Warmteproblemen Startblok nog steeds niet opgelost Centrumdemocraten niet in commissies Bezitter van een oldt mer caravan is 'n beetje getik! Ongemanierd Bridge-instuïf heeft goede start Het Vrije Volk SCHIEDAM Kansen voor slecht-opgeleide daalt verder Wethouder gaat praten over wijk en buurtbeheer Seis (CDA) interpelleert: „Leerlingen krijgen weer een lange hete zomer" SSSÊfc Geïsoleerd E Z 0 R 6 I N GL PAGINA 4 ws DONDERDAG 31 ME! 1990 SCHIEDAM Terwijl het to taal aantal bij het Gewestelijk Ar beidsbureau Nieuwe Waterweg Noord ingeschreven werkzoeken den blijft dalen, neemt het aantal langdurig werklozen met onvol tooide opleiding juist weer toe. Het totale zogenaamde bemiddelings bestand van mensen zonder werk in de GAB-computer is in april met drie percent gedaald tot 7229, waarvan meer dan de helft (3654) geen afgeronde opleiding heeft en gemiddeld ruim tweeënhalf jaar (31,1 maanden) naar een nieuwe baan uitkijkt De Vlaardingers in deze kansar me groep staan zelfs gemiddeld nog een maand langer als werkzoe kende ingeschreven. Hun aantal is overigens aanzienlijk lagetTdan de Schiedamse vertegenwoordiging in deze groep. Een op de drie werke loze Schiedammers heeft niet meer dan lagere school. Het be treft 1020 personen. Ook in het totaal 'scoort' Schie dam het hoogst met 2137 mannen en 1104 vrouwen als werkzoeken den zonder baan. Vlaardingen volgt met respectievelijk 1436 en 1018. Voor de andere gemeenten in het werkgebied van het GAB Nieuwe Waterweg Noord zijn deze cijfers: Maassluis 579 en 314, Ro denburg 227 en 204, Hoek van Hol land 100 en 63 en Maasland 27 en 20. Directeur J. A. van Lent van het arbeidsbureau constateert dat de periode waarin mensen met een onvoltooide opleiding bezig zijn met het zoeken van een nieu we baan sterk is gestegen. Vorig jaar, zo berekende hij, was de ge middelde inschrijvingsduur van deze moeilijk bemiddelbare groep van bijna drie jaar (34,9 maanden) tot ruim twee jaar (26,7 maanden) gedaald, maar inmiddels is zij dus weer toegenomen met bijna vier enhalve maand. „Daaruit kunnen we concluderen dat het aantal langdurig werklozen onder deze groep thans weer sterk toeneemt," schrijft Van Lent in zijn maandbe richt over april. SCHIEDAM Wethouder A. Reijnhout (D66, Ruimtelijke Orde ning i err Stadsbeheer! gaat binnen kort gesprekken, voeren met de ze ven bewonersverenigingen in Schiedam over de invulling van het wijk- en buurtbeheer. De poli ticus zet hiermee de eerste stappen op het gebied van de sociale ver nieuwing in de gemeente. Deze be- leidskoers is vastgelegd in de sa menwerkingsovereenkomst van het nieuwe college. Reijnhout stelt dat hij het wijk overleg 'maagdelijk' ingaat. Hij zal in het overleg geen plannen pre senteren. Het is juist zijn bedoe ling eerst van de bewonersverenig ingen te vernemen welke ideeën op het gebied van wijk- en buurt beheer er bij hen leven. Pas na een inventarisatie wil wethouder Reijnhout komen met voorstellen. In wat op voorhand als 'open ge sprekken' wordt aangeduid, zal de gesprekslijn zich voor een groot deel laten bepalen door de doel stelling van het wijk- en buurtbe heer en in welke vorm de wensen gegoten kunnen worden. Reijnhout zegt nog voor de zomervakantie de overlegronde achter de rug te wil len hebben. CDA wil uit museum-impasse SCHIEDAM De CDA-fractie in de gemeen "^aad wil dat de raadscommissie cultuur zo spoedig als maar mogelijk is gaat praten over het conservatorschap van het Stedelijk Museum. De christen-de mocraten vinden dat de impasse moet worden doorbroken die is vooroorzaakt door het voortijdige vertrek van directeur Hans Paal man en de weigering van Pierre Janssen om de Schiedamse muse- umbelangen tijdelijk waar te ne men. In een brief aan cultuurwe thouder Chris Zijdeveld is dit giste ren afgedwongen op grond van ar- t'kel 12 van de gemeenteraadsver ordening. SCHIEDAM „De natuur maakt het je niet altijd even ge makkelijk bij een experiment," zei PvdA-wethouder Chr. Zijdeveld gisteravond zuchtend in de ge meenteraad tijdens een CDA-inter- pellatie over warmteproblemen in de basisschool Het Startblok aan de Burgemeester Van Haarenlaan. Zijdeveld doelde hiermee op de achterliggende twee warme zo mers die op onverbiddelijke wijze de problemen in de energetisch ge renoveerde school heeft bloot ge legd. In deze wijze van renoveren behoren luchtverversing en isole rende maatregelen tot de belang rijkste ingrepen. Deze zijn hier kennelijk niet goed uitgevoerd. Vooral op warme dagen heersen in de school tropische temperaturen en dit ongewenste binnenklimaat blijkt niet afkoelbaar. Het CD A-raadslid A. A. Seis stel de deze kwestie bij interpellatie aan de orde. Hij verwees naar eer dere vragen van zijn fractie waar op zou zijn geantwoord dat de pro blemen al in april tot een oplos sing zouden komen. De verant woordelijke wethouder Zijdeveld ontkende zo'n toezegging. Hij zei niet verder te zijn gegaan dan een uitspraak dat het in die maand wenselijk zou zijn uit de zorgen te zijn. Overigens zei Zijdeveld dat hij de interpellatie een uitstekende zaak vond om verdere geruchtvor ming en publicaties rond Het Startblok de kop in te drukken. „Want die zijn niet altijd honderd percent." Zijdeveld stak de hand in eigen boezem en erkende dat er hier en daar iets mis moet zijn gegaan. „Als het gebouw in de huidige si tuatie is opgewarmd, dan krijg je het niet meer koel. Op oververhit ting was niet gerekend." Schoolhoofd A. Gelvoet heeft de hitte-problemen vorig jaar al aan gekaart. Hij beschuldigde de ge meente van nalatigheid bij het ne men van maatregelen. Zijdeveld gisteravond: „Om voorgoed van de problemen af te zijn is er een pakket maatregelen in voorbereiding. De kredietaan vraag hiervoor wordt half volgen de week aan de raadscommissie verzonden." De wethouder bena drukte al in de volgende vergade ring van de gemeenteraad de fi nanciering van de aanvullende maatregelen beklonken te willen hebben. Deze houden in het ver groten van de capaciteit van de luchtverversing m het schoolge bouw en anderzijds hetautomatise- ring van de zonwering. Het is juist de zon die in combinatie met de gedegen isolatie de temperatuur in de school opdrijft. Minder zonlicht betekent ook minder warmte. CDA-woordvoerder Seis bleef bij zijn beschuldiging dat de aan passingswerkzaamheden later tot uitvoering komen dan eerder was beloofd. „Het was duidelijker en juister geweest om eerder de reden van de vertraging aan te geven. Ik voorzie dat de leerlingen van Het Startblok weer een lange en hete zomer tegemoet gaan." De energetische renovatie van Het Startblok geldt als een experi ment. Seis zei daarvoor begrip te hebben. Als verwijt gaf hij aan Zij develd mee: „Als je een patiënt opereert, dan moetje ook letten op de bijverschijnselen." Hij doelde daarmee op het niet maken van een berekening van temperatuur- overschrijdingen. Dus een bereke ning van de bmnentemperatuur in de oude school om vervolgens te vergelijken met het door glas inge pakte nieuwe gebouw. Wethouder Zijdeveld hield voor dat dit met nodig was, maar dat de natuur met buitensporig hoge temperatu ren een boze spelbreker is. PvdA-raadslid H, W. Posthoorn brak een lans voor het versneld uitvoeren van de procedure. Zijn. fractie vindt eveneens dat de pro blemen in de school snel opgelost moeten worden. Het college stem de hiermee tenslotte in. De bijna tweeduizend Schiedamse kiezers die hun vertrouwen hebben gegeven aan de Centrumdemocraten (CD) zyn gister avond bedrogen uitgekomen. Op de eerste vergadering van de nieuwe gemeenteraad bleek dat de twee verkozenen de komen de vier jaar niets, maar dan ook niets gaan voorstellen. Het» wordt een zwijgende, slechts presentiegeld opstrijkende tractie. In de raadscommissies komt het ultra-rechtse duo niet aan bod. Ze zijn door een gezamenlijke actie van de andere 31 raadsleden buitengesloten. Monddood gemaakt. Zonder tegenstand werd dat aanvaard. CD-lid C. Krommenhoek stemde zelfs in om in de commissies niet het woord te hoeven voeren. Anders gezegd. hij stemde zichzelf uit de commissies waar het voorbereidende werk voor de raadsbesluiten plaatsvindt. Fractieleider A. J. C. Vierling was daar al helemaal met bij. Hij nam niet eens de moeite raadsvergadering te bezoeken. De Hagenaar-met-postadres-in-Schiedam vond het kennelijk ook te veel werk om zijn afwezigheid te excuseren. Je zal maar in zo n volksvertegenwoordiger je 'ziel en zaligheid hebben gelegd door er je kostbare stem op uit te brengen. Volgende keer toch maar een ander hokje rood maken. REIN WOLTERS Raad wil unaniem geen inbreng van CD ÜIJ l J ,x h Door Rein Wolters SCHIEDAM Meepraten als lid in de raadscomissies is gisteren voor de twee Centrumdemocraten (CD) onmogelijk gemaakt. Hun in breng wordt door de andere 31 raadsleden niet op prijs gesteld. Dit bleek uit de stembriefjes, waarmee de kandidaten van de di verse partijen werden verkozen. Vreemd genoeg moet het CD-lid C Krommenhoek hebben inge stemd met het voorstel om zijn partij buiten de commissies te hou den. Uit de 27 uitgebrachte geldige stemmen (zes raadsleden waren af wezig) kwam een unanieme be sluit. Bij die briefjes zat ook dat van het ultra-rechtse raadslid CDA-fractievoorzitter D. Baart gaf aan dat hij ongelukkig was met SCHIEDAM' vDe twee fractieleden Vair" de Centrum- democrate' hebben in de raadszaal e-< eigen plek. Hun tafels zijn m. gekoppeld aan die van andere "fracties. Bij Groen Links, en D66 is dat wel het» geval. De ultra-rechtse ge meenteraadsleden hebben nu een afgescheiden plaats tegen de perstribune aan. het besluit om maar zes commis sies te benoemen Hij had liever gezien dat er elf kleinere werden ingesteld, zodat er een 'logischer samenhang van de deelonderwer pen ontstaat'. Baart verder. „Door de portefeuille-omvang van de commissies wordt het werken on doelmatig en dat gaat verwarring geven." Hij bracht voorts te berde dat 'moloch-commissies' een grote re betrokkenheid en inspraak van uit de bevolking in de weg zal gaan staan. „Dat betekent lange vergaderingen en dat spreekt nie mand aan." PvdA-raadslid H. C. Bakker wierp tegen dat er geen principieel verschil bestaat tussen één comis- sie die twee avonden vergadert of twee commissies die elk éen avond rond de tafel zitten. Burgemeester drs. R. Scheeres kon zich evenmin vinden in de argumenten van Baart „Een commissie-indeling zo als nu wordt voorgesteld, is wel degelijk doelmatig.—Het zal" in de stad snel .bekèud zijn waar men te recht kan." Scheeres verder: „De duur van een commissievergade ring hangt in hoge mate, af van de lengte van de agenda." Oppositieman Baart bond ver volgens ib. 'j.Wij wijlen niet echt tegen hit voorstel stemmen, want straks moeten we uiteindelijk bin nen de commissies gaan samen werken. Maar onze instemming is niet van ganser harte." Zestig mensen hebben gisteravond de spits afgebeten van de jaarlijkse zomer bridge-in- stuif van de dienst Sport en Recreatie. „De opkomst is nog niet erg hoog," zei mede-orga nisator C. Wever in de kantine van Excelcior' 20 waar de tien instuiven worden gehouden. „Er zijn nog enkele bridge-verenigingen die het seizoen nog niet hebben afgesloten. Over enkele weken verwacht ik per avond zo'n honderd spelers." De bridge-instuif wordt voor het 23ste jaar gehouden. De verdere speelavonden zijn op 6, 13, 20 en 27 juni en op 4, 11, 18 en 25 ju li. De slotavond vindt plaats op 1 augustus. Beginnende bridgers zijn eveneens welkom. Inschrijven uitsluitend per paar aan de zaal tegen betaling van vier gulden. Men moet minimaal zes avonden hebben deelgenomen om voor een prijs in aanmerking te komen. Inlichtingen zijn te bekomen bij C. Wever via telefoonnummer 4738543. Het koppel Van der Rest/Van de Dool behaal de gisteravond een percentage van 68,75. Tweede werd het koppel Heusden/Rijksen met 65,97 en derde Vermande/Wessel met 61,67. 010-4004.444 Voor nabezorging bellen maandag t/m vrijdag 18.00-19.00 uur Zaterdag tot 16.00 uur. Adressen en overige tel. nrs. zie service-pagina. Een Nashua fax kost maar per maand. ACV automatisering Door Canis Zijlmans ROTTERDAM „Dat stel had een Euro-Kip gestript en toen ze hem daarna weer helemaal had den opgetuigd gaven ze een recep tie met kippepoten en advocaat," zegt Cor Duinkerke uit het Rotter damse Overschie, die lid is van de Nederlandse Oldtimer Caravan club, lachend. Zoals alle fanatieke leden van clubs van verzamelaars spreekt ook hij onversneden en voor leken onbegrijpelijke vaktaal als het om zijn hobby gaat. Zijn Oldtimer Caravanclub zal met veertien geselecteerde topmo dellen van meer dan twintig jaar oud op Pinksterzondag, 3 juni, neerstrijken op het Plein 1940 in de Rotterdamse binnenstad. De club laat dan de paradepaardjes van buiten en van binnen zien aan het publiek. „De leden van deze club zijn al lemaal een beetje getikt," vertelt Duinkerke alweer lachend. „Als ze een oude kampeerwagen hebben gevonden en opgeknapt, sturen ze de andere leden een geboortekaar tje en als een caravan wordt opge doekt mag iedereen afschied ko men nemen." Zelf is Cor Duinkerke al twee jaar lang de trotse bezitter van een in 1959 in het Britse Birmingham gebouwde Eccles Avenger. Deze oude kampeerwagen, die opval lend vierkante ramen heeft, is door hem helemaal in de oor spronkelijke staat teruggebracht, zoals dat hoort met oldtimers. „Al leen de oorspronkelijke banden kon ik niet meer krijgen," moet hij tot zijn spijt bekennen. De Avenger heeft een ingebouwde gaskachel van Nederlands fabri kaat, die onder de vloer zit. Bij de w.c. in de hoek van het kleine rij dende vierpersoons vakantiehuis is een uitklapbaar scherm, zodat men zich comfortabel maar toch in alle rust even kan afzonderen. Voor de deur staat een alumini um roltank, waarin water wordt gehaald, dat de kampeerder dan met een pompje in het keukentje naar boven haalt. Duinkerke: „Al les zit erin, wat die moderne bak ken tegenwoordig ook hebben. Planken met ronde gaten om de flessen in te zetten, klemmetjes zo dat de kopjes onder het rijden niet door de wagen vliegen en zelfs he le smalle horretjes, die voor de luchtgaten kunnen om de vliegen buiten te houden." De houtenkeu ken heeft een mini-gasgrill en pro visorisch, maar goed werkende, bordenwarmer. De wanden van de Avenger hangen vol met vaantjes van bij eenkomsten, die de Oldtimer Cara vanclub in binnen- en buitenland bezoekt. Zoals dat de trotse eige naar van een pronkstuk betaamt, houdt Duinkerke een logboek bij waarin alle bezoeken en gereden afstanden worden genoteerd. Het afgelopen jaar heeft hij met zijn echtgenote al zo'n vijfduizend kilo meter rondgetoerd. De reis Gdansk-Warschau werd wel geno teerd, maar niet het aantal kilome ters. „Zowel de auto, als de cara- 5 van werd na pech onderweg door 1 de Poolse wegenwacht gesleept, en dat telt natuurlijk niet," verduide- 1 lijkt het clublid. |j De eerste caravans waren ei- g genlyk kampeerauto's die stam- men van rond 1915 toen rijke lui achter op hun wagen een huisje 2 lieten bouwen. Later kwamen er vooral in Engeland en Nederland kleine fabrieken voor aanhangers, maar het bleef aanvankelijk bij produktie op beperkte schaal. Pas na de Tweede Wereldoorlog, toen vakantie houden meer in zwang Kwam, kwamen er meer fabrieken en meer modellen. Vreemd ogende duikbootjes, witte eieren en ping pongballen gemaakt van Masomet gingen de wegen sieren. In Neder land werd onder andere de Kip ge maakt, waarvan de achterklep opengaat en waardoor men naar binnen kan. De kampeerder staat ,dan direkt in de keuken. Vele ty pen, als het Kuiken, de Kriel en de Euro-Kip werden er gemaakt. Bij de Oldtimer Caravanclub hebben ze een exemplaar uit 1954. De Otten, met zijn bolle voor- streep en puntige achterkant, komt ook naar Rotterdam. Uit Italië is er een Graziélla, bijgenaamd de pingpongbal, uit 1965. Nederland is nog steeds het caravanland bij uitstek. Begonnen als vakantiemid del voor de rijken groeide de cara van door de stijging van het wel vaartspeil na 1970 uit tot hét troe telkind van de gewone man In '54 waren er nog maar zo'n vierdui zend, maar dertien jaar later wa ren dat er al zestig keer zoveel. Wie aan de veertien modellen op het Plein 1940 niet genoeg heeft, kan op vrijdag 1 en zaterdag 2 juni tussen 13.00 uur en 17.00 uur terecht by voetbalclub HWD aan de Taiudweg in Overschie, waar een groot aantal van de driehonderd leden tellende Oldtimer Caravanciub dan bij elkaar komen. Cor Duinkerke: „Alles zit erin, wat die moderne bakken tegenwoor dig ook hebben." Schiedammer gewond na voorrangsfout SCHIEDAM Een 67-jarige Schiedammer is gistermiddag bij een aanrijding met een RET-bus gewond geraakt aan hoofd en hors». De man ver leende op de kruising Julianalaan/Rubenslaan geen voorrang aan de bus. Omdat de beschadigde auto benzine lekte, werd de brandweer om assis tentie verzocht. Chauffeur vernielt buitenspiegel bus SCHIEDAM De politie heeft gistermorgen een eind ge maakt aan een onenigheid tus sen een 30-jarige vrachtwagen chauffeur uit Zoetermeer en een 44-jarige ZWN-buschauf- feur uit Spijkenisse. De twee raakten op de- A4 bij de ingang van de Beneluxtunnel in con flict over een voorrangskwes tie. De vrachtwagenchauffeur maakte zich zo boos, dat hij zijn woede koelde op debuiten- spiegel van de autobus. Fax gestolen uit kantoor SCHIEDAM Uit het kan toor van het Kruiswerk Nieuwe Waterweg-Noord is een fax ge stolen met een waarde van zes duizend gulden. Het apparaat stond in de loge van de portier, waarvan met een straattegel een ruit werd vernield. Kunstklas exposeert in centrum De Erker SCHIEDAM Sinds giste ren is er in het oecumenisch- centrum De Wissel een exposi tie te bezichtigen van kinderte keningen. In de achterliggende twee jaar zijn deze gemaakt in de kunstklas van het wijkcen trum De Erker. De kinderen legden er veel plezier in en dat straalt ook af van hun werk, al dus de organisatie. De Wissel is gevestigd aan het Broersveld 30. De openingstijden van de tentoonstelling zijn dinsdag, woensdag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur en op zaterdag van 13.00 tot 15.00 uur. Men kan terecht tot en met 18 juni. 4 4 Ingezonden mededeling 85 «B» V» -h&. y -r (4'tb Hfj u 49- (exclusief BTW) Nieuwstr. 24 Schiedam Tel.: 010-4.27.09.56

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1