CDA wil nieuwe opzet van raadscomm issies r TELEFONEREN OP VIER WIELE SVDPW maakt zich op voor degradatie ROTOR waarschuwt: sociale vernieuwing breed opzetten Fractie: „Bundelen van onderwerpen beter voor inspraak en efficiënter bestuur' Spelers houden het niet droog bij première van 'n Brandende Kwestie De biljarts staan waterpas, maar toch...' Het Vrije Volk SCHIEDAM bezorgingL Expositie honderd jaar coöperaties AUTOBEDRIJF NOOTEBOOM Vlinders in het Staelduinse Bos li PAGiNA 4 WS VRIJDAG 11 ME11990 SCHIEDAM ROTOR, de ont- wikkelingsraad voor de Rijnmond-regio waarschuwt voor het risico, dat sociale vernieuwing een hobby van een wethouder en enkele ambtenaren wordt. Het ad viesorgaan voor alle regiogemeen ten vindt dat alle Nederlandse ge meenten een voorbeeld kunnen ne men aan Rotterdam Want het ge meentebestuur van die stad doet er alles aan om het thema sociale vernieuwing in het hele beleid in te bedden. „Je ziet in gemeenten dat men een kleine projectorganisatie op richt voor het onderwerp sociale vernieuwing," zegt ROTOR-secre- taris N. van Mourik. „Dan krijg je binnen de kortste keren een wet houder en wat ambtenaren die zich de kampioen weten van de so ciale vernieuwing. Dan zal zo'n ge meente alle dingen die maar even onder het hoofd sociale vernieu wing kunnen vallen, naar die ambtenaren en naar die ene wet houder sturen. Terwijl het zo moet zijn dat de sociale vernieuwing iets van de hele gemeente is, waar iedereen in het dagelijks werk mee bezig is en aan denkt." Van Mourik geeft een toelich ting op een woensdag verschenen advies van zijn club over sociale vernieuwing m de regio Rotter dam. Weliswaar heeft ook Rotter dam een projectorganisatie opge richt voor het onderwerp, met een projectleider (G. de Kleijn), een projectwethouder (ir. P. O. Ver meulen) en zelfs een subcollege van burgemeester en wethouders. Maar die zijn allemaal maar tijde lijk. Alleen gericht op de eerste aanzetten voor de sociale vernieu wing, niet voor de uitwerking en invoering er van, heeft van Mou rik zich door hen laten overtuigen. Andere gemeenten moeten daar een voorbeeld aan nemen, vindt het ROTOR-advies. Van Mourik: „Je moet wel een paar mensen hebben in zo'n 'organisatie die voortdurend prikken uitdelen om te kijken of het nog goed zit met de sociale vernieuwing. Maar je moet niet eilandjes kweken. Want dan denkt de rest van de ambtelij ke organisatie dat ze er niets mee te maken hebben, dat het een be leidsonderwerp is alleen voor die paar mensen. Sociale vernieuwing moet onlosmakelijk vastzittén aan het gehele gemeentelijke beleid. De buitenwacht moet ook zien dat het één geheel is. Telkens deel- voorstelletjes is vermoeiend. De mensen zien dan het grote geheel niet meer. En dat verzwakt de bre de steun voor sociale vernieuwing die hard nodig is, want samenwer king door alle betrokkenen moet." ROTOR legt bij de sociale ver nieuwing de nadruk op meer zorg voor buitenlanders en op een nieu we aanpak van bestrijding van de werkloosheid. Het geld voor nieuw beleid te gen de werkloosheid moeten de Regionale Bureau's Arbeidsvoor ziening straks niet gelijkelijk over de gemeenten gaan verdelen, vindt ROTOR. Want in de ene gemeente is de werkloosheid veel hoger dan in de andere. Dus moet de ene ge meente per inwoner veel meer geld ter beschikking krijgen voor werkgelegenheidsprogramma's dan de andere. 010-4004.444 Adressen en overige tel. nrs. zie service-pagina. SCHIEDAM Er moeten meer specialistische raadscommissies komen om burgemeester en wet houders te adviseren. Dat vindt de CDA-fractie. Zij is het oneens met het college-voorstel om het aantal raadscommissies te blijven koppe len aan het aantal personen, dat in het college van burgemeester en wethouders zit. De christen-demo craten willen dat niet zes maar minimaal elf commissies het voor bereidende werk op raadsbesluiten gaan doen. Het opnieuw in de oppositie- banken verblijvende CDA vindt dat het college met haar voorstel voorbijloopt aan de samenwer kingsovereenkomst van de coali tiepartijen. In een eerste reactie wijst wethouder H. van Kleef de gedachte van meer specialistische commissies van de hand. De nieuwe CDA-fractiesecreta- ris N. Gelderblom staat op het standpunt, dat de instelling van meer specialistische commissies past binnen schriftelijke afspraken van PvdA, D66 en Groen Links. Zij verwijst naar die samenwerkings overeenkomst en zegt: „Daarin is vastgelegd dat het college een goed bestuur en ruimere inspraakmoge lijkheden in de commissies voor staat Haar fractie vindt het logi scher om over te gaan tot een bun deling van onderwerpen die met elkaar raakvlakken hebben. Op die wijze komt het CDA tot elf commissies. Het werken met zes commissies wijst het CDA ais onwerkbaar van de hand. „Het is onoverzichtelijk voor burgers en raadsleden en inefficiënt voor ambtelijke advi seurs. Een en ander staat haaks op de doelstellingen van het college. In de praktijk zullen de commis sievergaderingen veel tijd in be slag gaan nemen en zal er een on werkbare situatie ontstaan," voor spelt Gelderblom. Het uitbreiden van het aantal commissies voor komt volgens het CDA, dat geheel verschillende onderwerpen in een zelfde vergadering aan de orde ko men. De PvdA-wethouder Van KJeet (Sociale Zaken en Onderwijs) wijst het CDA-voorstel met klem van de hand. „Het instellen van elf raads commissies zou juist een onwerk bare zaak zijn. Met zes commissies kunnen we uitstekend uit de voe ten. Meer commssies instellen is niet zinvol." Overigens is door de komst van een vijfde wethouder ook het aantal raadscommissies ten opzichte van de vorige zittings periode al met één toegenomen. Door Ben van Haren SCHIEDAM Het bleef gister avond tijdens de première van het openlucht theaterspektakel 'n Brandende Kwestie voor het pu bliek wel droog, maar dat gold niet voor de deelnemers aan deze creatie van Bernard Bredero over Schiedam in de Patriottentijd. Er werden meer medespelers drijfnat dan de bedoeling was. Vandaag zal daarom de tjalk Zeldenrust zeven tig centimeter dichter bij het drij vende podium liggen. „Die zender kost drieënhalfdui- zend gulden dus we kunnen niet hebben, dat hij daar weer mee in de haven terecht komt. Leggen jul lie dus de tjalk naar voren en geef een markering aan." Zo stond de lange tekstschrijver en regisseur Bredero kort na afloop van de pre mière de bemanning van het oude houten vrachtschip uit Ouderkerk aan den IJssel te instrueren. Dat organiseren vindt Bredero het moeilijkste van deze tweede produktie in Schiedam. „Het is door deze unieke plaats een inge wikkelde produktie," vertelt hij. „Er voor zorgen, dat de verschil lende scènes precies in elkaar pas sen, kost de meeste moeite." Dat is trouwens ook vrijwel het enige ha perende in tweede spektakelstuk van Schiedaxbs Collectief-'.'Histo risch Amateur' Theater? Op "de prestaties van spelers en muzikan ten valt nauwelijks iets aan te merken en de mengeling van his torie en moderne gebruiken knap gevonden en zeer vermakelijk. Keken de bezoekers voor aan- Gijsbert Pichot (Mathijn van Gurp) wordt uit het water van de Lange Haven gered, waarin even later zijn moeder (Magda Meijer) ook nog terecht komt. vang en tijdens de premièrevoor stelling angstig naar de telkens weer in de richting Schiedam drij vende wolken; zij hielden het uit eindelijk toch droog. De organisa toren hadden van Meteo Zestien hoven in het begin van de avond de verzekering gekregen, dat het na negen,;uur<.(hst tijdstip yaifeaattii '[van^Tmiet'm^eéPzöü'régprieri; tochVan die donkère wolken en de zo nu en dan aanzwellende wind ging een zekere dreiging uit. Het publiek hield het echter droog. Minder gelukkig was Robert Reesink, .die in zijn rol als de on- dernemende Pieter Nolet voor zijn vertrek naar Amerika een onver wachte duik in de Lange Haven nam. Na een eerste geslaagde slin ger aan een touw, vanaf de voor plecht van de Zeldenrust miste hij de tweede keer net het drijvende podium. Tijdens de repetities ging deze spanning verhogende act ach terelkaar goed, maar uitgerekend1 tijdens de permière was er dit mis-" sertje. De manier waarop Reesink en de overige spelers het opvingen was echter zo geroutineerd,^, dat één^van de medewerkers met ge-, mak nieuwsgierige toeschouwers ervan kon overtuigen dat het er bij hoorde. Na rustig op het podi um geklommen te zijn vertelde hij in een drijfnat pak rustig zijn juist per watertaxi 'lijn 6 Schiedam- Amsterdam v.v.' uit Amsterdam in de Lange Haven teruggekeerde va der, dat zijn vertrek vast stond. De twéé anderen die in het wa ter vielen waren de jonge Mathijn van Gurp en Magda Meijer. Het leek echt een ongelukje zoals Ma thijn als het zoontje Gijsbert Pi chot (vanavond en morgenavond venmltjijHeiik Steens deze rol) en Magda als Catharina Pichot, ziin in paniek te hulp schietende moe der te water raakten. Het water speelt in het gehele stuk een wezenlijke rol. Bredero heeft daar trouwens iets mee. Hij gaat bijvoorbeeld al binnenkort aan de gang met een nieuw spekta keIstuk..voQr_hejL Scheepvaartmuse um in Amsterdam. Verder denkt hij ook al aan een volgende Schie- damse produktie. „Waarover? Die zou over Wilton Fijenoord moeten gaan en op de werf moeten plaats vinden." SCHIEDAM Inhakend op de viering van het 650-jarig bestaan van de gemeente Rotterdam houdt het Nationaal Coöperatie Museum te Schiedam onder de titel 'Voor bije Toekomst' een fototentoonstel ling. De ondertitel van de exposi tie is 'Een eeuw verbruikerscoöp eratie in Rotterdam'. Al in het jaar 1860 heeft Rotter dam een coöperatieve winkelver eniging met de fraaie naam Neer- landsch Werkman. Deze is echter geen lang leven beschoren en houdt in 1860 op met bestaan. Tien jaar later worden opnieuw- coöperatieve verenigingen opge richt, zoals in 1874 de Rotterdam- sche Verbruiksvereeniging en de Haagsche Ambtenarencoöperatie. Deze verenigingen hebben als doel door coöperatieve inkoop ver- bruiksgoederen zo goedkoop moge-1 lijk over de toonbank te hevelen. Rond de eeuwwisseling ont staan de verbruikerseooperaties De Vooruitgang en de Voorwaarts, een uitgesproken rode coöperatie met financiële banden betrokken bij de* Sociaal Democratische Arbeiders Partij (SDAP), de voorloper van de huidige PvdA. De Vooruitgang, groeide uit tot een bloeiend bedrijf met onder meer een eigen melkin richting. In 1918 telt de vereni ging dertigduizend leden. De Voor waarts blijft na een veelbelovende start een kleine maar strijdbare coöperatie. In 1918 is het aantal leden nog geen tweeduizend. Van af 1920 manifesteert zich in Rot terdam ook De Ster, een katholie ke coöperatie. Bommen streffen in de Tweede Wereldoorlog het hoofdkantoor van de Vooruitgang aan de Schoot- erboschstraat. Na de bevrijding groeit het streven naar fusie en concentratie. Onder de naam Co öperatie-Rotterdam zetten De Voorwaarts en De Ster vanaf 1951 hun activiteiten gezamenlijk voort. Vijf jaar iater is er opnieuw een fusie, waarbij De Vooruitgang is betrokken. Du nieuwe organisatie heet Coöperatie Vooruitgang Rot terdam. Het jaar 1973 is een zwar te bladzijde in de geschiedenis. Al le winkels en bedrijven van de co öperatie gaan over in andere han den over. De heer L. Hartveld, oud-secre taris van de Coöperatie Vooruit- gang-Rotterdam—opent op woens dagmiddag 16 mei om 16.00 uur de expositie- T Marcel van Hassel mist in het nieuwe Thalia de charme van de houten keet SCHIEDAM De eerste week was het wel even wennen, voor ie- 'dereen. De vaste jongens moesten zich nog een nieuwe stek verwer ven en zaten niet echt op hun ge mak. Ook Marcel van Hassel zelf kon zijn draai niet helemaal vin den. „Je bent toch nerveus die eer ste dagen, hoor. Hoe zal het alle maal lopen?" Inmiddels kan de kastelein weer breed lachen. Patronen vor men zich snel. De 'harde kern' zit alweer op z'n plaats. Bijna alle maal hebben de vaste jongens hun plek gevonden. Van Hassel weet weer blind waar hij welke borrel op de bar moet zetten. Café Thalia is terug op de oude plaats. Nieuw, maar toch ver trouwd. Drie weken geleden open de de bekende scherikgelegenheid haar fris geverfde deuren in het nieuwbouwblok aan het Boerhaav- eplein. Op exact dezelfde plaats waar het café al tientallen jaren gevestigd was, tot de grote brand van augustus 1988. Die versnelde de in verband met sloop ten be hoeve van nieuwbouw noodzakelij ke verhuizing van Van Hassel. Bij na twintig maanden dreef hij zijn nering in een houten noodgebouw- tje. Natuurlijk, de jonge horeca-on- derncmer is dolblij met zijn nieu we zp.ak. Maar toch: „Ik zal die houten keet missen, weet je dat? Het was toch een hele goede tijd, boven verwachting zelfs. Het had zijn eigen charme. Maar ja, nu staan de biljarts in ieder geval weer waterpas." Liefhebbers van het oude Tha lia zullen in het nieuwe onderko men niet teleurgesteld worden. Zo wel qua aankleding als sfeer is er een duidelijke lijn van het oude café, via de noodkeet naar het nieuwe pand. Een bruin café was het en blijft het ook. Met eiken houten lambrizeringen, tapijt op de vloer, sfeervolle lampjes en het meubilair dat ook al in de oud bouw stond. De bordjes 'stamtafel' verhuisden uiteraard ook mee. De café-baas heeft opgelucht kunnen constateren dat hij on danks twee keer verkassen geen vaste klanten is kwijtgeraakt. „Ze zijn er allemaal weer. Bovendien heb ik een lekkere aanloop van nieuwsgierigen, dus de eerste we ken waren bijzonder goed. Je kan er nu natuurlijk nog niks zinnigs over zeggen, maar ik heb er ver trouwen in dat het wel lukt. De sfeer is er weer." De mogelijkheden van de keu ken zijn in het nieuwe Thalia uit gebreid. Men kan er nu ook een eenvoudige maaltijd gebruiken. Ook is er ingespeeld op de alsmaar groeiende populariteit van de bui tenlandse bieren. Van Hassel heeft zo'n tien verschillende soorten in voorraad, waarvan enkele van de tap. Eveneens nieuw is het terras op de binnenplaats achter het café. oc Aan plannen en ideeën geen ge- brek bij Van Hassel. „Ik ben nu zover dat ik weer wat verder ga kijken. Binnenkort wat activitei- g ten op touw zetten. Puzzelrit, bar- becue-avond, excursie naar een g brouwerij. Ik heb er weer zin in." Kastelein Marcel van Hassel voor het nieuwe Thalia. „Ik zal die houten keet nog wel eens missen. Door Joost Leibbrandt BRIELLE SVDPW heeft gisteravond de een na laatste kans op behoud in de vierde klasse verspeeld. De Schiedam mers verloren de zenuwslopende beslissingswedstrijd tegen Stel lendam met 02. Laatsgenoem- de heeft zich met deze overwin ning gevrijwaard van verder de gradatievoetbal; SVDPW heeft daarentegen nog een lange weg te gaan. Eerder stond in deze poule een verlaging voor Vlaar- dingen en HSC'89 al vast. De ploeg van interim-trainer Leen Warnaar tracht met man en macht het vierdeklasserschap te consolideren en maakt zelfs, indien de na-competitie gunstig verloopt, aanspraak op beslis singsduels voor promotie (I). Vo lg jaar behaalde SVDPW name- lijk een periodetitel, maar na de winterstop kwam de klad erin. De Harga-formatie verloor tien wedstrijden op rij en verzandde derhalve in de achterhoede van het klassement. Pal na het ver trek van oefenmeester Jan Rot- gers werd interim-coach Leen Warnaar aangesteld om de balo rige gesteldheid van de spelers groep weer in juiste banen te lei den. „Onze primaire doelstelling is handhaving," vertelt Warnaar. „Stellendam had een iets betere ploeg op het veld staan. Toch werden er aan weerskanten wei nig doelrijpe kansen gecreëerd." Warnaar meent tevens dat de spelersgroep op dit moment te klein is. Zonder de geschorste Rob van Dalen en de maar op halve kracht voetballende Harold Pi nas konden' de Schiedammers gisteravond na negentig doel puntloze minuten niet voorko men dat Stellendam in de eerste helft van de verlenging ruim aan de leiding kwam door twee doel punten van aanvoerder Bram Kievit. Peter Stok, Ton de Deugd en Harold Pinas werder overi gens door arbiter Gloudi opge schreven. Wil Dijksman moest na een overtreding in de derde helft de aftocht blazen. Al met al zal dit ingrijpende gevolgen hebben voor het toch al gehavende SVDPW. „De jongens kunnen zich niet beheersen. Het zijn niet zozeer de overtredingen, maar ze gaan over de schreef wanneer ze het niet eens zijn met de scheidsrechter. Ik krijg het er niet bij ze uit," mopperde Warnaar na afloop. Pinas, kampend met een ge blesseerde knie, werd nauwelijks vanuit het middenveld aange speeld. De goaltjesdief kon geen enkele keer gevaar stichten voor het vijandelijke doel. De ploeg van interim-trainer Jaap Hamee- te had voor rust de beslissing moeten bewerkstelligen. SVDPW had de grootste moeite om het aanvallende Stellendam van een voorsprong af te houden. Doel man Arwin Pit verrichtte nuttig werk en hield vooralsnog de nul achterin. In het tweede bedrijf leden beide rivalen veel balverlies. Naarmate het eind naderde, na men de zenuwen gestaag toe. De Schiedammers zorgden evenwel voor een zinderende slotfase. Een verlamd Stellendam kwam nu telkens met de schrik vrij. Na een boeking van Dik Tanis (Stel lendam) moest de felbevochten krachtmeting met twee keer een kwartier worden verlengd. Na de twee tegentreffers was SVDPW niet bij machte om het tij in de resterende 25 minuten te keren. De Schiedammers moeten nu met drie andere nummers tien uit de verschillende vierde klas sen gaan uitvechten wie er voor de andere twee degradatieplaat sen in aanmerking komen. Programma 15 mei: SVDPWKoudekerk, Die Haghe/Loosduinen—Bolnes, 19 mei: KoudekerkDie Haghe/Loosduinen, Bolnes SVDPW, 22 mei: BolnesKoude kerk, SVDPW—Die Haghe/Loosduinen. Slaagt SVDP erin vierde klasser te blijven, dan kan het vervolgens weer deelnemen aan de nacompetitie voor promotie naar de derde klasse 'S-GRAVENZANDE In de maanden mei en juni staat in het bezoekerscentrum d'Oude Koestal van de vereniging Vrienden van het Staelduinse Bos' de dagvlinder centraal. In een tentoonstelling worden aan de hand van het kooi witje vele eigenschappen en ken-' merken nader bekeken. 8 Daarnaast wordt een kort over-' zicht gegeven van de stand van za-' ken van de vlinderpopulatie in het: Staelduinse Bos De vereniging ba-J seen zich hierbij op onderzoeken^ uit de jaren vijftig en tachtig. De! .entoonstelling wordt morgen om' 10.30 uur geopend met een lezing" van N. W. Elfferich over de Argus- vlinder. Naast deze tentoonstelling zijn* er ook verschillende andere activi-1 teiten. Op 13 mei en 17 juni zijn» i «et centrum ilms te zien over1 Witjes en Dagvlinders. Op 23 en* 24 uni krijgt iedere bezoeker de. kans in d'Oude Koestal zijn eigen - vlinder te maken. D 'ude Koestal is te vinden aan? de Peppellaan 2, bij het Staelduin se Bos in 's Gravenzande. f i*» r-u i?i) i' h '"j! Expositie Voorbije Toekomst van 16 mei tbt 27 oktober. Nationaal Coöperatie Mu seum, Lange Have» 84, Schiedam Open op do van iftSO toOfOO en van 19 00 tot 21 00 uur. vr van 12 30 tot 17 00 uur en op zavan 11.00 tot 1/,0Q.uur, y -X'Ü-i JA* (INGEZONDEN MEDEDELING) Waar bent u (e bereiken als u met thuis of op uw zaak bent' Met een Dancall autotelefoon kunt u uw contacten nog beter onderhouden Dankzij de laatste technologische ontwikkelingen zoals met uw handen vrij bellen, is het nu nog gemakkelijker, veiliger en sneller telefoneren vanuit uw eigen auto, draagbaar of ingebouwd "Leasing va fl 99 - per maand, excl BTW, incl verzekering Wij hebben een representatieve ruilauto beschikbaar (kosteloos) Wij verzorgen binnen enkele ure autotelefoonnummer M MAAK VANDAAG NOG EEN AFSPRAAK, DAN BELT UMCRGEN AL VANUIT UW KANTOOR OP VIER WIELEN! TELEFOON 010-4708122 OF PER FAX 010-4713833, per maand <3 "Wïnkelcenlrum SpalandTZwaïuwlaan B4, Schiedam Ot 0-4708122 V si

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1