Meeste winkels morgen open Beeld van verwoeste steden n Schielandshu is Het Vrije Volk SCHIEDAM Schiedam controleert aanwezigheid honden Vandalisme-project succes Vrouwen controleerden plannen voor vijftienhonderd woningen Politie zoekt delen lijk Expositie toont Rotterdam, Coventry en Dresden voor en na oorlogsbombardementen ws PAGINA 4 ■vKpV: VRIJDAG 4 MEI 1990 Thee-dansant SCHIEDAM In het dien stencentrum De Vier Molens, Nieuwe Damlaan 766, vindt zondagmiddag een thee-dansant plaats. Aanvang 13,30- ek het, duurt tot 16.30 uur. De toégang is gratis. i Bladgroen in heemtuin SCHIEDAM BladeremVair, planten zijn zondagmiddagriiet onderwerp van een excursie-in-, de heemtuin in het Prinses Be- atrixpark. De gratis excursie begint om 14.00 uur bij dê-in- i gang van de heemtuin. Deze ligt in het verlengde van het-Dui- venpad in Kethel-Oost en is be reikbaar met buslijn "53' (halte Koekoekslaan). Het blad is éen van de belangrijkst^- organen van een plant en boveftdien vanwege zijn zuurstofproÖuktië onmisbaar voor het levèn van mens en dier. Tijdens de excur sie zal worden verteld hoe een blad functioneert, welke blad- vormen er zijn en wat het nut is van bladeren voor mens1 en dier Natuurlijk wordt ook aan dacht besteed aan planten, die op dat moment in de tuin in bloei staan. Doorvaart gestrem SCHIEDAM De I - I 4^ vaart kan van maandag it enfij met maandag 14 mei gëerage2.^ bruik maken van doorvaart door de Lange Haven. Dit-hïfudt verband met de uitvoerihg\vafi ht. toneelspel 'n Brandende Kwestie op een afgemeërdjpon- ton. Doorvaart voor pleziér- schepen is wel mogelijk als»2e nodige voorzichtigheid in acht wordt genomen. Enig opont houd is hierbij denkbaar. Nadfe- re informatie over de strem ming is verkrijgbaar bij -'de Openbare Nutsbedrijven Schie dam, afdeling Havendienst,^te lefoonnummer 4622222 f stSéS" 168/169. Snoep en tennisbanf] uit keet hondentraln SCHIEDAM versterker en een ballen gevulde emmer worden vermist na een in braak 4 irf-de kantine van de Stichting Hon- densprotcentrum Vijf Slüizen aan de Parallelweg. De dieven kwamen binnen door hetÉftl* slaan van een ruit aandelzij-- kant van het gebouw.' V'fe# Werk in nieuwe D6IM4 fractie verdeeld it - SCHIEDAM Nu de^jlieu- y wegemeenteraad is geïnstal leerd, heeft de fractie vaii-D66'' de werkzaamheden onderling' verdeeld. G. H. van den Akkers- de Jager fungeert als fractiese cretaris, M. J. C. Houtkamp is fractievoorzitter en V. Broeke vervangt hem bij afwezigheid. A Reijnhout is benoemd'tot - wethouder voor onder /meer Stadsvernieuwing en C,4de la Rie Is slechts lid van de fractie en heeft geen vaste taakytoebe- deeld gekregen. Snoepjgnr, met tennis-- Ursus kanshebber; voor hoofdklasse SCHIEDAM De voetbal- - vereniging Ursus kan zèridag/, een overgang bewerkstelligen' naar de hoofdklasse RVB. .Dej Scluedamse club speelt dan ter gen St Lode wijk uit Rotterdam - een promotiewedstrijd iop het veld van Xerxes De winnaar van het duel, dat om 14.00 uur begint, gaat een klasse „hoger1 voetballen. Als er, ook >na£ ver lenging, geen winnaar is Wördt er opnieuw gespeeld. Excelsior'20 bij SVV/ H SCHIEDAM ExWsiof'2'0/ dat nog steeds kan degraderen uit de derde klasse, speelt de belangrijke wedstrijd tegen- koploper Wippolder komende zondag op het SVV-veld. Het éi gen veld kan niet meer ge bruikt worden in verband, met, cricketwedstrijden. Aan dë ont- moeting, die om half drie he- gmt, gaat een wedstrijd varide hoogste pupillen-elftallen vWanj beide verenigingen vooraf. Gratis haring, wittebrood en oranjebitter; winkeliersverenigingen werken nu wél samen SCHIEDAM Binnenkort wordt huis-aan-huis de aanwe zigheid van honden gecontro leerd. Dit maakt de gemeente bekend in een folder, die dezer dagen in de brievenbus wordt gestopt. Daarin worden bezit ters van honden met klem uit genodigd aangifte te doen van het houden van een huisdier, met als direct uitvloeisel het betalen van hondenbelasting Het tarief voor een eerste hond varieert van vijftien tot hon derdvijftig gulden. Elke twee en daarop volgende hond kost on-' geacht de hoogte van het inko men tweehonderd gulden Via de folder waarschuwt de gemeente dat iedere Schiedam mer met één of méér honden hiervoor belasting dient te be talen. Waar meerdere mensen samen wonen, wordt het hoofd van de huishouding als de houdfstler van een hond aange merkt Deze heeft dan ook de plicht de verschuldigde hon denbelasting te betalen Wie nu niet voldoet aan de aangiftep licht, loopt het risico een extra hoge aanslag of een forse boete opgelegd te krijgen. Met de opbrengst van de hondenbelasting zegt het ge meentebestuur beter werk te f kunnen maken van het schoon houden van de stad. Aan de vervuiling dragen ook honden bij. „De leefbaarheid in Schie dam is een zaak van ons alle maal. Wie hondenbelasting be-' taait, draagt aan die leefbaar heid zijn of haar steentje bij. Het betalen van hondenbelas ting is alleen daarom al een zinvolle verplichting." Ronald Prince van de Hoogstraat (links) en Frans van Thienen van het Broersveld nemen alsvast een voorschot op het brood en de haring die morgen worden uitgedeeld. Henk Hoorman van de Broersvest moest door werkzaamheden elders het 'happen' aan zijn collega's overlaten. Door Rein Wolters SCHIEDAM Drieduizend ha ringen, evenveel stukjes witte brood en vijfduizend proefglaasjes oranjebitter worden morgen gratis uitgedeeld in het centrum van de stad. Deze leuke bevrijdingsdag-ge ste (kosten van de gehele organisa tie enige tienduizenden guldens) is afkomstig van de winkeliersver eniging Hoogstraat, Broersveld en Broersvest. Na een periode van langs elkaar heenwerken en vol strekt geen coördinatie in de we derzijds activiteiten, hebben de winkeliersverenigingen op initia tief voor Hoogstraat-voorzitter Ro nald Prince de belangen gebun deld. Naast het in vereniging uitdelen van de versnaperingen, betekent dat ook het betrekken van de jaar lijkse geraniummarkt in de activi teiten. Deze en andere tuin- en balkonplanten en bloemen worden de gehele dag verkocht op het He- maplein. Met het hijsen van een vlag opent de burgemeester om tien uur de markt. In alle straten valt bovendien te genieten van muziekgroepen en andere instru mentalisten en vocalisten. In de gehele winkelkringloop valt dus het een en ander te beleven. Bo vendien delen twee promotieteams de gehele dag aan kinderen choco laatjes, pepermuntjes en ballonnen uit. „Ik ben ontzettend blij met dit samenwerkingsverband," vertolkt voorzitter Frans van Thienen van het Broersveld met zijn collega's Ronald Prince van de Hoogstraat en Henk Hoorman van het Broers veld. „Op deze wijze maken we ge zamenlijk een prima promotie. Ik ben altijd een voorstander van sa menwerken geweest," zegt de eige naar van een doe-het-zelf-winkel. Toch is hij niet helemaal tevre den: „Ik heb begrepen dat morgen zo'n negentig percent van de win kels aan het Broersvest en de Hoogstraat geopend zal zijn. In mijn winkelstraat, het Broersveld dus, is dat helaas de helft. Het zijn alleen de kleinere neringdoenden die hun deur openenen. De grote winkelbedrijven zoals Bas van der Heijden, de Hema, C A en Blok ker zijn gesloten. Ik begrijp dat niet goed: nu kunnen ze zich mani festeren bij het grote publiek en dan doen ze de deur op slot. Dom hóór." "De festiviteiten beginnen mor genochtend om half twaalf uur met het ontsteken van een vreug devuur door burgemeester R. Scheeres op de Koemarkt. Op het Hemaplein is de geraniummarkt dan al geruime tijd in bedrijf. Op de Appelmarkt en het Museum plein wordt een vrijmarkt gehou den. Uitsluitend kinderen en ver enigingen mogen er overtollige spullen verkopen. Op de Grote Markt draait de gehele dag een rad van avontuur. Hierbij zijn honderden prijzen te winnen.Gratis haring en witte brood is zolang voorradig tussen twaalf en twee uur te bekomen bij stands op het Broersveld, Grote Markt, Museumplein, Koemarkt en het Broersvest. Vanaf twee uur wordt aan de stands (eveneens zo lang de voorrraad strekt) oranje bitter uitgeschonken. Op het' Era- maplein is er de gehele dag ker mis. Op initiatief van de uitbaters van de cafés De Dam, Het Koet siertje, Klein Thalia en Dirty Hen ri treden aan de kop van de Hoog straat, nabij de Grote Markt, van twaalf tot vier uur artiesten op. Medewerkenden zijn onder meer Rex Davies, De Martino's, Oosten rijkse Henkie en de Gerbra's. Bo vendien worden er touwtrekwed strijden gehouden tussen de klan ten van de vier cafés, het spel met de wonderoren en een kelnerrace. In de cafés afzonderlijk vindt 's avonds een bevrijdingsbal plaats. SCHIEDAM De toenemende stadsvernieuwing en de bouw van nieuwe woningen bezorgt ook de Vrouwen Advies Commissie voor de woningbouw (VAC) steeds meer werk. De oorzaak hiervan ligt m de gestaag groeiende activiteiten op dit terrein van de gemeente en de woningbouwverenigingen. Ook dit jaar verwacht de VAC zich weer over vele plannen te moeten buigen Als belangrijkste werkstuk „van dit jaar hoopt de VAC een on derzoek af te ronden met als titel 'Woongerief m De Gorzen'. Dit on derzoek wordt gehouden onder de bewoners van de huizen op het voormalige GTB-terrem De VAC bestaat intussen tien jaar Het is een organisatie van vrouwen die het college van burge meester en wethouders adviseert omtrent de leefbaarheid van wo ningen en de woonomgeving. Op grond van de adviezen wil men een kwaliteitsverbetering in het wonen bereiken De commissie heeft zich opgewerkt tot een vol waardige gesprekspartner in de ontwerpfase van plannen voor nieuwbouw en renovatie. Dit ge beurt vanuit de positie van huisvrouw/gebruiker van de wo ningen. De commissie treedt niet alleen op als belangenbehartigers namens de (soms ook nog onbeken de) bewoners, maar zet zich ook daadwerkelijk in metde bewoners in werkgroepen. Vorig jaar boog de VAC zich over 26 bouwplannen omvattende een kleine vijftienhonderd wonin gen en bedrijfsruimten De com1 missie let vooral op het praktische gedeelte van de woningen. Draaien deuren wel de goede kant op, is de badruimte van goede maat, is er een aansluiting voor de wasmachi ne en zijn er voldoende wandcon tactdozen voor de elektra op de goede plaatsen, kan een extra groot bed ook in de slaapkamer en is er plek voor bijvoorbeeld een kapstok Bij de 63 woningen in het deelplan Harreweg tekende de VAC bezwaar aan tegen een vluch troute via een luik naar het huis van de buren. In een ander deel plan in de nieuwe wijk wees dè VAC de situering van een toilet na bij de woonkamer van de hand Het toetsen van bouwplannen en het begeleiden van bewoners zijn met de enige bezigheden van de VAC. Regelmatig maken VAC- leden ook gebruik van uitnodigin gen om elders in het land bouw projecten te bezichtigen. Vorig jaar werden bezoeken gebracht aan Amsterdam en Eindhoven. ROTTERDAM Uren en uren lang heeft dc- politie gisteravond in de Westersingel in Rotterdam ge dregd en gedoken. Gezocht werd naar handen en hoofd van een on bekende vrouw. Resultaat van al die inspanningen nihil. Gisteren heeft de-politie daar een plunjezak gevonden met erin de stoffelijke resten van een vrouw. De handen en het hoofd ontbraken. Op aan wijzingen van een voorbijganger haalde de politie gistermorgen de plunjezak op het droge. De zak is even open geweest, maar toen men constateerde dat het om een lijk ging, onmiddellijk naar het ge rechtelijk laboratorium gebracht. Door Canis Zijlmans ROTTERDAM „De overeen komst tussen de bombardementen op Rotterdam, Dresden en Coven try is dat het eigenlijk alle drie terreurbombardementen waren, die nauwelijks militaire doelen troffen. Vooral de laatste twee hinden meer een symbolische functie," zegt conservator drs. Remmelt Daalder van het Rotter dams Historisch Museum. In het kader van de Internationale Vre- desmanifestatie, die deze maand plaatsvindt ter ere van de 650-ste veijaardag van de stad, is sinds gisteren een tentoonstelling te zien over de verwoesting en wederop bouw van deze drie steden in het Schielandshuis aan de Korte Hoog straat. „Zoals bekend verloor Rotterdam in mei 1940 door een Duits bom bardement zijn binnenstad, waar bij ongeveer duizend inwoners om het leven kwamen. Eenzelfde lot trof in de nacht van 14 op 15 no vember het Engelse Coventry, 1 SCHIEDAM Het vandalisme- project waar veertien Schiedamse scholen het afgelopen half jaar mee bezig zijn geweest, wordt aan staande maandag afgerond. De leerlingen van de scholen hebben een werkstuk over vandalisme ge maakt. Maandag krijgt;de school met het mooiste werksthk ëem wis seltrofee. Het project mc% ,een jaarlijks evenement op' dëï'Schie-, damse scholen worden.' Heï^asl dit jaar zo'n succes, dat' verbracht wordt dat volgend jaar noffmeer scholen zullen deelnemén..|- Het vandalismeprojectV is een gezamelijk initiatief van het bu reau Criminaliteitspreventie, de politie en het bureau gemeentelijk Onderwijsconsulent De organisa toren praatten op de scholen met de leerlingen over vandalisme. Ze lieten er dia's zien van vernielin gen in de buurt van de scholen en een film over vandalisme. Daarnaast werden de scholen uitgenodigd op het politiebureau. Vooral het bezoek aan het cellen complex maakte diepe indruk op de kinderen. De groep die maandag van bur gemeester Scheeres de wisseltrofee voor het mooiste werkstuk krijgt, mag een dagje naar het Neder lands Technologisch Museum in Amsterdam. De winnaars van de tweede prijs gaan pannekoeken eten in restaurant De Hermandad op de Grote Markt. waarvan het centrum gedurende een elf uur durend bombardement, dat 568 mensen het leven kostte, met de grond gelijk werd gemaakt. In februari '45, in de nadagen van de Tweede Wereldoorlog, ver woestte een Brits-Amerikaanse luchtaanval Dresden, de oude hoofdstad van Saksen, waar op dat moment miljoenen mensen waren samengepakt, die op de vlucht wa ren voor de Sovjet-legers. Het ge schatte aantal doden bij deze aan val loopt uiteen van 35.000 tot 135.000. De noodzaak en onafwendbaar heid van het droeve lot van de drie steden werd door sommigen in twijfel getrokken. Rotterdam zou zijn verwoest, doordat de over gave van de stad niet op tijd be kend zou zijn geweest bij de Duitse aanvaller. Het bombardement op de oude bestuurs- en cultuurstad Dresden, dat met zijn talrijke 18de- en 19de-eeuwse historische gebouwen wel het Florence aan de Elbe werd genoemd, zou zijn uitge voerd om vooral Stalin de kracht van de Amerikaanse en Britse luchtmacht te tonen. Anderen zeggen dat de stad werd verwoest om te zorgen dat zij niet heel in Russische handen zou vallen. Van de luchtaanval op Co ventry zouden de Britse autoritei ten van tevoren op de hoogte zijn geweest, doordat men een geheime Duitse code had gebroken. De mili tairen wilden dit niet laten mer ken en dus moest de stad worden geofferd, zo wil het verhaal, dat overigens door de Britse autoritei ten altijd met kracht is ontkend. Conservator drs. Nora Schadee van het Historisch Museum gelooft niets van deze verhalen, die vrij wel na de verwoesting van iedere stad de kop op steken. „Het bom bardement op Coventry werd uit gevoerd als vergelding voor een eerder Brits bombardement op Berlijn, waarmee Churchill wilde laten zien hoe ver hij kon komen," Conservatoren drs. Nora Schadee (r) en drs. Remmelt Daalder: „De bombardementen boden in Rotterdam en Coventry een oplossing voor stedebouwkundige problemen." vertelt zij. „De Britten zouden de aanval zeker hebben afgeslagen, als men op de hoogte was. Op deze plaats stonden namelijk fabrieken, die onderdelen voor jagers maak ten en ook de Whitley-bommen- werpers werden hier gefabri ceerd." Om zich niet te mengen in discussies over dit soort theorieën hielden beide samenstellers deze buiten de tentoonstelling. Wel laat de tentoonstelling zien hoe de inwoners vlak na het bom bardement leefden en de opbouw van hun stad ter hand namen. „In Coventry gingen de volgende dag veel mensen gewoon naar het werk," weet Nora Schdee. „Er is wel puin geruimd, maar eerste werkte men om de oorlogsindus trie, die slechts licht getroffen was, weer op gang te brengen. Met een stiff upper-lip gingen ze over tot de orde van de dag. Ook in Rot terdam heerste na het verdriet om het verlies van de stad en de vele levens, toch snel een soort eufo rie," „Met de bekende Rotterdamse mentaliteit van 'dat varkentje was sen we wel even', begonnen de Rotterdammers puin te ruimen. Nood winkels werden zelfs vrolijk gedecoreerd door kunstschilders als Han Richters," voegt Daalder eraan toe. „Veel moeilijker van de grond kwam de opbouw in Dres den. De inwoners en vluchtelingen waren daar volledig gedemorali seerd, door het bombardement, dat aan weerszijde van de Elbe vijf tien vierkante kilometer stad van de kaart had geveegd. De Nazi's hebben ook geen enkele poging meer ondernomen om de stad leef baar te maken. Zo goed en zo kwaad als dat ging leefden mensen op straat of in provisorisch gerepa reerde huizen." Op de tentoonstelling is een uit deze stad afkomstige potkachel te zien, gemaakt van een onontplofte Engelse vliegtuigbom. Verder zijn er een door hitte verwrongen naai machine, die uit het Rotterdamse puin werd gevist, een compleet uniform van een medewerker van de Britse Airraid-Protection en ve le afbeeldingen en maquettes van voor en na het bombardement op de steden. Dat de luchtaanvallen, wrang genoeg, oplossingen boden voor de oude stedebouwkundige problemen van Rotterdam en Coventry wordt er ook duidelijk. Beide hadden voor de oorlog al stadsplannen, die een eind moesten maken aan de verkeersproblematiek, ontstaan door een wirwar van smalle straatjes, 'die overal heengingen, maar nergens aankwamen' Een ander probleem vormde de ver ouderde en verpauperde wonin gen. In Rotterdam werden de Blaak en de Schie gedempt en het Hofplein werd een echt verkeers plein In Coventry bleek het moei lijk om de oude winkelwijk te ont eigenen, waardoor hier aanvanke lijk de vernieuwingsplannen wer den opgehouden. Beide steden kregen na de oor log een ruime moderne gedeelte lijk overdekte winkelstraat, uit sluitend bestemd voor voetgangers In '53 werd in Rotterdam de Lijn baan geopend en vijf jaar later volgde in Coventry de Shopping- Precinct met zijn dubbele winkel- laag, waarmee met de bouw op dB plaats van de oude Engelse winkel wijk vrijwel gelijktijdig was be gonnen, Ook Dresden kent zijn Lijnbaan; de breed opgezette Pra- ger Strasse Bij de wederopbouw is in Rot- 'cerdam voor de radicaalste oplos sing gekozen, hier werd alleen de Laurenskerk herbouwd. In Coven try vernieuwde men slechts de helft van de stad. Rond de kathe draal in het westen, die ook ge deeltelijk was verwoest, werd veel gerestaureerd. In Dresden, dat door zijn brede bij de Duitse barok passende straten geen last had van twintigste-eeuwse verkeersproble men, heeft men oud en nieuw ge combineerd. Veel markante gebouwen als de Semper-Oper en het beroemde lust oord Zwinger werden herbouwd en afgewisseld met nieuwe woon blokken, kantoren en winkels. De tentoonstelling 'Verwoeste steden' duurt tot 2 september. f - \A -S» v )UV

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1