVierling-zei-TieU vreemd te vinden dat zijn tweemansfractie (de kleinste in de raad) buiten de coalitiebesprekingen is gehouden. Hij verklaarde ook 'verbijsterd' te zijn door de opmerkingen van eer dere sprekers over dejidentiteit en doelsteUinjjeïfyan zijn partij'; ',',Wij bevechten geen mensen, maar be vechten het beleid. In deze raad zijn wij klein in getal. Het beleid kunnen we alleen veranderen met goede argumenten. Vierling beti telde Groen Links en passant als 'een cultuur-masochistische partij'. Wat hij daarmee precies bedoelde Verbazing by de ultra-rechtse C. Krommenhoek en drs A. J. C. Vierling van de Centrumdemo craten (staand rechts van de pi laar) over het gaan zitten van de andere 31 raadsleden bij het af leggen van hun ambtseed. 'Racisme is egoïsme'. Het span doek sprak gisteravond in de stampvolle raadszaal bij de in stallatie van de gemeenteraad voor zichzelf. r'T""» SÊfefl - eiK v *-* kwam niet tot uiting. Scheeres riep hem met enige hamerslagen tot de orde. Vierling suggereerde niets of niemand te willen aanzet ten tot racisme. Hij besloot zijn be toog met de opmerking dat hij zich verzet tegen het bevoordelen van 'groepen die als laatste arriveren'. „Wij zijn een democratische partij en vertegenwoordigen alle Schie dammers." Vanaf de tribune en vanuit de hal klonk gehoon. De politie had extra voorzorgen getroffen. Een aantal agenten in burger was aanwezig. Bovendien zat de volledige politietop in de zaal. Onder de ongeveer driehon derd belangstellenden waren veel mensen uit migrantenkringen en ook een aantal verzetstrijders uit de Tweede Wereldoorlog. Enkele raadsleden, waaronder de PvdA' ers G. Brouwer en A. van Loenen en D66-ster C. de la Rie droegen zwarte rouwbanden. „Met de komst van de CD is een klein stuk je van de democratie gestorven." De nieuwe wethouders zijn B. de Leede (Groen Links), A. Reijnhout (D66), Van de PvdA blijven A. Wiegman, Chr. Zijdeveld en H. van Kleef. SCHIEDAM De Bewoners vereniging Schiedam West (BVSW) is fel gekant tegen de plannen voor een ertsmaalderij aan de Nieuwe Waterwegstraat naast de scheeps werf van Wilton Fijenoord. Vol gens secretaris John de Kievith van de BWSV zijn de plannen voor de vestiging in een vergevorderd stadium. Hij vreest dat de maalde rij en de overslag van minerale ertsen veel overlast zal gaan ver oorzaken. De Kievith: „Het bedrijf zal met enorme maalmachines grote hoe veelheden mineralen tot heel fijn SCHIEDAM Niet tegen een speler van de vereniging DHS is een aanklacht wegens mishande ling van de scheidsrechter inge diend, maar tegen een voetballer van het bezoekende SC Zuid uit Rotterdam. Dit zegt tweede voor zitter Ria Kalaboyias van DHS. Ze reageert hiermee op een bericht gisteren in onze krant, afkomstig uit een persbericht van de politie. „Ik was er zaterdagmiddag bij toen het incident zich voordeed," vertelt ze. „De noppen van de schoen van die speler stonden in het voorhoofd van de scheidsrech ter. Ik heb die man nog helpen naar binnendragen." Mevrouw Kalaboyias zegt de aangifte een logische zaak te vin den. „Het is jammer dat het voor val de laatste competitiewedstrijd ontsierde. Het is ook vervelend dat de betrokken speler zijn identiteit niet bekend wilde maken. De scheidsrechter heeft gedreigd het hele elftal te rapporteren aan de KNVB. Onder die druk heeft de desbetreffende speler zich alsnog bekend gemaakt. Ik vind het jam mer dat onze vereniging door het onjuiste bericht in een verkeerd daglicht is gesteld." poeder gaan vermalen. De bewo ners verwachten hinder te gaan krijgen van wegwaaiend stof en van geluidsoverlast. Het stof is bo vendien schadelijk voor de volks gezondheid." De bewonersvereniging heeft het gisteren geïnstalleerde nieuwe college van burgemeester en wet houders verzocht nog geen beslis singen te nemen over de vestiging van het bedrijf, maar eerst aan te tonen dat het niet schadelijk is voor de volksgezondheid voor de bewoners in de omgeving van het bedrijf. Omdat tot eind deze week bezwaren ingediend kunnen wor den tegen het verlenen van een hinderwet aan het ertsbedrijf heeft de BVSW en drie bewoners commissies van de nabijgelegen woonflats .opgeroepen alsnog be zwaar aan te tekenen. Ook heeft de bewonersvereniging de Provin ciale Milieu Inspectie dringend verzochtinformatie te verstrekken over de gevaren en overlast door bet erstbedrijf. Ook de gemeente Vlaardingen heeft bezwaren tegen deze vesti ging. Atleten lopen met Bevrijdingsvuur naar Schiedam SCHIEDAM Een groep Schie- damse atleten brengt zaterdag een fakkel met het Bevrijdingsvuur over van Wageningen naar Schie dam. Deze estafetteloop begint za terdag om 0.00 uur in het voorma lige hotel De Wereld, waar op 5 mei 1945 Duitse generaals de capi tulatie ondertekenden. Tijdens een plechtigheid zal voor het hotel een bevrijdingsvlam worden ontsto ken. De atleten lopen vervolgens met de fakkel via onder meer de Grebbeberg, Amerongen, Wijk bij Duurstede, Haastrecht, Gouda, Nieuwerkerk aan den IJssel en Rotterdam naar Schiedam. Daar wordt het Bevrijdingsvuur om 11.30 op de Koemarkt ontstoken. ORANJE Verschillende kunstenaars heb ben zich laten inspireren op de kleur oranje. In het Design Cen tre in Schiedam zijn vanaf 29 april kleding en sieraden te zien die gebaseerd zijn op het thema oranje. De kleding is vervaardigd door onder meer Louis Dacosta, Wicky Geertema, Karin van Paasen en Ulrike Sterman. De sieraden zijn gemaakt door Mec- ky van de brink, Petra Hartman, Herman Hermsen, DanièUe Reu- nen, Jenneke tas en Thea Tol- sma. Het Design Centre is geves tigd aan de Nieuwe Haven 127 in Schiedam. JUBILEUM 'Stedelijk Museum Schiedam 90 jaar' zal de eerste expositie ziin, die na de verbouwing in het Schiedams museum te zien is. De jubileum-tentoonstelling vertelt het verhaal over een kleine oud heidskamer die uitgroeide tot een museum van eigentijdse kunst. De expositie geeft een beeld van de collectie op het ge bied van de oude en hedendaagse kunst. Bovendien wordt er een overzicht getoond van de Schie- damse sierkunstenaar A.F. Gips (1841-1943). De expositie is van 18 mei tot en met 26 augustus te zien in het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112 en eveneens in de Grote Kerk in Schiedam. WATER EN SPORT Het bewegingselement speelt een belangrijke rol in zijn sportim- pressies, de kalme stilte straalt af van zijn schilderijen van oude haventjes. Jan Bakker heeft een brede variatie in zijn onderwer pen. Hij toont in de Schieland Galerie tot en met II mei aqua rellen en acryl schilderijen, waaruit zijn voorliefde voor het water (havens en schepen) en de sport naar voren komt. De gale rie is gevestigd in de Polikliniek aan de Burgemester Knappert- laan en op werkdagen geopend van 9.00 tot 17.00 uur. GERARD BATELAAN Van de 82-jarige Schiedamse kunstschilder Gerard Batelaan zijn werken te bewonderen in bet oecumenisch centrum De Wissel aan het Broersveld 30 te Schiedam. Batelaan, een van de oprichters van de Kunstenaars Gemeenschap, houdt van tinte lende kleurtegenstellingen, zoals een rood paard tussen geel graan tegen een helblauwe hemel. De kunstenaar heeft indertijd zijn brood moeten verdienen met les geven in tekenen en kunstge schiedenis op middelbare scho len in Dordrecht en Den Haag. Hij zag echter altijd wel kans el ke donderdag vrij te houden om zijn eerste liefde, de schilders kunst, te bedrijven. De Wissel is op dinsdag geopend van 10.00 tot 12.00 uur, op woensdag en vrij dag behalve die ochtenduren ook van 14.00 tot 16.00 uur en op za terdag van 13.00 tot 15.00 uur. VRIJE ACADEMIE De cursisten van de Vrije Acade mie in Vlaardingen hebben in htm schilder-, teken en kera- miek-lessen heel wat geleerd. Het werk wat zij de afgelopen lespe riode maakten is van 5 tot en met 26 mei tentoongesteld in het Cultureel Centrum Hollandia aan de Oosthavenkade in Vlaardin gen. Het is geopend van disndag vtot en met vrijdag van 9.00 uur tot 12.30 uur en van 13.00 uur tot 17.00 uur en op vrijdag tot 18.00 uur. Vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur. ONSCHULDIG Toen hij nog leraar Nederlands was tekende Tom Meijer terwijl de leerlingen met hun proefwer ken bezig waren. Meijer nam les sen bij beeldend kunstenaar Siem Visser, tekende voor tijd schriften, illustreerde een aantal boeken en maakte stripverhalen. In De Zeeman, Hoogstraat 205 in Vlaardingen, exposeert hij tot eind mei aquarellen met land schappen van het Noorden. Over die voorkeur zegt hij: „Land schappen hebben iets aandoen lijks, ze zien er zo onschuldig uit." MUZIEK OP HERHALING De eerste expositie onder de titel „Variaties op muziek" werd in 1986 gehouden in Muziekinfor- matie- en documentatiecentrum Ton Stolk in Vlaardingen. Na vier jaar is er een tweede versie met werk van 29 kunstenaars die in de afgelopen jaren exposeer den in Ton Stolk. Er zijn olie verfschilderijen, cartoons en fo to's. Allemaal op muziekinstru menten geïnspireerde kunst. De openingstijden zijn van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur, zaterdag 28 en zondag 29 april en 23 en 24 juni van 14.00 tot 17.00 uur. De expositie duurt van 28 april tot en met 24 juni aan de Westhavenkade 45 in Vlaardingen. DE VRIES-COLLECTIE De nieuwste aankoop van de 81- jarige Delftse kunstverzamelaar Jac. de Vries, twee prachtige porseleinen kommen van kera miste May An Go, schonk hij de ze week aan het Gemeentemuse um. Ze staan op de overzichtsex positie '20 jaar collectie Jac. de Vries', die een deel van de bijna honderd kunstwerken toont wel ke het echtpaar De Vries sinds 1970 aan Maassluis heeft gege ven en waarmee het Gemeente museum zijn eigen verzameling moderne kunst is begonnen. De kunstverzameling bevat een groot aantal werken van de Duit se kunstenaar Armin Mehhng en 24 werken van de schilder Jan van Heel. Voor de overzichtsten toonstelling heeft conservator Maijan Groen een ruime variatie aan werken uitgekozen. De over zichtsexpositie '20 jaar collectie Jac. de Vries' duurt tot en met 13 mei. Het Gemeentemuseum aan de Zuiddijk 16-18 in Maas sluis is dagelijks geopend van 14.00 uur tot 17.00 uur, behalve op maandag. Op bevrijdingsdag is het museum gesloten. VREEMDE VOGELS De aquarellen van Marja Wijn horst moeten de kijker vrolijk stemmen. Basis voor haar werk zijn kleur en beweging. Haar ab stracte vogels worden fleurig op het papier gezet. De kleuren weerspiegelen de blijheid van mooie dingen. De expositie 'Vreemde Vogels' is tot en met 6 mei te zien in Het Zonnehuis, Dillenburgsingel 5 in Vlaardin-' gen Van dinsdag tot en met vrij dag van 10.00 tot 20.00 uur, za terdag tot en met maandag van 14.00 tot 20.00 uur. ZEEGEZICHT Bob Donker schildert in teer grijs en bruin zee-, strand- en wadge zichten, met soms een scheepje, wachtend op hoog water. De im pressionistische stijl van de Vlaardingse kunstenaar leveren kleurige en in losse toets geschil derde olieverfwerkjes. De strand gezichten zijn veelal ter plekke aan het Amelandse strand op het doek gezet. Van Donker, die zich heeft gespecialiseerd in de weer gave van boeiende beelden van zee en lucht, zijn veertig recente werken te zien tot en met 19 mei in galerie De Duig, Landstraat 29 in Vlaardingen, elke zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Fikse buit bij winkeiinbraken SCHIEDAM Bij winkelin braken op diverse plaatsen in de stad is in de afgelopen dagen een behoorlijke hoeveelheid aan goederen verdwenen. Boek- <- handel Mercurius in het Hof van Spaland mist voor ruim" zesduizend gulden aan vulpen nen en balpennen en een geld- kist met honderdvijftien gulden - wisselgeld. De dieven kwamen binnen door het uitlichten van een raamlijst. In hetzelfde win1 keicentrum werd met eeft'^ straattegel de etalageruit van"' Sinke vernield. Er werd voor veertienhonderd gulden aan sieraden meegenomen. Van het a bedrijf Van Hoorn aan het?11 Broersvest zijn vier koffiezet-'1 machines gestolen. De lingerie winkel van Clarijs aan aan de St. Liduinastraat kreeg ook on gewenst bezoek. Voor bijna vierhonderd gulden aan onder goed werd meegenomen. De Kaasspecialist aan het Dr. Wi- bautplein mist voor een bedrag van zeventienhonderd gulden aan limonade, bier, kaas, koffie en snoep. Bovendien namen de inbrekers een magnetronoven mee. Elektrokabel gestolen SCHIEDAM Van een bouwplaats aan de Singel is' honderdvijftig meter elektrici teitskabel gestolen met een - waarde van achttienhonderd gulden. De dieven sneden het dikke draad los van een elektri- citeitskast. Harmonie organiseert avond met psychometrie SCHIEDAM De spirituele, vereniging Harmoma organi-1 seen donderdag een avond met mevrouw Svati over psychome trie. Deze avond vindt plaats in t wijkcentrum Nieuwland aan het dr. Wibautplein. De zaal is open vanaf 19.30 en mevrouw, Svati begint haar handelingen, om 20.00 uur. De entree be draagt voor niet-leden 7,50. j Voor meer informatie kan con tact opgenomen worden met de" vereniging, telefoonnummer. (010) 4733809. SCHIEDAM De 6-mans formatie The Kid treedt zater dag op „in rcafê Het,.Padium aan de Lange Haven, Deze tegen-- draadse band is te herkennen aan de doordenderende dans muziek en de hechte en bij tij den hectische frontline. Het op treden begint om 22.30 en de toegang is gratis. Daarnaast or ganiseert Het Podium donder dag vanaf 22.30 uur een jams'es-r sie met de zanger-gitarist Rini! van Willigen, gitarist Richard. Troost, bassist Nico de Vos, drummer Sjon Eijsselenberg en sessie-leider Peter van Gennip.J De toegang is gratis. The Accused in Filmhuis SCHIEDAM In het Film huis draait vrijdag de film The Accused met in de hoofdrollen Jodie Foster en Kelly Mczzgil- les. De film deed vorig jaar in Amerika heel wat stof opwaai en. Het verhaal gaat over de jonge Sarah (Foster) die in een- kroeg onder luide aanmoedigin gen van omstanders door een aantal mannen wordt ver-, kracht In het daarop volgend» proces moet Sarah zich tot haar, stomme verbazing gaan verde-. digen omdat zij zich provoce rend zou hebben gedragen. The Accused begint om 21.30 uur: de zaal is om 20.30 uur open. De toegangsprijs bedraagt voor donateurs van het Filmhuis ƒ4,- Donateur worden kost ƒ5,- inclusief eerste film. Vervol gens wordt zaterdag in de maandelijks terugkerende cy clus vrouwenfilms de rolprent 'Het meisje met het rode haar'< van Ben Verhong gedraaid. Het meisje met het rode haar begint om 21.30, het Filmhuis is vanaf 20.30 uur geopend. De entree bedraagt ƒ4,- voor donateurs. Polaroid 8 nt*v.mf<n rnn fTBf.h'il n"rii'rv' in (INGEZONDEN MEDEDELING) Hoogstraat 104-106 Schaam Tel 010 4266720

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 2