Bewoners balen van negativisme over wijk •mê&w Bescherming in schoorsteen Scholieren beleven ijzertijd in het Beatrixpark Het Vrne Volk SCHIEDAM S n Computeravond in De Teerstoof Vrijwilligster Wil Binkhorst: „Het is juist fijn om in Nieuwland te wonen" t êsf v Nieuwe speeltuin Fusie technische scholen MS rr, M H- PAGINA'4 ZATERDAG 19 ME11990 1V' Mh "li "jf Door Rein Wolters SCHIEDAM „Die negatieve reacties van buiten onze wijk ha len Nieuwland telkens weer naar beneden. Daar word ik me boos van. Zë trappen me ermee op het hart.' Wil Binkhorst (39) zegt het gedecideerd. Met man en zoon woont ze in de Jan Oudegeest straat. „Al 16 jaar en met plezier," benadrukt ze fel. „In allerlei nega- -j» tieve verhalen wordt onze wijk tel kens opnieuw geheel of gedeelte lijk afgeschilderd als een a-sociale buurt. Daar is niet veel van waar. Iaat iedereen nou eens stoppen met negatief bezig zijn en de zaak 'J. op zijn juiste merites beoordelen." h Wil Binkhorst treedt niet graag -■? '/op de voorgrond. De actieve buurt- bewoonster blijft het liefst in de anonimiteit. Ze is echter één van de drijvende krachten achter het leefbaar houden van Nieuwland. Ze steekt daar ook daadwerkelijk de handen voor uit de mouwen steekt. Van complimenten wil ze niks wil weten. Maar het is toch wel een onweerlegbaar feit dat zij vorig jaar het initiatief nam voor een nóg schonere en leefbaardere wijk. Met hulp van anderen en ook de scholen ging een radikale bezem door de Jan Oudegeest straat. De schoonmaakactie werkte aanstekelijk. Andere straten na men het voorbeeld ter harte. Ook daar is een soort sociale controle - opgestart met als doel de straat en 4 het groen vrij van afval te houden. - Ook de trappenhuizen van de gale- i rijflats zijn in de actie betrokken. Het. resultaat is in de-Jan Oude- 1 geeststraat in ieder geval een nette en schone opgang, waar zelfs de - graffiti op de wanden ontbreekt. Hondenbezitters waren welwil lend. De huisdieren worden nu vrijwel allemaal uitgelaten op een grasstrook, waar nooit kinderen spelen. Tussen de flats hebben vrijwilligers speelwerktuigen ge plaatst, waarvan ze de meesten bo vendien eigenhandig hebben ver vaardigd. „Dat het allemaal leuker en vooral schoner kan door er simpel weg zelf op toe te zien, begint ook in andere straten langzaam maar zeker door te sijpelen," zegt Maar ten van Otterdijk. Hij en Leen Boers werken bij .het Instituut voor Ondersteuning Bewoners in Stadsverniewingswijken (IOBS) Leen Boers: „Door een actie als die van Wil Binkhorst gaan de men sen zich weer interesseren voor hun woonbuurt. Dat is een goede zaak, die wij van harte ondersteu nen." Geen leegstand Samen met Wim Elgers, secre taris van de bewonersvereniging Wonen en Leven Nieuwland, con stateert Wil Binkhorst dat er in Nieuwland vrijwel geen leegstand is en dat ook de vergrijzing daalt. „Er komen steeds meer jonge ge zinnen met kinderen in Nieuw land wonen. Dat is een goed te ken," vindt de S4-jange Elgers. Hij betrok zijn woning in de Heinsiu- straat dertig jaar geleden. „Ik ben dus nog steeds de eerste bewoner," grinnikt hij. „Als ik niet met ple zier in de wijk zou wonen, dan was ik reeds lang verhuisd." Hij somt verder op: „De ligging van Nieuwland is in feite perfect. ih-'- ,:ië- m&a**J r life 5 „Nieuwland is een fijne wyk om te wonen. Met zijn allen blijven werken aan een goede en schone woonbuurt." Van links naar rechts Wil Binkhorst, Maarten Otterdijk, Wim Elgers, Ton Lokhorst en Len Boers. Je woont bijna bij het centrum van de stad. Het openbaar vervoer is uitstekend verzorgd. Voorts zijn de wegen goed ontsloten. Het Prin ses Beatrixpark ligt op een steen worp afstand en dat is ook het ge val met het zwembad. In de buurt zijn ook veel scholen. Wat wil je nog meer?" Wil Binkhorst antwoordt adrem: „Winkels! Die zijn er in onze buurt vrijwel niet meer. Voor ouderen is het oversteken van de Burgemeester Van Haarenlaan naar de winkels in de Mgr. No- lenslaan een grote barrière. Ik be grijp best dat voor het drijven van een winkel een goed draagvlak noodzakelijk is. Waarom bundelen een aantal winkeliers van de No- lenslaan de belangen -niet en ope nen ze een soort van kleine passa ge in de lege winkels aan de Park weg noord? Als stukje van hun produkten inbren gen, kan dat best gaan floreren." Binkhorst benadrukt dat de ruim zestien percent bewoners van buitenlandse afkomst in de wijk nauwelijks problemen geeft. „We leven goed naast en met el kaar. Aan de schoonmaakactie is bijvoorbeeld ook daadwerkelijk meegewerkt door buitenlandse bu ren. Natuurlijk gebeurt er weieens iets, maar dat wordt opgelost door praten en dat werkt." Ton Lokhorst, in de wijk werk zaam bij het migrantencentrum 't Parkweg, beaamt dat: „Ons berei ken weinig klachten." Hij voert aan dat de hoge concentratie bui tenlanders het gevolg is van het toewijzingsbeleid van de gemeen te. „In Nieuwland staan huizen met een. relatief lage huur. Door gaans behoren buitenlandse stads- ze allemaalyeen genoten tot een lage inkomensklas- se. Op grond hiervan volgt toewij zing van een woning in Nieuw land." Maarten van Otterdijk schaart zich volledig achter de klacht van Wil Binkhorst dat vaak onnodig op Nieuwland wordt afgegeven. „Als je de verhalen hoort en soms ook leest, dan denk je al snel dat Nieuwland een onverbeterbare probleemwijk is, maar dat is aller minst het geval. Nieuwland is, net zoals andere oudere wijken in de grotere steden, een wijk met her kenbare problemen. Maar heslist geen a-sociale of zware achter standswijk. Integendeel. Er wordt juist hard gewerkt om de stadsver nieuwing zo goed en soepel moge lijk te laten verlopen. Op dit mo ment knappen we in Nieuwland gemiddeld tweehonderd woningen per jaar op." Secretaris Wim Elgers zegt te vreden te zijn met het stadsver nieuwingsbeleid zoals dat in de voorgaande raadsperiode is ge voerd door de PvdA-wethouder H. ans van Kleef. Hij verklaart ook vertrouwen te hebben in D66'er A. Reijnhout, de nieuwe wethouder voor stadsvernieuwing. „Als hij het niveau van Van Kleef hand haaft, ben ik tevreden." Binkhorst maant: „Eerst zien en dan pas con clusies trekken." Leen Boers, Maarten Otterdijk en Ton Lokhorst zeggen erg veel waardering te hebben voor de in zet van vrijwilligers als Wil Bink horst en Wim Elgers. „Niet de complimenten in onze richting zwaaien," zegt Binkhorst met op geheven vinger. „Er is een hele groep mensen actief voor de leef baarheid m hun woonbuurt. Zon der hun medewerking zou het nooit lukken." mi I /5> iJjjÉ SCHIEDAM Het IJzertijd- dorp 'Harg' in het Beatrixpark is bijna klaar. „Er moet nog wel veel gebeuren," zegt Pim Schen kelaars, educatief medewerker van het Stedelijk Museum, „maar het belangrijkste het skelet van de drie gebouwen staat er. Nu alleen nog de daken be dekken met riet en de muren volsmeren met klei." Het dorp is een reconstructie van een Schiedamse nederzet ting van tweeduizend jaar gele den, compleet met een kraal voor geiten en koeien, een op slagplaats voor meel, broodovens en een centraal gebouw om in te slapen. In juni zullen iedere dag twintig tot veertig kinderen van verschillende basis- en middel bare scholen een dag in 'Harg' doorbrengen. Ter voorbereiding komen de scholieren nu al af en toe een kijkje nemen. Zo ook een klas van scholengemeenschap 'De Brandersstad'. Demet, Kezban en Sylvana reageren enthousiast op het vooruitzicht een dag in het ijzertijddorp rond te lopen. Demet: „Het is leuk om zelf mee te maken hoe de mensen in Schiedam vroeger leefden." Sa men met haar klasgenoten luis tert ze naar Pim Schenkelaars als hij vertelt wat er gaat gebeu ren: „Jullie behoren allemaal tot één volk en terwijl jullie door het land trekken, ontdekken ver kenners het dorpje 'Harg', com pleet met kippen, koeien en gei ten. Het volk zelf is op jacht en dus kunnen jullie hier wel even wonen. „Eenmaal gewend, gaan jullie je bezighouden met de eerste le vensbehoeften: eten en drinken. Als jullie dorst hebben, melken jullie een koe of een geit. Verder is er genoeg lamsvlees dat nog moet worden uitge beend, er moet graan worden ge malen en brood gebakken. En ik waarschuw jullie nu maar vast: het brood ziet er niet uit; het is gitzwart, maar het smaakt goed. Als er even niets te doen is, kun je een muziekinstrument gaan maken of kruiden gaan zoeken." Het ijzertijddorp is niet het eerste en zeer waarschijnlijk ook niet het laatste project dat de educatieve dienst van het museum organiseert. Twee jaar geleden verrees een oude nederzetting van dé Romeinen. Schenkelaars: „Je kunt kinde ren de gehele geschiedenis van Schiedam uit de schoolboekjes leren, maar het maakt zoveel méér indruk als ze het zelf kun nen meemaken. We kunnen ze hij voorbeeld wel vertellen, dat het hier vroe ger een heel erg moerassig ge bied was, maar dat zegt ze maar weinig. Als ze in het dorp wo nen en er valt die dag een flinke bui, dan staat het hele grasveld blank. Dan weten ze wel wat 'moerassig' inhoudt." Schenkelaars blijft in ieder geval de hele maand juni in het dorp wonen. Hij begeleidt samen met docenten en ouders de groe pen schoolkinderen. In de schoorsteen van het Schieland Ziekenhuis is gistermorgen een binnenhuis van 43 meter geplaatst. De schoorsteen hoort bij de warmte-krachtinstallatie die in de zomer wordt geïnstalleerd. Deze machine wekt stroom op, waarby ook de warmte van de rookgassen wordt benut. Wanneer cïeze door de schoor steen gaan, ontstaat er echter het effect van zure regen, waarbij de stenen van de schoorsteen sterk aan getast kunnen worden. Om dat te voorkomen is gisteren een roestvrijstalen binnenhuis in de schoorsteen geschoven. SCHIEDAM Achter de Dalt onflat wordt na de grote schoolva kantie' begonnen met de aanleg van een kleine speeltuin. Dit is het resultaat van noest doorzetten van de werkgroep Fultonstraat en de bewonersvereniging in het oosten van de stad. Er is al veel voorbe reidend werk verricht, dat uit mondde in een plan dat 45.000 gulden kost. De gemeente probeert nu de helft van dit bedrag boven tafel te krijgen. De andere helft moet komen uit een bijdrage van het fonds Jantje Beton. Dit meldt de Bewoners Vereniging Schiedam Oost in het pas verschenen'april nummer van het eigen blad'BVSO. De meeste kosten voor het plan komen voort uit het verwijderen van de oude bestrating en het her- inrichten met klinkers, tegels, rub bertegels en een hekwerk. De speelwerktuigen omvatten een zandbak, schommel, glijbaan, bankjes, hobbeldieren en een pa pierbak. De speeltjes worden door de bewoners zelf in elkaar gezet en geplaatst. In de kosten scheelt deze zelfwerkzaamheid aanmerkelijk SCHIEDAM Gebruikers van alle merken computers kunnen dinsdagavond terecht op een bij eenkomst van de Computer Club Schiedam (CCS). .Op deze bijeen komst in De Teerstoof kan er gra tis Public Domain software voor de Amiga, Commodore 64 en de IBM-computers worden gekopi eerd, Er is een keuze uit enkele honderden verschillende diskettes en programma's. Het aanbod vari eert van spelletjes tot serieuze toe passingsprogramma's. De software van Amiga gaat per drie schijven. Men betaalt alleen een klein bedrag aan statiegeld, wat men direct terugkrijgt bij het terugbrengen van de schijven. Er staat een Amiga van de CCS be schikbaar voor alle bezoekers, maar gezien de soms lange wacht tijden is het handiger om een ei gen Amiga mee te brengen. Tafels en elektra-aansluitingen staan gra tis ter beschikking. Public Domain software voor de Commandore 64 kan op de ter plekke aanwezige C64 worden ge kopieerd. Met vragen over hard en software kan men terecht bij de leden van de CCS. Bij de repa ratiestand kunnen defecte compu ters en/of randapparatuur worden achter gelaten. Deze worden dan binnen enkele weken door leden gerepareerd. De computeravond begint dinsdag om 19.00 uur. Toe gang 3,50. SCHIEDAM De katholieke middelbare technische school Rot terdam, de Rijnmond MTS Schie dam en het oecumenisch KMBO Waterweg-Noord smelten op 1 au gustus samen tot het Regionaal Technisch College Rijnmond. Dit is noodzakelijk omdat een nieuwe wet bepaalt dat scholen voor het middelbaar onderwijs met minder dan zeshonderd leerlingen niet mogen voortbestaan. De opleidin gen blijven grotendeels plaatsvin den in de bestaande gebouwen. Pierre,Janssen houdt lezing over Van Gogh VLAARDINGEN De kunsthistoricus Pierre Janssen, die in juni in dienst treedt als interim-manager van het Stede lijk Museum Schiedam, houdt op dinsdag 5 juni in de Stadsge hoorzaal een lezing over Van Gogh onder de titel 'Een schil der, die weg durfde te gaan...'. Janssen is een expert, wat be treft de schilder, die dit jaar een eeuw geleden overleed. De lezing is georganiseerd door de Bondsspaarbank en de Vrije Academie, die dit jaar 25 jaar bestaat. Janssen hegint zijn ver haal om 20 00 uur. De lezing is alleen toegankelijk voor geno digden. Extra ruimte voor reumapatiënten SCHIEDAM Sinds kort beschikt de Reumapatiénten- vereniging Nieuwe Waterweg Noord over extra zaalruimte in een gymnastiekzaal in de Baarnhoeve m Vlaardingen. Dit betekent dat er plaats is voor nog een tiental mensen die lij den aan de aandoening Spondy litis Ankyiopoetica (SA) ofwel de Ziekte van Bechterew. In groepsverband doen zij op woensdagavond van 19.00 tot 20.00 uur oefeningen. Ook is er de mogelijkheid om op dinsdag middag van 14.30 tot 15.30 uur in extra verwarmd water mee te zwemmen in het Holy-bad. Informatie over de vele activi teiten van de Reumapatiënten vereniging Nieuwe Waterweg Noord worden verstrekt door mevrouw A.G.M. Thus, Peter van Anrooylaan 56 te Schie dam, Telefoonummer (0101 4712535. Geen huisvuil opgehaald SCHIEDAM Op hemel vaartsdag (donderdag 24 mei) en 2e pinksterdag (4 juni) wordt geen huisvuil opgehaald. De diensten verschuiven naar respectievelijk maandag 28 mei en donderdag 7 jum. De Open bare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) doet een dringend beroep tijdens de feestdagen geen huis vuil op straat te zetten. Gemeentekantoren/dicht SCHIEDAM Op vrijdag 25 mei (de dag na Hemelvaartdag) zijn veel kantoren van de ge meente gesloten. Wel geopend zijn de Openbare Nutsbedrij ven, de bibliotheek en de bur gerlijke stand. Aangiften van geboorte of overlijden zijn die dag alleen-mogelijk van 13.30 tot 15.30 uur. Chili-dag in De Erker SCHIEDAM Chili staat op zondag 27 mei centraal op de laatste landendag van dit sei zoen in het wijkcentrum De Er ker. Met het Zuid-Amerikaanse land kan kennis worden ge maakt via foto's en een video film. Er valt ook Chileense mu ziek te beluisteren. Om 18.00 uur kan men deelnemen aan een typisch Chileense maaltijd, die wordt verrijkt met enkele optredens. Vanaf 20.00 uur treedt de Chileense groep voor folkloristische expressie, El Volantin, op. Inclusief de maal tijd kost het bezoek aan de lan dendag 12,50. Inschrijven vooraf is noodzakelijk. Het wijkcentnim is gevestigd aan de Jan van Avennesstraat 32, telefoonnummer 4267767. Organist A. Verwoerd verzorgt 1990-concert SCHIEDAM André Ver woerd verzorgt dinsdag het tweede concert in de serie 1990 op het orgel van de Grote of St. Janskerk te Schiedam. Mede werking wordt verleend door het kamerkoor Magister Cantat onder leiding van Arie Eikel boom. Aanvang 20.15 uur. Toe gangsprijs 6,50, Pashouders krijgen twee gulden reductie. André Verwoerd studeerde or gel aan het Rotterdams Conser vatorium. Hij heeft onder meer les gehad van Adriaan C, Schuurman, die ook organist van de Grote Kerk in Schiedam is geweest. Magister Cantat werd in 1978 opgericht. Leden waren voormalige studenten van de voormalige Kweek school met den Bijbel te Rotter dam. Het koor heeft een veelzij dig repertoire en treedt vaak op voor de radio. Vorig jaar werd ter gelegenheid van het tienja rig bestaan de Messiah van Hèndel uitgevoerd en maakte men een concertreis door Oost- Duitsland. Op het programma staat driemaal het motet Singet den Hern ein neues Lied- Van drie verschillende componisten wordt het werk uitgevoerd: Heinrich Schütz, Johann Sebas tian Bach en Hugo Distier. Ver woerd speelt composities van Sweelinck, Scheidemann, Pa- chelbei, Johann Sebastian Bach en Hendrik Andriessen. r r. .J U I /c#S w '1 m ifv l&fc f i, tw T T a .fy, -h J t Ui. w*** U/2li r 'i ''■Kr ■li. .f&Ur-'VZ.

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1