Centrum Schiedam op zonnige Bevrjdongsdag 'leuk bevolkt' Kogels floten de brandweerlieden om de oren m tr 'Spelers in Kantje Boord zijn beter dan amateurs' Brug met waterkoeling Het Vrije Volk SCHIEDAM Politie pakt 'doorrijders' Jubileumfeest De Blauwe Brug Amnesty present op Aleidafeesten PAGINA 4 /ws/ MAANDAG 7 ME11990 Door Rein Wolters SCHIEDAM Flaneren en ge nieten van het stralende zomer weer. Bevrijdingsdag 1990 was een kopie van de koninginnedag, vijf dagen eerder. Alleen lag het aceent van de festiviteiten nu in het centrum van de stad, omdat een groot deel van de winkels open was. In de Hoogstraat, het Broersveld en de Broersvest was het de gehele dag leuk bevolkt, maar net weer niet té druk. Voor burgemeester Reinier Scheeres was het een drukke och tend. Om tien uur stelde hij de ge- raniummarkt op het Hemaplein open voor het publiek. Anderhalf uur later ontstak hij, vanwege de hitte in hemdsmouwen, op de Koe markt een bevrijdingsvuur. Dat ge beurde onder het toeziend oog van enige honderden belangstellenden en onder de muzikale klanken van de Rijnmondband. Scouts van de diverse verenigingen in de stad zorgden voor een levende afraste ring van het feestterrein. De burgemeester stak de toorts aan met het vuur van een fakkel, aangedragen door Hans Kleine- koort van de cricketvereniging Ex celsior. Hij was één van de twintig atleten die vrijdagnacht met de vlam waren vertrokken vanaf ho tel De Wereld uit Wageningen. Hier werd in 1945 de vrede gete kend. In estafette brachten de lo pers de vlam eerst naar Vlaardin- gen en vervolgens naar Schiedam. Kort na de plechtigheid deden honderden bezoekers zich op vijf plaatsen in het centrum te goed aan gratis haring en brood, aange boden door de winkeliersvereni ging van het Broersvest, Broers veld en de Hoogstraat. „Fantastische kwaliteit, die ha ring," sprak een vaste betreder van het etablissement De Zon aan het Broersveld. Hij ging voor de derde keer een 'harinkje happen' in de stand op de hoek van de Baanstraat. Duizenden bezoekers slenterden rond het middaguur op de grote omloop (Broersveld/Hoogstraat/Lange Kerkstraat/Broersvest). Muziek groepen sloofden zich uit, maar kregen niemand aan het dansen. Daar was de tropische tempera tuur trouwens ook niet naar. Me nigeen zocht verkoeling in de schaduw of op de terrassen. Op de kermis was het minder druk dan De haring en het witte brood had gretig af trek op het be vrijdingsfeest in Schiedam. Oud en jong hapten toe op de tractatie van de winkeliers. tijdens koninginnedag. Ook hier was dat de oorzaak van de warm te. Berend Schilder en de drie an dere muzikanten van het kwartet Blues Strings werkten zich op de Hoogstraat, ter hoogte van café 't Paard, in het zweet des aanschijns. „We komen nauwelijks uit de verf," zei Berend somber. „De con currentie met de evenementen aan de kop van de Hoogstraat is veel te groot. Bovendien verdienen we geen stuiver. De winkeliersvereni ging heeft onder de optredende muziekgroepen een soort van wed strijd uitgeschreven. Ze zeggen dat er een jury rondloopt en punten uitdeelt. We kunnen ten hoogste een prijs winnen van honderd vijf tig gulden. De winkeliers proberen op deze manier voor een duppie op de eerste rij te zitten. Eigenlijk schandalig," vindt hij. Op de Appelmarkt, bij het Sit- ton Party House voor de deur, mu siceerde een driemans rockgroep. Rijendik genoot men van de kwa- liteitsmuziek van deze naamloze formatie. „Zulke muziek mag voor mij elke dag in de Hoogstraat klin ken," zei een enthousiaste veerti ger tot rijn vrouw. Veel amuse ment brachten ook de uitbaters van de cafés Het Koetsiertje, Dirty Henri, De Dam en Klein Thalia bij hun bedrijven aan de kop van de Hoogstraat. Artiesten traden op, hardlopende kelners probeerden elkaar op superskies de loef af te steken en krachtpatsers trokken hun armen bijkans uit de kom bij een robbertje touwtrekken. „Vol gende keer presenteren we ons met een super-biertafel met een lengte van honderd meter. Ieder een mag dan gratis komen drin ken," stelde Theo Koogje van Het Koetsiertje in het vooruitzicht. Bijzonder veel belangstelling trok ook de jaarlijkse geranium- markt op het Hemaplein. „We doen goede zaken," grijnsde Nico Jansson halverwege de feestelijke dag. Hij is penningmeester van de dahliavereniging Schiedam, die het domicilie heeft naast de voor malige begraafplaats aan de Vlaar- dingerdijk. „Ik schat dat we van daag vijftienhonderd zelfgekweek te knollen verkopen. Zet ook maar in de krant dat de organisatie van deze markt perfect is geregeld." Tevreden geluiden ook bij Frans van Thienen, de voorzitter van de winkeliersvereniging Broersveld, en bij zijn collega- preases Ronald Prince van de Hoogstraat. Van Thienen: „Wat een schitterende dag. Ik heb niets dan positieve geluiden gehoord. Zo zijn we met deze gezamenlijke ac tiviteit op de goede weg." Prince: „De haringen zijn allemaal uitge deeld en de door ons gratis ver strekte vijfduizend glaasjes met oranjebitter zijn eveneeens goed ontvangen." Veel kleinere winkels waren za terdag, ondanks dat het een natio nale feestdag was, toch geopend. Midden op de Hoogstraat keken voorbijgangers geboeid toé bij een demonstratie maehinebreien bij het winkelbedrijf Phildar. Verder op in de -straat maakte een schreeuwende Carel Beke (direc teur van de stedelijke theaters en verkleed als stadsomroeper) mel ding van de openlucht-theaterpro- duktie 'n Brandende Kwestie, die volgende week in en aan de Lange Haven wordt opgevoerd. Zo hij een rol in de produktie heeft, zal zijn stem deelnemen niet meer toela ten. Winkelier Tom Leusen van de baby-speciaalzaal Bebinella aan de Hoogstraat zei geen spijt te hebben zijn winkel te hebben geopend. „Ik heb een leuke omzet gehaald. Niet alleen in mijn winkel, maar ook door de verkoop van spullen van onze familiezolder. Het was een schitterende dag." Zoals al is aangehaald, was het op de kermis op het Emmaplein minder druk. Maar ook dit feit kon niet weerhouden dat jongeren opnieuw enkele keren met elkaar op de vuist gingen. Ook nu waren dat de enige ontsierende details in een overigens zeer geslaagd bevrij dingsfeest. Door Annet van Aarsen VLAARDINGEN „Ik ben hardstikke trots op mijn spelers," glunderde regisseuse Janka Ver- hoeff vap de revue Kantje Boord zaterdag in de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen na de laatste van de twee voorstellingen op die dag. „Ze zijn in zekere zin semi-profs ge worden, beter dan amateurs dus." Sinds vorige week draait de be vrijdingsrevue in Vlaardingen met groot succes. Acht maanden heb ben bij elkaar 170 amateurs ge oefend om de door muzikaal leider Dick Borst bedachte revue gestalte te geven. Dat 'haar' spelers uitein delijk boven het amateur-niveau zijn uitgestegen, mag als je Jan- ka er over hoort praten een klein wondertje heten. „Soms kwam ik 's avonds thuis en dan dacht ik 'waar ben ik aan begon nen'. Dan zag je ze op de repetities met een blik vol onbegrip in hun ogen. Ze begrepen gewoon niet wat je bedoelde. Het was in het begin SCHIEDAM Doorrijders na een aanrijding hebben de politie in het afgelopen weekeinde veel werk bezorgd. Vrijdagavond ram de een 25-jarige Schiedammer op de Lorentzlaan de auto van een stadgenoot. Op het Faassenplein trof de poltie de auto van de door rijder aan. De eigenaar bleek on der invloed van alcohol te verke ren. Hij kreeg twee processen-ver- baal uitgeschreven en bovendien) een rijverbod opgelegd van zes uur. 1 Gistermorgen deed zich om ze ven op de A20 een gecompliceerde aanrijding voor, waarbij een 23-ja- rige -Rotterdammer doorreed. Hij werd thuis opgepakt. De auto's van een 30-jarige Schiedammer en een 39-jarige man uit Klaaswaal wer den volledig vernield. Het ongeval ontstond toen een van de drie be stuurders via de middenbaan tus sen de twee andere weggebruikers wilde passeren. Een 22-jarige man uit Berkel en Rodenrijs werd na een achtervol ging door de politie aangehouden nabij het NS-station Nieuwland. De zwaar onder invloed verkeren de man had zich schuilgehouden in de buurt van het nieuwe politie bureau aan de Nieuwe Damlaan. Zijn auto werd aangetroffen in de bossages bij een afrit van de A20. Hij bleek daar enkele borden en een lantaarnpaal te hebben ge ramd. Bovendien bleek de man eerder op de avond in de Grevelin- genstraat twee geparkeerde auto's te hebben geramd. echt een stel dolle jonge honden." In de revue die nu op de plan ken wordt gezet, was er echter geen moment van onbegrip tussen de spelers of de technici. De sa menwerking liep vanuit de zaal ge zien vlekkeloos. „Als paarden in de piste," zo schetste de regisseuse het spel. „Maar het zijn zijn zeker geen marionetten geworden." Door streng te zijn en te hame ren op dicipline, heeft Janka naar eigen zeggen de spelers tot dit re sultaat gebracht. „Je moet je spe lers onder de duim houden maar toch ook tolerant zijn. Dat zag ik al bij mijn moeder, die in Vlaar dingen tijdens en na de Eerste We reldoorlog een aantal koren op richtte. Die was ook behoorlijk streng. Maar ik had dit nooit kun nen bereiken zonder het enthousi asme en de leergierigheid van de mensen die nu op het toneel staan." Na de audities zijn er toch nog ongeveer twintig spelers en figu ranten opgehouden met de repeti ties. Volgens Janka omdat ze als regisseuse 'te lastig en te streng' was voor deze groep. „Als mensen je niet mogen, moet je daar aan voorbij gaan. Alleen het eindresul taat telt op een gegeven moment," aldus de regisseuse, die voorheen zelf beroepszangeres was. De kaarten voor Kantje Boord zijn, met uitzondering van de ex tra voorstelling komende zaterdag, uitverkocht. Mensen, die geen plaatsje in de Stadsgehoorzaal heb ben kunnen bemachtigen, zullen waarschijnlijk tot 1992 moeten wachten. Een selecte ploeg uit het huidige gezelschap maakt namelijk plannen voor een nieuwe revue in dat jaar. VP-24 ^9 5 Een nieuw kunstwerk? Neen, gewoon een defecte brug. De Hoofdbrug over de Nieuwe Haven heeft last van de warmte en kan alleen in bedwang gehouden worden door een permanente koeling met stromend water. Vandaag zijn medewerkers van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam begonnen met het korter maken van de ijzeren brugdelen om ervoor te zorgen dat bij het oplopen van de tem peratuur de brug toch gewoon kan sluiten. SCHIEDAM Wijkcentrum De Blauwe Brug in Schiedam-Noord bestaat tien jaar en viert dat twee de lustrum met een reeks van acti viteiten,. De feestelijkheden wor den op vrijdag 18 mei ingeluid met een optreden van het Maas- sluise Telemann-ensemble. Het or kest zal werken ten gehore bren gen van onder anderen Telemann, Vivaldi, Rossini, Bach, Brahms en Andriessen. Het concert begint om 20.00 uur en de toegang bedraagt 2,50 gulden. De opbrengst van de avond zal ten goede komen aan het vogel-asiel in Schiedam-Noord. De eigenlijke feestweek is ge pland van 25 tot 31 augustus. Na een Open Dag op zaterdag 25 au gustus staan er verder op het pro gramma een dixieland-avond, ca baret-avond, kindermiddag, een bridge-drive, een klaveijas-toer- nooi, een avond voor ouderen en nog veel meer. De entree voor alle evenementen wordt laag gehou den. Het batig saldo van de fees tweek zal worden verdeeld over de Hargahoeve, de Padden-Werkgroep Schiedam-Noord en het Vogelasiel. SCHIEDAM De Schiedamse afdeling van Amnesty Internation al zal op zaterdag 12 mei acte de presence geven op de Aleidafees ten. De groep zit dringend verle gen om nieuwe, actieve leden en daar zal aan de stand dan ook hard voor geworven worden. Ook zullen er tuinplantjes verkocht worden ten bate van de eigen acti viteiten. Door Rein Wolters ROTTERDAM De brandweer heeft tijdens en na het bombarde ment op Rotterdam een grote rol gespeeld. Over de vuurzee, die in de meidagen van 1940 een groot deel van, de stad verwoestte, is reeds veel geschreven. Doch nooit is debelangrijke strijd van de Rot terdamse brandweerlieden - in die dagen bestaande uit vrijwilligers - verwoord. Zij voorkwamen dat de gehele stad in vlammen opging. In het boek 'Rotterdam brandt, mei 1940' beschrijft de auteur Jan Broekman de fatale dagen vanuit een oogpunt van de brandweer. Hij doet dat aan de hand van ooggetuigenverslagen, opgetekend uit de mond van toenmalige brandweerlieden of hun nabe staanden en van gewone burgers. Broekman is oud-officier van het Rotterdamse brandweerkorps. Indrukwekkend zijn de getuige nissen van de mensen die het bombardement en vervolgens de gigantische brand van nabij heb ben meegemaakt. Zoals reder Th.A.W. Ruijs. Als hoofdman van de brandweer was hij de laatste Rotterdammer die voor het los branden van het gevecht om de Willemsbrug deze oververbinding passeerde. Onwetend van het feit dat een groot deel van het Noor dereiland in handen was van Duit se militairen, die een uur eerder met watervliegtuigen op de Nieu we Maas waren geland. Of van de mannen van de afde ling Brandblusmiddelen, in feite de eerste beroepskern van de brandweer, die verplicht waren binnen een afstand van vijfhon derd meter van de brandweerka zerne in de St. Laurensstraat te wonen. Deze verplichting kostte hen bij het bombardement verlies van have en goed. Ondanks hun persoonlijke perikelen bleven zij gedurende de beruchte vijf meida gen en nog lange tijd daarna con stant in touw. Chauffeur Willem Verschoor van een der Ahrens Fox-autospui ten werd bij de uitoefening van zijn werk dodelijk gestroffen door kogels uit Nederlandse geweren. Zijn autospuit werd door de Neder landse miliatiren aangezien voor een door de Duitsers gevorderd voertuig. Het kennismaking met de Tweede Wereldoorlog in Neder land en de eerste schermutselin gen en branden vonden plaats op het vliegveld Waalhaven. Auteur Jan Broekman: „Om 04.13 uur viel in de alarmcentrale een klepje van een aansluiting op het brandmeldnummer 9.9 voor. Aan de andere kant was de portier van het vliegveld Waalhaven. Ner veus vertelde hij dat er een explo sie was geweest en dat een vlieg tuig in brand stond. De eerste cen tralist nam contact op met zijn chef. Net als zoveel andere Rotter dammers was die al door het ge luid van de overkomende vliegtui gen en het afweergeschut wakker geworden. De chef gaf opdracht middelalarm te maken. Dat bete kende dat vier slangenwagens moesten uitrukken. Kort daarop rinkelden de telefoons in de wo ningen van de brand- en onder- brandmeesters Tegelijk joegen wekkers de manschappen uit hun bed. Niet ver van het vliegveld bleven zij steken. Pas toen bleek dat er veel meer aan de hand was. De kogels floten de brandweerlie den om de oren." Nauw verbonden aan de presen tatie van 'Rotterdam brandt, mei 1940' wordt van 10 tot en met 14 mei een speciale expositie gehou den over het Duitse bombarde ment in 1940. Dat gebeurt op het Grote Kerkplein, waar op 14 mei 1940 de brandweerkazerne met de alarmcentrale door bommen werd verwoest. Met deze foto- en video presentatie worden ook de korpsle den herdacht. De expositie wordt donderdagmorgen om 09.00 uur opengesteld door burgemeester dr, A. Peper. 'Rotterdam brandt, mei 1940'. Geschreven door Jan Broekman, Vanaf 10 mei verkrijgbaar. Prijs 12,50 gulden. School doelwit van brandstichters SCHIEDAM De brand weer moest in het afgelopen weekeinde twee keer uitrukken voor brandjes bij de Woudhoek- school aan het Faassenplein. Vrijdagavond werden houten speelwerktuigen aangestoken. De brandweer kon met enige scheppen zand het vuur doven. Gisteravond staken vandalen een afrastering van boomstam men en een afzettingshek van de gemeente in de brand. De brandweer had het vuur snel onder controle. Een slaapkamer op de tweede etage van een wo ning aan de Buys Ballotstraat brandde uit. De lager gelegen woonverdieping liep rook en waterschade op. De oorzaak van de brand is vermoedelijk een defecte ventilator, die te dicht bij gordijnen stond. Haardrogers gestolen SCHIEDAM Uit een op een trailer staande container van het transportbedrijf S.T.K uit Rotterdam zijn twintig do zen met haardrogers gestolen. De door de douane verzegelde container stond geparkeerd aan de Sporthalstraat. De waarde van de drogers is ongekend. Oronk8n mannen belagen vrouw SCHIEDAM Drie mannen hebben gisteren op de Nieuwe Damlaan getracht een 52-jarige vrouw in elkaar te slaan. Met haar auto stond ze stil voor een verkeerslicht op de Churchilll- aan. Ze werd uitgescholden door drie jonge mannen in een andere auto. Bij het volgende verkeerslicht werd ze opnieuw belaagd. Ze werd gedreigd met een scherp voorwerp en een an dere man sloeg met een bierfles op haar voorruit. De vermoede lijk dronken mannen namen daarop de benen. Lastige bijen verwijderd SCHIEDAM Imker Van der Lugt uit Vlaardingen heeft gisteren in de Toon Verheyst- raat een zwerm van 60.000 bij en verwijderd. Waar de dieren vandaan kwamen is niet be kend. De bijenhouder nam de zwerm mee naar zijn woon plaats. Dobermann bijt kat dood SCHIEDAM Een 16-jarige kat heeft gisteren in de Pastoor- tuin de dood gevonden na een achtervolging door een dober mann pincher. De kat werd door de dolle hond doodgebe ten. Door de D,;®renambulanche zijn beiden overgebracht naar de Hargahoeve. De naam eige naar van de dobermann is on bekend. Fietser t ewond bij aanrijding SCHIEDAM Een 77-jarige fietser is zaterdagmiddag met een gebroken rechterarm opge nomen in het Schieland-Zieken- huis. Op de Rotterdamsedijk werd de man geschept door de auto van een 34-jarige Vlaardi- ger. Deze bekende later haast te hebben gehad en door rood licht te zijn gereden. Tweewekelijkse disco in Nieuwland SCHIEDAM Voor één gul den entree kunnen tieners zich vijf vrijdagavondenin het zweet swingen bij de disco van buurt huis Nieuwland in Schiedam. In de tot disco omgebouwde sportzaal van het buurthuis zul len, voor de eerste keer op II mei, hiphop, rap en onvervalste hits uit de boxen knallen. De avond duurt van 1U.30 tot 22 uur. De andere discoavonden zijn op 25 mei, 8 en 22 juni en 6 juli. Opbrengst fancy-fair is voor zomerkamp SCHIEDAM Middels het houden van een grote fancy- fair annex rommelmarkt, hoopt het buurthuis Nieuwland op za terdag 19 mei een flink bedrag over te houden voor het jaar lijkse zomerkamp. Het evene ment begint om 12 uur op het grote plein aan de Albarda- straat. De presentatie en de ver zorging van de muziek is in handen van Martin Green.Qm 14 uur kunnen er strafschop pen worden afgevuurd op Carlo FAmie, de doelman van de kersverse ere-devisieclub SVV. Er is ook een groot luchtkussen op het terrein. Voor de rommel markt kunnen tot vrijdag 11 mei nog bruikbare spullen (geen kleding) worden ingele verd. Indien goederen niet kun nen worden afgegeven, worden deze desgewenst afgehaald. In lichtingen bij Harrie Gijten- beek, tel. 4738671. 4

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1