Aleidafeesten overleeft regen geringe interesse molendag m Feestelijke dag wordt waterballet, maar organisatoren toch niet ontevreden Het Vrije Volk SCHIEDAM Extra voorstelling 'n Brandende Kwestie Gemeente wil actie tegen Brown en Root Fikse buit bij inbraken Kleding- en speelgoed beurs in Kiubnuis Zuid MG gestolen PAGINA 4 ws MAANDAG 14 MEI 1990. SCHIEDAM Vanavond wordt een extra voorstelling gegeven van de openluchtpro- duktie 'n Brandende Kwestie. Hiertoe is besloten onder druk van de grote belangstelling. Ongeveer drieduizend bezoe kers (inclusief de try-outi heb ben de voorstelling al gezien. Vrijdag- en zaterdagavond moesten de ruim honderd me dewerkenden door regenval hun activiteiten voortijdig sta ken. De bezoekers hebben compensatie aangeboden ge kregen. Toegangskaarten voor de extra-voorstelling zijn 7,50 gulden verkrijgbaar in het Co öperatie Museum op de hoek van de Appelmarkt en de Lan ge Haven, direct naast de drij vende tribune. SCHIEDAM De gemeente Schiedam heeft de provincie Zuid- Holland gevraagd actie te onderne men tegen het bedrijf Brown en Koot. De bewoners van Schiedam- West hebben al geruime tijd last van geluidhinder door nachtelijke werkzaamheden op de 'geparkeer de' booreilanden in de Wilhelmi- nahaven, die door Brown en Root worden gerepareerd. Uit metingen van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) is gebleken dat het bedrijf de voorschriften uit de Wet Ge luidhinder overschrijdt. Omdat het bedrijf volgens deze wet in een speciale categorie valt, is niet de gemeente, maar de provincie het bevoegd gezag. Schiedam heeft bij de provincie een verzoek gedepo neerd om de voorgenomen sane ring van Brown en Root te ver vroegen en zo snel mogelijk een eind te maken aan de overschrij ding van de normen uit de vergun ning van het bedrijf. De kwestie werd ruim een- maand geleden aangekaart door CDA-fractievoorzitter D. Baart, die als bewoner van de B. K.-laan zelf. ook last heeft van de nachtelijke herrie. De overlast is zo erg dat ve-- le bewoners aan de zuidzijdevan de B. K.-laan 's nachts uit him slaap worden gehouden. SCHIEDAM Inbrekers hebben in het afgelopen weekeinde be hoorlijke huisgehouden in winkels en woonhuizen. Bij Turksma aan de Hoogstraat zijn twee portable CD-spelers met een waarde van zeshonderdvijftig gulden gestolen. De apparaten stonden op een voor het publiek vrijwel onbereikbare plaats achter de toonbank. Dieven haalden het gehele interieur van het Chinese restaurant Wing Sing aan de Parkweg overhoop. Zij kwamen binnen na het op entrap pen van een achterdeur. Gokkas ten werden opgebroken en vazen kapot gegooid. Tijdens de lesuren is uit een afgesloten lokaal van de scholengemeenschap De Buiten Veste aan de Burgemeester Van Haarenlaan een radio-cassettere corder gestolen. Voor ruim vier duizend gulden aan sigaretten en mogeens dertienhonderd gulden aan koffie, cosmetica, textiel, ze gels en wisselgeld is na een in braak weg uit de Buurtsuper aan de Westfrankenlandsestraat. SCHIEDAM Even leek het er op of dit jaar alles mis zou gaan. De weergoden hadden besloten er een fiks waterballet van te maken, toen zaterdagochtend in alle vroeg te de eerste kraambouwers in Schiedam verschenen. Ze bouwden onverstoord door. In het centrum en bij de molens liet zich weinig publiek zien, maar de organisatie van de zesde gravin Aleidafeesten was na een dag hard werken niet ontevreden. Het publiek kwam en kocht veel. Vooral de Limburgse vlaaien bleken snel uitverkocht. Kond de klok van tien uur stroomde met de nodige regen ook de eerste bezoekers Schiedam bin nen. De groep The Black Birds zorgde evenals voorgaande jaren voor wat smaakvolle stampei. Het publiek werd verwarmd met top 40-achtige repertoire dat lekker in het gehoor lag. Alleen een onder breking omdat een stekker door te veel vocht niet goed meer functio neerde zorgde voor wat opont houd. En daar gingen ze. De bekende rijen mensen die ondanks alles hun Aleidafeesten gingen bijwo nen. Met onverschrokken blikken van onder de paraplu's togen hele gezinnen van kraam tot kraam. Vooral kleine snuisterijen gingen gretig van hand tot hand. Niet zo gek met moederdag voor de deur. De ingehuurde muzikantenkonden onder een plastic luifel tot nog ver der spelen. Een jongen van een jaar of tien met gevoel voor humor riep, vlak voor hij voor de regen vluchtte: „Alles extra goedkoop wegens waterschade." De echte sfeer voor zo'n dag bleef natuurlijk achter. Vooral in de oude binnenstad, waar anders zonnige terrasjes een stuk gezelli ger ogen. De Hoogstraat gaf nu rond het middaguur meer een aan blik van een gestilde doorvoerrou te dan van een bruisende feest plaats. Ondanks dat de fut er eerder uit was dan normaal, hing er vooral in West toch wel een feestelijke stemming. De vele gekleurde para plu's zorgden voor een extra di mensie, En organisator Heycop ten Ham kon naderhand concluderen dat er maar liefst twintig kramen extra bijgezet moesten worden om aan de vraag van het kooplustige publiek te voldoen. Ook voor hem een geslaagd evenement. Hij kon verder meedelen dat dé plannen er voor volgend jaar nog spectaculair der uitzien. Dan wordt in samen werking met de gemeente Schie dam gekozen voor een grootse hap pening langs de Wilhelminahaven. Een opvallende gebeurtenis was de wielerronde over de Burge meester Knappertlaan. Amateurs achter derny's wisten af en toe voor sidderende taferelen te zor gen. Op de kletsnatte weg werd ge streden alsof het een goed geprepa reerde baanpiste was. En het af sluiten van deze levensader van Schiedam heeft volgens een woordvoerder nergens tot grote problemen geleid. Molendag Naast de viering van de Aleida feesten was het zaterdag ook nog eens Nationale Molendag, Hier speelde het weer wellicht meer parten. Want van een groot ge strekt lint fietsers was niet veel te merken. Een juiste combinatie van molendag met fietsdag moet wat meer cachet geven. Maar voor hen die toch kwamen zorgde de Schie- damse tenor Albert de Bruin in !W*m' jÉfS2 In het Julianapark kwamen toch nog veel mensen naar de vrymarkt om te kijken of er toch nog iets van hun gading te vinden was. gfc a-w.4 a Over het asfalt van de Burgemeester Knappertlaan zorgden amateurwielrenners achter derny's voor sidderende taferelen. molen de Walvisch voor een welk- omsonthaal. Muziek van Schubert over 'die Schöne Müllerin' was licht verteerbare en aangename kost. Wie dacht daarmee alles gehad te hebben, vergiste zich, aan de Nolenslaan bruiste het ook. De St. Jan de Doperkerk was daar bezig met het vieren van een deel van het 25-jarig jubileum, dat zondag aanstaande zijn slot beleeft Ook hier weer behoorlijk veel publiek ondanks het slechte weer. Wat vooral opviel was het in groten ge tale opgekomen Turkse publiek. En vooral de kinderen onder hen waren weg van het Rad van Avon tuur. De rommelmarkt die er gehou den werd had tot doel geld in te zamelen voor het herstel van het kerkdak. „Daar zijn we prima in- geslaagd", meent organisator Heinsbroek na afloop te melden. „Natuurlijk is het een aanvullig op het totale budget, maar een bedrag van een paar duizend gulden is ze ker niet slecht". Kortom, regen of niet Schiedam weet van een plaat selijk feest altijd wel iets te brou wen. Een goede traditie wordt voortgezet. Door Han van der Horst SCHIEDAM Als parochies ju bileren, verdwijnt de herinnering daaraan meestal met het verwaai en van de laatste orgelklank van de plechtige Heilige Mis. Maar soms zijn daarop uitzonderingen. De Kethelse Sint Jacobusparochie is er zo één. In de boekhandel ligt sinds een week of wat de bundel '100 Jaar Jacobuskerk, 1000 Jaar Parochieleven in Kethel'. De leden van de gemeente hebben de kans gegrepen om de geschiedenis van zichzelf en hun voorzaten te boek staven, nu het honderdjarig be staan van hun bedehuis aan de Kerkweg daar een mooie aanlei ding toe gaf. Geen wonder. De heer R. W. Poels, sinds jaar en dag een drij vende kracht binnen de Histori sche Vereniging Schiedam, zit in het kerkbestuur. Hij kan histori sche publicaties om zo te zeggen 'organiseren' en dat heeft hij ook gedaan, omdat zijn kerk jubileert. En anders zo weten personen die hem kennen zeker had hij er wel een andere reden voor ver zonnen. Uitgever van '100 Jaar Jacobus kerk' is de parochie zelf, maar in uitvoering toont de bundel grote overeenkomsten met de boeken van het Fonds Historische Publika- ties Schiedam. Het is zo'n keurige paperback met vele foto's, waar van alle Schiedammers met gevóel voor het verleden er inmiddels een rijtje van in de boekenkast hebben. Hoort "100 Jaar Jacobuskerk' daarbij? Wie volledig wil zijn, kan aan een gang naar de boekhandel niet ontkomen. Tenslotte wordt een stukje geschiedenis van de voormalige gemeente Kethel en Spaland toegankelijke gemaakt. Kethel en Spaland, in veel opzich ter! toch aï een ondergeschoven kind van Schiedam, dat de voogdij over deze landelijke dochter van de Duitse bezetter kreeg opgelegd. Bovendien wordt nog eens duide lijk gemaakt, hoe oud Kethel is. Dat van die duizend jaar parochie leven is geen opschepperij. Een oud geschrift uit de elfde eeuw heeft het al over een kapel in 'Harga sive Ketel'. En toen" stond die daar al heel lang. Maar dat is wat mij betreft niet de voornaamste reden om dat boekje op het eerste gezicht te be minnen. De bundel van de Jaco busparochie heeft een bijzondere charme. Het is niet een boek over katholiek Kethel. Het is een boek vón katholiek Kethel. Het is voor een fors gedeelte gebaseerd op het collectieve geheugen van de gelovi gen. Natuurlijk, het bevat veel ge degen artikelen bijvoorbeeld over de bouw van de huidige kerk en de voorganger daarvan, eigen lijk een omgebouwde boerderij. Maar er staan ook veel herinne ringen in aan de mensen die des tijds de parochie hebben gedragen. Zo keert de wierookgeur van het Rijke Roomse Leven terug. Want de pastoors van vroeger staan de huidige generaties nog het duidelijkst in het geheugen ge grift. De anderen de kosters, de kerkmeesters, de weduwe die gra tis mocht wonen, als ze de kerk veegde zijn figuren van het weede plan. Ergens in het laatste kwart van het boek maakt het hui dige pastoraal team zéér duidelijk, dat de parochie staat of valt met de gemeenschap der gelovigen. Maar dat is een nieuw en modern verschijnsel. Zoals de gelovigen in een speci aal feestlied voor de inwijding van de kerk in 1890 zongen: „Tri umph' luid klinkt ons dankbaar lied Juicht mee van hart ver blijd. Hij die ons aller vreugde ziet aan Heer Pastoor gewijd Wij baden iang reeds voor dit feest Wij zijn er dankbaar voor En zingen met verheugden geest lang leve Heer Pastoor." De kudde had voor de nieuwe kerk betaald. De Herder kreeg de eer. De pastoor van Kethel was een zeer machtig man. Hij heerste over de parochie en tegen zijn uit spraken bestond geen beroep. Er gens in het boek het gaat dan al over de jaren vijftig is sprake van Kethels drie grote Pieten, dat wil zeggen pastoor Piet van Kam pen, dominee Piet de Bruijn en dokter Piet van der Kuij. „Als zij spraken, zwegen mens en dier," stelt een oude Kethelaar vast. Pastoor Piet van Kampen was in veel opzichten de typische Ke thelse pastoor. Hij stond met zijn beide benen op de grond Hij wist de wind eronder te houden. Hij had zo zijn eigenaardigheden. Ke thel heeft veel aparte pastoors ge kend, wat het vermoeden wettigt, dat de bisschoppen hun excentrie kere geestelijken graag daar ver buiten het gewoel van de stad aan de Kerkweg opborgen. De Sint Jacobusparochie heeft daar zijn voordeel mee gedaan. Ei genaardige pastoors zijn meestal ook als het erop aankomt milde pastoors. De Kethelse ziele- herders hebben nooit een echte geestelijke terreur uitgeoefend over de gelovigen, wat sommige fanatieke Jesters in de grote ste den wel eens probeerden. Ze stel den normen. Ze wisten dat het vlees zwak was en daarna gingen ze tot vergeving over. Daarop is in de hele geschiede nis van de parochie eigenlijk maar een uitzondering: pastoor Van Wijck, die in het laatste kwart van de zeventiende eeuw aan de Kerk weg was gevestigd. Hij hield zich voornamelijk bezig met het bestrij den van het Jansenisme, een ka tholieke geloofsopvatting die toen in Nederland populair was, maar in Rome niet. Als een Gijsen avant la lettre bracht hij zijn tegenstan ders bij de paus aan. En hij schreef talloze felle pamfletjes om zijn gelijk te halen. Dat kwam hem op verbanning uit Nederland te staan, want de toenmalige pro testantse overheid had niet zoveel op met lieden die in woord en ge schrift achter de paus stonden. Zijn opvolgers hadden minder am bities. Zij begrepen, dat hun taak was zieleherder te zijn over een plattelandsgemeenschap en van die taak wisten zij zich zo blijkt uit '100 jaar Jacobusparochie' uit stekend te kwijten. Een karakteristiek boekje, ge schreven door dankbare gelovigen. Een pastorale in Kethel. Dat is de beste reden om het aan te schaffen. '100 Jaar Jacobuske'rk, 1000 Jaar Parochieleven in Kethel* is een uitgave van de R.K. Jacobusparochie, bevat 165 pagina's en is verkrijgbaar in boekhandels in Viaardingen en Schiedam. SCHIEDAM Klubhuis Zuid organiseert donderdag van 10 00 tot 13.00 uur een kleding en speelgoedbeurs. Belangstel lenden kunnen overtollige kle ding en speelgoed te koop aan bieden. Voorwaarde is dat de spullen schoon en heel zijn. De deelnemers stellen zelf de prijs vast van wat ze aan de man willen brengen. Van de ver koopprijs komt 20 percent ten goede aan de activiteiten van het Klubhuis. Wie wat aan wil bieden moet woensdag tussen 9.30 en 11 30 uur naar het Klubhuis bellen, telefoonnum mer 4267297. Men krijgt dan een deelnemersnummer en alle verdere informatie. Donderdag brengen de aanbieders hun koopwaar tussen 9 00 en 10.00 uur naar het Klubhuis in de Dwarsstraat Per deelnemer is er plaats voor maximaal tien artikelen. SCHIEDAM Uit de garage van Van der Rhee aan de Lange Nieuwstraat is een blauwe MG met een waarde van achttien duizend gulden gestolen Er werd een toegangsdeur gefor ceerd. Het kenteken van de wa gen is 31-VS-82. Taxiruit ingegooid SCHIEDAM In het Schie- land-Ziekenhuis zijn zaterdag avond glassplinters verwijderd uit het oog van een 38-jarige man uit Viaardingen Hij zat als passagier in eer. taxi, waar van plots een zijruit versplin terde. Dit was vermoedelijk het gevolg van een kiezelsteen, die vanaf de trambaan door jon gens naar de taxi werd gegooid. Het incident deed zich voor ter hoogte van de Piersonstraat. Vechtpartij SCHIEDAM Een 37-jarige Schiedammer liep in de nacht van zaterdag op zondag bij een vechtpartij in de discotheek Nieuw Diep aan het Broersvest een dikke neus en gezwollen ogen op. Vanaf het balkon werd naar de bezoeker gesf augd. Toen het slachtoffer - volgens de politie - verzocht dat niet meer te doen, werd hij door zes andere bezoekers beetgepakt en in elkaar geslagen. De portier zette hem buiten de zaak. In het Schieland-Ziekenhuis is de man behandeld aan zijn ver wondingen. Hij heeft geen aan klacht ingediend. Politieman scheidt op rijksweg vechtenden SCHIEDAM Een toevallig passerende agent van de Schie- damse politie heeft zaterdag avond op de rijksweg A20 twee vechtende automobilisten uit elkaar gehaald. Het duo, een 32-jarige Schiedammer en een 38-jarige Vlaardinger, hadden elkaar in Rotterdam al eerder bij een verkeersincident ont moet. Voor de Schiedammer was dat kennelijk minder be vredigend verlopen en daarom dwong hij zijn opponent, toen hij deze op de rijksweg zag rij den, tot stoppen. De auto's lie pen bij deze manoeuvre enige schade op. Tegen de Schiedam mer is wegens mishandeling proces-verbaal opgemaakt. Zilveren onderscheiding voor N. A. van Adrichem SCHIEDAM De heer Ni- colaas Anthonius van Adri chem heeft vanmiddag uit han den van burgemeester drs. R. Scheeres een koninklijke on derscheiding opgespeld gekre gen. De ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, werd hem uitge reikt in het stadhuis aan de Grote Markt vanwege zijn veer tigjarig dienstjubileum bij Air conditioning in Schiedam. De heer Van Adrichem werkt er als voorman in de bankwerke- rij. Grote Prijs-winnaar in Podium Café SCHIEDAM Het Muziek café Podium aan de Lange Ha ven opent komende zaterdag haar deuren voor de bekende muziekformatie Longstoryshort De band, die ooit de Grote prijs van Nederland won, brengt popsongs die blaken van fris heid. Het repertoire bestaat uit swingende dansbare muziek voor een breed publiek. Don derdag is er in het café een jamsessie, waaraan iedereen met een muziekinstrument kan deelnemen en vrijdag treedt in Podium de formatie 'Love at firts sight' op. Toegang op alle avonden is gratis. De program ma's beginnen om 22.30 uur. Adressen en overige tel. nrs, zie service-pagina. r -F' i 1 fes Pastorale in Kethel T

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1