Verkassen snackwagen gaat moeizaam m Lange Haven omgëhoyi d tot f h eater Spontane giften ui t dank voor bevrij dingsrevue Het Vrije Volk SCHIEDAM Middenstander Ben Zuidema: „ledereen toont begrip, maar het duurt allemaal zo verschrikkelijk lang" Verpleeghuis-personeel naar Polen 426™-'r§nr^^ l MM m Aleidafeesten uitgebreid met wielerwedstrijden Spaland-effect: meer inwoners Bond-film in Filmhuis ws PAGINA 4 WOENSDAG 9 ME11990 Door Rein Wolters SCHIEDAM Frits Zuidema is moedeloos. De anders zo actieve 48-jarige middenstander zit be hoorlijk met zijn handen in het haar. Aan die situatie probeert hij al geruime tijd een eind te maken. In zijn uppie komt hij er niet uit. Daarvoor is de hulp van de ge- SCHIEDAM Tegelijk met het Molenfeest en een vooijaarsbrade- rie van de Broersveldwinkeliers, worden zaterdag in Schiedam ook de Gravin Aleidafeesten gehouden. Deze 'grootste braderie van de Rijnmond' manifesteert zich in de omgeving van de Burgemeester Knappertlaan en de Ary Prinslaan. In het aangrenzende Julianapark komen terrasjes en dat zal ook het trefpunt zijn van een rommel markt. Rondom het park komen zo'n tweehonderd kramen met voor 'elck wat wils'; van bloemen tot plexiglas en van auto's tot ko zijnen van aluminium. De brade rie wordt opgeluisterd met muziek van een steengoeie band, zo be looft de organisatie. Op de Burgemeester Knappert laan wordt een wielerronde voor amateurs achter dernyrijders (gangmakers) gereden. Dat gebeurt in twee series en in een finale met vele rondeprijzen. Op hetzelfde parcours verzorgt een rolschaats- vereniging Holiday on Wheels uit Winschoten een show van twee uur. Daarnaast is er een wedstrijd voor wheelers. Een en ander wordt nog aangevuld met modes hows. Voor de kinderen zijn er in het Julianaplein volop activiteiten. Ze kunnen deelnemen aan bellen boxen, zèephellingen en ander soortig vermaak. Voorts is er een springkussen en kunnen de hele kleintjes zich uitleven op mini- scooters. SCHIEDAM De invloed van de woningbouw in de wijk Spa- land is de laatste maanden goed merkbaar op het toenemende aan tal inwoners. Op 31 maart telde Schiedam 69.570 bewoners. Dat zijn er 154 meer dan op de laatste dag van 1989. In het eerste kwar taal vestigden voor het eerst in lange tijd zich meer mensen in de gemeente dan dat er naar elders vertrokken. In januari was er een vermeerdering van het aantal be woners met 46, in februari met 45 en vorige maand met 57. Vrouwen blijven met een aantal van 35.646 in de meerderheid te genover 33.924 mannen. In maart werden 69 kinderen geboren en evenveel overleden mensen uit het gemeenteregister geschrapt. In de lentemaand werden 28 huwelijken gesloten en 23 echtscheidingen uit gesproken. Naar verwachting zal het aantal inwoners over enkele maanden de zeventigduizend overschrijden. Gasfornuizen Kookplaten 225.- meente nodig. Maar de al toegesto ken helpende hand reikt nog niet ver genoeg. „Ze doen hun best, maar het duurt me intussen al veel te lang," vertelt hij met een diepe zucht en rimpels op het voorhoofd.Frits Zuidema is eige naar van de bekende snackwagen Ketelbinkie aan de Eduward van Beinumlaan in de wijk Groenoord. Op 29 april maakte hij de twintig jaar op die plek vol. Het bereiken van die mijlpaal had hij zich ove rigens feestelijker voorgesteld. „Je kunt dus wel zeggen dat mijn zaak bekendheid geniet," zegt hij on danks de zorgen trots. Het pro bleem is dat de omzet van Zuid ema aanzienlijk minder is dan vroeger. Het verlies trad vooral in nadat de straat werd afgesloten voor doorgaand verkeer. Halver wege werd een zogeheten bussluis aangelegd, maar ondanks dat de bus er al jaren niet meer rijdt is de afsluiting nooit opgeheven. „Ik heb herhaaldelijk verzocht om mijn zaak weer bereikbaar te ma ken voor auto's. Maar ik was een roepende in de woestijn. Daarmee ben ik dus gestopt," legt de snack verkoper uit. De situatie méér dan zat, be dacht Frits Zuidema dat verhuizen misschien het beste zou zijn. Hij trad vier maanden geleden in con tact met de gemeente. Ais hij twee honderd meter verderop, nabij de Mozartlaan, een nieuwe nering zou mogen openen, dan zouden al le problemen opgelost zijn. Er wer den contacten gelegd en afspraken gemaakt, maar die verliepen even min helemaal bevredigend. „Ie dereen bij de gemeente had een open oor, dat wel. Maar opnieuw duurde het allemaal weer zo lang." Uiteindelijk trok Frits Zuidema de verantwoordelijke PvdA-wet- houder Chr. Zijdeveld aan zijn jas je. „Die man was ook vol van be grip," vertelt hij. „Zijdeveld be loofde rte helpen. De plek., die ik graag wil, was geen probleem. Ambtenaar Griffioen zou de zaak verder met mij opnemen. Ook hierin ontstond weer vertraging. Alweer enige dagen terug zou ik worden opgeheld en te horen krij gen welke weg verder moet wor den bewandeld, maar ook dat tele foontje blijft weer uit. Ik ben er werkelijk overspannen door ge worden. Zo kan een zinnig mens toch niet leven? Zeg nou zelf!" Frits Zuidema verder: „Het was mijn bedoeling het twintigjarig be staan met een knalfeest te vieren. Natuurlijk in mijn nieuwe zaak. Alle kinderen uit de buurt hadden op 29 april een versnapering en limonade uitgereikt gekregen. Foor alle vast klanten had ik een leuke tractatie voorbereid. Van dat alles is niks terecht gekomen. Triest toch! Kijk, ik beschuldig niemand. Iedereen die is benaderd en zich met mijn zaak bezighoudt, doet zijn best. Maar niettemin duurt het allemaal zo erg lang dat ik er ziek van word." Zuidema (ook een bekend marktkoopman) heeft plannen om zijn snackbedrijf met filialen uit te breiden. „Ik weet dat de gemeente graag een kiosk wil bij het station Nieuwland. Al lange tijd terug heb ik mijn oog op die plek laten val len. Ook wil ik in de Woudhoek, aan het eind van de Scheepvaart weg bij Spaland, een snackzaak be ginnen. Maar aan de andere kant ben ik er ontzettend huiverig voor. Als het allemaal zo lang moet gaan duren zoals nu het geval is met mijn verzoek om een andere standplaats, dan ben ik intussen toe aan mijn pensioen en hoeft het helemaal niet meer. Een snack zaak zoals de mijne vervult in Groenoord een belangrijke sociale functie. Het is een ontmoetings plaats voor de buurt. Zulke plek ken moet je in ere houden. Niet dan?" Ambtenaar F. -Griffioen, hoofd Frits Zuidema is het wach ten beu. Hij wil graag zo snel mogelijk verhuizen naar een nieu we stand plaats. van de secretarie-afdeling voor stadsontwikkeling, zegt begrip te hebben voor de klachten van Frits Zuidema. „Natuurlijk kan de af wikkeling best een stuk sneller. Maar dat gaat het voor de heer Zuidema aanzienlijk meer kosten dan strikt noodzakelijk is." Hij legt uit: „Voor het verplaatsen van zijn zaak komt aanzienlijk meer kijken dan je op voorhand zou zeg gen. Dat heeft te maken met ont- m wikkelingen in de toekomst, ka bels en buizen in de grond, ver keersmaatregelen en aog veel meer. Je moet voorkomen dat Zuidema een nieuwe zaak begint op een plek die hij misschien bin nen afzienbare tijd weer moet ver laten." En verder: „Het serieus bestu deren var zijn plannen kost nu eenmaal tijd. Toevallig is gisteren bekend^geWorde? la. de heer Zuidema zijn bedrijf m principe kan verplaatsen naar de Mozart laan. Maar dat betekent niet dat hij daar morgen al kan beginnen. Er moeten nog in een aantal zaken overeenstemming worden bereikt. Bijvoorbeeld over de kosten. Wij zijn er niet om iemand het vel over de neus te halen. Dus ook in dit geval moeten we een en ander na oveileg goed vaststellen. Dat kost ook tijd." Met man en macht is vandaag rn (en;V it,,ook vanavond nog) gewerkt aan het podium en de tribunes van het tijdelijke open luchttheater in en langs de Lan ge Haven bij de Vismarkt in Schiedam. Daar vindt vanavond om tien uur een proefvoorstel- ling plaats van de openluchtpro- duktie 'n Brandende Kwestie van het Schiedams Collectief Historisch Amateur Theater (SCHAT). Overigens zijn de weerberichten voor vanavond minder gunstig. Voor de enthou siaste medewerkenden is het niet te hopen dat hun maanden lang voorbereide 'n Brandende Kwestie een natte afwikkeling krijgt. Morgenavond vindt de eerste of ficiële voorstelling plaats. Ver der wordt het spektakelstuk over Schiedam in de Patriotten tijd vrijdag-, zaterdag- en zon dagavond opgevoerd. De toe gangsprijs bedraagt 7,50. Pas houders betalen 5,00. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa van het Passage Theater of bij de VVV aan de Buitenhavenweg. Door Ben van Haren VLAARDINGEN Niet alleen artistiek, maar ook financieel is de Vlaardingse bevrijdingsrevue Kan tje Boord een succes. Volgens pen ningmeester Piet Pouwer hoeft de voor de financiering van de revue opgerichte stichting in ieder geval geen gebruik te maken van de ge meentegarantie van twintigdui zend gulden om de kosten van 125.000 gulden te dekken. Boven dien loopt de kaartverkoop voor treffelijk en stromen er naast de al eerder toegezegde sponsorgelden ook spontane bijdragen binnen. Pouwer, die gisteren via burge meester Fred van Lier vijfduizend gulden van de warme bakkers van Vlaardingen ontving, vertelt dat er regelmatig spontane giften op de rekening van de revuestichting binnenkomen. „Vanmorgen zag ik weer dat iemand duizend gulden had gestort uit dankbaarheid voor wat hij in de Stadsgehoorzaal voorgeschoteld heeft gekregen.' De overhandiging van een spe ciaal gebakken 'cheque' door Frans Hazenberg was gisteren in de burgemeesterskamer van het Vlaardingse stadhuis overigens een kale bedoening. Van Lier veront schuldigde zich tegenover de schenkers en de aanwezige revue leiding voor het feit, da t er zelfs geen kopje koffie of glaasje fris be schikbaar was. Het voor de over handiging gekozen moment was hiervan de oorzaak. Van Lier: „Het bedienend personeel is nu druk in de weer met de lunchpau ze in de kantine. Bovendien heb ben we volop drukte met de colle gevergadering." Hij vindt, dat bij de bakkersac tie iedereen 'winst' heeft geboekt. De revuestichting houdt er vijfdui zend gulden aan over, de bakkers hadden een leuke verkoopactie, molenaar Boekestein had een nieu we afzet van meel en de samen werking met de ook meewerkende Vlaardingse fabriek van bakkerijg rondstoften Damco werd verste vigd. Ook de klanten van de war me bakkers hadden er voordeel aan omdat ze er nieuwe produkten (oor tebben leren kennen, aldus Van Lier. Frans Hazenberg vertel de nog dat eigenlijk revue medewerker/tekstleverancier Leen Maat de aanzet had gegeven voor deze actie. „Hij kwam bij mij met het idee van een Zweedse maand. Het resultaat is wel dat ons leverantiepakket in ieder ge val rnet eigen knSckebrot en het Zweeds wittebrood is uitgebreid." Op alle fronten hadden mensen aan de revue voordeel gehad, sig naleerde Van Lier. „Er zijn nieu we vriendschappen ontstaan tus sen Vlaardingers, die elkaar nog nooit eerder hadden ontmoet. On vermoed talent is naar voren geko men, jongeren hebben iets van de oorlogstijd geleerd en voor zover ik heb gehoord hebben werkelijk alle bezoekers genoten De verwachting is, dat door het succes van deze aanvankelijk risi covol ingeschatte 'onderneming' de basis wordt gelegd voor een leuk vervolg. Zeker is dat de mede werkers een gezellige avond m het vooruitzicht wordt gesteld en een blijvend aandenken,. Morgen vindt tussen tien en twee uur aan de kassa van de Stadsgehoorzaal (Schiedamseweg 52, Vlaardingen) de verkoop plaats van de kaarten voor de extra-voorstelling van zaterdag. SCHIEDAM Twaalf perso neelsleden van de verpleeghuizen DrieMaasStede in Schiedam en DrieMaasHave in Maassluis zijn momenteel op bezoek bij verpleeg- en kinderziekenhuizen in onder meer Gdansk, Torun en Chelno in Polen. Ze werden ongeveer een maand geleden ingeloot voor de reis. De verpleegkundigen zijn vrijdag vertrokken en komen aan staande zaterdag weer terug. De reis naar Polen is gefinan cierd door de Stichting Verpleeg huizen Nieuwe Waterweg-Noord, die de verpleeghuizen exploiteert. Mede-organisator is de Stichting 'Nederland-Polen. Deze zet zich on der meer in voor een beter peil van de gezondheidszorg in Polen. De meest essentiële middelen als injectienaalden en verband ont breken er. De verpleegkundigen, die in Po len in ziekenhuizen en bij Poolse collega's logeren, doen na terug komst verslag van hun reis. Dan zal er ook bekeken worden of er een vorm van uitwisseling moge lijk is. Het idee voor de reis ont stond in verband met de Dag van de Verpleging, aanstaande zater- dag. In verpleeghuis de DrieMaas Stede werd gistermiddag een werkonderbreking gehouden van vier uur. Ongeveer zestig tot zeven tig personeelsleden van de 450 de den er aan mee. Ze eisen een sala risverhoging van zes tot acht per cent en een betere personeelsbezet ting. In de DrieMaasHave in Maas sluis blijkt de actiebereidheid nog niet groot. Het personeel van het verpleeg huis in Schiedam is van plan de acties voort te zetten. Man fietst haven in VLAARDINGEN Een 32- jarige Schiedammer is gister middag met zijn fiets de Buiten haven in gereden. De man kreeg ter hoogte van het Ooster- hoofd een epilepsieaanval, waardoor hij te water raakte. Een inwoner uit De Lier rea geerde alert en haalde de Schie dammer uit het water. Greep in etalage SCHIEDAM Voor vijftien honderd gulden aan after-shave en eau de toilet artikelen is ge stolen uit de etalage van drogis terij Paalman aan de Rem- brandtlaan. Bromfietser gewond SCHIEDAM Met een her senschudding en een gebroken arm is gisteravond een acht tienjarige bromfietser opgeno men in het Schieland-Zieken- huis. In zag in zijn woonplaats op de Bernard IJzerdraatsingel te laat een stilstaande auto. Hij probeerde nog te remmen maar raakte in een slip en kwam ten val. Autokrakers gepakt SCHIEDAM Na een tip van omwonenden van het ten nisveld aan de Stadshouder- slaan heeft de politie gister avond eerst een 31-jarige Schie dammer en even later ook zijn evenoude vriendin kunnen aan houden. Het duo had op het parkeerterrein bij het sportcen? trum een wagen opengebroken en daaruit een radio-cassette re corder gestolen. De vrouw wist aanvankelijk te ontkomen, maar werd op de Burgemeester Honnerlage Gretelaan achter haald. De politie kon echter niet voorkomen dat ze de radio in de singel wierp. Pogingen van de brandweer om het appa raat op te vissen, strandden in de modderige bodem. Zomerkamp voor jeugd SCHIEDAM Kinderen van de basisschool kunnen van 14 tot en met 21 juli met het wijkcentrum De Erker mee op zomerkamp naar de bosrijke omgeving van Hattem in de buurt van Zwolle. Deelnemen aan de volle vakantieweek kost per kind 120 gulden. Meerdere kinderen'Van' één gezin krijgen korting en dat geldt ook voor kinderen van uitkeringsgerech tigden. Informatie is verkrijg baar in het wijkcentrum aan de Jan van Avennesstraat 32, tel. Braderie Groersveld SCHIEDAM Graag had de winkeliersvereniging Broers- veld zaterdag voor één keer zonder concurrentie de voor jaarsbraderie willen houden. Maar ook nu bleek het niet mo gelijk om een 'eigen datum' te prikken. „Ook andere organisa ties hebben hun wensen. Jam mer, maar niet onoverkomen- lijk," zegt Broersveld-voorzitter Frans van Thienen schouderop halend naar het Schiedamse Molenfeest en de Aleidafeesten op dezelfde dag. SCHIEDAM Het Filmhuis Schiedam vertoont vrijdag en zaterdag de laatste Bond-film, 'Licence to Kill'. In deze afleve ring wil Bond, voor de tweede maal gespeeld door Timothy Dalton, wraak nemen op een Zuid-Amerikaanse drugshande laar die zijn vriend Felix heeft verminkt en diens vrouw heeft vermoord. Aanvang half tien, zaal open vanaf half negen. Toegang voor donateurs vier gulden. Donateur worden kost vijf gulden, inclusief de eerste film. Rommelmarkt SCHIEDAM Rond het ju bileum van de kerk St. Jan de Doper wordt zaterdag op het kerkplein aan de Mrg. Nolens- laan een grote rommelmarkt gehouden. Naast kramen waar tweedehands goederen en jubi leumartikelen worden ver kocht, staan er ook enkele at tracties opgesteld zoals een rad var avontuur, springkussen, poffertjeskraam en een gezellig zitje. Er is ook een vrijmarkt voor kinderen en voorts treden muziekgroepen op. Het jubile umfeest duurt van tien tot vier uur. Huidverzorging SCHIEDAM Liefhebbers kunnen deelnemen aan een korte cursus huidverzorging in het wijkcentrum De Erker aan de Jan van Avennesstraat 32. Er wordt geleerd hoe men de huis moet verzorgen, peeling, epileren, het opbrengen van een masker en het aanbrengen van diverse soorten make-ups. De cursus vindt plaats jp woensdagmorgen en donder dagavond en kost voor vier les sen 30 gulden, inclusief het ma teriaal 1 (INGEZONDEN MEDEDELING) Speciale aanbieding! Bekend merk gasfornuis nieuw met Giveg-keurmerk. kompleet met 4 kookbranders thermos taat, - venverllchting, grill, lade enafdekplaat A(\ 'j, Ook voor butaan' Verdet ills bekende merken met hoge kortingen11" Een gastoestel koopt u toch bij een vakman? Erkend installateur. •mwrw 'JP li)iJiliK. j it I IWthB

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1