bewoners willen meer gezelligheid Het Vrije Volk SCHIEDAM e c sfees biedt op Maasboulevard dag vol voetbal, kinderspelen en muziek Veel klachten over nieuwe Stadsomroep gaat snel presentatrice Stads TV andere koers varen Het woord is aan de museummensen Alcoholverslaving veroorzaakt komende jaren veel problemen Kunstdoos met Gustofoto's SOMS praat over media BEZCR6IN6L INWtaa PAGINA 4 VRIJDAG 1 JUN119! Door Bein Wolters SCHIEDAM „Goed weer. Dat is het enige dat we niet in de hand hebben," zegt Frans Keemink met een brede lach. Hij is één van de organisatoren van het Gorzen Volksfeest dat op zaterdag 9 juni' wordt gehouden op de Maasboule vard. „Onze organisatie is rond. Daar kan het niet meer op stuk," vult Henk van Katwijk aan. Naast uitbater van het Juijn Ca fé op de hoek van de Nieuwe Ha ven en Hoofdstraat is Van Katwijk secretaris van de Vereniging Ak- tieve Gorzen Evenementen, kort weg VAGE. Binnen deze club wer ken een aantal actieve wijkbewo ners en de Bewoners Vereniging Schiedam Zuid (BVSZ) samen. Hun ideaal en doel is een brok gezellig heid bieden aan mede-wijkbewo ners. Het eerste Gorzen Volksfeest moet gaan aantonen dat in Schie dam méér grote evenementen mo gelijk zijn dan de Molenmanifesta tie, Brandersdagen en Aleidafees- ten. Henk van Katwijk: „Ons Gorzen Volksfeest omvat een voetbaltoer nooi waaraan uitsluitend elftallen uit de Gorzen deelnemen. Daar naast worden er onder auspiciën van de BVSZ kinderspelen gehou den. We sluiten het feest af men een optreden van de groep Goat's Palace. De band herrijst met dit optreden als het ware als een phoenix uit haar as. Goat's Palace ging in 198S ter ziele samen het met café Centrum, waar het laat ste concert werd gegeven. Het be- looft, op voorhand een schitterend optreden te worden." Het evenement gaat zich afspe len op de Maasboulevard en de aangrenzende groenstroken. Daar worden drie voetbalvelden uitgezet waar de vijftien teams ongehin derd kunnen spelen. „De wedstrij den worden geleid door scheids rechters van de KNVB," legt Frans Keemink uit. „We spelen met teams van acht mensen gedurende twee keer twintig minuten. Er kunnen nog achttallen inschrijven. De enige voorwaarde is dat ze af komstig moeten zijn uit de Gor zen." Er doen teams mee van cafés en bedrijven maar ook van de Heilig .Hartkerk en van de Turkse en Ma rokkaanse gemeenschap in de i wijk.' '„De aftrap wordt verricht door niemand minder dan Jan SchrumpC In 1949 werd deze T voetballer voor het eerst met SW SBradBW Henk van Katwijk (links), Frans Keemink en andere actieve wijkbewoners zetten zich in voor het Gorzen Volksfeest. tisch da» Mj de eerste schop tegen trotse Henk van Katwijk. Hij bena- aanwezige Remco van der Stelt en John van Oudenaarden (respectie velijk voorzitter en penningmees ter van de VAGE) en Albert Bons en Huib Povel (beiden van de BVSZ) eveneens een belangrijke rol spelen in de organisatie. De begroting van de organisatie bedraagt zevenduizend gulden. Na gesprekken met de gemeente lijkt er groen licht voor een tegemoet koming in de organisatiekosten van vierduizend gulden. „Maar ze ker is dat allemaal nog niet," ver klaart Henk van Katwijk voorzich tig. „De overige kosten hopen we te krijgen uit de baten van een programmablad met advertenties (er kunnen zich nog adverteerders aanmelden) en sponsors. We hopen ook baten te krijgen uit de ver koop van consumpties." Op het feestterrein verrijst een speciaal podium. Vanaf deze plek wordt de organisatie geregeld. Vanaf 17.00 uur treedt tot onge veer 20.00 uur Goat's Palace op. Voordat de band gaat spelen wor den de prijzen uitgereikt. Aanvan kelijk zou deze handeling worden verricht door de nieuwbakken wethouder Bart de leede van Groen Links. „Hij is echter onver wachts op vakantie gegaan, maar heeft wel toegezegd voor een pas sende vervanger te zullen zorgen. Daar zijn we hem erkentelijk voor," zegt een tevreden Henk van Katwijk. De prijswinnaars ontvangen een gegraveerd plaatje met daarop de naam van het team. Deze plaat jes worden geschroefd op de spe ciale 'totempaal', die staat aan de rand van het speeltuintje bij de Maasboulevard. „Wat ons aangaat kan er weinig meer misgaan. We hopen dat het publiek massaal komt bij de aftrap om elf uur en de gehele dag ook blijft. Als het weer meewerkt, wordt het een groot succes. Zeker weten," aldus Frans Keemink. Voor volgend jaar hebben de VAGE en de BVSZ ook al plannen. „We denken aan eenzelfde opzet als nu, maar dan aangevuld met een culturele markt langs de wa terkant. Veel zal echter afhangen van de financiën. Als die niet rondkomen, dan lukt het niet." Inlichtingen over het feest of voor het inschrijven van voetbalteams kan men terecht bij Henk van Katwijk in Juijn Café, telefoonnummer 4737830. Kantorenhuis Schieburg is nog dit jaar klaar SCHIEDAM De bouw van het kantorenhuis Schieburg achter het NS-station Rotterdam-West/Schiedam ver loopt voorspoedig. Het hoogste punt van het tien etages tellen de pand is al enkele weken te rug bereikt. Met het afwerken van deze eerste van in totaal drie te bouwen kantoortorens Jt.gp het oude Parelleweggebied is .-,men begonnen aan de laatste L bouwfase. Naar verwachting 1J(zal het bedrijf Protech het ge- r.Jbouw met zijn vijfenvijftighon derd vierkante meter vloerop pervlak nog voor het verstrij ken van 1990 betrekken. Overi gens wordt volgende week woensdag naast Schieburg be gonnen met de tweede toren van negen verdiepingen, die als naam Schiehove krijgt. Nieuwe stadsplattegrond SCHIFTHM Gisteren is de meuwe stadsplattegrond van Schiedam verschenen. Deze der de druk is in opdracht van de gemeente vervaardigd door de firma Falkplan-Suurland. De uitgave bevat een groot aantal verbeteringen, want ook de jongste stadsuitbreiding in Spa- land is in de plattegrond opge nomen. Aan deze produktie is .meegewerkt door de dienst Ge meentewerken, de afdeling On- roerende Zaken, Grondzaken en Economische Aangelegenheden en het bureau Voorlichting. De kleurenplattegrond is onder meer te koop bij de VVV aan de Buitenhavenweg en kost per exemplaar/4,75. Fietspaden bijna ailemaai verlicht SCHIEDAM Als laatste van het stedelijke fïetspadennet wordt ook de Oost-West route .bij het Beatrixpark en de aan sluiting naar de Parkweg van openbare verlichting voorzien. Op dit deel van de fietsroute zal de verlichting worden gehangen in masten met een lengte van vier meter. De lampen gaan uit oogpunt van sociale veiligheid niet alleen de fietspaden ver lichten, maar ook de directe omgeving, Als deze klus is ge klaard, beeft Schiedam geen duistere fietspaden meer. Stads TV-presentatrice Angelique Ha, ingsma, dagelijks komen er brieven en telefoontjes binnen van kijkers die ontevreden over haar zijn. SCHIEDAM De Stichting Stadsomroep Schiedam (SOMS) wil zich binnen zes maanden aanzien lijk verbeteren. Dit voornemen is beklonken na twee vergaderingen met de vrijwillige medewerkers. Aanleiding om rond de tafel te gaan was mede een publicatie over de slechte luisterdichtheid in Het Vrije Volk van zaterdag. Uit het door deze krant gehouden niet-re- presentatieve onderzoek bleek dat slechts één percent (zevenhonderd mensen) luistert naar de uitzendin gen in het weekeind. SOMS-voorzitter Care! Beke en hoofdredacteur Wim Groeneweg beamen dat het HVV-onderzoek een fikse schrikreactie heeft ver oorzaakt. Dat het luistercijfer niet erg hoog lag, was overigens ook bij de SOMS bekend. Groeneweg schatte een luisterdichtheid van g vijf percent in, maar onderzoek g daarnaar is nooit gedaan. „Het ar- tikel heeft onze medewerkers wak- jg ker geschud," zegt hij. „Dat is best goed. Daarom is besloten gezamen- 5 lijk de schouders eronder te zetten 5 en de kwaliteit van onze omroep stevig op te poetsen. De ingrediën ten voor het maken van goede pro gramma's zijn aanwezig." Beke, Groeneweg en de andere SOMS-vrijwilligers willen graag komen tot een dagelijkse doorgifte van het stedelijke nieuws. Maar afgesproken is ook om meer alge mene informatie te gaan verstrek ken en bijvoorbeeld ook culturele programma's te gaan maken. Voorzitter Beke: „In de gesprek ken is duidelijk geworden dat ie dereen in onze organisatie beseft dat we er nog lang niet zijn. Bin nen zes maanden moet er veel ver anderen." Een van de onbekende zaken waarmee de SOMS te ma ken krijgt is de toelating voor het uitzenden van reclameboodschap pen, hetgeen extra inkomsten bete kent. Beke: „Over dit onderwerp zijn nog geen nadere gesprekken gevoerd of besluiten genomen. Het hangt boven ons hoofd en moet nader worden uitgezocht. Néé, er is ook nog geen enkele gedachte over een uitgever waarmee onze omroep in zee zou kunnen gaan." ROTTERDAM Stads TV krijgt veel klachten over de pre sentatie van Angelique Haringsma, de opvolgster van de met ruzie bij de omroep vertrokken Rianne Biesters. Dagelijks komen er brie ven en telefoontjes binnen van kij kers die ontevreden zijn. Stads TV- advocaat J. H. M. Nijhuis onthulde dit tijdens een kort geding van Biesters tegen Stads TV. De ex-pre sentatrice en de omroep hehben inmiddels een voorlopig compro mis bereikt. Volgens Nijhuis veroorzaakt het optreden van de relatief onervaren presentatrice Angelique Harings ma schade voor de omroep. De schade wil hij verhalen op Bies ters, omdat haar vroegtijdige ver trek de inzet van Haringsma nodig zou hebben gemaakt. De omroep is bang dat de rommelige indruk die de plotselinge wisseling heeft ver oorzaakt, eventuele adverteerders en sponsors afschrikt. Rianne Biesters toont zich hij zonder boos dat Stads TV-advocaat Nijhuis verklaarde dat haar op volgster Angelique Haringsma zo veel fouten maakt dat dat schade oplevert voor de omroep. „Dat kan Stads TV toch niet maken," zegt Biesters. „Op die manier mag je nooit je eigen mensen afvallen." Volgens 3 tads TV-directeur Henk Tiesma had zijn omroep geen andere keuze dan de proble men tijdens het kort geding naar buiten te brengen. „We moeten nu eenmaal aantonen dat het vertrek van Rianne Biesters ook immate riële schade heeft opgeleverd," zegt Tiesma. „Overigens hebben we er natuurlijk vantevoren met Angelique over gesproken. Maar de problemen bestaan inderdaad." Met de presentatrice is afge sproken dat ze enkele maanden de tijd krijgt om zich te bewijzen. Mocht haar optreden dan nog niet in orde zijn, dan krijgt ze een an dere functie binnen het bedrijf, al dus Tiesma, Tiesma vindt dat Haringsma ondanks het feit dat over haar pre sentatie tientallen telefoontjes en brieven binnenkomen, heel wat in haar mars heeft. „Als je na een spoedopleiding van een week al aan presentatie kunt beginnen, dan heb je talent. Ze wordt nu be geleid door Zeg Eens AAA-schrij ver Chiem van Houweninge SCHIEDAM De bekende kun stenares Bonnie Onderwaater pre senteert volgende week dinsdag de door haar vervaardigde 'Kunstdoos Gustofoto's'. Ze heeft hierbij hulp gekregen van de dichter Bram Uil en bij de presentatie van het pro ject van Geijan de Waard en Hans Ritman van de Schiedamse uitge verij Scriptum Books. Bonnie Onderwaater zwierf ja ren achtereen met haar camera over het verlaten terrein van de voormalige scheepswerf Gusto. Ze maakte foto na foto. Deze stonden model voor aquarellen en deze hadden weer als doel er een kunst boek van samen te stellen. Met dit verzoek klopte Bonnie Onderwaat er aan bij Uitgeverij Scriptum. Fi nancieel bleek het niet haalbaar. Vandaar dat het project is omgebo gen naar een Kunstdoos met onge veer twintig foto's. De doos krijgt een plek bij de Artotheek Schiedam aan het Bach- plein. SCHIEDAM De stadsom roep zendt zondagmiddag een live-discussie uit over de me dia in zijn algemeenheid. Er zal dieper worden ingegaan op welke wijze de sprekende en schrijvende pers naast el kaar kunnen blijven functio neren nadat het uitzenden van reclame ook op lokale ra diostations een feit is. De dis cussie zal gaan tussen Fred van Aken, hoofd van de afde ling programmering van de Stichting Omroep Schiedam (SOMS) en Rein Wolters, in Schiedam als journalist werk zaam voor Het Vrije Volk. De discussie wordt geleid door presentator Dick van Gooswil- ligcn. Het programma wordt zondag tussen drie en vijf uur uitgezonden. De SOMS is te vinden op de kabel op FM 94.1 of anders op de FM-fre- quentie 106.7. Door Han van der Horst Als je niet beter wist, zou je zeggen, dat het Stedelijk Museum aan de Hoog straat niet is gebouwd met hout en steen, maar met oud zeer. Wie probeert uit te zoeken, wel ke mensen met elkaar overhoop liggen en waarom precies, komt terecht in een onontwarbaar kluwe van persoonlijke tegen stellingen en onderlinge haat. Die krijgt ook een enorme reeks tegenstrijdige verhalen en roddels voorgehouden. Het landelijke beeld is duide lijk. Hans Paalman is een rid der zonder vrees of blaam. Hij beschermde de verweesde goe de smaak tegen de zwarte prin sen van het Stadskantoor, die het museum alleen maar kapot wilden maken, omdat zij te stom waren om te begrijpen, wat voor een schat Schiedam daarmee binnen de muren had. De werkelijkheid is aanzienlijk ingewikkelder dan een eenvou dig conflict tussen de beschaaf de museumleiding en de botte plofkoppen van de gemeente met thuis zo'n huilende zigeu nerin aan de muur. Het zou interessant zijn om die hele toestand over een paar jaar eens te laten ontrafelen door iemand die in maatschap pijgeschiedenis studeert, afstu deerrichting b-en bestuur. Want uit de ve aten die alle partijen de afgelopen tien, vijf tien jaar gemaakt hebben, valt voor de toekomst veel lering te trekken. Nü hebben we daar niets aan. Het is aan alle betrokkenen de politiek, de kunstenaars, het museumpersoneel en de vrien den van het museum om zo snel mogelijk een werkbare si tuatie te scheppen. Er is niemand die het museum kapot wil maken. Hoe ziet de situatie rond het museum eruit, als je probeertje geheugen te verliezen? Dan staat er een voor een kleine stad als Schiedam indrukwek kende instelling met een be langrijk kunstbezit en goede ^ruimtes om mooie tentoonstel- lingen te organiseren. De ge meente weet met dat bezit niet goed raad. Tegelijkertijd liggen de verhoudingen binnen dat museum niet lekker. Er bestaan onderlinge tegenstellingen. Het is de raadsleden en de wet houder van Cultuur duidelijk, -dat Schiedam trots op zijn Ste delijk kan zijn. En dat de stad er misschien meer mee kan doen, ook als het erom gaat toe risten naar de stad te trekken. Kunstkenners zijn het niet op het Stadskantoor, maar ze we ten wel dat op de kostbare ver zameling moderne kunst van de wereldberoemde Cobra-groep liefhebbers van heinde en ver re af komen. Daarom zien de meesten van ben veel in een zaal, waar deze publiekstrek kende kunstwerken altijd ten toon worden gesteld. Er zijn vele artistieke gronden om dat idee te verwerpen. Maar is dat nou zo verstandig? Amsterdam heeft met het Vin cent Van Gogh Museum een pu bliekstrekker van wereldfor maat. Daar heeft ook niemand ooit bezwaar tegen gemaakt. Gun die politiek een Cobra-zaal. Verder zal het haar niet zoveel schelen, wat er wordt geëxpo seerd. Topambtenaren en wet houders willen meeijarennota's zien, waarin instellingen aange ven wat zij op de middellange termijn van plan zijn, hoe ze dat willen aanpakken en wat dat zal kosten. En daar word je dan door de gemeente aan ge houden. Het Stedelijke Museum van Schiedam dankt zijn roem aan de Cobra-collectie, aangetrok ken in een tijd dat het werk van de betrokken schilders bui tengewoon omstreden was. Dat is een goed uitgangspunt voor zo'n beleidsnota. Dit tonen van durf moet het aankoop- en ten- toonstellingsbeleid van de ko mende jaren karakteriseren. Naar mijn inschatting zal 'de politiek' al dik tevreden zijn met een eenduidig stuk, waarin de museummensen duidelijk maken in welke richting zij ge zamenlijk ongeveer willen. En wie zijn ze dan op het Stads kantoor om het beter te weten? Pas als de mensen van het mu seum daartoe niet in staat blij ken, of als ze over zo'n werk stuk ruzie maken, dan worden er natuurlijk lastige vragen ge steld en gaan allerlei leken zich met de gang van zaken bemoei en. Het woord is nu nadrukkelijk niet aan de politiek. Het woord is aan de mensen van het muse um zelf. De politiek zal toch ze ker wel bereid zijn te luisteren naar de ideeën van de meest betrokkenen? Politici willen tenslotte rust in de tent en ten toonstellingen die de aandacht trekken. X En dat van het verkopen van de Cobra-collectie dan? Of de tentoonstelling in verwarmings apparatuur? Dat zijn heel oude koeien uit de bekende Schie damse sloot. Daar moetje nu- niet meer over beginnen. Dat is niet alleen flauw, maar ook im- produktief. SCHIEDAM De vraag naar hulp bij alcoholproblemen stijgt in het Rijnmondgebied en de regio Dordrecht de komende jaren flink. De belangrijkste oorzaken zijn een betere onderkenning van de gevol gen van overmatig drankgebruik, een snellere verwijzing van men sen plus het groeiend aantal ver slaafde vrouwen. Het druggebruik neemt in omvang waarschijnlijk niet toe, maar de problemen wor den wel gevarieerder. Deze verwachting spreken be stuur en directie van de Prof. dr. K. Herman Bouman-Stich- ting uit in het beleidsplan 1990-1994, waarin zij ook aankon digen dat specifieke problemen zo als seropositiviteit, de ziekte Aids en de groeiende psychiatrische problemen in combinatie met alco hol- en of drugverslaving meer aandacht gaan vragen van de orga nisatie voor verslavingszorg. Het Boumanhuis, zoals de stich ting in de volksmond heet, heeft op dit moment ongeveer driehon derd personeelsleden en achttien vestigingen in Schiedam, Rotter dam, op de Zuid-Hollandse eilan den, de regio's Dordrecht, Leer dam (tot en met Vianen) en Mid den-Holland. De kwaliteit van de hulpverle ning moet volgens het 'vier jaren plan' niet alleen zijn gericht op het aanbod van verslavingszorg voor specifieke groepen, zoals bij voorbeeld vrouwen, jongeren, ver slaafde Aids-patiénten en cliënten met een psychiatrische inclinatie of verslaafde ouders. Het Boumanhuis wil ook voor stellen ontwikkelen voor een con creet kwaliteitsprogramma voor de hulpverlening, alsmede het op zetten van nieuwe projecten. Voor beelden daarvan omvatten activi teiten op het gebied van vrouwen hulpverlening, verbetering van de observatie en diagnosestelling in de klinieken, het automatenbeleid, een centrale intake of preventie projecten op het gebied van 'alco hol en werk'. De ontwikkelingen in de diver se regio's waar het Boumanhuis opereert, zijn volgens het beleids plan nogal verschillend. Op grond van bevolkingsprognoses zal de ac tuele vraag aan zorg en de te ver wachten toename vooral in Rotter dam (en Amsterdam) het snelst groeien. De klinische bezetting blijkt in de afgelopen jaren con stant groter te zijn geweest dan het aantal beschikbare bedden. Voor deze sector denkt het Boumanhuis aan een capaciteitsverhoging naar 197 bedden, hoewel er naar ver wachting 227 nodig zullen zijn. Het beleidsplan rept verder over het opzetten van een 'Bou- man Centrum voor Opleiding en Onderzoek', een instituut dat de deskundigheid van het personeel moet bevorderen en nieuwe be handelmethoden moet ontwikke len. 010-4004.444 Voor nabezorging bellen maandag t/m vrijdag 18.00-19.00 uur Zaterdag tot 16.00 uur. Adressen en overige tel. nrs. zie service-pagina. Een Naslma fox loost maar 49^-per maand, ACV automatisering W'~> .f. J EFFE Z' fAAIEl itskpvA '■f V"v-/>ï? y t kampioen. We vinden het fantas- het leder geeft," zegt een zichtbaar drukt dat de niet bij het gesprek (INGEZONDEN MEDEDELING) 49; (exclusief BTW) Nleuwstr. 24 Schiedam tel010-4270956 "Ft Hf i <i*

Het Vrije volk | 1990 | | pagina 1