KUNST TE KIJK Politici debatteren in jarig Kluphuis Oost Woningbedrijf vervangt lavetten voor douches Het Vrije Volk SCHIEDAM Motorrijder gewond op A 20 Bewoners Hogenbanweg tevri len over drempel NAUTIK WATERSPORT ~n iiousiasme en hard werken werpen vruchten af. Alleen belangstelling voor dans blijft achter Brandschade aan woningen Hü PAGINA 4 WS DINSDAG 29 ME11990 Amnesty herdenkt Tien An Men-doden SCHIEDAM Aanstaande za terdag zal Amnesty International Schiedam aandacht vragen voor de mensenrechtenschendingen in China. Het is die dag precies een jaar geleden dat de Chinese rege ring een gewelddadig einde maak te aan een vreedzame studentende monstratie. Op het Heir, van de Hemelse Vrede in de hoofdstad Be ijing vielen toen zo'n duizend do den. Om die slachtoffers en de vele terechtgestelden en politieke ge vangenen te herdenken, houdt Amnesty zaterdag een demonstra tieve fietstocht naar Spijkenisse. Rond kwart over twaalf 's mid dags vertrekt de stoet vanaf een Amnesty-stand achter de Hema. Burgemeester Scheeres zal even daarvoor een toespraak houden en het startschot lossen. Onderweg zullen groepen lit andere steden zich hij de Schie dammers aansluiten. Iedere groep neemt 'uit een symbolisch gebaar' een steen mee om in Spijkenisse een 'Chinese muur' op te bouwen. In die gemeente zal omstreeks 14 uur een manifestatie aanvangen. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met Nienke Kool, tele foonnummer: 4268153. VLAARDINGEN Een dertig jarige man uit Spijkenisse heeft gistermorgen een motorongeluk op 'de noordelijke rijbaan van rijks weg A 20 gehad. Zijn motor begon door nog onbekende oorzaken te slingeren, raakte vervolgens de vangrail en sloeg daarna enkele malen over de kop. De bestuurder werd overgebracht naar het Holy- ziekenhuis. Hij bleek enkele schaafwonden en een snee in de knie opgelopen te hebben. De mo tor zal technisch onderzocht wor den om de eventuele oorzaak van het slingeren op te sporen. SCHIEDAM ,,De Bewoners- vereriigihg,'Schiedam Oost (BVS01 is tevreden over de verkeersdrem pel die de gemeente heeft laten aanbrengen op de Hogenbanweg. De BVSO hoopt dat de Hogenban weg hierdoor niet langer als 'race baan door sluipverkeer' wordt ge bruikt. Het verkeer maakt het voor bejaarden en kinderen vrij wel onmogelijk over te steken, zo klaagde de BVSO in maart tegen de gemeente. De Hogenbanweg is al enige tijd bron van allerlei klachten. De kin deren kunnen er niet in de groen voorzieningen spelen doordat er overal hondepoep ligt. Bovendien -«brengen veel Rotterdammers hun ^'huisvuil naar de overkant van de 'weg. „Zwerfdieren klauwen de -'■vuilniszakken op zoek naar eten open en dat veroorzaakt nogal wat bzwerfvuil in de straten. Het pro- "bleem is in feite de schuld van de "gemeente Rotterdam, omdat de vuilnisman daar maar een keer in de week langs komt," stelt de BVSO. De vereniging kreeg van bewo ners uit de Lorentzlaan en de Ho genbanweg ook klachten over het wasgoed dat aan de straatkant hangt „De mensen zeggen alle maal dat het wasgoed aan de voor kant van de woningen niet zo'n heel mooi visitekaartje is voor de gemeente Schiedam en vooral voor hun buurt," meldt de vereniging. Hoewel volgens een algemene poli tie verordening geen wasgoed aan de voorkant opgehangen mag wor den, staan er geen sancties tegen over. Daardoor is er weinig aan het probleem te doen. -Oosthavenkade 15- Vlaardingen Tel.: 4354083 Door Rein Wolters 1- "•■"-TTWI r |t| |HT «ft7 MBr am pstvb Door Rein Wolters SCHIEDAM Keihard wer ken, met zorg programma's selec teren en een goede serviceverle ning aan publiek en artiesten. Voor de Stichting Schiedamse Theaters zijn dit de pijlers die me de hebben geleid naar een aan zienlijk hoger theaterbezoek dan in 1988. Het aantal betalende mensen dat de kassa's passeerde steeg met 4.023 naar 15.381. Met enige trots en tegelijkertijd de no dige reserve maakte directeur Ca rel Beke dit gisteren bekend bij de presentatie van de agenda voor het nieuwe programmajaar voor het Passage Theater en Theater De Teerstoof „Met het noemen van cijfers moet je altijd enige voorzichtig heid in acht nemen," benadrukt de directeur. „Volgend jaar kun nen die een ander beeld geven en vervolgens tegen je worden ge bruikt," verduidelijkt Carel Beke de reserve die hij heeft ingebak ken. „Natuurlijk zijn we trots op het resultaat. Maar het is niet mijn stijl om nu de hele dag borst- kloppend door Schiedam te lopen. Integendeel!" Ook directie-assistent Marq Oudshooff is een tevreden mens als het over de de totale cijfers gaat. Minder tevreden is hij in de tail en in het bijzonder over de be langstelling voor moderne dans voorstellingen Oudshooff: „Het danspromotieplan gaat haar derde seizoen in. De publieke belangstel ling blijft nog steeds achter bij de verwachting, maar er is wel een stijgende lijn merkbaar." Beke: „Dansvoorstellingen zijn geen moeilijke voorstellingen. Er ligt kennelijk een drempel, waar over men maar moeilijk heen kan." Hij meent voorts dat het pu bliek een groeiend vertrouwen heeft in ;de programmering van onbekend jital^jit. Maar: „Mensen confro r: et nieuw talent be tekent'c c geen rotzooi moet brengen. Dat*betekent dus zoeken, selecterèn eri'pas nadat we zelf een Mêuw programma hebben be keken valt het besluit voor opna me in het jaarprogramma." De Stichting1 Schiedamse Thea ters biedt voor zeventig percent De nieuwe jaaragenda van de Stichting Schiedamse Theaters is uit. Directeur Carel Beke (links) en directie-assistent Marq Oudshooff tonen d§> eerste exemplaren. bekende programma's en artiesten. De programmering, die opnieuw is vastgelegd in een overzichtelijk boekje dat huis-aan-huis wordt verspreid, vormt een afspiegeling van het landelijke theateraanbod voor middelgrote schouwburgen. „Maar het is tevens afgestemd op de interesse van de Schiedamse bevolking," geeft Beke aan. Hij be nadrukt dat voortzetting van het tot heden gevoerde beleid beslist geen nieuwe initiatieven uitsluit. „Een voorbeeld is onze medewer king aan het Teatro Fantastico in Rotterdam. En niet te vergeten de Brandersdagen in Schiedam en on langs nog onze medewerking aan het openluchtspektakel 'n Bran dende Kwestie." Beke verder: „Programmeren blijft voor een groot deel gokken. In januari/februari programmeert het theater voor de periode die ligt tussen september van dat jaar tot de maand mei in het jaar daarop. Van de produkties is op dat mo ment vaak nog niet meer bekend dan een (werk)titel en een aantal namen van spelers. De praktijk heeft ons geleerd dat je bij heken- de namen weinig risico loopt. Bij met name toneelstukken blijkt dat een aantrekkelijk thema en een aantal bekende acteurs/actrices in de hoofdrollen beslist geen garan tie zijn voor een kassucces." Volgens Beke maakt het toneel in Schiedam moeilijke tijden door, terwijl het muziektheater en caba retprogramma's juist een bloeipe riode beleven. Dit blijkt met name uit de hoge bezoekcijfer in De Teerstoof, dat vorig jaar met ruim veertig percent toenam. De jeugd voorstellingen (films, verteltheater enzovoorts) mogen zich in De Teerstoof ook verheugen in een stijgende belangstelling. In het Passage Theater nam het jeugdbe- zoek met 196 kinderen af tot 842 verkochte kaartjes, Beke: „Die da ling is mede veroorzaakt doordat we vorig jaar geen Meneer Kaktus Show op het programma hadden." Tot de artiesten die in het ko mende seizoen in het Passage Theater en De Teerstoof optreden behoren onder anderen Joop Do- derer, Tineke Schouten, Willem Nijholt, Seth Gaaikema, Joke Bruijs, Benny Nijman, Jules Deel- der, Harrie Jekkers, Paul de Leeuw, Hans Iiberg, John Leddy, Martlne Bijl, Bram Vermeulen, Waardenberg De Jong en de Be rini's, Hett is^ mogelijk op de pro gramma's een abonnement af te sluiten. Informatie daarover treft men in de jaaragenda, die deze week .in, 36.000 brievenbussen ONDERSTEBOVEN In de schilderijen van Peter van Gameren is het detail onderge schikt aan het geheel. Zijn meer en meer abstracte werken worden vaak op hun kant of onderstebo ven gedraaid. Expressief, krachtig kleurgebruik vormt zijn belang rijkste kenmerk. Van Gameren legt zich niet vast op één teken- of scïuldertechniek. De Schieland ga lerie in de Polikliniek aan de B.K.- laan in Schiedam toont tot en met 29 juni werk van deze Rotterdam se onderwijzer/kunstenaar. JUBILEUM 'Stedelijk Museum Schiedam 90 jaar' is de eerste expositie, die na de verbouwing in het Schiedams museum te zien is. De jubileum tentoonstelling is verdeeld over de Grote Kerk en het opgeknapte mu seum. Ze gaat over de kleine oud heidskamer die uitgroeide tot een museum van eigentijdse kunst, het Schiedams Stedelijk. De expositie geeft een beeld van de collectie op het gebied van de oude en heden daagse kunst. Bovendien wordt er een overzicht getoond van de Schiedamse sierkunstenaar A.F. Gips (1841-1943). De expositie is tot en met 26 augustus te zien in het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112 en in de Grote Kerk te Schie dam. GELEEFD Collages vormen haar meest recen te werk. De Vlaardingse kunstena- resse Elly Zwaansdijk bouwt haar nieuwe schilderingen op met pa pier dat volgens een speciale tech niek van kleuren en inwassen een oud en geleefd karakter krijgt. Ar chitectonische vormen spelen een SCHIEDAM Twee woningen In de Boylestraat hebben vannacht aanzienlijk brand-, rook- en water schade opgelopen. Omstreeks half drie nikte de brandweer uit na een melding dat er brand was ont staan op de straat voor het pand. De benedenwoning stond echter zelf in brand en het vuur was al overgeslagen naar de bovenverdie ping. Er vielen geen gewonden. Naar de oorzaak stelt de brand weer vandaag een nader onder zoek in. grote rol in de compositie. De per sonen in het werk bevinden zich meestal in ruimten, die ramen en deuren suggereren waarachter een onbereikbare buitenwereld ligt. Jan van Leeuwenburg, leraar aan de Groen van Prinstererscholenge- meenschap in Vlaardingen, maakt keramiek vanuit geometrische schetsen. Hij heeft een sterke voor keur voor verstilde vormen. Zijn thema is 'vrijheid en gebonden heid'. De twee kunstenaars expose ren in een galerie aan de Ringdijk 21 in Ridderkerk. BOEKET De Vlaardingse kunstenaar Dik Kats schildert voornamelijk bloe men. Maar zijn aquarellen, gou aches en pasteitekeningen zijn meer dan dat. Door zijn gedegen vakkennis is hij in staat veel per soonlijkheid in zijn werk te leg gen. Kats maakt ook landschappen met zware luchten en tekeningen van de natuur in de winter. De ex positie is te zien tot en met 30 juni in galerie De Duig, Landstraat 29 in Vlaardingen. VENETIË Riflessione locale Weerspiege ling van een stad. Het Italiaanse woord 'riflessione' betekent weer spiegeling, Onder deze titel laten Kees Lesuis en Annette Braad tij dens de zomermaanden tekenin gen zien in de Bondspaarbank aan de Schiedamseweg 12 in Vlaardin gen. Ze zijn gemaakt naar aanlei ding van een reis naar Venetië. Le suis en Braad troffen in deze Itali aanse stad een stemming van ver gane glorie. Het geluid van een plotseling opdoemend pleintje, kwebbelende dames, de kleuren iker en warmrood. De indrukken lieten zich volgens de kunstenaars niet vangen door een fototoestel. De expositie duurt tot en met 31 augustus. CLIVIA De Rotterdamse kunstenaresse Lu- dy Langerveld maakt grote schil derijen van de vier jaargetijden, van clivia's en tulpen. Roman tisch, sierlijk, zwierig en rond ge ven haar ingetogen werk de span ning van de Jugendstil. Guus Ane- maet maakt katten van keramiek. Ze laat zich inspireren door de Co- ora-groep. De vreemde, bijzondere kattenfiguren krijgen extra schoonheid door de wijze van gla zuren. De exposities loopt nog tot en net 3 juni in het Zonnehuis, Dillenburgsingel 5 in Vlaardingen Zaterdag tot en met maandag van 14.00 tot 20.00 uur en dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 20.00 uur. DERWISH In het werk van Anneke van der Meer komt haar spirituele belang stelling tot uiting. Zij maakte een serie conté schilderijen met als thema de Derwish-dans; deze wordt vooral in het Islamitische Turkije beoefend. Bedoeling van de dans is om in een soort godde lijke extase te raken. Van der Meer heeft er een draaiend lijnen spel van gemaakt; sprankelend en lichtvoetig. Ook maakte zij acrylschilderijen over de herfst en lente er collages die het thema 'Apartheid' dragen. De kunstena resse exposeert tot en met 17 juni in sociëteit Maarten, Schiedamse weg 49 in Vlaardingen. De ope ningstijden zijn op vrijdag, zater dag en zondag van 21.30 tot 01.00 uur KLEI In de Maassluisse Koningshof loopt tot en met 31 juni de exposi tie met aquarellen en olieverfschil- deijen van Nel Warnaar-van Dijk. De Koningshof is te vinden aan de Uiverlaan 20 in Maasluis Bij Monsieur Paul aan de Noordvliet 5 in Maasluis worden in mei en juni olieverf- en pentekeningen van Maasluis getoond, afkomstig van de kunstenaar Jan Ouwenbroek. VARIATIES De eerste expositie onder de titel 'Variaties op muziek' werd in 1986 gehouden in Muziekinforma- tie- en documentatiecentrum Ton Stolk in Vlaardingen. Na vier jaar is er een tweede versie met werk van 29 kunstenaars die in de afge lopen jaren exposeerden in Ton Stolk. Er zijn olieverfschilderijen, cartoons en foto's. Allemaal op muziekinstrumenten geïnspireerde kunst. De openingstijden zijn van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur, 23 en 24 juni van 14.00 tot 17.00 uur. De expositie duurt tot en met 24 juni, Westhavenkade 45 in Vlaardingen. SCHIEDAM Ex-wethouder Luub Hafkamp (VVD) komt op donderdag 7 juni in een talkshow in het Kluphuis Oost vertellen waarom de coalitiepartners (PvdA, D66 en Groen Links) hun verkie zingsbeloften in de komende vier jaar niet gaan waarmaken. Tegelij kertijd zal een vertegenwoordiger van de coalitie trachten duidelijk te maken met welk een elan zij de verkiezingsbeloften zullen inwisse len. Wie deze taak op zich neemt is nog niet bekend. Wethouder Bart de Leede (Groen Links) had zijn komst toegezegd, maar blijkt door vakantie afwezig te zijn. „Op voorhand lijkt het een aar dige discussie te worden," lacht een stafmedewerker van het club huis. „Het belooft extra leuk te worden omdat de talkshow ook nog wordt geleid door de journalist Ron van de Rhee van Radio Rijn mond." De talkshow duurt van 20 00 tot 21.30 uur en is onderdeel van het tienjarig bestaan van Kluphuis Oost. In de praatshow gaat ook ge sproken worden met oud-mede werkers. Het jubileum betekent vanaf woensdag 6 juni vier dagen feest voor jong en oud. Op de ope ningsdag worden alle kinderen geschminkt, waarna ze worden ge trakteerd op Bobo's kindershow met onder meer goochelen en een clown. Tot besluit mogen de kin deren smullen van pannekoeken. Op donderdagavond speelt aan de talkshow vooraf het salonorkest La belle Epoqu werken van Bach tot Offenbach (Radetsky Mars tot Tan go Oléquapa). Het orkest staat on der leiding van een leerling van Jaap van Zweden. Op vrijdagavond 8 juni wordt er uitbundig gefeest met onder meer immitatieacts van Lee To wers, André van Duin en Doms. Het showorkest De Mixers zorgt voor de dansmuziek. De volgende middag komt de jeugd weer aan bod. Op het plein voor het clubge bouw komt een klimwand, waarop iedereen onder leiding van klim- school Crack zijn of haar kunsten kan vertonen. Verder wordt er een trucktrekwedstrijd en een kratten- stapelwedstrijd gehouden. Ploegen van zes mensen kunnen inschrij ven. Het plein is op de slotdag van het feest omgetoverd tot een gezel lig terras. Als afsluiter treedt de band Fundellas op. Kluphuis Oost is te vinden aan de Galileïstraat 86. SCHIEDAM Het gemeente lijk Woningbeheer (GWB) gaat be ginnen met het vervangen van on geveer vierduizend lavetten in wo ningen die na de Tweede Wereld oorlog zijn gebouwd. Ze worden vervangen door een staande dou che met een wastafel en ook wordt de doucheruimte betegeld. Voor de huurders betekent dit een netto huurverhoging van 9,50 per maand. Overigens is iedereen vrij om de verbetering te weigeren. De toestemming voor deze om —r~^~"7Tl vangrijke operatie is vorig jaar al B E Z 0 R u I N U verleend door de gemeenteraad. Intussen is niet stil gezeten. Er is een aparte planning gemaakt zodat het lavettenpioject complexgewijs kan worden aangepakt. Daarnaast zal lavetverwijdering worden mee genomen op het moment dat bij voorbeeld groot onderhoud in een 010-4004.444 Voor nabezorging bellen maandag t/m vrijdag 18.00-19.00 uur Zaterdag tot 16.00 uur. complex aan de orde is. Dit jaar is dit het geval bij 351 woningen aan het Straussplein, Ook de flatbewo ners van de Damlaan, waar twee weken geleden de aanbouw van liften is gestart, krijgen de moge lijkheid tegelijkertijd de douche te laten opknappen. Deze week is begonnen met het weghalen van lavetten in het com plex Delflandseweg. Van de 231 huurders hebben er tot nu toe 41 met de verwijdering ingestemd. De meeste weigeraars in dit complex hebben in het verleden zelf als een dergelijke voorziening laten aan brengen, Dit jaar zal voorts nog worden begonnen in de Van Heu- ven Goedhartstraat, alle bejaarden woningen in de Min. Donker straat, een paar woonblokken aan de Parkweg en enkele woningen boven het postkantoor aan de Mgr. Nolenslaan. Vissers altenderen politie op inbrekers SCHIEDAM Aanvankelijk werden ze voor inbrekers aan gezien, maar het bleken slechts vissers. Om niet te struikelen beschenen ze in de vroege uren met zaklampen hun looppad door het volkstuincomplex De Vijfsluizen. De gewaarschuwde politie trof de mannen vredig aan achter hun dobbers. Maar tegelijkertijd hoorden de agen ten ook glasgerinkel en een au to die niet op het complex thuishoorde. Ze troffen ook een 22-jarige man uit Spaubeek en een 24-jarige man uit Delft aan. Het duo bekende zeven tuin huisjes te hebben opengebro ken. Politie waarschuwt roof door belsmoes SCHIEDAM Kijk uit voor vreemden die met een smoes aanbellen. Deze waarschuwing is afkomstig van de politie. Veel mensen zijn al het slacht offer geworden van een oel- smoes, die alleen maar ten doel heeft de woning in te komen. Op de 's-Gravelandseweg pakte de politie gisteren een veertien jarige jongen op. Hij had aange beld bij bewoners van de Louis Raemaekersstraat en de Jan van Zutphenstraat met de me dedeling dat zijn schoen kapot was en of hij binnen mocht ko men. Dit werd niet vertrouwd en daarom werd de politie ge waarschuwd. Tegen de jongen is geen aanklacht ingediend en hij werd weer vrijgelaten. Rijnmondband in juni over de grens SCHIEDAM De Rijn mondband blaast ook volgende maand stevig van de toren. Op 2 juni treden zij op in een grote taptoe in Roosendaal. In het weekend van 8 en 9 juni is de band een weekend lang over de grens voor optredens in het Westduitse Iserlohn. Op 21 juni speelt het tamboer- en trompet terkorps weer op eigen grond gebied: in het centrum van Schiedam wordt tussen 19.00 en 21.00 uur muzikale mede werking gegeven aan de collec te van het Anjerfonds. 'Scherzo furiozo' SCHIEDAM De Neder landse speelfilm 'Een scherzo furioso' draait vrijdagavond in het Schiedamse Filmhuis aan de Nieuwstraat 12. 'Een scher zo furioso' van regisseuse Mari anne Dikker gaat over de rela tie van een echtpaar, waarvan de man het bed deelt met buur vrouwen en vriendinnen van zijn vrouw. 'Een scherzo furio so' wordt voorafgegaan door de eindexamenfilm 'Eet seizoen' van Rob Mooy. De voorstelling begint om half tien. De toegang is voor donateurs van het Film huis vier gulden. Weer 'vrouwenfilm' in het Filmhuis SCHIEDAM Het Filmhuis draait aanstaande zaterdag 'My brilliant career' van Gill Arm strong. De film van de Australi sche regisseuse is de zoveelste in de maandelijks terugkerende cyclus van vrouwenfilms. 'My brilliant career' is de verfil ming van een autobiografie uit 1890 over een 16-jarig meisje dat in Australië haar eigen weg wil gaan. Een kaartje kost vier gulden. Donateurs betalen vijf gulden per seizoen. Aturo informeer! over milieuzaken in 't bedrijf SCHIEDAM Op initiatief van de Amro Bank wordt op donderdag 14 juni in het Novo- tel onder de titel 'Milieu, een hele onderneming' een thema middag gehoudenvoor onderne mers in het midden- en klein bedrijf. Hierbij wordt ingegaan op de mogelijkheden om het milieu te integreren in het on dernemingsbeleid, Daarby gaat het vooral om het op de juiste wijze omgaan met de vele mi lieuregels in het ondernemings beleid en een strategische aan pak van het milieubewustzijn binnen de onderneming. Aan de deelname zijn geen kosten verbonden. Wel is het noodza kelijk vooraf te reserveren bij de Amro Bank, Antwoordnum mer 66, 3100 BV Schiedam. Lintje voor scheidende ONS-baas Van Willigen SCHIEDAM J. van Willi gen is vanmiddag benoemd tot cffcicier in de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester drs. R. Scheeres speldde de scheidende ONS-directeur tijdens zijn af scheidsbijeenkomst de versier selen op, Van Willigen treedt vervroegd uit. Hij werkte ruim 26 jaar bij de Openbare Nutsbe drijven Schiedam. m 75 i. 73Vv ntXjUtv irt w f t f (INGEZONDEN MEOEDEUNÜI uw watersportadrat voor. Roel-, vis- en volgboten (Pioner), zeewaardige visbaten (Rana), rubberboten (Bombard/Zodiac) Verkoop en 4 reparatie van Mercury B.B, motoren Div. ski's en onderdelen. Trailers en div. accessoires. Schiedamse theaters in trek bij steeds meer bezoekers ïv1!ïVl* Z*-* Sw x ♦v r

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1