c looi: ze t oud-papier bij de vuilnisbak Muzikale romantiek moet vakantie op de Rijn aantrekkelijker maken 7 'Eisen voor Turkse docenten niet te hoog VAN MEURS Het Vrije Volk SCHIEDAM Brief van Judercommissie aan buurtbewoners valt verkeerd bij milieu-wethouder DeLeede I De Bolero van Montis BINNENHUISADVISEURS Excelsior door ruime zege op Bloemendaal aan kop Dik soepel leer of fijne stof Nonchatant uiterlijk Mat chroom frame Royale kussens Design: Gerard v/d Berg Natuurlijk weer (te vinden) Bij van Meurs Trainingspakken weg CV-ketel verdwenen Taken binnen fractie Groen Links verdeeld Circus Bavaria Clubhuis viert lustrum 1 rhM PAGINA 4 Door Hein Wolters SCHIEDAM Oud papier le gert nauwelijks meer geld op en daarom is door de Goeman Borge- Siusschool besloten te stoppen met .inzamelen, in een huis-aan-huis brief is dit door de oudereommis- sie en leerkrachten aan omwonen- den van de school in het westen van de stad meegedeeld. Overigens zeer tegen de zin van wethouder A. F. de leede (Groen Links) en de gemeenteraadsfractie van het CDA. „Helaas is de oud papier markt totaal ingestort. Dit betekent dat de handel geen interesse meer heeft in de afname van oud pa pier. Het levert dus niks meer op. Onze ophaalfirma is er zelfs mee gestopt," meldt de oudercommis- sie. „Het enige wat we nu nog kunnen doen is wachten op herstel van de markt. Als vanouds kunnen we dan de krantenactie weer hou den." Als advies geeft men: „Dus tot het moment dat wij weer een bericht sturen, zult U de oude kranten gewoon bij het huisvuil moeten neerzetten." Het laatste citaat ligt de nieuwe wethouder De Leede (Milieu) niet lekker op de maag. „Verwijzen naar de vuilniszak is voorbarig en onnodig," reageert hij. „Overal in de stad staan speciale containers waar het oude papier in kan wor den gedeponeerd. In een brief zal ik de school wijzen op deze moge lijkheid en voorts verzoeken om de buurt vooral te adviseren om oud papier niet aan de vuilnisman mee te geven." Zoals bekend is de gemeente een groot voorstander van het ge scheiden inzamelen van het huis houdelijk afval. Een afvalschei ding van onder meer het papier is een van de stromen die al geruime tijd beleidsmatig wordt gestuurd. De Inzameling door scholen, ver enigingen en andere instanties on dervindt van het gemeentebestuur grote sympathie. Het papier dat door vrijwilligers wordt opge haald, verdwijnt niet in de vuilnis zak naar de VAM in Wijster. Het wordt via een ander kanaal aange wend voor hergebruik, hetgeen weer hoog staa t in het gemeentelij ke milieu-vaandel. Behalve dat het milieu bij een hergebnük-methode is gebaat. krijgt ook de verenigingskas door de papierverkoop een leuke injec tie. Of eigenlijk 'kreeg', want de kiloprijs van oud papier is totaal ingestort en geeft nauwelijk meer enig rendement. Voor de Goeman Borgesiusschool was dat reden om voorlopig de tijd- en menskracht rovende ophaal-orga- nisatie op te doeken. Zeer tegen de zin ook van het CDA in de ge meenteraad. In een brief aan de school schrijft vice-voorzitter A. A. Seis van de CDA-fractie het te be treuren dat de inzameling is stop gezet. Anderzijds meldt Seis deze beslissing, gezien de lage markt prijs, te kunnen respecteren. Ook hij heeft kritiek op de oproep om de kranten in het vervolg maar aan de vuilnisman mee te geven. „In het kader van het bevorde ren van een milieubewust gedrag wordt gestreefd naar doorvoering van een afvalscheiding aan de bron om de groei van de afvalberg zoveel mogelijk te beperken. Uw oproep is duidelijk tegenstrijdig met bovengenoemd streven." En verder: „Om te voorkomen dat bet oud papier door de huidige prijsin- zinking massaal bij het huisvuil wordt gedumpt, garanderen diver se gemeenten bodemprijzen per ki lo ingezameld oud papier. Uw be richt aan de buurt betekent dat de CDA-fractie er bij de desbetreffen de wethouder op aan zal dringen om snel stappen te nemen voor een gegarandeerde bodemprijs in Schiedam." Waarmee de in de op- positiebanken vertoevende chris ten-democraten bedoelen dat de gemeente een verschil in de kilo prijs noet gaan bijbetalen. Wethouder De Leede: „Het CDA vraagt naar de bekende weg. De fractie weet dat er in deze richting al voorstellen zijn gedaan en dat hard wordt gewerkt aan de uitwerking. Het is globaal geno men niet de bedoeling om een bij drage in de kiloprijs vast te stel len. Wij willen per organisatie een soort van drempelbedrag gaan uit keren, zodat men toch komt aan een positief bedrag voor de kas. Néé, ik kan nog niets zeggen over de hoogte van de bijdrage. Daarop wordt nog gestudeerd. Binnen en kele weken zal een en ander dui delijk zijn." Door Bein Wolters ;n i ROTTERDAM „Een vaarva kantie op een Rijn-passagiersschip kan aanzienlijk completer worden. Naast een goede accommodatie en een gerenommeerde keuken schort het op zulke schepen doorgaans aan amusement. Op simpele wijze en tegen een kleine verhoging van de passageprijs is verbetering di rect mogelijk." Dit zegt Jac. Holzken. Hij is voorzitter van de Rotterdamse Ar tiesten Club (RAC), waarbij veel beroepsartiesten uit de Rijnmond zijn aangesloten. Holzken: „Het budget van de meeste rederijen is gericht op een hoog rapportcijfer voor de voeding. Daar scoort men overigens prima mee. Aan boord is het eten van hoog gehalte. Maar als daartegen het amusement op een luxe cruiseschip wordt ge plaatst, dan is het laatste cijfer nauwelijks vermeldenswaardig. Het is zelfs een tikje beschamend. Een vreemde zaak. Eten en amuse ment behoren elkaar juist in even wicht te houden. Dat is allerminst het geval." Het zit de,RAC dwars dat maar zo weinig rederijen op hun cruises over de Europese vaarwegen slechts sporadisch live-muziek pre- senterertVaakJ is1 het 's avonds aan booriTéeh dooie bbel. Na het diner moeten de passagiers zich maar aan de wal zien te verma ken. Natuurlijk zijn die mogelijk heden in degeselecteerde aanmeer- plaatsen best wel voorhanden. Vergeet anderzijds niet dat de pas sagiers doorgaans van een al hoger dan middelbare leeftijd zijn. Die gaan zo snel de wal niet meer op. Maar ze houden best wel van een dansje en dat blijkt aan boord op live-muziek dan weer niet te kun nen. Het is bekend dat men zich aanzienlijk minder vermaakt met ingeblikte muziek." De RAC en de aan de Rotter damse Groenendaal gevestigde re derij Watertransport BV hebben proefondervindelijk vastgesteld dat cruises mét live-muziek een grotere belangstelling genieten dan zonder. Leden van 'Wij Ouwe Jon gens' (WOJ een afdeling van oudere artiesten van de RAC) zijn in het afgelopen jaar op het motor passagiersschip Mr. Jan Elshout enige reizen meegevaren. Zij ver zorgden als proef zowel overdag als 's avonds enig amusement. Het bleek zo'n succes dat het schip er de troetelnaam 'Nostaligische pa rel van de Rijn' aan overhield. „Terecht," zegt Frank Abbema. „Het waren geweldige reizen met een nostalgische inslag. Niet alleen oudere passagiers, maar ook de jongeren hadden er na afloop niets dan complimenten voor over. Als je dat aanhoort, dan kan je weinig anders concluderen dat men een écht fijne reis heeft gemaakt." Frank Abbema is een actief lid van de RAC. De Rotterdammer is een gepensioneerd medewerker van de Holland Amerika Lijn (HAL), waarvoor hij directeur van grote hotels in Amerika was. Daar naast is hy 'eenvërdieristelijkzan" ger en entertainer. Als vrijwilliger begeleidt hij namens de RAC de experimenten met artiesten op de Mr. Jan Elshout en het zusterschip Esmeralda. „De passagiers roepen over deze service. Ze vervelen zich geen moment. Muziek en andere acts houden hen nu ook 's avonds aardig in de ban. Dit zou geen uit zondering mogen zijn, maar regel moeten worden," zegt ook Frank Abbema. Onlangs hebben enkele RAC-le- den, waaronder Nederlands be kendste conferencier Frans Vrolijk en bekende pianist Herman Frens- dorff weer een reis van Rotterdam naar Rtidesheim gemaakt met de Mr. Jan Elshout. Ook toen bleek dat aan boord live-muziek in feite onmisbaar is. Toos en Jac. Holzken vor men het duo TJ. „Het amu sement moet terugkeren op grote rivieren.' RAC-voorzitter Jac. Holzken halverwege de vaarvakantie bij de aanmeerplaats" Remagèm TTAIs" maatschappij ga je verpieteren als je niks aan het programma aan boord doet. De vroegere sfeer op de zeepassagiersschepen met him entertainment, moet op de Rijn worden voortgezet. Die nostalgie, sfeer en gezelligheid van toen is rijp nieuw leven te worden inge blazen. In feite kost het de rederij en, omgeslagen naar de tienduizen den passagiers die jaarlijks opstap pen, niet eens veel geld. Bij Water stransport BV hebben ze dat nu prima in het oog. Daar zijn ze op een gezonde wijze omgeturnd. Af gaand op die firma zijn we op de goede weg. Nu de andere rederijen nog. Want denk erom dat er veel maatschappijen zijn die vakanties op de Rijn verzorgen." Uit zijn onderzoek weet de' RAC-voorzitter dat met name Ne derlandse rederijen iets meer dan voorheen („maar nog veel te wei nig") musici laten inschepen. Niet te spreken is hij over de activitei ten op dit gebied van de Westduit- se KD-lijn (Köln-Düsseldorfer), die in feite een monopolie-positie op de grote rivieren heeft. „Die rede rij kijkt alleen maar naar het aan tal boekingen en de kwaliteitspres taties uit de keuken. Daarmee is het verder basta. Aan het adres van de passagiers is dit in feite een brok minachting-zonder- weerga. Die willen méér dan al leen overdag kijken naar de mooie gloeiende oever, voorbij varende schepen en genieten van de zon. 's Avonds moet er ook leven in de brouwerij zijn." Hij rekent voor: „Vergeet niet dat als "er 's avonds artiesten aan boord optreden, dat dan ook de bierpomp constant in beweging is. Het betekent dat passagiers aan boord blijven of sneller terugke ren, want ze kunnen zich ook in de eigen omgeving vermaken. Bo vendien kunnen ze zo hun bed in rollen. Zo snijdt het mes aan twee kanten." Holzken wil via de RAC ook an dere rederijen aanmoedigen om tijdens hun vaarvakanties meer musici en andere artiesten te laten optreden, „Laat men een voor beeld nemen aan Watertfansport, geeft hij in overweging." '5 Jac. (Jacobus Johannes! ..Holzken en zijn'vrouw,Toos (bei- 1 den""53 jaar) musiceren "samen. n Jac. is zanger/slagwerker en Toos 'is organiste. Ónder de naam TJ's treedt het duo op. Sinds de oprich ting, nu vijf jaar geleden, is Jac. Holzken voorzitter van de RAC. „Het is een bloeiende vereniging met 230 leden. We zijn de grootste van Nederland." Bekende arties ten zoals Ben Cramer, Eddy Chris- tiani, Herman Kortekaas, Ted Va- lerio, Henk Numeijer, Hans So- mers en nog veel veel hebben een lidmaatschapskaart van de RAC op zak. Op maandagmiddag komen de RAC-leden bijeen in een eigen zaal van het biljartcentrum Groot Weena aan de Kipstraat in de Maasstad. nu ORANJESTRAAT 11 - SCHIEDAM TEL: 010-426 78 44 - FAX 426 38 44 KREATIEVE INRICHTINGEN VOOR WONING EN KANTOOR Door Carolien van Eykelen SCHIEDAM Morgen ver schijnt in een landelijk ochten- blad weer een advertentie van de gemeente Schiedam voor een Turkse docent. Het is de zoveel ste poging van de gemeente een oplossing te vinden voor het te kort aan docenten die Turkse kinderen les kunnen geven in de eigen taal en cultuur. Woensdag voerden Turkse ouders bij basis school Het Startblok aan de Bur gemeester Van Haarenlaan actie. Op de school werkt maar één Turkse docent en dat is te weinig om alle Turkse kinderen les te geven. Lex Tigges (onderwijsspecia- list bij de gemeente): „Ik begrijp de teleurstelling van de ouders wel, maar we hebben inmiddels zes keer een advertentie ge plaatst in een landelijk ochtend blad en een oproep gedaan in het NOS-prograimna Paspoort en Va ra's Werkjoumaal. De leerkrach ten die reageerden voldeden ech ter niet aan onze eisen. Ze spra ken onvoldoende Nederlands of beschikten niet over de juiste di ploma's." De eisen die de gemeente stelt vindt hij niet te hoog: „De diplo ma's zijn een garantie voor de kwaliteit van het onderwijs en de docent moet ook een beetje Nederlands kunnen spreken om met zijn of haar collega's te kun nen praten- Een Turkse leer kracht is veel meer dan alleen ie mand die les geeft in de Turkse taal en cultuur. Hij of zij moet ook als tolk kunnen optreden tus sen de Nederlandse leerkrachten en kinderen die alleen Turks spreken." Ondanks de problemen een ge schikte leerkracht te vinden wil Tigges vasthouden aan de eisen: „Ik vind het een absolute voor waarde dat docenten met elkaar kunnen communiceren." De ouders vinden de eis van het Nederlands minder belang rijk. „Een docent kan ook Neder lands leren als hij eenmaal in dienst is," zegt één van de ou ders. Net als de gemeente hebben ook de ouders het gevoel dat ze er alles aan gedaan hebben om een Turkse docent aan te trek ken: „We hebben brieven ge schreven naar de gemeenteraad. We zijn naar de vergadering ge weest, hebben de wethouder be naderd en het Turkse gemeente raadslid, maar niets helpt." Lex Tigges: „Als gemeente hebben we er tot heden alles aangedaan om een geschikte do cent aan te trekken." Door Robert van 't Zelfde SCHIEDAM Een wissel in de batting-order van cricket hoofdklasser Excelsior'20 heeft zijn vruchten afgeworpen. Erik Gouka, al seizoenen lang vaste prik ais openingsbatsman teza men met Carl Schewe, werd gis teren tegen Bloemendaal op die positie afgelost door zijn oudere broer Dennis, De tegenvallende prestaties van de beide Gouka's in de laatste weken heeft coach Tim Zoehrer ertoe doen beslissen Dennis eerder en Erik later in te laten komen. Als nummer 1 en nummer 4 respectievelijk had den zij met achtereenvolgens 16 en 61 runs een aanzienlijk aan deel in de wel zeer ruime zege die Excelsior boekte op Bloemen daal. Excelsior begon met batten en deed dat voor de zoveelste keer dit seizoen op een trage manier. Hoewel Dennis Gouka voor het eerst sinds lange tijd weer eens vol zelfvertrouwen zijn wicket stond te verdedigen kon de oud ste Gouka toch niet verhinderen dat de opening weer niet was om over naar huis te schrijven. Carl Schewe moest met slechts 3 runs achter zijn naam het veld weer verlaten (in vijf wedstrijden heeft hij pas 29 runs gescoord!) hetgeen ertoe leidde dat het op een gegeven moment 34 voor 2 stond. Captain Emmerson Trotman over de Excelsior-opening: „Erik Gouka en Carl hebben dit seizoen tot nu toe achter elkaar gefaald. Omdat dit niet bij hen past, heeft de coach beslist om Erik als nummer vier in te sturen zodat hij minder onder druk komt te staan. Ook Carls positie gaan we nu onder de loep nemen. Mis schien zal 2ondag tegen VOC een andere 'youngster' wel openen, samen met Dennis, zodat ook Carl wat later in kan komen." Dat de wissel in de batting-or der uiteindelijk toch nog succes vol was dankte Excelsior '20 aan het formidabele optreden van het duo Erik Gouka en Emmer son Trotman. De captain van de Thurleder-formatie sloeg 88 runs bijeen waaronder tien maal 4 en drie maal 6. „It's time to start dominating again," sprak een strijdvaardige Trotman daarmee verwijzend naar de afgelopen twee jaar. „Ik zal vanaf nu op nummer drie inkomen. Dat is wel niet waar Excelsior naar streeft, de eigen jeugd de kans ge ven, maar dan wordt er wel weer een voorbeeld gezet. Om nu te verhinderen dat de buitenlan ders al de runs maken en de 'Ex- celsior-boys' niet aan zet komen is Tim Zoehrer naar achteren ge schoven." Gouka sloeg 61 runs bijeen en bevestigde weer eens dat hij niet voor niets in de nationale selec tie vertoeft. „Jammer genoeg kan ik er met de wereldkampi oenschappen voor B-landen in ju ni niet bij zijn omdat dat samen valt met mijn tentamens," aldus de goedgehumeurde tweedejaars economie student na afloop. Na de international kwam ook Ex celsiors nieuwe troef Ahmed Zul- fiqar aan de beurt. Met de score op 215 voor 4 en met nog vijf overs te gaan besloot de Paki staanse jeugdinternational, tegen de instructies van Zoehrer in, voor de hak te gaan. In korte tijd behaalde hij nog wel 24 runs maar moest daarna toch door een vangbal eerder weggaan. De thuisclub kwam zodoende tot het respectabele eindtotaal van 241 voor negen. Dat dit ech ter in de buurt van de 275 of ho ger had moeten liggen daar tilde Trotman met de punten op zak niet zo zwaar aan. Bloemendaal werd vervolgens na heel even te genstribbelen in het begin voor 148 runs all out gebowled. Luuk van Troost (hij lijkt met de week beter te bowlen) Erik Dulfer (ver keert in een 'bloedvorm'), Andre van Troost en Tim Zoehrer pak ten de wickets. SCHIEDAM Uit een sport- winkel aan de Oranjestraat zijn vijftien trainingspakken met een waarde van drieduizend, gulden gestolen. Men deed de greep na het inslaan van een deurruit. Bromfietser over de kop SCHIEDAM Het over het hoofd zien. van een paaltje in het wegdek is een 19-jarige bromfietser op een hoofdwond komen te staan. De man botste op het Touwslagerpad met zijn tweewieler tegen de paal en sloeg daarbij over de kop. Hij werd ter plaatse behandeld. SCHIEDAM Onder de handen van bouwvakkers is uit een in aanbouw zijnde woning in Spaland een cv-ketel gesto len. De dieven demonteerden het apparaat en gingen ermee vandoor. De waarde bedraagt tweeduizend gulden. SCHIEDAM De taken bin nen de fractie van Groen T.inkc (GL) in de gemeenteraad zijn verdeeld. Bart de Leede is wet houder voor onder meer mi lieuzaken. Bea Oomens is frac tievoorzitster en Jolie"Hakkert voert het fractieseeretariaat. Tevens is er een steunfractie gevormd, waarvan" de "leden op grond van hun ervaring en ken nis op een aantal terreinen de raadsleden gaan ondersteunen. De steunfractie bestaat uit Ul- ferd Bruseker, Albert Bons en Hans Schoenmakers. Fractie voorzitster Bea Oomens woont aan het Land van Ris 26 en is bereikbaar onder telefoonnum mer 4734408. Jolie Hakkert is bereikbaar aan de Julianalaan 114a en onder telefoonnummer 4266407. Kiedingbeurs SCHIEDAM Buurthuis Nieuwland houdt op woensdag 30 mei weer een kinderkleding- en speelgoedbeurs aan de Al- bardastraat 65. Wie goede en schone kinderkleding en speel goed wil aanbieden, moet het op woensdagmorgen 30 mei in leveren tussen 08.45 en 09.45. De verkoop vindt plaats, van 10,00 (toti,12.QQ„wur. Tien per cent van de opbrengst moet worden afgestaan aan het pos ter Pa^entspïan,, waarjnj,Vhet buurthuis een kind uit de Der de Wereld heeft geadopteerd. Inlichtingen bij Christine Pauw via telefoonnummer 4738671. SCHIEDAM Het familie circus Bavaria geeft morgen en zondag om drie uur voorstellin gen in de tent op het Bachplein in Schiedam. Bavaria is een Belgisch/Nederlandse familie, die alweer voor het derde jaar rondtrekt. Het is een enthousi aste groep mensen die zorg draagt voor de uitvoering van het klassieke circusspel. In een vlotte en wervelende show wordt een breed scala van tra ditionele circuselemeneten aan het 'hoog geëerd publiek' ver toond. Naast vaste circusnum mers zoals paardendressuur, jongleurs en muzikale clowne rie valt er ook de te genieten van de komische capriolen van een ezel, acrobatoek en een in drukwekkend slangentableau. Klaverjaswedstrijden in zaal 'Marijke' SCHIEDAM Klaverjasver- eniging Het Singelkwartier or ganiseert dinsdag een klaveijas- toernooi in zaal 'Marijke' aan het Broersveld. Er worden drie partijen van zestien beurten ge speeld. De winnaars gaan naar huis met huishoudelijke artike len. Het inschrijfgeld bedraagt voor donateurs ƒ3,- en voor niet leden ƒ3,50. Het toernooi begint om 19.30 uur. SCHIEDAM Al tien jaar zit Klubhuis Oost aan de Gali- leistraat. Dit lustrum wordt uit gebreid gevierd in de week na pinksteren. Op donderdag 7 ju ni is er 's avonds is er een talkshow met politici en een reünie van (ex)-medewerkers. Tijdens de talkshow worden de politici ondervraagd over de toekomst van het clubhuis. Vrijdagavond 8 juni is er een groot feest voor de hele buurt. Er zijn verschillende optredens. De dag erop zijn er voor de jeugd allerlei aktiviteiten op het plein voor het clubhuis. Om deze feestweek mogelijk te ma ken heeft Klubhuis Oost een lo terij georganiseerd. Loten kos ten een gulden per stuk. Er zijn veel mooie prijzen te winnen: een CD-speler, een stereo midi- set en een boodschappenmand ter waarde van honderd gul den. De hoofdprijs is een kleu rentelevisie. I» ,i/ c «w-' «Bk* .IVl S-s (M.W {INGEZONDEN MEDEDELING) 1 -**êê

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1