ande ova ie voor SCHAT-medewerkers mèmi mi - i m Visiteclub moet ouderen uit Isolement halen Het Vrije Volk SCHIEDAM VOORSTELLING 'N BRANDENDE KWESTIE BLIJKT 'N KOSTELIJKE KWESTIE Vernieuwingsfeest in wik Nieuwland j Gevel nieuwe politiebureau bekogeld met verfbommen Hm- ■Va B E Z 0 R 6 I N G PAGINA 4 ws DONDERDAG 10 ME11990 Door Rein Wolters SCHIEDAM Technische pro blemen speelden gisteravond* de proefvoorstelling van de openlucht theaterproduktie 'n Brandende Kwestie behoorlijk parten. Maar de onvoorziene pech deed op geen enkele wijze afbreuk aan de kwali teit van het massale-kijkspel in en langs de Lange Haven. Doordat de stroomtoevoer stagneerde, begon de try-out twintig minuten later. Tijdens de voorstelling sloegen ook enige keren de stoppen door. Regisseur Bernard Bredero tot het publiek; „Mensen, jullie zijn hier gratis. We hebben een paar technische problemen. Die lossen we snel op. Doe intussen zelf iets. Praat bijvoorbeeld met elkaar." Voor de 750 toeschouwers op de op pontons gebouwde tribunes wa ren de storingen geen echt pro bleem. Het enige écht storende ele ment waren de steeds donker wor dende wolken. Regen of erger was wel het laatste dat de ruim hon derd medewerkenden van het Schiedams Collectief Historisch Amateur Theater (SCHAT) zich wensten. Het bleef droog, maar ook behoorlijk kil. 'n Brandende Kwestie is een kostelijke produktie. Natuurlijk schortte het gisteravond aan erva ring. Sommige scènes verliepen niet vlekkeloos. Maar dat kan nie mand kwalijk worden genomen. De revue is nooit in volle omvang gerepeteerd. Alleen dit gegeven al maakt duidelijk op welk een voort varende en doordachte wijze het stuk door regisseur Bernard Brede ro tot één geheel is gesmeed. Het verhaal is in feite simpel. Het handelt over Schiedam in de patriottentijd (prachtige kleding) met als hoofdpersoon Pieter Nolet, de zoon van een bekende Schie- damse jeneverstoker. Robert Rees- ink geeft aan deze figuur op schit terende wijze gestalte. Hij staat op het punt van vertrek met zijn schuit vol jenever naar Amerika en ziet op de valrëep hoe zijn ge liefde, Cornelia Doom (Liesbeth Buys), nog net door haar bemoei zuchtige moeder (Pit Visser) van -boord wordt gehaald. Dan vertrekt zijn schip (de tjalk Zeldenrust uit Ouwerkerk). Het vaart werkelijk het (schitterende) decor uit. Het betekent vaarwerk op de millime ter tussen het publieksponton en het drijvende podium. Maar behalve met depatriot tentijd heeft "de toeschouwer intus sen via een (soms hinderlijk hape rende) grootbeeldprojectie van dia en videobeelden ook kennisge maakt met eigentijdse situaties, die zijn ingeweven in de geschie denis van het verhaal. Zo rijdt er over het podium ineens een kind op een autostep met luchtbanden rond en arriveert de vader van Pieter Nolet (Cor de Groot) vanuit het niets in een Amsterdamse wa tertaxi. Bijzonder is ook de scène, waarin de moeder van het auto- steppende kind (er doen werkelijk kinderen aan de ruim anderhalf uur durende uitvoering mee) sa men met het kind in het water te recht komt. Later doet in het ver haal doet popcorn zijn intrede aan de zeventiende eeuwse dis, opge diend door rolschaatsende obers. Een heuse olie-baron, vliegtuigen en taxi's ontbreken evenmin. 'n Brandende Kwestie zit vol met onvoorspelbare verrassingen en is juist daarom boeiend en al leszins een bezoek waard. Niet al leen visueel zit de produktie uitste kend in elkaar, maar ook de bon dige er soms spitse teksten zijn aansprekend. Zo wordt Amerika afgespiegeld als een land met rode bomen en inboorlingen van hon derd meter lang. De (amateur) ac teurs en actrices verdienen een groot compliment voor de duidelij ke en beeldende wijze waarop ze htm teksten uitspreken. Jammer is het .wel dat een fiks deel van de voorstelling wordt op geslokt door een (te) langdradige tafelscene Maar hoewel langdra dig en ook weinig actievol, is het door de enthousiaste speelwijze van de acteurs en actrices net niet vervelend. Het slot van 'n Bran dende Kwestie is massaal. Wie wil weten hoe dat verloopt, moet zelf maar gaan kijken. Voor de medewerkers van 'n Brandende Kwestie zijn de laatste dagen koortsachtig verlopen. „Maandagmorgen zijn we met de opbouw van de decors, het podium en de technische installatie begon nen,' vertelde gisteravond een zichtbaar vermoeide Carel Beke. Hij is één van de vele vrijwilligers die het spektakel mogelijk maken. In het dagelijks leven is Beke di recteur van de Schiedamse thea ters. „We hebben moeten afreke nen met tal van technische proble men. Vooral de timing is in de voorstelling een uiterst complexe factor. Van omwonenden en be drijven hebben we veel mede werkingen ondervonden." Voor Piet Zuidema en Jaap Klunder zijn de werkdagen tot en met zondagavond iets langer. Ze behoren tot het korps brugwach ters van de stad. Hun taak is het om de Appelmarktbrug te openen als er schepen in of uit het decor varen. „Hardstikke leuk werk en we doen het met plezier," lachen Zuidema en Klunder. Vanavond vindt de première plaats, 'n Brandende Kwestie is s zien tot en met zondagavond. Aanvang 22.00 uur. Toegangsbewijzen a 7,50 gulden zijn verkrijgbaar bij bet WV en het Passage-Theater. Het schip vol vaten jenever van Pieter No let vaart dwars door het decor weg. Het is millimeter- werk. Vader Jacob Nolet leest zijn zoon Pieter de les. Op de achtergrond autostept, geheel eigentijds, een kind op een step met luchtbanden. Door Wessel Penning SCHIEDAM Een maandag morgen in wijkpost Zuid aan de Oude Maasstraat. Druk gepraat, ge lach en de ene na de andere grap gaat over tafel. De deelnemers aan de visiteclub, die alleenstaande ou deren aan de zo belangrijke sociale contacten moet helpen, lijken zich te amuseren. „Ja wat wil je," zegt een bejaarde vrouw. „Alles is be ter dan dagenlang alleen thuis zit ten." Toch bestaat de visiteclub nog slechts uit drie vrouwen. Voorlo pig is de groep nog wat groter, om dat een aantal bejaarde heren zich iedere maandag ook bij het gezel schap voegt: Maar volgens Ellen van de Berg, van de wijkpost Zuid, zijn zij hier vrijwel dagelijks in de ontmoetingsruimte te vinden en behoren dus officieel niet tot het kleine visiteclubje. Normaal gesproken zal het groepje nog wel gaan groeien. Door heel het land blijkt dat de zo genaamde visiteclubs in een be hoefte voorzien en in verzorgings tehuis Frankenland schuiven veel - - Het nog net niet opge leverde nieuwe hoofd bureau van politie aan de Nieuwe Damlaan is in de nacht van maan dag op dinsdag beko geld met minstens drie verfbommen. Drie gro te uitgezakte verfplekken op de kersverse voorgevel zijn het gevolg. Ook het politie-etableern is door de bruine verf verontreinigd en kan pas na demontage wor den schoongemaakt. Hoofdinspecteur C. Buijniak van de politie zegt nog geen enkel aanknopingspunt naar de daders te hebben. Buijnink: „Het is gis sen of het boze opzet was of een vorm van vandalisme." Hij sluit niet uit dat bet ook een wraakactie ge weest kan zyn van ie mand die pas te gast is geweest'. Overigens moet de dader of de daders het smeerwerk erg snel hebben ver richt. De bewaker van het bijna afgebouwde pand heeft van de ver- faanslag niets be merkt. bejaarden al jarenlang aan voor hun bijeenkomsten. „Tijdens zo'n dag drinken de ouderen gezamen lijk een kopje koffie, hebben tus sen de middag gezamenlijk een broodmaaltijd en wordt er 's mid dags een spelletje gespeeld," om schrijft Ellen van de Berg een dag je visiteclub in wijkpost Zuid. „En vorige week zijn we na twaalven ook even naar de Amstelbron ge weest. Zoiets willen we vaker gaan organiseren. In de zomer gaan we een dagje uit; naar Scheveningen of zo." De idee achter zo'n visiteclub is om bejaarden uit het vaak aanwe zige sociale isolement te halen. Volgens de organisatoren zitten veel ouderen zich dag-in dag-uit te vervelen. Komen ze hun huis am per uit en hebben velen maar wei nig contact met anderen. Vaak hebben ouderen weinig familie en zijn hun beste vrienden al lang overleden. Een visiteclub kan hen helpen een eigen kenniskring op te bouwen. Bovendien kan zo'n we kelijkse terugkerende gebeurtenis wat leven in de brouwerij bren gen. „Zodat de alleenstaanden weer een doel in hun leven heb ben," zeggen de organisatoren van de visiteclubs. Maar helaas blijkt het een hele opgave om die eenzame oudere daadwerkelijk naar zo'n bijeen komst te krijgen. „De drempel is voor velen toch te hoog," zegt El len van de Berg. Op aanwijzing van anderen gaat zij regelmatig op huisbezoek bij mogelijk nieuwe le den van de visiteclub. „En dan blijkt steeds weer dat ze heel gezel lig vinden met mij te praten, maar dat zij tegelijkertijd niet naar een visiteclub willen. Hoe dat komt? Ach, misschien een soort schaamte om hun eenzaamheid en behoefte 010-4004.444 Voor nabezorging bellen maandag t/m vrijdag 18.00-19.00 uur Zaterdag tot 16.00 uur. Adressen en overige tel. nrs. zie service-pagina. aan sociaal contact toe te geven. Verder zitten ze waarschijnlijk al te zeer vast in hun levenspatroon. Een visiteclub is toch al gauw voor hen iets vreemds, iets nieuws en dat schrikt af." Mevrouw Van de Bos-Touw is een uitzondering. Iedere maandag geniet zij weer van de bijeenkom sten in wijkpost Zuid. „Ik ben thuis anders ook maar alleen," vertelt ze. „Mijn kinderen zijn de deur al uit. Er zit dus niemand op me te wachten. Ja, hoogstens m'n gezinshulp. Die komt iedere dins dagmorgen. Op deze manier ont vlucht ik de eenzaamheid." Een andere bejaarde vrouw, af en toe bezoekster van de visite club, is minder opgewekt. „Ja, al leen zijn is erg hoor." Haar beste vriendin, die zij ontmoette op de club, werd vorige week opgeno men in het ziekenhuis. „Jammer," klaagt ze. „Het contact begon net een beetje te lopen. Ik zie "al zo weinig mensen." En enigszins te- neergeslagen zet ze haar naam op een ansichtkaart voor haar zieke vriendin. SCHIEDAM Iedereen die als vrijwilliger of beroepshalve te ma ken heeft met de stadsvernieu wing, is op 22 juni welkom op het Groot Stadsvernieuwingsfeest van het Bureau Stadsvernieuwing op het schoolplein aan de Parkweg 197. Er wordt een uitgebreid en gemêleerd verwacht waaronder" ambtenaren van de betrokken diensten en afdelingen, vrijwilli gers die werkzaam zijn in de stadsvemieuwing/- bewonersverenigin<*3n, bedrijven die bij de stadsvernieuwing zijn betrokken en medewerkers van de sociale verhuurders. Het initiatief voor het feest is afkomstig van het Bureau Bewo nersondersteuning (IOBS). De me dewerkers van dit bureau zeggen het een goed idee te vinden om één keer per jaar met alle betrok kenen te feesten. Het evenement is ook bedoeld om de onbekendheid van het IOBS bij velen weg te ne men. Het IOBS adviseert en onder steunt bewonersgroepen bij vrij wel alle aspecten in de stadsver nieuwing met een accent op tech nische en organisatorische onder steuning. Het betreft een gerichte ondersteuning bij planvoorberei ding en uitvoering van renovaties, nieuwbouw, woonomgevings- en stadsvernieuwingsplannen. Het bu reau is in 1987 met de werkzaam heden gestart en werkt vanuit de bewonersverenigingen in de stads- vernieuwingswijken. Op dit mo ment telt het bureau negen medewerkers.De feestavond zal naar alle waarschijnlijkheid muzi kaal worden verzorgd door een Ca ribische band, maar ook Schie damse musici dragen hun steentje bij. De gehele avond worden gratis hapjes en drankjes verstrekt. Gewonde fietser SCHIEDAM Een 23-jarige man uit Vlaardingen is van nacht om vier uur gewond aan getroffen op een fietspad van de Burgemeester Van Haaren- laan. Door nog onbekende oor zaak was hij met zijn fiets ten val gekomen. Met letsel aan hoofd en rug is het slachtoffer opgenomen in het Holy-Zieken- huis. Winkeldieven bij G A op heterdaad betrapt SCHIEDAM De bedrijfsre cherche van C £r A heeft gister middag een 29-jarige Rotter dammer en zijn 34-jarige vrien din overgedragen aan de poli tie. Het duo had uit de winkel aan de Rotterdamsedijk truitjes gestolen en was daarmee aan de haal gegaan. Na een korte achtervolging werd het duo in de Lange Singelstraat staande gehouden. De Erker geeft tuintips op speciale miiieudag SCHIEDAM Wijkcentrum De Erker houdt zondag een mi lieudag. Organisaties als de Ver ontruste Bewoners Rijksweg 19, Nederlandse jongeren voor na tuurstudie, Paddenwerkgroep, Greenpeace en de Plantsoenen dienst geven informatie over hun bijdrage aan een beter mi lieu. Ook zijn er dia-presenta ties over de Waddenzee en Rijksweg 19. Op de dag zelf is er in het wijkcentrum een vol ledige tuin ingericht, waarbij, allerlei nuttige tips worden ge geven over het onderhoud en, inrichting van de tuin en het balkon. Voor de kinderen is er een spelprogramma over het milieu. De kleinsten kunnen ook hun huisdier meebrengen en deze laten keuren door een leraar van de Land- en Tuin bouwschool. Alle bezoekers hebben gratis toegang. Het wijkcentrum is te vinden aan de Jan van Avennestraat 32 in Schiedam. Oliekachels voor stacaravans WOERKOM k" TT? «uavfsawvji i i rMÏWIMtwMM'ti l Ijl. (INGEZONDEN MEDEDELING) bruin met ingebouwde tank 6 liter AAQ 2500 kcal"Hwi beige/bruin, 10 liter 4Q0 3500 kcal130 bruin met ruit, l| 5500 kcalö*fw« Ook butagaskachels 1-, 2- en 3-vlams komforen en geisers voor caravans VAN Bro«r*V«ld 139 SCKtËOAM Teltfoon 4267736

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1