Experiment ophalen nat afval start in herfst Ze maken je meteen uit voor rotte vis 'Zorgverlen ng n Rolen loopt twintig jaar achter' Het Vrije Volk SCHIEDAM OUDERENWERK OP DE RADIO - #1 m PAGlKlA 4 ws DINSDAG 15 ME11990 Woudhoek eerste wijk waar groente-, fruit- en tuinafval gescheiden wordt opgehaald SCHIEDAM In oktober start de gemeente in de wijk Woudhoek met het gescheiden ophalen van groente-, fruit en tuinafaval (GFT- afval). Het betreft voorlopig een experiment onder 941 gezinnen (620 laagbouw- en 321 hoogbouw- woningen). Hiermee wil de ge meente het milieu-beleid extra in houd geven. Papier, glas en klein chemisch afval werden in Schie dam al los van het gewone huis vuil ingezameld. De proef kost ruim honderdveertigduizend gul den. Tijdens het experiment worden de bewoners van flats en laag- bouwwoningen verschillend bena derd. Op drie verschillende wijzen gaan de Openbare Nutsbedrijven Schiedam het GFT-afval inzame len. Bewoners van de laagbouw- woningen krijgen speciale mini- containers met een inhoud van honderdveertig liter, een deel van de hoogbouwbewoners krijgt een emmer van 35 liter in bruikleen, waarin ze hun natte afval kunnen deponeren om op donderdag langs de stoeprand ter lediging aan te bieden. In andere flats komen in verzamelcontainers van tweehon- derdveertig liter te staan. Hierin kunnen de bewoners van deze flats him keukenemmers van 10 liter omkiepen. Het Reinigingsbedrijf van de ONS blijft vanaf oktober in het ge bied twee keer per week vuilnis ophalen. Op maandag wordt het gewone huisvuil opgehaald en op donderdag komt een speciale vuil niswagen langs voor het GTF-af- val. Om het inzamelproject her kenbaar te maken is een speciaal beeldmerk ontworpen, dat de kringloop van het groente-, fruit en tuinafval symboliseert. Het be stuur van de wijk- en bewoners- vereniging Woudhoek is inmiddels van de plannen op de hoogte ge steld, in nauw overleg waarmee voorlichting aan de bewoners wordt gestart. Het proefgebied wordt begrensd door de Scheepvaartweg, Jozef Bijlstraat, Warmoezenierstraat, Wolkaardestraat, Kolenbrander straat, Waterstokerstraat, Hunter- straat. Hoefsmidstraat, Tennis park, Kethelhaghe, Heelmeesters traat en de Bouwmeesterstraat. Gezien de ervaringen elders in het land zegt de gemeente Schie dam optimistisch te zijn over de deelname aan het experiment door de bewoners van de Woudhoek. De ervaringen die men met het expe riment hoopt op te doen, wil de ge meente gebruiken voor verdere in voering van het gescheiden opha len in de rest van de stad. Het ligt in de bedoeling volgend jaar mei in het zuiden van de stad een ver volg aan de invoering te geven. Dit zal dan waarschijnlijk de nekslag zijn voor de schillenboer die on langs is begonnen met het dage lijks inzamelen van dit afval. In principe wordt het GFT-afval afge voerd naar de VAM in Wijster, waar het tot compost wordt ver werkt. Jaarlijks gaat er naar Drenthe twintigduizend ton gemengd huis houdelijk afval. Voor de helft be staat dit uit GFT-afval. Deze zoge naamde natte fractie leent zich uitstekend voor compostering. SCHIEDAM Sinds vorige maand zendt de Ziekenomroep Schiedam elke donderdagavond het ouderenprogramma 'Sterrebos' uit. Het Gecoördineerd Ouderen werk Schiedam levert wekelijks een vaste bijdrage aan dit pro gramma. Om 19.30 uur wordt de agenda van de dienstencentra en wijkposten en de activiteit van de week gepresenteerd. Daarnaast bereidt het Ouderen werk het thema van de week voor. Donderdag 17 mei wordt er onr 20.00 uur gesproken over aanpas singen in huis. Dit onderwerp zal worden toegelicht door Y. Baten burg en M. den Hollander van de gemeente Schiedam. Donderdag 24 mei, Hemel vaartsdag, om 20.00 uur is het the ma 'veiligheid' aan de orde. Hier over zal de heer Drop van de ge meentepolitie Schiedam wat ver tellen. Donderdag 31 mei is er, eveneens weer om 20.00 uur, een quizz over het onderwerp dat deze maand centraal stond, namelijk 'wonen voor ouderen'. Alle luiste raars kunnen meedingen naar de prijs. Het programma Sterrebos is .elke donderdagavond van 19.00 tot 22.00 uur te beluisteren via de ka bel op 94.1 MHz, via de ether op 106.7 MHz, en in het ziekenhuis over kanaal 4. Meer informatie over het programma is te verkrij gen bij de Ziekenomroep, telefoon nummer 4260000 of bij het Oude renwerk, telefoonnummer 4731976 (Baukjen Anema of Ellen van den Berg). Vlaardingse PvdA-wethouder Arij Maarleveld kondigt tussentijds vertrek aan Door Liesbeth Buitlnk 'VLAARDINGEN Arij Maar leveld heeft na twaalf jaar wethou derschap (Cultuur er Onderwijs) nog éénmaal een plaats aanvaard in het Vlaardingse college van bur gemeester en wethouders. Tegelijk heeft hij toegegeven weg te willen na het volmaken van zijn pensi oenjaren (begin volgend jaar). De tweede man van PvdA analyseert de veranderde situatie in de Vlaar dingse gemeenteraad, kijkt terug en constateert dan een zieke sfeer, .die zijn stad geen goed gedaan heeft. „Het beleid van de afgelo penjaren is voor zeer veel verbete ring vatbaar," zegt de nu 49-jarige wethouder. „Ik ben daar medeverantwoor delijk voor,' erkent Maarleveld. Maar tegelijk volg" een veront schuldiging: „Door al dat gehakke tak in de gemeenteraad en de voortdurende wijzigingen in het college was het wei erg moeilijk. Er zijn plenty dingen tot stand ge komen, maar de gemeentelijke or ganisatie, dus de instrumenten, ipoeten verbeterd worden." Volgens Maarleveld ligt het knelpunt in de gemeenteraad. „Stel je voor: er is iets vervelends gedaan door een wethouder," be gint hij. „Dan kun je zeggen: je hebt fouten A, B en C gemaakt, D is gelukkig goed gegaan, doe nou volgende keer E, Maar nee, je wordt meteen voor rotte vis uitge scholden! Je krijgt zo onfrisse toe standen en dat doet het niveau van de gemeenteraad geen goed." „Neem nou de Biesbosch-trip, dat 'vreten uit de gemeenschaps- ruif" zoals de Socialistiese Fartij het noemde. Je zet je als normaal mens echt in voor de gemeente raad, je bent bij de raadsvergade ringen, de commissies, je bestu deert de stukken, kortom; je doet je huiswerk. Je maakt dan aan het einde van die vier jaar met elkaar een tochtje door de Biesbosch en gaat sen hapje eten, heel simpel. Dat doen ze in elk bedrijf. Maar dan krijg je die Poppe met dat pa- tatverhaal." Maarleveld reageert op een open brief, waarin Poppe schreef dat hij niet meeging naar de Bies bosch omdat de gemeenteraad zelfs geen zak patat had verdiend. Maarleveld: „Die man heeft de ga ve van het woord en ik lach me af en toe de barsten om hem, Hij heeft in een aantal gevallen best gelijk. Maar hij trekt het altijd in het persoonlijke en dat verziekt de sfeer. Je moet ook eens tot uitwis seling van argumenten komen. Juist Poppe veroorzaakt de span ningen in de gemeenteraad. Ik moet ook lachen om Poppe. Maar dat is truckie Luns!" zegt Maarleveld plotseling kwaad. «Om die man heb ik ook gelachen, maar als het aan hem had gelegen was ik in Nieuw Guinea doodge schoten! Zo wordt er inhoudelijk niet meer gepraat. De Socialistiese Ary Maarleveld: „Het beleid van de afgelopen jaren is voor zeer veel verbetering vatbaar." Partij is een sectarische dub met de wortels in het mao-communis- me. De mensen realiseren zich dat niet. Ik onderschat Remi niet: hij is zeer uitgekookt, maar hij is in zijn presentatie te simpel. Die club is naar verhouding te groot." Kwaad Nog altijd boos stapt Maarleveld naar de stadsplattegrond die in zijn werkkamer hangt. „Hier heb je het terrein waar die Vaart-wo ningen moeten komen," verwijst hij naar de huizen die volgens de SP de kloof tussen arm en rijk be nadrukken. „Van het geld dat de grond daar oplevert, drie of vier ton, kun je een Kolpabad openhou den. Je hebt te maken met indivi duele inkomens, dus het loonzakje of de uitkering, en daarnaast gaat het om voorzieningen. Een film voor vijf gulden, voor nog geen dertig gulden een zomerseizoen lang zwemmen in het Kolpabad, een kinderboerderij, disco in de VOP. Daar heb je als gemeente geld voor nodig. Dat slaat Poppe over, zijn geïsoleerde benadering is te simpel." Maarleveld hoopt dat de nieuwe raadsperiode in Vlaardingen rusti ger zal zijn. „Ik denk wel dat de PvdA zich moet herbezinnen, maar ze zal toch een heel stabiele factor blijven," zegt hij. „Als je als partij zo terugloopt, moet je je na tuurlijk afvragen of je wel goed be zig bent. De PvdA moet de creatie ve semi-intellectuelen aan zich binden. Het is jammer dat die vooral bij D66 en Groen Links zit ten. Met alle waardering voor Wim Kok, maar hij moet vernieu wende mensen aantrekken. Als ik naar het CDA in onze ge meenteraad kijk, denk ik dat ze geschrokken zijn van het vertrek van zoveel mensen in eigen kring. Onder aanvoering van mevrouw Van Ardenne zitten ze nu wel in redelijk vaarwater. D66 is in het verleden een paar keer uit elkaar gevallen, maar dat loopt nu ook aardig. Doordat Van Mierlo niet in het kabinet kwam, is volgens mij hier Wil van Rijn van één naar vijf zetels gegroeid. De VVD heeft een liberale opstelling en is onze meest loyale oppositie." 'Klein rechts' (net als de VVD vier zetels) en Groen Links (1) zullen volgens Maarleveld ook weinig roet in het eten gooien. „Het college moet hechter wor den. Van een eventuele crisis is natuurlijk niet automatisch Remi Poppe de schuld. Er kunnen aller lei factoren zijn. Maar de raad moet zich inderdaad volwassener gaan gedragen, zoals Van Lier ook al zei," aldus de wethouder. Pensioen Arij Maarleveld betwijfelt ech ter of hij de hele raadperiode van uit zijn wethouderstoel zal volgen. „Twaalf jaar wethouder zijn is een lange tijd. Nog vier jaar erbij ook. Het kan wel eens zo zijn dat ik korter zit, Er komt een moment, zeker als je bij de gemeenteraads verkiezingen zo'n politieke opdon der krijgt, dat je aan het denken wordt gezet." Voor het toch beginnen aan een nieuwe ambtstermijn heeft hij twee redenen: „Het kan op zich geen kwaad dat naast de burge meester één wethouder zit die uit ervaring weet hoe de zaken lopen op het stadhuis. En ik moet toege ven. dat er een kern -van waarheid zit in het gerucht dat ik deze pe riode heb aanvaard om mijn pen sioenregeling binnen te krijgen. Je hebt ook een verantwoordelijkheid ten opzichte van jezelf en je ge zin." Vooralsnog stort Maarleveld zich echter vol overtuiging op zijn nieuwe termijn. Vooral het milieu beleid, dat sinds 1 mei aan zijn portefeuille is toegevoegd, ziei hij als een uitdaging. „Tussen '70 en '74 heeft de portefeuille milieu ge stalte gekregen door Lydia van Duijn. Dat was de tijd dat ze met gasmaskers op de stoep stonden. De tijd dat, als je zei dat je uit Vlaardingen kwam, de mensen vroegen of je nog leefde. Nu is het broodnodig dat er in Vlaardingen opnieuw meer aan het milieu ge daan wordt. Maar manoeuvreer ruimte heb je in de gemeenteraad geen millimeter. Na Winsemius, Nijpels en nu Alders gebeurt er landelijk wat met het milieu. Je moet de verwachtingen niet te hoog stellen, maar je moet wel je stinkende best doen. Bestuurlijk gezien is dat een zeer aantrekkelij ke klus. Ton van der Steen (de D66-er in het college, red! wil bouwen, de milieuman wil zorgen dat je de stad een beetje schoon maakt en de man van financiën kijkt of het niet teveel gaat kosten. Daar zitten natuurlijke spanningen inge bouwd. Dan moet je met redelijke argumenten een compromis zoe ken. Zoals gezegd: daar heeft het in Vlaardingen nog al eens aan ontbroken." 3^5 Astrid Brabander, Greet Eijgenraam, Angelique Velsen en Gerrit Jan Hoogeland terug van een be- zoek aan collega's in Polen: „De gezondheidszorg is daar op zijn minst twintig jaar achter." Personeelsleden van verpleeghuizen DrieMaasStede en DrieMaasHave 'schrikken' van werkomstandigheden Poolse collega's MAASSLUIS Toen ze wer den 'uitgedeeld' aan de gastge zinnen, begon eigenlijk de stress voor de dertien personeelsleden van verpleeghuizen DrieMaas Stede in Schiedam en DrieMaas Have in Maassluis, die zaterdag van een tiendaagse reis uit Po len terug kwamen. De gastgezin nen hadden het liefst volledig beslag willen leggen op de Hol landse gasten, maar die hadden geen tijd in verband met hun drukke programma met bezoe ken aan klooster annex ver pleeghuis, een kinderziekenhuis en kuuroord, een weeshuis en een vakantiecomplex voor wees kinderen. „Het kwam heel opdringerig op ons over," zegt Greet Eijgen raam, in het dagelijks leven praktijkbegeleidster in de Drie MaasHave. „We hadden net een enorme busreis achter de rug en wilden eigenlijk het liefste een beetje uitrusten en acclimatise ren. Maar ja, het is daar een beetje de mentaliteit om gasten de hele dag bezig te houden en te eten te geven." De eerste, ietwat negatieve indrukken waren snel ver werkt. De reis naar Polen werd uiteindelijk een onvergetelijke ervaring voor de deelnemers, die enkele weken geleden via een loting werden aangewezen. Het hoogtepunt was het bezoek aan een klooster in Chelmno, De nonnen daar zijn belast met de zorg over enkele honderden ouderen en zwakzinnigen. „De functie van dat klooster kwam het meest overeen' met wat wij hier in verpleeghuizen doen, maar de zorg is daar bij lange niet op het zelfde niveau als hier. Van te voren waren we voor dit bezoek het meest ge waarschuwd, omdat we mis schien tegen nare gevallen zou den oplopen," vertelt verpleeg kundige Astrid Brabander. „Op de zwaarste afdelingen zijn we niet geweest, maar wat wel op viel was dat bijvoorbeeld oude ren, die nog aardig bij waren, in één zaal zaten met zwaar ge stoorde en dementerende men sen." Brabander vermoedt dat ze het niet langer dan een maand zou volhouden, als ze onder om standigheden als in het klooster zou moeten werken. „Hier vin den we al dat we met te weinig personeel zijn maar die nonnen doen het met nog minder," licht ze toe. „Bovendien zijn ze niet geschoold, het is echt liefde werk oud-papier. En er is niet eens een arts aanwezig." Eén van de verpleegkundigen heeft een dag in het klooster ge werkt en die kwam terug met verhalen over vastgebonden of hele dagen in bed liggende men sen. „Ik zou het heel frustre rend vinden, als je zo weinig aandacht kimt geven. Er waren maar drie verpleegsters op zo'n veertig patiënten," verklaart Brabander. Angelique van Velsen, re ceptioniste bij de DrieMaasHa ve, vult aan: „Ik denk dat het daar, als je er onverwacht bin nen zou lopen, nog slechter is dan wij nu hebben gezien. Ons bezoek was natuurlijk een momentopname, zo'n klooster wil dan zo positief mogelijk overkomen, en we waren er niet lang genoeg om te kijken hoe lang iemand nou op een po zat." Eijgenraam vervolgt: „Ik had zo iets van 'op zich ziet het er allemaal niet eens' zo slecht uit', het is er schoon en helder. Maar als je dari kijkt onder wel ke omstandigheden daar zorg moet worden verleend, dat is gewoon tragisch." Gerrit Jan Hoogeland, die als begeleider met de groep mee ging, vergelijkt het niveau van de zorgverlening in Polen met die in Nederland van zo'n twin tig jaar geleden. „We zijn bij voorbeeld in een kinderzieken huis geweest, waar ze best veel konden doen," vertelt hij. „De apparatuur was er, hoewel in een sterk verouderde versie. Zo'n kinderziekenhuis is echter niet te vergelijken met het ni veau van het Sophia Kinderzie kenhuis. Ze blijven er steken op het niveau van provinciale zie kenhuizen in Nederland." In het progamma was ook ruimte voor toeristische bezoe ken. Zo is de groep naar Gdansk geweest. „Je verwacht daar iets terug te vinden van het demo cratiseringsproces, dat in Polen aan de gang is. In de straten en bij de werven was echter niets te zien. Dat proces speelt zich meer in je hoofd af," zegt Hoog eland, die net als de rest van de groep het huis van Lech Walesa toch wel een tikje aan de grote kant vond. „Het is overigens verbazing wekkend hoe ze daar over Ame rika denken," vervolgt Braban der. „Geen kwaad woord over Reagan. Als je toch met iets ne gatiefs komt, zijn ze hevig ver ontwaardigd." Op dit moment maakt de Stichting Verpleeghuizen Nieu we Waterweg-Noord, die de ver pleeghuizen DrieMaasStede en DrieMaasHave exploiteert, plan nen voor een uitwisselingsver- band met en verpleeghuis in Polen. „Het is de bedoeling dat we dan mensen die kant op stu ren om verbeteringen te begelei den en dat de mensen daar voor een bepaalde periode naar de DrieMaasStede of de DrieMaas Have komen om te zien hoe het hier in zijn werk gaat," zegt Hoogeland. „Het moet vooral gaan om structurele verbeterin gen, want aan het sturen van bijvoorbeeld twintigduizend spuiten hebben ze daar weinig. De Polen kunnen beter leren die spuiten zelf te maken." Inmiddels is de groep, die de reis naar Polen maakte, zelf be zig met een inzamelingsactie. Brabander: „Op het vakantie complex voor weeskinderen, dat we bezocht hebben, hadden ze een bus die wel zo ontzettend oud en slecht was, dat onze chauffeur er niet eens in durfde te rijden. Te gevaarlijk, vond hij. En daar vervoeren ze dan kinderen in. We wülen dus een actie op touw zetten voor geld voor een nieuwe bus." Geldloper overvallen SCHIEDAM Een geldloper van een winkelbedrijf is gister middag omstreeks één uur op de Koemarkt in Schiedam be roofd van een tas met een onbe kende hoeveelheid geld. De man moest het brengen aaar de ABN-bank. Hij kreeg een duw in de rug en kwam te vallen. De tas werd hierbij afgepakt' door een ongeveer twintigjarige en 1.80 meter lange overvaller. Hij had stekelig haar en droeg een paars T-shirt en een groene joggingbroek. De overvaller wist te ontkomen aan achter volgers en is nog steeds voort vluchtig. Honderd cd-plaatjes weg bij inbraken SCHIEDAM CD-plaatjes zijn een gewilde buit. Dit blijkt uit inbraken die in de afgelo pen dagen zijn gepleegd. Uit een met grof geweld open ge broken woning aan de Lange Singelstraat verdwenen dertig van dergelijke plaatjes. Me nam ook nog een complete mi ni-stereoset mee, een videore corder, horloge, walkman en een zonnebril met een totale waarde van achtduizend gul den. Zestig cd-plaatjes, geld en een microfoon (totale waarde vijfehvijftighonderd gulden) zijn verdwenen bij een inbraak in het Sitton-Partyhouse aan de Hoogstraat. De dieven kwamen binnen na het wegnemen aan een ruit aan de achterzijde van het pand. Dieven betrapt SCHIEDAM Twee dieven zijn gisteren en vanmorgen niet ver gekomen met hun buit. Bq het timmerbedrijf Huizing aan de Nieuw Mathenesserstraat werd een 30-jarige man uit Rot terdam door de eigenaar op he terdaad betrapt bij het stelen van een pneumatische nietma chine. Hij werd aan de politie overgedragen. Vanmorgen om streeks half drie waarschuw den omwonenden van het NS- Station de politie. Zij hoorden braakgeluiden, welke afkomstig waren van het openbreken van het slot van een damesfiets door een 26-jarige Schiedam mer. Man en flets zijn naar het bureau overgebracht. Jongens achter 't stuur van gestolen bestelauto SCHIEDAM Twee jongens van 15-en 16'jaar zijn gister morgen op de Korte Achterweg door de politie achter het stuur van een gestolen VW-bus ge haald. De wagen is eigendom van een winkelbedrijf en stond geparkeerd bij het NS-station Rotterdam-West. De jongens verklaarden de wagen onbe heerd te hebben aangetroffen in het Prinses Beatrixpark. Ze zijn er toen mee gaan rijden. Of ze hierbij schade hebben ver oorzaakt is niet bekend. Opbrengst jubileum concert voor Vogelasiel SCHIEDAM De opbrengst van een concert door het Tele- mann-Ensemble uit Maassluis komt ten goede aan het Vogela siel Schiedam. Vrijdagavond Ï8 mei om 20.00 uur concerteert bet orkest in het wijkcentrum De Blauwe Brug aan het Bach- plein 590. Het optreden is de eerste feestelijke activiteit rond het tienjarig bestaan van De Blauwe Brug. De toegang be draagt ƒ2,50. Kaartenzijn ver krijgbaar aan de zaal. Op het programma staan werken van Telemann, Vivalidi, Gounod. Bach, Brahms, Andriessen en Rossini. Omleiding SCHIEDAM Tussen de Burgemeester Van Haarenlaan en de Schiedamseweg, ter hoog te van het nieuwe politiebu reau, wordt morgen en donder dag de weg geasfalteerd. Auto verkeer op de Nieuwe Damlaan moet dan rekening houden met enige overlast, omdat tijdens dit werk niet alle rijstroken door het verkeer kunnen wor den gebruikt. Doorgaand ver keer blijft gedurende deze da gen over een beperkter aan tal rijstroken mogelijk. Deze week vinden ook asfalterings- werkzaamheden plaats op de Willemskade in Schiedam-Zuid en op de Groeneweg in Noord. Nieuw bestuur CDA SCHIEDAM Het CDA in Schiedam heeft onlangs een nieuw bestuur gekozen. Voorzit ter Jan Th. den Brinker legde na acht jaar zijn functie neer. Hij heeft de twee reglementair vastgestelde perioden van acht jaar volgemaakt. Riet van Lam- balgen-Brouwer volgt hem op. Ook Bert Kaptein, Hans Dodde- ma en mevrouw de Koning- Melchers keren niet terug in het bestuur. Zij worden vervan gen door Csaba Tamai, H. Jans sen, A. Man in 't Veld en me vrouw W. Tomesen-Palm. f *n rj? j V

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1